Autor Wątek: co z poligonem???  (Przeczytany 8826 razy)

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
co z poligonem???
« dnia: Marzec 26, 2007, 18:25:55 »
wiecie coś na temat poligonów przeznaczonych do ćwiczeń pożarniczych. Mam tu na myśli teren na którym znajduje się np budynek w którym się ćwiczy zasady poruszania w pomieszczeniach zadymionych, jakieś piwnice, wraki aut do cięcia itp. Kto to ma na swoim rejonie i nie rozchodzi mi się o poligony przy szkołach.
Jakie są zasady powstania takiego miejsca. pozdro

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2007, 21:31:12 »
Poznań miał taki ale z kumplem zrobilismy FLASHOVER i juz nie ma
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 26, 2007, 21:46:11 »
Poznań miał taki ale z kumplem zrobilismy FLASHOVER i juz nie ma

zdolne chłopaki :D

Nie słyszałem o takich rarytasach... w mojej okolicy jak rat. tech. mieli szkolenie z cięcia samochodów to wysłali ich na złomowisko i tam sobie poćwiczyli...
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2007, 06:34:15 »
z tym fleshover to dobre..ale pytam dalej czy takie poligony do ćwiczeń przy jrg istnieją?

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2007, 20:44:32 »
Przy JRG to zazwyczaj jest ściana wspinaczkowa i nic więcej. Przy nowo budowanych siedzibach to powstają już jakieś place do ćwiczeń ale też bez rewelacji.

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2007, 08:26:39 »
Dobrą rzeczą było by gdyby tego typu miejsca istniały. W ostatnim okresie przyszło wielu nowych - nie ma ich gdzie skolić w  warunkach przynajmniej przybliżonych do realnych. A szkoda.

Offline Kangoor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • niby strażak ;)
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2007, 08:55:04 »
Poznań miał taki ale z kumplem zrobilismy FLASHOVER i juz nie ma

teraz w Poznaniu zrobili sieć tuneli pod częścią poligonu i tam teraz to się ćwiczy :)
Strażacy są nienormalni - gdy się pali to wszyscy ludzie uciekają - a oni idą w stronę ognia :)

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2007, 12:14:52 »
W Poznaniu Przy JRG? Czy przy szkole?

Offline Kangoor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • niby strażak ;)
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2007, 12:19:44 »
przy szkole :)
nie słyszałem żeby jakieś JRG w Poznaniu miało własny poligon ?
Strażacy są nienormalni - gdy się pali to wszyscy ludzie uciekają - a oni idą w stronę ognia :)

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2007, 14:51:43 »
Poznań miał taki ale z kumplem zrobilismy FLASHOVER i juz nie ma

mowisz o Biedrusku czy o Bornym Sulinowie ? ;)


Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2007, 18:50:37 »
MIAŁO NIE BYC O POLIGONACH PRZY SZKOŁACH najwiekszy poligon jest w Częstochowie 12ha

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 02, 2007, 18:25:00 »
rozumiem że nie ma takich miejsc..tak?

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 02, 2007, 18:39:08 »
Na to wychodzi...
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 04, 2007, 16:34:08 »
Poznań miał taki ale z kumplem zrobilismy FLASHOVER i juz nie ma

teraz w Poznaniu zrobili sieć tuneli pod częścią poligonu i tam teraz to się ćwiczy :)

Hazmt raczej pisał o czym innym , mają na jednostce kontener do ćwiczenia rozgorzenia chociaż może się mylę .
Co do kanałów , na poligonie szkoły w poznaniu , ćwiczyłem na tym , średnia atrakcja , szczególnie jak ktoś dla zabawy wyładował tam wcześniej gaśnice proszkowe . Kierownik ćwiczeń wpadł na pomysł by je dodatkowo zadymić .
Powiem tak  dowódca odcinak był blady jak jedna rota po 20 min przestała reagować na sygnały dawane linką . A tak naprawdę jak by komuś się tam coś stało to , to szanse na ratunek mizerne . Poza silnym zadymieniem , brakiem możliwości mijania , to również miejsca gdzie musisz zdjąć ODO . Obiekt bez szybkiej możliwości oddymienia  , makabra. Bez zadymienia można się pobawić , z już było za duże ryzyko . Wydział Operacyjny KM PSP w Poznaniu ma film z tych manewrów , było tam kilka innych jeszcze wątków .
Pozdrawiam   

Offline Feuerwehr

  • miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie....
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • .Ty mi o panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił.
    • http://www.sapsp.pl
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 02, 2007, 21:00:23 »
przy jednostach ratowniczo-gasniczych raczej nie ma poligonów, zwykle się jeździ na ćwiczenia na obiekty, poligony zwykle znajdziemy przy szkołach pożarniczych
"Odwaga może doprowadzić do śmierci, jednak ona jest obowiązkowa"

Offline rafaello

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 04, 2007, 20:52:17 »
MIAŁO NIE BYC O POLIGONACH PRZY SZKOŁACH najwiekszy poligon jest w Częstochowie 12ha
TAK MAJĄ TAM LĄDOWAC SAMOLOTY DLA ELITY Z LPR I SAMOOBRONY ORAZ PISU

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 06, 2007, 10:28:07 »
no cóż samoloty tam jeszcze nie ladowaly ale pare sztuk helikopterów było nawet śmigłowiec Dorna MSWiA
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2007, 10:34:55 wysłana przez lukaszp »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 11, 2007, 12:00:32 »
Co do kanałów , na poligonie szkoły w poznaniu , ćwiczyłem na tym , średnia atrakcja , szczególnie jak ktoś dla zabawy wyładował tam wcześniej gaśnice proszkowe . Kierownik ćwiczeń wpadł na pomysł by je dodatkowo zadymić .
Powiem tak  dowódca odcinak był blady jak jedna rota po 20 min przestała reagować na sygnały dawane linką . A tak naprawdę jak by komuś się tam coś stało to , to szanse na ratunek mizerne . Poza silnym zadymieniem , brakiem możliwości mijania , to również miejsca gdzie musisz zdjąć ODO . Obiekt bez szybkiej możliwości oddymienia  , makabra. Bez zadymienia można się pobawić , z już było za duże ryzyko . Wydział Operacyjny KM PSP w Poznaniu ma film z tych manewrów , było tam kilka innych jeszcze wątków .
Pozdrawiam   

Proponuję zadymienie za pomocą zadymiaczy teatralnych. Efekt niezły, choć dym jasny, siwy jak przy "mięsie w garnku". natomiast zupełnie nieszkodliwy dla zdrowia, więc wypadków być nie powinno. jedyny mankament - potrzeba zasilania elekt. do zadymiaczy. no ale to chyba nie problem ;)
pozdro.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 11, 2007, 23:19:39 »
He mamy takie zadymiacze , a raczej Hazmat ma w jednostce na komorze do ćwiczeń . W 600 mm kanałach jednak nie do zastosowania , bo nawet niema gdzie tego ustawić .

Zresztą łatwiej wrzucić kilka świec dymnych i modlić się by ktoś tam nie padł lub nie spanikował . Kadeci szkoły ćwiczą tam bez zadymienia . W rurach kanalizacyjnych rzadko występuje zadymienie , a ODO używa się chyba z innych powodów . Ale jak można zobaczyć niektórzy , lubią dodatkowo uatrakcyjniać . 

W dziale rat. medyczne , w filmikach zamieściłem krótki skrót jaki miałem , można zobaczyć , choć niewiele widać poza włazami , reszta pod ziemią .  Z jednej takiej studzienki odchodzi nawet 5 kanałów .

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 27, 2007, 11:01:27 »
Skoro juz taki temat został poruszony,czego brakuje na poligonach, badz jak powinien wygladac taki idealny poligon??

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 27, 2007, 12:28:43 »
Co do zadymiania na ćwiczeniach...już też chyba o tym pisalem...tylko "naturalny" dym dost idealnym symulatorem pożaru...oczywiście nie w szkolnych kanałach
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 27, 2007, 12:52:26 »
Witam, co do stosowania zadymienia na cwiczeniach, to o ile sie nie myle, jakies 2 lata temu pismem KG zostało zabronione uzywanie jakich kolwiek świec zadymieniowych, jedyną możliwością zadymienia jest zastosowanie wytwornicy dymu potocznie zadymiarki teatralnej. A wzięło sie to po tym , iz gdzieś w polsce strażacy zrobili ćwiczenia ze świecą zadymieniową typu wojskowego ( nie pamiętam dokładnie jakiego typu), ćwiczenia te były nieopodal szkoły podstawowej, i  w momencie gdy zmienił sie kierunek wiatru caly dym poszedł na szkołe czego konsekwencja było podtrucie kilkorga z dzieci.

sam stosowałem wytwornie dymu, całkiem nieżle daje tylko trzeba kupić dośc mocna, a jedyny koszt to uzupełnianie płynu wytwarzającego dym.

Pozdrawiam

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 27, 2007, 22:31:08 »
to ja zamiast takiego dymu wolał bym zgasic światło
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 28, 2007, 09:09:28 »
*hazmat, zgaszenie światła to nie to samo, wiesz dla strażakó którzy już troche pracują to żadne wyzwanie ćwiczenie w sztucznie zadymionym pomieszczeniu, tu raczej chodzi o symulatory ćwiczeń na poligonach, dla młodych chłopaków ćwiczenie w odo w takim mocno zadymionym budynku to naprawde wyzwanie, mozna do tego zainstalowac kolorowe światła i efekt całkiem niezły.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: co z poligonem???
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 28, 2007, 13:37:25 »
Oczywiście że naturalne , zbliżone do rzeczywistych warunki są najbardziej pożądane . Tylko jako odpowiadający za takie ćwiczenia musisz zapewnić maksimum środków bezpieczeństwa . I nie wiem czy przygotowanie roty zapasowej złożonej nawet z doświadczonych ratowników jest wystarczające . Pomijam fakty badań przed ćwiczeniami , u Hazmata nie wejdziesz do komory zanim nie spotkasz się z Lekarzem , będziesz miał zmierzone ciśnienie i jego zgodę , a na miejscu stoi karetka . A to tylko cienka symulacja w paru klatkach , z sztucznym dymem i możliwością natychmiastowego oddymienia . A wyobraź sobie sytuację , gdy ćwiczysz w kanałach o średnicy 600 mm  , są  grodzie gdzie musisz zdjąć aparat , nie możesz nawrócić , zadymiono to świecami dymnymi , a na poligonie niema jednego wentylatora oddymiającego , o karetce nie wspomnę , a wejścia do kanałów to pionowe studnie. I strażak, który odszedł na długość linki ratowniczej dostaje zawał i się zatrzymuje. Choćbyś cuda robił nie wydostaniesz go szybciej niż w 10 min . Nie wiem czy w ogóle drugi ratownik maił by możliwość zdjąć mu aparat z uwagi na ograniczone miejsce .  Czyli wyciągasz trupa . Chciał byś wtedy spotkać się na rozmowę z prokuratorem ? Bo ja nie . Zresztą same uczucie w trakcie ćwiczeń jako uczestnik jest równie nieprzyjemne jak sobie zdasz sprawę z zagrożeń , a do bojaźliwych nie należę i trochę w ODO popracowałem .