Autor Wątek: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?  (Przeczytany 21197 razy)

Offline Gradory

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« dnia: Maj 02, 2007, 17:24:23 »
Chciłabym kupić do mieszkania gaśnicę. Mieszkanie ma 60 m2. Gaśnica może się też przydać do ewentualnego pożaru na klatce schodowej. Kupić gaśnicę proszkową? Jakiej pojemności?

Jaką i jakiej pojemności gaśnicę kupić do samochodu osobowego, bo ta standardowa 1 kg to chyba za mało?

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2007, 17:42:43 »
Do domu?? to najlepiej 5 kg lub 9kg, oczywiście proszkową bo jest najbardziej uniwersalna oraz stosunkowo tania, a samochodzie to jeżeli ktoś nie umie najpierw uchylić maski i umieścić w szczelinie przynajmniej jednej zawartości gaśnicy to nawet 5 kg nie da rady, jak maska jest na full otwarta.

Offline mlody

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2007, 20:27:41 »
Żeby zgasić 1-kg to trzeba mieć duże umiejętności... sam dziś na pokazach byłem i musiałem się ubrać w kombinezon,kask,rękawice i dostałem 1-kg ale resztke z niej i nie udało mi się zgasić.. potem dostałem 5-kg i spoko...

Offline Feuerwehr

  • miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie....
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • .Ty mi o panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił.
    • http://www.sapsp.pl
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2007, 21:18:19 »
gaśnica 1-kg do samochodu to zdecydowanie za mało, wystarcza tylko na to żeby w razie kontroli mieć co pokazać policji i to wszystko, a do domu to myśle że 6
"Odwaga może doprowadzić do śmierci, jednak ona jest obowiązkowa"

Offline Gradory

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2007, 21:59:18 »
Kupić gaśnice 'z' czy 'x'?

Dodam. Gaśnicę na nabój CO2 czy stałociśnieniową (z azotem)?
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2007, 15:15:32 wysłana przez Gradory »

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2007, 12:54:41 »
Do domu, aby była skuteczna 9 kg. A do samochodu powiem tak, jak mówię każdemu. Mianowicie: 1 kg, aby mieć co pokazać w razie kontroli. A w razie pożaru samochodu lepiej się od niego oddalić i zadzwonić na 998. To jest elektronika, benzyna bądź gaz. Samochód to rzecz nabyta, więc po co narażać swoje zdrowie?

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 06, 2007, 14:46:59 »
Najlepsze do samochodu sa tak naprawde gaśnice halonowe, wiem wiem juz sie ich nie produkuje, ale jesli dobrze sie poszuka mozna jeszcze taka dostac;)

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2007, 16:38:20 »
okey dostaniesz ale kiedy byla wyprodukowana i jaka masz pewnosc ze ona zadziala

Anonim

  • Gość
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 15, 2007, 06:23:19 »
Cytuj
Chciłabym kupić do mieszkania gaśnicę. Mieszkanie ma 60 m2. Gaśnica może się też przydać do ewentualnego pożaru na klatce schodowej. Kupić gaśnicę proszkową? Jakiej pojemności?

Jaką i jakiej pojemności gaśnicę kupić do samochodu osobowego, bo ta standardowa 1 kg to chyba za mało?

Do samochodu dedykowana dwójka - jeśli jedynka za mała, a do domu? Są teraz gaśnice typu F - do olejów - w domu się moga przydać, zwłaszcza w kuchni..

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 28, 2007, 02:59:28 »
Najlepsze do samochodu sa tak naprawde gaśnice halonowe, wiem wiem juz sie ich nie produkuje, ale jesli dobrze sie poszuka mozna jeszcze taka dostac;)
Tak i tu masz rację mam oklejoną gaśnicę jak proszkowa, a wewnątrz halon siedzi :) 1 kg proszku to można w ramach samoobrony komuś przyłożyć albo policji okazać.

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 28, 2007, 23:57:07 »
Koledzy rzeczywiści dobrze sugerują do domu przynajmniej 4 lub 6 kg proszku ale również można polecić pianową nowego typu która mozna gasic nawet pod napięciem elektrycznym. I oczywiście gaśnica pianowa 2 l do grup pożarów A i F według mnie rewelacja do domu choć wydaje sie mała pojemność to ma niezłe możliwości( opróżniałem osobiście całą i jestem pod wrażeniem ) a duzym atutem sa pożary w kuchni co moze sie czesto zdarzyć...troszke tylko cena jest za duża :( ale da sie przeboleć zwłaszcza jak nas uratuje a samochód sugerowana 2 kg choć wiadomo że kupuje sie i tak najtansze w teskopodobnych sklepach...na czym nie zawsze wychodzi sie dobrze ale cóż każdy zrobi jak uważa 

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 05, 2007, 21:11:09 »
Ku informacji. Zwróćcie uwagę, że gaśnice przystosowane do gaszenia grup pożarów ABC jest droższa niż do samych BC. Prywatnie polecam do domu gaśnice co najmniej 4 kilogramową przystosowaną do gaszenia grup pożarów ABC a do samochodu 2 kilową również ABC  :mellow:
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline mag

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2007, 22:07:55 »
okey dostaniesz ale kiedy byla wyprodukowana i jaka masz pewnosc ze ona zadziala

Napewno zadziała,!!!ponieważ halon w gaśnicach halonowych (typ 1211)jest gazem,a w gaśnicy jest on skroplony,czyli znajduje się w stanie ciekłym(jak gaz w zapalniczce)dodatkowo znajduje się azot,jako czynnik napędowy,nie dotyczy to gaśnic aerozolowych które działały pod ciśnieniem własnych par halonu,ale większych.czyli jeżeli gaśnica halonowa ma wagę ok.3 kg i coś w niej "chlupie"to napewno zadziała,bo w razie nieszczelności cały halon ''ucieknie'' z gasnicy. -_-przepisy przepisami :wacko:ale wole miec w aucie starą halonówke dodatkowo niż proszkową nawet 2 kilowa :wacko:bo w przypadku proszkówki to chociaż będzie "sprawna"to zdarzyć sie może że nie zadziała.Dotyczy to typów x,z.(x- czynnik napędowy w  tym samym zbiorniku co środek gasniczy,z -czynnik napędowy najczęściej co2 zmagazynowany w osobnym zbiorniku)zawsze ma się tą niepewnośc zadziałania zdarza sie że gaśnica lubi w trakcie uruchomienia sie zakorkowac proszkiem ...no i nici z gaszenia. :angry:
a o skuteczności halonu w porównaniem z proszkiem ....nie będe sie rozpisywał.
Pozdrawiam. :mellow:

PLISZKA

  • Gość
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 31, 2013, 09:45:09 »
Nikt nie odmawia skuteczności gaśnicom proszkowym, ale bałagan zostawiają okropny. Wystarczy spojrzeć tutaj, jak wyglądał samochód po wystrzeleniu takiej gaśnicy:
http://akademia.pliszka.pl/wybuch-gasnicy-w-samochodzie/
Dlatego do małych pożarów domowych najlepszy jest spray gaśniczy - skuteczność ma porównywalną do 2g gaśnicy proszkowej i nie brudzi. Jest przy tym łatwy w użyciu - wystarczy wstrząsnąć i psiknąć.
Oczywiście ludzkie życie jest najważniejsze, więc nie powinniśmy podejmować się gaszenia gdy płomienie są już bardzo wysokie lub powstało kilka większych ognisk. Wtedy lepiej spryskać siebie sprayem, żeby uniknąć poparzeń przy ewakuacji. I dobrze jest zaopatrzyć pomieszczenia w czujki dymu - wtedy jest szansa, że ogień nie osiągnie jeszcze dużych rozmiarów i spokojnie poradzimy sobie z jego ugaszeniem.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2013, 13:01:14 »
... A wszystko to produkcji znakomitej firmy "Pożpliszka".
Za autoreklamę dziękujemy.
Aha - proszę o informację, jak ubezpieczyciele podchodzą do faktu nieskutecznego gaszenia pożaru "urządzeniem gaśniczym" zamiast certyfikowanej gaśnicy?

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 31, 2013, 13:59:08 »
A co powiecie o gaśnicy na mgłę wodną ??
[youtube]http://youtu.be/kchvpAZKm8E[/youtube]

http://www.ogniochron.eu/newsy,27

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 09, 2013, 09:18:56 »
Ja w domu posiadam coś o nazwie Spray gaśniczy PYROCOOL....
Garnek z olejem ugaszę nie niszcząc całego mieszkania jak bym użył proszkowej...
:)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Plastyk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 10, 2013, 10:33:33 »
To może wyglądać jak marketing... ale cóż.
Posiadam 2 spray'e gaśnicze pewnej firmy, jedną w kuchni, drugą w warsztacie, to tego jeszcze otrzymana skądś 1kg proszkowa, tak w razie ostateczności.
 Na zdrowy rozsądek, jeśli ktoś ma w domu większe zagrożenie (stara instalacja, drewniane stropy, elementy grzewcze np. listwy elektryczne) to jak najbardziej duża gaśnica jest wskazana. Mimo to nie ujmowałbym kompetencji spray'u - jeśli pali się firanka, a my mamy tylko 6kg proszku to proszę, z ręką na sercu, kto bez wahania użyje gaśnicy... najpierw poszukamy innego sposobu. Tu kłania się śmieszny spray, którego zadaniem są takie drobne sprawy właśnie. Również w warsztacie pod ręką, często gdy coś podpalimy to jest to "w czasie rzeczywistym" i reakcja może być natychmiastowa. Znów, pianowa? Proszkowa? Bajzel, koszta... albo kilka sekund z puszki. Jeszcze zostanie.
Nie jest to wyssane z palca, bo kolega który spray ze mną zamawiał już zdążył, niestety go wykorzystać. Lutując palnikiem jakieś grube kable podpalił pojemnik z benzyną bodajże, taki do płukania pędzli, no ale stał wśród innej masy paliwa, wiec poleciał po spray do mieszkania (mówiłem mu: kup dwa... :wall: ) i zdążył wszystko zgasić bez żadnych strat. Sprzątać też nie musiał. Pytałem od razu o skuteczność, ale opieprzył mnie, że on nie myślał o stoperze a o płonącym pojemniku... cóż. Wiem tyle że zużył więcej niż potrzeba, około połowę.

Jeśli chodzi o samochód... zasada działania sprayu wyklucza go właściwie do działań pod maską a inne pożary są rzadkie. Proszkowa 1-2kg i jeśli widzimy że coś nie tak, a jesteśmy w stanie bezpiecznie jechać... w kierunku remizy lub supermarketu, ukraść gaśnice :) Oczywiście nie kraść nic z remizy  ^_^

Pozdrawiam

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 10, 2013, 11:24:11 »
A co powiecie o gaśnicy na mgłę wodną ??

http://www.ogniochron.eu/newsy,27


Zdecydowanym plusem jest to, że po użyciu nie pozostawia po sobie"bbałaganu" no i nie stwarza zagrożenia dla osób, które ewentualnie były by gaszone. Minus? Na pewno brak możliwości użycia przy minusowych temperaturach...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline płetwal998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Jaką gaśnicę do domu i do samochodu?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 10, 2013, 12:50:00 »