Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1886220 razy)

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2200 dnia: Czerwiec 08, 2011, 20:42:20 »
Panowie zgoda ... Piszecie jeden 20-25 , 50 - 55 ale to trochę inaczej wygląda.Przejrzyjcie o ile macie wgląd do pism wysyłanych do posłów senatorów ministrów oraz Prezydenta.Jeśli macie dostęp to poczytajcie ostatnie odpowiedzi ludzi z komisji sejmowych a napewno będziecie mieli rozeznanie w szerszym stopniu iż to nie opinia publiczna napedzana za pomocą GAZET, RADIA, INTERNETU ma tu słowo do powiedzenia ale związki zawodowe...OPZZ,FZZSM.
Nawet w dniu dzisiejszym związki na prośbę Boniego ustaliły nowy termin spotkania.Co do związków zawodowych to znam naprawdę zawziętych związkowców z lat ubiegłych którzy dalej walczą ale i są tacy którzy naprawdę się wypalili i według nich związki to ...
Na koniec koledzy zadam tylko jedno pytanie.Otóż czy któryś z Was spotkał się z sytuacją iż od naczelników, dowódców jednostek (nieliczni ) komendantów wszystkich szczebli spotkał się z sytuacją ... Panowie pomozemy Wam ze wszystkich sił aby słowa Tuska które przekazał w listach przeistoczyły się w rzeczywistość.Dziś samemu musiałem komendantowi odpowiedzieć na pytanie - już czas aby złozyć raport...Odpowiedzcie sobie sami.

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2201 dnia: Czerwiec 08, 2011, 21:05:10 »
Siusiek masz rację. CZAS ZŁOŻYĆ PODANIE O ZWOLNIENIE ZE SŁUŻBY i przejść na ZASŁUŻONĄ EMERYTURĘ .

mg1-84 zmiany dla nowo przyjętych. ehhhh Ja już mam a pozostałych mam w dupie co?
Ładnie.
Dla mnie wystarczą słowa Boniego, który stwierdził jednoznacznie, iż dla WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU emerytura naliczana będzie z OSTATNIEGO ROKU.
Ciebie też dosięgnie zmiana.
Zobaczysz.
Tylko wtedy ZZ już się nie upomną.

PO idąc do wyborów ma ukształtowaną wizję naszych emerytur.
Na szczęście ja uciekam.
I to nie jest tonący okręt.
Pod rządami PO nawet woda zniknie.

pozdrawiam.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2202 dnia: Czerwiec 08, 2011, 21:23:58 »
Siusiek masz rację. CZAS ZŁOŻYĆ PODANIE O ZWOLNIENIE ZE SŁUŻBY i przejść na ZASŁUŻONĄ EMERYTURĘ .

mg1-84 zmiany dla nowo przyjętych. ehhhh Ja już mam a pozostałych mam w dupie co?
Ładnie.
Dla mnie wystarczą słowa Boniego, który stwierdził jednoznacznie, iż dla WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU emerytura naliczana będzie z OSTATNIEGO ROKU.
Ciebie też dosięgnie zmiana.
Zobaczysz.
Tylko wtedy ZZ już się nie upomną.

PO idąc do wyborów ma ukształtowaną wizję naszych emerytur.
Na szczęście ja uciekam.
I to nie jest tonący okręt.
Pod rządami PO nawet woda zniknie.

pozdrawiam.
Może zapomniałem dopisać ....   to sam Komendant pytał się mnie czy ma składać raport.Myślę że to żenada ... ale jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. Moje lata w służbie to niewiele ale nauczyłem się sporo.Strona służbowa od KG 01 do KM 01 nie wychyli się z toru na przysłowiową bocznicę gdzie my stacjonujemy aby przeciągnąć na te tory resztę.

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2203 dnia: Czerwiec 08, 2011, 21:38:01 »
Kolega Raf uderza od razu w tony dominujące tym forum, już nie cytuję bo mi się nie chce i powyżej pisze. Powiem tak:nikt tu się z wieku służby nie przedstawia - pewnie to i dobrze ale dyskutanci mają tu diametralnie inne podejście do tematu właśnie z tytułu długości służby - he he, kilku z zabierających tu głos znam. Przechodząc do ad rem to obrońcy obecnych zasad emerytalnych są to w większości (albo nawet w całości weterani z dawno nabytymi uprawnieniami emerytalnymi (albo wręcz z pełnymi uprawnieniami), tylko że każdemu się wydaje że jego świętym obowiązkiem jest bronić status quo w imię solidarności zawodowej - myślę że niepotrzebnie. Zwróćcie uwagę że wśród młodzieży nie ma żadnego zainteresowania tematem (mówię tu o obecnych w służbie młodych ludziach) - nic ich nie interesuje - oni mają zapewniony system przywileje, im się NALEŻY. Koniec, nie chce mi  się rozpisywać, ale na koniec powiem tak: Ludzie przychodzący do PSP obecnie i w przyszłości nie zasługują na to by być objętymi obecnie obowiązującym systemem emerytalnym.

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2204 dnia: Czerwiec 08, 2011, 22:51:03 »
Czyli wysnuwamy z tego wniosek taki: pełna zgoda na proponowany przez rząd nowy system emerytalny i to co podnoszę już w kolejnym poście - weterani służby nie mają nic naprzeciwko o ile nam pozwoli się odejść na obecnie obowiązujących warunkach.Panowie związkowcy - koniec - podpisywać porozumienie macie nasze poparcie. Cholera czy wy (związkowcy) nie macie rozeznania  w terenie żeby dojść do takiego wniosku ? Jeśli tak będzie - macie pełne prawo ogłosić sukces (nie kpię) - pełen szacun dla Was. Tylko zakończcie  już tą jałową dyskusję z p. Bonim. Zaznaczam warunek: dla pozostających ww służbie - bez żadnych zmian, dla nowych - 25/55. A w zasadzie niech z nimi robią co chcą - co to nas w sumie obchodzi.Cynicznie może ale tak należy to potraktować.

Offline mg1-84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2205 dnia: Czerwiec 09, 2011, 00:04:28 »
mg1-84 zmiany dla nowo przyjętych. ehhhh Ja już mam a pozostałych mam w dupie co?
Ładnie.

A możesz mi kogoś wymienić z tych pozostałych? Ich jeszcze niem, to więc kogo mam według ciebie w dupie?
Ci ,,pozostali'' w przeciwieństwie do nas będą wiedzieć na jakich zasadach przychodzą i albo im to pasuje albo nie.

Dla mnie wystarczą słowa Boniego, który stwierdził jednoznacznie, iż dla WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU emerytura naliczana będzie z OSTATNIEGO ROKU.
Ciebie też dosięgnie zmiana.
Zobaczysz.
Tylko wtedy ZZ już się nie upomną.
Ma do ciebie jedną prośbę, prześlij mi link gdzie Boni ,,stwierdził jednoznacznie, iż dla WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU emerytura naliczana będzie z OSTATNIEGO ROKU'' bo ja sobie tylko przypominam,na jakimś sprawozdaniu ze spotkania ZZ z rządem była o tym zmianka, ale nic konkretnego to miał być bodajże temat do dyskusji (o ile dobrze pamiętam), ale może ja jestem mało poinformowany i mnie oświecisz w tym zakresie.
''Ciebie też dosięgnie zmiana.
Zobaczysz.
Tylko wtedy ZZ już się nie upomną.'' mówisz tak jakbyś chciał dla obecnie pracujących jak najgorzej, albo po prostu mnie nie lubisz, bo jak inaczej można wytłumaczyć takie herezje że  niby ZZ miały by się wtedy nie upomnieć o nas ?

ZZ według mojej subiektywnej opinii mogą cokolwiek wywalczyć tylko przed wyborami i niema co się zapierać w mur, trzeba też pójść na jakieś kompromisy, mam kolegę który był przewodniczącym zawiasków zawodowych u nas w komendzie (już na emeryturze) który według mnie dobrze zgłębisz sztukę dyplomacji. No był usatysfakcjonowany po spotkaniu z komendantek kiedy udało mi się osiągnąć 60% założonych celów.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2206 dnia: Czerwiec 09, 2011, 00:15:24 »
Warszawski Komediant wszystkim chętnym powiedział: odchodzicie w tym roku - macie maksa...za rok nie gwarantuję....podań zwiększyło się w ciągu tygodnia.....kto ma możliwości niech brutalnie mówiąc spier...a, coby  później nie żałował....Pozdrawiam
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

juz prawie emeryt

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2207 dnia: Czerwiec 09, 2011, 12:12:21 »
Czytam Wasze wypowiedzi i zastanawiam się, czy powinienem się wypowiadać. Sam jestem już jedną nogą na emeryturze, pozostało mi kilka służb do końca. Nie uciekam, mam przepracowane ponad 30 lat, cały czas na podziele bojowym). Nie chcę się wymądrzać, ale muszę to powiedzieć, że w straży zawsze były podziały góra-dół, podział-biura, ale ostatnio coraz częśćiej sa też podziały starzy-młodzi. Ci drudzy patrzą tylko na siebie, niema solidarności, tego , co było kiedyś. Właściwie mógłbym powiedzieć: co mnie to obchodzi? To juz nie moja sprawa. Ale trochę żal, że tak to wygląda, pamiętając o tym, co było kilkanaście lat temu. Kończąc, życzę wszystkim doczekania do zasłużónej emerytury w zdrowiu i na zasadach conajmniej takich, jakie obowiązują w tej chwili. Pamiętajcie tylko koledzy, że te zasady zależą od każdego z nas, od tego, czy będziemy o nie walczyć, czy patrzec tylko na siebie

Pozdrawiam     

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2208 dnia: Czerwiec 09, 2011, 12:35:01 »
Co do poprzednich postów, pamiętam jak w jednym z wywiadów premier obiecywał że nie ruszą praw nabytych. Tylko że może to nie oznaczać wszystkich obecnie służących- prawa emerytalne nabywa się po 15 latach, więc nie do końca jestem pewien czy Pan Boni chce zmian tylko dla nowych, czy dla tych, co tych praw jeszcze nie nabyli... Z kolei w innych wypowiedziach mówi się o przyjętych po 2012. Takie zmiany poglądów, zamieszanie, zmiany terminów, coraz to nowe propozycje, zmienianie ustalonych i przyjętych opcji... Tak to wygląda od początku. Więc ryflak i koledzy, może właśnie nad tym się ZZ zastanawiają? Przyjęliby te propozycje, odpuściliby trochę, ale zaraz po osiągnięciu porozumienia pojawiłyby się kolejne wypowiedzi mądrych głów (czyt. Rada Gospodarcza) i Pan Boni znowu poprzeczkę postawiłby wyżej, powiedzmy o tych wcześniej wspomnianych osobach poniżej 15 lat stażu. Co wtedy? Kolejne poluzowanie, zgódźmy się i tak w kółko???
Nie mówię, że ta propozycja jest zła, ale Rząd chyba jej wcale nie chce. Będą tak przeciągać negocjacje, odwoływać i przekładać spotkania... A że zaraz wakacje to już się nic nie załatwi. Potem wybory i będą inne sprawy na głowie. A po wyborach to już nic nie wiadomo...
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2209 dnia: Czerwiec 10, 2011, 10:29:11 »
Do prawie emeryta.. Kolego potwierdzam to co napisałeś , też jestem na "wylocie" niewielu nas zostało a młodzież jest jakby inna, ma inne priorytety . Kiedyś było przyjmowanych w roku 2 do 4 osób po rozbiciu na zmiany taki delikwent był wychowywany i "układany" przez starszych kolegów  sam tego doświadczyłem i nie narzekam.
W tej chwili przychodzą fale młodych ludzi przeważnie po licencjatach lub studiach , ktoś nakład im do głowy bzdur kim to oni będą i jak będą rządzić " niedouczonymi" ogniomistrzami , przyjmuje sie ludzi tylko dla sukcesów sportowych aby grał w piłkę , siatkówkę,dobrze biegał a że na podziale nie daje sobie rady i d-cy zmian po kątach narzekają że nie ma z kim jeździć do zdarzeń , kogo to obchodzi?do tego dochodzi zbyt duże spoufalenie z dowódcami(imprezki po zawodach)  ,szczucie zmiany na zmianę, młodego na młodego by szybciej na kurs pojechać, przylizać ,pod.....ć i patrzą z pod byka  "może byś już odszedł i zwolnił miejsce (patrz etat) itd Naprawdę kiedyś tego nie było,a przypuszczam że będzie coraz gorzej już są glosy by związki odpuściły młodym nie zależy co będzie kiedyś oni patrzą co jest dziś  , poddadzą się bez walki przejdą pod powiaty i będą "zakładem komunalnym"
pozdrawiam emerytów obecnych i przyszłych....

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2210 dnia: Czerwiec 10, 2011, 14:23:35 »
Kojący tekst dla już emerytów i odwrotnie dla tych co jeszcze pracują http://emerytury.onet.pl/agencyjne/waloryzacja-rent-i-emerytur-42-proc-podwyzki-dla-n,1,4261991,artykul.html

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2211 dnia: Czerwiec 10, 2011, 20:26:34 »
I dla tych którzy się jeszcze w tym roku zdecydują. Wie ktoś kiedy ta waloryzacja dla emerytów ? Tzn kiedy najpóźniej należałoby odejść żeby się na nią załapać.

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2212 dnia: Czerwiec 10, 2011, 21:38:35 »
Z tego co wiem to większość odchodzi z końcem lutego 2012 właśnie ze wg na obejmującą ich wspomnianą rewaloryzację :mellow:

już prawie emeryt

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2213 dnia: Czerwiec 11, 2011, 08:53:45 »
Z tego co wiem to większość odchodzi z końcem lutego 2012 właśnie ze wg na obejmującą ich wspomnianą rewaloryzację :mellow:

Wwaloryzacja obejmie oczywiście tylko tych, którzy przejdą od razu na emeryturę, a nie na roczne świadczenie. Po za tym odejście w lutym da waloryzację, ale zabierze sorty mundurowe i inne odatki typu dopłata do wczasów

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2214 dnia: Czerwiec 11, 2011, 16:45:48 »
10 lat temu był poryw serca, ale dziś Polacy będą nas oceniać za władzę jaką wykonujemy - mówił premier Donald Tusk podczas sobotniej konwencji PO. - Ten rząd dziś - i jeśli wygramy - nasz przyszły rząd - nie będzie się nisko kłaniał ani bankierom, ani związkowcom - powiedział podczas ogólnopolskiej konewencji PO.

...już emeryt

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2215 dnia: Czerwiec 12, 2011, 20:59:55 »
Z tego co wiem to większość odchodzi z końcem lutego 2012 właśnie ze wg na obejmującą ich wspomnianą rewaloryzację :mellow:

Wwaloryzacja obejmie oczywiście tylko tych, którzy przejdą od razu na emeryturę, a nie na roczne świadczenie. Po za tym odejście w lutym da waloryzację, ale zabierze sorty mundurowe i inne odatki typu dopłata do wczasów

Witam. Wypowiem się, bo temat mam przerobiony:). Jeśli chodzi o odejście z końcem lutego to należy pamiętać żeby nie był to ostatni dzień lutego, ponieważ dzień zwolnienia jest ostatnim dniem pracy i emerytura naliczona jest od dnia następnego......tj. 1 marca..... i waloryzacja już nie obejmuje.
Jeśli chodzi dopłatę do wczasów .....to się należy. Przynajmniej ja dostałem.... Oczywiście są pewne uwarunkowania. Trzeba mieć do wykorzystania 14 dniu urlopu w roku odejścia (może być zaległy, bo aktualnego jest za mało)- mówimy o wcześniej awizowanym odejściu lutowym. Dopłata należy się na dany rok a nie za urlop z danego roku. Info sprawdzone, wypłacone. Były opory księgowej ale sprawa oparta o KG.
Sprawa waloryzacji na rocznym świadczeniu wg mnie nie jest taka oczywista: art.5 pkt 3 ustawy emerytalnej "3. Jeżeli w okresie między zwolnieniem ze służby funkcjonariusza a ustaleniem prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej przypadały waloryzacje emerytur i rent inwalidzkich, podstawę wymiaru tych świadczeń podwyższa się wskaźnikami wszystkich kolejnych waloryzacji przypadających w tym okresie."
Pozdrawiam

Offline fajerktoś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2216 dnia: Czerwiec 13, 2011, 00:37:08 »
mg1 i ryflak
za takie "passerstwo" to od razu powinni "w"as wysłać na 55 letnie ciężkie porace  do kamieniołomów, a co tam kogo to obejdzie....

Offline mg1-84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2217 dnia: Czerwiec 13, 2011, 10:08:06 »
mg1 i ryflak
za takie "passerstwo" to od razu powinni "w"as wysłać na 55 letnie ciężkie porace  do kamieniołomów, a co tam kogo to obejdzie....

fajerktoś negujesz czyjeś poglądy, a może przedstaw swoje to też się pośmiejemy. Według mnie jesteś człowiekiem ograniczonym albo nieświadomym zwłaszcza po ostatniej wypowiedzie Tuska na wiecu PO
 
10 lat temu był poryw serca, ale dziś Polacy będą nas oceniać za władzę jaką wykonujemy - mówił premier Donald Tusk podczas sobotniej konwencji PO. - Ten rząd dziś - i jeśli wygramy - nasz przyszły rząd - nie będzie się nisko kłaniał ani bankierom, ani związkowcom - powiedział podczas ogólnopolskiej konewencji PO.
I dlatego w kwestii naszych związkowców powinno być alby dojść do porozumienia jeszcze przed wyborami, bo po wyborach rząd zrobi z nami co chce i wszyscy będziemy robić do 55lat , albo nawet i dłużej.

Offline sikawkowy2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2218 dnia: Czerwiec 13, 2011, 10:58:02 »
Czlowiek pójdzie na urlop na trochę i potyra w obcym kraju i juz nie moze się rozeznac w sytuacji.  :rofl:
Poczytalem dokładnie wszystko i chyba o ile rozumiem spór dotyczy tego że rząd chce zmenic zasady dla strażaków, którzy są już w służbie. I na to zwiazki zawodowe, nie powinny sie godzić.
Czy ktoś jest innego zdania?

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2219 dnia: Czerwiec 13, 2011, 16:18:51 »
Cytuj
[quote author=...już emeryt link=topic=3877.msg182350#msg182350

 Jeśli chodzi dopłatę do wczasów .....to się należy. Przynajmniej ja dostałem.... Oczywiście są pewne uwarunkowania. Trzeba mieć do wykorzystania 14 dniu urlopu w roku odejścia (może być zaległy, bo aktualnego jest za mało)- mówimy o wcześniej awizowanym odejściu lutowym. Dopłata należy się na dany rok a nie za urlop z danego roku. Info sprawdzone, wypłacone. Były opory księgowej ale sprawa oparta o KG.

[/quote]

Wydaje mi się się kolego, że coś nie tak jest z twoim tłumaczeniem.
Otóż dopłatę do niewykorzystanego urlopu wypłacana jest do końca roku kalendarzowego, więc jakim cudem, ktoś kto odchodzi w lutym i wykorzystuje urlop za poprzedni rok może mieć wypłaconą dopłatę za bieżący rok, skoro za dwa m-ąc (styczeń i luty) jakby nie liczył nie da 15 dni urlopu. Dopłata przysługuje dopiero w momencie wykorzystania co najmniej 14 dni (w przypadku podziału to wychodzi 15).
Słusznie piszesz, że trzeba mieć do wykorzystania co najmniej 14 dni aby dostać dopłatę, ale te 14 dni to muszą być z bieżącego a nie zaległego za który już powinno być wypłacone z końcem roku.

Tu jest link odnośnie stanowiska KG odnośnie wyliczania urlopu za nie pełny rok służby.
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=47&offset=60&id=31220
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2011, 16:26:23 wysłana przez sam998 »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2220 dnia: Czerwiec 13, 2011, 18:42:47 »
1. Prawo do uw i uwd strażak nabywa z dniem 1 stycznia każdego kolejnego roku - dot. Także ostatniego roku służby.
2. Proporcjonalne naliczanie dotyczy tylko ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy.
3. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odejść na zaopatrzenie emerytalne z dniem 28 lub 29 lutego, a w styczniu i lutym wykorzystać bieżące urlopy; raport można złożyć ostatniego dnia służby!
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2221 dnia: Czerwiec 13, 2011, 20:27:29 »
Masz rację, ale to jest tylko w sferze teorii. Raport składasz na co najmniej 3 m-ce przed odejściem, więc nikt nie podpisze raportu o urlop w styczniu na okres co najmniej 14 dni, skoro raport już powinien być złożony (jeżeli chcesz odejść z końcem 27,28 luty).
Zgodzę się z tobą, że jest możliwość wybrania nawet całego uw i ud przed złożeniem raportu o ile nikt o tym nie wie oraz nie odchodzisz wcześniej jak w maju.

Przy dzisiejszym stanie nadgodzin (kilkaset) ciężko jest ukryć decyzję o odejściu. Najpierw chcąc wybrać nadgodziny trzeba być kilka miesięcy na wolnym, a to nie jest takie łatwe.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2011, 20:30:38 wysłana przez sam998 »

...już emeryt

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2222 dnia: Czerwiec 13, 2011, 22:01:20 »
Cytuj
[quote author=...już emeryt link=topic=3877.msg182350#msg182350

 Jeśli chodzi dopłatę do wczasów .....to się należy. Przynajmniej ja dostałem.... Oczywiście są pewne uwarunkowania. Trzeba mieć do wykorzystania 14 dniu urlopu w roku odejścia (może być zaległy, bo aktualnego jest za mało)- mówimy o wcześniej awizowanym odejściu lutowym. Dopłata należy się na dany rok a nie za urlop z danego roku. Info sprawdzone, wypłacone. Były opory księgowej ale sprawa oparta o KG.


Wydaje mi się się kolego, że coś nie tak jest z twoim tłumaczeniem.
Otóż dopłatę do niewykorzystanego urlopu wypłacana jest do końca roku kalendarzowego, więc jakim cudem, ktoś kto odchodzi w lutym i wykorzystuje urlop za poprzedni rok może mieć wypłaconą dopłatę za bieżący rok, skoro za dwa m-ąc (styczeń i luty) jakby nie liczył nie da 15 dni urlopu. Dopłata przysługuje dopiero w momencie wykorzystania co najmniej 14 dni (w przypadku podziału to wychodzi 15).
Słusznie piszesz, że trzeba mieć do wykorzystania co najmniej 14 dni aby dostać dopłatę, ale te 14 dni to muszą być z bieżącego a nie zaległego za który już powinno być wypłacone z końcem roku.

Tu jest link odnośnie stanowiska KG odnośnie wyliczania urlopu za nie pełny rok służby.
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=47&offset=60&id=31220
[/quote]

Kolego, czytam to forum aby się czegoś nauczyć    a wypowiadam się tylko w tych kwestiach, których sam doświadczyłem i chcę podzielić się tą wiedzą z innymi. Przedstawiam swój przykład i jak ktoś chce to skorzysta. Przepis nie stanowi jaki to ma być urlop. Jeżeli od stycznia do lutego wykorzystałbym tylko urlop bieżący (7 dni) to dopłaty bym nie dostał. W połączeniu z zaległym wyszło ponad wymagane 14 dni. Wniosek złożony, krótkie perturbacje z księgowością(Twój tok myślenia) ale konsultacja w KG potwierdziła, że mam rację. Kasa wypłacona i nie ma co polemizować.
Wczytajcie się dobrze w rozporządzenie http://lex.pl/serwis/du/2001/1248.htm.
pozdrawiam

...już emeryt

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2223 dnia: Czerwiec 13, 2011, 22:13:30 »
Postarałem się bardziej i znalazłem, ze strony KG:
"Czy strażakowi PSP przysługuje dopłata do wypoczynku tylko w przypadku korzystania z urlopu za rok kalendarzowy za który przysługuje dopłata, czy też winna być wypłacana również w przypadku korzystania w roku za który przysługuje dopłata do wypoczynku z ur.....
Kwestia dopłaty do wypoczynku uregulowana jest w wydanym, na podstawie delegacji ustawowej z art. 63 ust. 3 cyt. ustawy o PSP, rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych i bytowych przysługujących strażakowi Państwowej Straży Pożarnej oraz członkom jego rodziny (Dz. U. z 2001 r., Nr 116, poz. 1248 ze zm.).

Świadczenie socjalne zwane dopłatą do wypoczynku przysługuje strażakowi (oraz członkom jego rodziny), który w związku z pełnieniem służby nabył w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego (§ 2 ww. rozporządzenia). Dopłatę do wypoczynku wypłaca się strażakowi nie wcześniej niż na 14 dni przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (§ 4 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia).

Przepisy nie precyzują czy dopłata do wypoczynku przysługuje wyłącznie w przypadku wykorzystania urlopu wypoczynkowego przysługującego za dany rok kalendarzowy. Należy zatem wnosić, iż świadczenie to przysługuje także w przypadku wykorzystania urlopu wypoczynkowego zaległego (warunkiem jest wykorzystanie 14 kolejnych dni kalendarzowych i złożenie wniosku). Przepisy nie precyzują dokładnego terminu wypłaty dopłaty do wypoczynku, wprowadzając jedynie warunek, iż nie może być ona wypłacona wcześniej niż na 14 dni przed rozpoczęciem 14 dniowego urlopu wypoczynkowego."
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=47&offset=70&id=30981

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2224 dnia: Czerwiec 14, 2011, 14:06:36 »
Witam. Dla mnie czas w straży kończy się za kilka dni i przechodzę na emke...Słowa Donalda na konwencji PO ,może je przytoczę : "...Nasz rząd nie będzie się kłaniał bankierom, ani związkowcom, nie będzie klękał przed księdzem - Nie będziemy klęczeli przed księdzem, bo do klęczenia jest kościół - przed Bogiem" mówią same za siebie , a dokładnie  Ja zrozumiałem ze Premier czeka tylko do wyborów a po wyborach to Rząd zrobi z ustawą co będzie chciał,  bez konsultacji z ZZ ....Dlatego odpowiedź na pytanie CZEKAĆ CZY UCIEKAĆ ? które zawarte jest w tym wątku dobiega końca, raczej po  mojemu lepiej już nie będzie .Pozdrawiam was....
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2011, 14:33:23 wysłana przez Ogn.Fox »

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."