Autor Wątek: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka  (Przeczytany 22169 razy)

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 07, 2008, 20:21:25 »
koledzy mam pytanie a jaki jest koszt takiego sprzętu czyli tego terminala?????
Możecie mi pomóc... :huh:

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 07, 2008, 21:18:28 »
To zależy "co chcesz mieć".
Taki rozsądny terminal dostaniesz już w granicach 1000,00 pln.

„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Gacek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 07, 2008, 22:31:44 »
Pod poznaniem jednostka OSP będzie testowała taki terminal GSM, jak coś to poproszę kolegę aby wypowiedział sie na temat działania i skuteczności tego urządzenia  -_-

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 15, 2009, 16:33:37 »
Witam

Przy dużej ilości chętnych, myślę, że mógłbym wpłynąć na stworzenie specjalnej oferty w sieci Orange.
Proszę o informację, jakie są koszty wysyłania SMS oraz ile osób byłoby zainteresowanych taką ofertą.

Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 16, 2009, 14:39:14 »
Koszty niestety są zbyt małe, żeby ktokolwiek się tym interesował.
kiedyś próbowałem zainteresować tym ludzi w Plusie, nawet do jakiegoś konkretnego faceta się dodzwoniłem, ale oni zakładają specjalne systemy za tysiaka i abonament miesięczny też ich interesuje w tych granicach lub ewentualnie całe rozwiązanie sieci korporacyjnej na kilka numerów.

Obecnie przy rozsądnie dobranym zestawie smsów i około 30 - 40 wyjazdach rocznie wydajemy 200 PLN na rok (4 kwartalne doładowania po 50 - jeszcze ciągle coś zostaje). Myślę, że w praktyce te kwoty dla różnych OSP mogą się wahać nawet od ok. 120 zł do max 500 na rok.

Nową ofertą, nawet trochę droższa, powiedzmy do 500 PLN za rok byłbym zainteresowany jedynie, gdyby gwarantowała szybsza wysyłkę smsów - czyli zejście z 30 smsami mocno poniżej 2 minut i jednocześnie zapewniała bezpieczeństwo nieprzekroczenia pewnego ustalonego limitu wydatków w razie jakiejś awarii terminala (obecnie gwarantuje mi to pre-paid). 

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 16, 2009, 15:09:02 »
Witam

Niestety nie mam wpływu na technikę, ale mogę w sieci Orangę wynegocjować korzystniejsze warunki (korporacyjne) niż te oferowane w standardowych umowach, pod warunkiem, że znajdzie się odpowiednia ilość chętnych do podpisania umowy.

Dlatego ważną dla mnie informacją jest koszt wysłania jednego sms oraz ogólna liczba wysyłanych SMS w roku (najlepiej z rozbiciem na miesiące)

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2009, 15:12:27 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline Tomi 80

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 07, 2009, 17:13:00 »
Witam -_-

U mnie w gminie trzy jednostki maja zalozony system selektywnego powiadamiania z wysylaniem sms-ow do strazakow. Urzad Gminy placi miesiecznie abonament za jedna katre 10 zł. niezaleznie od tego ile bedzie w danym miesiacu wyslanych sms-ow.
Pozdrawiam :straz:

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 01, 2009, 23:21:44 »
Koledzy, zakupiłem z Platana nowe DSP wraz z terminalem GSM DTG-52 wspomnianej firmy. Myślałem, że będzie można z aplikacji wgranej do SWD zainstalowanej na PSK wysyłać przyporządkowane wcześniej określone alamy np. "wypadek", "pożar", "miejscowe żagrożenie". Liczyłem na to, że przy akcjach o mniejszym priorytecie np. "plama oleju" zostanie z PSK wysłany tylko alarm "zagrożenie miejscowe" bez syreny /szczególnie przydałoby sie to podczas dysponowania w nocy/. A tu się okazało, że sprzęt Platana i SWD Abakusa nie są kompatybilne  :angry: i nie będzie można wysyłać takich smsów do moich strażaków. Czytałem kiedyś, że jest taka możliwość a tu lipa. Ostatecznie serwisant Platana ustawił nam do wszystkich zdarzeń jeden komunikat ustalony przez PSP -  "alarm - włączenie syreny" i jednocześnie wyje syrena. Napiszcie, czy u kogoś udało sie skonfigurować inaczej te urządzenia bo jak dla mnie Platan to wielki bubel za który zapłaciłem 5.000 zł. Wczesniej miałem terminal "Roboteka" i wysyłał 1 sms "alarm pożar" wraz z syreną już 8 lat temu !!! Urządzenia Platana w w/w konfiguracji to dla mnie wielkie nieporozumienie. Chyba, że serwisant, którego mi podesłali myli się co do możliwości ich urządzenia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2009, 23:27:16 wysłana przez komendant74 »

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 02, 2009, 09:05:21 »
Może powinieneś zadzwonić do firmy i porozmawiać z kimś kompetentnym. Nie mam jeszcze tego wynalazku u siebie ale przymierzam. Jak będziesz miał więcej informacji odnośnie tego problemu to podziel się z nami. Jestem ciekaw co ci odpowiedzą .
Pozdrawiam 

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 02, 2009, 09:29:52 »
System DSP ma w praktyce dla jednostki OSP przyporządkowane 2 zdarzenia wysyłane pomiędzy DSP-15 a DSP 52BS - alarm i test. Wysyłane jest to drogą radiową do stacji bazowej w remizie. Reakcja jest albo włączenie alarmu i odpowiedź o poprawnym zadziałaniu ewentualnie lub brak odpowiedzi co jest informacją o błędzie albo tylko sama odpowiedź na test, że wszystko działa.

Raczej nie stosuje się wysyłania drogą radiową informacji o rodzaju alarmu czyli większej liczby rodzajów zdarzeń, które stacja bazowa mogłaby interpretować jako np zdarzenie o niższym priorytecie. Nie ma więc możliwości, żeby taką informację stacja bazowa przekazała do terminala GSM, który jest w praktyce zależny od stacji bazowej w remizie.

Przy odrobinie zabawy są możliwości wysłania za pomocą terminala także innych komunikatów.

Jak czytamy w informacji http://www.platan.pl/radio_dsp_dgt53.html (zakładam, że masz jednak DTG 53 bo 52 już od jakiegoś czasu nie jest produkowany)  możliwa jest
Cytuj
retransmisja wiadomości SMS o dowolnej treści do innych użytkowników

Jeśli w MSK/PSK mają SWD z modułem do sms (nie wszyscy mają) można teoretycznie z niego (jak i z każdego bądź zdefiniowanego telefonu) wysłać sms do terminala  który zostanie rozesłany dalej. Można to wykorzystać do retransmisji alarmu o niższym priorytecie bądź do alarmowania w przypadku awarii podstawowego łącza radiowego (np awaria radiotelefonu w DSP 52BM, uszkodzenie anteny).

Można także z SWD bezpośrednio wysyłać smsy do grupy OSP (ciągle pod warunkiem, że jest moduł do SMS) ale to już są większe koszty smsów.

Jest jeszcze jedna możliwość - po prostu przy jakimś mniej ważnym alarmie powiadamiają wybraną osobę w danej OSP telefonicznie a ta osoba przesyła do terminala sms do retransmisji.
 
Kwestia czy mają w PSP kasę na moduł i smsy oraz chęci na taką zabawę włącznie ze zbieraniem i aktualizowaniem numerów telefonów albo czy Was interesuje taka zabawa i jak często by to było potrzebne.

Jak widzisz pewne możliwości techniczne są ale koszty i trudności są niewspółmierne do efektów. Jeśli nie ma wielu zainteresowanych to i firmy nie za bardzo widzą sens rozwijać takie możliwości oprogramowania u urządzeń.

PS: u mnie bardzo często chłopaki nie patrzą na treść sms-a, zdarza się że jeśli nadawca jest terminal GSM to biegną pomimo, że nie ma syreny i wysyłam im sms: "ZBIÓRKA" albo "TEST TERMINALA" :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2009, 09:42:49 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 02, 2009, 21:39:51 »
Panowie nie pamiętam już dokładnie – więc mogę trochę po bandzie pisać

Z standardowego DSP można teoretycznie zainicjować z MSK/PSK do 8 a może  5 wywołań dla jednej stacji odbiorczej  – testowaliśmy to kiedyś . Tylko nie pamiętam czy była to jeszcze jedna cyfra czy kolejna cyfra . Ale jak kojarzę wywołania DSP są  wywoływane u Nas  numerycznie  po starych kryptonimach np.  3750, 3740 itd. może z jedną cyfrą z przodu nieważne – ważne że na końcu było 0 i gdy wywoływaliśmy 3751 , 3752  odpowiadało to wywoływaniu przycisków na klawiaturze DSP. 

Wiem jak to działa od strony programu . Zarzuciliśmy to jednak bo chodziło nam by z jednego terminala GSM alarmować kilka OSP – jednak z uwagi że SMS chwile wychodzą powstał problem że następną OSP można by zaalarmować dopiero po kilku minutach , a terminal nie kolejkował zleceń  . 

Pozdrawiam

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 02, 2009, 23:04:35 »
Opiszę może dokładniej. Zakupiłem DSP-52BS - stacja obiektowa z radiotelefonem Motorola CM-140, DKF - czujnik faz, ANTENA BSO - dookólna dł. 1m, Klawiatura - sześcioprzyciskowa do ręcznego wywoływania pagerów/telefonów, DTG-53 - terminal GSM do powiadamiania o zdażeniach na telefony komórkowe, PROGRAMATOR - do terminala DTG-53 ze złączem USB wraz z oprogramowaniem PC - całość 4.532 zł plus 2000 zł. za demontaż starego /Robotec/ i montaż nowego systemu. Jak wynika z powyższego mam program za pośrednictwem którego SAM MOGĘ ZMIENIAĆ W OSP NUMERY STRAŻAKÓW bez wzywania serwisu. Na PSK została wgrana aplikacja do wysyłania sms-ów ponoć współpracująca z SWD. Dodatkowo na PSK znajduje się manipulator do ręcznego wysyłania sms-ów wpisując określone kody. Mogę wysłać sms-y o określonej treści z przycisków na DSP /mam skonfigurowane "pożar", "wypadek", "miejscowe zagrożenie" oraz "kontakt z PSP". Niestety dyżurny za pomocą aplikacji nie może wysłać sms-ów o w/w treściach do mnie bo ... jak syrena włączy się to sygnał wysłany z PSK do DSP nie dochodzi do DTG - zablokowany kanał przez 3 minuty !!! Niestety nie może też zrobić odwrotnie, czyli w pierwszej kolejności sms-y potem syrena. Dlaczego? Bo program SWD wymaga aby najpierw uruchomił kartę wyjazdową i wysłał jednostkę /to uruchomi syrenę/potem ewentualnie może wysłać sms-y. A te nie dojdą bo syrena już blokuje kanał. Bez syreny można wysłac sms-y /chociaz trzeba wysyłać po kilka razy!/, ręcznie z manipulatora idą ale dyżurny nie ma na to czasu. Powinno być tak, aby jednym kliknięciem wysłał jednostkę /syrena/ potem z menu zadaniowego wybrał określony sms i go wysłał do "rozesłania" przez DTG. Niestety PLATAN to bubel do potęgi i nie polecam nikomu. Żałuję że oddałem starego Roboteca do sąsiedniej OSP. Mam zestaw nowszy, ładniejszy i .. do bani.  :angry:

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 02, 2009, 23:32:02 »
Nie znam od podszewki systemów Digitexa , ale sądząc po twoim opisie cos tu jest nie tak. Podczas instalacji cos źle zaprogramowano, czego dowodem jest blokowanie kanału po uruchomieniu syreny - skoro kanał jest zablokowany to nie mozna innej jednostki zadysponować w tym czasie ? U nas w przeciągu 3 minut jestem w stanie zaalarmować kilkanaście jednostek ....  Wychodzi że ten który to instalował nie do końca zna możliwości  tego systemu i zaprogramował wszystko tak jak większości, czyli poszedł na łatwizne - skoro masz inne potrzeby to musisz chyba złozyc reklamacje.
Nie wierz tez w to że nie mozna czegos zrobić w SWD bez utworzenia karty wyjazdowej - ten program nie jest taki głupi ;)
Owszem jednostkę można alarmować  automatycznie po utworzeniu owej karty, ale można tez alarmować bez jest tworzenia - wszystko zalezy od odpowiedniej konfiguracji systemu.

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Terminal GSM - Alarm w komórce strażaka
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 02, 2009, 23:37:49 »
Dodam jeszcze, że stare DSP -15 które posiadałem było mniej wadliwe. Zdarzyło się, że syrena nie załaczyła się chociaż dyżurny próbował włączyć ją selektywnie kilka razy. Na drugi dzień wezwałem serwisanta Platana i powiedział, że nowe DSP jest bardzo czułe i "coś" zakłóciło transmisję. Zasugerował, że może to być nowy plazmowy telewizor zakupiony przez kogoś w pobliżu remizy !!! Nic innego nie może zrobić i tyle. To co za bubel wyprodukowali, skoro ktoś włączy "żelazko" i zakłóci ono sygnał dochodzący do DSP  :angry: Jeśli sprawa się powtórzy to mam to zgłosić do Urządu Regulacji Telekomunikacji i Poczty że ktoś zakłóca moje alarmowanie. I to mój problem i to ja mam zapłacić za wezwanie tej instytucji. Czy Wy to rozumiecie ??? To brzmi jak kawał mi wcale nie do śmiechu.  :wall: Zanim kupicie sobie jakiś najnowszy bajer Platana to radzę sprawdzić czy ktoś nie planuje nowego telewizora kupić w pobliżu  :gwiazdki: Ot takie to nowe systemy mamy w sprzedaży.

Troszeczkę wyjasnię jak to jest z tym alarmowaniem. To tylko moje DSP jest zablokowane! Tylko w mojej OSP blokuje się kanał w DSP i sygnał "wysłać sms o treści ...." nie dochodzi przez DSP do DTG bo kanal jest zablokowany. A dużurny do wysyła a tu na pulpicie manipulatora pojawia się napis "error 0" Jak jest dobrze to pojawi się "pass".
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2009, 07:11:02 wysłana przez Butel »