Autor Wątek: Czas koniecznego wypoczynku  (Przeczytany 5032 razy)

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Czas koniecznego wypoczynku
« dnia: Marzec 21, 2007, 16:23:54 »
Nurtuje mnie od paru dni taka sprawa.
Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn 15 maja 1996r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Z dn. 30 maja 1996r.) w rozdziale 2 znajduje się paragraf  który brzmi następująco:

Zwolnienie pracownika od pracy w razie konieczności udziału w akcji ratowniczej następuje w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania takich akcji, zaś w celu uczestniczenia w szkoleniu pożarniczym – na podstawie wniosku właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Czas koniecznego wypoczynku pracownika po zakończeniu akcji ratowniczej ustala osoba, która kierowała taka akcją.

No i waśnie chodzi mi o ten czas koniecznego wypoczynku. Czy są jakieś rozporządzenia wykonawcze, jakieś tabele roboczo-godzin i inne parametry umożliwiające określenie czasu odpoczynku po akcji? Kto wydaje taką decyzję, jeśli działania były prowadzone jedynie przez jednostki ochotnicze? Dowódca, naczelnik a może „służba ratownicza odpowiednia do organizowania takich akcji”? Wydawać by się mogło, że wszystko jasne – jest rozporządzenie, jest paragraf, powołanie się na Kodeks Pracy - a jednak ja mam wątpliwości.

Pytanie nie daje mi spokoju od czasu, kiedy to braliśmy udział w dwóch akcjach po następujących po sobie nocach. Wśród nas były osoby, które położyły się do łóżka dopiero po 40 godzinach. Jeden z nich  kierując (w pracy) samochodem spowodował kolizję – jak się przyznał, ze zmęczenia.
Hmm, dowodziłem, więc mam kaca moralnego i przeświadczenie, że mogłem temu zapobiec wydając polecenie do koniecznego odpoczynku – ale jak to określić, żeby nikt (pracodawca) nie podważył takiej decyzji? A może istnieją wzory druków takich „poleceń – usprawiedliwień”?
Zna ktoś jakąś interpretację? A może po prostu gdzieś w Polsce takie rozwiązania się stosuje?
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2007, 15:12:27 wysłana przez firetom »
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2007, 15:18:32 »
Hmm, szkoda, że nikt nie chce podyskutować na ten temat...
Ja jednak drążę dalej:
Cytuj
Art. 132. Kodeksu Pracy

§ 1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem § 3 oraz art. 136 § 2 i art. 137.

§ 2. Przepis § 1 nie dotyczy:

1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,

2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

§ 3. W przypadkach określonych w § 2 pracownikowi przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku.
Niby wszystko wiadomo, ale...       
O ile  w kodeksie pracy rozdz. 2 § 11.1 wszystko jest jak gdyby jasne, bo ustawodawca mówi wprost o pracownikach – członkach OSP o tyle w przytoczonym artykule wyżej niestety nic takiego nie ma, co może skłaniać do różnej interpretacji.
Bo np.  PIP wyjaśnia:
Cytuj
...Jednocześnie do celów rozliczania czasu pracy pracownika ustawodawca wprowadził od dnia 01.01.2004 r. definicje "doby" i "tygodnia". Zgodnie z art. 128 §3 K.p.:
1.przez dobę - należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2.przez tydzień - należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.
Należy jeszcze zaznaczyć, że powyższe ograniczenia nie obowiązują w przypadku wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego,
- ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
W takich przypadkach dla zachowania zasady prawa do wypoczynku, zgodnie z art. 132 §3 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku.
Pracownik nie będący w pracy korzysta z odpoczynku, nie wykonuje więc zobowiązań wobec pracodawcy. Działania ratownicze w tym okresie takiego pracownika (jeśli jest on członkiem OSP) – nie jest więc pracą w godzinach nadliczbowych, nie wykonuje bowiem w tym czasie żadnych zobowiązań wobec pracownika a więc moim zdaniem pracodawca może nie zgodzić na powoływanie się na powyższy artykuł.
Wyszło więc trochę masło maślane, bo niby coś nam przysługuje – ale w rzeczywistości Kodeks mówi „radźcie sobie sami!”
Przepis mówi o przysługującym odpoczynku po akcji i wychodzi na to, że ja  jako d-ca akcji mogę też ten czas wyznaczyć. Jednak jaki pracodawca uzna takie usprawiedliwienie, kiedy nie można się odwołać do konkretnego przepisu a poza tym jakie są kryteria ustalania czasu takiego odpoczynku?
A może ma ktoś z Was na podorędziu znajomego Radcę Prawnego, który spróbował by się zmierzyć z interpretacją KP dotyczącą powyższych artykułów?
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2007, 16:44:57 »
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r.
w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. (Dz. U. z dnia 30 maja 1996 r. nr 60 poz. 281)
§ 11. 1. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika:
  1)  będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej - na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze,
  2. Zwolnienie pracownika od pracy w razie konieczności udziału w akcji ratowniczej następuje w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania takich akcji, zaś w celu uczestniczenia w szkoleniu pożarniczym - na podstawie wniosku właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Czas koniecznego wypoczynku pracownika po zakończeniu akcji ratowniczej ustala osoba, która kierowała taką akcją.
i pomocniczo:
 § 3. 5)  oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.

ZAŚWIADCZENIE
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w .......... zaświadcza, że Druh .......................syn .......... uczestniczył w akcji ratowniczo - gaśniczej w miejscowości .................. od dnia 1............. r. godz. ....... do dnia .............r. godz. ..........
Po zakończeniu akcji w/w przysługuje 8 godzin odpoczynku.
Zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Spraw Socjalnych z dnia 15 maja 1996r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60 poz.281) za czas nieobecności w pracy w/w przysługuje usprawiedliwienie z ew. zachowaniem prawa do wynagrodzenia (§ 16 cyt. rozporządzenia).


"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2007, 17:57:56 »
Cytuj
§ 3. 5)  oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.
Udział w akcji ratowniczej, jak próbowałem wyjaśnić post wyżej, nie pozostaje w zależności z pracodawcą. Podróż służbowa to wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy zatrudnionego. Termin i miejsce podróży określone jest w poleceniu wyjazdu służbowego. Polecenie wyjazdu określa także miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej. . Powoływanie się zatem na ten zapis jest jak najbardziej do podważenia.
§ 11.1 jak najbardziej daje prawo do wypoczynku po akcji, ale nie ma żadnego zapisu mówiącego o usprawiedliwieniu takiej nieobecności i zachowania wynagrodzenia za taką nieobecność, kiedy pracownik w danej chwili przebywa poza zakładem pracy i wykonuje zadania nie związane umową z jego pracodawcą. Przy tym § 3 mówiąc o dowodach usprawiedliwiających nieobecność w pracy nie wspomina np. o zaświadczeniu (oświadczeniu) kierującego działaniami ratowniczymi.
Wykonanie druku usprawiedliwienia nie jest problemem. Problemem jest umieszczenie w nim odnośników do jasnych artykułów, których nikt nie podważy a idzie za tym spokój pracownika (strażaka ochotnika), że kiedy wykonuje czynności społecznie pożyteczne, pozostaje w zgodzie z prawem pracy przede wszystkim w oczach swojego pracodawcy.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2007, 19:44:06 »
@firetom
Albo jest problem, który trzeba rozwiązać, albo chcesz sobie ponarzekać.
Celowo w swoim tekście przed cyt. §3 napisałem "i pomocniczo", nie do przywoływania, tylko pomocniczo do określenia czasu odpoczynku > żaden znany mi przepis tego nie wskazuje i możesz sobie wziąć z sufitu lub zastosować zapis poprzez analogię.
Zaświadczenie wg przedstawionego wzoru stosowałem od lat i pozytywnym skutkiem. Jak chyba wiesz obecnie problem jest w dobrej woli pracodawcy, a nie w kruczkach prawnych > może usprawiedliwić i zapłacić lub też uznać że pracownik "z którego nie ma 100% pożytku" nie będzie u niego dłużej pracował - oczywiście oficjalnie nie ma to nic wspólnego z działalnością w OSP i przedłożonym dokumentem - on przecież zna i szanuje prawo, ale bardziej dba o własny interes.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 24, 2007, 12:02:00 »
Masz rację Piotrze, powstał problem, w związku z tym chcę trochę ponarzekać.  :mellow:
Można powiedzieć, że jestem dyżurnym marudą na tym forum ale nie frustratem.. Za to w pewnych sytuacjach lubię być legalistą, szczególnie w przypadku, kiedy odpowiadam za ludzi w czasie akcji W przypadku strażaków ochotników ta odpowiedzialność nie kończy się w momencie zatrzaśnięcia drzwi remizy, jeśli chcę mieć świetnie działający JOT, muszę myśleć także o tym, co nie jest związane stricte z działalnością operacyjną.
Mam nadzieję, że moich sugestii nie odebrałeś jako atak na siebie. Masz u mnie wielkiego plusa za to, ze jako jedyny postanowiłeś zabrać głos w tej kwestii. Szacuneczek.
Także, jak Ty, myślę, że w kwestii usprawiedliwiania nieobecności w pracy strażaków ochotników, wszystko zależy od dobrej woli i świadomości pracodawcy. Ja chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że mimo jasnych zapisów o obowiązku zwalniania członków OSP na akcje, ćwiczenia i szkolenia, pojawiają się obok zapisy, których interpretacja jest mocno kontrowersyjna.
Czas koniecznego odpoczynku ustala osoba, która kierowała akcją. A co będzie, jeśli taki kierujący ustali, że po akcji należy się, powiedzmy, tydzień wolnego. A co, nie wolno mu? Dostał takie pozwolenie poprzez zapis w rozporządzeniu, kryteria jednak nie zostały określone.
Wydaje mi się, że w rzeczywistości ustawodawcy chodziło o Zakładowe Straże Pożarne, które w swojej działalności i tak podlegają pracodawcy. Kierujący akcją, czy ćwiczeniami, jest pracownikiem zakładu, więc ustali to tak aby było w zgodzie z regulaminem pracy, co więcej działania odbywają się na terenie zakładu pracy a działający pozostają nadal w związku z pracodawcą. Dopisując w rozporządzeniu Górskie OPR, ktoś widać pomyślał, że likwidując jedno słowo „Zakładowa”, załatwi także problem dotyczący wszystkich członków OSP. Niestety tak nie jest.
Cytuj
Jak chyba wiesz obecnie problem jest w dobrej woli pracodawcy, a nie w kruczkach prawnych > może usprawiedliwić i zapłacić lub też uznać że pracownik "z którego nie ma 100% pożytku" nie będzie u niego dłużej pracował - oczywiście oficjalnie nie ma to nic wspólnego z działalnością w OSP i przedłożonym dokumentem - on przecież zna i szanuje prawo, ale bardziej dba o własny interes.
I tu (z naciskiem na „przedłożony dokument) pozwolę się z Tobą nie zgodzić. Właśnie, powiedzcie, ilu z Was usprawiedliwiało jakimś kwitem nieobecność spowodowaną udziałem w akcji ratowniczej? A przecież, w sytuacji, kiedy pracodawca, chce zrezygnować z pracownika, który zamiast pracować „jeździ sobie na akcje” - taki właśnie papier jest dowodem przed sądem pracy na to, że pracodawca łamie § 11. 1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r.
A więc reasumując, chciałbym móc wystawić strażakowi usprawiedliwienie, określając w nim czas koniecznego odpoczynku i uczynić to w zgodzie z obowiązującymi przepisami, które jakby są a jednak ich nie ma.
Acha, jeszcze jedna sprawa. Nikt mam nadzieję nie myśli, że ja tak o tym wypoczynku, bo lubię się byczyć  ^_^
Ale chodzi mi o wypoczętego strażaka ochotnika, który idąc do zakładu nie ulegnie jakiemuś wypadkowi którego przyczyną będzie zmęczenie – i tym samym, nie uszczupli i tak nadwyrężonych szeregów JOTu. Problem poruszyłem też aby dowiedzieć się, czy mój tok rozumowania jest słuszny, wszakże mogę się mylić a jak wiadomo co kilka głów, to nie jedna.
Pozdrawiam
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 24, 2007, 16:39:23 »
... A co będzie, jeśli taki kierujący ustali, że po akcji należy się, powiedzmy, tydzień wolnego. A co, nie wolno mu? Dostał takie pozwolenie poprzez zapis w rozporządzeniu, kryteria jednak nie zostały określone.
Nie jest to pierwszy ani ostatni bubel prawny, dlatego też pomocniczo wskazałem zapis § 3.
Cytuj
... ilu z Was usprawiedliwiało jakimś kwitem nieobecność spowodowaną udziałem w akcji ratowniczej?

Co najmniej 15 pracodawców (nie pamiętam dokładnej liczby) honorowało dokument j.w. (oczywiście nie w każdym był wskazany czas odpoczynku), nie spotkałem się z żadnym przypadkiem jego kwestionowania.
Cytuj
... w sytuacji, kiedy pracodawca, chce zrezygnować z pracownika, który zamiast pracować „jeździ sobie na akcje” - taki właśnie papier jest dowodem przed sądem pracy na to, że pracodawca łamie § 11. 1 ROZPORZĄDZENIA ...
Nie każdy pracodawca jest idiotą aby się tak podłożyć. Mimo najlepszego od strony prawnej dokumentu usprawiedliwiającego nieobecność w pracy pracownik - strażak OSP może dostać wypowiedzenie oficjalnie z zupełnie innej przyczyny. Spotkałem się już z takim przypadkiem i nić nie dało się zrobić, pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę z wielu różnych przyczyn mimo że nieoficjalnie wiadomo iż nie akceptuje nieobecności pracownika w pracy.
Cytuj
Masz u mnie wielkiego plusa za to, ze jako jedyny postanowiłeś zabrać głos w tej kwestii.
Tak na marginesie - nie zauważyłem tego plusa na liczniku.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2007, 00:09:12 »
Witam

Prawo niestety wielokrotnie pomija strażaków OSP. (BHP, uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym, przepisy dotyczące kierownia ruchem drogowym, no i poruszana kwestia). Stosuje sie w takich przypadkach pomocniczo inne przepisy, ale tylko pomocniczo. W dużej mierze pomocnicze stosowanie przepisów uzależnia ich respektowanie od dobrej woli osób zainteresowanych.
Pisma usprawiedliwjające nieobecność strażaka w pracy były pisane przez strażaków mojej straży, bądź przez PSP w zależności, kto był kierujący akcją. Jednak okreśłenie czas koniecznego wypoczynku jest sprawą trudną i powinno się z takiego uprawnienia korzystać w sytacjach nie budzących wątpliwości.
Naogół strażk zna swojego pracodawcę i wie na co może sobie pozwolić, a Ty jako kierujacy akcją nie możesz zmusić strażaka OSP do odpoczynku po zakończeniu działań.
Proponuję zwrócić uwagę na ten zapis "tryb przyjęty przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania akcji" i w przypadku gdy zwolnienie może budzić wątpliwości pracodawcy, a dowodzącym był strażak OSP poprosić PSP o pomoc w sformułowaniu zwolnienia i potwierdzenie informacji w nim zawartych.

Widzę tu inne niewiadome, o których nie było dotąd mowy. Jak jest ze zwolnieniami osób wykonujących wolny zawód, działalność gospodarczą, czy prowadzących gospodarstwo rolne?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2007, 20:29:27 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2007, 14:23:03 »
Witam. Firetom takie zaswiadczenia wydają np w KM PSP w Olsztynie. Jakiś rok temu jeden ze strazaków z mojej jednostki miał problemy z kierownikiem w swojej pracy, wiec przedstawił mu takie zaswiadczenie. Zadzwon na sekretariat do KM mysle ze Ci pomoga. pozdrawiam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2007, 20:24:54 »
Moja KP PSP parę razy wystawiała takie usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu wyjazdu do działań ratowniczych. Nie znam szczegółów tego usprawiedliwienia ale wiem, że nie było z tym problemów. Ale to przy okazji. A tak to chciałem odpowiedzieć dla KrzysiaMili jak to jest ze zwolnieniami osób prowadzących działalnośc gospodarczą czy też wykonujących wolny zawód. Otóż jak to bywa z osp nikt nigdzie nie wspomina o takich osobach. Po prostu takie osoby mogą robić co chcą, pracować kiedy chcą, jeździć do akcji z kim chcą i kiedy chcą. I nikogo to nie obchodzi i nie interesuja. Po prostu prowadzisz działalność i to twój problem i twoje ryzyko. Nie pracowałeś to nie zarobiłeś kasy. Proste. Wróciłeś z akcji to sobie odpocznij a praca poczeka. Po rpstu osoby te maja nienormowany czas pracy, nie mają pracodawcó, i nie interesują nikogo po za ZUSem, fiskusem, PIPem, Sanepidem i innymi instytucjami i służbami powołanymi do kontroli prowadzących działalność gospodarczą.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Czas koniecznego wypoczynku
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 30, 2007, 17:41:19 »
Witam

Ja prowadzę działalność gospodarczą. Jeżeli pójdę na zwolnienie lekarskie to za czas przebywania na chorobie nie płacę Zus. Tymczasem...  Wyobraźmy sobie, że akcja trwa kilka dni (tak się zdarza). Nie pracuję, więc nie zarabiam pieniędzy, a zus i tak muszę zapłacić, chociarz nie zarobiłem nic, bo ratowałem czyjeś życie, zdrowie, mienie lub środowisko naturalne.
Każdy może sam zadecydować czy jechać do pożaru czy iść do pracy, bez względu na rodzaj zatrudnienia
Wzkazuję na sytuację, w których o strażakach OSP zapomniano.
Swoją drogą ciekawe jak by się zachował Zus gdybym pokazał takie zwolnienie z pracy i zapłacił niższą składkę.

Pozdrawiam