Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1887126 razy)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2725 dnia: Luty 02, 2012, 13:05:10 »
znalazło to się w stanowisku FZZ-SM, przy dużym oporze tej części związkowców, która otarła się o zawody prawnicze; poszło to w myśl zasady, że lepiej wysunąć więcej zastrzeżeń, niż mniej; zabrakło profesjonalnego podejścia, ktoś komuś dał się podpuścić i stąd takie obawy, całkowicie moim zdaniem niesłuszne; rację trzeba przyznać Pani rzecznik Ministra SW, kiedy mówiła, że wykreślenie tych artykułów ma charakter porządkowy, aczkolwiek dobrze by było, gdyby w uzasadnieniu projektu zostało to wyjaśnione z uwzględnieniem tła historycznego i zmian tych przepisów; wielu kolegów nie pamięta, ale zasadniczo ustawy pragmatyczne powstawały przed ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym; wcześniej obowiązywało w tej sprawie rozporządzenie, a jeszcze wcześniej dekret; pierwotnie nasz art. 60 odsyłał do "przepisów" dot. emerytur policyjnych (a właściwie to milicyjnych - takie stare to były przepisy); z chwilą uchwalenia ustawy o zaopatrzeniu art. 60 z ustawy o PSP powinien był zniknąć, ale stało się jak się stało - norma została zdublowana, przez co wcale nie stała się "silniejsza"; stosowne regulacje w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym są wystarczające, a obawy w tym zakresie są moim zdaniem infantylne i mocno na wyrost, a kierowanie sporu w tą stronę odciągnie nas od tego co istotne, czyli od zasad ustalania podstawy, minimalnego stażu, wieku, zwiększeń oraz tego co moim zdaniem jest najważniejsze - zwiększenia motywacji do dłuższej służby chociażby przez podwyższenie maksymalnej wysokości dodatku za staż i ustalenie progresywnego jego wzrostu; o to należy walczyć, a nie szukać problemów tam, gdzie ich nie ma; faktem jest natomiast, że na chwilę obecną zarówno federacja, jak i nasza "S" zaopiniowała projekt negatywnie ("S" ma więcej czasu na przedstawienie stanowiska, gdyż z opóźnieniem otrzymała (oficjalnie) projekt do konsultacji; moim zdaniem zasadniczy problem tkwi w jakości dialogu, a właściwie w jego braku; strona rządowa sprawiała wrażenie, że słucha partnerów społecznych, jednakże i tak robiła swoje, a ostatnio przestała już nawet udawać; uważają, że mandat demokratyczny dał im nieomylność i dla zasady pomijają wszelkie opinie nie pochodzące z ich obozu politycznego; najlepszy przykład mieliśmy podczas głosowań nad poprawkami do ustawy budżetowej; jeśli Pomazańcy nie zawrócą z tej drogi, to może się okazać, że będziemy mieli przedterminowe wybory, gdyż nawet zwolennicy PO dostrzegają kryzys dialogu społecznego; poza tym uważam, że strażakom należy się podwyżka uposażeń;
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2012, 21:26:35 wysłana przez Butel »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2726 dnia: Luty 02, 2012, 14:43:11 »
Sprawa dotyczy nie przyznania dodatku motywacyjnego przed odejściem na EM, ale sprawiedliwości stało się zadość.

Cytuj
Wzajemne poparcie służb pomogło!   

Publikujemy list Marka Garniewicza z NSZZ Pracowników Pożarnictwa, który dokumentuje istotne zwycięstwo sądowe, które możliwe było dzięki wsparciu służb mundurowych.

Poznań 26-01-2012 r.

Marek Garniewicz                                                                             
Wielkopolski Zarząd Wojewódzki
NSZZ Pracowników Pożarnictwa

Informuję, że w dniu dzisiejszym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu uchylona  i uznana za nie podlegającą wykonaniu została decyzja Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego z dn. 29.07.2011r. utrzymująca w mocy decyzję Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu z dn. 30.06.2011r. w sprawie wysokości mojego ostatniego uposażenia przed odejściem na zaopatrzenie emerytalne.

Sąd w swoim uzasadnieniu całkowicie podzielił zarzuty, jakie podnosiłem w swojej skardze. Jednocześnie podkreślił, że nawet jeżeli przyjąć twierdzenie KW PSP, że dodatek motywacyjny ma charakter fakultatywny (uznaniowy) to jednak nie oznacza to dowolności w ocenie jego nie przyznania.
W ocenie Sądu całe postępowanie w mojej sprawie było nacechowane rażącym naruszeniem prawa w postępowaniu administracyjnym. Obecny na sali pełnomocnik organu zaskarżonego nie potrafił w żaden sposób odpowiedzieć na pytania Sądu na podstawie jakich dokumentów i przepisów obydwaj Komendanci uznali że nie przysługuje mi dodatek motywacyjny.

Skutkiem wyroku (30 dni na uprawomocnienie) jest ponowne postępowanie administracyjne, które tym razem (mam nadzieję) odbędzie się z poszanowaniem prawa i nie będzie zawierać elementów dyskryminujących związkowca za jego działalność dla dobra ogółu strażaków PSP.

Pragnę w tym miejscu wyrazić moje szczególne słowa podziękowania za okazane mi wsparcie oraz obecność Przewodniczącego ZW - kol. Zbigniewa Rogodzińskiego na sali sądowej.
Jednocześnie proszę o wyrażenie przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki podziękowania za obecność na sali rozpraw Przewodniczącego ZW Forum Związków Zawodowych - kol. Krzysztofa Małeckiego, jak również umundurowanych kolegów z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
Zwłaszcza ich obecność świadczy niezbicie, że w tych ciężkich czasach wszystkie służby mundurowe trzymają się razem, nawet w sprawach nie dotyczących spraw ogólnych, o które  walczymy w obronie swoich praw do godności i poszanowania.
Jestem przekonany, że obecny wyrok WSA jest milowym krokiem na drodze uzmysłowienia członkom NSZZ Pracowników Pożarnictwa, że nasz Związek jest silny i staje murem w interesie każdego strażaka, któremu dzieje się krzywda. Moim zdaniem uświadamia to również szeregowym i młodym członkom naszej organizacji, że Komendanci i ich radcy prawni nie mają monopolu na prawidłową wykładnię obowiązujących nas wszystkich przepisów prawa.
 
z koleżeńskim pozdrowieniem
/-/ Marek GARNIEWICZ

http://www.fzz-sm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1054:wzajemne-poparcie-sub-pomogo&catid=26:wiadomoci-nszz-pracownikow-poarnictwa&Itemid=39

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2727 dnia: Luty 03, 2012, 09:13:29 »
Związkowcy za odrzuceniem projektu emerytalnego służb mundurowych
Cytuj
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych w wydanym w czwartek oświadczeniu opowiedziała się za odrzuceniem w całości rządowego projektu noweli ustawy emerytalnej. Zakłada on wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy zawodowych.
"Projekt jest antymotywacyjny, powoduje dalszą destabilizację w służbach mundurowych, szkodząc bezpośrednio bezpieczeństwu państwa" - napisano w stanowisku Federacji.

Według związkowców nie do przyjęcia w projekcie są m.in.: warunek równoczesnego osiągnięcia 25 lat służby i 55 lat życia dla uzyskania pierwszych uprawnień emerytalnych. W opinii Federacji powinno to być 25 lat służby i 50 lat życia, bądź 25 lat służby bez określania limitu wieku.

"Projekt jest wewnętrznie niespójny i niedopracowany warsztatowo, co szczególnie dziwi biorąc pod uwagę prowadzone przez ponad rok negocjacje w sprawie zmian systemu emerytalnego dla żołnierzy i funkcjonariuszy" - głosi stanowisko Federacji.

W środę minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że projekt w pierwszej połowie marca powinien trafić do Sejmu. Projekt na początku stycznia trafił do konsultacji międzyresortowych i społecznych; konsultacje międzyresortowe już się skończyły, zaś społeczne skończą się 10 lutego. "Po konsultacjach spodziewamy się wielu uwag, będziemy musieli je przeanalizować. Następnie projekt trafi na komitet stały Rady Ministrów" - mówił wówczas Cichocki.

Projekt przewiduje, że zachowany zostanie odrębny system emerytalny służb mundurowych (tzw. zaopatrzeniowy). To oznacza, że ta grupa zawodowa nie zostanie włączona do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS.

Funkcjonariusze i żołnierze mają nabywać prawo do emerytury po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku i stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat (obecnie wiek nie jest określony) i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat. Obecnie świadczenie to zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Po zmianach wysokość emerytury będzie zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat oraz dodatków i nagród rocznych. "Zastosowane rozwiązanie ma na celu zmianę w zakresie obliczania wysokości emerytury, uniemożliwiającą celowe podwyższanie wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku, mającego skutkować wzrostem świadczenia emerytalnego" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie również mogła wynieść 75 proc. pensji.

Reforma nie będzie dotyczyła funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę, a wyłącznie tych, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy. Mundurowi pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem.

Prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, ponieważ często np. policjanci, przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, ale również tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.

http://www.wnp.pl/wiadomosci/zwiazkowcy-za-odrzuceniem-projektu-emerytalnego-sluzb-mundurowych,161763_1_0_0_0_0.html

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1643:zwizkowcy-za-odrzuceniem-projektu-reformy&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2728 dnia: Luty 03, 2012, 12:57:37 »
A co powiecie na to???
Cytuj
W dolnośląskiej policji zawrzało po tym, jak ujawniliśmy że odchodzący na emeryturę wysocy funkcjonariusze w ostatnich dniach swojej pracy dostali wysokie dodatki motywacyjne, dzięki czemu będą mieli wyższe emerytury.

 Jeden z oficerów policji wylicza, że chodzi o ponad 7 tysięcy złotych wyższą odprawę i blisko tysiąc złotych miesięcznie więcej na emeryturze. Decyzję o przyznaniu dodatków podjął komendant wojewódzki Zbigniew Maciejewski, w przyszłym tygodniu także odchodzący do cywila.

 Oficer policji wylicza Gazecie Wrocławskiej: Naczelnik wydziału w komendzie wojewódzkiej dostaje średnio 6 tysięcy złotych miesięcznie na rękę. Gdy odejdzie na emeryturę, może liczyć na 75 procent ostatniej pensji co miesiąc (4500 złotych) oraz dodatkowo sześciokrotną odprawę na odejście - 36000 złotych. Dzięki przyznanym przez Maciejewskiego dodatkom te sumy wzrosną - emerytura średnio do 5440 złotych, a odprawa - aż do 43500 zł!

 Według nieoficjalnych informacji, z dolnośląskiej policji w najbliższych dniach odejść mają m.in. komendant miejski, szef i zastępca szefa sztabu komendy wojewódzkiej, dowódca oddziałów prewencji, szefowie kadr, zaopatrzenia i zamówień publicznych. Rzecznik dolnośląskiej Policji Paweł Petrykowski przyznaje, że dodatki wypłacono. Ale twierdzi, że nie dostali ich tylko odchodzący policjanci, ale i ci, którzy zostają w komendzie. Miały być wypłacone za wyniki pracy w ubiegłym roku i w związku z zadaniami na 2012 rok. - Nie wypłaca się dodatków motywacyjnych w związku o odchodzeniem na emeryturę - mówi.

 Szeregowi policjanci są zbulwersowani. Oto, co piszą na forum portalu GazetaWroclawska.pl:

 - A co z ludźmi pracującymi bezpośrednio "w terenie", im się nic nie należy drodzy komend(j)anci? - pyta BRW. - Policja to jedno wielkie kolesiostwo, im więcej dajesz dla tej służby, tym bardziej obrywasz po tyłku, a taki pan oficer co piastuje stanowisko naczelnika bądź inny oczywiście wszystko może, na wszystko ma czas i wszystko mu się należy.

 - Jestem oficerem policji, dowodzę ok 50 ludźmi, mam 18 lat służby i mam dość tej formacji, takie persony dostają po 1000 zł dodatku, a ludzie którzy u mnie służyli ponad 20 lat nie dostali nawet po 60 zł podwyżki - denerwuje się Darek.
http://praca.wp.pl/title,Skandal-w-policji-tysiac-zlotych-miesiecznie-wiecej-na-emeryturze,wid,14223685,wiadomosc.html
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2729 dnia: Luty 03, 2012, 14:20:24 »
A co powiecie na to???

Jesteśmy okradani przez cały czas pełnienia służby (20-25 lat), a jak odchodzimy na EM do robi się wielkie halo w mediach.  :tuba:

Zamiast dostawać dodatek motywacyjny do 50 % (powinien być w granicach 40-50%), to dostajemy 0,5 do 20%.  :fiuu:

Dlaczego budżety Naszych komend, są źle doszacowane pod kątem wypłacanych dodatków motywacyjnych?  :cooo:
Dlaczego na niektórych wysokich stanowiskach oficerskich od górnie jest przydział 50%??? 

Działania ZZ w policji w tej materii podczas spotkania z nowym KG:

Cytuj
* Ustalenia zasad podwyżki płac w 2012 roku. Wymiana poglądów nt. konsultacji w tej sprawie w kontekście art. 27 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych.
* Zmiany w ustawie o Policji w kierunku wprowadzenia płatnych nadgodzin za służby ponadnormatywne.
* Wstępne ustalenia ws. zasad przyznawania dodatku służbowego i funkcyjnego policjantom odchodzącym na emeryturę. Koncepcja wprowadzenia progresywnego dodatku za wysługę lat oraz powiązania wysokości dodatku służbowego/funkcyjnego ze stażem służby.
* Zasady przyznawania nagród motywacyjnych członkom kierownictwa służbowego i pozostałym policjantom.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1646:komendant-gowny-policji-spotka-si-z-nszz-policjantow&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 17:49:43 wysłana przez grzela »

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2730 dnia: Luty 06, 2012, 11:04:42 »
Bardzo interesująca inicjatywa rozmów na temat dodatków ,ciekawe dlaczego nasz leśny ludek nie porozmawia i jasno określi zasad przyznawania dodatków dla pracujących i odchodzących .U nas podobnie jak we Wrocławiu dodatki dostają tylko oficerowie ale Straż to inna bajka tu wszechmogący komedianci  dalej są  klasą panującą i nie omylną.Oby ktoś mądry przyjrzał się sobiepaństwu naszych przełożonych i ustalił raz na zawsze jasne zasady sprawiedliwego wynagradzania i awansowania pracowników. To co dzieje się obecnie przypomina wyzysk pańszczyźniany na czele z ekonomami  z KW i KP. Dodatek motywacyjny stał się dodatkowym źródłem pasożytnictwa oficerów z KP i nie ujawnianym w jakim wymiarze jest przyznawany komu i za co. Służbowe mają w 90% na maksa to w tym korycie obecnie urzędują a podziałowcom to nawet na odejście nie dają paru procent tego dodatku bo podobno zabronili wojewódzcy. Więc nazwijmy ten dodatek biurowym lub oficersko-dowódczym.Szarak go nie widzi choć by na mrozie 24 godziny działał.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2731 dnia: Luty 06, 2012, 12:24:22 »
Bardzo interesująca inicjatywa rozmów na temat dodatków ,ciekawe dlaczego nasz leśny ludek nie porozmawia i jasno określi zasad przyznawania dodatków dla pracujących i odchodzących .U nas podobnie jak we Wrocławiu dodatki dostają tylko oficerowie ale Straż to inna bajka tu wszechmogący komedianci  dalej są  klasą panującą i nie omylną.Oby ktoś mądry przyjrzał się sobiepaństwu naszych przełożonych i ustalił raz na zawsze jasne zasady sprawiedliwego wynagradzania i awansowania pracowników. To co dzieje się obecnie przypomina wyzysk pańszczyźniany na czele z ekonomami  z KW i KP. Dodatek motywacyjny stał się dodatkowym źródłem pasożytnictwa oficerów z KP i nie ujawnianym w jakim wymiarze jest przyznawany komu i za co. Służbowe mają w 90% na maksa to w tym korycie obecnie urzędują a podziałowcom to nawet na odejście nie dają paru procent tego dodatku bo podobno zabronili wojewódzcy. Więc nazwijmy ten dodatek biurowym lub oficersko-dowódczym.Szarak go nie widzi choć by na mrozie 24 godziny działał.

Zgadzam się w 100% myśle że to następne zadanie dla związków

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2732 dnia: Luty 06, 2012, 14:49:42 »
Ciekawostka z życia KM - wydział operacyjny: podoficer na 6 grupie dodatku służbowego ponad 1000 zł i ponadto dodatek motywacyjny w wysokości 400 zł.Żaden z dowódców zmian nie ma dodatku motywacyjnego a dodatek służbowy w wysokości nie przekraczającej 1 tys.Tu się można wk....ć....

straz98

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2733 dnia: Luty 06, 2012, 17:27:12 »
Jestem tylko ciekawy ilu strażaków z podziału chciałby się zamienić z tym podoficerem? Na 99% żaden!!!

pyra998

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2734 dnia: Luty 06, 2012, 17:47:24 »
Ciekawostka z życia KM - wydział operacyjny: podoficer na 6 grupie dodatku służbowego ponad 1000 zł i ponadto dodatek motywacyjny w wysokości 400 zł.Żaden z dowódców zmian nie ma dodatku motywacyjnego a dodatek służbowy w wysokości nie przekraczającej 1 tys.Tu się można wk....ć....

Wywołujesz sztucznie konflikt i podział biuro - podział.
16 lat służby, st. kpt. wydział operacyjny, dodatek służbowy nie przekracza 1 tys., dodatek motywacyjny 300 zł - 2 razy w roku za udział w ćwiczeniach. Mało tego mogę ci rzucić przykładami d-ców zmian i sekcji, którzy mają motywacyjny płacony. Więc proszę cie nie generalizuj. Opowiadaj takie rzeczy swoim dzieciom, może uwierzą.

Offline Firemanhack

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2735 dnia: Luty 06, 2012, 18:28:52 »
Widzę że brać strażacka się budzi ze snu ile to mogła by dostać a ile dostaje...I czas skończyć z biurami raz na zawsze,powinny to być stanowiska cywilne a  nie  kasa większa i emeryturka zza biurka po 15-tu latkach.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2012, 18:32:50 wysłana przez Firemanhack »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2736 dnia: Luty 06, 2012, 18:29:13 »
Ciekawostka z życia KM - wydział operacyjny: podoficer na 6 grupie dodatku służbowego ponad 1000 zł i ponadto dodatek motywacyjny w wysokości 400 zł.Żaden z dowódców zmian nie ma dodatku motywacyjnego a dodatek służbowy w wysokości nie przekraczającej 1 tys.Tu się można wk....ć....

na taki "miód" to mógł się tylko ktoś młody stażem "skusić"; różnica w uposażeniu nieznaczna, a po uwzględnieniu zwiększonych kosztów dojazdu, braku 0,5%, mniejszej ilości czasu możliwego do poświęcenia może niekoniecznie dorabianiu, ale np. hobby czy przebywaniu z rodziną, wręcz mogłoby okazać się, że nierekompensująca w pełni niedogodności związanych ze służbą w systemie codziennym; sądzę, że każdy z nas potrafi wyliczyć sobie, o ile musiałoby wzrosnąć uposażenie, żeby ten czynnik był decydujący przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu propozycji zmiany systemu pełnienia służby; i sadzę, że dla większości podana przez Ciebie różnica, to będzie co najwyżej wartość graniczna, od której w ogóle byliby skłonni zacząć rozważać taka propozycję; dlatego też opisana przez Ciebie sytuacja mnie wcale nie wk....ia i dużo bliższa jest mi ocena kol. straz98, chociaż jesteśmy praktycznie po przeciwnych końcach drabiny służbowej;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Firemanhack

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2737 dnia: Luty 06, 2012, 18:39:50 »
I przez te końce drabiny służbowej skończyły się czasy komendantów wszechmogących,teraz to liczą dodają lub nie bo z góry zakazano i po ptokach.

Offline Leniwy998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2738 dnia: Luty 07, 2012, 10:52:12 »
Podział  biuro-podział był zawsze i jest.
Ja na biuro nie zamieniłbym się za nawet za max dodatek w biurze. Przed kilkunastu laty był to mój  świadomy wybór. Oczywiście trzeba czasem było zagryźc zęby ,wysłuchując często bzdur i wymądzeń niezwykle doświadzczonych oficerów z zerowym stażem z biura, ale coś za coś.
   

Offline arek.ap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2739 dnia: Luty 07, 2012, 11:05:33 »
Witam, jestem podoficerem które po trzech latach pracy w biurze w wydziale operacyjnym powrócił na PB i naprawdę cieszę się z tego bardzo. Nie rozumie  takich wypowiedzi jak napisał kolega Siusiek czepiając się podoficera z operacyjnej na 6 gr. Powiem tak, ja też jak byłem w biurze to miałem większy dodatek ale 01 zabrał mi go jak wróciłem na PB i wcale mi tego nie żal. Jestem szczęśliwy że wróciłem na PB a o biurze nigdy złego słowa nie powiem bo poznałem pracę tu i tam. Na moje miejsce w biurze znalazł się jeden ochotnik któremu naprawdę dobrze życzę i wcale nie mam żalu do niego że max dodatek bo naprawdę znam tą robotę. Każdy gadał że mam max dodatek i jak ja mam dobrze, jak zapytałem się czy chce się zamienić to wtedy "oooo nieeee". Naprawdę można pisać na ten temat wiele ale ja poznałem pracę po obu stronach i ten kto mówi na biuro źle to moim zdaniem nie ma pojęcia o pracy w PSP.
Następna wypowiedź kolegi Firemanhack że w biurze powinny być same etaty cywilne. Po części zgodzę się ale tylko co do stanowiska jak księgowa, kadry ale reszta to funkcjonariusze powinny być. Po pierwsze trzeba mieć pojęcie jaki charakter ma praca w prewencji czy operacyjne i dopiero można rozmawiać o ucywilnianiu etatów. A po drugie nie mało jest sytuacji że strażak z PB z przykładowo 10 letnim stażem służby ma problemy ze zdrowiem i lekarz nie podpisuje badań na stanowisku w PB ..... i co wtedy, zapytam cwaniaczków którzy chcą ucywilniać etaty w biurze. Wtedy 01 może przenieść ciebie na MSK/PSK jeśli tam jest miejsce lub właśnie do biura gdzie możesz przesiedzieć do emki bo w innym przypadku to wylot i płacz co teraz mam zrobić.
Jeszcze napiszę o tym że dużo strażaków beczy jak tak u nas jest źle..., fakt nie jest dobrze ale i nie jest źle, dobrze to już było.... Byłem tydzień temu u strażaków niemieckich w miejscowości o 50 tyś. ludności, u nas większość miast powiatowych nie ma tyle ludności. I wiecie co tam jest ...... patrzę a tam 5 strażaków na służbie a w garażu 10 samochodów bojowych. Pytam dlaczego tak mało strażaków a  kolega mi odpowiada że oni są zawodowi (i tam nie ma że funkcjonariusz jak u nas)a reszta ludzi to już na zasadzie OSP. I mało tego 3 z nich to strażacy po 50-tce a 2 młodych. Sprzęt coś jak u nas i nie jest wcale jakiś lepszy. Ja to się boję że i kiedyś u nas dojdzie do takiego czegoś na szczeblu powiatowym że będzie 6 strażaków na służbie a reszta na gwizdek. Panowie z niemiec naprawdę nam zazdroszczą i mówią tak "cieszcie się co macie".
Pozdrawiam

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2740 dnia: Luty 07, 2012, 12:44:36 »
Cytuj
Ja to się boję że i kiedyś u nas dojdzie do takiego czegoś na szczeblu powiatowym że będzie 6 strażaków na służbie a reszta na gwizdek. Panowie z niemiec naprawdę nam zazdroszczą i mówią tak "cieszcie się co macie".

Kolego, jeszcze kilkanaście miesięcy temu było u nas 6 strażaków na PB na powiat, teraz jest 7 więc wcale nie jest to jakaś nowość...
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2741 dnia: Luty 07, 2012, 13:24:33 »
Arekp a ilu w tych Niemczech biurowych było ,tak jak u mnie 11 na podziale a 15 w biurze od poniedziałku do piątku niezbędnych tworzy- cieli tabelek zestawień i innych pierdoł. Ale mi nie chodzi oto tylko o zasady przyznawania dodatków dlaczego podział zawsze ma być w dupę bity dla jakiego dobra czy my nie tworzymy PSP tylko biurowcy .Ignorancja pseudo oficerów po rzucie granatem dla pospolitego strażaka przerasta wszelkie zasady współpracy ale oni są najmądrzejsi strażak w ich oczach to zło konieczne .
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline arek.ap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2742 dnia: Luty 07, 2012, 13:34:30 »
Widzę że Koledzy Pożarnik92 i Benq2 nie załapali wątku, tak to jest jak patrzymy w jedną stronę.

..wyjaśniam co miałem na myśli z kolegami z Niemiec. Obawiam się że kiedyś może u nas dojść do tego że nie będzie na PB 7 , 10 czy 20 strażaków tylko 5 a reszta na wezwanie jak w OSP i nie będziemy w MSW tylko z ramienia samożądowego jak to u kolegów sąsiadów. Jednostki 2 i 3 kat będą miały 5 strażaków na zmianie a 4 kat całkowite OSP. A Kolega Pożarnik92 dalej czepia się biura..... i na wyjaśnienia nie mam ochoty bo "sra w swoje gniazdo"....
pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2012, 15:18:57 wysłana przez Butel »

Offline Firemanhack

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2743 dnia: Luty 07, 2012, 16:38:33 »
Przez tyle lat ludzie srają w swoje gniazdo(czyt.strażackie)że już dawno z tej kupy powinno się rozpuścić i zniknąć a tu nic nowego tylko kupa większa tych za biurkami.....

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2744 dnia: Luty 07, 2012, 16:40:03 »
To biurowcy nas...li na nas swoim podejściem do nas i nie zdziwiłbym się gdyby ktoś mądry , wracając do głównego wątko przyjrzał się czy emerytura biurowcom należy się po tylu samo latach co podziałowcom. W założeniach reformy tak miało być zróżnicowanie ale do obrad usiedli pseudo strażacy i wszystkich dalej równo będzie się traktowało, panią Krysie co ognia nie widziała , panią Zosie z kadr co dym wąchała na grillu i innych dekowników z orderami i na piersiach za codzienną walkę ze strażakami i gorącą kawą.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2745 dnia: Luty 07, 2012, 16:51:09 »
Cytuj
Trwają konsultacje w sprawie reformy emerytur mundurowych
Zbliża się termin zakończenia konsultacji społecznych nad projektem ustawy zawierającym propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpatrzy wszystkie uwagi zgłoszone w ramach konsultacji. Projekt został przekazany do konsultacji 10 stycznia br. Termin na zgłaszanie uwag to 30 dni. Zaproponowane w projekcie zmiany obejmą tylko tych funkcjonariuszy, którzy zostaną przyjęci do służby po wejściu w życie nowych przepisów.
Projekt ustawy zawierający propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych otrzymały do konsultacji m.in. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Krajowa Sekcja Pożarnictwa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych już w grudniu ubiegłego roku podczas spotkania ze stroną związkową przedstawił propozycję zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych.

Zgodnie z projektem zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Zostaną nim objęci zarówno funkcjonariusze będący już w służbie, jak i ci, którzy dopiero do niej przystąpią. Funkcjonariusze nadal będą więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat wieku zagwarantuje prawo do emerytury. W ten sposób nowi funkcjonariusze i żołnierze będą pracowali dłużej w służbie dla Państwa.

Zaproponowano także, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Podstawa przyszłej emerytury będzie, zatem wyliczana z trzech wybranych lat.

Równocześnie funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym, a nowym systemem.

Proponowane zmiany znajdują się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9604/Trwaja_konsultacje_w_sprawie_reformy_emerytur_mundurowych.html


Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2746 dnia: Luty 07, 2012, 17:06:00 »
To biurowcy nas...li na nas swoim podejściem do nas i nie zdziwiłbym się gdyby ktoś mądry , wracając do głównego wątko przyjrzał się czy emerytura biurowcom należy się po tylu samo latach co podziałowcom. W założeniach reformy tak miało być zróżnicowanie ale do obrad usiedli pseudo strażacy i wszystkich dalej równo będzie się traktowało, panią Krysie co ognia nie widziała , panią Zosie z kadr co dym wąchała na grillu i innych dekowników z orderami i na piersiach za codzienną walkę ze strażakami i gorącą kawą.

A skąd ta pewność że nie bylo odwrotnie.
Bredzisz kolego. 15 latach w podziale. Zaczynałem od d-ca zastępu, potem sekcji, skończyłem na zmiany. Z powodów zdrowotnych zostałem zmuszony do przejścia na 8 h. I co według twoje rozumowania mam prawo do emerytury bo 15 lat byłem w podziale a teraz służę za darmo, nie powinno mi się już nic liczyć? Ile jest takich ludzi, którzy z podziału powędrowali za biurko z własnej woli lub zostali do tego poniekąd zmuszeni. W drugą stronę jest niestety gorzej. Ten zza biurka chociażby chciał nie ma szans na przejście na podział, a na wolne stanowiska przyjmowani są absolwenci. Ja jestem o tyle w komfortowej sytuacji, że miałem okazję poznać i jedną i drugą stronę medalu. I w obydwu przypadkach nie jest tak miło jakby się komuś wydawało. Więc proszę szanowni koledzy o szacunek jednych i drugich. Bo i tu i tu można znaleźć wiele niedociągnięć. Nie jest tak, że na podziale to non stop wyjazdy, ćwiczenia etc. Takie rzeczy można opowiadać laikom nie znającym tematu. Ile razy zdarzyło ci się kolego w ciągu dnia gnić na wozie, siedzieć w internecie, oglądać mecz albo film na świetlicy, wykorzystać karchera do mycia prywatnego auta, wykorzystać garaż do parkowania swojego auta zimą? I nie mów proszę, że 24 h masz wyjazdy, manewry, nocne ćwiczenia, itp.
W biurze taż lekko nie jest, ale czasami są dni, że zanudzić się idzie na śmierć, ale jak pieprznie coś większego, powódź czy inne to i biurowych z domu się ściąga i siedzą do końca, ot chociażby operacyjna, kwatermistrzostwo, itp.Bywają dni, że na biurku jest tyle kwitów do obrobienia, że cie zza nich nie widać. Przepychanki kto jest lepszy a kto gorszy są śmieszne. A co do dodatków, to uwierz mi, że potrafię ci wymienić kilkunastu co najmniej strażaków z podziału co pobierają dodatki motywacyjne i mają dość duże dodatki służbowe wcale nieodbiegające od tych z biura. Więc przestańcie siać ferment i niech każdy robi swoje. Bo jak między sobą będziemy się żreć to ktoś to wreszcie wykorzysta.   
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2012, 17:11:35 wysłana przez firek998 »

Offline arek.ap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2747 dnia: Luty 07, 2012, 17:47:54 »
To biurowcy nas...li na nas swoim podejściem do nas i nie zdziwiłbym się gdyby ktoś mądry , wracając do głównego wątko przyjrzał się czy emerytura biurowcom należy się po tylu samo latach co podziałowcom. W założeniach reformy tak miało być zróżnicowanie ale do obrad usiedli pseudo strażacy i wszystkich dalej równo będzie się traktowało, panią Krysie co ognia nie widziała , panią Zosie z kadr co dym wąchała na grillu i innych dekowników z orderami i na piersiach za codzienną walkę ze strażakami i gorącą kawą.

A skąd ta pewność że nie bylo odwrotnie.
Bredzisz kolego. 15 latach w podziale. Zaczynałem od d-ca zastępu, potem sekcji, skończyłem na zmiany. Z powodów zdrowotnych zostałem zmuszony do przejścia na 8 h. I co według twoje rozumowania mam prawo do emerytury bo 15 lat byłem w podziale a teraz służę za darmo, nie powinno mi się już nic liczyć? Ile jest takich ludzi, którzy z podziału powędrowali za biurko z własnej woli lub zostali do tego poniekąd zmuszeni. W drugą stronę jest niestety gorzej. Ten zza biurka chociażby chciał nie ma szans na przejście na podział, a na wolne stanowiska przyjmowani są absolwenci. Ja jestem o tyle w komfortowej sytuacji, że miałem okazję poznać i jedną i drugą stronę medalu. I w obydwu przypadkach nie jest tak miło jakby się komuś wydawało. Więc proszę szanowni koledzy o szacunek jednych i drugich. Bo i tu i tu można znaleźć wiele niedociągnięć. Nie jest tak, że na podziale to non stop wyjazdy, ćwiczenia etc. Takie rzeczy można opowiadać laikom nie znającym tematu. Ile razy zdarzyło ci się kolego w ciągu dnia gnić na wozie, siedzieć w internecie, oglądać mecz albo film na świetlicy, wykorzystać karchera do mycia prywatnego auta, wykorzystać garaż do parkowania swojego auta zimą? I nie mów proszę, że 24 h masz wyjazdy, manewry, nocne ćwiczenia, itp.
W biurze taż lekko nie jest, ale czasami są dni, że zanudzić się idzie na śmierć, ale jak pieprznie coś większego, powódź czy inne to i biurowych z domu się ściąga i siedzą do końca, ot chociażby operacyjna, kwatermistrzostwo, itp.Bywają dni, że na biurku jest tyle kwitów do obrobienia, że cie zza nich nie widać. Przepychanki kto jest lepszy a kto gorszy są śmieszne. A co do dodatków, to uwierz mi, że potrafię ci wymienić kilkunastu co najmniej strażaków z podziału co pobierają dodatki motywacyjne i mają dość duże dodatki służbowe wcale nieodbiegające od tych z biura. Więc przestańcie siać ferment i niech każdy robi swoje. Bo jak między sobą będziemy się żreć to ktoś to wreszcie wykorzysta.

101% popieram..... świetnie Kolego Firek998 to opisałeś.... znasz temat po obu stronach i z takim można rozmawiać....
pozdrawiam

Offline szakal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2748 dnia: Luty 07, 2012, 18:52:46 »
Co wy mi tu pierd....a, straż zawsze dzieliła się  na 'my" i "oni" Jeszcze nie spotkałem "biurkowca" który by pałał miłością do PB i chciał usilnie do nas dołączyć,  w drugą stronę i owszem, było wielu plecaków którzy tylko czekali na miejsce za biurkiem. Pracuję w straży już wystarczająco długo żeby zobaczyć że "biurwy" konsumują zawsze ok. 60% podwyżek, który z nich wziął udział w akcji protestacyjnej popierając żadanie podwyżek :pyt: ale łapy po pieniądze pierwsi wyciągają a dla PB zostają ochłapy z Pańskiego stołu. Dalej po kiego h...a w mundurkach biegają na dzień strażaka,tylko w ten dzień, kadrowe, księgowe, informatycy, ONI konsumują zajeb...e pieniądze które powinny być NASZE  :krzyk: Z jakiej paki mają urlopy dodatkowe  :krzyk: i za co  :krzyk: u mnie 01 każe biurwom posiedzieć na MSK kilka godzin, i już mają urlopik :krzyk: a my, zapierd....y w brudzie, smrodzie, wodzie za mniejsze pieniądze i te same przywileje JA się pytam gdzie tu jest sprawiedliwość, a te medale co dają raz w roku mam w DU.IE. Straż TO MY a NIE WY  :krzyk: :krzyk: :krzyk:   I zapamiętajcie to sobie dobrze oni zawsze nas wyru....ją  :krzyk:

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2749 dnia: Luty 07, 2012, 19:06:13 »
Co wy mi tu pierd....a, straż zawsze dzieliła się  na 'my" i "oni" Jeszcze nie spotkałem "biurkowca" który by pałał miłością do PB i chciał usilnie do nas dołączyć,  w drugą stronę i owszem, było wielu plecaków którzy tylko czekali na miejsce za biurkiem. Pracuję w straży już wystarczająco długo żeby zobaczyć że "biurwy" konsumują zawsze ok. 60% podwyżek, który z nich wziął udział w akcji protestacyjnej popierając żadanie podwyżek :pyt: ale łapy po pieniądze pierwsi wyciągają a dla PB zostają ochłapy z Pańskiego stołu. Dalej po kiego h...a w mundurkach biegają na dzień strażaka,tylko w ten dzień, kadrowe, księgowe, informatycy, ONI konsumują zajeb...e pieniądze które powinny być NASZE  :krzyk: Z jakiej paki mają urlopy dodatkowe  :krzyk: i za co  :krzyk: u mnie 01 każe biurwom posiedzieć na MSK kilka godzin, i już mają urlopik :krzyk: a my, zapierd....y w brudzie, smrodzie, wodzie za mniejsze pieniądze i te same przywileje JA się pytam gdzie tu jest sprawiedliwość, a te medale co dają raz w roku mam w DU.IE. Straż TO MY a NIE WY  :krzyk: :krzyk: :krzyk:   I zapamiętajcie to sobie dobrze oni zawsze nas wyru....ją  :krzyk:

Wydaje mi się, że służby to ty masz tyle co bytności na tym forum. Jesteś zapewne kolejnym młodym wilczkiem wszechwiedzącym.
Owszem, też uważam że księgowa, czy kadrowa, czy informatyk może być cywilem, tego nie kwestionuję. Ale nie ubliżaj ludziom, którzy na pożarnictwie zęby zjedli jak ciebie gęsi po podwórku za małego ciągały. Zapewniam cię że wielu jest takich za biurkiem co dziś sa gotowi przejść na PB, ale pokaż mi chętnych w druga stronę.
A wbrew pozorom co do kasy to dobry informatyk i księgowa nie pracowaliby za takie pieniądze jak dostają mundurowi.