Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1887319 razy)

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2475 dnia: Listopad 20, 2011, 14:59:28 »
Komentując wczorajsze i dzisiejsze wystąpienia premiera Antoni Duda powiedział: "...tak więc wbrew opiniom przeciwników i oponentów prowadzenia rozmów w zespole rządowym, podjęcie negocjacji z rządem okazało się niezmiernie korzystnym dla funkcjonariuszy posunięciem, które już przyniosło nam bardzo konkretne ustalenia. Oto premier osobiście końcowy komunikat zespołu, którego wartość i ważność przez niektóre ogniwa naszej organizacji była podważana - nazwał ustaleniami. Oto nie ma już mowy o włączeniu służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego. Mamy zapewnienie dalszych negocjacji nad modernizacją systemu zaopatrzeniowego z naszym udziałem, i wreszcie mamy niezbitą gwarancję, że nowe rozwiązania będą obowiązywać wyłącznie nowowstępujących do służby..." Przewodniczący ZG NSZZ Polcijantów wyraził wątpliwość, czy nawet przy zachowaniu extra tempa procedowania, wdrożenie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych możliwe będzie w takim terminie, aby mogła ona wejść w życie od 1 stycznia 2012'. Zdaniem Antoniego Dudy zdecydowanie bardziej prawdopodobny termin rozpoczęcia obowiązywania nowych ustaleń to 1 stycznia 2013.


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2476 dnia: Listopad 20, 2011, 16:13:46 »
Premier: rozmowy ze związkami będą kontynuowane!

Cytuj
Negocjacje z reprezentacją związków mundurowych na temat reformy systemu emerytalnego służb mundurowych będą wznowione - powiedział premier w dzisiejszym wystąpieniu sejmowym.

Dziś rano w Sejmie premier Donald Tusk odpowiadał na pytania, jakie padły we wczorajszej debacie po wygłoszonym expose. Premier odniósł się między innymi do pytania zadanego we wczorajszej debacie przez posła SLD Stanisława Wziątka, dotyczącego szczegółów planowanej reformy systemu emerytalnego służb mundurowych.

Premier Tusk odpowiedział "...Było wczoraj pytanie dotyczące emerytur mundurowych, ustaleń ze związkami zawodowymi służb mundurowych. - Zawieszono te negocjacje w związku z kampanią wyborczą, nie chcieliśmy, aby kampania wpływała na te negocjacje. Te dyskusje doprowadziły do pewnego poziomu porozumienia. Nie chodzi o staż służby, ale chodzi o wiek. Strona społeczna jest za wariantem 25 - 50. My uważamy, że wariant 25 - 55 jest właściwszy i będziemy nadal przekonywać stronę społeczną za takim wariantem. Propozycje, rządu w tej sprawie, które trafią do sejmu będą procedowane w oparciu o solidne formy konsultacji społecznych..."

Komentując wczorajsze i dzisiejsze wystąpienia premiera Antoni Duda powiedział: "...tak więc wbrew opiniom przeciwników i oponentów prowadzenia rozmów w zespole rządowym, podjęcie negocjacji z rządem okazało się niezmiernie korzystnym dla funkcjonariuszy posunięciem, które już przyniosło nam bardzo konkretne ustalenia. Oto premier osobiście końcowy komunikat zespołu, którego wartość i ważność była podważana przez niektóre ogniwa naszej organizacji - nazwał ustaleniami. Oto nie ma już mowy o włączeniu służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego. Mamy zapewnienie dalszych negocjacji nad modernizacją systemu zaopatrzeniowego z naszym udziałem, i wreszcie mamy niezbitą gwarancję, że nowe rozwiązania będą obowiązywać wyłącznie nowo wstępujących do służby..."
Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów wyraził wątpliwość, czy nawet przy zachowaniu extra tempa procedowania, wdrożenie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych możliwe będzie w takim terminie, aby mogła ona wejść w życie od 1 stycznia 2012'. Zdaniem Antoniego Dudy zdecydowanie bardziej prawdopodobny termin rozpoczęcia obowiązywania nowych ustaleń to 1 stycznia 2013'.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1338:premier-rozmowy-ze-zwizkami-bd-kontynuowane&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Nowe zasady od lipca 2012?

Cytuj
Dla wstępujących do służby od lipca 2012 r. zaczną obowiązywać nowe zasady przechodzenia na emeryturę - wiek emerytalny zostanie ustanowiony na 55 lat, a staż służby zostanie wydłużony do 25 lat (o 10 lat dłużej niż teraz) - donosi Gazeta Wyborcza

Antoni Duda, szef związku zawodowego policjantów: Zgadzamy się na staż wydłużony do 25 lat, ale ogólny wiek emerytalny nie powinien wynosić, jak chce rząd 55 lat, ale 50. Nie wiemy też, kiedy zmiany emerytalne mają wejść w życie. Premier mówi, że od 2012 r. Ale od kiedy dokładnie? Od stycznia? Za mało czasu.

Na osłodę 250 tys. mundurowych dostanie od lipca 300 zł podwyżki. Pójdzie na to 900 mln zł rocznie. Kolejna podwyżka w podobnej wysokości ma być pod koniec kadencji.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1340:nowe-zasady-od-lipca-2012&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2477 dnia: Listopad 20, 2011, 19:44:41 »
Witam !
Cytuj
A jaką mają pewność że odchodząc w 2012 dostaną wszystko to na co liczą - obawiam się że żadnej pewności nie ma i nie będzie.
Nie wiem kolego ile lat pracujesz skoro zadajesz takie pytania . Tzw. MAX to tylko i wyłącznie dobra wola 01 - bywało , że ludzie odchodzili z tym co mieli . Więc pytanie jest nie na miejscu - bo oni ani nikt nie ma pewności .
Oprócz tego są jeszcze odprawy , sposób naliczania , itd. Ja bym raczej zapytał : PO CO MOI KOLEDZY MAJĄ JESZCZE PRACOWAĆ - SKORO NIE MAJĄ PEWNOŚCI , ŻE ZA 2,3,5 LAT NIE OTRZYMAJĄ MNIEJ NIŻ TERAZ ?
Common - kolego - wiekszość z tych o , których pisałem ma głęboko w d...pie zmiany i wieku i stażu . A TUSK nie obiecał , że emerytury tych , którzy pracują będą takie same jak tych , którzy odeszli np. w tym roku ( 2011 ) . Pozdrawiam .

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2478 dnia: Listopad 20, 2011, 21:55:36 »
112 .. dokładnie jest jak piszesz niech mi zagwarantują że zasady naliczania nie zostaną zmienione dla już pracujących i mogę dymać jeszcze kilka lat. P.... nie o tym  czy zdążą wprowadzić ustawę od stycznia 2012  śmieszy mnie  bo powiedzcie sami co ono  dla już pracujących zmienia? (jeżeli wierzyć w zapewnienia)  dla nas Panowie ważne jest  żeby było z ostatniego miesiąca , z trzynastką, z motywacyjnym , ze służbowym, nie trzeba być matematykiem aby sobie wyliczyć ze pracując 5 lat dłużej  można stracić 1000 do emki.
emeryt  31.12.2011

pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2479 dnia: Listopad 21, 2011, 10:11:03 »
Cytuj
Rząd zrobi reformy w pół roku
Prace nad zmianami będą bardzo szybkie, by przeciwnicy nie zdążyli ich zablokować.

Później mają być szykowane kolejne projekty: kwotowej waloryzacji emerytur, wydłużenia wieku służby uprawniającego do emerytury dla policjantów i żołnierzy czy podatku od kopalin. Największy wysyp projektów ma nastąpić w marcu i kwietniu. – Trzeba przeprowadzić projekty ustaw w dobrym tempie jako całościową koncepcję zmian – mówi nam szef klubu PO Rafał Grupiński.

Myślę, że najsprawniej uda się zmienić emerytury mundurowe, bo zmiany nie godzą w prawa już nabyte – mówi Aleksander Łaszek, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/567803,rzad_zrobi_reformy_w_pol_roku.html

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2480 dnia: Listopad 21, 2011, 23:02:07 »
Ewentualna reforma emerytalna, która rzekomo miała by wejść w życie od 1 stycznia 2012r dotyczyć będzie także służby kandydackiej?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2481 dnia: Listopad 23, 2011, 07:52:14 »
Cytuj
W tym roku ze służby w policji może odejść nawet 6 tysięcy funkcjonariuszy. Do tej pory mundur zdjęło już prawie 5 tysięcy policjantów - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Według gazety, odchodzą najlepsi. Boją się zmian zapowiadanych przez nową ekipę rządową. Policjantów niepokoi niepewny los ustawy emerytalnej wydłużającej czas nabywania uprawnień emerytalnych, a także brak podwyżek pensji.

"Nasz Dziennik" dodaje, że funkcjonariusze czekają na kolejne ruchy rządu, ponieważ to, co premier zapowiedział w expose, jest dla nich nieczytelne. Ci, którzy jeszcze nie odeszli ze służby, mają już przygotowane wypowiedzenia. Złożą je, jeśli rząd nie podejmie dialogu. Nie zamierzają jednak czekać w nieskończoność, czego dowodem jest oficjalne stanowisko Prezydium ZG NSZZ Policjantów z 17 listopada skierowane do premiera.

"Zwracamy się do Pana wstrząśnięci skalą nienawiści, z jaką policjanci boleśnie zderzyli się 11 listopada (...) Przeżycia, których doświadczyli w czasie wielogodzinnych zamieszek na ulicach Warszawy, na placu Konstytucji, na placu na Rozdrożu, gdzie wielu z nich stanęło w obronie ładu państwowego, obliguje nas do głośnego wołania o zachowanie praw nabytych, lepsze warunki dla Policji, o lepsze warunki i wyższy poziom szkolenia, o lepsze wyposażenie techniczne, o pełne zatrudnienie, o ludzkie warunki służby i pracy, o godziwe uposażenie pozwalające na godną egzystencję, na życie bez długów, lęku o zarzuty prokuratorskie" - piszą policjanci.

Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przyznaje w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że do końca października do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęło 6918 wniosków o przyznanie emerytur funkcjonariuszom zwolnionym ze służby w Straży Granicznej, policji, straży pożarnej, BOR-ze, ABW, AW i CBA.

http://biznes.onet.pl/exodus-z-policji,18563,4928137,1,prasa-detal

Offline Grzes

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2482 dnia: Listopad 24, 2011, 17:09:36 »
Panowie musimy zrozumieć jedna istotną kwestie. Jako PSP nie jestesmy dla rządu żadną siłą z którą muszą sie liczyc. Jest nas za mało. Policja  to siła z którą rząd musi sie liczyc tym bardziej biorąc pod uwage nadchodzące mistrzostwa w 2012  ale my...mozemy sobie tupnąć nóżką.  Jeśli nawet 3-4 tys strażaków którzy mają zaliczone potrzebne na emke lata słuzby rzuci papierami to Polska sie nie zawali. Sa szkoły , jest OSP . Znajdzie sie taka ilość chętnych którzy pokryją braki.
Bo jeżeli zginę to tylko w przekonaniu, że robiłem to co naprawdę kochałem...

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2483 dnia: Listopad 24, 2011, 23:18:51 »
Panowie musimy zrozumieć jedna istotną kwestie. Jako PSP nie jestesmy dla rządu żadną siłą z którą muszą sie liczyc. Jest nas za mało. Policja  to siła z którą rząd musi sie liczyc tym bardziej biorąc pod uwage nadchodzące mistrzostwa w 2012  ale my...mozemy sobie tupnąć nóżką.  Jeśli nawet 3-4 tys strażaków którzy mają zaliczone potrzebne na emke lata słuzby rzuci papierami to Polska sie nie zawali. Sa szkoły , jest OSP . Znajdzie sie taka ilość chętnych którzy pokryją braki.
Tu się z Tobą zgadzam....święte słowa....
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2484 dnia: Listopad 30, 2011, 15:24:40 »
http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1379:czy-to-ju-koniec-przywilejow-emerytalnych&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Cytuj
Czy to już koniec przywilejów emerytalnych?

Premier zapowiedział ograniczenie przywilejów emerytalnych mundurowych, górników, prokuratorów, sędziów i księży. Co dokładnie mają stracić poszczególne grupy?

W exposé Donald Tusk zapowiedział: "Proponujemy przegląd i decyzje dotyczące grup dzisiaj emerytalnie uprzywilejowanych. Dotyczy to mundurówek, górników, prokuratorów i sędziów i księży".

Najszybciej, bo już od początku 2012 roku, zmiany obejmą policjantów i żołnierzy. Premier zaznaczył jednak, że zmiany w przypadku mundurowych "nie będą dotyczyć tych, którzy są dzisiaj w służbie albo którzy wyszli ze służby i korzystają dzisiaj z emerytur". Kogo więc obejmą? Wyłącznie nowych funkcjonariuszy, którzy do służby przystąpią od początku 2012 roku.
Policjanci i strażacy

Zanim przejdziemy do omówienia planów reformy, napiszemy, jakie obecnie obowiązują przepisy.

Prawo do emerytur mundurowych wypłacanych przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA (ZER) ma ok. 130 tys. osób. To oprócz policjantów funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, UOP i Służby Więziennej.

Średnia emerytura policyjna przyznawana w ostatnich latach to ok. 3 tys. zł brutto.

Emerytura policyjna przysługuje po 15 latach służby. Jej wysokość zależy od ostatniej pensji, ale liczą się też dodatki i nagrody roczne. A więc:

- emerytura po 15 latach służby to 40 proc. ostatniej pensji;

- za każdy dodatkowy rok służby świadczenie rośnie o 2,6 proc. ostatniej pensji.

Jeśli policjant pracował przed wstąpieniem do służby w cywilu,

do emerytury doliczane są też lata pracy w cywilu (przed służbą). Ile? Za każdy dodatkowy rok 2,6 proc. ostatniej pensji. Maksymalnie można jednak z takim wskaźnikiem zaliczyć trzy lata. Za każdy następny mamy już tylko 1,3 proc.

Jeszcze mniej - bo tylko 0,7 proc. - dostaniemy za okres nieskładkowy w cywilu.

Uwaga! Ci, którzy wstąpili do służby po 1 stycznia 1999 r., z MSWiA dostaną emeryturę tylko za czas służby. Za okresy pracy przed jej podjęciem (poza służbami mundurowymi) to ZUS (a nie MSWiA) wypłaci świadczenie.

Maksymalna emerytura mundurowa to 75 proc. ostatniej pensji. Aby ją dostać, trzeba przepracować 28,5 roku.

Policjanci mogą pracować na emeryturze, ale są tu limity:

- jeśli dorobią do 70 proc. średniej pensji, nie stracą z emerytury ani złotówki;

- jeżeli przekroczą 70 proc. średniej pensji, świadczenie będzie zmniejszone. O tyle, o ile przekroczyli określony limit, jednak nie więcej niż o 25 proc. emerytury;

- ci, którzy przekroczą limit 130 proc. średniej pensji, dostaną świadczenie mniejsze o 25 proc.

Państwowa Straż Pożarna ma identyczne przepisy jak policjanci. Nie może być zresztą inaczej - strażakom świadczenia wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Strażakom - jest ich w kraju ok. 31 tys. - też przysługuje więc emerytura po 15 latach służby. Dostają wtedy 40 proc. ostatniej pensji, a za każdy dodatkowy rok służby - dodatkowo 2,6 proc. podstawy.

Co ma się zmienić

I tak dla wstępujących do służby od początku 2012 roku wiek emerytalny zostanie ustanowiony na 55 lat, a staż służby zostanie wydłużony do 25 lat (o 10 lat dłużej niż teraz). Podobny projekt przygotował już kilka lat temu ówczesny szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

Związkowcy już zapowiedzieli protest. Antoni Duda, szef Związku Zawodowego Policjantów: - Zgadzamy się na staż wydłużony do 25 lat, ale ogólny wiek emerytalny nie powinien wynosić, jak chce rząd 55 lat, ale 50. Nie wiemy też, kiedy zmiany emerytalne mają wejść w życie. Premier mówi, że od 2012 r. Ale od kiedy dokładnie? Od stycznia? Za mało czasu. Duda chce, aby przedstawiciele rządu znów usiedli do rozmów ze związkowcami.

Przypomnijmy, od początku 2011 r. działał specjalny zespół rządowo-związkowy, którego zadaniem było opracowanie założeń reformy emerytalnej. Przedstawiciele związkowców i rządu zgodzili się tylko na wydłużenie służby do 25 lat dla nowych funkcjonariuszy. W sprawie wieku uprawniającego do emerytury kompromisu nie osiągnięto.

- Teraz jest dobry czas, aby wznowić nasze przerwane na czas wyborów rozmowy - proponuje Antoni Duda.

I wymienia czynniki, z powodu których policjanci muszą mieć inne zasady przechodzenia na emeryturę niż cywile:

- bo bardzo mało zarabiają i wcześniejsza emerytura to jest jeden z powodów, dla których wybierają - oprócz względów patriotycznych - służbę;

- bo często muszą zmieniać miejsce służby i się przeprowadzać, co jest dużym obciążeniem;

- bo praca w policji wymaga zwiększonej koncentracji i sprawności psychofizycznej;

- i wreszcie podlegają bardzo rygorystycznym przepisom. Za odmówienie wykonania rozkazu grozi im postępowanie dyscyplinarne.

Na osłodę premier obiecał policjantom, ale też pozostałym mundurowym (w sumie chodzi o blisko 250 tysięcy osób), od lipca 2012 roku 300 zł podwyżki. Budżet państwa ma przeznaczyć na ten cel 900 milionów złotych rocznie. Kolejna podwyżka w podobnej wysokości ma być pod koniec kadencji rządu, a więc w 2015 roku.

Planowana przez premiera reforma emerytur mundurowych ma objąć również strażaków. Przyjęci do służby od 2012 r. będą musieli pracować dłużej - do 55. roku życia, a minimalny staż uprawniający do emerytury to 25 lat.

http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,10725972,Czy_to_juz_koniec_przywilejow_emerytalnych_.html?as=1&startsz=x

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2485 dnia: Grudzień 02, 2011, 15:17:23 »
ppowoli siadam psychicznie czytając te wszystkie niusy. DLATEGO MODERATORZE ZAKOŃCZ TEN TEMAT-PROSZĘ. i tak mnie nikt nie przekona z tych wpisujących kiedy mam pójść na emkę

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2486 dnia: Grudzień 02, 2011, 16:16:44 »
kto może, ten ucieka...

"30 listopada br. w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Łodzi odbyło się spotkanie poświęcone podziękowaniom złożonym przez komendanta wojewódzkiego PSP odchodzącym na emeryturę mł. bryg. Józefowi Mastalerzowi oraz kpt. Markowi Okupińskiemu - dotychczasowym Zastępcom Komendantów Powiatowych PSP w (odpowiednio) Łęczycy i Łasku."

KW PSP Łódź

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2487 dnia: Grudzień 06, 2011, 20:22:31 »
Rapacki: reforma emerytur mundurowych możliwa na początku 2012 roku

Cytuj
Wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki uważa, że reforma emerytur mundurowych powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej. Realny czas na przygotowanie i wdrożenie projektu ustawy to początek 2012 roku - zapowiedział we wtorek wiceszef MSW.

Rozmowy ze stroną związkową na temat zmian w emeryturach, polegających m.in. na wydłużeniu aktywności zawodowej funkcjonariuszy i żołnierzy, rozpoczęły się w grudniu 2010 roku. Pod koniec sierpnia, ze względu na toczącą się kampanię wyborczą, rozmowy związkowo-rządowego zespołu zostały jednak zawieszone.

"Za chwilę wznowimy prace zespołu tak, by te propozycje padły w konsensusie, chociaż nie będzie łatwo, bo wiadomo, że istotą tych zmian jest to, aby wydłużyć aktywność zawodową funkcjonariuszy i żołnierzy. Do tego muszą się oni przygotować i muszą mieć świadomość, że taka jest konieczność i możliwości finansowe państwa" - powiedział dziennikarzom Rapacki.

Pytany, w jakim czasie chciałby zakończyć rozmowy ze stroną związkową, Rapacki odparł: "Teraz ten czas będzie zdecydowanie krótszy, bo deklaracje premiera są szybkie i myślę, że teraz jest czas działania i podejmowania szybkich decyzji".

"Początek przyszłego roku to może być ten realny czas, kiedy projekt ustawy będzie gotowy, uzgodniony, skonsultowany i wdrożony" - powiedział wiceszef MSW.

18 listopada minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział w rozmowie z PAP, że jednymi z pierwszych zagadnień, którymi będzie chciał się zająć, jest m.in. przyspieszenie reformy emerytur służb mundurowych i kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Jak dotąd strony porozumiały się co do tego, że nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby i że funkcjonariusze mają nabywać prawo do emerytury po 25 latach służby, a nie tak jak dziś - po 15 latach.

W toku prac strona rządowa zaproponowała, aby nowo wstępujący do służby nabywali uprawnienia emerytalne po przepracowaniu 25 lat i po ukończeniu 55. roku życia.

Związkowcy nie zgadzają się jednak z tą propozycją. Są w stanie zaakceptować wariant - 25 lat służby i po ukończeniu 50. roku życia.

Podczas expose premier Donald Tusk zapowiedział podwyżki od lipca 2012 r., po ok. 300 zł dla każdego policjanta i każdego żołnierza. Powtórzył także, że będą zmiany dotyczące wstępujących do służb mundurowych od początku 2012 roku. Według szefa rządu mundurowi powinni przechodzić na emeryturę po 25 latach służby i osiągnięciu 55. roku życia.

Obecnie emerytura mundurowa przysługuje po 15 latach służby bez względu na wiek. Zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/573081,rapacki_reforma_emerytur_mundurowych_mozliwa_na_poczatku_2012_roku.html

Zaczyna się RP spieszyć w sprawie naszych przyszłych emerytur..

Cytuj
Niemal dokładnie po upływie roku od I spotkania z premierem zostają wznowione rozmowy zespołu związkowo - rządowego w sprawie nowego modelu emerytalnego służb mundurowych. Pierwsze od wyborów spotkanie odbędzie się 12 grudnia 2011 roku o godzinie 10:00.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1410:rozmowy-zespou-zwizkowo-rzdowego-wznowione&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2011, 16:16:57 wysłana przez Butel »

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2488 dnia: Grudzień 07, 2011, 17:07:14 »
Cytuj
    Niemal dokładnie po upływie roku od I spotkania z premierem zostają wznowione rozmowy zespołu związkowo - rządowego w sprawie nowego modelu emerytalnego służb mundurowych. Pierwsze od wyborów spotkanie odbędzie się 12 grudnia 2011 roku o godzinie 10:00.


http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1410:rozmowy-zespou-zwizkowo-rzdowego-wznowione&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

teraz to tylko czekać pozostało nam , może jakieś przecieki z źródła będą ...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2011, 17:52:48 wysłana przez Butel »

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2489 dnia: Grudzień 08, 2011, 08:09:57 »
pewnie nie tylko przecieki, ale i rzetelne informacje przecież ze straży też będą związkowcy nie tylko z policji!

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2490 dnia: Grudzień 09, 2011, 09:30:14 »
Dzien dobry
ciekawy artykul z
http://praca.wp.pl/title,Sedziowie-bez-zmian-emerytur,wid,14066238,wiadomosc.html

fragment:
Sypie się plan reform premiera Donalda Tuska. Przywileje zachowają pracownicy wymiaru sprawiedliwości - ujawnia "Rzeczpospolita".
Według ustaleń dziennika, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie chce wprowadzać zapowiedzianych przez premiera zmian w systemie emerytalnym sędziów i prokuratorów. Ten wyłom stanowi istotne zagrożenie przy wprowadzaniu kolejnych zapowiedzianych przez rząd reform.
Po konsultacjach z ekspertami, szef resortu sprawiedliwości uznał, że ustawa zmieniająca zasady stanu spoczynku upadłaby przed Trybunałem Konstytucyjnym. Powód: odebranie sędziom i prokuratorom praw nabytych. "Likwidacja stanu spoczynku osób, które już pracują lub są na emeryturze, byłaby naruszeniem ustawy zasadniczej" - przekonuje prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista

Dalej jest nawiazanie do naszej sytuacji, z zanaczeniem ze zmiany mają dotyczyć nowoprzyjętych.

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2491 dnia: Grudzień 09, 2011, 13:47:37 »
Tak samo może byc z sędziami niech dotyczy nowoprzyjętych:)

eeee

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2492 dnia: Grudzień 09, 2011, 13:52:02 »
Minister od Administracji i Cyfryzacji(!) , znany nam Boni-M, zaprasza na konsultacje o czym tutaj: http://www.skpnszz.org/news.php

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2493 dnia: Grudzień 11, 2011, 15:20:44 »
7 tys. żołnierzy odeszło. "To problem dla wojska".

Cytuj
"Nie przypominam sobie, ile wypowiedzeń wówczas składali żołnierze, ale z meldunków o nastrojach pamiętam dwie fale zaniepokojenia reformą w systemie emerytalnym oraz obawą przed zmianami w odprawach mieszkaniowych. Było to najpierw w połowie 2010 r., a potem w połowie 2011 r., kiedy kończyły się prace zespołu ministra Michała Boniego przygotowującego reformę emerytur mundurowych" - wyjaśniał b. szef MON Bogdan Klich.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/7-tys-zolnierzy-odeszlo-to-problem-dla-wojska,1,4963487,wiadomosc.html

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2494 dnia: Grudzień 12, 2011, 13:00:51 »
Aż jedna piąta strażaków może odejść ze służby

Cytuj
Nawet 6 tysięcy strażaków może odejść ze służby - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Grożą wypowiedzeniami, jeśli nie obejmą ich podwyżki dla funkcjonariuszy mundurowych. Związkowcy rozmawiają dziś z rządem o emeryturach po raz pierwszy po wyborach.
Dzisiejsze spotkanie mundurowych związkowców z kilkoma ministrami ma się rozpocząć od pytań o przyszłoroczne podwyżki. Jak usłyszał od strażaków reporter RMF FM, po odpowiedzi szefa MSW dają sobie 2 dni na podjęcie decyzji o proteście. Jeśli potwierdzą się obawy, że wzrost uposażeń - jak zapowiadał premier w exposé - obejmie jedynie policję i wojsko, związkowcy straży pożarnej rozpoczną od oflagowania swych jednostek. Natomiast z nieoficjalnych informacji naszego dziennikarza wynika, że bardzo wielu funkcjonariuszy ma już przygotowane wypowiedzenia. Chodzi głównie chodzi o stanowiska kierownicze w województwach.

Ponad 30 procent strażaków odsłużyło już 15 lat upoważniające do odejścia na wcześniejszą emeryturę. Te decyzje mają szybko zapadać, jeśli na brak podwyżek nałożą się informacje, że zmiany w systemie emerytalnym będą niekorzystne dla funkcjonariuszy. Trzeba oczywiście pamiętać, że związkowe groźby to z pewnością element strategii negocjacyjnej rozmowami z rządem. Jednak rozmówcy Krzysztofa Zasady przekonują, że te ostrzeżenia są jak najbardziej poważne.

Dyskusja o mundurówkach trwa od lat
Obecnie emerytura mundurowa przysługuje po 15 latach służby bez względu na wiek. Zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 procent. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze: policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, BOR, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, bo policjanci przechodząc na emeryturę po 15 latach zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Krytykowano też, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, jak i tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-az-jedna-piata-strazakow-moze-odejsc-ze-sluzby,nId,421203

Offline KingsOfMetal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2495 dnia: Grudzień 12, 2011, 13:42:03 »
Od 10:00 zespół związkowo - rządowy radzi w sprawie naszych emerytur - ciekawe jak szybko będzie coś wiadomo i co nam nowego wymyślą, nie spodziewałbym się przełomu pewnie znowu się nie dogadają :angry:
Jak dla mnie, gdyby dali porządne uposażenie nie myślałbym o emeryturze, a napewno nie po kilkunastu latach służby. Można robić i do 50, aby za odpowiednią kasę, żeby dorabiać nie było trzeba na wolnym.
"W piekle diabeł jest postacią pozytywną" ;-)

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2496 dnia: Grudzień 12, 2011, 14:05:33 »
No i co wiadomo ..

O emeryturach mundurowych Data publikacji : 12.12.2011

Cytuj
Dziś (12 grudnia br.) odbyło się spotkanie dotyczące nowego modelu emerytalnego służb mundurowych. Zaproponowane zmiany nie obejmą funkcjonariuszy już pełniących służbę, a tylko przyjętych po wejściu w życie nowych przepisów. Projekt zmian zachowuje odrębny system zaopatrzeniowy, natomiast wydłuża minimalny staż służby.

ciekawe : Podstawa przyszłej emerytury będzie wyliczana z 3 wybranych lat
Strona rządowa zaproponowała również, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a także przedstawiciele związków zawodowych policjantów, strażaków, strażników granicznych i strażników więziennych.

- Przedstawiliśmy plan rządu dotyczący prac nad nowym systemem emerytur mundurowych dla nowych funkcjonariuszy i żołnierzy. Chcielibyśmy opracować i przedstawić projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych do 10 stycznia 2012 r., a następnie skierować go do konsultacji społecznych. Mamy nadzieję, że pod koniec stycznia lub na początku lutego przyszłego roku projekt trafi do parlamentu, tak, by w pierwszej połowie 2012 ustawa trafiła na biurko prezydenta i aby najpóźniej 1 stycznia 2013 r. nowe przepisy zaczęły obowiązywać - powiedział po spotkaniu minister Jacek Cichocki.
wszystko jest tutaj ::   http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9532/O__emeryturach_mundurowych.html

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2497 dnia: Grudzień 12, 2011, 14:50:04 »
3 wybranych a nie ostatnich lat??? To ma być furtka dla tych, którym karnie obniży się uposażenie??? Czy może ktoś przewiduje obniżenie wynagrodzeń???
Oni coś knują...
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2498 dnia: Grudzień 12, 2011, 14:53:58 »
mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2013 zatrudnionych od 1 stycznia 2012 troche dziwne??