Autor Wątek: Urlop dodatkowy  (Przeczytany 3247 razy)

Offline wolansky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Urlop dodatkowy
« dnia: Marzec 11, 2007, 11:48:50 »
Urlop dodatkowy dla PB ma być niejako gratyfikacją za służbę ponad 40 godz tygodniowo (do 48 godz/tydz. zgodnie z projektem noweli ustawy o PSP). A co z urlopem dodatkowym dla strażaków "ośmio godzinnych" bedą więcej pracować czy będą mieli zabrany urlopik?? Może coś wiecie na ten temat. Co sądzicie o takim proponowanym rozwiązaniu. Pzdrazwiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2007, 11:08:58 wysłana przez wolansky »

Offline Tuś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Urlop dodatkowy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2007, 12:04:59 »
Jeśli PB ma urlop dodatkowy za nadgodziny, tom za co mają urlop oficerowie operacyjni, bo u nas wyjazd takiego pana to wielka kara ( a jeszcze w nocy) Pożar budynku wielorodzinnego to nie dla niego zajęcie i ma wielki żal do dowódcy akcji że go ściągną z łużka

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Urlop dodatkowy
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 06, 2007, 13:05:00 »
I znowu sami próbujemy podgrzewa podziały między sobą.Komu to słuzy ?

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Urlop dodatkowy
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2008, 12:20:02 »
 no właśnie dowiedziałem sie że za nadgodziny mamy urlop dodatkowy jak to się ma do prawa. Możecie coś na ten temat powiedzieć .Pozdrawiam

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlop dodatkowy
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2008, 15:50:49 »
zwalczać tą herezję trzeba wszelkimi dostępnymi środkami - moim zdaniem sądy bezkrytycznie przyjęły wykładnię dokonaną w odpowiedzi na pozew rybnicki; dotyczy to zarówno tamtej sprawy jak i ostatniego orzeczenia SN; wykładnia ta jest niezgodna ze sztuką; nawet nie można twierdzić, że w zakresie wykładni gramatycznej jest prawidłowa; prawidłowo przeprowadzony proces wykładniczy powinien prowadzić do następujących konkluzji:
1. strażacy (wszyscy - zarówno w systemie codziennym jak i zmianowym pełnią służbę przeciętnie 40h/tydz. w sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym
2. czas służby może być wydłużony do 48 h w tygodniu w celu zapewnienia ciągłości służby - należy to rozumieć w ten sposób, że jeżeli strażak w systemie zmianowym jest wyznaczony do służby w poniedziałek i czwartek, to nie może być wyznaczony do pełnienia służby w niedzielę; nie może też w tą niedzielę mieć udzielonego urlopu! (ponieważ przekroczyłby 48h/tydz); możliwość pełnienia służby przez strażaków systemu zmianowego przez 48 h/tydz wynika z tego, że gdyby nie było takiej możliwości, to ten przykładowy strażak wyznaczony do pełnienia służby w poniedziałek i czwartek, tego ostatniego dnia po szesnastu godzinach musiałby iść do domu; w ten właśnie sposób należy rozumieć potrzebę zachowania ciągłości służby
3. Urlopy dodatkowe - nie ma tutaj potrzeby dokonywania wykładni, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem i pamiętaniem o zasadach logiki treść art. 71 - wklejam całość wytłuszczając to co najważniejsze:
Cytuj
Art. 71a.
1. Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej „dodatkowym urlopem wypoczynkowym”, w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.

to jest typowa klauzula generalna, która daje określone prawo (prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego) określając jego maksymalną wysokość (do 18 dni) i enumeratywnie wymieniając przesłanki nabycia tego prawa (przynajmniej jedna z nich musi wystąpić, ale mogą też wystąpić łącznie)

i dalszy ciąg tego artykułu:
Cytuj
2. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu pełnienia
służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze
względu na przedłużony czas służby wynosi:
1) 5 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie
czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje wykonawcze;
2) 9 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie
czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje dowódcze;
3) 18 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie
czasu służby.
Jeżeli strażak w ciągu roku kalendarzowego pełni służbę w różnych warunkach
szkodliwości lub uciążliwości, dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje mu
w wymiarze proporcjonalnym do długości okresów służby w tych warunkach.
3. Dodatkowy urlop wypoczynkowy, przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia
określonego wieku, wynosi:
1) 5 dni w roku – po ukończeniu 40 lat życia;
2) 9 dni w roku – po ukończeniu 45 lat życia;
3) 13 dni w roku – po ukończeniu 55 lat życia.
4. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia
określonego stażu służby wynosi odpowiednio:
1) 5 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 15-letniego stażu służby;
2) 9 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 20-letniego stażu służby;
3) 13 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 25-letniego stażu służby.
5. W razie zbiegu uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu
pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych,
ze względu na przedłużony czas służby z uprawnieniami do dodatkowych
urlopów wypoczynkowych z tytułu osiągnięcia określonego wieku życia
lub określonego stażu służby, dni przysługujących dodatkowych urlopów wypoczynkowych
sumuje się, jednak łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego
nie może przekroczyć 18 dni w roku.
ust. 5 jest moim zdaniem całkowicie zbyteczny, gdyż to co zostało w nim określone wynika z ustępu pierwszego

dla zwolenników tezy, że strażacy w systemie zmianowym mogą pełnić służbę przeciętnie 48 h/tydz. w okresie rozliczeniowym, a to przedłużenie przeciętnego wymiaru służby w tygodniu w stosunku do strażaków pełniących służbę w systemie codziennym mają zrekompensowane dodatkowym urlopem wypoczynkowym w wymiarze 18 dni mam następujące pytanie:

W jaki sposób ma mieć zrekompensowane przedłużenie przeciętnego czasu służby do 48 h/tydz w okresie rozliczeniowym strażak systemu zmianowego, który ma ukończone 45 lat (z tego tytułu nabył prawo do 9 dni urlopu dodatkowego) i ponad 20 lat stażu służby (kolejne dziewięć dni)?

Cały problem Panowie i Panie sprowadza się do tego, że z powodu braku wystarczającej obsady etatowej w JRG, a jednocześnie konieczności pełnienia służby w danym momencie przez założoną minimalną ilość strażaków w celu zapewnienia możliwości wykonywania zadań, do których PSP została powołana, strażacy pełnią służbę dłużej niż to wynika z ustawy. Z jednej strony stanowisko strony służbowej jest zrozumiałe i zasługuje na pełną aprobatę - nie robią tego przecież po to, żeby zrobić "podziałowcom" na złość, a z całą pewnością troszczą się o bezpieczeństwo nie tylko publiczne, ale również podległych sobie strażaków. Z drugiej jednak strony niezrozumiałe jest dla mnie, dlaczego od trzech lat (czyli od czasu, kiedy pojawił się projekt nowelizacji z 2005r. w kształcie ostatecznym) nie doprowadzono do znaczącego zwiększenia liczby etatów w PSP. Pierwszy krok w tym kierunku został ostatnio uczyniony przez Pana gen. Skulicha. Chodzi mi o ustalenie oczekiwanej przez KW ilości strażaków pełniących służbę w podziale bojowym w danym momencie w podległych im KP(M). Ustalenia te mogą posłużyć do dwóch celów. Jednym z nich jest ustalenie ile etatów brakuje do zapewnienia minimalnych obsad. Drugi możliwy cel to ustalenie jaki będzie koszt wprowadzenia odpłatności za godziny ponadwymiarowe. Nie znam niestety nikogo z obecnego kierownictwa KG, ale z informacji od strony związkowej wychodzi raczej na to, że w grę wchodzi realizacja tego drugiego celu. Osobiście uważam, że dla dobra formacji należałoby dążyć do zwiększenia ilości etatów w systemie zmianowym i to nie w drodze kolejnej reorganizacji (co do tego, że ta zapoczątkowana przez Pana gen. Buka okazała się fiaskiem większość moich znajomych związanych z PSP nie ma wątpliwości), a w drodze zwiększenia ilości etatów w PSP w ogóle. Ponieważ jednak to drugie rozwiązanie w perspektywie krótkofalowej jest znacznie droższe od pierwszego, należy spodziewać się raczej tego pierwszego rozwiązania. Ale żeby mogło do niego dojść, należy z determinacją zwalczać właśnie takie tezy, które pojawiły się w poniedziałkowym orzeczeniu SN, czy we wcześniejszych wyrokach zapadłych w sprawie "rybnickiej".
PS. Zapraszam do rzeczowej dyskusji - chętnie poznam argumenty przeciwne;)
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2010, 20:58:39 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Odp: Urlop dodatkowy
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2008, 18:17:05 »
lang w 100% z tobą się zgadzam . Uważam, że o tym doskonale wie wiekszość strażaków a w szczegolności sama góra. Tyle tylko,że do tego się nie przyznają, bo nie mogli by zbyt długo sie utrzymać na swoim stanowisku.
Patrząc na swoje podwórko widzę odzwierciedlenie w całości PSP i mam taki apel do samej góry
Panowie przyjmijcie do wiadomości, że skończyły się czqasdy kiedy w podziale bojowym pracowali ludzie po podstawówce, zawodówce w porywach posiadali średnie wykształcenie. Teraz trudno znależć kogos po zawodówce a niekiedy( i to nie rzadko) ludzie na podziale posiadają wyksztacenie wyższe a stopniem służbowym przewyższają swoich przełożonych. w związku z tym nie myślcie że podział to tępaki, brudasy itp. i można z nimi robić co tylko sie chce i wciskać ich ciemnotę a to o czasie służby, a to o wynagrodzeniu itp. Panowie zrozumcie, że obecnie strażak pb wie że ich lekceważycie i mam nadzieję że to kiedyś odbije się wam czkawką. Przykro że piszę to w wielki piątek, ale zbyt mnie poniosło po przeczytaniu paru spraw

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Urlop dodatkowy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2008, 21:05:28 »
lang
Cytuj
dotyczy to zarówno tamtej sprawy jak i ostatniego orzeczenia SN; wykładnia ta jest niezgodna ze sztuką;
W tej kwestii. Nie wiem kiedy była dokonana nowelka ustawy o PSP zmieniająca zapis dotyczący normowania czasu służby strażaka. Bo jeszcze do "niedawna" obowiązywał zapis, że :
Cytuj
czas pełnienia służby strażaka jest określony wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem prawa do wypoczynku.
oraz
Cytuj
minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, rozkład czasu służby strażaków.
Może sprawa rozpatrywana przez sąd dotyczyła nadgodzin dotyczący okresu sprzed nowelki dotyczącej czasu służby
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Urlop dodatkowy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 21, 2008, 22:08:36 »
    Zgadzam się z argumentacją langa i mam nadzieje ,że ''florian'' z Wałbrzycha nie odpuści .

Cytuj
Pierwszy krok w tym kierunku został ostatnio uczyniony przez Pana gen. Skulicha. Chodzi mi o ustalenie oczekiwanej przez KW ilości strażaków pełniących służbę w podziale bojowym w danym momencie w podległych im KP(M). Ustalenia te mogą posłużyć do dwóch celów. Jednym z nich jest ustalenie ile etatów brakuje do zapewnienia minimalnych obsad. Drugi możliwy cel to ustalenie jaki będzie koszt wprowadzenia odpłatności za godziny ponadwymiarowe.

    A co do powyższego i osoby gen. Skulicha mam mieszane uczucia, to przecież on napędził niebotyczną ilość nadgodzin na Sląsku i nie wiem czy jego intencją było zapłacenie za nie :huh:.
W mojej KM od dawna stan mini.to 50% i nadgodziny oddane za 2005 i 2006 i pozostało śr. po 50-100 godz za 2007, czyli dało się.(co nie zmienia faktu, że do normalności brakuje etatów).
Natomiast na Śląsku minimum to 60 parę %,a było jeszcze więcej, czyżby tam była większa tzw.''palność" :huh:.

   kol. bartkowi gratuluje daru jasnowidzenia, to fajnie widzieć całość PSP z własnego podwórka, u mnie niestety wszystkiego nie widać.
Kolega dzwonił do mnie z W-wy ,że w KG PSP przeczytali post bartka , otworzyły im się oczy i w popłochu za czeli się ewakułować :wacko:
Takich ludzi nam trzeba, ostrych, wykształconych i odważnych, sądząc po ocenach jakie zbiera na tym forum to wymarzony dowódca, a może i KG :rolleyes:.