Autor Wątek: Opłaty Za Studia W Sgsp  (Przeczytany 5954 razy)

Offline grzeniukrios

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Opłaty Za Studia W Sgsp
« dnia: Styczeń 22, 2004, 04:26:58 »
Dlaczego strażacy muszą płacić za zaoczne studia inzynierskie i uzupełniające magisterskie w SGSP ? A dla kogo ta szkoła powstała ? Wydaje mi się, że ktoś przegiął ........

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Opłaty Za Studia W Sgsp
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2004, 11:56:03 »
W całej Polsce system studiów zaocznych i uzupełniających jest płatny. Pracuję w jednej z państwowych uczelni technicznych więc znam ten temat z tej strony - akurat między innymi prowadzę zajęcia na studiach zaocznych inżynierskich i magisterskich uzupełniających. Uczelnie w ten sposób uzupełniają sobie szczupłe zasoby finansowe więc chyba SGSP poszło w ślady reszty uczelni cywilnych. Nie do mnie nalezy ocena czy to dobrze czy źle akurat w przypadku tej konkretnej szkoły.
Z tego co wiem jeśli zakład pracy kieruje swojego pracownika na studia to czasem mu je finansuje a jeśli pracownik sam ma "fantazję" postudiować to płaci za siebie sam - odbije sobie jak po podniesieniu kwalifikacji i awansuje na lepsze stanowisko (przynajmniej tak wygląda to teoretycznie).
Więc może postaraj się o jakieś dofinansowanie w swoim miejscu pracy.
Pozdrawiam, Sylwek

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Opłaty Za Studia W Sgsp
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2004, 12:34:07 »
Sylwek oczywiście ma rację. Temat jest drażliwy, bo nawet w konstytucji jest zapis o darmowym szkolnictwie. Problem jednak w tym, że to co jest za darmo NIDGY nie stoi na wysokim poziomie. Z drugiej strony system płatnych studiów chyba musiałby być poparty udostępnieniem tanich kredytów na studia, które zaczyna się spłacać kilka lat po studiach, lub po osiągnięciu pewnych zarobków. Jednak system płatnych studió ma tą zaletę, że po pierwsze studenci bardziej przykłądają się do nauki (w końcu za to płacą), nie idą na studia tylko po to, by uciec od wojska, no i uczelnia ma więcej pieniędzy a to bezpośrednio wpływa na jakość studiów, kadrę itp.

Najlepsze uczelnie techniczne na świecie jak. np. Massachusetts Institute of Technology, czy California Institue of Technology to są uczelnie prywatne, na których studia kosztują ciężkie tysiące dolarów.

Ale wracając do SGSP.
Cytuj
Dlaczego strażacy muszą płacić za zaoczne studia inzynierskie i uzupełniające magisterskie w SGSP ? A dla kogo ta szkoła powstała ? Wydaje mi się, że ktoś przegiął ........
No coż. Wiadomo, że płacenie za studia boli. Ale czy lepiej byłoby studiować za darmo i ograniczyć studia do kredy i tablicy? Innym problemem jest to, na co faktycznie przeznaczane są pieniądze za studia - ale to już temat na inną dyskusję - i ja się nie podejmuję oceny SGSP w tym względzie.

Witek
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2004, 12:35:22 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Gruffi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Opłaty Za Studia W Sgsp
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2004, 10:23:51 »
Cytuj
Innym problemem jest to, na co faktycznie przeznaczane są pieniądze za studia - ale to już temat na inną dyskusję - i ja się nie podejmuję oceny SGSP w tym względzie.

Witek
A na co sa przeznaczane, jesli mozna wiedziec?

strażol

  • Gość
Opłaty Za Studia W Sgsp
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2004, 14:50:38 »
Dlatego tak jest bo wszystkie wyższe uczelnie nie ważne czy Państwowe czy prywatne, czy mundurowe czy tez nie podlegają już pod jedną ustawę o szkolnictwie wyższym. A tam jest zapisane za jakie studia i kiedy sie płaci.

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Opłaty Za Studia W Sgsp
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 23, 2004, 02:13:06 »
Jedna uwaga do wypowiedzi kol. Witolda: w naszej rzeczywistości, fakt pobierania opłat za studia zaoczne w teorii owszem, wpływa na poziom nauczania uczelni oraz motywuje studenta do nauki. W praktyce niekoniecznie. Znam przykłady prywatnych uczelni, gdzie pobieranie opłat za naukę zaoczną wytworzyło swoisty układ respektowany przez obie strony kontraktu. Nazwałbym go tak: "klient płaci i wymaga". Nie muszę chyba wyjaśniać szczegółów. Trochę się obawiam o poziom wiedzy absolwentów szkół pożarniczych wyedukowanych tym systemem, tym bardziej, że znam przykłady oszałamiającej erudycji co poniektórych produktów niekomercyjnego systemu nauki w szkołach pożarniczych. Częstochowa mogłaby wg mnie posłużyć za wzór do scenariusza kilkuodcinkowego, socrealistycznego serialu nie gorszego niż np "Alternatywy 4", a system funkcjonujących tam gratyfikacji za naukę jest tym bardziej pomysłowy im bardziej nieoficjalny.

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Opłaty Za Studia W Sgsp
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2004, 18:33:16 »
Według mnie sam poziom nauczania w szkołach nie zależy od tego czy się za nie płaci czy też nie, chodzi o samą mentalność samych zainteresowanych spojrzmy na kształcenie zaoczne w SA, ludzie którzy tam trafiają zazwyczaj są "starymi" podoficerami, którzy myślą, że wszystko wiedzą, a w szkole są tylko dla papierka. Ich zajzdy ograniczają się do libacji, bo przecież "czego może mnie nauczyć jakiś tam gryzipiórek, który nie ma pojęcia o prawdziwym życiu". Ci ludzie w zasadzie trafiają z tym zamym zasobem wiedzy z jakim kończą te szkoły. Choć należy zaznaczyć, że są wyjątki od tej reguły. A wracając do SGSP to uważam, że kształcenie powinno odbywać się w niej za darmo. Teoretycznie SA w systemie zaocznym także jest płatna, tylko praktyka pokazuje, że praktycznie wszyscy, którzy się tam uczą i pracują w PSP mają opłaconą naukę przez swoje KM, KP, KW, itp.. Tak samo to powinno wyglądać na SGSP tylko w praktyce wygląda to tak, iż każdy płaci za siebie. Gdzieś słyszałem nawet, iż istnieje jakieś zarządzenie KG zabraniające finansowania studiowania zarówno na studiach cywilnych jak i na SGSP i gdzież tu logika i sprawiedliwość. Generlanie wszystkim się wydaje, że nie ma problemu. A dlaczego w PSP jest tylu oficerów po studiach cywilnych nie zaś po SGSP Odpowiedź jest prosta, jeśli ktoś ma płacić grubą kasę za czesne do tego należy doliczyć dojazdy, wyżywienie i zakwaterowanie w czasie zjazdów, to większość wybiera studia w swoim miejscu zamieszkania, które są większości tańsze, łatwiesze i wygodniejsze. Tylko że później się okazuje, że oficerami PSP są ludzie po resocjalizacji, polonistyce, a nawet ornitologii.  

Offline kolocz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Opłaty Za Studia W Sgsp
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2004, 08:28:23 »
Noo, akurat resocjalizacja to może być za niedługo bardzo przydatny w PSP kierunek  :)  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Opłaty Za Studia W Sgsp
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 21, 2004, 10:59:39 »
a jak strazak bedzie ratowac papuzki to ornitolog bedzie jak znalaz :P

 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Opłaty Za Studia W Sgsp
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2004, 22:39:10 »
Dzięki Bulon chyba wykrakałeś tą papugę wczoraj się za jedną uganiałem po drzewach, z tego wniosek jeden zamiast na SGSP wybierajmy się na ornitologię;-)