Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1886076 razy)

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1850 dnia: Styczeń 18, 2011, 09:52:37 »
No i wcale się nie ma co dziwić, niejasna sytuacja z systemem emerytalnym, ciągłe nagonki w mediach na służby mundurowe, więc co robić??? Czekać czy uciekać? Pytanie cały czas aktualne!!! :gwiazdki:
 

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1851 dnia: Styczeń 18, 2011, 10:14:53 »
Kto ma możliwość odejścia za maksymalną stawkę niech się nawet nie zastanawia. To co nam szykują niczego nie zmieni na plus, raczej można tylko stracić. Młodsi którzy mogli by już odejść pewnie raczej się zastanowią zanim napiszą raport...
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1852 dnia: Styczeń 18, 2011, 11:10:19 »
Czekać - czy uciekać... (z przymrużeniem oka...)

http://www.youtube.com/watch?v=-r6uyM_6qhM&feature=player_embedded

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1853 dnia: Styczeń 18, 2011, 12:11:11 »
Kto ma możliwość odejścia za maksymalną stawkę niech się nawet nie zastanawia. To co nam szykują niczego nie zmieni na plus, raczej można tylko stracić. Młodsi którzy mogli by już odejść pewnie raczej się zastanowią zanim napiszą raport...
@benq2 ma rację...
ci którzy w zasadzie już nic zyskać nie mogą a stracić dużo (maks dodatek) bezwzględnie powinni uciekać...

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1854 dnia: Styczeń 18, 2011, 20:41:22 »
Witam ! No cóż . Poczekamy - zobaczymy . Z teksu nie wynika ( jak zwykle w GW wszytko "po łebkach" ) czy wybór będą mieli także ci , którzy mają już prawa emerytalne , czy tylko ci już pracujący ale mający do 15 lat stażu . Załóżmy , że mam 20 lat pracy i 42 lata a muszę i chcę pracować do 50 roku życia ( 45 % emerytury + 8 x 3 %< po 30 latach stażu > = 69 % ) teraz : 40 % + 13 x 2,6 = 77,8 % . Czy ktoś szuka w mundurówce głąbów . Kto zagwarantuje , że jak wygrają wybory i się okopią znowu nie będą grzebać w ustawach ? Kto z nas mając 30 lat wie co będzie za lat 19 ( tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego ) ? Jeżeli ktoś , kto ma już prawo do przejścia skorzysta z nowej opcji to chyba z " zawodu dyrektor " ( cyt. z filmu " Poszukiwany,poszukiwana " ) Pozdrawiam .

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1855 dnia: Styczeń 18, 2011, 20:45:41 »
Najlepsze chyba jest to, że "rząd oczekuje", iż wybierzemy NOWY PLAN ODEJŚĆ. :wall:
Jeżeli (a tak chyba jest) maja takich analityków wszędzie  :fiuu: , to życzę powodzenia sobie i swojemu rodakom :gwiazdki:  :rofl:

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1856 dnia: Styczeń 19, 2011, 06:21:21 »
Antoni Duda nt. artykułu w GW
Cytuj
Panie i Panowie,
Koleżanki i Koledzy.

Po raz kolejny doszło do publicznej manipulacji faktami w sprawie zmiany systemu emerytalnego służb mundurowych.
Zgodnie z ustaleniami podczas spotkań w dniu 10.12.2010 oraz 17.12.2010 roku z udziałem Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, ministrów Jerzego Millera, Michała Boniego, Pawła Grasia, Adama Rapackiego oraz przedstawicieli NSZZ Policjantów, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej utrzymany zostanie obecny zaopatrzeniowy system emerytalny służb mundurowych.
Funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy pełnią służbę zachowają prawa do obecnego systemu emerytalnego z możliwością indywidualnego wyboru nowego systemu.
Wszystkie informacje zaprezentowane w artykule „co będzie w porozumieniu?” są niepotwierdzone i domniemane.
Pierwsze spotkanie Zespołu ds. reformy systemu emerytalnego służb mundurowych odbędzie się w dniu 26 stycznia 2011 roku o godz. 11.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod przewodnictwem ministra Michała Boniego.
http://www.nszz-p.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=165:antoni-duda-nt-artykuu-w-gw&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2011, 06:38:15 wysłana przez Butel »

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1857 dnia: Styczeń 19, 2011, 08:47:19 »
system zaopatrzeniowy utrzymają, bo nie mają kasy by wprowadzić system powszechny służbach mundurowych, bo gdyby mieli kasę to kto wie w jakim kierunku by to wszystko poszło, tak mnie to wszystko rozpi....la, że musiałem sobie ponownie przeczytać pismo, które do mnie skierował Donald Tusk i wygląda na to, że nie panuje nad swoimi Ministrami albo po prostu leci w kulki z nami, co też jest możliwe, bo to polityk w końcu!!!

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1858 dnia: Styczeń 19, 2011, 13:15:02 »
Myślę że ci którzy nabyli prawa emerytalne to chyba nie mają na co czekać. To nie jest panika lecz chłodna kalkulacja. Wcale rząd nie musi ruszać systemu zaopatrzenia emerytalnego, wystarczy że zmieni algorytm naliczania wzrostu emerytur o czym jeszcze nikt nie wspomniał a o czym mowiono na spotkaniu 14.01.2011 r. i o czym napisała np wyborcza dnia 18 stycznia 2011. I nie mam fobii na pkt ZZ,  ja po prostu czytam , zbieram fakty, analizuję i podaję suche fakty na temet naszych ZZ. Wiem nie każdemu to pasuje, bo prawda z regóły boli, szczególnie jeśli ktoś ma tyle na sumieniu.
Pozdrawiam.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1859 dnia: Styczeń 20, 2011, 08:44:07 »
Sory, ale nie bardzo rozumiem co masz na myśli:
"zmieni algorytm naliczania wzrostu emerytur"
czy możesz coś więcej na ten temat?

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1860 dnia: Styczeń 20, 2011, 09:35:41 »
a czy przypadkiem rząd nie planuje wprowadzenia dla nowoprzyjetych  jak w MON kontraktów

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1861 dnia: Styczeń 20, 2011, 10:00:34 »
a to chyba jakaś nowość z tymi kontraktami, przyznam, że nic nie słyszałem :huh:

Offline Bania

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1862 dnia: Styczeń 20, 2011, 12:45:43 »
Nie róbcie zamieszania.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1863 dnia: Styczeń 20, 2011, 16:28:57 »
Bania tu nikt nic nie sieje. Przytoczyłem stwierdzenia które padły w Gazecie Wyborczej. Algorytm naliczania to nic innego jak sposób naliczania. Jak można to zrobić???? Ano np naliczając z 12m_cy lub 3 lat / albo m-cy/. Tego jeszcze nikt nie wie. Nikt w ten sposób nie zabierze nam prawa nabytego. Jak dotąd nikt tego jasno nie określił natomiast, coraz częściej się wtrąca między wiersze że prawdopodobnie, lub wg mojej wiedzy lub jeszcze gdzie indziej myślę że system ten będzie dotyczył tylko nowo przyjętych. Czy to aby czasami nie śmierdzi fałszem??? Opisuję to nie po aby się wymądrzać lecz po to bym nie mógł powiedzieć kiedyś: a nie mówiłem. Przecież to ja wiecznie się czepiam ZZ a one biedne robią wszystko by nam było lepiej. Mają teraz pole do popisu, mam nadzieję że zawalczą o nas i będą miały czym się pochwalić - nareszcie.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1864 dnia: Styczeń 20, 2011, 16:46:11 »
Bania tu nikt nic nie sieje. Przytoczyłem stwierdzenia które padły w Gazecie Wyborczej. Algorytm naliczania to nic innego jak sposób naliczania. Jak można to zrobić???? Ano np naliczając z 12m_cy lub 3 lat / albo m-cy/. Tego jeszcze nikt nie wie. Nikt w ten sposób nie zabierze nam prawa nabytego. Jak dotąd nikt tego jasno nie określił natomiast, coraz częściej się wtrąca między wiersze że prawdopodobnie, lub wg mojej wiedzy lub jeszcze gdzie indziej myślę że system ten będzie dotyczył tylko nowo przyjętych. Czy to aby czasami nie śmierdzi fałszem??? Opisuję to nie po aby się wymądrzać lecz po to bym nie mógł powiedzieć kiedyś: a nie mówiłem. Przecież to ja wiecznie się czepiam ZZ a one biedne robią wszystko by nam było lepiej. Mają teraz pole do popisu, mam nadzieję że zawalczą o nas i będą miały czym się pochwalić - nareszcie.

Po pierwsze - widocznie nie do końca przeczytałeś artykuł w koszernej gazecie.

cyt.:
Cytuj
Maksymalna emerytura mogłaby stanowić nawet 85 proc. ostatniej pensji - dziś maksymalne świadczenie to 75 proc. ostatniej pensji i aby je dostać, trzeba przepracować 28,5 roku.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,8963696,W_mundurze_wkrotce_popracuja_dluzej.html#ixzz1Bag2NEmV

Po drugie ZZ zaprzeczyły wszystkim informacjom podanym w artykule:

Cytuj
Po raz kolejny doszło do publicznej manipulacji faktami w sprawie zmiany systemu emerytalnego służb mundurowych. Wszystkie informacje zaprezentowane w artykule „co będzie w porozumieniu?” są niepotwierdzone i domniemane.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1815

Po trzecie wypowiedź:

Nie róbcie zamieszania.

dotyczyła się :

a czy przypadkiem rząd nie planuje wprowadzenia dla nowoprzyjetych  jak w MON kontraktów

a to chyba jakaś nowość z tymi kontraktami, przyznam, że nic nie słyszałem :huh:

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1865 dnia: Styczeń 20, 2011, 19:35:11 »
Witam ! A czy ktoś coś wie o odprawach emerytalnych ? Zasiłek pogrzebowy zmieniono bardzo szybko i praktycznie bez echa . Pozdrawiam .

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1866 dnia: Styczeń 21, 2011, 16:52:25 »
witam.

tematem emerytur do niedawno nie bardzo się interesowałem z racji faktu iż jeszcze długo się na emke nie wybieram. W taj chwili widzę że jednak i na moim tyłku może się to mocno odbić. Punkt na który zwróciłem uwagę dotyczy stażu służby i wieku w przypadku wcześniejszej emerytury. Teoretycznie jest to 20-25 lat (to w końcu ile będzie?) i wiek 50-55 lat i jak dla mnie (i nie tylko dla mnie) to jakaś paranoja.... Zacząłem służbę w wieku 19 lat czyli teoretycznie (w gorszym przypadku) 25 lat stażu wyrobię w wieku 44 lat czyli muszę jeszcze służyć 11 lat! To niech mi ktoś łaskawie odpowie o jakiej "wcześniejszej" emce mówimy? W wieku 55 lat chcąc czy nie będę miał 36 lat służby! na obecnych warunkach po 36 latach to jestem już mocno "zasłużonym" emerytem który odebrał kilka nagród jubileuszowych... a po "nowemu" będę mógł odejść na wcześniejszą emeryturę :)

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1867 dnia: Styczeń 22, 2011, 07:18:30 »
Ciekawa uchwała Prezydium ZW NSZZ P woj. śląskiego:
Cytuj
Katowice, dnia 20.01.2011 r.

 UCHWAŁA Nr   81 /N/2011

Prezydium ZW NSZZ P woj. śląskiego

 Członkowie Prezydium Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. śląskiego na swoim posiedzeniu w dniu 20.01.2011 r., po przeprowadzonej analizie doniesień medialnych odbieranych od policjantów informacji, zapytań i skarg postanowili podjąć uchwałę o następującej treści.

Ukazujące się w ostatnim czasie w mediach informacje o projektowanych zmianach ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych wywołują nieustannie wśród policjantów niepokój o przyszłość i gwarancje prawne pełniących aktualnie służbę.

Widocznym skutkiem jest brak stabilizacji oraz złożone i planowane raporty o odejście ze służby w jak najkrótszym terminie.

Dodatkowo niepokój wywołuje poczucie zagrożenia obowiązującej dotychczas zasady obliczania ilości odpraw, obliczania podstawy wymiaru emerytury, wliczania do świadczenia emerytalnego 1/12 nagrody rocznej oraz obowiązywania prawa do rocznego świadczenia po 30 latach pracy.

NSZZ Policjantów określił dopuszczalne warunki zgody na zmianę systemu emerytalnego w postaci:

   1. Wydłużenia okresu służby uprawniającej do nabycia prawa do emerytury o 5 lat.
   2. Ustalenia wysokości świadczenia na poziomie 55% uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym wraz z nabyciem prawa do emerytury po 20 latach służby.

Wobec powyższego niezbędne jest publiczne wystąpienie Premiera RP, w którym zawarte zostaną gwarancje:

   1. Zachowania praw nabytych pozostającym w służbie funkcjonariuszom poprzez jasne określenie interpretacji Rządu RP, kto w rozumieniu przyszłej ustawy prawa nabyte posiada( w projekcie ustawy zostanie zapisane, że obowiązujący przepis dotyczy wyłącznie funkcjonariuszy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy podejmą służbę w policji.

   2 .Dotychczasowe przepisy dot. prawa do odprawy zachowują moc a wysokość odprawy ustala się na podstawie ostatniego uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym.

   3. Prawo do rocznego uposażenia pozostanie zachowane.

   4. Podstawą obliczania emerytury policjanta pozostaje jego uposażenie wraz z dodatkami o charakterze stałym z ostatniego miesiąca przed odejściem na emeryturę.

   5. Odstąpienie od projektu ograniczenia uposażenia i innych świadczeń z powodu nie zdolności do służby z tytułu choroby
.

Brak tych deklaracji nie powstrzyma planowanych odejść w stan spoczynku policjantów zaniepokojonych utratą posiadanych w chwili obecnej uprawnień.

Aktualna sytuacja i czerpana z mediów wiedza oraz brak wspomnianych gwarancji grozi masowym odruchem ucieczki a to z kolei( zwłaszcza wobec faktu, że w chwili obecnej ponad 20% aktualnie pełniących służbę posiada prawa emerytalne) może zachwiać systemem bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Policjanci z wysługą 15 lat służby i dłuższą stanowią w chwili obecnej fundament funkcjonowania policji i praktycznie rzecz biorąc prawie w 100% zajmują w strukturze organizacyjnej policji stanowiska wykonawcze, odpowiedzialne za zarządzanie i kierowanie tą instytucją, a także na policjantach tych to znaczy posiadających wieloletnie doświadczenie opiera się skuteczność działania policji i jej autorytet. NSZZ Policjantów nie może ograniczać swoich działań do ustawicznego dementowania doniesień medialnych tracąc, coraz bardziej swoją wiarygodność i narażając się na coraz częstsze zarzuty zdrady swoich członków w imię domniemanych korzyści działaczy związkowych.

Prezydium ZW NSZZ P proponuje wyznaczenie na dzień 08 marca 2011 roku akcji powszechnego sprzeciwu w postaci żądania przez policjantów dnia wolnego, udziału w akcji honorowego oddawania krwi lub kontroli stanu zdrowia przez poszczególnych funkcjonariuszy. Propozycja ta jest w ocenie Prezydium jedyną możliwą formą reakcji i mamy nadzieję, że w kontekście w opisanych wydarzeń i wobec panującej atmosfery w naszym środowisku znajdzie zrozumienie i poparcie, jeśli nie wszystkich policjantów to znaczącej większości a już na pewno członków związku. Biorąc udział w tej akcji będą mogli unaocznić skalę zagrożenia możliwymi odejściami ze służby.

 Za uchwałą głosowało 13 członków Prezydium przeciw – 0 ,  wstrzymało się -  0. Obecnych 13 członków Prezydium.

PRZEWODNICZĄCY
WICEPRZEWODNICZĄCY
Zarządu Wojewódzkiego  NSZZ Policjantów

asp.Andrzej KORNOBIS
asp.szt.Roman WIERZBICKI

« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2011, 07:24:30 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1868 dnia: Styczeń 22, 2011, 08:08:48 »
czy coś przeszkadza naszym ZZ w zredagowaniu podobnych stanowczych uchwał?

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1870 dnia: Styczeń 24, 2011, 07:54:58 »
Uchwały pewnie nie zaszkodzą, ale ważniejsze są prace zespołu rządowo-związkowego, tu dopiero można się wykazać!

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1871 dnia: Styczeń 24, 2011, 09:24:55 »
Uchwały pewnie nie zaszkodzą, ale ważniejsze są prace zespołu rządowo-związkowego, tu dopiero można się wykazać!

ale takie kroki podejmowane przez ZZ przynajmniej uspokajają najbardziej zainteresowanych :)


Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1872 dnia: Styczeń 24, 2011, 10:01:43 »
Muszę przyznać, że jestem bardzo zainteresowany tym co będzie się działo w tym zespole, ale w żaden sposób nie czuję się uspokojony, mam nadzieje, że związki będą szybko nam przekazywać informację z prac!

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1873 dnia: Styczeń 24, 2011, 11:44:27 »
Też uważam, że do środy wytrzymać trzeba.
Powinniśmy mieć wtedy jakies konkretne informacje. 

Offline sikacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1874 dnia: Styczeń 25, 2011, 10:32:32 »
A ja ciągle jestem ciekaw czy przy pracach nad reformą ktoś pamięta o strażakach przyjętych po 1999 roku. Bo wydaje mi się że jeśli dojdzie do reformy to strażaków nie będzie dzielić się na dwie opcje tylko na trzy.