Autor Wątek: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.  (Przeczytany 6599 razy)

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« dnia: Kwiecień 16, 2007, 15:19:14 »
Witam,
pełnię służbę w systemie codziennym i jestem wyznaczany do pełnienia dyżurów
12 godzinnych. Po służbie nie dostaję wolnego, a dopiero jak mi się skumulują dwie 12-kti to mogę dostać 1 dzień wolny (8 godzin). Liczy się tak jakbym za każdą służbę dostawał 4 godziny nadliczbowe do odbioru w tym samym wymiarze. Jednak zaznaczam, że godziny nadliczbowe to zupełnie inna sprawa niż służby 12 czy 24 godzinne.

Jak jest w Waszych jednostkach?
(Czy tak podobnie jak w wątku o urlopach przy odejściach na emeryturę? (jedna jednostka daje cały urlop a druga proporcjonalny, czyli każdy wg własnego widzimisię).

Zwróćcie uwagę na:
Art. 35 ust 7 ustawy o PSP
W ramach codziennego rozkładu czasu służby strażak może być wyznaczony do
pełnienia, w dowolnym czasie, dyżuru trwającego nie dłużej niż 24 godziny,
po których udziela się godzin wolnych od służby w odpowiednim wymiarze, lecz
nie więcej niż 48 godzin, w dniach od poniedziałku do piątku.

Pytanie:
1. Czy po służbie 12 (lub 24) godzinnej powinien być udzielony czas wolny?
2. Czy czas wolny ma wynosić 24 godziny po służbie 12 godzinnej, a po 48 - 24?
3. Jak się mają względy BHP w przypadku nieudzielenia wolnego po służbie?
3. Czy normatyw tygodniowy 40 godzin ma być pomniejszony o czas wolny po
służbie (wynikający z art. 35 ust. 7 ustawy o PSP) tzn. czy obowiązek udzielenia wolnego po służbie jest powodem obniżenia normatywu służby podobnie jak w przypadku zwolnienia lekarskiego, delegacji, szkolenia itp.? ( chodzi o to, że zmniejszenie normatywu znosi obowiązek odpracowania)
4. Czy w przypadku udzielenia czasu wolnego w wymiarze 24 godzin po służbie 12 godzinnej powstaje "niedopracowanie" 4 godzin, które należy odpracować w okresie rozliczeniowym?

PS. Wydaje mi się, że normatyw powinien się zmniejszać i problem wtedy nie wystąpi. Komendant wrzuca mnie na służbę, bo taka zachodzi potrzeba, to powinienem mieć taką samą możliwość odpoczynku. Obecnie wychodzi na to, że ja po służbie nie muszę odpocząć.

Oczywiście (jak zwykle) żadnej oficjalnej interpretacji nie ma. Jest nieformalna i jak możecie się domyśleć "w razie wątpliwości na niekorzyść strażaka". Wydział kadr tak mi powiedział: ty służbę pełnisz na zmianach niejako "grzecznościowo", bo oni muszą odebrać zaległe urlopy.  "Grzecznościowo"! Ja mogę zrozumieć, że jest konieczność uzupełnienia służby do minimalnego stanu. Że PB w pierwszej kolejności musi wykorzystać urlop. Ale ...

Proszę o rzeczowe odpowiedzi jak jest u Was.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 16, 2007, 16:49:50 »
@Prewentysta7 - nie bardzo rozumiem, czy interesuje cię konkretna sprawa, czy też chcesz aby udzielić Ci wykładni przepisów czasu służby.
Podstawowa sprawa to rozliczenie czasu służby w okresie rozliczeniowym i zgranie tego z czasem wolnym po służbie. Inaczej będzie jeżeli służbę 12-godz. pełnisz w dniu w którym normalnie pełniłbyś służbę (a może jak wolisz pracowałbyś swoje 8 godz.) a inaczej jeżeli w dniu wolnym. Nadpracowujesz odpowiednio 4 lub 12 godzin. Bezpośrednio po służbie musisz mieć możliwość odpoczynku, nie znaczy że po 12 ma być 24 wolnego. Prosta matematyka.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 16, 2007, 18:30:00 »
Dzięki. O to mi chodziło. Wychodzi na to, że  matematyka. Np. służba w poniedziałek, a we wtorek na 4 godziny lub po 2 takich służbach od pn do piątku - 1 dzień wolnego. 

Będę musiał u siebie poruszyć sprawę dlaczego poza dowódcami JRG tylko ja dostępuję takiego zaszczytu.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2007, 20:20:27 »
No...
Współczuję  :angry: Jednak u mnie jest podobnie, a do ewent. służby też ustawia się jak zwykle- od lat kolejka "chętnych" z 8h. Szczególnie lubią SK   ^_^
Hm... zdradzę może "tajemnicę"  -_- Wpisuje się np: "gościa" na PB z tzw. biura na 24, a po 8 już go nie ma, ale figuruje do rana! Nieraz jest na tyle pewny swego,że nawet <koszarówki> nie ubierze. W SWD się niby / %/ wszystko zgadza, a to istotne prawda? Jakby, co tel. w razie "W". W miarę szybko /nie powiem, co niektóry/ się zjawia i zwykle /kol. z KW/ ewnt. wyjaśni - przecież sami dobrze wiedzą :wub:
Na SK tak się nie da! Dlatego też raczej- na ile mogą, omijają to "chore" dla... miejsce  :wacko:
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2007, 20:29:46 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline bravo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2007, 20:22:53 »
Chyba musi być wolne 24 lub 48 dot to dyżurów na PSK - co prawda nie można tego znależć w przepisach, ale interpretacja KG wyartykułowana w piśmie (numeru nie pamiętam) stwierdzała to jasno.
Ze strażakami biurowymi sprawa do końca nie jest jasna, ale przynajmniej chłop ma przerwę (jeżeli pracował na ranek) - chyba, że gość wpada w służbę po służbie, no ale jest wyznaczony grafikiem itd, może jest jakoś tam w porządku, ale niech ktoś mi wytłumaczy jak traktować strażaka z PB pracującego w systemie zmianowym 24 godz., który jest obsadzany na swojej zmianie jako dyżurny PSK w syst 12 godzinnym(np. ranek). Co zrobić z gościem - czy powinien iść do domu po przepisowo przepracowanej służbie 12 godzinnej, czy wraca z powrotem na podział aby dokończyć służbę 24 godzinną- ale wtedy nie odpoczywa zgodnie z przepisami. :angry:

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 17, 2007, 12:21:25 »
Witam,
pełnię służbę w systemie codziennym i jestem wyznaczany do pełnienia dyżurów
12 godzinnych. Po służbie nie dostaję wolnego, a dopiero jak mi się skumulują dwie 12-kti to mogę dostać 1 dzień wolny (8 godzin). Liczy się tak jakbym za każdą służbę dostawał 4 godziny nadliczbowe do odbioru w tym samym wymiarze. Jednak zaznaczam, że godziny nadliczbowe to zupełnie inna sprawa niż służby 12 czy 24 godzinne.

Jeżeli jest to służba 12 godzinna w dzień (od poniedziałku di piątku) to w ten sposób zyskujesz tylko 4 godziny. Dlatego też musisz mieć 2 x 12 h służby w dzień by otrzymać 8 h wolnego.
Niestety... przy ostatnim zdaniu się mylisz. A właściwie mylisz stare i nowe przepisy :) zresztą za bardzo nie wiadomo o co w nim tak naprawdę Ci chodzi...

Jak jest w Waszych jednostkach?
(Czy tak podobnie jak w wątku o urlopach przy odejściach na emeryturę? (jedna jednostka daje cały urlop a druga proporcjonalny, czyli każdy wg własnego widzimisię).

Urlop powinno się dawać proporcjonalny... ale przepis daje małą lukę na korzyść strażaka... jeśli nie złożył on raportu o chęci przejścia na zaopatrzenie emerytalne i oficjalnie nie jest nic wiadomo o jego przejściu... wykorzystuje tyle urlopu ile tylko zdoła... ;)
Zwróćcie uwagę na:
Art. 35 ust 7 ustawy o PSP
W ramach codziennego rozkładu czasu służby strażak może być wyznaczony do
pełnienia, w dowolnym czasie, dyżuru trwającego nie dłużej niż 24 godziny,
po których udziela się godzin wolnych od służby w odpowiednim wymiarze, lecz
nie więcej niż 48 godzin, w dniach od poniedziałku do piątku.
te w odpowiednim wymiarze oznacza właśnie ilość godzin które stałeś ponad swój normatyw. W dzień powszedni będzie to 4 h, a za noc 12h. W dni wolne od twojej służby otrzymasz 12 h za 12 h odsłużonych. 24 przy 24 odsłużonych. I tu interpretacja KG możesz otrzymać naraz swoje dwie ósemki czyli 2 dni inaczej ich 48... trzecią 8 musisz wsiąść w innym terminie.

Oczywiście dla dobra służby komendant nie musi Ci dać od razu tych dni wolnych – na przykład nawał pracy. Choć po nocce raczej nie powinien się sprzeciwiać...


Pytanie:
1. Czy po służbie 12 (lub 24) godzinnej powinien być udzielony czas wolny?

powinien, lecz nie musi... oczywiście o przekroczony normatyw (godziny nadliczbowe) Patrz wyżej...
2. Czy czas wolny ma wynosić 24 godziny po służbie 12 godzinnej, a po 48 - 24?

4 h po 12h służby w dzień i 8 + 4 za noc od poniedziałku od piątku
8+4 h po 12 h służby w dzień wolny od służby i tyle samo za noc...
Tak samo się tyczy dyspozycyjnych wyjeżdżających na dyżurze do pożaru... godzina wolna za godzinę służby. Nie ma już pory nocnej.
3. Jak się mają względy BHP w przypadku nieudzielenia wolnego po służbie?
nie ma na razie nowych przepisów bhp... czyżbyś tak mocno podpadł swojemu komendantowi ?! Czy robisz z igły widły?!
3. Czy normatyw tygodniowy 40 godzin ma być pomniejszony o czas wolny po
służbie (wynikający z art. 35 ust. 7 ustawy o PSP) tzn. czy obowiązek udzielenia wolnego po służbie jest powodem obniżenia normatywu służby podobnie jak w przypadku zwolnienia lekarskiego, delegacji, szkolenia itp.? ( chodzi o to, że zmniejszenie normatywu znosi obowiązek odpracowania)
heh... no toś namieszał.... zarabiasz godziny i je odbierasz. Nie zmniejsza się normatyw. Po prostu odbierasz swoje zarobione godziny po służbie!!
4. Czy w przypadku udzielenia czasu wolnego w wymiarze 24 godzin po służbie 12 godzinnej powstaje "niedopracowanie" 4 godzin, które należy odpracować w okresie rozliczeniowym?
Chyba już rozumiem. Ty byś chciał otrzymać za służbę 12 godzinną dwa dni wolnego... Już to tłumaczyłem na górze.
- zarabiasz 4h w tygodniu za służbę 12 godzinną w dzień - więc musisz jeszcze odrobić 12h z Twoich dwóch 8 wolnych (16h)
- zarabiasz 12h w tygodniu za służbę 12 godzinną w noc - więc musisz oddać jeszcze 4h za dwa dni wolnego - Twoje dwie ósemki czyli 16 h
 - w dni wolne zarabiasz tak jak w drugiej pozycji i tyle samo oddajesz przy wykorzystaniu dwóch dni wolnych.

Tylko, żeby coś odebrać to najpierw je trzeba zarobić! Dobrego macie kadrowca. :)
PS. Wydaje mi się, że normatyw powinien się zmniejszać i problem wtedy nie wystąpi. Komendant wrzuca mnie na służbę, bo taka zachodzi potrzeba, to powinienem mieć taką samą możliwość odpoczynku. Obecnie wychodzi na to, że ja po służbie nie muszę odpocząć.


jak to nie?! Odpoczywasz tyle co pracowałeś za dużo! Godzina za godzinę!!
Oczywiście (jak zwykle) żadnej oficjalnej interpretacji nie ma. Jest nieformalna i jak możecie się domyśleć "w razie wątpliwości na niekorzyść strażaka". Wydział kadr tak mi powiedział: ty służbę pełnisz na zmianach niejako "grzecznościowo", bo oni muszą odebrać zaległe urlopy.  "Grzecznościowo"! Ja mogę zrozumieć, że jest konieczność uzupełnienia służby do minimalnego stanu. Że PB w pierwszej kolejności musi wykorzystać urlop. Ale ...

Proszę o rzeczowe odpowiedzi jak jest u Was.
Chyba bardziej rzeczowo się nie da! Jak przestaniesz mylić pojęcia (stare przepisy z nowymi mieszać) to zrozumiesz. Pracujesz swój normatyw. Jak pracujesz dłużej odbierasz godzina za godzinę. I jest tak w codziennej jak i w zmianowej... nio w tej ostatniej namiesza nie raz JEKG ;)
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 17, 2007, 13:19:42 »
Urlop powinno się dawać proporcjonalny... ale przepis daje małą lukę na korzyść strażaka... jeśli nie złożył on raportu o chęci przejścia na zaopatrzenie emerytalne i oficjalnie nie jest nic wiadomo o jego przejściu... wykorzystuje tyle urlopu ile tylko zdoła... ;)
@Misiaczek - skąd masz takie błędne wiadomości - póki co obowiązujące prawo stanowi inaczej, w tej konkretnej sprawie korzystnie dla strażaka bez żadnych luk.  -_-
Przeczytaj wątek do którego odnosi się @Prewentysta7 pisząc o różnym stosowaniu prawa.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2007, 13:52:26 »
Dziwna sprawa.

Na początek zapytam ilu strażaków jest zatrudnionych na SK?
wg. regulaminu powinno być 5 ( przynajmniej w mojej jednostce)
4 powinno pełnić służbę w systemie 12-24, 12-48. PIĄTY powinien przychodzić na 8 godzin ( tak jak biuro, chociaż nie musi to być od 7:30 do 15:30 a na przykład od 10 do 18, w zależności np. od potrzeb)

Jeżeli któryś z etatowej 4 ma urlop, wolną służbe to ten 5-ty wskakuje za niego na zmiany. Urlopy i wolne służby należy tak zaplanować na cały rok, żeby ten 5-ty WYSTARCZYŁ do zapewnienia obsad na SK.
Jeżeli w tym czasie ktoś z SK przyniesie zwolnienie to Wtedy wskoczy ktoś z 8-io godzinnych. Natomiast z PB nikt nie musi pełnić służbny na SK

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2007, 13:54:11 wysłana przez biwak »
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 17, 2007, 16:05:46 »
Do biwak: jest 5 etatowych dyspozytorów.

Do MisiaczekM.
Cyt.: "czyżbyś tak mocno podpadł swojemu komendantowi ?! Czy robisz z igły widły?!"

Nie podpadłem komendantowi, ani mu się nie przymilam. Mam swój zakres zadań i to mnie interesuje. Nie o to chodzi czy komendant mnie lubi czy nie. Chodziło mi o konkretną odpowiedź. Komentarze są zbędne. Z igły wideł też nie robię - lubię jasne i konkretne odpowiedzi poparte jakąś logiką.

Co do logiki to nie bardzo mogę jej się doszukać. Zastanawiam się  czym moja służba różni się od służby etatowej? Po takiej samej służbie np. w dzień, ja mam 11,5 godziny (zegarowej) wolnego, a etatowy dyspozytor 24 wolnego. (Uwaga - tu chodzi tylko o wymiar wolnego bezpośrednio po służbie). Mógłbym zrozumieć takie postępowanie: wyznaczam cię na służbę, po służbie masz wolne jak etatowy. Jednak masz niedopracowany normatyw i wyznaczam ci sobotę do odpracowania. W takim układzie jest to do przyjęcia. Służby strażaków z różnych systemów są jednakowo traktowane, a normatyw jest załatwiany do opracowania niejako w "drugiej kolejności". Taki sens jest akceptowalny.

Dlaczego tak sądzę?

Otóż, dla mnie dyżur a przedłużenie służby to dwie zupełnie odrębne sprawy. Dyżur to pełnienie służby 12 lub 24 godzin. Przedłużenie czasu służby strażaka może uzasadniać konieczność:
  1)  dokończenia rozpoczętych czynności, jeżeli nie mogą zostać przerwane, oraz wykonania czynności niecierpiących zwłoki;
  2)  utrzymania minimalnej obsady osobowej każdej zmiany na poziomie od 50 do 70 % stanu etatowego zmiany.
Przedłużenie czasu służby strażaka ponad 40 godzin tygodniowo … nie może przekroczyć w sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym:
  1)  8 przypadków trwającego 24 godziny wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru, nie więcej jednak niż 2 razy w miesiącu, zgodnie z harmonogramem służby wobec strażaków, o których mowa w § 2 ust. 1 (podział bojowy 24 godz.)
2)   16 przypadków trwającego 12 godzin wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru, nie więcej jednak niż 3 razy w miesiącu, zgodnie z harmonogramem służby wobec strażaków, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 1. (podział bojowy 12 godz.).
(nie dotyczy podwyższonej gotowości z art. 35)

Ponadto KGPSP wyjaśniła, że nie można przedłużyć czasu służby dyspozytorom, bo tego nie przewidują przepisy (komu można i kiedy to jest to powiedziane jasno). O biurowych nic się nie mówi więc im też nie można (chociaż kadrowcy sądzą, że można bo normatyw. A służba na PSK nie jest służbą a nadliczbówką).
Poza tym, idąc dalej:
„W zmianowym rozkładzie czasu służby w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 3 (służby 12h w podziale bojowym i na PSK oraz przy skracaniu służby w przypadku oodawania godzin wolnych), po zakończeniu służby, strażakowi udziela się co najmniej 24 godzin czasu wolnego od służby, a jeżeli strażak pełnił służbę co najmniej przez 8 godzin w porze nocnej, o której mowa w § 2 ust. 2 (dyspozytorzy) udziela się co najmniej 48 godzin czasu wolnego od służby, z wyjątkiem okoliczności określonych w art. 35 ust. 9 i 10 ustawy.
Więc rozumowaniem kadrowców, gdy codzienny biurowiec pełni służbę bez oddelegowania na zmiany to nie jest to służba. Więc zapytam się: co to takiego jest?
Poza tym wczytując się w ostatni cytat przepisów można dojść do wniosku, że w systemach 12 godzinnych za służbę 8 godzin w nocy, 48 wolnego przysługuje dyspozytorom, a strażakom z podziału już nie. Proszę uważnie się wczytać. Mam nadzieję, że nie będę złym prorokiem.

Wniosek ogólny: rozporządzenie ma się nijak do rzeczywistości, nie przewiduje wszystkich sytuacji. Czy nie można stworzyć czegoś sensownego, prostego i logicznego? Co by było gdyby nadliczbówki były płatne? Problem rozwiązany: ci którzy zachrzaniają dodatkowo dostawali by dodatkowe pieniądze. A jak jest sami wiecie.
I w końcu gdyby były nadliczbówki to trzeba przewidzieć porę nocną. Trwa ona 8 godzin i jest ustalana przez każdego komendanta między godzinami: 21-7. Teraz jest tak, że jedni mają 48 godzin wolnego, a niektórzy godzinę za godzinę. I co tu się dziwić, że powstają zgrzyty międzysytemowe?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2007, 21:41:45 wysłana przez Prewentysta7 »

Offline bravo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 17, 2007, 18:56:44 »
Ot to, to. Właśnie rozporzadzenie nie przewidziało takiej możliwości jednoznacznie, albo wcale (pewnie nikt z nas nie jest prawnikiem i to biegłym w przepisach PSP) bo projektując rozporządzenie autor nie wiedział, zapomniał (albo wiedział, że jakiś przepis lub jego interpretacja nie pozostawia wątpliwości w tej sprawie) że w komendach miejskich i wiejskich istnieje konieczność wspomagania zmianowych strażakami z systemu codziennego. Chyba nie wyjaśniały tego pisma KG dot interpretacji niektórych przepisów rozporządzenia, a pewnie warto by KG jednoznacznie zajęła stanowisko w tej sprawie.
Pozdrawiam

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 17, 2007, 19:53:51 »
Jest nowy projekt rozporządzenia o czasie służby z 23.02.2007. Uwzględniono poprawkę o możliwości przedłużenia służby dyspozytorom w celu zapewnienia obsady PSK. Widać, że jest coś na rzeczy. Swoją drogą wypuszczają buble, a później się dziwią.

Nowy projekt nie przewiduje systemu codziennego w uzupełnianiu zmianowego (chociaż ustawa przewiduje). Nikt tego szczegółowo nie reguluje. I znów każda komenda będzie to inaczej rozgrywać i będzie cyrk. Rzeczywistość zza warszawskich biurek KG jest inna. Może dlatego, że otrzymują "z dołu" odpowiedzi takie jakie chcą, bo prawda jest bolesna i niewygodna?
I pewnie tak zostanie, że dla czodziennego 12 godzin dyżuru na zmianach nie będzie dyżurem, a przedłużeniem, chociaż nie spełnia definicji przedłużenia. Czy to już można nazwać "typ[owym"? Bo, czy służba jest dokończeniem moich czynności, których nie mogę zakończyć lub zachodzą okoliczności nie cierpiące zwłoki?

Dodano również:
Do przedłużonego czasu służby strażaka ... wlicza się również czas wykonywania na polecenie przełożonego, zadań służbowych i pełnienia dyżuru w czasie wolnym od służby, o którym mowa w § 9 ust.l i 2 wynikający z:
1)   pozostawienia strażaka w służbie bezpośrednio po zakończeniu trwającego 12 lub 24
godziny wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru w celu utrzymania liczby
strażaków stanowiących minimalną obsadę osobową zmiany na ustalonym poziomie lub
obsady stanowiska kierowania;
2)   stawienia się do służby, przerywającego czas wolny od służby.
2 W przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 do czasu służby wlicza się czas wykonywania zadań służbowych. W przypadku określonym w ust.l pkt 2 do czasu służby wlicza się czas wykonywania zadań służbowych, jednak nie mniej niż 12 godzin.

Wolne za służbę w nocy w systemie 12h pozostawiono bez zmian (dlaczego dyspozytor będzie miał 48, a z PB "nie mniej niż 24" - czytaj 24h - domyślajcie się sami. Ja podejrzewam, że to efekt niedawnej publikacji skłócającej podział z biurem).
W zmianowym rozkładzie czasu służby w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 3 (zmiany 12 g. podział bojowy), po zakończeniu służby, strażakowi udziela się co najmniej 24 godzin czasu wolnego od służby, a jeżeli strażak pełnił służbę co najmniej przez 8 godzin w porze nocnej, o której mowa w § 2 ust. 2 (dyspozytor), udziela się co najmniej 48 godzin czasu wolnego od służby.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2007, 21:40:23 wysłana przez Prewentysta7 »

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2007, 22:26:10 »
Witam!
Cytuj
Uwzględniono poprawkę o możliwości przedłużenia służby dyspozytorom w celu zapewnienia obsady PSK.
Tak szczerze nie wiem o Czym piszesz?
Cytuj
W zmianowym rozkładzie czasu służby w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 3 (zmiany 12 g. podział bojowy), po zakończeniu służby, strażakowi udziela się co najmniej 24 godzin czasu wolnego od służby, a jeżeli strażak pełnił służbę co najmniej przez 8 godzin w porze nocnej, o której mowa w § 2 ust. 2 (dyspozytor), udziela się co najmniej 48 godzin czasu wolnego od służby.
Tu już zupełnie??? Choć..przypuszczam do czego zmierzasz, ale nie będę tłumaczył.
Jakie zmiany PB 12 h. 8 h. dyżurny SK - chyba coś nie chwytam w locie lub "wycięte", namieszane zdrowo.
Jedno mogę m.in. powiedzieć... chętnie się od razu zamienię jako dyż.na PB lub tzw. biuro /zyskam również na pewno finansowo/, ale kto się zgodzi...??? Dobrowolnie, obecnie i wogóle!!! Hm... spory problem u Mnie bynajmnej :angry:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Wolne po służbie 12h w systemie codziennym.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 18, 2007, 09:02:36 »
Witam!
Cytuj
Uwzględniono poprawkę o możliwości przedłużenia służby dyspozytorom w celu zapewnienia obsady PSK.
Tak szczerze nie wiem o Czym piszesz?
Wyjaśniam: KG wyjaśniała niedawno, że przedłużenie służby możliwe jest dla podziału bojowego ileś tam razy w zależności od służby (czy 24h czy 12h). K-t Gł. sam wyjaśniał w piśmie, że nie jst możliwe obecnie przedłużanie służb dyspozytorom. Nowy projekt to zmienia. I tyle. Nie muszę wyjaśniać, że dla nas strażaków jest to niekorzystne, a szefostwo chce wycisnąć jak najwięcej nie dając nic w zamian. Jestem zwolennikiem 40 godzin służby, a wszystko co ponad to powinno być płatne. "Nadpracujesz" 100 godzin to dostajesz za to pieniądze. Jak się obijasz to dodatkowej kasy nie masz. Jak jest z dodatkami to wiadomo, że jest to uznaniowe. Czasami aż za nadto uznaniowe.


Cytuj
W zmianowym rozkładzie czasu służby w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 3 (zmiany 12 g. podział bojowy), po zakończeniu służby, strażakowi udziela się co najmniej 24 godzin czasu wolnego od służby, a jeżeli strażak pełnił służbę co najmniej przez 8 godzin w porze nocnej, o której mowa w § 2 ust. 2 (dyspozytor), udziela się co najmniej 48 godzin czasu wolnego od służby.
Tu już zupełnie??? Choć..przypuszczam do czego zmierzasz, ale nie będę tłumaczył.
Jakie zmiany PB 12 h. 8 h. dyżurny SK - chyba coś nie chwytam w locie lub "wycięte", namieszane zdrowo.
Jedno mogę m.in. powiedzieć... chętnie się od razu zamienię jako dyż.na PB lub tzw. biuro /zyskam również na pewno finansowo/, ale kto się zgodzi...??? Dobrowolnie, obecnie i wogóle!!! Hm... spory problem u Mnie bynajmnej :angry:
Pozdr.
:-) Dlatego zwracałem uwagę, żeby wczytać się dokładnie w przepis. Nie jestem wyrocznią i mogę się mylić. Zmiany 12h na podziale bojowym mogą być wprowadzone za zgodą ZZ lub 50% stanu załogi oraz na indywidualny wniosek strażaka. Służbę możesz obecnie mieć również 12h (skróconą), gdy odbierasz wolne godziny (w dzień pełnisz służbę a w nocy masz udzielone wolne - u mnie parę przypadków takich było). Zauważ dalej, że ten zapis mówi: po służbie 12h na podziale bojowym udziela się wolnego co najmniej 24h - oznacza to, że jak dostaniesz 24 wolego to będzie ok. I w tym przypadku nie ma znaczenia czy to służba w dzień czy w nocy. Natomiast jeżeli chodzi o dyspozytorów to tu jasno okeślono noc, że jeżeli pełnili oni służbę i co najmniej 8 godzin tej służby przypadło w nocy to udziela się im co najmniej 48 godzin wolnego. Gdyby to samo dotyczyło PB to zapis brzmiałby zupełnie inaczej.
Może to skomplikowane trochę, ale warto się wczytać. Ja podejrzewam o co w tym wszystkim chodzi i zapewne sam też się domyślasz dlaczgo taki zapis jest.

Jeżeli chcesz się z kimś zamieniać to już twój wybór. Jeżeli masz taką możliwość to z niej skorzystaj. Ja od kilku lat piszę raporty o przeniesienie ale są rozpatrywane negatywnie. A tak na poważnie. Nie oceniam nigdy czyja praca lepsza, czyja gorsza. Dziś pracuję tu, a za miesiąc mogę gdzie indziej. Przyszło mi wykonywać taki zakres obowiązków to je wykonuję. I zawsze dziwi mnie psioczenie jednych na drugich, że nic nie robią. Ostatnio kumpla rzucili na stałe na PSK. Skwitował to równo: miałem dobrze czego nie szanowałem. Czy coś trzeba dodawać? Ja również wiem co to jest służba na PSK i  jest to bodajże jeden z cięższych kawałków chleba. Tak czy inaczej uważam, że powinniśmy się szanować i skupić bardziej na własnej pracy niż na pracy kolegów.

Na koniec: Chcę się sromotnie pomylić w tym co napisałem o służbach.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2007, 09:17:36 wysłana przez Prewentysta7 »