Autor Wątek: Ubezpieczenia  (Przeczytany 3185 razy)

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Ubezpieczenia
« dnia: Styczeń 21, 2004, 12:42:10 »
Podobno - nie widziałem przepisu, wiem tylko ze słyszenia- od tego roku odpowiedzialność w razie wypadku strażaka ponosi gmina ( renty itp - nie chodzi mi o dotychczasowe następstwa NN). Wiecie coś na ten temat, jak to w Waszych gminach jest rozwiązane, jakie rodzaje ubezpieczeń? Jestem przy okazji radnym, wczoraj uchwaliliśmy budżet i został zwiększony dla OSP właśnie ze względu na te ubezpieczenia. Wolałbym, aby te pieniądze poszły na sprzęt - byłoby o tyle łatwiej, że są już w dziale OSP ;)

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2004, 18:10:49 »
Witam kolegę po fachu!
Ja też jestem radnym i szczerze mówiac o tych sprawach z ubezpieczeniem nic nie wiem. W naszym projekcie budżetu nic nie uwzględniliśmy specjalnego na ubezpieczenia.
Sam jestem ciekaw, bo jeżeli to prawda to trzeba będzie wprowadzić poprawki do budżetu.

Pozdrawiam!

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2004, 17:44:47 »
wiec jak jest u Was z tym ubezpieczeniem? my mamy w tym tygodniu zarzad miejsko - gminny m.in. w tej sprawie. obecnie mamy ubezpieczenie NW przy ubezpieczaniu budynkow.podobno to nie wystarczajace ubzebieczenie wg obowiazujacych przepisow. mysle, ze powinnismy wiedziec czy jestesmy ubezpieczeni. w moich okolicach bylo kilka powaznych wypadkow w czasie akcji w ostatnich 2 latach i wiem jakie byly problemy.przy ubezpieczeniu grupowym, bez podania konkretnego nazwiska ubezpieczonego zawsze PZu moze znalesc jakis haczyk....
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2004, 02:42:36 »
Witam Panów!
Jezeli chcecie dowiedzieć się coś więcej to polecam lexa i ustawę z dnia 27 lutego 2003 o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej Dz.U.03.52.452
Jezeli natomiast chcecie uzyskać informacje od samego ubezpieczyciela to ZOSP RP wraz z UNIVERSUM-ŻYCIE stworzył produkt "Grupowe terminowe ubezpieczenie na życie Strażak"  Ubezpieczenie
Życze miłej lektury!

PS Koszt takiego ubezpieczenia na jednego strazaka na miesiąc wynosi około 7,5zł. Czy to mało? Przy piedziesięciu strazakach w gminie na rok wychodzi  4500zł. :)  

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2004, 11:31:05 »
Taaaa.. Więc to prawda :( .Nie doczytałem się jedynie, czy to ubezpieczenie zabezpiecza również NNW, my w gminie w tym roku mamy 3600 zł na OC i NNW i 6000 na to nowe - na życie. Przy zapłacie z góry za np pół roku, miesięczna składka wychodzi mniejsza, ale suma za wszystkich strażaków jest i tak spora...  Za 6 tys. wszystkich nie ubezpieczymy, a imienne ubezp. spowoduje, że bedę musiał typować, kogo opłacić, a tym samym kto ma prawo wyjazdu...  

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 19, 2004, 23:16:30 »
Witam .

Panowie nie czytale ustawy ( brak czasu - napewno to zrobie jak najszybciej) Ale slyszlem ze przy jednostkach wlonczonych do KSRG jest inaczej zabezpiecza KW PSP a przy pozostalych OSP gmina . Moze walnelem gape :-)

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 20, 2004, 00:53:27 »
LEX-nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpozarowej

Powyżej zamieściłem link do omawianej nowelizacji ustawy. Szczerze mówiąc nie znalazłem nic o wyróżnieniu strażaków z KSRG.
Może się mylę?
Pozdrawiam!!
 

pizetju

  • Gość
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2004, 10:47:34 »
Jednak jest coś o strażakach wyrównionych z KSRG - art. 26 pkt.6 - że odszkodowanie wypłaca KW. Może od ostatniego postu dowiedzieliście sie coś więcej. Kontynuujmy temat, bo jest ważny. Co ma do tego wszystkiego gmina?, KW a np. PZU?. Raz jest napisane że odszkodowania wypłacają podmioty ponoszące koszty funkcjonowania jednostki ochrony ppoż. a raz że KW. A jeśli ktoś jest ubezpieczony w PZU to kto wypłaca odszkodowanie? Rozumiecie coś z tego wszystkiego?. Może wspólnie dojdziemy do jakiegoś ładu. Pozdrawiam.

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2004, 22:30:11 »
Jeżeli jesteś ubezpieczonyw PZU do dostaniesz z tej firmy. Jednak wypadek przy akcji to już inne odszkodowanie. Zostaniesz skierowany na komisję MSWiA, a odszkodowanie dostaniesz z KP w której jest Jednostka OSP.
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2004, 12:03:52 »
Cytuj
Jeżeli jesteś ubezpieczonyw PZU do dostaniesz z tej firmy. Jednak wypadek przy akcji to już inne odszkodowanie. Zostaniesz skierowany na komisję MSWiA, a odszkodowanie dostaniesz z KP w której jest Jednostka OSP.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1)
z dnia 24 grudnia 2003 r.
w sprawie przyznawania świadczeń odszkodowawczych strażakom jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkom ochotniczej straży pożarnej z tytułu uszczerbku na zdrowiu albo szkody w mieniu, a w przypadku ich śmierci przyznawania odszkodowań członkom ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 1, poz. 6)

... to rozporządzenie zmienia ta sytuację. Zresztą tak powino było być od początku. Zgodnie z ustawą o ochronie ppoż. to gmina jest odpowiedzialna finansowo i materialnie za u trzymanie jednostek OSP...


§ 2. Podmiot ponoszący koszty funkcjonowania jednostki ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej "właściwym podmiotem", wszczyna postępowanie:

1) z urzędu w przypadku:
...
2) z urzędu albo na wniosek osoby poszkodowanej, a w razie jej śmierci - na wniosek członków jej rodziny, w razie poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach.
...
 
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 22, 2004, 14:59:34 »
u nas w gminie jest tak, iz jednostki z KSRG miały wytypowac po 18 osob do ubzepieczenie. w tym momencie reszta członków OSP ma zakaz wyjazdu do akcji. ma to tez "dobra strone" gdyz te 18 osob zostanie przeszkolonych, beda mialy badania lekarskie i kurs bhp.
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 23, 2004, 15:25:59 »
U mnie jest podobnie, burmistrz powiedział że ubezpieczy tylko 24 osoby (ponieważ mamy dwa samochody obsada 6 osób, dwie zmiany czyli 24 osoby) ale członków czynnych mamy więcej. I co teraz zrobić ?? jak wybrać kto ma być ubezpieczony a kto nie, czyli kto będzie mógł jeździć na akcje a kto nie, bo nie ubezpieczony nie może.
 

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 01, 2005, 08:09:27 »
U mnie w jednostce jak na razie nie ma ograniczeń i automatycznie ubezpiecza się wszystkich, ktorzy mają aktualne badania i mieszczą się w wieku 18-60 lat.
Nikomu nie zamykamy drogi do wyjazdów i robimy tylko jedno ograniczenie - nie pozwalamy na wyjazd osobom bez ubezpieczenia bo to oznacza że albo nie mają badań albo wykraczają poza uchwalony wiek.
Ogólnie rzecz biorąc są dwa rodzaje ubezpieczeń tj:
1) z art. 32 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie p-poż. które z reguły załatwiane są bezimiennie i gmnia musi nim objąć wszystkich członków OSP spełniających warunki do wyjazdów,
2) z art. 26 ustawy (nowe - od 1 stycznia 2004) i z nimi to jest tak:  mówiąc w uproszczeniu, wszystkie świadczenia jednorazowe pokrywa gmina a wszystkie stałe (np. renta) - Komendant Wojewódzki.  Gmina ma więc obowiązek zapłacić każdemu strażakowi spełniającymi warunki do wyjazdu i koniec. Nie jest istotne czy go ubezpieczyła w kwocie 7,50 czy innej. Gmina w tych nowych odszkodowaniach ubezpiecza właściwie swoje ryzyko wypłaty odszkodowania a nie konkretnych strażaków. Moim zdaniem ubezpieczając strażaków imiennie gmina ceduje swój obowiązek wypłaty odszkodowania na firmę ubezpieczeniową. Za strażaków, których nie objęła tym nowym ubezpieczeniem - bedzie musiała zapłacić sama i nikt gminy z tego obowiązku nie zwolni. Dobrze by było żeby urzędnicy mieli tego świadomość bo pewnego dnia mogą stanąć przed sytuacją że będą nagle musieli wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy z budżetu gminy zamiast z ubezpieczenia.
Wiem co mówię bo sam jestem pracownikiem gminy i ciężko się zastanawialiśmy co z tym fantem zrobić. Doszliśmy do tego, że odszkodowanie należy się każdemu strażakowi spełniającemu warunki do wyjazdu i nie jest ważne czy go ubezpieczyliśmy z art. 26 czy nie.
A tak prawdę mówiąc to prawo nic nie mówi o cedowaniu obowiazku wypłaty odszkodowania na firmy ubezpieczeniowe i w każdej sytuacji zapłacić powinna gmina i potem dochodzić swoje pieniądze od ubezpieczeń.
Jestem ciekaw czy ktoś to już trenował w praktyce - proszę o przekazanie swoich doswiadczeń bo rzecz jest ciekawa.
Pozdrawiam  Krzysiek

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 01, 2005, 17:24:27 »
No właśnie, a ja szukałem takiego tematu. Właśnie  tutaj  pytałem o te sprawy. Dziękuję SeniorSiara za przekierowanie i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2005, 17:25:15 wysłana przez sisiek2 »

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Ubezpieczenia
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 02, 2005, 21:17:17 »
Gmina ma ustawowy obowiązek ubezpieczenia członków OSP ustawa o ochronie ppoż.Gdy cokolwiek sie stanie to Gmina nie dopełniła obowiązku i ona ponosi odpowiedzialność.A odpowiedzialność jest taka:Za 1%utraty zdrowia 374zł ,w przypadku zgonu strażaka 5000zł a jak zostawił żonę,dzieci to 62741zł a nawet do 100tyś zł.Gmina nie musi ubezpieczać.Ale musi rekompensować skutki wypadku .









pozdrawiam Krzysiek 998