Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1886915 razy)

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1975 dnia: Marzec 10, 2011, 14:48:53 »
"Pojawiła się też związkowa propozycja poszukiwania oszczędności w aparacie urzędniczym. Według nich, należy się zastanowić, czy w związku z wprowadzaniem wspólnego systemu emerytalnego nie połączyć w jeden, trzech zakładów emerytalno-rentowych, które teraz działają w MON-ie, MSWiA oraz Ministerstwie Sprawiedliwości."
Bardo dobry pomysł tu należy szukać oszczędności!
Jeszcze bym zrezygnował z przeszkolenia zawodowego dla niektórych stanowisk, w końcu skoro funkcjonariusz jako aspirant może dowodzić, to dlaczego nie może dowodzić np. sekcją po otrzymaniu awansu na stopień oficerski???
A przecież koszt szkolenia, udostępniania pojazdu służbowego to wszystko kosztuje!!!

Offline sebekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
  • gdzie jest dym i ogień tam muszą być strażacy
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1976 dnia: Marzec 10, 2011, 16:54:32 »
sebekosp
chyba lepiej milczeć niż mowić nieprawdę.
To o czym mówisz było jednym z projektów z z 2008 lub 2009 roku i wtedy zostalo zarzucone.
W obecnym projekcie nie ma tego nie ma.
:huh: milczeć :huh:  to są wiadomości po spotkaniu związków zawodowych z KW w Gdańsku. Chcesz to milcz mnie to szokuje żeby nie powiedzieć wkur...a.

satino

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1977 dnia: Marzec 10, 2011, 20:28:26 »
DO  sebekosp
po spotkaniu ZZ z KW w Gdańsku to nikt tyle nie naobieca co on, a jak chcesz dowiedzieć się konkretów to należało na to spotkanie wydelegować jakiegoś związkowca lub strażaka.

micraz

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1978 dnia: Marzec 10, 2011, 20:44:44 »

To dotyczy przyjętych po 1 stycznia 1999r i liczy się tylko służba nic z cywila.

Jako okres równorzędny ze służbą stosownie do art. 13 ust. 1 pkt. 2) ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…) zalicza się do wysługi służbę wojskową uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej, a więc m. in. zasadniczą służbę wojskową.
Okres tej służby zaliczany jest do wysługi emerytalnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8 poz. 66 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami tej ustawy, decydujące znaczenie dla ustalenia emerytury wojskowej ma data powołania do zawodowej służby wojskowej, a zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 j. t.) zasadnicza służba wojskowa nie jest zawodową służbą wojskową.
Stosownie do art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, emerytura dla żołnierza, który został powołany do zawodowej służby wojskowej po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. wynosi 40 % podstawy jej wymiaru za 15 lat służby wojskowej i wzrasta według zasad określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a-5 tej ustawy.
Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że wysokość emerytury wojskowej dla żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej, który został powołany do zawodowej służby wojskowej po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., spełniającego warunki do ustalenia tego prawa, określone w art. 12 ustawy, będzie ustalona na podstawie art. 15a
1
2
ustawy, nawet jeśli przed przyjęciem do zawodowej służby wojskowej pełnił zasadniczą służbą wojskową.
A zatem, funkcjonariusz, który wstąpił do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., spełniający warunki określone w art. 12 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…), a który przed tym terminem pełnił zasadniczą służbę wojskową, będzie miał obliczoną wysokość emerytury policyjnej na podstawie art. 15a ustawy, tj. tylko za posiadane okresy służby i okresy równorzędne ze służbą. Okres zasadniczej służby wojskowej zostanie zaliczony do wysługi emerytalnej ww. funkcjonariusza jako okres równorzędny ze służbą, po 2,6 % podstawy wymiaru za każdy rok.
Przykład:
Funkcjonariusz zwolniony ze służby w Policji złożył wniosek o ustalenie prawa do emerytury.
Z dokumentacji dołączonej do wniosku wynika, że w okresie:
1) od 01.06.1995 r. do 01.12.1996 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę;
2) od 15.12.1996 r. do 15.12.1998 r. odbywał zasadniczą służbę wojskową;
3) od 05.01.1999 r. do 06.01.2012 r. pełnił służbę w Policji.
Z powyższego wynika, że funkcjonariusz spełnia warunki do nabycia prawa do emerytury określone w art. 12 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…), tj. legitymuje się wymaganym 15-letnim okresem służby (13 lat służby w Policji + 2 lata zasadniczej służby wojskowej, traktowanej zgodnie z art. 13 ustawy jako okres równorzędny ze służbą).
Z uwagi na to, że funkcjonariusz został przyjęty do służby (służba w Policji) po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wysokość emerytury należy ustalić na podstawie art. 15a ustawy, tj. za okresy służby i okresy równorzędne ze służbą. Natomiast, zgodnie z cytowaną regulacją, okres zatrudnienia nie podlega uwzględnieniu przy obliczaniu wysokości emerytury policyjnej.

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1979 dnia: Marzec 10, 2011, 23:42:26 »
witam...
Do "micraz": Jest to przykład ze strony ZER MSWiA, ale niestety nie wszystkim znany, nadal nie wiem, dlaczego związki nie podnoszą tej kwestii w rozmowach, ani nie nagłośni się medialnie, że podział wśród funkcjonariuszy już istniej i to od kilku lat.
 Dlaczego nie można tego rozwiązać w prosty sposób, nowe zasady dla nowo przyjętych? I wtedy 25 lat służby, wiek 55 lat...
Zastanawia mnie to, bo wtedy okazałoby by się jak strasznie zmniejszyłaby się ilość chętnych do służb....
Zespół do spraw ucywilniania etatów, kolejna porażka, według mnie, to można było zrobić za pomocą rozporządzenia, ale patrząc na strukturę, najwięcej osób które można by przekształcić jest od KW w górę, a to od razu wiąże się porażką tego projektu....
Nie,żebym bym oponentem biura,ale nie widzę możliwości cywili na podziale, w KM, jak popatrzeć na ostatnie powodzie, potrzeba  przynajmniej w operacyjnej, kwatermistrzostwie, osób w formie funkcjonariuszy, bardziej może w sensie większych wymagań, możliwości większego wykorzystania tych ludzi, niestety na ich niekorzyść.... -_-
Czas leci a my wszyscy jesteśmy w czarnej d...ie.....
Sorki, za ostatnie porównanie, ale na to wszystko ręce opadają....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1980 dnia: Marzec 15, 2011, 19:28:57 »
Minister Adam Rapacki: Nie ma mowy o odbieraniu praw nabytych

Cytuj
Prawa nabyte przez policjantów nie zostaną odebrane – to słowa wypowiedziane przez Adama Rapackiego, Podsekretarza Stanu w MSWiA, w trakcie dzisiejszej wideokonferencji z policjantami. Zespół ministra Michała Boniego pracuje nad zasadami nowych rozwiązań emerytalnych, które dotyczyłyby nowo przyjętych do służby policjantów bądź też tych, którzy będą uważali, że nowy system emerytalny będzie dla nich korzystniejszy. Nikt nie pracuje nad odebraniem 6-miesięcznych odpraw funkcjonariuszom oraz innych przysługujących im uprawnień.

Minister Rapacki na dzisiejszej wideokonferencji z policjantami z całej Polski, w której uczestniczył Komendant Główny Policji ze swoimi zastępcami, odniósł się do pojawiających się spekulacji dotyczących nowego policyjnego system emerytalnego i przysługujących z tego tytułu uprawnień. Podsekretarz Stanu w MSWiA zauważył, że „trwają prace nad modyfikacją sytemu, tak by funkcjonariusze wszystkich służb pracowali dłużej i żeby im się to opłacało”. Pokreślił, że nie chodzi o przeniesienie policjantów do powszechnego systemu emerytalnego, ale o modyfikację dotychczasowego systemu. Ten nowy system „ma dotyczyć wszystkich wstępujących do służby po wejściu w życie ustawy”. Dodał, że ci, którzy już pracują, będą mieli możliwość wyboru nowego lub starego systemu w zależności od tego, co będzie dla nich korzystniejsze.

Minister Rapacki powiedział, że „nie ma mowy o jakimkolwiek odbieraniu praw nabytych”, podkreślając jednocześnie, że nowe rozwiązanie dotyczy wszystkich służb mundurowych.

„Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych wypracowanych rozstrzygnięć co do wieku emerytalnego” – podkreślił minister. I dodał, że „nikt nie pracuje dziś nad tym, aby odebrać 6-miesięczną odprawę po odejściu na emeryturę czy jakiekolwiek inne świadczenia”. Adam Rapacki powiedział też, aby policjanci nie obawiali się, że pogorszą się warunki ich pracy i że będą musieli odchodzić wcześniej na emeryturę.

 „Chciałbym zachęcić wszystkich funkcjonariuszy do tego, aby pracowali dłużej. Lepiej jest otrzymywać 100 proc. uposażenia niż 75 proc. emerytury. I na pewno jest lepiej spokojnie pracować niż przedwcześnie odchodzić na emeryturę i szukać gdzieś pracy”. Podkreślił też, „że nie ma mowy, żeby ktoś zdecydował się na rozwiązanie niekorzystne dla policjantów”.

Należy przypomnieć, że został powołany specjalny zespół zajmujący się pracami nad założeniami do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Kieruje nim Michał Boni, Przewodniczący Komitetu Rady Ministrów, a w jego skład  wchodzą przedstawiciele strony służbowej i związków zawodowych. Pod koniec kwietnia zespół ma przedstawić założenia do nowej ustawy.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1982

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/9026/Nie_bedzie_odbierania_praw_nabytych.html

« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2011, 11:06:07 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1981 dnia: Marzec 16, 2011, 11:03:26 »
MSWiA zapewnia: do końca kwietnia szczegóły dotyczące reformy emerytur mundurowych

Cytuj
Szczegółowe propozycje zmian w systemie emerytur mundurowych mają być przedstawione do końca kwietnia głównemu zespołowi zajmującemu się tą reformą - poinformowało PAP MSWiA. Wcześniej zapowiadano, że odbędzie się to jeszcze w marcu.

W czwartek w Komendzie Głównej Policji odbyła się wideokonferencja z udziałem wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego, kierownictwa KGP oraz komendantów wojewódzkich policji.

Rapacki zapewnił po raz kolejny, że funkcjonariuszom nie zostaną odbierane prawa nabyte, a planowane zmiany mają dotyczyć tylko osób, które przystąpią do służby po wejściu w życie ustawy emerytalnej. Pozostali będą mogli wybrać między starym a nowym systemem. Rapacki podkreślił, że zadaniem zespołu jest modyfikacja systemu zaopatrzeniowego, tak aby zachęcić funkcjonariuszy do dłuższego pozostawania w służbie.

Nad szczegółami planowanych zmian od końca stycznia pracuje sześć podzespołów tematycznych, w skład których wchodzą przedstawiciele rządu i związków zawodowych.

Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych

"Propozycje do końca kwietnia mają być przedstawione do dyskusji na posiedzeniu głównego zespołu ministra Michała Boniego" - poinformowała PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, po wideokonferencji.

Obecnie na emeryturę można przejść po 15 latach pracy w służbach mundurowych bez względu na wiek. Według wstępnych propozycji funkcjonariusze mają nabywać uprawnienia emerytalne po 20 bądź po 25 latach służby. Aby uzyskać te uprawnienia dodatkowo mundurowi musieliby mieć skończone 50 a nawet 55 lat.

Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc.

Do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają prawo funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1984

Cytuj
W związku z komunikatem PAP pt. "MSWiA zapewnia: do końca kwietnia szczegóły dotyczące reformy emerytur mundurowych", jaki ukazał się po wczorajszej videokonferencji przeprowadzonej w Komendzie Głównej Policji, Zarząd Główny NSZZ Policjantów wydał następujące oświadczenie:

O Ś W I A D C Z E N I E

Jak już informowaliśmy na naszej stronie, w dniu wczorajszym odbyła się video – konferencja, podczas której przedstawione zostały informacje z prac Zespołu Rządowo – Związkowego ds. Emerytur Mundurowych. Konferencja odbyła się bez udziału strony związkowej. Są to wypowiedzi tylko jednej ze stron reprezentowanych w Zespole ds. Emerytur Mundurowych, których nie należy traktować, jak uprawnione komunikaty wspólne Zespołu.
Jak się okazało nasze zastrzeżenia i przestrogi nie były gołosłowne, gdyż jeszcze wczoraj po tzw. videokonferencji ukazał się komunikat PAP zawierający nieuprawnione stwierdzenia strony służbowej, tak na temat terminów, jak i dotychczasowych ustaleń Zespołu.
Ze smutkiem odnotowujemy kolejny występ strony służbowej, który miał w założeniu uspokoić nastroje policjantów a przyniósł odwrotny skutek.
Podkreślamy jeszcze raz: wszelkie informacje zawarte w cytowanym poniżej komunikacie PAP pochodzą wyłącznie od strony służbowej i nie należy ich traktować, jako uprawnioną informację na temat pracy powołanego przez Premiera Zespołu Rządowo-Związkowego ds. Emerytur Mundurowych.

Przewodniczący Zarządu Głównego
NSZZ Policjantów
Antoni Duda

http://www.nszz-p.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=378:owiadczenie-zg-nszz-policjantow&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2011, 11:06:40 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1982 dnia: Marzec 17, 2011, 07:38:01 »
Premier o emeryturach mundurowych

Cytuj
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk wygłosił w Sejmie expose w sprawie reformy emerytalnej.Pod koniec swojego wystąpienia premier odniósł się do przyszłości emerytur mundurowych.

Zwracając się do ław poselskich zajętych przez posłów lewicy i PIS, premier stwierdził - "Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za obecny system emerytur mundurowych i zarazem ponosimy odpowiedzialność za jego naprawę. My prowadzimy już prace nad naprawą tego systemu. Jeśli pojawią się propozycje poprawy systemu - będziemy szukać rozwiązań ale takich, które będą szanować obecne ustalenia, za to w przyszłości będą sprawiedliwsze - zadeklarował Donald Tusk.

By uprzedzić zarzuty, że rząd idzie po linii najmniejszego oporu i tnie składki, zamiast wprowadzać reformy, zapowiedział, że w tej kadencji przygotuje zmiany w emeryturach mundurowych.

http://www.nszz-p.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=381:premier-o-emeryturach-mundurowych&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1983 dnia: Marzec 17, 2011, 11:51:37 »
Na chwilę oceną chyba rozmowy są cały czas w toku i ostatecznych decyzji nie ma .

http://www.skpnszz.org/news.php?readmore=463

Offline Gupol

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1984 dnia: Marzec 17, 2011, 15:12:17 »
Do wszystkich. Mam pytanie, czy ktos posiada skan pisma Komendata Głównego PSP w sprawie zmiany zasad obliczania nadgodzin, czyli mówiąc po ludzku zerowania nadgodzin. Piszę o tym artykul prasowy a nikt oficjalnie nie chce mi tego dać. Czekam e-mail: motomania@op.pl
Pozdrawiam
Gupol

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1985 dnia: Marzec 18, 2011, 07:39:59 »
Emerytury sł. mundurowych bez zmian?

Cytuj
Nie wiadomo, czy rząd przedstawi w tej kadencji projekt ustawy reformującej system emerytalny służb mundurowych – niespodziewanie zapowiedział w czwartek Michał Boni -  donosi Gazeta Prawna.

Stało się to na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych, która zajmowała się zmianami w otwartych funduszach emerytalnych. Tłumaczył, że decyzja zależy od finału rozmów ze związkami zawodowymi służb mundurowych.
Rząd chce w tej sprawie dogadać się ze związkowcami, by nie wprowadzać projektu w roku wyborczym, ryzykując protesty funkcjonariuszy.
Przeczy to zapewnieniom Donalda Tuska, który dzień wcześniej, w trakcie sejmowej debaty o OFE zapewniał, że rząd przedstawi propozycje zmian w emeryturach mundurowych jeszcze w tej kadencji Sejmu. Zachęcał też do pomocy w tej sprawie lub składania własnych projektów kluby opozycyjne.
– Będziemy szukali rozwiązań, które będą szanowały obecne uprawnienia, ale które w przyszłości spowodują, że ten element systemu będzie sprawiedliwszy i nie będzie wyłomem w tym solidarnościowym, powszechnym systemie emerytalnym – mówił w środę.
Kierunkowe decyzje w sprawie kształtu ustawy już zapadły: nie ma mowy o włączaniu służb mundurowych do powszechnego sytemu emerytalnego, rząd chce też wydłużyć okres służby uprawniający do emerytury – mowa o 20 lub 25 latach, zamiast 15 jak jest obecnie. Nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby po 2011 roku. Michał Boni zapowiedział na komisji finansów, że zmiany mają też dotyczyć wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę, sposobu jej wyliczania oraz możliwości łączenia świadczenia z pracą.
Obecnie nie ma na przykład wieku emerytalnego uprawniającego do świadczenia. A rząd proponuje, aby wynosił on przynajmniej 50 lat. Zmieniona miałaby być też podstawa wyliczania emerytury. Obecnie jest to ostatnia pensja. To nie podoba się rządowi, bo zdarzały się przypadki błyskawicznych awansów pod koniec służby, aby otrzymać wyższe świadczenie.
W obecnym systemie po 15 latach służby policjant może otrzymać 40 proc. ostatniego uposażenia, każdy rok pracy podwyższa je o 2,6 proc. Maksymalna emerytura to 75 proc. uposażenia.


http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/497165,emerytury_sluzb_mundurowych_bez_zmian.html

Zgodnie z tym co mówimy i piszemy od początku powstania Zespołu Rządowo-Związkowego ds. Emerytur Mundurowych - zaczekajmy na oficjalny komunikat wspólny Zespołu. Doniesienia prasowe pozostają wyłącznie faktami medialnymi, choćby nosiły wszelkie cechy prawdopodobieństwa.

http://www.nszz-p.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=383:emerytury-s-mundurowych-bez-zmian&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1986 dnia: Marzec 18, 2011, 08:20:39 »
I bardzo dobrze by się stało jeżeli by rząd nie zdążył, a potem tylko należy zadbać o to by po wyborach to już nie był ich problem!

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1987 dnia: Marzec 18, 2011, 10:42:14 »
Cytuj
Obecnie nie ma na przykład wieku emerytalnego uprawniającego do świadczenia. A rząd proponuje, aby wynosił on przynajmniej 50 lat. Zmieniona miałaby być też podstawa wyliczania emerytury. Obecnie jest to ostatnia pensja. To nie podoba się rządowi, bo zdarzały się przypadki błyskawicznych awansów pod koniec służby, aby otrzymać wyższe świadczenie.

Wprowadzenie minimalnego wieku faktycznie zwiększałoby okres służby w niektórych przypadkach do 30 lat i więcej. Mam nadzieje że związki zawodowe się na to nie zgodzą...  :tuba:
Co do tej ostatniej pensji to jest to obecnie podstawa dla ludzi którzy odchodzą na emkę. Myślę, że bez tego nasza emka byłby średnio o 500 zł niższa. A większość tych "nagłych awansów" jest nie tyle przypadkowa co zasłużona. Osoba która taki awans często otrzymuje mogłaby go mieć formalnie od kilku lat, ale ze względu na oszczędności po prostu go nie dostaje. :cooo:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1988 dnia: Marzec 18, 2011, 14:48:36 »
Benq2
Cytuj
A większość tych "nagłych awansów" jest nie tyle przypadkowa co zasłużona. Osoba która taki awans często otrzymuje mogłaby go mieć formalnie od kilku lat, ale ze względu na oszczędności po prostu go nie dostaje.
zgodzam sie że to nagroda za dobre lata pracy
apap000
Cytuj
I bardzo dobrze by się stało jeżeli by rząd nie zdążył, a potem tylko należy zadbać o to by po wyborach to już nie był ich problem!
myślę że dobrze by było zadbać by przed wyborami mieć uchwalone czarno na białym co za ile, bo wrazie ponownego wygrania wyborów sprawa już będzie przyklepana , a tak to  zacznie się odnowa i te szalone pomysły 55lat i 25 służby.

Te 15 lat dla nowych myśle że jest i tak nie do obronienia, a 20 lat dla młodych chłopaków to nie jest  jakiś "kosmos" nie do przeżycia, zreszta wiadomo każdy ciągnie do tym min 20l.

A związki powinny myśleć o tych którzy pracują obecnie bo zrezygnować z czegoś będzie i tak trzeba (mam na myśli naliczanie dla nowych).

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1989 dnia: Marzec 21, 2011, 00:35:53 »
Hehehehehe...rządowi nie podoba się sposób naliczania emerytur....
Nareszcie odważnie odezwali się o tym gdzie pies jest pogrzebany - propozycje były 3 lata wstecz, nawet jak zostanie 12 miesięcy, to kto wam da maxa na rok??? robaczki podziałowe?...biuro się ustawi, komendantom krzywdy nie zrobią ale podział na takich zmianach zostanie pogrzebany....życzenia powodzenia, dla oczekująch na zmiany dla młodych, mówiąc brzydko reforma ma upier...ć wszystkich, i to wiadomo....
Pozdrawiam, czekajcie dalej , jak wierzycie w cuda...
Przypomina mi się stare powiedzenie : przemawiał chłop do obrazu...
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1990 dnia: Marzec 22, 2011, 00:15:31 »
Hehehehehe...rządowi nie podoba się sposób naliczania emerytur....
Nareszcie odważnie odezwali się o tym gdzie pies jest pogrzebany - propozycje były 3 lata wstecz, nawet jak zostanie 12 miesięcy, to kto wam da maxa na rok??? robaczki podziałowe?...biuro się ustawi, komendantom krzywdy nie zrobią ale podział na takich zmianach zostanie pogrzebany....życzenia powodzenia, dla oczekująch na zmiany dla młodych, mówiąc brzydko reforma ma upier...ć wszystkich, i to wiadomo....
Pozdrawiam, czekajcie dalej , jak wierzycie w cuda...
Przypomina mi się stare powiedzenie : przemawiał chłop do obrazu...

   Czekałem cierpliwie i myślałem, że dasz sobie siana ze swoimi mądrościami, ale nie ty upajasz się (w twoim mniemaniu)sukcesem.
 Odszedłeś po 15 latach, żeby jak piszesz "pocieszyć się życiem", fajnie, a reszta frajerów niech zapie..la na twoją emeryturę. Gratuluję postawy, godna naśladowania, wszyscy powinni spierda...ć na emeryturę, bo ty tam jesteś.
  Pozwolisz, że ja odejdę na emeryturę wtedy, kiedy uznam sam, że to mój czas i że spełniłem swój obowiązek wobec swoich dzieci i reszty społeczeństwa. Jeśli odejdę z mniejszą emeryturą od ciebie, ale ze świadomością, że są to uczciwie należne pieniądze to będzie OK.

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1991 dnia: Marzec 22, 2011, 08:00:15 »
Przyznać trzeba, że zmiany nie prowadzą do niczego dobrego, w sumie zgadzam się z Ogniowym co do treści, którą przekazuje, szczególnie dotyczącą naliczania emerytury, ale forma tego mogłaby być nieco inna!
Co do przypadków błyskawicznych awansów to też jakaś dziwna sprawa, zresztą z konkretami ten rząd ma wiele problemów, przecież mogli by podać, gdzie, kto i jaka jest skala problemu, ale lepiej puścić balonika i czekać, aż sami się wypunktujemy!

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1992 dnia: Marzec 22, 2011, 09:05:15 »
Hehehehehe...rządowi nie podoba się sposób naliczania emerytur....
Nareszcie odważnie odezwali się o tym gdzie pies jest pogrzebany - propozycje były 3 lata wstecz, nawet jak zostanie 12 miesięcy, to kto wam da maxa na rok??? robaczki podziałowe?...biuro się ustawi, komendantom krzywdy nie zrobią ale podział na takich zmianach zostanie pogrzebany....życzenia powodzenia, dla oczekująch na zmiany dla młodych, mówiąc brzydko reforma ma upier...ć wszystkich, i to wiadomo....
Pozdrawiam, czekajcie dalej , jak wierzycie w cuda...
Przypomina mi się stare powiedzenie : przemawiał chłop do obrazu...

   Czekałem cierpliwie i myślałem, że dasz sobie siana ze swoimi mądrościami, ale nie ty upajasz się (w twoim mniemaniu)sukcesem.
 Odszedłeś po 15 latach, żeby jak piszesz "pocieszyć się życiem", fajnie, a reszta frajerów niech zapie..la na twoją emeryturę. Gratuluję postawy, godna naśladowania, wszyscy powinni spierda...ć na emeryturę, bo ty tam jesteś.
  Pozwolisz, że ja odejdę na emeryturę wtedy, kiedy uznam sam, że to mój czas i że spełniłem swój obowiązek wobec swoich dzieci i reszty społeczeństwa. Jeśli odejdę z mniejszą emeryturą od ciebie, ale ze świadomością, że są to uczciwie należne pieniądze to będzie OK.
Chłopie, przeczytaj sobie stopkę...
Poza tym, wolontariat jest też dla ludzi....
Zobaczmy, jak wykarmisz swoje dzieci ideami, i co o Tobie powie społeczeństwo jak odejdziesz - gwarantuję , że ile byś nie dostał i tak powiedzą Ci że to baaardzo duuużo, wręcz za dużo.
Dla mnie możesz odejść i mając 30 lat służby- może odchodząc jako komendant pożyjesz kilka lat, chłopaki z podziału po takiej wysłudze długo nie żyją, sprawdź statystyki.
Na koniec - w dupie macie walkę o lepsze pensje, o przywileje i o godne emerytury - dopadła was wpierana wizja, że Wam się nie należy, bo to niesprawiedliwe i zaczynacie w to wierzyć.
Nie ma już komu chodzić na pikiety???, na manifestacje??? - może kiedyś się obudzicie - ale nie chciałbym i nie życzę aby to nie było przebudzenie z ręką w nocniku.
Miłej służby....
Poza tym moje wypowiedzi są odpowiedzią na zadane w temacie pytanie i nie musisz traktować tego osobiście, a tymczasem zrobiłeś sobie wycieczkę do pojechania po mnie. Nie powiem, każdy ma prawo odejść kiedy chce, ale tak było do tej pory, albo do zmiany ustawy, która zapewne nastąpi - po jej zmianie, odchodzić będą tylko Ci , którzy będą musieli z różnych powodów, bo zapewniam Cię, że zapewne nie będzie to tak opłacalne jak do tej pory.Po prostu każdy będzie dymał do zdechu, bo emerytura już nie będzie tak wysoka , a zdrowie w strzępach...i to jest moja odpowiedź, i tak ją potraktuj....
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 22:39:06 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1993 dnia: Marzec 22, 2011, 23:09:50 »
Cytuj
23 marca 2011' w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się spotkanie Zespołu rządowo - związkowego do spraw emerytur mundurowych.

Jednak w świetle niedawnych wypowiedzi ministra Boniego, można się spodziewać zmiany w harmonogramie prac podzespołów i zespołu głównego, a nawet odroczenia prac nad reformą emerytur mundurowych.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=402:spotkanie-zespou-ds-emerytur-mund&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Cytuj
W naszej ocenie przebieg dotychczasowych prac w podzespołach tematycznych jak i w zespole głównym powołanym do prac nad założeniami do projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych, może stanowić podstawę do wypracowania zapisów pozwalających na opracowanie nowej ustawy emerytalnej jedynie wówczas, gdy wszystkie zainteresowane strony będą kierowały się zasadami kompromisu i porozumienia. Na chwilę obecną jest zbyt wcześnie, aby można było stwierdzić, czy prowadzone rozmowy zakończą się pełnym powodzeniem. Niemniej jednak wyraziliśmy opinię, że należy dążyć do zakończenia prac zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem.

http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?id=369

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1994 dnia: Marzec 23, 2011, 18:37:01 »
Cytuj
Komunikat po spotkaniu w KPRM 

23 marca 2011' w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne posiedzenie zespołu rządowo – związkowego ds. zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych.

W obradach, którym przewodniczył minister Michał Boni, wzięli udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski, wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas, wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, a także przedstawiciele kierownictw służb oraz reprezentanci Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Konwentu Dziekanów Oficerów WP oraz KSP NSZZ „Solidarność”.
Podczas spotkania, poświęconego omówieniu ustaleń podjętych przez podzespół nr 1 ds. stażu służby uprawniającego do świadczenia emerytalnego oraz sytuacji żołnierzy kontraktowych i podzespół nr 2 ds. wskaźnika wzrostu emerytury za każdy rok służby ponad limit stażu oraz podstawy wymiaru emerytury, zespół rządowo – związkowy zaakceptował wstępnie rekomendacje ww. podzespołów.
Zgodnie z nimi zmiany obejmą funkcjonariuszy i żołnierzy wstępujących po raz pierwszy do służby od dnia 1 stycznia 2012 roku. Minimalny staż służby wymagany do nabycia prawa do emerytury miałby wynosić 20 lat, przy jednoczesnym spełnieniu warunku osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego wynoszącego 50 lat (z wyjątkiem sytuacji odejścia ze służby z przyczyn leżących po stronie pracodawcy). W myśl przedstawionych propozycji, funkcjonariusze i żołnierze wstępujący do służby od 1.01.2012 r. uzyskiwaliby po 20 latach świadczenie emerytalne w wysokości 45% podstawy wymiaru, które po każdym kolejnym roku wzrastałoby o 3%, aż do osiągnięcia 85% po ok. 33 latach służby. Podstawą wymiaru emerytury byłoby jak dotychczas uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku.
Funkcjonariusze i żołnierze pozostający w służbie przed 1 stycznia 2012 roku będą mogli przystąpić do nowego systemu emerytalnego, przy czym decyzja o wyborze systemu może nastąpić najpóźniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia emerytalnego.
Zdaniem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, wszystkie ustalenia w sprawie nowego systemu emerytalnego służb mundurowych winny zostać przyjęte na zakończenie prac zespołu w formie protokołu uzgodnień. Kolejne spotkanie zespołu przewidywane jest na 30 marca 2011 roku.

Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Antoni DUDA
 

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=406:komunikat-po-spotkaniu-w-kprm-&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

pytający

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1995 dnia: Marzec 23, 2011, 21:48:41 »
Przyznać trzeba, że zmiany nie prowadzą do niczego dobrego, w sumie zgadzam się z Ogniowym co do treści, którą przekazuje, szczególnie dotyczącą naliczania emerytury, ale forma tego mogłaby być nieco inna!
Co do przypadków błyskawicznych awansów to też jakaś dziwna sprawa, zresztą z konkretami ten rząd ma wiele problemów, przecież mogli by podać, gdzie, kto i jaka jest skala problemu, ale lepiej puścić balonika i czekać, aż sami się wypunktujemy!

A ja mam pytanie:

1. Jak my "zwykli strażacy z podziału" możemy zadać pytanie dla Ministra MSWiA lub Komendanta Głównego -> by odpowiedział konkretnie na proste pytania. Bo tak jak pisze apap i wcześniej inni zmiana stanowisk na cywilne najbardziej uderza w górę i temu tak cicho o tym. Ogniowy też ma rację że większość zmian bije w Nas bo "my to ciemna masa" i mamy mało dopowiedzenia. Nasze pytania i postulaty gdzieś "ginął" lub "droga służbowa" je blokuje bo są niewygodne.

Może trzeba ułożyć proste logiczne pytania i zadać je decydentom i puścić do publicznej wiadomości, by gdzieś nie utknęły na którymś biurku

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1996 dnia: Marzec 24, 2011, 09:03:24 »
Wstępna zgoda na nowe emerytury mundurowych.

Cytuj
Nowe zasady w emeryturach mają obowiązywać funkcjonariuszy nowo przyjętych do służby, ale też będą mogli zgodzić się na nie obecnie służący. Rząd zamierza zachęcić ich lepszymi warunkami za dłuższą służbę.
Podczas rozmów przedstawicieli rządu i policyjnych związków ustalono także, że funkcjonariusz przechodzący na emeryturę po 20 latach służby otrzyma 45 proc. ostatniego uposażenia, a maksymalnie po 35 latach służby może dostać 85 proc. pensji. Do tej pory maksymalna emerytura wynosiła 75 proc. To także ma być rekompensata za wprowadzenie minimalnego wieku przejścia na emeryturę. Do tej pory takiego ograniczenia nie było, więc na emeryturę przechodzili funkcjonariusze nawet w wieku 34 lat.

– To hamulec ograniczający odpływ takich agentów Tomków ze służby – mówi Antoni Duda ze Związku Zawodowego Policjantów.

Przy ostatecznej wersji ustawy okaże się, na ile rząd poszedł na rękę związkowcom, bo rozważany był bardziej restrykcyjny wariant – 25 lat służby i wiek minimum 55 lat. Zresztą najważniejsza zmiana, by reforma mundurówek polegała na modyfikacji obecnego systemu, a nie przywróceniu policjantów czy strażaków do systemu powszechnego, jest spełnieniem postulatów tych środowisk. Krótkookresowo skorzysta na tym także rząd, bo gdyby służby mundurowe wróciły do ZUS, to konieczne byłoby podwyższenie uposażenia funkcjonariuszom, by opłacić ich składkę. Ale rząd chce tę sprawę załatwić teraz, by zrealizować wcześniejsze obietnice i odeprzeć zarzuty, że mimo przychylnego prezydenta boi się wprowadzać ważne reformy.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/498866,wstepna_zgoda_na_emerytury_mundurowych.html


Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1997 dnia: Marzec 24, 2011, 10:03:20 »
No ok ale dlaczego nie piszą o wieku minimalnym 50 lat.Przy wydłużeniu do 20 lat progu w plecy mamy 8 % - dlaczego np: po 20 ma nie być 53 % i dopiero od tego za każdy wypracowany rok 3 %.Przecież jeśli do służby przyjdzie młody chłopak po studiach w wieku 25 - 27 lat to do pełnej emerytury będzie miał 60 - 62 lata.Czy na chwilę obecną w słuzbie na podziale są tacy ludzie? A co jak się ktoś wypali w służbie - kto i gdzie przeniesie go do innej komórki przy dalszym ucywilnianiu etatów w komendach?

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1998 dnia: Marzec 24, 2011, 14:05:52 »
No ok ale dlaczego nie piszą o wieku minimalnym 50 lat.Przy wydłużeniu do 20 lat progu w plecy mamy 8 % - dlaczego np: po 20 ma nie być 53 % i dopiero od tego za każdy wypracowany rok 3 %.Przecież jeśli do służby przyjdzie młody chłopak po studiach w wieku 25 - 27 lat to do pełnej emerytury będzie miał 60 - 62 lata.Czy na chwilę obecną w słuzbie na podziale są tacy ludzie? A co jak się ktoś wypali w służbie - kto i gdzie przeniesie go do innej komórki przy dalszym ucywilnianiu etatów w komendach?

Wy bedziecie mieć 8 % w plecy, a wierchuszka ze szczytu 10% do przodu  :kwit:  :kwit: wystarczy ,że wybiorą nowy system a juz mają lata i wiek ....... i wszystko jasne .... zamiast 75% mają 85 %  :fiuu: jakieś kilka stówek do przodu  :gwiazdki: 

Emeryt1968

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1999 dnia: Marzec 24, 2011, 17:28:06 »
"Nie wiem jak interpretować te zapisy w projekcie, mam 25 lat służby i 45 lat żeby przejść na zaopatrzenie emerytalne na nowych zasadach zmusza się mnie żebym jeszcze służył 5 lat?? Jeszce jedno nie zajmuję stanowiska pow. 10 grupy. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć ten zapis. No chyba że jest to tylko przykrywka dla tych co napisał przedmówca."