Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1886332 razy)

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3275 dnia: Marzec 09, 2013, 05:20:42 »
strazakusx- po pierwsze jesteś w temacie nadgodzin

Patrz no, a myślałem że to kącik poezji. O dzięki Ci wielkki officerze, że wyjaśniłeś mi, że  temat emmerytury to w gruncie rzeczy temmat o naddgodzinach.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3276 dnia: Marzec 10, 2013, 23:12:30 »
Ciągle się nam wmawia że tylko u nas są takie przywileje dla mundurowych.  A tu proszę jaka ciekawostka od kolegi zza oceanu
Starsi sie zglaszaja ( do OSP)  bo to sposob na spedzanie wolnego czasu.... Wielu starszych ochotnikow to byli zolnierze lub policjanci...przechodza na emeryture w okolicach czterdziestki i bycie ochotnikiem wypelnia im czesc wolnego czasu.

emeryt 2013 oficer

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3277 dnia: Marzec 20, 2013, 08:10:42 »
wiadomo że komendy wojewódzkie i ich pracownicy to ludzie o innych potrzebach tj.większych mają kwartalne nagrody od 2000zł w wzwyż o których szaracy w podziale częst nie wiedzą i ich stosunek do PB jest lekceważący ,nie mówiąc o zasobie pseudo wiedzy lub praktyki z DISKAWERY.
Jako emeryt pragnę aby to się zmieniło,ale kto może niech ucieka na emkę  ja nie żałuję pozdrawiam.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3278 dnia: Marzec 20, 2013, 11:35:29 »
wiadomo że komendy wojewódzkie i ich pracownicy to ludzie o innych potrzebach tj.większych mają kwartalne nagrody od 2000zł w wzwyż o których szaracy w podziale częst nie wiedzą i ich stosunek do PB jest lekceważący ,nie mówiąc o zasobie pseudo wiedzy lub praktyki z DISKAWERY.
Jako emeryt pragnę aby to się zmieniło,ale kto może niech ucieka na emkę  ja nie żałuję pozdrawiam.

Oczywiście. Ja myślę, że nie kwartalne a tygodniowe. Co tydzień mają płacone nie po 2000 a po 4000 na rękę. Tak jak w W-wie mają dodatek stołeczny. Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Ktoś usłyszał, ktoś coś dodał i się wypisuje bzdety na forach.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3279 dnia: Marzec 21, 2013, 19:15:22 »
MSW: renty policyjne i wojskowe w konsultacjach

Cytuj
Osobom, które przed 1 stycznia 2014 r. przyznano uprawnienia emerytalne i rentowe, zachowają swoje prawa. Oznacza to przykładowo, że funkcjonariusze i żołnierze, którym zwiększono wymiar emerytury z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą – zachowają swoje prawa i nie stracą przyznanych im środków finansowych. Swoje uprawnienia w zakresie III grupy inwalidzkiej bezterminowo zachowają także obecni renciści.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2870:msw-renty-policyjne-i-wojskowe-w-konsultacjach&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Renty policyjne i wojskowe w konsultacjach

http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/10721/Renty_policyjne_i_wojskowe_w_konsultacjach.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2013, 13:13:51 wysłana przez grzela »

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3280 dnia: Marzec 24, 2013, 18:18:20 »
wiadomo że komendy wojewódzkie i ich pracownicy to ludzie o innych potrzebach tj.większych mają kwartalne nagrody od 2000zł w wzwyż o których szaracy w podziale częst nie wiedzą i ich stosunek do PB jest lekceważący ,nie mówiąc o zasobie pseudo wiedzy lub praktyki z DISKAWERY.
Jako emeryt pragnę aby to się zmieniło,ale kto może niech ucieka na emkę  ja nie żałuję pozdrawiam.

Oczywiście. Ja myślę, że nie kwartalne a tygodniowe. Co tydzień mają płacone nie po 2000 a po 4000 na rękę. Tak jak w W-wie mają dodatek stołeczny. Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Ktoś usłyszał, ktoś coś dodał i się wypisuje bzdety na forach.

Nie wiesz to nie wypisuj bzdur. Potwierdzam to co napisał emeryt 2013 oficer.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3282 dnia: Marzec 25, 2013, 17:53:37 »
wiadomo że komendy wojewódzkie i ich pracownicy to ludzie o innych potrzebach tj.większych mają kwartalne nagrody od 2000zł w wzwyż o których szaracy w podziale częst nie wiedzą i ich stosunek do PB jest lekceważący ,nie mówiąc o zasobie pseudo wiedzy lub praktyki z DISKAWERY.
Jako emeryt pragnę aby to się zmieniło,ale kto może niech ucieka na emkę  ja nie żałuję pozdrawiam.

Oczywiście. Ja myślę, że nie kwartalne a tygodniowe. Co tydzień mają płacone nie po 2000 a po 4000 na rękę. Tak jak w W-wie mają dodatek stołeczny. Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Ktoś usłyszał, ktoś coś dodał i się wypisuje bzdety na forach.

Nie wiesz to nie wypisuj bzdur. Potwierdzam to co napisał emeryt 2013 oficer.

No proszę. Slużyłem 4 lata w KW i jakoś mnie te kwartalne omijały. Koledzy też o nich nie słyszeli a na forum każdy o nich wie. Jedyne nagrody jakie są od dawien dawna to na 4 maja, święta no i może jakąś 1 bez okazji. 3 może 4 razy w roku.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3283 dnia: Marzec 25, 2013, 17:56:51 »
Slużyłem 4 lata w KW i jakoś mnie te kwartalne omijały. Koledzy też o nich nie słyszeli a na forum każdy o nich wie. Jedyne nagrody jakie są od dawien dawna to na 4 maja, święta no i może jakąś 1 bez okazji. 3 może 4 razy w roku.
3-4 razy do roku to prawie co kwartał lub raz na kwartał  :D:D:D
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

kadrowiec

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3284 dnia: Marzec 26, 2013, 12:27:10 »
Wracając do tematu postu radzę UCIEKAĆ !!!
MSW już rozpoczęło PILNĄ kontrolę podwyższanych dodatków w dniu zwolnienia na emeryturę.
treść pisma rozesłanego do komend PSP:

KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ BIURO KADR i ORGANIZACJI
Warszawa, dnia 26 marca 2013 r.
Wg rozdzielnika
W związku z poleceniem Ministra Spraw Wewnętrznych, uprzejmie proszę o przygotowanie danych finansowych dot. funkcjonariuszy PSP, którzy W roku 2012 przeszli na zaopatrzenie emerytalne lub rentowe.
Dane należy Wpisać indywidualnie dla każdego Strażaka zwolnionego ze służby w roku 2012, Wg przesłanej tabeli. Tabela przesłana została na adresy e-mail komórek kadrowych.
Dane dotyczą składników uposażenia na zwolnienia Strażaka ze służby oraz 6 miesięcy przed datą zwolnienia.[...]

Zestawienie należy przesłać W formie elektronicznej na adres ...... W terminie do dnia 27 marca 2013 r.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3285 dnia: Marzec 26, 2013, 12:52:05 »
3 razy w roku to ja dostaję na PB to nie wiem co w tym takiego dziwnego, że w KW mają to samo. Normalne jest że jak dostaje góra i to i dół. ZZ b y nie popuściły takiej rzeczy. Ktoś sztucznie robi ferment jak zwykle.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3286 dnia: Marzec 26, 2013, 13:56:06 »
Cytuj
3 razy w roku to ja dostaję na PB
szczęściarz, ostatnio nawet na dzień strażaka nie ma nic  :cooo:

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3287 dnia: Marzec 26, 2013, 16:18:47 »
3 razy w roku to ja dostaję na PB to nie wiem co w tym takiego dziwnego, że w KW mają to samo. Normalne jest że jak dostaje góra i to i dół. ZZ b y nie popuściły takiej rzeczy. Ktoś sztucznie robi ferment jak zwykle.

Dostajesz 3-4 nagrody uznaniowe po 2 tys. zł w roku? Bo o to chodzi w tym fermencie. Nie - dostajesz po 50-200zł... czasem może jakaś jaskółeczka się trafi. 

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3288 dnia: Marzec 26, 2013, 17:26:30 »
Dostajesz 3-4 nagrody uznaniowe po 2 tys. zł w roku? Bo o to chodzi w tym fermencie. Nie - dostajesz po 50-200zł... czasem może jakaś jaskółeczka się trafi.
Nigdy w życiu nie dostałem nagrody 50 zł.... Taka nagroda to farsa.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

usaTOja

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3289 dnia: Marzec 27, 2013, 16:14:25 »
Śmieszą mnie wasze pojękiwania. A tym bardziej, że kiedy próbujecie coś napisać tak jak ja to pisze jak byk
Uwaga: ta wiadomość nie zostanie pokazana dopóki nie będzie zaakceptowana przez moderatora.
Jesteście sterowani i odpowiednio kierowani przez moderatorów. Czyli fizycznie przez kogo ? czyj to serwer, gdzie się mieści i kto nim steruje i ciekawe gdzie przechowuje, przekazuje powzięte adresy. Czyżby nasi. Ciekawy sposób na kontrolę.
WIELKI BRAT CZUWA
Niektóre moje wcześniejsze wypowiedzi skasowano. Chyba głównie dlatego, że były bardzo rozsądne.
Szkoda waszego szczekania tutaj. Jak chcecie coś zrobić skutecznego to nie ma się co szczypać trzeba iść do sądu, prokuratury, mediów 5 zdań i po sprawie. Ale nie wy po prostu chcecie sobie tutaj pojęczeć, ponarzekać, a ja wam przypominam, że najęliście się do służby.
Do służby jak u Pana, jak u Murgrabiego i jak wam się nie podoba to... wiadomo.
I nie jest to złośliwe. Tylko chciałem wam, nam uświadomić, że i tak mamy lepiej niż poza służbą.
A jak ktoś uważa inaczej to wolna droga. Załóż własną firmę zatrudnij się etc. Zobaczysz jaki miód.
W ten sposób nawiązałem do emek. Kto nie ma zdrowia, rodziny i chęci zrobienia kariery w PSP oraz kto ma na boku firmę, kasę, a przy okazji chęć stracenia 40% swoich rocznych dochodów to może sobie odejść na emkę, bo nie ma co kryć przepisy nie zmienią się na naszą korzyść finansową tylko na budżetową.
Mnie na to nie stać, bo mam dzieci i rodzinę jak większość. Odejdę jak mówił mój stary sierżant d-ca zmiany " Odejdę jak mnie będą prosić abym odszedł. No i stało się. 36 lat służby i chcieli przyjąć "kogoś". No i odszedł ze stanowiska....  zastępcy KP.
Przestańcie myśleć o emeryturze. Weźcie kilo wazeliny i zacznijcie się piąć. Przynajmniej po grupach zaszeregowania. Zróbcie imprezkę integracyjną z kadrą z KW. Zawieźcie komuś trochę kiełbachy, gorzały, albo jajek na Wielkanoc i choinkę na święta. Przecież znacie te przypadki. Nie bądźcie zazdrośni tylko przedsiębiorczy. Wydatek wielki, ale perspektywa awansu wielka.
Bo i tak wiadomość nie zostanie pokazana dopóki nie będzie zaakceptowana przez moderatora.


Tak WIELKI B... czuwa, gratuluję odwagi i pisania z ukrycia ;)
Teraz steruję -> następnym razem jak chciałbyś coś napisać to się zarejestruj jak wszyscy inni na tym forum!

P.S. My na utrzymaniu mamy manekiny, my nie mamy rodzin, dzieci itp!!!


« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2013, 16:58:59 wysłana przez Butel »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3290 dnia: Marzec 27, 2013, 17:15:00 »
usaToja masz racje chłopie ja też tak uważam!
Cytuj
Jesteście sterowani i odpowiednio kierowani przez moderatoró
i jeszcze nam wmówili że ziemia jest okrągła a każdy debil widzi ze jest płaska!  :rofl:
PS. Napisałem ponad 1300 postów żadnego nie usunięto. To spisek. Żądam usunięcia moich postów! :rofl: Wybaczcie. Nie mogłem się powstrzymać.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3291 dnia: Marzec 27, 2013, 17:29:22 »
Wracając do tematu postu radzę UCIEKAĆ !!!
MSW już rozpoczęło PILNĄ kontrolę podwyższanych dodatków w dniu zwolnienia na emeryturę.
treść pisma rozesłanego do komend PSP:

KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ BIURO KADR i ORGANIZACJI
Warszawa, dnia 26 marca 2013 r.
Wg rozdzielnika
W związku z poleceniem Ministra Spraw Wewnętrznych, uprzejmie proszę o przygotowanie danych finansowych dot. funkcjonariuszy PSP, którzy W roku 2012 przeszli na zaopatrzenie emerytalne lub rentowe.
Dane należy Wpisać indywidualnie dla każdego Strażaka zwolnionego ze służby w roku 2012, Wg przesłanej tabeli. Tabela przesłana została na adresy e-mail komórek kadrowych.
Dane dotyczą składników uposażenia na zwolnienia Strażaka ze służby oraz 6 miesięcy przed datą zwolnienia.[...]

Zestawienie należy przesłać W formie elektronicznej na adres ...... W terminie do dnia 27 marca 2013 r.

U mnie też to jest :D Ciekawe czego dotyczy kontrola :P:P i jakie beda jej skutki długofalowe
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mate998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3292 dnia: Marzec 27, 2013, 17:34:55 »
Wracając do tematu postu radzę UCIEKAĆ !!!
MSW już rozpoczęło PILNĄ kontrolę podwyższanych dodatków w dniu zwolnienia na emeryturę.
treść pisma rozesłanego do komend PSP:

KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ BIURO KADR i ORGANIZACJI
Warszawa, dnia 26 marca 2013 r.
Wg rozdzielnika
W związku z poleceniem Ministra Spraw Wewnętrznych, uprzejmie proszę o przygotowanie danych finansowych dot. funkcjonariuszy PSP, którzy W roku 2012 przeszli na zaopatrzenie emerytalne lub rentowe.
Dane należy Wpisać indywidualnie dla każdego Strażaka zwolnionego ze służby w roku 2012, Wg przesłanej tabeli. Tabela przesłana została na adresy e-mail komórek kadrowych.
Dane dotyczą składników uposażenia na zwolnienia Strażaka ze służby oraz 6 miesięcy przed datą zwolnienia.[...]

Zestawienie należy przesłać W formie elektronicznej na adres ...... W terminie do dnia 27 marca 2013 r.

U mnie też to jest :D Ciekawe czego dotyczy kontrola :P:P i jakie beda jej skutki długofalowe

takie pismo dostała każda KP/M w Mazowieckim. Skutki długofalowe... ograniczenie przyznawania maksa.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3293 dnia: Marzec 27, 2013, 17:39:04 »
Cytuj
Jesteście sterowani i odpowiednio kierowani przez moderatorów
Pewnie tak, ale żeby to zmienić trzeba chyba zmienić najpierw ustawę co? Przyznawanie maxa nie jest niezgodne z żadnym przepisem w tym kraju.

Offline hans

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3294 dnia: Marzec 27, 2013, 18:19:56 »
Przyznawanie "maxa" na odejście jest oczywiście zgodne z obowiązującym prawem, ale jest też pewne "ale"...  Nasz KG może dostać polecenie od ministra z konkretnymi wytycznymi, przekaże je dalej KW, oni KP/M i bez zmiany obowiązującego prawa możemy mieć poważne zaostrzenia w przyznawaniu wspomnianych "maxów". W tym momencie nie wierzę, aby któryś z komendantów zbytnio się wychylał i działał inaczej niż pozwoli na to sama góra.  :gwiazdki:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3295 dnia: Marzec 27, 2013, 18:29:49 »
I z maxami będzie jak z dodatkami. Jedni dostają inni sie obywają  :wall:

Klos876

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3296 dnia: Marzec 28, 2013, 11:08:38 »
Do hansa, nie rób zadymy przed świętami, bo takimi wypisami to tylko porządnych strażaków denerwujesz.  ps.podobno mają wprowadzić, że każdy strażak musi umieć pilotować "drony"

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3297 dnia: Marzec 28, 2013, 11:51:33 »
Cytuj
ps.podobno mają wprowadzić, że każdy strażak musi umieć pilotować "drony"
to jeszcze tego nie potrafisz?!  :rofl: :rofl:

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3298 dnia: Marzec 28, 2013, 12:06:24 »
KW pyta jak to się stało, że strażak x dostał grupę wyżej i większy dodatek przed odejściem na emkę.
A czy KW jest od wczoraj i nie widzi, że ten sam strażak x przez ileś lat nie miał odpowiedniego dodatku do za wykonywanie nie tylko swoich obowiązków, ale też z zakresu wyższego stanowiska.
A należyty jemu etat był nieobsadzony mimo, że strażak x spełniał kryteria żeby go mu przyznać.

Gdyby wszyscy posiadali stanowiska jakie im się należą, ( nie pełniącego obowiązki po 2 razy w roku)
przed emeryturą podwyżka 600-900 zł nie wywoływała takiego szoku na papierze.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3299 dnia: Marzec 28, 2013, 12:29:14 »
Jakie są warunki doliczania do wysługi emerytalnej okresów aktywności zawodowej po zwolnieniu ze służby?
Cytuj
W myśl art. 14 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 z późn. zm.) emerytowi uprawnionemu do emerytury policyjnej dolicza się na jego wniosek do wysługi emerytalnej przypadające po zwolnieniu ze służby okresy zatrudnienia przed dniem 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy oraz opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. bądź ich nieopłacania z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.
Doliczenie do wysługi emerytalnej okresu prowadzenia działalności gospodarczej przypadającego od dnia 1 stycznia 1999 r. możliwe jest tylko w przypadku gdy opłacane były składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
W świetle regulacji cytowanego art. 14 brak jest natomiast podstaw do uwzględnienia w wysłudze emerytalnej okresu prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 stycznia 1999 r. Przytoczony wyżej przepis bowiem wyraźnie wskazuje, iż jedyną formę aktywności zawodowej, która miała miejsce przed 1 stycznia 1999 r. i którą można uwzględnić w wysłudze emerytalnej, stanowi zatrudnienie.
W celu doliczenia do wysługi emerytalnej przypadającego po 31 grudnia 1998 r. okresu prowadzenia działalności gospodarczej należy złożyć w organie emerytalnym zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzające okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Ponadto doliczenie okresu do wysługi emerytalnej możliwe jest tylko wówczas, gdy świadczeniobiorca spełnia pozostałe ustawowo określone warunki, tzn. jego emerytura wynosi mniej niż 75% podstawy jej wymiaru, ukończył 55 lat –mężczyzna a 50 lat - kobieta albo stał się inwalidą.

http://www.zer.msw.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=119:pytanie-5&catid=38:faq&Itemid=10