Autor Wątek: strategia rozwoju jednostek OSP  (Przeczytany 5254 razy)

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
strategia rozwoju jednostek OSP
« dnia: Marzec 18, 2007, 12:56:59 »
Witam serdecznie druhów!
Po przeglądnięciu wielu postów na forach internetowych dotyczących OSP zauważyłem brak wypowiedzi dotyczących jakiejś spójnej strategii rozwoju jednostek. Są coroczne plany zarządu ale w wielu przypadkach to zbiór pobożnych życzeń bez wskazań na sposoby realizacji. Chciałbym ten wątek zapoczątkować aby dzielić się  wiedzą z druhami jak i korzystać z doświadczeń innych.
Czy istnieje potrzeba stworzenia takiej "strategii dla jednostki osp" która zawierałaby wszystkie plany od osobowych po finansowe na okres kilku lat co pozwoli na wzajemne uzupełnianie się planów i zamierzeń.
fragmenty takiej strategii zamieściłem na forum :  http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=2008.0;topicseen       oraz   http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=1988.300 .
Proszę druhów o udział w dyskusji i podzielenie się swoimi przemyśleniami.
Z poważaniem dyziaczek2000.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2007, 16:35:27 wysłana przez dyziaczek2000 »

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2007, 23:44:34 »
Witam ponownie, widzę że temat jest nie do końca trafiony. Brak postów świadczy o małym zainteresowaniu. Szkoda. pozdrawiam wszystkich strazaków.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2007, 00:37:54 »
Strategia  ????

Skupie się tylko na tej ratowniczej :

1. Walka z podziałami , pomiędzy OSP – OSP , PSP – OSP
2. Pogłębianie wyszkolenia
3. Integracja z PSP
4. Eliminowanie debili – profesjonalizm

To tak na początek może by skłonić do dyskusji

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2007, 16:54:59 »
podpisuje sie pod tym co  MIKO napisał i dodaje od siebie to ze trzeba w jakiś sposób przyciągnąć mlodych do straży, jak i znaleść inne źródla finasowania jednostek OSP niz tylko gmina bo w inny sposób nigdy nie dogonimy zachodnich OSP.bo jak narazie jestesmy 100 lat za mużynami.i nic sie nie zapowiada na zmiany:(
Pozdrawiam
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2007, 20:40:53 »
Jeden problem to przyciągnięcie młodych, a drugi to ich zatrzymanie aby zaraz po skończeniu LO lub technikum nie wyjeżdżali za chlebem. Dziś to zaczyna robić się poważny problem choć niektórzy moga jeszcze tego nie dostrzegać i mówić że to ich nie dotyczy. Nie może być takiej sytuacji kiedy nie będzie pełnych obsad samochodów w OSP (w PSP ten problem można szybciej uleczyć jak by nie było tylu urzędników w komendach, po prostu niektórych przesunąć na podział)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2007, 21:27:47 »
Dyskutowałem ostatnio na  priv z  KG PSP , może częściowo o sprawach  bardzo jednostkowych bo o posterunkach PSP , ale też  współpracy i sposobach jej zacieśniania
Zobaczymy co z tego wyjdzie ?
A co do młodzieży to temat jest trudny , z mojego doświadczenia to im większe miasto i bliżej dużej aglomeracji tym trudniej . Musimy dawać młodzieży możliwości samo realizacji , np. tak popularnych obecnie organizacji para militarnych . Musimy na bazie przygotowania do działań ratowniczych uczyć , organizacji , kontroli , przeciwdziałania stresowi , kierowania grupą itd. . Możliwość uzyskania takich umiejętności , możemy przyciągnąć młodzież w wieku który opisujecie , i zarazić ich strażą . By mogli się sprawdzić , dowartościować i nauczyć czegoś ciekawego .
Koledzy nikt do nas nie przyjdzie , bo niema co robić w domu , ma tam 60 programów telewizyjnych , Internet i naprawdę to że każe mu się pracować i brudzić ( często pierwszy raz w życiu umyć podłogę , bo dotychczas mama za niego sprzątała )  nie  przekona go . Może go przekonać jedynie możliwość sprawdzenia się , może poza wirtualną grą na PC .
Tylko powiedzcie , kto ma kadrę i komu chce się z was uczyć i zajmować takimi adeptami . Kogo stać by poświęcić sobotę czy niedzielę by jechać do lasu , do opuszczonego budynku , wziąć odpowiedzialność i ćwiczyć , przygotowywać konspekty ?? Może 100 w tym kraju ??

I dlatego moja wymiana poglądów  z KG PSP  by OSP poświęcić więcej zainteresowania i umożliwić , wręcz zapraszać na normalne szkolenia i ćwiczenia prowadzone w JRG .

Pozdrawiam     

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2007, 21:40:11 »
kiedys, jako naczelnik chciałem wiele zmienic w mojej OSP, ale moje plany rozbiły sie o ściany niemal nie do pokonania. brak środków, brak wystarczającej liczby zapaleńcow nie bojących się zmian i ponad 70 letni prezes OSP...  :angry:

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2007, 21:56:56 »

Tylko powiedzcie, kto ma kadrę i komu chce się z was uczyć i zajmować takimi adeptami. Kogo stać by poświęcić sobotę czy niedzielę by jechać do lasu, do opuszczonego budynku, wziąć odpowiedzialność i ćwiczyć, przygotowywać konspekty?? Może 100 w tym kraju??

I dlatego moja wymiana poglądów  z KG PSP  by OSP poświęcić więcej zainteresowania i umożliwić , wręcz zapraszać na normalne szkolenia i ćwiczenia prowadzone w JRG .
 

Poświęcić sobotę lub niedzielę to nie problem o wiele większym problemem jest przygotownie się do takiego weekendu. Dlatego popieram na 100% pomysł z ćwiczeniami i szkoleniami w PSP.
Bardzo ważna  jest też wymiana spostrzeżeń i uwag po ćwiczeniach. Niejednokrotnie jest tak, że ktoś na koniec zrobi przemówienie, wytknie błędy nikt nie powie jak można to było zrobić lepiej i narazie, wracajcie do remiz, co prawda zauważyłem, że u nas zaczyna się to chyba poprawiać. Coraz częściej po ćwiczeniach członkowie ze wszystkich jednostek siadają razem i rozmawiają o tym co było żle, a co dobrze.

Jeśli chodzi o młodzież to u nas jeszcze tak żle nie jest pewnie dlatego, że jesteśmy ze wsi. Wystarczy ich odpowiednio zmotywować: pogadanki w szkole, dzień dziecka, ferie, ogniska, szkolenia, itp.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2007, 22:04:20 »
I to też jest problem nie do przeskoczenia madmax29

Ja jak zostałem naczelnikiem miałem 18,5 wiosen.  Prezes jest starszy o 3 lata
Walczymy już tak razem prawie 20 lat , On jest dziś 3 x P – prezesem OSP , Prezesem Gminnym , Prezesem Powiatowym .  

Było naprawdę ciężko i były inne czasy chyba gorsze, ale zahartowały nas !!

Wdrażaliśmy dużo nowego do OSP i tak staramy się działać do dziś. Robimy wiele również na rzecz ZOSP.

Ale była zawsze jedna zasada, podwładnych należy szanować, bronić, doceniać
, ale wymagamy pełnego podporządkowania.

Może dyktatura, ale zawsze twierdziłem, że straż to formacja hierarchiczna, a nie zlepek demokracji.

Może na początku były protesty, dziś nikt tego nie neguje czy ma 20 czy 55 lat. I gdybym dziś o 3 w nocy ogłosił alarm i zabrał chłopaków tych 55 letnich też do lasu na ćwiczenia , nikt nie zaprotestuje . Ale moim obowiązkiem jest zadbać o to by o 4 rozpalić ognisko i zjeść po dobrej kiełbasce , wypić kubek kawy i wrócić o 5 do bazy . A przede wszystkim walczyć z nimi , a nie tylko rozkazywać .

Z drugiej strony jeszcze nie było walnego zebrania by np. Prezes nie rozdawał dyplomów, pucharów i statuetek.

Przede wszystkim szacunek i zaufanie i można robić porządną straż

Mogę życzyć wytrwałości i ambicji.

Pozdrawiam  
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2007, 22:05:51 wysłana przez MIKO »

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2007, 22:14:12 »
Witam serdecznie wszystkich druhów.Rozwinę tutaj wątek który skupiałby porady i przemyślenia na temat przyszłości jednostek OSP, jak sprawnie pokierować i rozwinąć jednostkę w dzisiejszych czasach. Osobiście tworzę na potrzeby naszej jednostki jednolitą i kompleksową strategię rozwoju jednostki OSP w której zawarte są sugestie i rozwiązania problemów dotyczących naszej OSP . Strategia niniejsza porusza całość zagadnień od planów finansowych po osobowe .
poniżej zamieszczam krótkie cytaty:
Zmiany ustaw dotyczące OSP są jak najbardziej chwalebne i powinny zawierać zbiór uregulowań prawnych od dodatku do emerytury dla członków OSP po ulgi dla pracodawców zatrudniających strażaków. jednakże uważam że to nie załatwi braków kadrowych w jednostkach i zatrważającego zjawiska starzenia się OSP. Uważam, że problem jest niedostrzegany przez zarządy jednostek, a raczej widzą to i nie mają na niego recepty. Kiedyś remiza strażacka była centrum kulturalno rozrywkowym każdej wsi,to przyciągało młodzież i ułatwiało nabór nowych członków.Członkostwo w OSP było nobilitacją społeczną i wyróżniało z tłumu w sposób pozytywny. W miarę zmian ustrojowych znaczenie remiz jako miejsc kulturotwórczych upadło i stąd zmniejszający się napływ młodzieży.Twierdzę, że to poniekąd wina samych osp. Zostało zaniedbane dostosowywnie się do aktualnych czasów. O ile szkolenia ratowniczo- pożarowe są na dość wysokim poziomie to nie ma kogo szkolić. Kiedyś te szkolenia i udział w zawodach a potem akcjach był atrakcją samą w sobie, dzisiaj w natłoku megadyskotek, komputerów, kinopleksów stracił na atrakcyjności. Trzeba sięgnąć po inne środki jakie daje nam statut każdej jednostki czyli zespoły sportowe i kólka świetlicowe oraz instytucję członka wspierającego. zorganizowanie kólek świetlicowych które będą pomagały w realizacji własnych ambicji członków posłuży integracji członków jednostki. Można namówić na członków wspierających właścicieli lokalnych siłowni, kręgielni, dyskotek,zakładów fryzjerskich ,kosmetycznych oraz solariów i wynegocjować z nimi rabaty dla członków osp. Powinno to zaskutkować większym zainteresowaniem strażą przez młodzież i kobiety, a jeżeli w osp będzie sporo młodych kobiet to mężczyżni sami się znajdą. w mojej jednostce jest całkowity brak młodzieży i wrac z kilkoma nowymi członkami zarządu chcemy to zmienić.Moim zdaniem powiększenie atrakcyjności jednostki poskutkuje napływem nowych członków a spośród nich uda się wyłuskać tych, którzy będą kontynuować dzieło poprzedników. Jeżeli chodzi o finanse to zauważam ogromne zaniedbanie w tej materii dotyczące pozyskiwania środków pozagminnych. Według mnie należy zainicjować sołeckie(gminne,parafialne) centrum grantów czyli grupę ludzi z dostępem do internetu i szkolących się w sprawdzaniu możliwości pozyskiwania środków i pisaniu merytorycznych wniosków.
Grupa taka nieustannie monitorowałaby wszystkie witryny w poszukiwaniu programów do których można przystąpić. najprościej założyć konto w ngo.pl i zaprenumerować subskrybcję a potem wnikliwie analizować pod kątem własnych możliwości i potrzeb. jako że nie wszystkie programy są skierowane do OSP ale do innych organizacji należy do udziału w grupie zaprosić przedstawicieli wszystkich miejscowych stowarzyszeń( lksy, rady sołeckie, parafialne itp) . wtedy wiadomości zdobyte przez grupę służą całej społeczności i pomagają w integracji społeczeństwa. Inna sprawa to konieczny wkład własny przy tego typu projektach. W wielu jednostkach uzyskane środki z darowizn i innych żródeł są natychmiast przejadane na doraźne potrzeby. Można mając ziarenko fasoli je zjeść od razu, albo zasadzić, poczekać i zebrać cały garnek fasolek. Mając na swoim koncie środki możemy je zużyć od razu albo spożytkować jako wkład własny w projektach w jakich uczestniczymy i wtedy z posiadanych np. 10 000 zł robi się 50 000 zł. A te początkowe 10 000 można uzyskać np, od członków wspierających. Przykład: namawiamy 20 firm na członków wspierających ze składką miesięczną 50 zł. daje to 1000 zł miesięcznie a 12 000 zł w skali roku. Jeżeli pójdziemy raz do roku do firmy po wsparcie to raczej nie da nam 1000 zł ale jak pójdziemy co miesiąc po 50 zł składki to nie powinno być to bolesne. Inna sprawa to kwestia konta w banku koniecznego do przechowywania tych środków, konto kosztuje ,ale myślę że można chyba założyć takie jak ja mam prywatnie czyli ekonto. zero opłat a można na bieżąco sprawdzać operacje na koncie i korzystać z karty.
oraz drugi cytat dotyczący MDP:

MŁODZIEŻOWE DRUŻYNY POŻARNICZE
PRZY OSP.

CELE I PRZYKŁADY DZIAŁALNOŚCI.

Celem powołania MDP przy OSP jest wychowanie młodych pokoleń w duchu poszanowania tradycji i wartości wyznawanych przez społeczeństwo,oraz przygotowanie następnych pokoleń ludzi potrafiących działać na rzecz lokalnych społeczności i organizacji.
Niejako przy okazji zamysłem inicjatorów powołania MDP jest wyszkolenie następnych pokoleń członków OSP, którzy wspomogą i z czasem zastąpią dotychczasowych druhów w strukturach organizajci i będą w sposób godny
kontynuować tradycje jakie są związane z OSP.

PLAN ZDOBYWANIA CZŁONKÓW MDP.
Należy przygotować grunt i wzbudzić potrzebę powołania MDP wśród naszej społeczności, tak aby nasza organizacja mogła liczyć na daleko idącącą pomoc
już istniejących stowarzyszeń.
Działalność drużyny rozszerzyć na inne aspekty, nie ograniczając się tylko do szkoleń strażackich.
Dokonać odpowiednich działań werbunkowych
( imienne zaproszenia, przedstawienie zarysów działalności a potem wspólna zabawa z uwzględnieniem wieku uczestników.
Stworzyć różne sekcje tematyczne:
1. Szachy i warcaby( inne)- sekcja działała by na terenie OSP , zajęcia 2 razy w tygodniu , otwarta dla wszystkich bez ograniczeń.
Pierwsze dwa miesiące bezpłatna a potem po kilka zł miesięcznie ( na pokrycie kosztów opału i ubezpieczeń uczestników)
Docelowo ma się przekształcić w amatorski klub szachowy.
2.Brydż (skat) sportowy ,zasady tak jak dla szachów. Można nawet prowadzić razem zajęcia.
3.Warsztaty artystyczne( plastyczne, literackie)- sekcja na terenie OSP lub
szkoły, latem zajęcia plenerowe. Zainteresowanie dzieci sztuką , wyszukiwanie talentów, wycieczki na wystawy i do teatru.
4.Sekcje taneczne: gimnastyki (aerobik)
tańca towarzyskiego
tańca nowoczesnego połączona z chirliderkami i
mażoretkami.
Sekcje adresowane głównie do kobiet ,dadzą wytrenowanie fizyczne którego nieraz brakuje, w formie łatwo akceptowanej przez uczestników.
5.Sekcja historyczno- modelarska . Istotą jest pozyskiwanie informacji i dokumentów na temat naszej jednostki i miejscowości a także wykonywanie modeli dawnego sprzętu, makiet miejscowości i budynków,a docelowo wykonanie repliki sikawki z 1910 roku.
6.Koło wędkarskie- nauka młodych adeptów technik wędkarskich,organizowanie zawodów na sucho i nad wodą. Wszystkie działania powinny zwracać uwagę na ochronę środowiska.
7.Sekcje techniczne- komputerowa
audio-video
fotograficzna
te trzy sekcje będą się przenikały , sekcja komputerowa ma za zadanie nauki obsługi komputera,zwłaszcza darmowych programów(linux,open office). Dalszym krokiem będzie kurs www i powierzenie laureatom zaszczytu prowadzenia strony mdp a potem także oficjalnej OSP.
Obróbka i archiwizowanie elektroniczne zdjęć i filmów.obsługa informatyczna imprez organizowanych przez OSP.
Sekcja audiovideo to nauka videofilmowania połaczona z nauką obróbki cyfrowej filmów. Zadanie głowne to archiwizacja życia jednostki i miejscowości, docelowo przekształcona w telewizję .Drugi człon to szkolenie dj-ów i prezenterów połaczony z obsługą lokalnych imprez i meczów.
Sekcja fotograficzna to nauka posługiwania się aparatem analogowym i cyfrowym, zdjęcia do kroniki ,zdjęcia przyrodnicze i inne. Dla wszystkich członów udział we wszelkich możliwych konkursach potwierdzających zdobyte umiejętności.

CZŁONKOWIE WSZYSTKICH SEKCJI POWINNI UTOŻSAMIAĆ SIĘ Z JEDNOSTKĄ I BRAĆ UDZIAŁ W SZKOLENIACH POŻARNICZYCH
KTÓRE BĘDĄ PRZEPROWADZANE WEDŁUG OSOBNYCH USTALEŃ.

Poszczególne sekcje będą autonomiczne, czyli działały według własnych zasad i ustaleń, jednak pod ścisłym nadzorem członków OSP .
Instruktorami będą osoby posiadające odpowiednie ku temu kwalifikacje.

Strażackie szkolenie członków mdp będzie przeprowadzone według zasad ujętych w regulaminie strażackim, z zachowaniem pewnych modyfikacji.
Polegają one na kultywowaniu tradycji i pomocy osobom starszym,pomoc w akcjach charytatywnych. Wszechstronne przeszkolenie członków w ratownictwie medycznym, wodnym, pomoc w zdobyciu prawa jazdy i innych kwestiach które wynikną w czasie pracy. Pożarnicze szkolenie członków MDP
będą prowadzić instruktorzy osp lub psp. Podczas tych szkoleń będzie najpierw wprowadzana a potem przestrzegana dyscyplina konieczna w organizacjach takich jak OSP. Będzie obowiązywała hierarchia służbowa i wykonywanie poleceń przełożonych.

DZIAŁALNOŚĆ MDP POWINNA SIĘ OPIERAĆ NA AKTYWNOŚCI WŁASNEJ CZŁONKÓW, KTÓRZY BĘDĄ WSPIERANI PRZEZ OPIEKUNÓW DRUŻYNY Z RAMIENIA OSP.

Obiecuję ,że w momencie ukończenia strategii dla jednostki OSP zamieszczę ją na jakiejś stronie o czym poinformuję szanownych druhów i druhny. Dziękuję szanownym strażakom internautom za aktywność na forum, bez waszej wiedzy nie byłbym w stanie tego zaplanować.Niniejszy wątek jest także zamieszczony na forym zosp rp.
Proszę o uwagi dotyczące celowości stworzenia takiej strategii i co powinna według druhów zawierać .serdeczne dzięki.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2007, 17:48:01 »
Ja osobiście myślałem nad organizacją sekcji strzeleckiej. Nie było to by wcale trudne bo mam troche placu przy remizie gdzie można bezpiecznie postrzelać. Na początek jakieś dwie wiatrówki, śrutu, a z czasem jak by było troche ludzi to można zoorganizować wyjazd na paintball lub Air Soft Gun.

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2007, 19:39:18 »
miggru fajny pomysł w ten sposób możesz zachęcic dużo osób młodych do straży:)
mam pytanie czy może macie w swoich jednostkach plany działania na kilka lat np. co chcecie zakupic,remontowac,szkolenia, sposoby zachęcania innych do wstąpienia w nasze szeregi............
podzielcie sie z innymi jednostkami waszymi sukcesami.:)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 24, 2007, 22:32:30 »
Dziekuję za odzew, dyskutujcie koledzy, strzelajcie pomysłami. Ja to będę spisywał w strategii, to plan na kilka lat dla naszej jednostki ale po uwzględnieniu uwarunkowań lokalnych każdemu się przyda.
Pozdrawiam serdecznie.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 26, 2007, 11:42:13 »
dyziaczek2000 - myslałem kiedyś podobnie jak ty, byłem pełen zapału i przez kilka lat starałem się bardzo... ale - nie zrobisz tego wszystkiego sam, więc propozycje które piszesz od razu odpadają. Zauważ, że w każdej OSP działającej dobrze, mającej MDP, robiącej szkolenia, itd. są zazwyczaj 2-3 osoby działające a reszta wogóle nie daje się namówić (lub nie nadaje się) do pracy z młodzieżą lub przygotowaniem szkoleń, ćwiczeń itd.

Niestety dochodzi też inna sprawa - zakładam że nie masz rodziny bo jeśli masz - tak jak ja - to weekendy będziesz chciał spędzać w gronie rodzinnym. A szkolenia można robić tylko w soboty jesli chcesz żeby ktoś przyszedł. Ja starab się 2 soboty w miesiącu poświęcić na straż i oprócz tego oczywiście wszystkie wyjazdy służbowe i alarmowe - co daje mi - przynajmniej wg. mojej żony duzo mniej czasu z rodziną iż rodzina by tego chciała.

Swoją drogą zastanawiam się jak MIKO sobie z tym radzi. Chyba nie pracuje i w domu bywa tylko "na chwilkę"  ^_^

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 26, 2007, 22:33:24 »
Swoją drogą zastanawiam się jak MIKO sobie z tym radzi. Chyba nie pracuje i w domu bywa tylko "na chwilkę"  ^_^

No akurat mam to szczęści że mam taką pracę że mogę sobie pozwolić na to .

Wychodzę założenia również, że w domu to ludzie umierają. A jak za długo będę widział moją żonę , to na zdrowie mi to nie wyjdzie.

Nie to tak żartobliwie.

A tak serio. Jakoś bywam w domu , nie jest tak źle . Kilka nocy zarwanych w miesiącu to jeszcze nie powód do rozwodu .  Zresztą żonę poznałem z 17 lat temu i już byłem naczelnikiem więc był czas przywyknąć .
Ważne jest by , zostawiać straż w remizie i jak wracam po akcji , nie umierać z zmęczenia przez dwa dni . A znam takich co i tydzień jeszcze są zmęczeni .

Z drugiej strony czy jak bym chodził na ryby , lub pod budkę z piwem to bywał bym w tym domu więcej ? Jak znaczki bym zbierał , to też nos bym miał w klaserach i to że ciałem bym był w domu to nie znaczy że duszą , też do dupy .

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 27, 2007, 02:26:00 »
witam serdecznie. Jak zauwazyli przedmówcy można wygospodarować sporo czasu jeżeli coś staje się pasja i hobby. Moja pasją jest działalnośc społeczna. Co roku z ramienia OSP organizuję akcję charytatywną dla najbiedniejszych dzieci z naszej gminy. W okolicach świąt 90 dzieciaków wytypowanych przez pomoc społeczna dostaje od nas prezenty o warotści ok 100 zł , czyli ok 10000 pln rocznie idzie do biednych za naszym posrednictwem.kasa jest od darczyńców , daja po 20 do 300 zł,tak ze latania jest trochę. potem drukuje dla każdego podziękowanie i każdy dostaje potwierdzenie wpłaty. jako że ostatnio pękł beton zarządu bo weszło dwóch młodych członków zaczynam misję odbudowy jednostki. na razie ma kto jeżdzić ,ale za kilka lat może być kulawo.
Brak młodzieży daje o sobie znać, w sąsiednich jednostkach jest podobnie a nikt nie znalazł recepty na rozwiązanie problemu. Dlatego zacząłem tworzyć plan odbudowy przystający do realiów XXI wieku. Mam 40 lat i juz niemałe doświadczenie życiowe dlatego moje pomysły wydaja mi się przemyslane i spójne. zobaczymy co z tego wyniknie. Ale dla mnie ogromną satysfakcją będzie każdy młody człowiek odciągniety od budki z piwem i umiejacy pomyśleć o innych. Nie chodzi mi tylko o moja jednostkę, może u was da się z tych rad coś szybciej uzyskać. piszcie jak najwięcej na wszystkie tematy na wszystkich wątkach. ja to codziennie czytam i inicjatywy warte propagacji wciągam do strategii. A co do rodziny to zona i dwójka nastoletnich dzieci są dumni z moich inicjatyw i chętnie mi pomagają. po prostu podzielają moją pasję. oj potrułem troche, sorki. Pozdrawiam.

 

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: strategia rozwoju jednostek OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 27, 2007, 20:35:39 »
Nie ma za co przepraszać  ^_^ Od tego jest forum aby pisać. Wole przeczytać jeden dłuższy post niż 10 postów z kłótniami które nic nie wnoszą do tematu  :mellow: