Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1885840 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2825 dnia: Marzec 07, 2012, 19:47:17 »
Cytuj
Spotkanie szefa MSW z przedstawicielami związków zawodowych
Zakończyły się konsultacje nad projektem zmian w emeryturach służb mundurowych. Jutro (8 marca br.) Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych oraz Michał Deskur podsekretarz stanu w MSW spotkają się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. W trakcie konsultacji nad projektem zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych strona związkowa zgłosiła uwagi. Najczęściej dotyczyły one warunków nabycia pierwszych uprawnień emerytalnych oraz naliczenia podstawy przyszłej emerytury. Wszystkie uwagi, zarówno strony związkowej jak i zgłoszone w trakcie konsultacji międzyresortowych zostały opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MSW.
Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmiany nie będą dotyczyć funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana obejmie wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy. Zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Zostaną nim objęci zarówno funkcjonariusze będący już w służbie, jak i ci, którzy dopiero do niej przystąpią. Funkcjonariusze nadal będą, więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.
Przypomnijmy, iż proponowane zmiany przewidują, że:
    prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby;
 
    minimalny wiek emerytalny to 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat, a nie jak do tej pory 15 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat zagwarantuje prawo do emerytury;
 
    wysokość emerytury zależała będzie od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym;
 
    funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym, a nowym systemem.
W trakcie konsultacji nad reformą emerytur służb mundurowych strona związkowa zgłosiła liczne uwagi. Najczęściej dotyczyły one:
    wieku 55 lat jako jednego z dwóch niezbędnych warunków uprawniających do emerytury. Pierwsze uprawnienia emerytalne powinny przysługiwać albo po 25 latach służby i osiągnięciu wieku 50 lat albo tylko po 25 latach służby bez określania wieku. Uwagę zgłosił m.in. Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, Forum Związków Zawodowych;
    naliczania podstawy wymiaru emerytury. Podstawę nadal powinno stanowić uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie średnie uposażenie należne przez okres kolejnych trzech lat. Uwagę zgłosił m.in. Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, Forum Związków Zawodowych, Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej;
    propozycji określenia maksymalnego wymiaru podstawy emerytalnej na poziomie 75%, który nie jest motywacją do przedłużenia służby dla obecnie pracujących funkcjonariuszy. Uwagę zgłosiło m.in. Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”;
    braku włączenia do nowego systemu emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej. Uwagę zgłosił m.in. Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej, Związek Zawodowy Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy, Związek Zawodowy Pracowników Administracji Celnej Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.
 
Wszystkie uwagi zgłoszone przez stronę związkową jak również te, które zostały zgłoszone w trakcie konsultacji międzyresortowych znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MSW.

http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9662/Spotkanie_szefa_MSW_z_przedstawicielami_zwiazkow_zawodowych.html

Cytuj
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw

http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/242/20413/Projekt_ustawy_o_zmianie_ustawy_o_zaopatrzeniu_emerytalnym_zolnierzy_zawodowych_.html

Cytuj
Zestawienie propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z propozycjami strony związkowej.

http://www.msw.gov.pl/download/1/14260/zestawienie.pdf

« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2012, 19:52:20 wysłana przez grzela »

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2826 dnia: Marzec 07, 2012, 20:37:22 »
No Panowie skoro strona była zablokowana przez dłuższy okres - kilka godzin - nawet nie wiem co pisać.Co do Rostowskiego to niestety ale już sam komendant główny winien zacząć działać.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2828 dnia: Marzec 07, 2012, 20:51:26 »
No Panowie skoro strona była zablokowana przez dłuższy okres - kilka godzin - nawet nie wiem co pisać.Co do Rostowskiego to niestety ale już sam komendant główny winien zacząć działać.

Wydłużenie wieku emerytalnego nie wynika z dyrektyw unijnych

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1765:wyduenie-wieku-emerytalnego-nie-wynika-z-dyrektyw-unijnych&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/600286,sedziowie_i_prokuratorzy_nie_chca_wydluzenia_wieku_emerytalnego.html


Minister Finansów chce "upowszechnić" mundurówki

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1762:minister-finansow-chce-qupowszechniq-mundurowki&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30
A swego czasu od samego 01 i dalej mówili iż deryktywy unijne mają tylko odzwierciedlenie i odnoszą się do zgodności normatywu służby.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2829 dnia: Marzec 08, 2012, 07:22:28 »
Podwyższania dodatków motywacyjnych zabronił jeszcze w grudniu minister Cichocki,
Dwaj komendanci policji dostali wyższe dodatki funkcyjne. Podniosło im to emeryturę, na którą zaraz potem odeszli. Dzięki szczodrości nowego szefa policji dwóch byłych już komendantów – stołeczny i mazowiecki będzie miało wyższe o ok. 30 proc. policyjne emerytury – ustaliła "Rzeczpospolita".
– Podniesienie dodatku miało zachęcić komendantów do pozostania w służbie – tłumaczy rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Już 20 stycznia Mularz i Skotnicki złożyli dymisje – oficjalnie z powodów osobistych. Ale wymiana na stanowiskach komendantów po zmianie szefa KGP to norma. Mularz od razu przeszedł do prywatnej firmy.
źródło ;  http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1769:szef-policji-nagradza-mimo-zakazu&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

źródło nr.2 http://www.tvn24.pl/-1,1737405,0,1,podwyzki-na-chwile-przed-dymisjami,wiadomosc.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2012, 07:27:58 wysłana przez Ogn.Fox »

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2831 dnia: Marzec 08, 2012, 11:44:41 »
MF: Emerytury mundurowe muszą być jak powszechne
Cytuj
Ministerstwo Finansów ma całą listę zastrzeżeń do projektu ustawy o emeryturach mundurowych autorstwa resortu spraw wewnętrznych. Według MF emerytury mundurówki powinny być wyliczane na zasadach zbliżonych do systemu powszechnego.Resort spraw wewnętrznych zaproponował, by według nowych zasad emerytura była wyliczana ze średniej z trzech lat wskazanych przez funkcjonariusza. Ma to być sposób na uniknięcie obecnych patologii, które są związane z obliczaniem emerytury na podstawie ostatniej pensji, która często jest sztucznie zawyżana. Do tego resort proponuje utrzymanie zasady, że emerytura mundurowa może wynieść maksymalnie 75 proc. uposażenia, choć teraz liczonego właśnie jako średnia z trzech lat
[/b]

ŹRÓDŁO :  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/600200,mf_emerytury_mundurowe_musza_byc_jak_powszechne.html

Ciekawi mnie ,jakie jeszcze nie którzy muszą mieć  nerwy  :krzyk: ,aby czekać do końca co zrobią - no Mi ich zabrakło ...Pozdrawiam ....

Czyli kolejnym krokiem będzie włączenie nas do powszechnego systemu emerytalnego, to o czym od dawna się mówi w kuluarach, a w konsekwencji wejście pod samorządy.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2832 dnia: Marzec 08, 2012, 12:35:09 »
czyli nędzne zarobki a jeszcze mniejsza emerytura :szalony: dobrze ,że zostanie nam praca w zaszczytnej formacji , będziemy mogli się wyrzywić poparciem społecznym :rofl:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2833 dnia: Marzec 08, 2012, 13:33:37 »
Projekt ustawy nie podoba się także szefom służb

Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wskazuje
Cytuj
że uzasadnienie projektu ustawy jest niepełne, bo obecnym funkcjonariuszom rząd daje możliwość wyboru między nowym a starym systemem. Więc zapowiedzi, że zmiany będą dotyczyć tylko nowych osób, są nieprawdziwe.
Czytaj więcej....
http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/600847,zwiazki_nie_godza_sie_na_sluzbe_funcjonariuszy_do_55_roku_zycia.html

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline strazaczek76

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2834 dnia: Marzec 08, 2012, 13:43:06 »
Właśnie trwa konferencja min. Cichockiego o emeryturach naszych. Nie ma co czekać .  :kwit: tak nie zwyciężymy  :karabin: do boju rodacy.

strazak1982

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2835 dnia: Marzec 08, 2012, 14:03:50 »
 :milcz:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 21:54:02 wysłana przez strazak1982 »

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2836 dnia: Marzec 08, 2012, 18:15:08 »
Teraz po rozum do głowy jak wcześniej było trąbione że będą chcieli nas pod powiaty  w przyszłości  podpiąć to koledzy pomyje na mnie wylewali , jak mówiłem ze oszczędności za 20 lat nikomu nie przyniosą poparcia społeczeństwa już dziś, pomyje wylewali koledzy,jak mowa była ze pod zus wszystkich chcą   wepchnąć  itd itp.
Teraz to już musztarda po obiedzie , teraz będzie  stopniowanie, 2 lub 3 formacjom się zostawi przywileje  da się podwyżki  a jednej się zabierze i tak konsekwentnie aż zostanie jedna która wyżej h..... nie podskoczy.

Pozdrawiam emerytów , wybraliśmy słuszną drogę...

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2837 dnia: Marzec 08, 2012, 18:23:33 »
Widzę to tak po wypowiedzi ministra... albo brak rozeznania sytuacji, irogancja służb i związków,niepewność ministra przy jakichkolwiek układach co do reakcji premiera itd.Jeśli ktoś się dokładnie przysłuchiwał minister zapomniał o najważniejszym czyli zapewnieniu będących w słuzbie iż reforma ich nie dotknie.Jeśli tak to ma być to Panowie już czas.....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2838 dnia: Marzec 08, 2012, 19:36:03 »
Odbyło się spotkanie związkowców z ministrem Cichockim

Cytuj
"Projekt jest antymotywacyjny, powoduje dalszą destabilizację w służbach mundurowych, szkodząc bezpośrednio bezpieczeństwu państwa" - napisano w stanowisku Federacji.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1774:odbyo-si-spotkanie-zwizkowcow-z-ministrem-cichockim&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Komunikat FZZSM ze spotkania w MSW w dniu 8 marca 2012

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1776:komunikat-fzzsm-ze-spotkania-w-msw-w-dniu-8-marca-2012&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

http://www.fzz-sm.pl/images/storiesfile/Komunikat_FZZSM_8_03_2012.pdf

Cichocki wytłumaczył związkowcom, dlaczego rząd zreformuje emerytury mundurowe po swojemu

http://www.nszzfsg.org/aktualnoci/55-z-prasy/1136--cichocki-wytumaczy-zwizkowcom-dlaczego-rzd-zreformuje-emerytury-mundurowe-po-swojemu
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2012, 19:44:36 wysłana przez grzela »

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2839 dnia: Marzec 08, 2012, 20:25:26 »
Witam....
 Mam pytanie, choć to nie ta droga, KIEDY w końcu Zarządy ZZ określą jaką formę protestu, konkretnie jaką, przyjmujemy?
 Może nie doczytałem , przeoczyłem, ale nie spotkałem sie z oficjalnym pismem,że w ramach akcji protestacyjnej przeciw założeniom projektu, np. nie podejmujemy i nie prowadzimy szkoleń, nie wykonujemy prac gospodarczych na rzecz jednostki, nadzwyczaj "starannie" podchodzimy do zasad bhp, nadzwyczaj "starannie" prowadzimy akcje, itp...
Od swojego zarządu terenowego nie udało mi się uzyskać odpowiedzi...

Offline Porozumienie

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2840 dnia: Marzec 08, 2012, 20:41:49 »
Cytuj
KIEDY w końcu Zarządy ZZ określą jaką formę protestu
Zadaj to pytanie włodarzom Solidarności i Pracowników Pożarnictwa.

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2841 dnia: Marzec 08, 2012, 20:47:12 »
Szczerze zastanawiam się jak można by było to zrobić oficjalnie, muszę poszukać i pomyśleć nad formą zapytania, ale chyba przez ZT związku, oficjalne pytanie o dalszy kierunek działań, i czas ich podjęcia...
P.S.
 Czy zauważyliście ,że nie ma już zakładek "forum" na większości stron związkowych...?

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2842 dnia: Marzec 08, 2012, 21:03:55 »
Odbyło się spotkanie związkowców z ministrem Cichockim
Cytuj
Ja poważnie traktuję dialog społeczny, jeśli poznałem argumenty strony związkowej to uznałem, że w dobrym tonie będzie także, żeby i oni poznali moje uzasadnienie. Spotkanie nic nie zmieniło w projekcie...Jeśli chodzi o dodatki przyznane dwóm komendantom przez obecnego Komendanta Głównego Policji - to ja już mówiłem, że jestem przeciwny przyznawaniu dodatków przed odejściem na emerytury i w projekcie reformy zadbaliśmy, żeby to zjawisko wyeliminować... gdyby to tylko dwóm komendantom podniesiono dodatki...ale przez wiele lat podnoszono je policjantom! Uważam, że jeżeli jakiś funkcjonariusz dobrze służy, to należy go wynagradzać w trakcie służby, trochę się dziwiłem, że związki protestowały. A jeśli chodzi o ten przypadek, to ja o nim rozmawiałem z komendantem Działoszyńskim już w styczniu..." - dodał minister.
więcej : http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1774:odbyo-si-spotkanie-zwizkowcow-z-ministrem-cichockim&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Komunikat FZZSM ze spotkania w MSW w dniu 8 marca 2012'
Cytuj
Zdaniem FZZSM przebieg spotkania stoi w jaskrawej sprzeczności z przyjętymi zasadami dialogu społecznego. Konsultacje w sprawie tak ważnej dla funkcjonariuszy służb mundurowych, jaką jest ustawa emerytalna, mają charakter pozorowany i służą wyłącznie odnotowaniu na stronie MSW, że doszło do spotkania. W tej sytuacji FZZSM nie wyklucza dalszych działań protestacyjnych, również w okresie EURO 2012.

Federacja Związków  Zawodowych Służb Mundurowych
więcej : http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1776:komunikat-fzzsm-ze-spotkania-w-msw-w-dniu-8-marca-2012&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30


Nie patrz co ty możesz dostać od  Związku Zawodowego tylko pomyśl co możesz dać  Związkowi dla spólnego dobra .Najpierw uczestnicz na pikietach i nie liż tyłka przełożonym -tylko zacznij działać ... :tuba: Tak jak Robią to IFP ...

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2843 dnia: Marzec 08, 2012, 21:54:35 »
Witam....
 Mam pytanie, choć to nie ta droga, KIEDY w końcu Zarządy ZZ określą jaką formę protestu, konkretnie jaką, przyjmujemy?
 Może nie doczytałem , przeoczyłem, ale nie spotkałem sie z oficjalnym pismem,że w ramach akcji protestacyjnej przeciw założeniom projektu, np. nie podejmujemy i nie prowadzimy szkoleń, nie wykonujemy prac gospodarczych na rzecz jednostki, nadzwyczaj "starannie" podchodzimy do zasad bhp, nadzwyczaj "starannie" prowadzimy akcje, itp...
Od swojego zarządu terenowego nie udało mi się uzyskać odpowiedzi...


Zawsze można coś wskórać.W regulaminach z zasady jest wpisane dbałość o mienie itp. sratatata,zawsze można powiedzieć że dbam i sprzątam swoje stanowisko pracy(czyt.samochód bojowy sprzęt)Tak jak w każdej pracy,i co mnie obchodzą jakieś prace gospodarcze(czyli koszenie trawników,remonty itp)nie jest to zapisane w obowiązkach strażaka,bo dbałość o sprzęt i mienie to nie sprzątanie koszar i mycie okien lub dbałość o zieleń...Więc jak wszyscy by tak to postawili to może ktoś w końcu zadbał by o nasze dupy a nie kopał nas w nie na dole.A koszty komend za sprzątaczki dały by po dupie trochę KM i KP bo w KW sprzątaczka to norma od x lat bo tak powinno być.Nawet w KM i KP są sprzątaczki albo wysługują się podziałem w imię dobra służby albo obowiązków......ale nikt z zatrudnionych w biurach na stanowiskach służbowych choć mogły by być cywilne już nie matakich obowiązków.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2844 dnia: Marzec 09, 2012, 17:09:07 »
Ciekawe spostrzeżenia na temat projektu ustawy o EM.

Jeszcze im za mało?

Cytuj
Komentarz Marcela Tabora na temat artykułów prasowych, jakie ukazały się po spotkaniu związków zawodowych służb mundurowych z ministrem Cichockim.

JESZCZE IM ZA MAŁO…

W Dzień Kobiet – dostrzeżony tym razem nawet przez samego premiera – odbyło się ostatnie już spotkanie ministra spraw wewnętrznych i związkowców służb mundurowych w sprawie reformy emerytur. Obie strony pozostały na swoim stanowisku. Decyzja strony rządowej jest ostateczna. Kryterium okresu pełnienia służby (25 lat) będzie połączone z ukończeniem odpowiedniego wieku (55 lat), co da prawo do przejścia na emeryturę obliczoną na podstawie kryteriów podobnych do obowiązujących w powszechnym systemie emerytalnym (rezygnacja z przelicznika uposażenia w ostatnim roku służby). Inaczej mówiąc: za dłuższą wysługę i odejście w bardziej zaawansowanym wieku przysługiwać będzie świadczenie przeliczone w mniej korzystny sposób.
„Dłużej w mundurze” – odnotowała w tytule artykułu niezrównana „Gazeta Wyborcza w wydaniu z 9 marca 2012 r. Dziennik napisał z satysfakcją (piórami red.red. Kostrzewskiego i Miączyńskiego), że: „Jeszcze wczoraj na spotkaniu z Jackiem Cichockim, ministrem spraw wewnętrznych, związkowcy chcieli coś ugrać. Nie udało się”.
Z satysfakcją, bo ten właśnie dziennik był w czołówce naganiaczy i przyspieszaczy obcinania tzw. przywilejów służb mundurowych. Podpierał się przy tym głosami „społeczeństwa” i jego licznych przedstawicieli. Dlaczego np. nie można by było wydłużyć mundurowym stażu pracy (sic!) do 35 lat? – zastanawiała się w liście do gazety „urzędniczka po pięćdziesiątce”. Emerytura wojskowa i policyjna powinna być wyliczana z całego okresu służby, bo to by oznaczało (oczywiście słuszne -  to już uwaga moja – MT) obniżenie świadczeń mundurowych – uważa tak główny ekonomista Invest Banku.
A przedstawiciele największej organizacji pracodawców – Kongresu Przedsiębiorczości domagają się ograniczenia dopłat do emerytur grup uprzywilejowanych (emerytury „mundurowe” finansowane są w całości z budżetu państwa) i przeznaczenia części tych pieniędzy na aktywizację zawodową i poprawę opieki zdrowotnej. Uważają to za konieczne w związku z planowanym podwyższeniem wieku emerytalnego do 67 lat. Jednocześnie panom bankierom, menedżerom, doradcom biznesowym i przedsiębiorcom, owym samozwańczym rzecznikom „sprawiedliwości społecznej”, nie przeszkadzają jakoś horrendalnie wysokie premie (wypłacane nawet bez związku z wykonaniem zadania) ze środków publicznych dla różnego rodzaju wybitnych rzekomo i niezastąpionych fachowców gospodarczych i prezesów szacownych instytucji finansowych – głównych sprawców światowego kryzysu wolnorynkowej gospodarki…
W stosownym komentarzu przygotowanym przez zrelaksowane w Dniu Kobiet dziennikarki „Gazety Wyborczej” pod żartobliwym tytułem „Mundurówki: trzy lata jak dla brata”, zasłużone w niejednej potyczce medialnej panie Nowakowska i Wielowieyska napisały z pasją: „ Przyjęte przez MSW trzy lata (do przeliczenia emerytury – MT) to wyjątkowo zgniły kompromis. Dlaczego funkcjonariusze mają mieć przywilej wybierania sobie najtłustszych lat, skoro przy wyliczaniu cywilnych emerytur będą się liczyć składki ze wszystkich lat?”.
I oceniają dalej, że „Planowana przez rząd reforma mundurówek jest i tak bardzo łagodna (...) A skoro mundurowi są traktowani tak ulgowo, to powinna ich przynajmniej obowiązywać ta sama zasada co cywilnych emerytów – pod uwagę powinno się brać cały staż pracy (sic !), a nie tylko trzy lata”. Stanowisko resortu w sprawie „3 lat” dziennikarki uznają więc za „kolejne niemądre ustępstwa wobec związkowców”, a – zdaniem tych wybitnych, samozwańczych reprezentantek poglądów całego społeczeństwa – „kunktatorstwo rządu ma fatalne skutki”, bo „większość obywateli rozumie, że funkcjonariusz po 15 latach pracy (sic !) z emeryturą 4 tys. zł (jednostkowy przypadek czołowego agenta supersłużby „Tomka” powielany przez wszystkich gryzipiórków – MT)  to rażący przykład absurdalnych  (zdaniem piszących – MT) przywilejów.”
- Jeżeli państwo chce mieć służby na odpowiednim poziomie, mundurowi muszą mieć odrębny system i odrębne zasady wyliczania świadczeń –  twardo powtarza Antoni Duda, przewodniczący ZG NSZZ Policjantów, co skrupulatnie cytują męscy tym razem autorzy artykułu pod stwierdzającym fakt tytułem „Dłużej w mundurze”.
Ale czy nasze słabnące jakby z roku na rok państwo pamięta jeszcze do czego w ogóle zostało powołane ?
Marcel Tabor

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1778:jeszcze-im-za-mao&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Cichocki: chcemy, by rząd zajął się emeryturami mundurowymi w marcu 
 
http://www.nszzfsg.org/aktualnoci/55-z-prasy/1137-cichocki-chcemy-by-rzd-zaj-si-emeryturami-mundurowymi-w-marcu

Związki nie godzą się na służbę funcjonariuszy do 55. roku życia

http://www.nszzfsg.org/aktualnoci/55-z-prasy/1138-zwizki-nie-godz-si-na-sub-funcjonariuszy-do-55-roku-ycia
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2012, 17:13:41 wysłana przez grzela »

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2845 dnia: Marzec 09, 2012, 21:12:34 »
witam...
Patrze tak na tabelę z odnośnika kol. "Grzela", i widać,że "boom" na odejście to przedział 44-55....
I mając na uwadze doświadczenia z własnego podwórka jest to zgodne z realiami, na podziale po prostu od tego wieku zaczyna się  dosłowne "wypalenie", zdrowie fizyczne, patrz "badania okresowe"i stres który się na tym zdrowiu odbija nie daje w większości dłużej pracować...
A teraz drobna kwestia, jeżeli np. funkcjonariusz przyjmuje się w wieku 20 lat, przepracuje 30, a następnie zostanie zwolniony ze służby rozkazem, zgodnie z przepisami , to do 55 brakuje 5 lat, więc co on ma przez te 5 lat robić, z czego ma żyć, bo ,żeby znaleźć prace ze zdrowiem jakie będzie miał, o raczej trudno...

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2846 dnia: Marzec 10, 2012, 08:04:51 »
witam...
Patrze tak na tabelę z odnośnika kol. "Grzela", i widać,że "boom" na odejście to przedział 44-55....
I mając na uwadze doświadczenia z własnego podwórka jest to zgodne z realiami, na podziale po prostu od tego wieku zaczyna się  dosłowne "wypalenie", zdrowie fizyczne, patrz "badania okresowe"i stres który się na tym zdrowiu odbija nie daje w większości dłużej pracować...
A teraz drobna kwestia, jeżeli np. funkcjonariusz przyjmuje się w wieku 20 lat, przepracuje 30, a następnie zostanie zwolniony ze służby rozkazem, zgodnie z przepisami , to do 55 brakuje 5 lat, więc co on ma przez te 5 lat robić, z czego ma żyć, bo ,żeby znaleźć prace ze zdrowiem jakie będzie miał, o raczej trudno...
W założeniach Ministra finansów, może rzuci się na linę, skoczyć do jeziora, a najlepiej jakby nie dożył...

Jak to stwierdził ostatnio prof. Balcerowicz:
Po co przywileje

Jednak - jak zaznaczył Balcerowicz - dobrze byłoby, gdyby za reformą emerytalną poszły też inne zmiany. - Np. dlaczego górnicy mają zachować przywileje i co z KRUS-em - pytał profesor. - Łatwiej przeprowadzać zmiany jeśli są one kompleksowe, w związku z tym trzeba usuwać przywileje - dodał. Źle się stało - według byłego ministra finansów - że z powszechnego systemu emerytalnego wyłączono górników czy służby mundurowe, i teraz wszyscy za muszą płacić za ich przywileje emerytalne.

Trzeba też - jego opinii - zwiększyć zatrudnienie wśród młodych. W tym kontekście należałoby obniżyć płacę minimalną, bo jej podwyższanie nie sprzyja zatrudnianiu młodych przez pracodawców. - Firmom nie opłaca się zatrudniać młodszych ludzi, jeśli płaca minimalna jest zbyt wysoka. Płacy minimalnej nie ma w Niemczech, i odsetek bezrobocia wśród młodych jest bardzo niski - powiedział prof. Balcerowicz. - Trzeba popatrzeć na to, co można zrobić, żeby więcej ludzi pracowało, ważna część to wydłużanie wieku emerytalnego, ale są i inne rzeczy - dodał......sic

« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2012, 09:35:51 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2847 dnia: Marzec 10, 2012, 10:58:39 »
No i obiektywnie rzecz biorąc w każdym calu ma rację (Balcerowicz).

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2848 dnia: Marzec 10, 2012, 15:15:54 »
Cytuj
O reformie emerytur mundurowych
Zakończyły się konsultacje nad projektem zmian w emeryturach służb mundurowych. 8 marca br. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych oraz Michał Deskur, podsekretarz stanu w MSW spotkali się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. Po spotkaniu szef MSW zapowiedział, że projekt reformy emerytur mundurowych zostanie przesłany 8 marca br. na Komitet Stały Rady Ministrów. Prawdopodobnie jeszcze w marcu Rada Ministrów zajmie się projektem, a potem trafi on do Sejmu.

http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9662/O_reformie_emerytur_mundurowych.html

Offline obserwator4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2849 dnia: Marzec 10, 2012, 19:41:50 »
Koledzy takie formy protestu, które tylko są wewnątrz naszych jednostek to nic nigdy nie przyniosły sami tylko sobie krzywdę robimy nie będziemy np. sprzątać to kiedyś i tak trzeba będzie posprzątać. Należy wyjść na ulice należy zaproponować zarządom ZZ blokowanie ulic przemarsze przez przejścia pieszych. I przede wszystkim przy katastrofie w Szczekocinach powinno się wygwizdać premiera i ministrów!

Reforma reformą ale niech ona będzie sprawiedliwa bo znów jednych dotknie a innym to w ogóle nie przeszkadza. Wyjaśniam kogo dotknie przede wszystkim a kogo nie. Wiadomo, że dotknie ludzi, którzy pracują w pionach liniowych, bo jak obserwuje za biurkami i tak do 55 lub dalej pracują. W każdym normalnym kraju to funkcjonariusze liniowi od administracyjnych są rozdzieleni, tam po prostu nie są funkcjonariuszami tylko pracownikami. Ale w Polsce gdzie tam nawet oficerów biurowych się robi. Krew mnie zalewa jak patrze i nawet w tym roku gdzie dużo się mówi o reformie, oszczędnościach są przyjmowani księgowi i kadrowcy jako f-sze.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2012, 20:56:28 wysłana przez Butel »