Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1886138 razy)

Offline Pudzianow

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2925 dnia: Kwiecień 17, 2012, 08:14:29 »
Niech sie słowa premiera Niemca w gów... obróca ze nowy system bedzie dotyczyl tylko nowowstepujacych po 2013 roku.....

Ministerstwo Finansów proponuje, aby reforma emerytur mundurowych dotyczyła także funkcjonariuszy o niskim okresie służby, a nie tylko nowo wstępujących do niej



http://www.ifp.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=11550&mode=thread&order=0&thold=0



toniemy ;-(

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2926 dnia: Kwiecień 17, 2012, 08:32:15 »
Jaki jest sens wklejania "njusa" sprzed ponad 6 tygodni?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline szakal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2927 dnia: Kwiecień 17, 2012, 09:05:22 »
Ministerstwo finansów chce zaostrzenia kryterium przyznawania emerytur mundurowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Według gazety, rząd przyjmie dziś dwa projekty ustaw dotyczących wydłużenia wieku emerytalnego oraz zmian w emeryturach mundurowych.

Kształt tych ostatnich stoi jednak pod dużym znakiem zapytania. Resort finansów chce, by emerytury mundurowe otrzymywali ci funkcjonariusze, którzy ukończyli 60 lat i mają 30 lat służby, podczas gdy MSW postuluje, by było to odpowiednio 55 i 25 lat - pisze dziennik.

Według gazety, spór dotyczy też maksymalnego wymiaru emerytury. MSW chce, by wynosił on 75 procent wynagrodzenia z 3 wskazanych lat. Natomiast Jacek Rostowski proponuje, by wyliczać ja na podstawie wynagrodzenia z całego okresu służby. Wtedy stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do pensji, byłaby niższa i wynosiła około 60 proc., ale świadczenia mundurowe nie odbiegałyby rażąco od cywilnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2928 dnia: Kwiecień 17, 2012, 10:03:36 »
Projekt już jest i najpewniej zostanie przyjęty; jak POczochranemu się nie podoba, to niech wnosi poprawki, ale raczej samodzielnie; jako autopoprawka nie przejdzie - to już byłaby parodia konsultacji społecznych; klub też tego nie poprze z powodów jak wyżej, chociaż patrząc jak oni traktują stronę społeczną, to można spodziewać takich zagrań; pytanie tylko po co jakiekolwiek konsultacje w przyszłości prowadzić, jeśli wypracowany kompromis nie ma odzwierciedlenia w ostatecznej ustawie (obecny projekt też trochę odbiega od ustaleń z Boney M.); na obecnym etapie projekt musi trafić do laski i ewentualne rzeźby na Wiejskiej, albo go zarzucą i musi powstać nowy z nowymi konsultacjami, ale wtedy do 2013 nie zdążą
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2929 dnia: Kwiecień 17, 2012, 11:32:50 »
Panowie co My chcemy!!! Przecież Tusku jest po naszej stronie (liścik, możliwość krótkiej emerytury dla jeszcze nowoprzyjmowanych), Cichocki ze swoimi ludżmi 'Walczy" aby nam nie podniesiono wieku emerytalnego a już na pewno żeby nas nie zrównać z innymi, Nasz KG stanowczo stwierdza że będzie podwyżka . a to że Pan Rostkowski coś tam chce to mały pikuś :rofl:

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2930 dnia: Kwiecień 17, 2012, 11:52:03 »
Lang!
Ja tak trochę sobie ironizowałem, bo zdaje sobie sprawę, że tutaj wszystko wszyscy wiedzą i chcą jak najlepiej, ale trudniej jest przekonać stronę rządową do naszych racji, bo nasze argumenty to akurat za wiele ich nie obchodzą i konsekwentnie realizują swoje zamierzenia!
Dlatego nie oskarżałbym ZZ, że są nie skuteczni, uważam, że sukcesem będzie utrzymanie obecnego systemu emerytalnego dla funkcjonariuszy będących w służbie!
Zastanawiam się jak by to wszystko przebiegało gdyby w ogóle ZZ nie było, bo z niektórych wypowiedzi wynika, że ZZ to największe zło w służbach???
Politycy grali i grać będą, bo jak traktują partnerów społecznych i konsultacje pokazali podczas debaty nad wydłużeniem okresu pracy w systemie powszechnym, czy debata nad nierównym traktowaniem służb mundurowych! Z nikim i z niczym się nie liczą! Liczą się tylko głosy koalicji rządzącej, którymi można wszystko przegłosować!
Pozdrawiam!





Offline jeremiasz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2012, 08:51:19 wysłana przez jeremiasz »

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2935 dnia: Kwiecień 18, 2012, 10:25:32 »
"Obydwa projekty dotyczą nowo przyjmowanych oraz już pracujących funkcjonariuszy."

Czy Pan redaktor się pomylił???
"Na razie nie jest pewne, czy rząd przewiduje wprowadzenie okresów przejściowych podobnie jak w przypadku ustawy przedłużającej wiek emerytalny."
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2012, 10:38:24 wysłana przez ttomipsp »

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2936 dnia: Kwiecień 18, 2012, 15:06:14 »
Cytuj
Obydwa projekty dotyczą nowo przyjmowanych oraz już pracujących funkcjonariuszy. Na razie nie jest pewne, czy rząd przewiduje wprowadzenie okresów przejściowych podobnie jak w przypadku ustawy przedłużającej wiek emerytalny.
Kolejną istotną kwestią w przypadku „mundurówek” jest sposób obliczania świadczenia emerytalnego. MSW chce, by przy ustalaniu emerytury brano pod uwagę ostatnie trzy lata służby. Dzięki temu funkcjonariusze mogliby liczyć na świadczenie w wysokości 75% ostatniej pensji. Z kolei MF chce, by brano pod uwagę wszystkie lata służby. W efekcie policjanci mogliby liczyć na emeryturę w wysokości 60% ostatniego wynagrodzenia

Nie wiadomo na ile ten przeciek jest zasadny , ale wygląda na to ,że Rząd wydyma wszystkich - Trzeba jakoś dowiedzieć się na ile % jest to prawdziwe ,bo w innym przypadku brak wiedzy będzie równało wydymaniem...

źródło:   http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-policjanci-beda-pracowac-do-60-roku-zycia-2523011.html

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2937 dnia: Kwiecień 18, 2012, 15:14:44 »
Witam,
po długiej przerwie ale związana była ona z odejściem na zasłużoną (myślę) emeryturę (29 lat i kilka miesięcy okresu składkowego). :straz:  :zamknij:
Donald robi co z nami chce, myślę że zagwarantuje tym którzy odeśli (a którym myśli cokolwiek zabrać) możliwość powrotu na ostatnie zajmowane stanowisko ( aby mogli dorobić sobie do 60 lat wg Rostowskiego) zwalniając te osoby, które zostały przyjęte na ich miejsce.  :gwiazdki:
Okres przejściowy to tylko kwestia czasu i jednego rozporządzenia i wszystko co dobre skończy się !!!  :wacko:
Chciałbym zobaczyć mundurowego który ratuje ww panów z choćby z 4 piętra w wieku 60 lat.  :klol:
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2938 dnia: Kwiecień 18, 2012, 18:16:29 »
Oświadczenie NSZZP w sprawie reformy emerytur mundurowych

Cytuj
OŚWIADCZENIE
NSZZ Policjantów w sprawie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów wzywa Rząd RP, aby na posiedzeniu Rządu w dniu 20 kwietnia 2012 roku przyjął projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych uwzględniający założenia, które znajdują się w komunikacie z dnia 30.08.2011 r.
W ocenie NSZZ Policjantów jakiekolwiek odstępstwa od uzgodnień będą traktowane przez stronę społeczną, jako złamanie zasad dialogu społecznego.
W takiej sytuacji Związek podejmie niezwłoczne, ogólnokrajowe działania protestacyjne nie wyłączając okresu, w którym będą się odbywały Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012'
Nieodpowiedzialne wypowiedzi przedstawicieli Rządu, w tym szczególnie Ministra Finansów powodują destabilizację w służbach mundurowych skutkującą niespotykaną od 20 lat liczbą odejść funkcjonariuszy ze służby.
Przyjęcie przez Rząd, a następnie Sejm RP niekorzystnych rozwiązań emerytalnych dla funkcjonariuszy doprowadzi w kolejnych latach do widocznego pogorszenia poziomu bezpieczeństwa Polaków.
Służba w Policji nie będzie cieszyła się takim zainteresowaniem jak obecnie, co jest głównie spowodowane obecnym systemem emerytalnym, który uwzględnia w pełni ograniczenia z nią związane, m.in. narażanie życia i zdrowia w ochronie obywateli, dyspozycyjność, system hierarchiczny, zaostrzoną odpowiedzialność karną i nienormowany czas służby.
W przypadku przyjęcia przez Radę Ministrów RP projektu ustawy innego niż został wynegocjowany i skierowany do konsultacji, w trybie nadzwyczajnym zostanie zwołane posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, który przyjmie plan działania i określi formy protestu.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1884:owiadczenie-nszzp-w-sprawie-reformy-emerytur-mundurowych&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2939 dnia: Kwiecień 19, 2012, 09:52:10 »
Panowie nie ma na co czekać, nie oglądać się na ZZ, bo nie ma co nich liczyć. 50 % stanów osobowych na L4 teraz i to natychmiast co najmniej na 7 dni.

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2940 dnia: Kwiecień 19, 2012, 10:04:38 »
Zgroza mnie ogarnia jak sobie o tym pomyślę. Bo nie tylko sam fakt wprowadzenia ew. poprawek (60 lat i 30 lat pracy + naliczanie z całej służby) i nie liczenia się kompletnie z nikim, ale ich skutki budzą we mnie obawy. Wszyscy, podkreślam WSZYSCY funkcjonariusze u mnie w komendzie i jrg, którzy mają już ponad 15 lat pracy w przypadku wejścia w życie ww. poprawek składają raport o Emkę. A są to praktycznie wszyscy doświadczeni i wyszkolenie strażacy. Pomijając KP to praktycznie dowódcy zmian, ich zastępcy, operatorzy sprzętu itd... Pomijając nawet ten fakt odchodzenia trzonu kierownictwa i pionu dowodzenia, jestem ciekaw KTO zechce do PSP przyjść. Gdy ja przyjmowałem się na początku tego wieku do PSP na przyjęcie 2-3 osób przychodziły tłumy. Dziś na 3 miejsca zjawiło się 10 osób z czego test sprawnościowy przeszło 4, a po rozmowach okazało się że najlepiej nie przyjmować nikogo... Czy nas też wkrótce czeka podobny trend jak w policji? Obniżenie wymagań, kobiety na podziale itd? Quo vadis PSP?

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2941 dnia: Kwiecień 19, 2012, 10:39:17 »
Czy naród może pokochać 30 letnich emerytów io za nimi stać?!
Naganianie narodu na strażaków (i nie tylko) weszło w kolejną fazę

http://iobywatelski.salon24.pl/409854,drogi-mundur

I tak juz będzie do skutku, jak nie podniesiemy głowy!


Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2942 dnia: Kwiecień 19, 2012, 11:35:03 »
Czy naród może pokochać 30 letnich emerytów io za nimi stać?!
Naganianie narodu na strażaków (i nie tylko) weszło w kolejną fazę
http://iobywatelski.salon24.pl/409854,drogi-mundu
I tak juz będzie do skutku, jak nie podniesiemy głowy!

Fajnie się to czyta, mocno pachnie mi to artykułem na zamówienie, bo gdyby pani (autorka artykułu) choć troszkę zestawiła więcej danych a nie tylko nasze przywileje z odpowiednikami w bogatszych krajach Zachodu, miałaby obraz już nie tak klarowny i czarno-biały. Bo najłatwiej przedstawić tylko te fakty, które pasują do postawionej przez nas tezy. Tam demokracja i kapitalizm wprowadzone o 30-40 lat wcześniej niż u nas pozwalają ludziom za godziwe pensje godnie żyć, i taki strażak godzi się na takie a nie inne warunki służby, bo po prostu są one dobre w ich warunkach. POWTARZAM - W ICH WARUNKACH. Niestety u nas strażak odchodząc na emkę po 60-tce i dostając 1500 zł .... jakoś tego nie widzę, choć powiadają że wyobraźnię mam bujną :) Przychodzi mi do głowy takie porównanie: z mundurowymi jest jak z drogimi butami, np. sportowymi: dają większy (i na dłużej) komfort, ale kosztują też odpowiednio więcej.  Nasz kochany rząd nie odrobił jeszcze lekcji z przetargami na budowę dróg na EURO gdzie w 99% przypadków kryterium decydującym o wyborze wykonawcy było kryterium najniższej ceny, a już się bierze za cięcia w innych dziedzinach takich jak bezpieczeństwo. Bo niestety ale tnąc naszą kasę, tnie bezpieczeństwo. I nie chodzi mi teraz o pazerność, że dajcie kasy, bo jak nie to nie będziemy gasić... O nie. Chodzi o to że starzy w obawie o swoje zwieją czym prędzej, a młodzi... no cóż dla nich ważna jest kasa, której nie będzie, a dodatkowych przywilejów również niet.

sorbent

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2943 dnia: Kwiecień 19, 2012, 11:55:35 »
Ja niestety odejść nie mogę bo mi trzy latka brakuje.
Zbiorowe (masowe) odejścia to jest chyba jedyna rzecz, którą PSP może postraszyć rządzących (przed EURO).
Mam niestety świadomość, że i tak wielce czcigodni posłowie (tfu) zrobią co chcą po EURO.
Czuję, że nowo przyjętym dadzą nowe zasady a obecnie pracującym po cichu zmienią sposób naliczania.

tak czuję :angry:

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2944 dnia: Kwiecień 19, 2012, 13:25:24 »
Cytuj
Czy nas też wkrótce czeka podobny trend jak w policji? Obniżenie wymagań, kobiety na podziale itd? Quo vadis PSP?
teraz w policji przyjmuje się kobiety, żeby zatkać wakaty, u nas może też tak będzie.
Teraz jest niby wszystko ok, póki panny nie zaczną wychodzić za mąż i rodzić dzieci, no i macierzyński + wychowawczy brać (oczywiście popieram).
 A za parę lat państwo znowu będzie narzekać, że mundurowi biorą masowo zwolnienia, brakuje ludzi itp.

Offline damcio22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2945 dnia: Kwiecień 19, 2012, 13:26:09 »
Myślę że z kwestią masowych odejść nie będzie tak kolorowo, zostanie to zapewne powstrzymane zmianą systemu naliczania i nikomu nie będzie się kalkulowało odchodzić po 15 latach z 40 %

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2946 dnia: Kwiecień 19, 2012, 14:02:01 »
teraz w policji przyjmuje się kobiety, żeby zatkać wakaty, u nas może też tak będzie.

Niedawno zobaczyłem w radiowozie sąsiada z osiedla. Kiedyś grubasek w okularkach, całe podwórko go "lało",  dzisiaj dumny pan policjant, a obok niego koleżanka policjantka. I jadą na interwencję Boże ratuj. Jeśli tym torem dojedzie to do PSP, to Św. Florianie - miej nas w swojej opiece.

Myślę że z kwestią masowych odejść nie będzie tak kolorowo, zostanie to zapewne powstrzymane zmianą systemu naliczania i nikomu nie będzie się kalkulowało odchodzić po 15 latach z 40 %

Tu nie chodzi o to że po 15 latach wszyscy chcą uciekać. Są ludzie, zapewne sporot, którzy czekają z emką, np. ma 24 lata służby, czeka do 25 żeby jubileuszówkę wziąć itd, ale pójdzie teraz. Albo ma 19, za kilka miesięcy 20, poczekałby jeszcze z 5 lat ale pójdzie już, bo się boi.
Po drugie damcio... mam nadzieję, że sformułowanie "nie będzie tak kolorowo" nie oznacza, że pasują Ci takie masowe odejścia? Mnie osobiście martwią i niepokoją, nie cieszy mnie taka sytuacja, a demonstrowanie czegokolwiek odejściem na emkę uważam za zło konieczne, ale rozumiem tych co zechcą odejść.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2012, 14:08:01 wysłana przez trb »

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2947 dnia: Kwiecień 19, 2012, 15:03:14 »
Panowie nie ma na co czekać, nie oglądać się na ZZ, bo nie ma co nich liczyć. 50 % stanów osobowych na L4 teraz i to natychmiast co najmniej na 7 dni.

Chyba nie oczekujesz, że ZZ powiedzą Ci, że masz iść po L-4?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2948 dnia: Kwiecień 19, 2012, 18:33:36 »
Cytuj
Emerytur mundurowych będzie bronił szef MSW.
Podczas posiedzenia rządu ws. emerytur szef MSW Jacek Cichocki będzie przekonywał ministra finansów Jacka Rostowskiego do utrzymania odrębnego systemu emerytalnego dla mundurowych. Jeśli projekt nie zostanie złagodzony, będą protesty - zapowiadają policyjni związkowcy.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1890:emerytur-mundurowych-bdzie-broni-szef-msw&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

http://www.rp.pl/artykul/757871,862783-Emerytury-mundurowych--szef-MSW-za-utrzymaniem-odrebnego-systemu.html

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2949 dnia: Kwiecień 19, 2012, 18:50:10 »
Jestem przekonany na 100%, że zagrywka MF to specjalny zabieg, żeby przepchnąć projekt MSW i tym samym zamknąć na usta. Lepiej wybrać tzw. gorsze zło.