Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1886010 razy)

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2775 dnia: Luty 15, 2012, 14:10:42 »
Witam ! Z perspektywy 40 - stu kilku lat jakie chodzę po tym świecie , mogę tylko stwierdzić , że my Polacy jesteśmy chyba baranami . Kilka lat temu rządzący podnosząc składkę zdrowotną tłumaczyli ,że tylko dzięki temu można zlikwidować kolejki i poprawić jakość usług medycznych . Podobnie było z drogami a przykłady można mnożyć . Teraz twierdzą , dobrze wiedząc o tym , że jest to niezweryfikowalne , że dzięki podniesieni wieku do 67 lat emerytury będą bogate i dużo większe ( wg wyliczeń jakie przedstawilo nasze nowe słońce . Jeżeli społeczeństwo się na to zgodzi moje stwierdzenie będzie jak najbardziej uzasadnione . Pozdrawiam .

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2776 dnia: Luty 15, 2012, 16:18:51 »
Jak dawniej oglądałem Matrixa to myślałem, że to tylko film science fiction,
teraz mam wrażenie, że sam żyje w Matrixie, co innego mówią, co innego robią, a jak jest faktycznie nikt nie wie, karmią nas bzdurami z ekranu i wmawiają, że to jest dla nas najlepsze, czy my się jeszcze ockniemy?  :gwiazdki:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2777 dnia: Luty 15, 2012, 21:50:27 »
Treść opinii i uwag FORUM ZZ do projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym

http://www.zgnszzpp.republika.pl/forum/opinia-forum-emerytury2012.pdf

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych zawierające treść uwag i opinii NSZZ Pracowników Pożarnictwa w/s projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym projektu ustawy emerytalnej

http://www.zgnszzpp.republika.pl/aktualnosci/komunikaty/2012rok/2012-02-10-opinia-emerytury.htm

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2778 dnia: Luty 16, 2012, 11:07:34 »
"Duże kontrowersje i niejasność interpretacyjne wzbudza zapis art. 5 w którym uchyla się art. 60 ustawy o PSP. Powstają pytania - Jak to będzie się miało do np. strażaków, którzy zechcą odejść wg starych zasad?, Brak zapisów przejściowych w tym zakresie!.  Podobne rozwiązania, wykreślenie w ustawach pragmatycznych poszczególnych służb artykułów mówiących o tym iż funkcjonariusze po 15 latach służby nabywają prawo do emerytury mundurowej, rodzi obawy, że w przyszłości z obowiązującej ustawy emerytalnej z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym (…) mogłyby zostać wykreślone art. 15 i 15a i w konsekwencji wszyscy funkcjonariusze mogliby zostać włączeni do nowego systemu" - pojawia się na pierwszym planie w piśmie skierowanym do Ministra.
Czyżby nie tylko mój kolega prawnik a w dalszej kolejności i ja, ale i przedstawiciele NSZZ byli też niedouczeni? Oczywiście że nie tak jak pisał wcześniej ogniowy- rząd chce Nas zrobić w bambuko licząc że przedstawiając inne problemy pchną coś bardziej dla nas niekorzystnego- ot cała filozofia i ekonomia rządu.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2779 dnia: Luty 16, 2012, 14:48:39 »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2780 dnia: Luty 16, 2012, 15:03:50 »
bardzo by chcieli, żeby formalnie się już zakończyły, ale zapomnieli, że jedna z organizacji związkowych otrzymał formalnie projekt do konsultacji z trzytygodniowym poślizgiem:rofl:
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2781 dnia: Luty 21, 2012, 13:35:56 »
Cytuj
Minister spraw wewnętrznych będzie rozmawiał ze stroną związkową o emeryturach mundurowych
Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych spotka się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. Spotkanie, które planowane jest na pierwszą połowę marca br. będzie dotyczyć reformy emerytur mundurowych. W zeszłym tygodniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęły jeszcze uwagi do projektu ustawy zawierającego propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Przed planowanym spotkaniem ze stroną związkową odbędzie się konferencja uzgodnieniowa.

Zaproszenie na spotkanie zostanie wysłane przedstawicielom wszystkich związków zawodowych służb mundurowych, które brały udział w konsultacjach społecznych.
Zgłoszone podczas konsultacji uwagi to m.in. włączenie funkcjonariuszy celnych do nowego systemu służb mundurowych, kwestionowanie ukończenia 55 lat jako warunku, który uprawnia do uzyskania emerytury, kwestionowanie zasady naliczania podstawy wymiaru emerytury, kwestionowanie braku przywilejów emerytalnych w momencie zwolnienia ze służby po uzyskaniu 25 lat służby, a nieukończeniu 55 lat.   

Zgodnie z projektem zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Zostaną nim objęci zarówno funkcjonariusze będący już w służbie, jak i ci, którzy dopiero do niej przystąpią. Funkcjonariusze nadal będą więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Przypomnijmy, że proponowane zmiany przewidują, że:

    prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby;
    minimalny wiek emerytalny to 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat, a nie jak do tej pory 15 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat zagwarantuje prawo do emerytury;
    wysokość emerytury zależała będzie od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym.

Funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym, a nowym systemem.

Proponowane zmiany znajdują się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
Projekt został przekazany do konsultacji 10 stycznia br.

http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9630/Minister_spraw_wewnetrznych_bedzie_rozmawial_ze_strona_zwiazkowa_o_emeryturach_m.html

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2782 dnia: Luty 21, 2012, 13:50:57 »
i tak będą robić do .... no własnie do kiedy!!??? Czy jest ktoś mądry aby wskazał kiedy skończy się ta niby przepychanka. Coraz bardziej przekonuje mnie ogniowy ze swoją teorią.
Ogniowy jak masz konkrety to podziel się z nimi.
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2783 dnia: Luty 22, 2012, 10:02:23 »
Cytuj
Mundurowym nie podoba się reforma emerytur w wersji rządowej. Zgłosili 260 uwag.

Po części te uwagi są nam znane z wcześniejszych konsultacji ze związkami zawodowymi, wszystkie przeanalizujemy. Rozumiem, że różne środowiska chciałyby utrzymać bardzo atrakcyjne dla siebie rozwiązania. Myślę jednak, że w powszechnym przekonaniu zachowanie niektórych z nich nie zyskuje akceptacji społecznej.

Rząd chce, by funkcjonariusze szli na emerytury w wieku 55 lat, związkowcy - 50. To punkt do negocjacji?

Jeżeli rząd proponuje podniesienie wieku emerytalnego dla nas wszystkich do 67. roku życia, to przyznawanie uprawnień emerytalnych funkcjonariuszom w wieku 55 lat jest ukłonem w ich kierunku i docenieniem ich pracy dla państwa. Licytowanie w dół tego wieku w sytuacji, w której wszyscy mamy pracować dłużej, jest nie w porządku. Proszę pamiętać, że reforma emerytur obejmie tylko tych funkcjonariuszy, którzy dopiero przyjdą do pracy. Nie zmieniamy emerytur funkcjonariuszom, którzy już są w służbie.

A naliczanie emerytury w oparciu o ostatnią pensję, jak jest obecnie. Na to rząd przystanie?

Zdecydowanie proponujemy wyliczenie z trzech kolejnych, wybranych lat. Branie za podstawę ostatniej pensji to rozwiązanie atrakcyjne, tyle że dosyć patologiczne. Stwarza pokusę, żeby tę ostatnią pensję nawet niezasłużenie podnosić, co zresztą miało miejsce.

Mundurowi twierdzą, że dodatki służbowe lawinowo rosły na koniec kariery, bo przez całą służbę były zaniżane

To szukajmy rozwiązań, dzięki którym policjant czy strażak, który pracuje w tzw. linii będzie więcej zarabiał. Namawiam komendantów do takiej zmiany systemu motywacyjnego, by promował tych, którzy wykonują ciężką pracę, w terenie czy w akcjach. Tak, żeby ten, co patroluje ulice, był lepiej wynagradzany, niż jego kolega przy biurku. Dając możliwość wyliczenia podstawy za ostatnie trzy lata uciekamy od jednej rzeczy: odejść doświadczonych funkcjonariuszy, którzy osiągają pewien poziom w ścieżce kariery i odchodzą na emeryturę, bo nie opłaca im się dalej służyć. Reforma jest po to, by zachęcić do dłuższej pracy funkcjonariuszy, w których państwo zainwestowało i wyszkoliło.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1714:minister-boi-si-mgy-i-korkow&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

http://www.rp.pl/artykul/16,816953-Boje-sie-mgly--I-korkow.html

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2784 dnia: Luty 23, 2012, 12:26:26 »
Witam ! A może ten głupek poczyta trochę nasze forum i zaropiałe ślepia obaczą , że rozwiazań na zatrzymanie doświadczonej i wyszkolonej przez " państwo " kadry , jest tu bez liku . A może to ja jestem głupi licząc , że rzeczywiście chodzi o finansowe docenienie tych najbardziej doświadczonych ? Zamiast namawiać komendantów , niech namówi słońce ( nasze jedyne ) żeby stworzył mechanizmy finansowe a nie tylko kij w postaci wyznaczenia wieku .  Jeżeli po 30 latach służby będę miał ustawowo maxa - to nikt nie będzie mi robił łaski , że na odejście coś dostanę lub nie .
Zastanawiam się dlaczego w ustawie nie napiszą , że mamy pracować do chwalebnej śmierci na posterunku - ale by było oszczędności ?
Czekać czy uciekać - u mnie chłopaki uciekają - na 30 osób 7 w tym roku na emeryturkę - nawet nie czekają na podwyższki - zaufanie do rządu jest przeogromne !! Pozdrawiam .

Offline 3tomek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2785 dnia: Luty 23, 2012, 13:21:35 »
Czy w woj. mazowieckim dają jeszcze maxa przy odejściu na emeryturę? :gwiazdki:

Offline niumek5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2786 dnia: Luty 23, 2012, 13:25:49 »
112 oni to czytają ,dzieki temu wiedzą jakie są nastroje w każdej służbie.Do EURO będzie mętlenie,a potem pójdzie wszystko z gróbej rury.Naliczanie z 3 lat oni to już ustalili.Związki nie pomogą przykład chociażby stawek za nadgodziny.A tegoroczne podwyżki?.......przyszłoroczna 13 rozłożona na miesiące,w więziennictwie już to wiedzą.ja odeszłem ze służby 1.12.2011.stary powiedziałna odchodne że mi się fartneło.Pozdrawiam. :straz:

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2787 dnia: Luty 23, 2012, 18:47:21 »
Czy w woj. mazowieckim dają jeszcze maxa przy odejściu na emeryturę? :gwiazdki:
Z tego co słyszałem w garnizonie warszawskim obecnie tylko przy przejściu na pełną emeryturą, albo po znajomości...
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2788 dnia: Luty 23, 2012, 18:58:57 »
Tylko w przypadku emerytur "pełnych".

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2789 dnia: Luty 24, 2012, 13:55:08 »
zgadza się w mazowieckim na max. mogą liczyć Ci , którzy osiągnęli 75% z samych lat (przynajmniej tak u mnie 01 traktuje).
Co do emerytur to dzisiaj słuchałem Tuska, który odpowiadając na pytanie o górników stwierdził że mają przygotowane wytyczne jeśli chodzi o górnictwo i nie wszyscy mogą liczyć na przywileje.Coraz bardziej jestem przekonany, że i dla Nas coś szykują (ale dowiemy się dopiero po Euro).

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2790 dnia: Luty 24, 2012, 17:54:46 »
Mam do kol. z mazowieckiego pytanie czy wasi 01  te 75% traktują jako wszystkie lata łącznie z cywilnymi.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2791 dnia: Luty 24, 2012, 20:35:07 »
zgadza się w mazowieckim na max. mogą liczyć Ci , którzy osiągnęli 75% z samych lat (przynajmniej tak u mnie 01 traktuje).
Co do emerytur to dzisiaj słuchałem Tuska, który odpowiadając na pytanie o górników stwierdził że mają przygotowane wytyczne jeśli chodzi o górnictwo i nie wszyscy mogą liczyć na przywileje.Coraz bardziej jestem przekonany, że i dla Nas coś szykują (ale dowiemy się dopiero po Euro).
To samo słuchałem i z wypowiedzi Tuska wynika ,że osoby które nie będą mieć przywilei muszą się liczyć z powszechnym systemem emerytalnym...szukają dalej pieniędzy na zus ... i powiem krótko iż to nie przejęzyczenie Pawlaka że nie ma co liczyć na Zus tylko życie.Jest źle.

I jeszcze taki temat...

Red. Joanna Osińska w audycji INFO-Dzień w TVP INFO przeprowadziła 23 lutego 2012' o 14:30 wywiad z przewodniczącym Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Antonim Dudą.
Red. Osińska nawiązała do wypowiedzi ministra Jacka Cichockiego w radio TOK.FM, gdzie minister mówiąc o odbieraniu przywilejów służbom mundurowym stwierdził, iż zostanie obniżony do 80 % zasiłek chorobowy.
Antoni Duda komentując wypowiedź ministra oświadczył, że obniżenie zasiłku chorobowego nie jest możliwe bez zmiany zapisów w ustawach pragmatycznych dotyczących narażania zdrowia i życia przez funkcjonariuszy oraz uregulowania sprawy nadgodzin.Przewodniczący NSZZ Policjantów podkreślił, iż sytuacji służb mundurowych nie można porównywać z jakąkolwiek pracą, gdyż w żadnej umowie o pracę nie da się zawrzeć rozkazu, podporządkowania, obowiązku narażania życia. A ślubowanie, przysięga, jaką składają funkcjonariusze służb mundurowych to właśnie jest podstawa ich funkcjonowania, ich misja.Antoni Duda zwrócił też uwagę na fakt, iż w służbie nie ma ewidencji czasu pracy ani godzin nadliczbowych. Funkcjonariusze nie liczą godzin służby. Jest rozkaz i trzeba go wykonać, niezależnie od pory dnia czy nocy. Wskazał również na liczne zagrożenia występujące wyłącznie w służbie, na które nie są narażeni pracownicy, którzy korzystają z 80 % zasiłku chorobowego. Chodzi nie tylko o policjantów, ale także o strażaków, żołnierzy, funkcjonariuszy BOR, służbę więzienną - narażonych na urazy i choroby, na jakie nie są narażeni pracownicy cywilni. Antoni Duda podkreślił, że nie zna obecnie żadnego projektu racjonalizacji uposażeń służb mundurowych. Poprzedni projekt tworzony był przez nieistniejące już Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych, na którego czele stał minister Jerzy Miller.
Przewodniczący NSZZ Policjantów wypowiadał się także na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach mundurowych, przy czym dokładnie wyjaśnił jakim zapisom w projekcie ustawy związek stanowczo się sprzeciwia i dlaczego.
"...Będziemy twardo upierać się przy zachowaniu uprawnień przysługujących funkcjonariuszom. Jesteśmy natomiast otwarci na dyskusję o szczegółach projektu ustawy, zwłaszcza powrotu do uzgodnień, jakie zostały wypracowane w ramach rocznej pracy zespołu rządowo - związkowego pod kierownictwem ministra Michała Boni. Potrzebna jest dalsza debata nad projektem..." stwierdził Antoni Duda

Na podstawie przekazu TVP INFO (jp)

« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2012, 21:44:52 wysłana przez SIUSIEK »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2792 dnia: Luty 25, 2012, 11:30:45 »
do pożarnika- nie wiem czy wszyscy w mazowieckim, ale mój 01 traktuje wszystkie lata z których osiągnięte jest 75%- nie wlicza możliwości grupy i wyjazdów.

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2793 dnia: Luty 25, 2012, 18:19:55 »
"oficer "dzięki za info bo u nas w Małopolsce to 01  różnie te 75% TRAKTUJĄ , zresztą twierdzę że powinno się ustalić ile % po ilu latach pracy motywki się należy  a nie kombinować  i oszukiwać podziałowców i  innych zasłaniając się wytycznymi KW ,których to oficjalnie nikt nie słyszał.W policji podobno ich 01 zaczął rozmawiać na temat dodatków przed emeryturą a u nas jak zawsze cisza.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2794 dnia: Luty 26, 2012, 09:35:50 »
100 dni rządu - spotkanie premiera z szefem MSW

Cytuj
REFORMA EMERYTUR MUNDUROWYCH
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Zakończyły się właśnie konsultacje społeczne nad projektem ustawy. Resort kończy prace nad zgłoszonymi uwagami i w ciągu najbliższych tygodni projekt trafi na Komisję Stałą Rady Ministrów, a następnie na Radę Ministrów.

Proponowane zmiany przewidują, że:

prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby;

minimalny wiek emerytalny to 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat, a nie jak do tej pory 15 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat zagwarantuje prawo do emerytury;

wysokość emerytury zależała będzie od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym.


Funkcjonariusze nadal będą nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9639/100_dni_rzadu__spotkanie_premiera_z_szefem_MSW.html
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2012, 09:39:15 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2795 dnia: Luty 27, 2012, 12:15:06 »
Cytuj
Minister spotka się ze związkowcami
8 marca br. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych oraz wiceminister Michał Deskur spotkają się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych w sprawie reformy emerytur. Podczas spotkania omówione zostaną uwagi zgłoszone do projektu ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Spotkanie odbędzie się w MSW.
Podczas spotkania zostaną również omówione inne kwestie dotyczące funkcjonariuszy i żołnierzy.

Zgłoszone podczas konsultacji uwagi to m.in. włączenie funkcjonariuszy celnych do nowego systemu służb mundurowych, kwestionowanie ukończenia 55 lat jako warunku, który uprawnia do uzyskania emerytury, kwestionowanie zasady naliczania podstawy wymiaru emerytury, kwestionowanie braku przywilejów emerytalnych w momencie zwolnienia ze służby po uzyskaniu 25 lat służby, a nieukończeniu 55 lat.   

Przypomnijmy, że proponowane zmiany przewidują, że:

prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby;
minimalny wiek emerytalny to 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat, a nie jak do tej pory 15 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat zagwarantuje prawo do emerytury;
wysokość emerytury zależała będzie od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym.
Zgodnie z projektem zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Zostaną nim objęci zarówno funkcjonariusze będący już w służbie, jak i ci, którzy dopiero do niej przystąpią. Funkcjonariusze nadal będą więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Proponowane zmiany znajdują się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9640/Minister_spotka_sie_ze_zwiazkowcami.html


Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2797 dnia: Luty 28, 2012, 07:16:08 »
http://gospodarka.dziennik.pl/emerytury-i-ofe/artykuly/334426,armia-mlodych-emerytow-mundurowych.html
Dobry artykuł, a mówiła mamusia nie wkładaj palca do ognia...
tak samo rządy miały informację , aby nie grzebać w emeryturach...
nie dziwię się , że odchodzą i odchodzili, tylko głupi by nie skorzystał z okazji...
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2798 dnia: Luty 28, 2012, 13:37:59 »
8 marca J. Cichocki spotka się ze związkowcami
8 marca br. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych oraz wiceminister Michał Deskur spotkają się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych w sprawie reformy emerytur.
źródło :   http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1730:8-marca-j-cichocki-spotka-si-ze-zwizkowcami&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Może coś się dla was wyjaśni :

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2799 dnia: Luty 28, 2012, 20:01:22 »
Emerytura. Tylko mundurowi i górnicy będą pracować krócej

Cytuj
Ponad 700 tysięcy pracowników znajdzie się poza rozwiązaniami wydłużającymi ustawowy wiek emerytalny. To górnicy, policjanci, żołnierze i strażacy. Upadł najbardziej radykalny wariant reformy, który rząd rozważał włączenie służb mundurowych do systemu powszechnego. Co z nauczycielami, rolnikami i sędziami?

Cytuj
Cena służby
Obecnie trwają konsultacje nowelizacji ustawy o emeryturach dla strażaków, policjantów i żołnierzy. Rząd chce, by emeryturę mundurową można było otrzymać po ukończeniu 55 lat, o ile funkcjonariusz, żołnierz czy strażak przesłużył 25 lat. Zmiany mają dotyczyć tylko tych, którzy zaczną służbę od stycznia 2013 roku. Pozostali nadal mogą przechodzić na emeryturę po 15 latach służby. To oznacza, że taką możliwość będzie miało łącznie ponad ćwierć miliona osób z wojska, policji, straży pożarnej i granicznej czy służb specjalnych.

Upadł najbardziej radykalny wariant reformy, który rząd rozważał jeszcze w tamtej kadencji – włączenie służb mundurowych do systemu powszechnego.

Zdaniem ekonomistów prace nad zmianami emerytur dla tych grup powinny zostać przyspieszone. – Ważne, by zmiany weszły w życie razem, nie powinno być tak, że podnosi się wiek emerytalny kobietom, a z policjantami się długo negocjuje – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Kredyt Banku.

http://gospodarka.dziennik.pl/emerytury-i-ofe/artykuly/379725,emerytura-tylko-mundurowi-i-gornicy-nie-beda-pracowali-do-67-roku-zycia.html