Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1886183 razy)

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2350 dnia: Wrzesień 05, 2011, 19:19:14 »
Cytuj
Jeżeli odejdę na emkę z 71% i załóżmy że dostanę na komisji lekarskiej 6% ,to czy będę mógł dorobić do emki bez ograniczeń finansowych tak jak to jest w przypadku odejścia z 75% .

Dodam jeszcze, że od komisji lekarskiej nie możesz dostać 6%(w Twoim przypadku), a  jak juz to 9%
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2351 dnia: Wrzesień 06, 2011, 23:32:50 »
Cytuj
Funkcjonariusze, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r., muszą wybrać: emerytura mundurowa albo cywilna.
Policjanci, żołnierze, strażacy czy więziennicy, którzy rozpoczęli służbę przed 2 stycznia 1999 r. i wypracowali prawo do emerytury cywilnej i mundurowej, muszą wybrać jedno z tych świadczeń.
– Ta zasada może dotyczyć ogromnej liczby funkcjonariuszy, nie tylko tych, którzy zakończyli już służbę, ale także tych, którzy ciągle jeszcze noszą mundur – komentuje Tomasz Krzemiński, wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. – Podejmiemy tę kwestię w negocjacjach z rządem.
O tym, jak przepisy są niesprawiedliwe dla mundurowych, świadczy przypadek Zygmunta Sochackiego z Rybnika.
Mundurowi dwóch kategorii
– Jeszcze w czasach PRL byłem milicjantem w dochodzeniówce, ale po stanie wojennym musiałem odejść ze służby. Za 15 lat pracy dostałem częściową emeryturę mundurową. Później pracowałem w cywilu ponad 31 lat. Gdy wystąpiłem o emeryturę z ZUS, okazało się, że nie mam prawa do dwóch świadczeń i muszę wybrać jedno – tłumaczy Sochacki. – Wybrałem emeryturę z ZUS, bo jest wyższa, ale zostałem pozbawiony prawa do świadczenia za służbę.
Emeryt wystąpił także do Ministerstwa Pracy z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego przepisy pozbawiają go emerytury, jaką wypracował i nabył zgodnie z prawem.
Z wyjaśnień resortu wynika, że zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 23 lipca 2003 r. (DzU nr 166, poz. 1609) prawo do dwóch świadczeń mają jedynie funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby po 1 stycznia 1999 r. Zróżnicowanie wynika zaś z innych zasad przyznawania świadczeń przed i po tej dacie. Chodzi o to, że starsi funkcjonariusze, czyli ci, którzy do służby wstąpili przed 2 stycznia 1999 r., do okresu służby mogą wprawdzie wliczyć pracę w cywilu, ale nie mogą pobierać dwóch emerytur. Młodsi nie mają już prawa do cywilnego stażu, choć mają prawo do dwóch emerytur (przyznanie uprawnienia do stażu było zresztą przedmiotem negocjacji z rządem).
Sytuacja starszych funkcjonariuszy pogorszyła się jeszcze bardziej po 5 lutego 2009 r. W przepisach emerytalnych znalazła się wtedy zasada, że mundurowy, który złożył już wniosek o przyznanie świadczenia, nawet gdy wypracuje drugą, wyższą emeryturę w cywilu, nie ma prawa złożyć wniosku do ZUS. Wybór korzystniejszego świadczenia jest możliwy tylko wtedy, gdy funkcjonariusz po odejściu ze służby nie przejdzie na emeryturę mundurową, a w cywilu wypracuje nowe świadczenie z ZUS. Tylko wtedy ma wybór emerytury.
Sprawą zajmie się TK
Zygmunt Sochacki postanowił zaskarżyć przepisy do Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Szczególnie wyrok TK będzie ważny dla emerytowanych mundurowych, którzy po przejściu do cywila podjęli zatrudnienie i opłacają składki od wynagrodzenia do ZUS. Na razie zupełnie niepotrzebnie. Nie dostaną z tego tytułu emerytury z ZUS.
– Mam informację, że moja skarga została przyjęta, choć daty rozprawy jeszcze nie wyznaczono – mówi Sochacki.
Biorąc pod uwagę, że kontrowersyjne zasady dotyczą funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby przed ponad 12 laty, problem dotyczy także kilkudziesięciu tysięcy mundurowych ciągle służących w armii, policji, straży pożarnej, więziennictwie, ABW, CBA, wywiadzie i kontrwywiadzie wojskowym. Do tej pory w negocjacjach w sprawie reformy systemu emerytur mundurowych nikt nie zwrócił uwagi na te przepisy.
– Dlatego śledzimy tę sprawę – dodaje Tomasz Krzemiński z NSZZ Policjantów. – Rozstrzygnięcie Trybunału będzie dla nas bardzo ważne.

http://www.nszzfsg.org/aktualnoci/55-z-prasy/899-przepisy-dyskryminuj-starszych

http://www.rp.pl/artykul/215017,712133-Emerytura-mundurowa-czy-cywilna-jesli-sluzba-przed-1999-r-.html

Offline centurion

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2352 dnia: Wrzesień 07, 2011, 11:35:18 »
Czyli funkcjonariusz przyjęty do służby przed 1999 rokiem dostanie emeryturę mundurową wraz z latami z cywila które wypracował przed służbą liczonymi :pierwsze trzy lata po 2.6 pozostałe po 1.3 .
Ale gdyby chciał wypracować już na emeryturze mundurowej dodatkowe procenty to te lata z cywila po służbie nie będzie mógł dopisać do lat cywilnych przed służbą.
Jeśli żle zrozumiałem to mnie poprawcie.


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2353 dnia: Wrzesień 07, 2011, 12:47:16 »
będzie miał doliczone na wniosek po 1,3% za rok okresów składkowych po zwolnieniu ze służby jeżeli:
-ma mniej niz 75% podstawy bez zwiększenia z tytułu inwalidztwa
-ukończy 55 lat męzczyzna) lub 50 lat w przypadku kobiet

problem jest ze składkami odprowadzanymi w okresie pełnienia służby; te przepadają; tzn. wróć; przekazywane sa na dochód budżetu; dlatego pracując dodatkowo lepiej jest kombinować, żeby tych składek na ubezpieczenie emerytalne nie odprowadzać, albo je ograniczyć; sposobów jest wiele:)

reguluje to art. 14 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2354 dnia: Wrzesień 07, 2011, 20:26:09 »
do centurion
lata z cywila będzie miał liczone do emerytury po 1,3 za każdy  rok bez względu na wiek w jakim odchodzi na emkę, ostatnie 3 lata będą na razie liczone po 2,6 , po przejściu na emkę jeśli nie ma 75% może pracować opłacać składki i po osiągnięciu 65 roku życia może wystąpić o ponowne przeliczenie emki , lata wypracowane po przejściu na emkę będą doliczone po 1,3 za rok.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2355 dnia: Wrzesień 07, 2011, 20:41:19 »
do centurion
lata z cywila będzie miał liczone do emerytury po 1,3 za każdy  rok bez względu na wiek w jakim odchodzi na emkę, ostatnie 3 lata będą na razie liczone po 2,6 , po przejściu na emkę jeśli nie ma 75% może pracować opłacać składki i po osiągnięciu 65 roku życia może wystąpić o ponowne przeliczenie emki , lata wypracowane po przejściu na emkę będą doliczone po 1,3 za rok.

po pierwsze nie po 65, a 55 roku życie, a po drugie - czytajcie ustawy, to nie boli;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2356 dnia: Wrzesień 09, 2011, 09:53:54 »
Nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy uzgodniono, uzgadniano lub będzie uzgadniane to co najważniejsze dla nas funkcjonariuszy tj. sposób naliczania emerytury tj. z jakiego okresu dlaczego o tym się nie mówi?????? To jest kluczowe do wysokości emrytury bardziej niż procenty wypracowane!!! Kto wie niech odpowie co i jak??

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2357 dnia: Wrzesień 10, 2011, 16:07:46 »
A czego ty się spodziewasz?? Patrz co się dzieje, rozmowy przerwane  (oficjalnie  kampania wyborcza)
"jak wygramy to zrobimy co zechcemy" zobacz co zostało ustalone  25 lat służby związki nie obroniły 20, wiek przejścia  został  do negocjacji , dodatki itp do negocjacji , jeszcze raz zapytam czego ty się spodziewasz??
Patrz tu :gen.Skrzypczak wraca do MON-u bo żołnierzom krzywda się dzieje trzeba dać medale , żołnierz po 12 latach służby jest zwalniany bez prawa do emerytury i to jest sk.....stwo i brawo Panie generale że bierze Pan w obronę żołnierzy którzy nadstawiają głowę i narażają życie  a nie pierś po odznaczenia , ale druga strona medalu jest taka że wojsko już dawno zgodziło się na naliczanie z 12 miesięcy wiec spokojnie żołnierzom będzie można przedłużać kontrakty do lat 20 bo prawa nabędą po 25 latach służby , brać żołnierska tryśnie hura-optymizmem , poparcie dla reform największej grupy mundurowej będzie niepodważalnie wysokie, Pan premier zapowiedział "praw nabytych żołnierzom górnikom rolnikom itp nie chcemy i nie będziemy odbierać ale prawa nabyte mają ci którzy są już na emeryturze." Jutro" kolego możesz się obudzić w innej rzeczywistości , twój 01 otrzyma telefon z poleceniem  zakazu (nie będę pisał czego bo zainteresowani wiedzą a na forum nie tylko strażacy ).Wątpię cz twój 01 będzie miał jaja żeby takie polecenie zignorować a przykład wcale nie jest hipotetyczny, wystarczy że po wyborach  Rząd piśnie co planuje i brać strażacka masowo złoży raporty , wiem że wielu już takich nie pozostało ale zawsze. Tak wiec moje zdanie kiedyś już na tym forum przedstawiłem  Lepiej w Straży to już było , szkoda tylko że odeszli fachowcy którzy posiadali ogromna wiedzę i doświadczenie  a nie zdążyli tego przekazać młodym adeptom pożarnictwa ale jak to mówią "nie będzie nas  a będzie las " pozdrawiam kolegów i kolezanki.

Offline adam...

  • daleko od szosy
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
  • co oni panie z nami robią?
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2358 dnia: Wrzesień 11, 2011, 14:17:25 »
Ta ciągła niepewność jest już nie do zniesienia!!!!Jeżeli ma ktoś jakieś pewne wiadomości to proszę napisać...bo od przypuszczeń to głowa już boli.Wydaję mi sie ,że czas już na konkrety.Bablaninę o zmianach słyszymy już od min.dwóch lat.Negocjacje ze związkami zakończone moim zdaniem kompletną porażką bo najważniejsza rzecz czyli SPOSÓB NALICZANIA nadal jest kwestią otwartą. Czy wśród decydentów ma ktoś jaja żeby powiedzieć co nam zabiorą a co nie? i kogo bedzie w końcu dotyczyć(ostatni hit:sposób naliczania z 12 m-cy dla starych po wprowadzeniu racjonalizacju uposażeń)Bo ja ciągle słyszę bla,bla,bla...Na razie wiem,że ...nic nie wiem...i wkurza mnie to już.Kompletny chaos,brawo PO ,oto chodziło Wam od początku.Do zobaczenia przy wyborach.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2011, 15:06:36 wysłana przez adam... »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2359 dnia: Wrzesień 11, 2011, 22:05:13 »
Co prawda to nieco inne mundury , ale jednak "mundurówka" , wiec chyba warto poczytac :
Cytuj
Za kilka miesięcy z armii odejdzie 12 najwyższych rangą dowódców. Rezygnacje w MON złożyli generałowie w Sztabie Generalnym, Wojskach Lądowych i Dowództwie Operacyjnym
Mundur zrzuci m.in. szef szkolenia wojsk lądowych gen. Paweł Lamla, który odpowiada za przygotowanie żołnierzy wyjeżdżających na misję do Afganistanu czy na Bałkany. 55-letni Lamla odchodzi, choć ten dwugwiazdkowy generał mógłby pracować w wojsku jeszcze kilka lat. Dowodził wcześniej m.in. 11. dywizją kawalerii pancernej i jest dobrym znajomym nowego doradcy szefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka.
Aż trzech generałów na ważnych stanowiskach odejdzie ze Sztabu Generalnego WP. Szef zarządu planowania logistyki gen. Krzysztof Szymański (59 lat), szef zarządu szkolenia gen. Stanisław Butlak (54 lata i tylko rok na zajmowanym stanowisku) oraz szef zarządu analiz wywiadowczych i rozpoznania gen Jan Olbrycht (59 lat, były dowódca wojsk specjalnych).

Odchodzą też: dotychczasowy szef inżynierii wojskowej gen. Janusz Lalka, dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego gen. Zygmunt Duleba, zastępca szefa inspektoratu wsparcia gen. Roman Klecha, szef centrum wsparcia w Dowództwie Operacyjnym kontradmirał Adam Mazurek, dowódca 15. brygady wsparcia dowodzenia gen. Mirosław Siedlecki, zdymisjonowany przez Siemoniaka b. szef szkolenia sił powietrznych gen. Anatol Czaban, zastępca dowódcy 12. Dywizji Zmechanizowanej gen. Andrzej Gwadera i ewangelicki biskup wojskowy ks. ppłk Mirosław Wola.
Wśród odchodzących jest dziesięciu generałów, czyli jedna dziesiąta wszystkich z takim stopniem w polskim wojsku. - Zastąpić ich nie będzie łatwo, w Sztabie Generalnym odejdzie aż trzech. Co prawda każdy ma swojego zastępcę, ale ich też trzeba będzie kimś zastąpić - usłyszeliśmy.
http://wyborcza.pl/1,75248,10262866,Odejscie_generalow.html








Offline Hun17

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2360 dnia: Wrzesień 11, 2011, 22:39:57 »
Na tak szczury zawsze wiedzą kiedy okręt tonie....

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2361 dnia: Wrzesień 12, 2011, 13:51:07 »
Dokładnie tak. Szykuja sie zmiany i ci którzy mogą to odchodzą, gorzej z tymi co zostają. Jedyny ratunek w wyborach, chociaż jak słucham to wszyscy maja nas za winnych braku pieniędzy w kasie.  A winni sobie zrobili podwyżki przed zamrożeniem płac budżetówki i odprawy biorą  większe niż my wszyscy i niczym nie są zgorszeni.A ludzie w to wszystko wierzą.

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2362 dnia: Wrzesień 15, 2011, 19:24:17 »
He budżetówka to są schody do wygrania wyborów nie znajdziesz już poparcia  na nasze wcześniejsze emki , koniec i kropka.Naliczanie , dodatki,13-ka,brak mieszkania, to już historia raczej wcześniej niż później. Pan minister od finansów zadba o drenaż naszego budżetu ,wystarczy prześledzić kto odchodzi ,pozostałych się mami  aby przeciągnąć okres złożenia raportu  do 30 września jak się dociągnie to będzie dobrze , po 30 kto nie złoży raportu wpada w pułapkę do końca roku można zmienić dużo przepisów a i od nowego roku ci co zostaną  łapią się na urlop i dopiero 3 miesiące na rozwiązanie umowy he he do kwietnia spokojnie można przetrzymać zainteresowanych odejściem i tak poukładać rozporządzenia ze ostanie się nam tylko  kijek ...

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2363 dnia: Wrzesień 15, 2011, 20:02:41 »
jakie trzy miesiące? możesz zostać zwolniony na własne żądanie tego samego dnia, w którym składasz raport; trzy miesiące to termin dla Komendanta na zwolnienie strażaka, a nie okres wypowiedzenia!
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2364 dnia: Wrzesień 15, 2011, 20:13:01 »
uszzzzz wyprzedził mnie @lang widzę

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2365 dnia: Wrzesień 15, 2011, 22:59:48 »
hm kolego lang widzę że źle mnie zrozumiałeś , jasne ze możesz odejść tego samego dnia tylko z jakiej podstawy, czy myślisz ze dostaniesz maxa  tego samego dnia?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2366 dnia: Wrzesień 16, 2011, 08:18:18 »
A czy masz pewność że po 3 miesiącach dostaniesz maxa ?
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2367 dnia: Wrzesień 16, 2011, 10:53:58 »
a powiedz mi co ma komendant do stracenia? podniesienie grupy i dodatku na ostatni dzień służby, oraz danie dodatku motywacyjnego odbija się tylko na wysokości odprawy, ale idzie to przełknąć i tak poukładać, żeby budżet komendy z tego powodu nie ucierpiał; nie mówiąc o tym, że komendant może wcale nie być zaskoczony wnioskiem o zwolnienie, a wszystkie decyzje mogą już być przygotowane;) dużo zależy od relacji interpersonalnych, a te buduje się latami; jak ktoś dwadzieścia lat leci sobie w .... z przełożonymi, a przypomina sobie o nich dopiero przed odejściem, to faktycznie moim zdaniem powinien odchodzić z tym co ma i nie błaźnić się skamląc o bonusy na odejście; a jak ktoś dawał z siebie więcej, niż się od niego oczekuje, to takie wycieczki na kolanach nie są mu potrzebne, gdyż inicjatywa spłynie z góry; jest takie coś jak honor i niektórzy to posiadają; po tej drugiej stronie też;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

leszno

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2368 dnia: Wrzesień 16, 2011, 21:15:03 »
lang gdzie ty robisz u nas 01ostatnio podoficerowi po 22 latach psp i kilku cywila dal do 30 %dodatku i 0 motywactjnego
i gosc niczym nie podpadl przez te lata zeby byla scislosc     robi sie coraz gorzej ...

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2369 dnia: Wrzesień 16, 2011, 21:37:17 »
w Normalności; a może jestem idealistą i niepoprawnym optymistą?:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2370 dnia: Wrzesień 17, 2011, 21:16:17 »
Kol. lang zasmuciła mnie twoja interpretacja  dobrego strażaka , mam nadzieje że to tylko w twojej komendzie są takie praktyki " a jak ktoś dawał z siebie więcej, niż się od niego oczekuje"  rozwiń to zdanie trochę daj przykład może , a to" jak ktoś dwadzieścia lat leci sobie w .... z przełożonymi" rozumiem że nie był dupowłazem , miał kręgosłup czy tak?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2371 dnia: Wrzesień 18, 2011, 08:51:54 »
..." jak ktoś dwadzieścia lat leci sobie w .... z przełożonymi" rozumiem że nie był dupowłazem , miał kręgosłup czy tak?
Nie, był po prostu strażakiem czującym służbę a nie traktującym straż jako miejsce do zdobycia ubezpieczenia/emerytury.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2372 dnia: Wrzesień 19, 2011, 00:20:04 »
To o  czym piotr998 piszesz jest normalnością dlatego zdziwił mnie post kol lang , wynikało z niego zupełnie coś innego chodziło mi o to ze mogą zostać podjęte decyzje przez telefon i wtedy " komendant może wcale nie być zaskoczony wnioskiem o zwolnienie, a wszystkie decyzje mogą już być przygotowane;) dużo zależy od relacji interpersonalnych, a te buduje się latami" te lata można sobie wsadzić , polecenie wojewódzkiego telefonicznie wstrzyma wszelkie formy zwiększenia wynagrodzenia w ostatnim miesiącu i co wtedy?? Pamiętajcie że nie we wszystkich jednostkach jest tak sielsko i anielsko jak wynika z waszych wpisów  że jest u was.
Tak na marginesie  to ciekawe jak relacje interpersonalne wpłyną na emerytury obecnych młodych strażaków , to całkiem inny materiał , pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2373 dnia: Wrzesień 19, 2011, 08:15:16 »
1. zwiększanie uposażeń na odejście patrząc obiektywnie jest patologią - spójrzmy na to z zewnątrz
2. ustrój się zmienił ito że jeden dostał, nie oznacza, że drugi musi dostac również
3. co widzisz dziwnego w tym, że komendant wczesniej wie o zamiarze Twojego odejścia? czyż wtedy nie byłby "nie zaskoczony"? czy w kadrach nie mogłyby juz być przygotowane dokumenty? poza tym chodziło mi o obalenie mitu, że zwolnienie może nastąpic tylko po trzech miesiącach od złożenia raportu, podczas gdy trzy miesiące to jest okres, przez który maksymalnie możez byc w słuzbie po zgłoszeniu żądania zwolnienia na własną prośbę; a to może nastąpić tego samego dnia, którego składasz raport; czy teraz jest to zrozumiałe, czy też muszę dalej pracować na nad jasnością przekazu z mojej strony, gdyż często zauważam, że bywam opacznie rozumiany; może mam problem z jasnym wyrażaniem opinii i skłonność do korzystania ze skrótów myślowych, ale czasami się zastanawiam, czy to nie ktoś inny ma problemy z percepcją;) ktoś dalej czegoś nie rozumie w kontekście mojej wypowiedzi o relacjach interpersonalnych i "braku zaskoczenia" komendanta raportem?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2374 dnia: Wrzesień 19, 2011, 14:37:39 »
Cytuj
1. zwiększanie uposażeń na odejście patrząc obiektywnie jest patologią - spójrzmy na to z zewnątrz
Moim zdaniem to nie do końca tak. Owszem, można to traktować jako patologię, ale nie można nie zauważyć, że wynika ona z innej patologii, jaką są niskie uposażenia. Gdyby komendant miał możliwość i środki, to z pewnością nie zwiększałby uposażenia w ostatnim miesiącu, ale zrobiłby to już dużo, dużo wcześniej tak by było adekwatne do wartości służby danego strażaka. Ale tak różowo nie ma i zarabia się wciąż za mało, więc ta "patologia" to jest taka malutka nagroda pocieszenia dla odchodzącego strażaka. Ja bym to raczej traktował w ten sposób a nie jako oszustwo.