Autor Wątek: Prośba do kolegów  (Przeczytany 1387 razy)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Prośba do kolegów
« dnia: Marzec 22, 2007, 23:29:47 »
Panowie mam pewien problem. Moja jednostka dysponuje jednym samochodem (Star 266), przydał by się też drugi, lekki samochód. Mamy okazję pozyskać nieodpłatnie GLM, ale jest jedna przeszkoda. Otóż po rozmowie z prezesem ten stwierdził, że urząd miasta z pewnością nie ma pieniędzy i nie zgodzi się na utrzymanie tego pojazdu (paliwo, konserwacja itp.).

I tu nasuwa się moje pytanie. Czy istnieje taka możliwość aby urząd miasta odmówił nam finansowania eksploatacji tego pojazdu?
Wiem, że w ustawie o ochronie p. poż. jest zapis, ale jak to się ma do rzeczywistości?
Wszystko to jest kwestią nie do końca zrozumiałą dla mnie i proszę Was o konkretne odpowiedzi. Pozdrawiam!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Prośba do kolegów
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2007, 00:39:02 »
Niestety ale jest taka możliwość

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Prośba do kolegów
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2007, 13:14:09 »
No własnie jest zapis że Miasto ma obowiązek finansować koszty utrzymania twojego samochodu bojowego, ale myslę, że można to obejść.
Kupujecie samochód na własną OSP a nie na Urząd Miasta i opłacacie koszty utrzymania i remontów z własnej kieszeni. Trzeba jeszcze podpisać stosowną umowę z nimi.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Prośba do kolegów
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2007, 17:03:10 »
USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej
Art. 32. 1. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, ponoszą podmioty tworzące te jednostki.
   2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1.
   3. Gmina ma również obowiązek:
1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej,
2) ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej,
3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 28 ust. 6.

To, że GLM będzie własnością OSP nie ma wpływu na finansowanie przez gminę.
Smutna prawda jest taka, że OSP nie ma wprost wpływu na wysokość środków zarezerwowanych w budżecie miasta na jej działalność > należy się dogadywać z władzami samorządowymi - czy pod pojęciem konserwacja kryją się koszty zatrudnienia konserwatora, jeżeli tak to może z tego zrezygnować?
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Prośba do kolegów
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2007, 23:28:55 »
Witam

Tak jak pisze piotr998.
Urząd gminy ma obowiązek finansowania niemal wszystkich wydatków OSP zwiazanych z działalnością ratowniczo-gaśniczą (przynajmniej teoretycznie), bez względu na to czy, wyraziło zgodę choćby domyślną na zakup jakiegokolwiek sprzętu, czy nie oraz bez względu kto jest właścicielem i nie ma tu obowiązku podpisywania z urzędem żadnej umowy czy żadniego porozumienia.
Proponuję by urząd miasta na piśmie stwierdził, że nie bedzie finansował eksploatacji tego pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzi to bardzo trudne dla urzędu.
"Należy się dogadywać z władzami samorządowymi"
Jeżeli masz możliwość pozyskania za darmo auta to go bierz, a potem pokaż jak bardzo auto jest potrzebne i w jaki sposób wpłynęło na poprawę bezbieczeństwa, a z każdej odmowy finansowania eksploatacji auta każ się urzędowi tłumaczyć na piśmie.

Pozdrawiam.