Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1886667 razy)

Offline miker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 199
  • Ostatni start do SA-2012 !
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2500 dnia: Grudzień 12, 2011, 16:57:32 »
mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2013 zatrudnionych od 1 stycznia 2012 troche dziwne??

 Chcielibyśmy opracować i przedstawić projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych do 10 stycznia, a następnie skierować go do konsultacji społecznych. Mamy nadzieję, że pod koniec stycznia lub na początku lutego projekt trafi do parlamentu, tak, by w pierwszej połowie 2012 ustawa trafiła na biurko prezydenta i aby najpóźniej 1 stycznia 2013 nowe przepisy zaczęły obowiązywać - powiedział po spotkaniu dziennikarzom szef MSW.

Te  zmiany będą obowiązywać tych przyjętych po 1 stycznia 2013 nie może być tak zeby ustawa obowiązywała również tych przyjetych rok wcześniej

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2501 dnia: Grudzień 12, 2011, 18:34:41 »
Rozmowy w/s emerytur wznowione

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w dniu 12 grudnia 2011 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego ,,Dialog” w Warszawie wznowiono rozmowy zespołu związkowo
-rządowego powołanego do opracowania założeń do nowego modelu emerytalnego służb mundurowych. W rozmowach udział brali: przewodniczący zespołu Minister Administracji
i Cyfryzacji Michał Boni, Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Sekretarz Stanu w resorcie sprawiedliwości Stanisław Chmielewski
a także przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, KSP ,,Solidarność” oraz Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP. 
W trakcie rozmów strona rządowa podtrzymała wcześniejsze ustalenia dotyczące zaopatrzeniowego systemu emerytalnego dla nowo przyjętych funkcjonariuszy i żołnierzy oraz poziomu minimalnej wysługi lat służby uprawniającej do przejścia na zaopatrzenie emerytalne (25 lat- 60% z dowolnie wybranych trzech lat służby). Kwestią sporną pozostaje minimalny wiek uprawniający do przejścia na emeryturę – strona rządowa proponuje, aby dla nowoprzyjętych wynosił on 55 lat. Ponadto kwestiami nie uzgodnionymi pozostały nadal sprawy związane m.in. z orzecznictwem lekarskim oraz łączeniem świadczeń. W trakcie posiedzenia zespołu Minister Michał Boni poinformował, iż do 10 stycznia 2012 roku stronie związkowej zostanie przedstawiony do konsultacji projekt nowej ustawy emerytalnej tak, aby w lutym jak zakłada Rząd można było rozpocząć proces legislacyjny w Sejmie. W trakcie posiedzenia zespołu szeroko omawiano również kwestie związane z zapowiedzianymi
i zaplanowanymi w projekcie budżetu na 2012 rok podwyżkami dla żołnierzy i policjantów (300 zł) oraz ich brakiem dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej. W naszej ocenie taka sytuacja jest nie do przyjęcia i skrajnie niekorzystnie wpływa na atmosferę panującą w pominiętych podwyżkami formacjach. Strona rządowa została poinformowana, iż wobec nierozwiązana sprawy regulacji płac powinna się liczyć z konsekwencjami, które wynikają
z uprawnień, jakie posiadają związki zawodowe. Minister Jacek Cichocki oświadczył, że polecił dokonanie szczegółowej analizy budżetu MSW w celu znalezienia środków finansowych pozwalających na wdrożenie podwyżek dala PSP i SG. Analogiczne deklaracje w stosunku do funkcjonariuszy Służby Więziennej złożył reprezentujący Ministerstwo Sprawiedliwości wiceminister S. Chmielewski. Na połowę stycznia strona związkowa została zaproszona przez Szefa MSW na kolejne spotkanie celem przedstawienia wyników analizy i możliwości, jakie daje aktualny budżet resortu. W bieżącym tygodniu odbędzie się posiedzenie władz krajowych ZZS „Florian”, na którym zostanie omówiona kwestia wyników prowadzonych dotychczas rozmów ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu uposażeń oraz wypracowane zostaną kierunki dalszych działań.


Przewodniczący ZK ZZS Florian
Krzysztof Oleksak

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2502 dnia: Grudzień 12, 2011, 20:39:03 »
Cytuj
Warszawa 12 grudnia 2011r.
KOMUNIKAT
W dniu 12 grudnia 2011 r. Przedstawiciele Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” wzięli udział w spotkaniu przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi i reprezentantami strony społecznej na temat reformy systemu emerytalnego służb mundurowych.
W spotkaniu stronę rządową reprezentowali:
Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni,
Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki
Minister Obrony Narodowej Wojciech Siemoniak
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Marek Stanisław Bucior
Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych i Przewodniczący Konwentu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego.
Minister Michał Boni przedstawił dotychczasowy przebieg rozmów w sprawach emerytalnych. Dotychczasowe rozmowy strona rządowa uznała za zakończone. W ciągu kilku tygodni strona rządowa przedstawi projekt nowej ustawy, do konsultacji społecznych. Gotowy projekt ma trafić do Sejmu w lutym 2012 roku.
          Założenia ustawy przedstawił Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki.
1. Nowy system emerytalny będzie dotyczył jedynie osób przyjętych do służby po wejściu w życie tego systemu.
2. Nowy system emerytalny będzie systemem zaopatrzeniowym.
3. Warunkiem nabycia praw emerytalnych będzie spełnienie łącznie dwóch warunków 55 rok życia i 25 lat służby.
4. Emerytura po 25 latach służby wynosić będzie 60 % podstawy uposażenia.
5. Podstawa uposażenia będzie obliczana jako średnia z 3 najkorzystniejszych dla funkcjonariusza lat służby.
6. Maksymalny wskaźnik emerytury wynosić będzie 75 % podstawy uposażenia po 30 latach służby.
7. Zmiana dotyczyć będzie zarówno funkcjonariuszy jak i żołnierzu zawodowych.
8. W związku z przyjętym modelem zaopatrzeniowym zostaną zmienione odpowiednie dokumenty strategiczne rządu.

Na wniosek strony społecznej strona służbowa poinformowała, że dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej nie są planowane podwyżki w roku 2012. Zapowiadane przez Premiera Donalda Tuska podwyżki mają dotyczyć funkcjonariuszy Policji oraz żołnierzy zawodowych. Wszyscy przedstawiciele strony społecznej jednoznacznie zaprotestowali przeciwko pominięciu części służb przy planowaniu podwyżek na rok 2012. W związku z tym ustalono, że do rozmów w tej sprawie dojdzie w połowie stycznia 2012 r., po przeanalizowaniu możliwości przesunięcia środków finansowych w ramach MSW. Wobec zaistniałej sytuacji w trybie pilnym zostaną przeprowadzone konsultacje w sprawie dalszych działań.

Leszek Błaszczyk Wiceprzewodniczący KSP NSZZ „Solidarność”
Damian Kochoń Wiceprzewodniczący KSP NSZZ „Solidarność”
Sebastian Jarych Sekretarz KSP NSZZ „Solidarność”

źródło: http://www.skpnszz.org

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2503 dnia: Grudzień 12, 2011, 20:42:03 »
Cytuj
Komunikat MSW po spotkaniu zespołu

Dziś (12 grudnia br.) odbyło się spotkanie dotyczące nowego modelu emerytalnego służb mundurowych. Zaproponowane zmiany nie obejmą funkcjonariuszy już pełniących służbę, a tylko przyjętych po wejściu w życie nowych przepisów. Projekt zmian zachowuje odrębny system zaopatrzeniowy, natomiast wydłuża minimalny staż służby.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a także przedstawiciele związków zawodowych policjantów, strażaków, strażników granicznych i strażników więziennych.

- Przedstawiliśmy plan rządu dotyczący prac nad nowym systemem emerytur mundurowych dla nowych funkcjonariuszy i żołnierzy. Chcielibyśmy opracować i przedstawić projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych do 10 stycznia 2012 r., a następnie skierować go do konsultacji społecznych. Mamy nadzieję, że pod koniec stycznia lub na początku lutego przyszłego roku projekt trafi do parlamentu, tak, by w pierwszej połowie 2012 ustawa trafiła na biurko prezydenta i aby najpóźniej 1 stycznia 2013 r. nowe przepisy zaczęły obowiązywać - powiedział po spotkaniu minister Jacek Cichocki.

Propozycje dotyczące zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych:

    Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Równocześnie funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem. Zasadę, iż proponowane zmiany obejmą tylko funkcjonariuszy i żołnierzy przystępujących do służby podkreślił w swoim expose premier Donald Tusk.

    Zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych.

Będą nim objęci funkcjonariusze już dziś będący w służbie, jak i dopiero do niej przystępujący. Funkcjonariusze nadal będą więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

    Wiek emerytalny i wydłużony minimalny staż służby.

Prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku i stażu służby. Wprowadzenie tych zmian zapowiedział w swoim expose 18 listopada br. premier Donald Tusk. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat.

- Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat wieku daje prawo do emerytury. Chcemy, aby nowi funkcjonariusze i żołnierze pracowali dłużej w służbie dla państwa - podkreślił po spotkaniu minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

    Podstawa przyszłej emerytury będzie wyliczana z 3 wybranych lat.

Strona rządowa zaproponowała również, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji.

Strona rządowa dostrzega potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań w systemie emerytalnym służb mundurowych. Kwestia ta jest trudna, ale strona rządowa dokłada wszelkich starań, aby pogodzić oczekiwania społeczeństwa z oczekiwaniami funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy pełnią trudną i wymagającą poświęceń służbę.
http://www.fzz-sm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=941&catid=2&Itemid=3
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2504 dnia: Grudzień 12, 2011, 22:51:48 »
hm dlaczego nic się  nie mówi o dodatkach do obliczenia emerytury dla obecnie służących??? wszak wiadomo  że  w niektórych woj już zostały zablokowane a co z 13 pensją ? mundurówką ?

EEEEEE

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2505 dnia: Grudzień 13, 2011, 08:02:54 »
po 25 latach stażu i wieku 55 lat 60% (po staremu 6% więcej za 25 lat i bez wieku) ale jaki % za każdy następny rok służby nie wiadomo. Wcześniej było proponowane że 3% a w obecnych ustaleniach tego nie ma. Naliczanie z 3 lat najbardziej korzystnych - ale korzystnych wobec czego? jakiegoś wskaźnika płac w cywilu kiedy płace były wyższe od cywilnej? Tak czy inaczej w plecy, a reforma by nas orżnąć. I jeszcze jedno pytanie: czy naliczanie z ostatnich 3 lat obejmie wszystkich? o tym się nie mówi, a ogólnie, że dotyczyć ma reforma nowoprzyjętych, a wyjdzie, że sposób naliczania dotknie wszystkich Prośba do central związkowych, aby w styczniu jak pojawi się projekt i będzie wiadomo jak i co liczyć, opublikowały na swoich stronach arkusz kalkulacyjny do obliczania emerytur po nowemu żeby każdy mógł sobie przeliczyć i podjąć decyzję - narazie wiele niewiadomych, ale lepiej już nie będzie

Offline Fenix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2506 dnia: Grudzień 13, 2011, 09:14:07 »
Z tego co piszą to naliczanie dotyczyć będzie i nowych i obecnych już funkcjonariuszy i co najgorsze czyli od angażu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ludzie zróbmy coś bo nawet 75 % od 2000 to jest jedno wielkie G.... na co to wystarczy???????????????????????????????????????????????? :stop:

strazak1982

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2507 dnia: Grudzień 13, 2011, 09:34:24 »
 :milcz:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 17:05:04 wysłana przez strazak1982 »

Offline Fenix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2508 dnia: Grudzień 13, 2011, 10:00:31 »
angaż dyżurnego operacyjnego powiatu 2180 zł
po 30 latach 75% x 2180 = 1635 brutto emki  :zamknij:

Offline Leniwy998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2509 dnia: Grudzień 13, 2011, 10:02:44 »
Z tego co piszą to naliczanie dotyczyć będzie i nowych i obecnych już funkcjonariuszy i co najgorsze czyli od angażu!!!!!!!!!!!!
Z czego tak wywnioskowałeś??
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2011, 10:06:43 wysłana przez Leniwy998 »

Offline Fenix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2510 dnia: Grudzień 13, 2011, 10:07:09 »
6. Maksymalny wskaźnik emerytury wynosić będzie 75 % podstawy uposażenia po 30 latach służby.
reszta to dodatki np stopien, stazowe czy służbowy

Offline jeremiasz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2511 dnia: Grudzień 13, 2011, 10:38:56 »
Koledzy piszcie raporty bo za 20 lat będą gorsze emerytury niż teraz . W tej firmie zostaną tylko fanatycy.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2512 dnia: Grudzień 13, 2011, 10:43:31 »
Żenujące jest według mnie podejście do sprawy całej naszej góry czyli Komendy Głównej.Policjant wypowiada się w naszym imieniu że powinniśmy dostać także podwyżki a 01 i jego zastępcy nic nie kiwnęli palcem w tej kwestii.Dodam iż tak mi się wydaje iż to grono będzie wiało ze swioch stołków jeszcze przed wejściem ustawy w życie.Napewno spotka się w najbliższym czasie ze związkami i będzie mydlił oczy jak to walczył o nas i że projekt jest tak pięknie przygotowany.Może czas Panie Komendancie chociaż wypowiedzieć się na swojej stronie jak Pan się na to wszystko zapatruje bo już wiem iż w sprawie naszych podwyżek napewno nie kiwnął Pan palcem.

Offline mikeme

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2513 dnia: Grudzień 13, 2011, 11:14:52 »
Ja tez uważam, iż trzeba zdjąć flagę z masztu i w spadać. I już od jakiegoś czasu wdrożyłem postępowanie. Wszyscy na nas leją, nie mamy przedstawicieli w MSW, nasze emerytury negocjują inni...brak podwyżek, w przeciwieństwie do inflacji....ja mam rodzinę, i muszę ją wyżywić i utrzymać!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2514 dnia: Grudzień 13, 2011, 11:49:24 »
Z tego co piszą to naliczanie dotyczyć będzie i nowych i obecnych już funkcjonariuszy i co najgorsze czyli od angażu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ludzie zróbmy coś bo nawet 75 % od 2000 to jest jedno wielkie G.... na co to wystarczy???????????????????????????????????????????????? :stop:

5.Podstawą wymiaru emerytury obecnie zatrudnionych będzie nadal uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku.

6.Według strony rządowej w nowym systemie  podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech dowolnych lat służby wybranych przez zainteresowanego. 

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1432:komunikat-fzzsm-z-12-grudnia-2011&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2515 dnia: Grudzień 13, 2011, 12:13:06 »
7 lat temu wstapilem do słuzby i na tamtych zasadach chciałbym ja zakonczyc :) inaczej wybrałbym inna drogę życia i bycia. Nie zmienia sie zasad gry podczas gry! Szkoda i przyro jest mi z tego powoddu ze jako funkcjonariusz PSP pomija sie nas jako formacje umundurowaną przy dzieleniu uposażenia, gdzie i tak marnie wygladamy na tle wszystkich mundurówek. :( gdybym mial lat 15 w słuzbie nie byłoby mnie juz w tej branzy. pozdrawiam i licze na konkretne rozmowy tam u góry :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2516 dnia: Grudzień 13, 2011, 12:46:13 »
Związki mundurowe podbijają stawkę: chcą podwyżek dla wszystkich służb

Cytuj
Rząd i związki zawodowe służb mundurowych są bliskie kompromisu dotyczącego zmian w emeryturach. Projekt ustawy ze szczegółowymi przepisami ma być gotowy do połowy stycznia.

W protokole rozbieżności zostały dwie kwestie: wypłata pierwszej emerytury dopiero po przekroczeniu 55. roku życia oraz zakaz łączenia świadczenia emerytalnego z rentowym. Mundurowi akceptują natomiast pomysł rządu, aby funkcjonariusze uzyskiwali prawa emerytalne po 25 latach służby, a nie jak dziś już po 15. Rząd chce, by emerytura była naliczana na podstawie średniej z wynagrodzeń z ostatnich trzech lat, a nie ostatniej pensji, jak obecnie. – Osiągnęliśmy częściowe porozumienie, ale diabeł tkwi w szczegółach – mówił wczoraj wiceszef policyjnych związków Andrzej Szary, który w samych związkach uchodzi za jastrzębia.

Do kolejnego spotkania ze związkowcami ma dojść już w styczniu. – Będziemy dalej negocjować. Mamy argumenty, które powinny przekonać ministra Cichockiego i premiera Tuska – zapowiada Szary.

Wyraźną wygraną związkowców jest rezygnacja rządu z planu włączenia żołnierzy, policjantów czy strażaków w system ZUS-owski. Dodatkowo wczoraj sam premier Tusk potwierdził, że zmiany nie będą dotyczyć już będących w służbie, a dopiero tych przyjmowanych po styczniu 2013 roku. Obecnie służący mają dostać możliwość wyboru systemu, z którego będzie naliczana ich emerytura. Ma to uspokoić żołnierzy i policjantów i zapobiec odchodzeniu ze służby. Drugim argumentem rządu ma być dla nich potwierdzenie wprowadzenia od lipca 2012 roku podwyżki. Zapowiedział ją w expose premier. Ma wynieść średnio 300 zł miesięcznie w przeliczeniu na funkcjonariusza.

Ale rząd znalazł się pod presją innych służb, którym podwyżki nie obiecano. – Pominięcie strażaków, strażników granicznych i przedstawicieli innych formacji jest próbą podzielenia naszego środowiska. Walczymy o podwyżki dla wszystkich – komentuje Szary.

Proponowane zmiany są dla obecnie służących neutralne, a rząd nie licytuje ostro ze względu na zbliżający się turniej Euro, a także obawę przed rozwojem sytuacji społecznej. Już dziś liczba wakatów w policji (ok. 6000) jest najwyższa w historii ostatnich 20 lat, a przy zapowiedzi niekorzystnych zmian lawinowo by urosła. – Tylko pominięcie trzynastki przy naliczaniu emerytury spowodowałoby, że cztery lata dłużej musiałbym pracować, aby wyrównać sobie stratę. Nawet sekundy bym się nie zastanawiał, czy przejść już na emeryturę – mówi oficer policji z 19-letnim stażem, który ma pełnić kierowniczą funkcję podczas turnieju Euro.

Podobne nastroje panują w innych służbach, np. wśród strażaków. Wczoraj związki poinformowały, że w 2012 r. ich liczba może stopnieć nawet o 5 tysięcy. Fala odejść mogłaby zachwiać systemem bezpieczeństwa i spowodować bezradność państwa np. wobec powodzi. – Czujemy, że rząd łagodzi swoje stanowisko i zamierzamy to wykorzystać. Jeśli ktoś nam zarzuci, że jesteśmy cyniczni, odpowiem, że to my zmusiliśmy dwa lata temu premiera Tuska do rozmów o kształcie emerytur – mówi jeden ze związkowców. Według oficjalnych zapowiedzi realne jest, że w połowie 2012 r. prezydent dostanie do podpisu gotową ustawę. Jeśli utrzymane zostaną dzisiejsze założenia to pierwsze, realne oszczędności dla budżetu przyniosą one w 2027 roku.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1433:rzd-i-zwizki-zawodowe-bliskie-kompromisu&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/575156,zwiazki_mundurowe_podbijaja_stawke_chca_podwyzek_dla_wszystkich_sluzb.html

Offline kogut78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2517 dnia: Grudzień 13, 2011, 12:47:07 »
Czy to, aby nie jest zamierzona decyzja ,aby podwyżki dostali jedynie ci funkcjonariusze służący w foramacjach typowo siłowo-porządkowych,tak żeby, jak ktoś już tu napisał, miał kto gonić społeczeństwo w razie jakichs protestów?Chyba władza coś ukrywa przed ludźmi,że się tak zabezpiecza.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2518 dnia: Grudzień 13, 2011, 13:45:25 »
Widzę, że bez sensu jest dalej brnąć w tym bagienku i trzeba przekazać stery młodszym. ja chyba już się wypaliłem, jestem zmęczony ta ciągłą niepewnością itp. W związku z powyższym proszę kolegów którzy coś wiedzą więcej od mojej kadrowej na temat odejścia na emkę (ja nie mam już nawet chęci zagłębiania się i szukania przepisów) aby podali odpowiedni linki, przepisy itp.Np. nie wiem czy mnie kadrowa nie wpuszczała w maliny, że nie będę miał doliczane 1,3% jeśli podejmę pracę na emce bo mam dopiero 42 latka (limit podobno 50). Obecnie dorabiam na umowę zlecenie i tez mi powiedziała, że lat na umowę zlecenie się nie wlicza będąc na emce.
Ogólnie proszę o konkretne przepisy a nie typu podobno.
Pozdrawiam- chyba emeryt od lutego

EEEEE

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2519 dnia: Grudzień 13, 2011, 14:31:42 »
Pociesza mnie pkt 5 tego komunikatu http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1432&catid=1&Itemid=30 PS. Szkoda tylko, że nasze 3 związki nie publikują bardziej szczegółowych informacji,a tylko że coś tam się odbyło.

Policjantów uciszają rzekomymi podwyżkami. Strażakom nie opłaca się dawać czegokolwiek, bo jest ich za mało. Policjanci jak rzucą raportami to nikt ich nie zastąpi. Natomiast strażaków PSP można "pognać" i szybko zastąpić awaryjnie na jakiś czas strażakami z OSP. W końcu PSP nie na darmo i za darmo ich tylu wyszkoliła.

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2520 dnia: Grudzień 13, 2011, 14:41:22 »
officer - twoja kadrowa cie oszukuje  nie do końca , umowa zlecenie  nie wlicza ci sie do wyliczenia nowej podstawy emerytury  natomiast jeśli będziesz zatrudniony i będzie opłacany za cienie zus to masz prawo na nowo przeliczyć emkę ale,, dopiero jak osiągniesz wiek emerytalny i tu jest pytanie 55, 65, czy 67 lat?

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2521 dnia: Grudzień 13, 2011, 20:30:02 »
Cytuj
officer - twoja kadrowa cie oszukuje  nie do końca , umowa zlecenie  nie wlicza ci sie do wyliczenia nowej podstawy emerytury  natomiast jeśli będziesz zatrudniony i będzie opłacany za cienie zus to masz prawo na nowo przeliczyć emkę ale,, dopiero jak osiągniesz wiek emerytalny i tu jest pytanie 55, 65, czy 67 lat?

Potwierdzam, masz prawo do ponownego naliczenia wysokości emki, ale po osiągnięciu 55 lat, musisz cierpliwie zbierać po odejściu ze służby po 1,3% za każdy składkowy rok pracy (więc umowa zlecenie się nie wlicza), następnie po osiągnięciu 55 roku życia zwracasz się do ZER-u o ponowne naliczenie emki, i jak się okaże, że masz ją już pełnej wysokości możesz dorabiać na maksa bez strat w jej wysokości.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline nurek04

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2522 dnia: Grudzień 14, 2011, 15:49:17 »
Do służby wstąpiłem jeszcze gdy straż nie była państwowa.
Wiem, wiem, zaraz powiecie co ty tu chłopie jeszcze robisz.
Spokojnie,w lutym odchodzę.
Ale przeanalizowałem sobie te wszystkie lata i wyszło mi że zostałem (zostaliśmy)ograni.
Patrząc na naszych kolegów którzy odchodzili od 2005 roku było coraz gorzej.
Przedtem odchodzący na emkę pochorował sobie, wziął pieniądze za urlop,poszedł na świadczenia dostał fula i podając sobie rękę z komendantem odchodził.
Teraz po 25 latach służby 30 latach pracy chodzę ze....any czy zdążę odejść z tym czego się dorobiłem.
Musiałem :-\ zrzec się świadczeń które mi przysługują po 30 latach pracy, wyczyścić się z całego urlopu, co powoduje że nie dostanę dofinansowania do wypoczynku w lutym 2012, o chorowaniu to już nie wspomnę bo to przekreśli inne dodatki, wiecie o czym mówię.
Ale to o czym przeczytałem na forum, 60% od podstawy za 25lat służby to przegięcie.
Panowie jak czegoś nie zrobicie (ja już nie zdążę) w tej sprawie, to gwarantuję wam że będzie jeszcze gorzej.
W latach 80-tych na mojej zmianie tylko jedna osoba nie należała do związku, teraz jest  odwrotnie, tylko ja należę.
Klepiąc tylko na forum nic nie wskóracie, jeśli do euro nic nie wywalczycie będzie tak jak w latach 80-tych; nędzne pensje, brak przywilejów oraz braki kadrowe i sprzętowe.
Pozdrawiam omc.emeryt

 





Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2523 dnia: Grudzień 14, 2011, 15:59:41 »
"...Strona rządowa zaproponowała również, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji...." - http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9532/O__emeryturach_mundurowych.html

A ja mam takie pytanie na jakich zasadach, jakie składniki będą brane pod uwagę, czy na obowiązujących zasadach czy może wymyśla coś innego.

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2524 dnia: Grudzień 14, 2011, 19:46:51 »
Popieram "nurek 04"ci którzy pozostali w służbie tak jak oto prosił premier dostali w dupę w Małopolsce KW zabronił dawać motywa i maksa  szarakom z podziału swoim  zarządcom 01 . I teraz ci uczciwi przegrali jak zawsze w PRL i Liberale,oto nasza Polska  uczciwość ,szarak do roboty aparatczyk i cinkciarz buduj kapitalizm.Teraz to chyba zacznę uczciwie się leczyć . moi koledzy falowcy dobrze mówili dają bierz i sp.....HOGW.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"