Autor Wątek: Po Programie Uwaga Na Tvn  (Przeczytany 7826 razy)

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Po Programie Uwaga Na Tvn
« dnia: Luty 01, 2004, 22:36:16 »
Ciekaw jestem waszej opinii o tym co pokazano w programie.
Liczyłem że w programie będzie więcej o prawdziwym obliczu KSRG, ale jak zwykle w tak krótkim czasie dziennikarze tylko się poślizgali po temacie i sprawę zamknęli. Ani słowa o brakach nakładów finansowych na jednostki funkcjonujące w systemie, ani słowa o tym w jakiej odległości od miejsca zdarzenia była najbliższa JRG a tym samym jak wyglądał czas dojazdu na miejsce zdarzenia, zadowolenie pani wójt z gminy której przyjechała OSP a przecież to gmina odpowiada za szeroko rozumiane bezpieczeństwo na swoim terenie, i wiele innych.
Czekam na wasze opinie i sądze że po "przetrawieniu materiału i swoich poglądów dopiszę jeszcze coś od siebie.
Pozdrawiam  
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline mareczek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
    • http://
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2004, 06:46:57 »
witam
wczoraj tj 01.02.2004 o godzinie 19;40 telewizja tvn w programie Uwaga pokazała amatorskie nagranie z akcji w ktorej zawiodła nieszczesna motopompa, widac tam było ze ludziom w tym samochodzie nic by juz nie pomogło bo samochod płoną caly dluzsza chwile przed przyjazdem strazków.

ale najbardziej nie podobala mi sie wypowiedz naszego prezesa zwiazku Pawlaka którego wypowiedz akurat nie moge zacytowac bo nie nagralem sobie tego  :( ale odniosłem wrazenie ze stwierdził ze osp to orgaznizacja zajmujaca sie kultura na wsi a nie ratownictwem  !    z tym trzeba cos zrobic  

rownież watek ze prokurator interesuje sie strazakami z tamtejszesz jednostki daje cos do myslanie, w koncu sprzęt jakim dysponuje osp w polsce to w większości jezdzace muzemu !  
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2004, 09:25:59 wysłana przez mareczek »

Offline Daro77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2004, 11:26:04 »
Hej Koledzy
Ciekawa była wypowiedz pawlaka w tej sprawie ale to jest telewizja zauważ drogi kolego że Prezes ZG był ubrany zbyt elegancko  jak do kilkunasto-sekundowej wypowiedzi , jest to wyrwane zdanie z kontekstu jakiegoś innego pytania . Jego wypowiedz wogule to był tekst z innego spotkania prawdopodonbnie w oktresie letnim a TVN szukając sensacji tak zmontowała program że wyszło jak wyszło . Mam znajomego w TVN który sam potwierdził że dokładnie tak sie stało kit fotomontaż  wstydzili by się .
Panowie strażacy zabradzo nie wieżcie to co mówi telewizja bo jest to zazwyczaj naciagane .
Pozdrwaim Daro 77

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2004, 15:00:28 »
Cytuj

[...] Mam znajomego w TVN który sam potwierdził że dokładnie tak sie stało kit fotomontaż  wstydzili by się .
Panowie strażacy zabradzo nie wieżcie to co mówi telewizja bo jest to zazwyczaj naciagane .
Pozdrwaim Daro 77

Jeśli spartaczyli (mam na myśli TVN) to i tak swój wydźwięk pozostawili.
Moim zdaniem ZG ZOSP powinien się domagać w takiej sytuacji sprostowania a jeśli takiego czegoś nie będzie to powienien oddać sprawę do sądu. Inaczej niejako przyznaje rację dziennikarzom.
Zastrzegam ze tego programu nie widziałem... więc opieram się tylko na wypowiedziach przedmówców.
Pozdrawiam, Sylwek

Offline kolocz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2004, 11:34:27 »
Nie zgodzę się z Pielgrzymem że środki z budżetu państwa dla OSP włączonych do KSRG są małe. Są nawet dość spore - problemem jest natomiast metoda ich rozdysponowania. Zasada - wszystkim po równo i co roku powoduje, że kasy jest za mało na poważniejszy sprzęt (np. nową motopompę typowo pożarniczą za kilkadziesiąt tysięcy) a te kilka tysięcy trzeba zagospodarować bo przepadną. Przyjęcie zasady że całość puli przypadającej na dany powiat w danym roku przeznacza się na doposażenie jednej lub dwóch jednostek w konkretny sprzęt pozwoliłoby na przestrzeni kilku lat weliminować historyczny sprzęt.
Co do programu TVN - prawem dziennikarzy jest komentować i przedstawiać sytuację nawet w dość ostry sposób. Próba pozwu dziennikarzy byłaby jak strzał do własnej bramki - nie udało się wielu poważniejszym politykom nie uda się Pawlakowi, a narobienie sobie wrogów w tym środowisku mogłoby odbić się czkawką za jakiś czas.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2004, 12:06:09 »
Uwaga TVN

Jak zwykle w telewizorni skupiono się na szukaniu sensacji a nie na wyjaśnieniu istoty sprawy. Cóż, telewizja rządzi sie swoimi sprawami w walce o oglądalność.
Jednak mnie, najbardziej w całym tym reportażu uderzyła beztroska pani burmistrz, no i niestety wypowiedż naszego "prezesuńcia". Nikt mi nie wmówi, że istnieje spisek w tVN-ie, w wyniku którego zmontowano wypowiedź Pawlaka. Sam na własne uszy usłyszałem, że nie warto ładować ciężkie pieniądze w sprzęt, który może nigdy nie być użyty, a tak w wogóle, to OSP jest stowarzyszeniem kulturalnym.
Nie ważne moim zdaniem, czy wypowiedź ta padła w innych okolicznościach, niż zapytanie o omawiany w reportażu wypadek. Pawlak dobitnie obnażył swoją niewiedzę na temat funkcjonowania OSP. On widzi w tym wszystkim tylko ordery, zabawy w remizach i orkiestry dęte.
Zadufana i radosna pani burmistrz natomiast, szybciutko zmieni nastrój, kiedy faktycznie prokurator zajmie się sprawą. Pani zapomniała, że to na podstawie porozumień między samorządem a PSP włączono jednostkę z M. do KSRG. A to wymaga poniesienia pewnych nakładów na zapewnienie prawidłowej działalności ratowniczej w systemie. Prezes, czy naczelnik może pod tym względem spać spokojnie, bo przecież nikt nie może mu zarzucić, że czterdziestoletnia motopompa akurat zawiodła.
O beztrosce pani burmistrz, niech świadczy również wizytówka Gminy w postaci strażaków działających na drodze w bluzie od koszarówki i jeansach na tyłku - chociaż nie usprawiedliwiam w tej sytuacji samych strażaków z M.
Reasumując - materiał o KSRG samej treści zawierał niewiele. Skupiono się na śmierci ludzi, ktorym i tak nie można było pomóc. Kopnięto w tyłek najsłabszego, czyli OSP, bo przecież nie odda, póki media będą szukać sensacji a nie wyjaść sedna całej sprawy. Gdyby prezes Pawlak mówił o niedocenianej i niedoinwestowanej działalności ratowniczej,  może także czwarta władza dowiedziała by się czegoś więcej o OSP.  
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

MIKE

  • Gość
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2004, 14:38:47 »
Nawiązując do tematu reportażu, należy zadać sobie pytanie, co tak właściwie miał pokazać reportaż? Słabe wyszkolenie i wyposażenie strażaków ochotników? Może stan nawierzchni na drogach (Warmia i Mazury słyną z różnych "dodatkowych" elementów na drogach), lub podejście władz samorządowych do tematyki ratowniczej.
Dla mnie jako strażaka ochotnika, reportaż a szczególnie wypowiedź (CAŁA) Prezesa Pawlaka, była rzeczą całkowicie pogrążającą nas ochotników w oczach społeczeństwa. Oprócz zabaw w remizach, alkoholu sprzedawanego niemalże z wozów bojowych teraz doszło olewatorstwo wobec ludzkiej tragedii, nieszczęścia i niedbalstwa. Takie opinie niestety już się pojawiają.
Osobiście czułem się okropnie widząc palący się pojazd, gdzie znajdowały się ludzkie zwłoki -  wczuwając się w rolę chopaków, którzy w tym momencie byli bezczynni. Raz miałem okazję brać udział w akcji "medycznej" wydobywania poszkodowanego ze zmiażdżonego samochodu osobowego. Mimo sprawnego sprzętu ratownictwa technicznego, najbardziej zaznajomionych z tym sprzętem ludźmi (znani mi dobrze zawodowcy), niestety czas uciekał a życie razem z nim. Wydobycie ciała zakończono 4 godziny po stwierdzeniu zgonu. Jeśli byłeś chociaż raz bezsilny wobec takich sytuacji - zrozumiesz to. Będziesz chciał wywołać sensację - nie zrozumiesz tego nigdy.
Podsumowując - proponowałbym aby dziennikarze raczej skupili się na pomocy ochotnikom, sprawdzając w całej Polsce wpływ na system ratownictwa i niesienia pomocy poszkodowanym. Dla tych najbardziej dociekliwych - co by było gdyby zlikwidowano "jednym cięciem" wszystkie OSP.
Zapewne pozostałyby nam "remizy, orkiestry dęte, sprzedaż alkoholu na potupajach i zamknięcie się w naszym kulturalnym świecie z odrerami, podpalając od czasu do czasu trawy i młodniki" - w końcu coś trzeba robić. No nie?

Offline Piotrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 03, 2004, 15:32:33 »
W tego typu publikacjach chodzi przede wszystkim o sensację o pokazanie czegoś czego nie pokaże inna stacja. Czy myślicie, że gdyby TVN nie miał tych drastycznych zdjęć to zająłby się tym wypadkiem? Daję głowę, że nie. Druga sprawa to komentarz zdjęć, tutaj też jest duże pole do manipulacji ludzkimi emocjami. Przypomnijcie sobie nie tak starą sprawę wypadku w Warszawie w czasie którego przypadkowo przejeżdżający reporter nakręcił akcję strażaków. Myślę, że jedynym sposobem ochrony bardzo dobrej opinii straży pożarnej jest (czy powinien być) mądry i rzeczowy komentarz naszych przełożonych oraz ludzi odpowiedzialnych za nasz wizerunek, czego w tym jak i poprzednim przypadku niestety nie było. :angry:

 

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2004, 07:48:40 »
Chciałbym  prosić o niewpadanie w samouwielbienie. Sytuacja, która wydarzyła się w rejonie miejscowości M. nie wydarzyła się pierwszy raz (chodzi mi głównie o wypadki drogowe), ale jednostka wyśmienicie radzi sobie z tym problemem.
Jednak chciałbym nawiązać do odpowiedzi mówiącej o "wpadce" warszawskiej. Pamiętajmy o tym, że byli to zawodowcy - WSZYSTKIE SŁUŻBY. Żadna z nich tak właściwie nie wypełniła swojego zadania poprawnie. Policja stała w miejscu (nie mylić z zabezpieczaniem miejsca zdarzenia), lub próbowała pomagać pogotowiu (jak przerzucić gościa na nosze), które tak właściwie niezbyt fachowo zaopatrywało poszkodowanego. Strażacy - cóż, dla nich najważniejszą fazą było odłączanie akumulatora (w 5 osóB). Błędów można mnożyć i mnożyć, ale nie o to chodzi. Niedobrze, że doszło do takiego zdarzenia. Niedobrze, że ktoś zginął. Bardzo dobrze natomiast, że ktoś, kto nie brał udziału w akccji udokumentował to i puścił w świat.
Nie wiem jak wy, ale ja wiem, że tonagranie jest w chwili obecnej podstawą do szkolenia na temat - UNIKANIA BŁĘDÓW.
Dla aktywnych jednostek OSP proponuję - nagrajcie kiedyś zwykłe ćwiczenia - na obiekcie, w lesie, zagrożenia miejscowe - cokolwiek. Usiądźcie później i omawiajcie błędy. Broń Boże nie "komentujcie" ich - "Rafał co ty k...a robisz do jasnej cholery". Jako dowódcy, naczelnicy - wyjaśnijcie alteranatywy. Zapewniam Was, że taki debryfing podbuduje ekipę duchowo.
Zrobiłem coś takiego po wypadku na słynnej "SIÓDEMCE" - praktycznie co tydzień mamy poważny wypadek.
Wypadek masowy - 10 osób poszkodowanych - 1 zgon na miejscu. Brak ekip medycznych, policjanci obijali się od siebie. Po zakończeniu akcji - wszystko opanowaliśmy - na miejscu omówiliśmy sobie alternatywy. Bez wyrzutów. Teraz to procentuje. Tak więc myślę, że to nie telewizja powinna kształtować nam wizerunek, a powinniśmy robić to sami. Jak będziesz robił wszystko dobrze - nic się nie da sfabrykować. Powodzenia.

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 04, 2004, 12:06:20 »
Cześć też chcę dodać kamyczek! Racja pewnie leży gdzieś pośrodku! samouwielbienie jest bardzo złym doradcą, ale TV wszelkiej maści szukają sensacji i robią materiały tak by chętni sie je oglądało a co jest fajniejszego dla ogółu oglądaczy niż sensacje z możliwością dokopania komuś. Trochę dystansu do TV. To padlinożercy, albo lizusy zależnie co chcą osiągnąć.

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 04, 2004, 22:38:54 »
Po przeczytaniu wszystkich dotychczasowych postów zauważyłem, że odchodzimy od tematu który chciałem poruszyć. Przypomnę, że chodziło mi o wasze opinie na temat funkcjonowania KSRG, a nie o wpadanie w samouwielbuienie czy szukanie tego kto i komu chciał dokopać. W związku z tym że już ładnych kilkanaście lat jestem związany z PSP i pełniłem służbę na kilku różnych stanowiskach, tym bardziej jestem ciekaw waszych ocen funkcjonowania całego systemu ratowniczego i tego czy moje krytyczne oceny niektórych zasad i rzeczywistości funkcjonowania KSRG pokrywają się z waszymi. Chodzi mi głównie o wasze spostrzeżenia co jest złe i wasze propozycje jak to zmienić.
Pozdro
 
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2004, 07:36:55 »
Faktycznie zaczęliśmy "letko" odbiegać od tematu. Najpierw jeśli można zaproponować należałoby zapoznać się z projektem ustawy "o krajowym systemie ratowniczym" - zastępującym dotychczasowy KSRG. Generalnie OSP, oprócz sprecyzowania zadań (było to i w aktach prawnych dotyczącch KSRG), otrzymało jasne wytyczne, co do uprawnień w kierowaniu akcją (różne dziedziny) - art 32 ust.2 - akcja rat. med.
Współpraca z nowo powstającymi Gminnymi Centrami Reagowania również jest bardzo ważną rzeczą, szczególnie dla dowódców.
Na spotkaniu z Z-cą Komandanta Głównego PSP - Panem Grossetem, usłyszałem, że są duże szanse na przegłosowanie ww. projektu ustawy w sejmie i podpisaniu jej przez Prezydenta RP.
Tak więc życzę miłej lektury i mam nadzieję, że pojawią się dość liczne propozycje co do nowego oblicza jeszcze bardziej profesjonalnego wizerunku jednostek ochrony ppoż.

Link do ustawy - www.mswia.gov.pl/index1_b.html

Pa ka MIKE

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 05, 2004, 10:19:34 »
Sieć ochrony p.poż w Polsce wg mnie ma bardzo dziwny system. Mianowice. Istnieje wiele miasteczek 10-50 tys mieszkańców w których istnieją JRG. Równocześnie takie same miasteczka częto ze sobą sąsiadujące mają wyłącznie OSP. Jstem przekonany że zarówno druhowie jak i zawodowcy mają ten sam wspólny cel. Jednakże OSP z powodu braku nowoczesnego, (dobrego) sprzętu wiele atutów traci. Dodatkowo wiadomo czas alarmowania itp. Czy to jest sprawiedliwe że niektóre tereny są chronione lepiej a inne gorzej? Czy podatnicy są lepsi i gorsi? Tajemnicą poliszynela jest dobieranie się możnowładców do małych JRG gdzie pracuje 30 ratowników i mają pare set wyjazdów rocznie z czego większość w okresie "traw". Może faktycznie system europejski pół zawodowe OSP rozwiązał by sprawę? Przykłąd w moim województwie jest powiat X. Są tam dwa równożędne miasteczka (po 20 tys. mieszkańców) w jednym wybudowano za olbrzymią kase Komendę Powiatową, jest niezły sprzęt, są zawodowcy tylko że jeżdzą od wielkiego święta. W sąsiednim mieście jest OSP, mała remina, jeden samochód wyjazdowy i druhowie którzy mają zapał ale jeden samochód i 8 zł/h pracy. Czy to jest sprawiedliwe? Wg. mnie nie. Jeżeli natomiast pieniądze które idą na utrzymanie KP PSP (olbrzymie wiadomo) w tym powiecie podzielić powiedzmy na 3 OSP(chronili by cały rejon powitu), zatrudnić tam na etacie po kierowcy i dowódcy na zmianie (zawsze by mogli przygotować sprzęt do wyjazdu), dokupić sprzętu i zainwestować w szkolenie, to jeszcze by zostało tym wybrańcą co by jechali do pożaru po 50 zł/h nie byliby bardziej zmotywowani by się uczyć i starać? Może jestem naiwny, może głupi ale wydaje mi się że kwestią czasu jest powołanie tego typu jednostek w całej polsce w miejsce małych i pożerających olbrzymie kwoty z budżetu JRG. Pozdrawiam wszystkich i czekam nam na odpowiedzi.  

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 05, 2004, 13:55:32 »
KSRG w swoim założeniu miał skupiać w swoich strukturach jednostki PSP i OSP, które spełniać miały określone standardy wyposażenia, wyszkolenia i mobilności. Miały - bo w rzeczywistości okazuje się, że tak nie jest. Znowu, starym socjalistycznym zwyczajem wykonano 300% normy, nie zważając na ustalenia ustawy. Co gorsze nikt nie podjął sie kontroli i ewentualnej weryfikacji działalności takiego systemu. I mówię tu zarówno o jednostkach PSP, jak i OSP. Broń Boże nie zrozumcie mnie źle, nie jestem przeciwny systemowi- mnie naprawdę zależy na prawidłowym jego działaniu.
Samorządy, które podpisywały kwity akcesyjne KSRG, zapomniały o tym, że wzięły na swoje barki dużą odpowiedzialność a myślały jedynie o prestiżu. Komendy powiatowe zaś, dzieliły pieniądze z dotacji, zapominając przy tym, że jednostki, które mają z nimi współdziałać powinny być nie tylko odpowiednio wyposażone, ale również wyszkolone. Ja na swoją Komendę nie narzekam, bo pod tym względem niewiele można im zarzucić. Przeraża mnie natomiast sytuacja jak ta przedstawiona np.w programie Uwaga na TVN ie, bo to podług niej, każdy zwykły śmiertelnik, który ze strażą nigdy nie miał nic wspólnego, wyznacza sobie pogląd o KSRG.
Dlatego jestem za zwiększeniem kontroli i egzekwowanie pod rygorem wykluczenia  z KSRG, jednostek w nim działających. Może np. zawieszanie na rok takiej jednostki ( brak dotacji z KG), otworzy oczy władzy lokalnej i zobaczą ile na tym stracili.
Mniej jednostek słabych w systemie, to więcej pieniędzy dla jednostek dobrych a jak wiadomo pieniędzy nigdy za wiele.
Inna sprawa dotycząca KSRG, to czynnik ludzki, czyli zwylki strażacy ochotnicy, którzy bez odpowiedniej ustawy realizują zadania systemu , narażając się przy tym  pracodawcom. Dobrze jeśli pracuje on w strukturach urzędu miasta, czy gminy, bo uświadomiony burmistrz, czy wójt wpłynie na bezpośredniego przełożonego takiego strazaka, by nie czynił mu przeszkód w realizacji ratowniczych zadań. Ale zupełnie inna sprawa ma się z pracownikami prywatnych firm. Z tego też względu wiele jednostek spełnia co prawda kryteria liczebności, ale w rzeczywistości, gotowych do działania w godzinach 7-16 jest np. trzech strazaków. Przesadzam? Obejrzyjcie reportaz na TVN ie.
Seba proponuje powołanie jednostek półzawodowych. Wkrótce wejdziemy do Unii i moze sie okazać, że i my przejmiemy właśnie taki  system funkcjonujący przecież w niemczech.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline Bonio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 08, 2004, 13:38:52 »
W itam .
Ja akurat pracuję w dużej  Zakładowej Straży Pożarnej, do 1991 roku wszystko było dobrze, ale potem lekką ręką zostały pominięte jednostki zakładowe, które nieraz były lepiej wyposarzone niż jednostki PSP nie mówiąc już o OSP.
Mam 4 sekcje na zmianie i krew mnie nieraz zalewa jak słyszę w radiu że jednostki PSP, się nie wyrabiają,
a moje stoja w garażu . W Polsce było dużo jednostek zakładowych, a ile teraz zostało, ponieważ panom oficerom z KGPSP nie mogło przejść przez gardło,żeby powiedzięć że są potrzebne, nie wydająć na nie pieniędzy mieli pod ręką wyszkolone jednostki zakładowe.
Co do KSRG to tak naprawdę jest dużo niewiadomych i jakoś nikt nie chce dokładnie sprecyzować przepisów.

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 09, 2004, 08:23:38 »
Kto wie? Może gdzieś w główkach oficyjerów z KG PSP coś zaczyna się wykluwać. Słyszałem w różnych "luźnych" rozmowach o propozycjach utworzenia jednej mobilnej jednostki OSP w gminie, która mogłaby być użyta naprawdę do każdego zdarzenia (Eko, Bio - Chem, i standardowe interwencje).
Nie wyobrażam sobie, aby inne jednostki OSP, które do tej pory w gminie wykazywały aktywność, pozbyły się możliwości samorozwoju, poprzez zezwolenie na ich odcięcie od środków finansowych.
Można byłoby z ten sposób odciążyć w znaczny sposób jednostki PSP ...
Ale zaczną się wtedy problemy:
1. Skąd pozyskać środki na utrzymanie jednostek i ratowników - gminy nie kwapią się zbytnio do tego;
2. Powstanie pytanie, jak w analogicznej sprawie: np. "po co utrzymanie straży miejskiej, czyż nie lepiej pieniądze przelać na etaty dla Policji?".

Myślę, że nasze gdybania i pomysły nadal pozostaną w naszych główkach. Nikt z decydentów nie zdaje sobie sprawy, że jak się za to nie wezmą to później może już być za późno.
KSRG czy KSR, to twory nieznacznie różniące się od siebie. W kraju powstają nowe organizacje, które zapożyczają nazwy z amerykańskich instytucji, nie mające nic wspólnego z ich zadaniami i wyposażeniem. Aspirują jednak do ujęcia ich w ogólnopolskim systemie ratowniczym. Mają wtedy możliwość pozyskania dotacji celowych na działania statutowe (niesienie pomocy).
Panie i Panowie a może zamiast OSP zmienimy nazwę np. na Jednostkę Interwencji Ratowniczych Szybkiego Reagowania. He he he.  

T.Sklodowski@tvn.pl

  • Gość
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 10, 2004, 14:23:40 »
Czytam opinie dotyczące mojego reportażu i szczerze mówiąc jestem zawiedziony. Pomijając już kompletnie bezsensowne insynuacje czy brednie np o montowaniu wypowiedzi prezesa Pawlaka z innej nagranej wczesniej rozmowy muszę stwierdzić, że mało kto z oglądających Panów zrozumiał o co naprawdę chodziło. Byc może to moja wina, że reportaż nie był tak zrozumiały jak planowałem.Ale z drugiej strony wiele osób zrozumiało...Myslę, że jesteście Panowie przewrażliwieni na punkcie mediów. A pytanie jest i było proste: czy skuteczny może być krajowy system ratownictwa jeśli wchodzące w niego jednostki OSP są niedofinansowane i źle wyposażone? Wypadek w M. pokazał, że  nie. I naprawdę jestem pełen szacunku dla pracy strażaków ale nie chce znaleźć się kiedykolwiek w sytuacji kiedy do mnie jako ofiary wypadku przyjeżdża reklamowana jako zawodowa jednostaka ratownicza z niesprawną pompa czy innym sprzętem. Szczerze mówiąc uważam, że zamiast krytyki powinniście Panowie być wdzięczni za to, że ktoś zajął się problemem niedoinwestowania OSP i ewentualnych skutków braku kasy na ratownictwo. Z poważaniem dla wszystkich strażaków.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 10, 2004, 18:10:43 »
To prawda Panie Sklodkowski, że reportaż nie był tak zrozumiały jak Pan zaplanował i proszę mi wierzyć, że nie jest to tylko moja opinia. Wierzę, że Pańskie zamierzenia były inne ale ramy czasowe programu  ograniczyły powiedzenie wszystkiego. Dlatego namawiam Pana do dalszego drążenia tematu, nakręcenie suplementu do pierwszego materiału. Jednak niech jego tematem przewodnim nie będą amatorskie zdjęcia nakręcone przez przypadkowego świadka i pytanie - czy mogli pomóc?.
Chciałbym usłyszeć wypowiedzi ludzi do których należy realizowanie postanowień ustawy o KSRG na wzystkich szczeblach. Od Komendy Głównej - do ostatniego ogniwa tego łańcuszka - jednostki OSP. Zaręczam, że im wyżej - zadowolenie większe. Proponuję postawienie pytania - jakie zmiany zaszły od momentu rozpoczęcia realizacji systemu w wyszkoleniu i zaopatrzeniu w sprzęt jednostek w nim działających. W jaki sposób wprowadzenie 22% podatku Vat na sprzęt pożarniczy wpłynie na rozwój systemu? To prawda, że powinnismy cieszyć się, że ktoś w końcu ruszył taki temat, ale  w tej chwili najgorszą rzeczą jest pozostawienie go na tym etapie. Sam Pan doszedł do wniosku, że nie chciałby aby ratowali Pana niedoinwestowani strażacy. My nie mając poparcia mediów, nie mamy odpowiedniej siły przebicia aby mówić o naszych problemach, o których tak właściwie okazuje się nie mają pojęcia nasze najwyższe władze Związkowe.
Może obejrzy taki program jakiś parlamentarzysta? (nota bene działa tam podobno jakiś zespół d/s strażackich)
Wierząc, że piszę w imieniu wszystkich, którzy opatrznie zrozumieli Pański materiał
                        z uszanowaniem
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 11, 2004, 08:51:10 »
Cytuj
muszę stwierdzić, że mało kto z oglądających Panów zrozumiał o co naprawdę chodziło. Byc może to moja wina
Tak, to Pan robił ten program. A jeśli strażacy nie zrozumieli to kto zrozumiał? Przecież większość telewidzów (i twórców programu) nie odróżnia OSP od PSP - dla nich wszyscy to strażacy (nie chcę tu nikogo wyróżniać - chodzi mi o formalne różnice).
Myslę, że jesteście Panowie przewrażliwieni na punkcie mediów.
Bo media dają do tego powody.  
A pytanie jest i było proste: czy skuteczny może być krajowy system ratownictwa jeśli wchodzące w niego jednostki OSP są niedofinansowane i źle wyposażone? Wypadek w M. pokazał, że  nie. Bardzo szybko wyciąga Pan wnioski. Tym tokiem rozumowania dojdziemy do stwierdzenia, że żadna instytucja państwowa nie jest skuteczna - chyba, że Pan zna jakąś - w pełni dofinansowaną.
nie chce znaleźć się kiedykolwiek w sytuacji kiedy do mnie jako ofiary wypadku przyjeżdża reklamowana jako zawodowa jednostaka ratownicza z niesprawną pompa czy innym sprzętem.
Myślę, że nikt by nie chciał ale niechciałby Pan aby do tego zdarzenia przyjechła super wyposażona jednostka np. po 2 godzinach.
powinniście Panowie być wdzięczni
Proszę uwierzyć, że napewno byśmy byli, gdyby naprawdę Pański reportaż miał taki cel o jakim Pan pisze. Przecież wszycy wiemy jaka jest konwencja programu "Uwaga" i wiemy także, że nie da się zrobić 3-minutowego programu o systemie ratowniczym. Da się za to zrobić taki program o krwawym zdarzeniu na drodze (to napewno będą oglądać) pokazując przy okazji beradnych strażaków - ochotników i puszczając setkę z p.Pawlakiem, z której niewiele można wywnioskować.
Najlepiej to narobić zamieszania i uciec.  
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2004, 08:56:03 wysłana przez Zubek73 »

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 11, 2004, 12:27:43 »
Jak każdy materiał prezentowany w mediach, musi przyciągać uwagę widzów. Przykład przedmiotowego materiału świadczy o tym w zupełności.
Każdy strażak oglądający materiał prezentowany przez TVN, naprawdę mógł czuć się rozczarowany.
Po pierwsze - celowością reportażu - osobiście nie odebrałem tego materiału jako przedstawiającego braków w gminach na dofinansowanie OSP, a bardziej jako opisującego nieprzygotowanie, bezradność i nieużyteczność ww. jednostek wraz z opinią władz gmin - "wszystko jest w porządku";

Po drugie - rozmową z Prezesem ZG ZOSP RP - gdzie zaprezentowano nas jako .... bez komentarza.

Panie Skłodowski, zapraszam do zrobienia reportażu o jednostkach OSP, które naprawdę nie odbiegają ani wyszkoleniem, ani sprzętem od niektórych jednostek zawodowych.
Lecz na początku, proponuję zapoznanie się ze Statutem omawianego Związku i specyfiki jej działania.
To nie wygląda tak, że w każdej chwili są ludzie gotowi do wyjazdu. Gdyby tak było, to po co nam jednostki zawodowe?.
Ochotnicy kończą szkolenia BHP, przechodzą badania zezwalające na udział w akcji, podnoszą swoje kwalifikacje (często za własną mamonę) i nieustannie sie szkolą.
Naprawdę pokazanie jednostki OSP, która mimo problemów samodzielnie uzbraja się w sprzęt - dopiero jest w stanie ukazać prawdziwe oblicze ochotników szczególnie w momencie gdy wymaga się od nas "prawie" tego samego co od strażaków zawodowych. Pokazuje ludzi, którzy we własnym zakresie naprawiają sprzęt, utrzymują jego sprawność, na sygnał syreny zrywają się do wyjazdu (nocują przeważnie we własnych domach), biorą udział w akcji, czyszczą i uzupełniają sprzęt ... a następnie idą do pracy. Często zdarza się tak, że  ekwiwalent, który dostają za np. parę godzin pożaru - wrzucają do wspólnej puli i ... kupują nowy, niezbędny do ratowania ludzkiego życia - sprzęt.
Zapewne ktoś kto nie miał do czynienia z ochotnikami ma utary pogląd, ale niech pan wierzy, są to wspaniali ludzie, którzy zasługują na lepsze traktowanie.
Tak jak wszędzie zdarzają się również tzw. "czarne owce" (np. strażak podpalacz), ale proszę następnym razem bardziej zapoznać się z tematyką reportażu o OSP.
Teraz się "nic nie stało", ale może się zdarzyć, że trafi Pan na moją jednostkę i wtedy niestety temat Pana przerośnie - zapewniam.





 

KiM

  • Gość
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 11, 2004, 17:21:33 »
Czytając wypowiedzi na powyższy temat przedstawię Wam moje wnioski. Jestem strażakiem ochotnikiem od 17 lat i widziałem już wiele. Sprzęt strażaków PSP który zawodzi (autopompa, nożyco-rozpieraki) chociaż przez 17 lat zawiódł "tylko" 2 razy podczas naszych wspólnych działań. Przecież to tylko sprzęt i choćby nie wiem co to musi nadejść taki moment kiedy ten sprzęt zawiedzie podczs działań ratowniczych mimo tego, że jest on właściwie konserwowany, używany itd. To że zawiodła stara motopompa ochotników może się zdażyć każdej jednostce. Gdyby odpaliła to i tak tych ludzi nie można było uratować (całe wnętrze samochodu było już wypalone).
Druga sprawa. W ostatnim numerze "Strażaka" czytamy właśnie o tym że trzeba utrzymać za wszelką cenę każdą jednostę OSP choćby po to aby mogła służyć mieszkańcom ogrzaną salą. Pytam po co ?! Czy nie lepiej utwożyć na gminie jedną mobilną-półzawodową jednostkę OSP (pisał o tym MIKE), która będzie doposażona odpowiednio i która będzie miała zapewnioną obsadę 24 godz. na dobę. Obsadę nie byle jaką tylko obsadę strażakami ochotnikami dobrze wyszkolonymi. Tacy ochotnicy są tylko co z tego. Uczestniczenie w akcjach w godzinach od 6 rano do np. 17-ej jest niemożliwe z tego względu, że ochotnicy są w pracy. Pozostaje im tylko uczestniczyć w akcjach popołudniowo-nocnych. Szkoli się ludzi i nie można tego potencjału wpełni wykorzystać. Sam wiem jak to jest.
Z drugiej strony mieszkańcy wsi gdzie OSP słabo działają nie pozwoliliby zlikwidować swoich jednostek. Są dumni że jest u nich  straż, cytuję: "Mamy swoją straż i niech ją kto ruszy". Nie wyobrażam sobie jak możnaby było zlikwidować mało prężne jednostki a za ich pieniądze utworżyć wspomniane jednostki mobilne (z KSRG).
Potrzebna jest nie mała odwaga, aby zrobić taką "rewolucję". Mam nadzieję, że ktoś odpowie na mój list. Czołem druhowie.

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 12, 2004, 07:48:29 »
Dzięki za słowa poparcia. Faktycznie, gdyby się tak przyjrzeć jest to możliwe aby spróbować utworzyć taką jedną "modelową" jednostkę. Pytanie tylko, która gmina weźmie w dzisiejszych czasach ciężar jej utrzymania, gdyż jak wiadomo nie otrzyma nawet najmniejszych funduszy centralnych.

Co do utrzymania ogrzanych sal, to faktycznie jest to w gminie bardzo ważne, choćby ze względu na  organizowanie pomocy przy zdarzeniach o charakterze kryzysowym. Ale czyż w większości gmin nie funkcjonują szkoły lub inne placówki ogrzewane 7 dni w tygodniu (np. salki gimnastyczne)?
Tak naprawdę to samorządy lokalne nie bardzo czują tematu związanego z zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania jednostek, zwłaszcza tych nie włączonych do KSRG.
Z jednej strony, nie ma się co dziwić patrząc na stale okrajany budżet, z drugiej strony jednak - mnie osobiście ten stan rzeczy przeraża. Zastanawiałem się kiedyś jak musi się czuć taki wójt, który ze względów oszczędnościowych obciął dotację na jednostki w gminie, a w pewnym momencie stało się coś co m.in. spowodowało wykazanie tych braków (zapewne był taki niejeden przypadek w naszym pięknym kraju mlekiem i miodem płynącym).
Miejmy nadzieję, że trafi się jednak kiedyś strażak ochotnik, który zaaspiruje do miana wójta, burmistrza i spróbuje na własnym podwórku przeprowadzić ten jakże trudny eksperyment.
 Ale czy nie okaże się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ... kto wie?
 

Guest

  • Gość
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 12, 2004, 11:21:26 »
Panowie strażacy. Szczerze mówiąc pisząc na tym forum liczyłem na jakąś konstruktywną wymianę opinii. Tymczasem doczekałem się dość prostej w formie krytyki,przekręcenia mojego nazwiska i oczekiwania żebym zrobił nudny i propagandowy program. Bardzo żałuję ale nie sądzę by było to mozliwe i sugeruję trochę więcej tzw edukacji medialnej.
Nie chcę być złośliwy ale po emisji reportażu otrzymałem wiele maili, także od strażaków, którzy ZROZUMIELI  co mi chodziło. Domyślam się, ze na tym forum nie chodzi o zrozumienie a raczej o dokopanie komuś kto zburzył sielski obrazek i dobre samopoczucie Panów strażaków. Rzeczywistości jednak tym nie zmienicie i bez własnej pracy oraz pomocy z zewnątrz, także mediów komercyjnych, nigdy nie uda sie wymusić na władzach samorzadowych czy centralnych zakupów lepszego sprzętu itp. Chyba, ze nadal wierzycie w prezesa Pawlaka... Pozdrawiam i pozostaję w szacunku.
T.Skłodowski

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 12, 2004, 12:25:11 »
Poczułem się wezwany do tablicy - więc odpowiadam. Przepraszam za przekręcenie nazwiska, nie było to zamierzone, więc przepraszam Pana wybujałe ego. Teraz juz wiem, że jest Pan niereformowalnym, nieobiektywnym egocentrykiem. Tak jak powiedział Zubek - narobił Pan hałasu, wziął kaskę i co jest przerażające,dalej nie wie dlaczego się czepiają.
Jeśli nie umie Pan czytać i wyciągać wniosków - zastanawia mnie, czy posiada Pan reporterskiego "czuja".
Pięć postów, które napisano po Pana pierwszej wypowiedzi - to gotowe scenariusze na dobry, prawie sensacyjny materiał. Ale cóż do tego trzeba się przygotować, coś przeczytać, czegoś się dowiedzieć. Nie to co kupienie gotowego filmu nakręconego amatorską kamerą i opatrzenie tego odpowiednim komentarzem.
Ja też wierzę, że wielu strażaków zrozumiało o co chodzi w Pana reportażu. Ale na Boga chyba nie był to program skierowany tylko do strażaków, lecz do szerszej widowni, której takie zwroty jak OSP, PSP, KSRG, nic nie mówią - dla nich straż, to straż. I chodzi tu głównie o mieszkańców miast, bo na wsi większość wie o co chodzi. Jeśli swoim reportażem chciał Pan wzbudzić niepokój wśród ludzi - udało się to Panu. Ja wiem, ze krytyka boli i nikt nie lubi, by zwracano mu uwagę, ale jeśli czuje się Pan "skopany" naszymi komentarzami, myślę, że mam prawo posądzać pana o nierozumieni tematu, którego się Pan podjął.
Pisze pan, że bez pomocy także mediów komercyjnych nic się nam nie uda - a jednocześnie nie chce wysłuchać naszych uwag- jakież to dziecinne. Nie ma nic bardziej męskiego, jak przyznać się - "Panowie ruszyłem temat, który mnie przerósł, nie jestem Don Kichotem".
Sugeruję trochę tzw. edukacji medialnej, oraz więcej obiektywizmu i dziennikarskiego profesjonalizmu.
Szacuneczek.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 16, 2004, 10:51:55 »
witam

może by tak pomóc sobie nawzajem?

w końcu być "coś" w mediach się ruszyło?
tylko trzeba dążenia do sedna sprawy, przyznam że tego programu nie oglądałem, ale gdyby tak na serio narobić dużego szumu na tv może by się coś zmieniło?

a może jestem w błędzie? :(  

daw

  • Gość
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 16, 2004, 12:55:43 »
Niech pokażą cykl o rodzinach , które straciły głowy rodziny podczas prowadzonych działań, a oni coś usłyszą że gdzieś dzwoni , ale gdzie nie wiedzą. Robią złą robotę i dalej mają się dobrze.

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 19, 2004, 22:41:24 »
Mineło parę dni i po kolejnej tragedii, tym razem w Oleśnicy, znów mądre głowy w telewizji dały o sobie znać. W telekurierze w tvp3 pan redaktor Zwiefka apeluje do nas "... strażacy na wszystkich szczeblach, nie śpijcie aby przy kolejnej interwencji nie zabrakło 1 metra drabiny..." czy coś w tym rodzaju. A ja mam tylko jedno pytanie jaki wpływ mamy my jeżdżący na "wózkach" do interwencji na np. takie "drobnostki" jak: dostęp do budynku, możliwość rozstawienia SD czy SH przy budynku wokół którego zaparkowano dziesiątki samochodów, zdewastowane suche piony, wbetonowane słupki przy dojazdach do budynków - tym samym nikt nie parkuje pod klatką, ale i my nie dojedziemy, między bajki włóżmy artykuły z gazet o tym że możemy staranować blokujące nam dojazd samochody - osobiście nie znam żadnego kierowcy i dowódcy który podjął by taką decyzję. Nie wspomnę o nagminnym zabudowywaniu drzwiami klatek schodowych, dróg ewakuacyjnych, ile obiektów wysokościowych ma możliwość samoobrony przed pożarem powyżej kondygnacji do której sięgnie drabina?
Kolejne gryzące mnie sytuacje to naprawdę wiele interwencji poważnych do których dojeżdża cała obsada zmiany 2 czy 3 samochodami w ilości 6 osób- czytaj cały stan osobowy zmiany i tak naprawdę wszyscy muszą się skupić nad ewakuacją osób wiszących na gzymsach i opanowaniem paniki wśród pozostałych. To tyle na bieżąco po programie, proszę dopiszcie o dostrzeganych przez was niedociągnięciach w wyposażeniu i organizacji KSRG, abyśmy mogli dostrzec niedociągnięcia i w miarę naszych możliwości w jakikolwiek dostępny nam sposób niwelować te braki.
Pozdrawiam
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline mareczek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
    • http://
Po Programie Uwaga Na Tvn
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 20, 2004, 07:37:50 »
witam
no niestety znów stała sie tragedia i znów przedstawiono temat tak ze szkoda gadac, tym razem trafiło to na zawodowców. Istotne jest to ze rzeczywiscie ze czesto jest niemożliwe działanie ratownicze własnie wskutek bezmyslności ludzi którzy nie maja wyobraźni, że cos moze sie stac. Ale nie tylko bo nawet znam jedno miasto które pozastawialo drogi slupkami zeby wyłaczyc ruch na rynku i skutek jest taki ze straz i inne służby  musi objezdzac poł miasta w razie zdarzenia !   Co do ksrg to moge sie wypowiedziec w stosunku do OSP bo mam pare sugesti i uwag, ale moze to temat na osobny wątek.  

pozdrawiam

ps. przepraszam za braki w polskich literkach ale takie przyzwyczajnie ;)