Autor Wątek: Zastąpcza Służba Wojskowa  (Przeczytany 1825 razy)

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Zastąpcza Służba Wojskowa
« dnia: Maj 03, 2007, 09:19:56 »
Na jakich zasadach można odbyć służbę zastępczą w Państwowej Straży Pożarnej?

Służba zastępcza w Państwowej Straży Pożarnej jest odbywana na  podstawie ustawy z 28 listopada 2003r. o służbie zastępczej (Dz.U.03.223.2217).  Ustawa ta określa zasady ubiegania się o możliwość odbywania służby zastępczej (zamiast zasadniczej służby wojskowej), podmioty w których służą ta może  być odbywana (prócz PSP można ją odbywać i w innych miejscach), czas i tryb  jej odbywania, obowiązki i uprawnienia poborowych oraz podmiotów, w których  jest ona odbywana.

Służbę zastępczą gwarantuje Konstytucja RP (art.85, ust.3) tym obywatelom, którzy ze względu na swe przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie chcą pełnić służby wojskowej. Polega ona na wykonywaniu prac na rzecz ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, opieki nad osobami niepełnosprawnymi albo bezdomnymi oraz na rzecz administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości.

Służba ta trwa 18 miesięcy, a dla absolwentów szkół wyższych - 6 miesięcy. Ogólny nadzór nad odbywaniem służby zastępczej sprawuje minister  właściwego do spraw pracy, który jednocześnie dysponuje środkami budżetowymi niezbędnymi na realizację tego zadania. Natomiast zadania wynikające z ustawy wykonują marszałkowie województw (w ich imieniu dyrektorzy Wojewódzkich Urzędów Pracy), posiadający także odpowiednie kompetencje odnośnie kontroli podmiotów, w których służba jest odbywana.

O przeznaczenie do służby zastępczej może ubiegać się poborowy, który został przeznaczony do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego.

Orzeczenie o przeznaczeniu do służby zastępczej wydaje komisja wojewódzka do spraw służby zastępczej.

Poborowy, który zamierza ubiegać się o możliwość odbycia służby zastępczej, powinien złożyć wniosek do tej komisji za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień (WKU) właściwego dla miejsca zamieszkania (w Komendzie WKU można uzyskać bliższe informacje na ten temat).

Po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia o przeznaczeniu do służby  zastępczej marszałek województwa podpisuje umowę z jednym z podmiotów, które złożyły u niego ofertę zatrudnienia poborowych (np. jednostką PSP) na odbycie służby przez danego poborowego w konkretnym podmiocie (jak najbliżej miejsca jego zamieszkania), a następnie kieruje poborowego do odbycia służby.

Inne szczegółowe informacje na temat służby można uzyskać w Komendzie WKU,  lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy.  Natomiast o możliwościach zatrudnienia poborowych w ramach służby zastępczej w konkretnych  jednostkach PSP mogą poinformować ich komendanci, Komendanci Powiatowi PSP lub Komendanci Wojewódzcy PSP.

 

Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Anonim

  • Gość
Odp: Zastąpcza Służba Wojskowa
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 13, 2007, 16:30:15 »
Ta służba to fajna sprawa, tylko z tego, co się orientuję, to np. KP nie bardzo maja pieniądze/chęci/cokolwiek, żeby przyjąć ludzi do takiej właśnie służby.
Przepis dobry, tylko trochę martwy, a szkoda.
Chyba, że coś się w materii zmieniło?

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Zastąpcza Służba Wojskowa
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2007, 10:57:27 »
Myślę, że nic się nie zmieniło. Mało tego żeby sobie taką służbę załatwić zamiast wojska trzeba mieć szerokie plecy albo być "Peace" :)

Offline baniak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • OSP Raciąż
Odp: Zastąpcza Służba Wojskowa
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2007, 14:00:27 »
witam, jestem strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu, co do tej służby to nie jest tak źle mój kolega z OSP złożył podanie do komendanta powiatowej straży załatwił wszystkie potrzebne formalności w wku i teraz już tam siedzi jakieś dwa miesiące, mało tego chwali to sobie i myśli o zostaniu na stałe, polecam tą drogę wszystkim chętnym, ja mam już stopień kaprala i odbytą służbie na krótkim kursie dla studentów, więc teraz pozostaje mi normalna droga do PSP, ale ci którzy mogą niech próbują bo warto, pozdrawiam
baniacki

Anonim

  • Gość
Odp: Zastąpcza Służba Wojskowa
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 25, 2007, 10:16:23 »
To powiem ci kolego, że twój znajomy miał sporo szczęścia. Ostatnio dzwoniłem do mojej byłej KP w imieniu znajomego włśnie w tej sprawie i powiedziano mi, że nikt się nie będzie w to bawił, bo nie ma na to pieniędzy, chęci pewnie też, więc ze służby zastępczej nici - przynajmniej w mojej ex i przyległych KP :mellow:

Offline baniak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • OSP Raciąż
Odp: Zastąpcza Służba Wojskowa
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 25, 2007, 10:54:24 »
widzisz to widać w dużym stopniu zależy od chęci, no mojemu koledze sie udało ale tobie radzę walczyć i starać się o to dalej bo myślę że warto pozdrawiam
baniacki

Anonim

  • Gość
Odp: Zastąpcza Służba Wojskowa
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2007, 11:01:01 »
Nie - przynajmniej nie w tej KP.
Sprawa została postawiona jasno - nie ma takiej opcji i pewnie prędko nie będzie.
Szczęście w nieszczęściu. że sprawa nie dotyczy mojej osoby, ale ci którzy są zainteresowani, mają problem..