Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1886096 razy)

Offline adam...

  • daleko od szosy
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
  • co oni panie z nami robią?
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1550 dnia: Lipiec 07, 2010, 09:56:29 »
A ja dziękuję premierowi za ten list,uważam że to najuczciwsze podejście do sprawy.Całe to biadolenie o tym jakie to koszty te służby mundurowe...aż mi sie niedobrze robi.Myślę,że ten temat dla dziennikarzy to woda na młyn,pod pozorem rzetelnej informacji chodzi o jedno-wypłynąć na wierzch.Prawdziwy dziennikarz zauważy,że służby mundurowe to bezpieczeństwo Państwa a to podstawa jego istnienia - licho nie śpi.Bezpieczeństwo kosztuje i to dużo.Myślę ,że odebranie emerytur mundurowych o co zabiega nasze dziennikarstwo polskie oraz większa część społeczeństwa to igranie z ogniem,myślę że spowoduje to konsekwencje trudne do przewidzenia.Przypominam,że to armia ludzi pod bronią i nie tylko,może ktoś nie wytrzymać.Boję się o to nie jako mundurowy ale jako zwykły obywatel bo w czarnym scenariuszu co bedzie jak zbuntuje się wojsko,jak nie przyjedzie policja albo straż jak nie bedzie miał kto chronić naszych granic jak nikt nie bedzie pilnował więzniów i co najlepsze nikt nie będzie ochraniać vipów.Uważam,ze czas puknąć sie w czoło, powinno się o tym rozmawiać ale nie w atmosferze nagonki na służby traktując ich głównie przez dziennikarzy jak jakieś darmozjady.Dlatego wydaje mi się ,że nasz Premier to rozumie i chwała Mu za to.A do dziennikarzy apeluje-przestańcie robić ludziom wodę z mózgu!!!Bo słuchają was jak świnia grzmotu i wierzą we wszystko np.w to ,że reforma emerytur mundurowych uratuje finanse państwa a to ok 10 % wydatków na emerytów w ogóle (zus,krus)....uwazam ze 40mln państwo aby czuc się w miarę bezpiecznie powinno taki koszt ponieść.
Martwi mnie co innego,mianowicie,tak sobie myslę,że panowie z rządu poczekają aż większość z uprawnionych odejdzie i pracować będą w przeważającej części osoby w powszechnym systemie emerytalnym wtedy jednym zgrabnym ruchem odebrane zostaną pozostałej części uprawnienia a ewentualne protesty nie zdestabilizują sytuacji w słuzbach...hm...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2010, 13:18:51 wysłana przez adam... »

Offline pb68

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1551 dnia: Lipiec 10, 2010, 10:04:10 »
Ważne, że dostaliśmy każdy zapewnienia na piśmie dotyczące już zatrudnionych :)
Wczoraj w KM w której pracuje, każdy funkcjonariusz otrzymał zapewnienie podpisane przez Premiera....
Więc nie ma co się podpalać chyba słowo Prezesa RM jest wiążące

http://wybory.onet.pl/prezydenckie-2010/aktualnosci/milosc-jest-slepa-milosc-do-po-zwlaszcza,1,3320556,aktualnosc.html

Kto sądzi, że zapewnienia o naszych emkach będą dotrzymane w ten sam sposób jak o odpolitycznieniu mediów publicznych. I jaki majstersztyk zrobili - to nie PO, to prezydent zrobił wałek, ten spec co uważa, że gaz łupkowy wydobywa się łopatą, czyli pełna samodzielność.
Pozdrawiam z rocznego świadczenia emerytalnego, którego wszystkim życzę. :wub:

Offline adam...

  • daleko od szosy
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
  • co oni panie z nami robią?
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1552 dnia: Lipiec 11, 2010, 07:48:32 »
Po zapowiedziach rządu,że zmiany bedą dotyczyć zatrudnionych po roku 2012 media i nie tylko dalej drążą temat ,zwłaszcza taki np. pan Jeremi Mordasewicz z konfederacji pracodawców polskich nawołuje aby natychmiast zabronić funkcjonariuszom po 15 latach odchodzenia na emeryturę(wywiad ptv 10.07.10) Kto to jest w ogóle ten pan i jakie ma prawo wypowiadac sie w ten sposób.Ja osobiscie zaczynam wymiękać w sytuacji kiedy nikt nas nie broni przed takimi wypowiedziami.Na pytanie czekać czy uciekać mam tylko jedno na myśli.Dla mnie ta odpowiedź jest jasna.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1553 dnia: Lipiec 11, 2010, 08:46:32 »
A mi się wydawało, że w tym kraju jak ktoś swoim nazwiskiem podpisuje papier, to jednak ma on jakąś moc sprawczą (chociażby spisywane zeznania przy kolizji drogowej) - i co, Tusk powie, że to nie jego podpis? że ktoś mu trzymał nóż na gardle i kazał papier podpisać? czy może ktoś namówił go do złożenia podpisu na czystej kartce a później dopisał sobie resztę?
Na UE możemy powołać się też my i na sprawę zrównania pensji z mundurowymi z krajów unii.
A najważniejsze, nie wydaje mi się, by Tusk chciał zadzierać ze wszystkimi służbami mundurowymi przed następnymi wyborami parlamentarnymi. Bo kto tak naprawdę ma faktyczną władzę w tym kraju - jeden Donek czy wszyscy mundurowi? Jeśli po takim piśmie rozsyłanym indywidualnie do każdego funkcjonariusza rząd będzie chciał nas zrobić w wała to nie chciałbym być w ich skórze, jak nagle wszystkie służby przejdą do protestu (nawet w jedynie dostępnej formie). Przed wyborami...
Kolego ,czy ty naprawdę tak wierzysz w to pisemko. Taki list to ja Ci też mogę napisać np. Ze Cię kocham  i chcę być z Tobą, a potem się rozmyślę itd :wacko: To wtedy też polecisz do sądu i powiesz , że Cię okłamałem bo w liście napisałem tak i tak , a nie spełniłem swoich obietnic? :sympatia:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1554 dnia: Lipiec 11, 2010, 12:07:38 »
Pisemka pisemkami ale Panowie co będzie gdy w związku z uchwałą ZG NSZZ Policjantów skierowaną do ZG Forum Związków Zawodowych o zwołanie do 15 grudnia b.r kongresu Forum ZZ.... o ile taki kongres się nie odbedzie, ZG NSZZ Policjantów rezygnuje z przynależności do Forum Związków z dniem 01.01.2011 roku.Niezła checa...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2010, 12:36:16 wysłana przez SIUSIEK »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1555 dnia: Lipiec 13, 2010, 15:45:44 »
Cytuj
Odchodzisz na emeryturę lub rentę? Sprawdź, czy należy ci się odprawa i ile pieniędzy możesz dostać
Jak potężne emocje budzi temat odpraw emerytalnych, można się było przekonać ostatnio, gdy wśród polskiej armii pojawiła się plotka o zniesieniu takich świadczeń dla żołnierzy. Rzekomo po 1 stycznia 2011 roku żołnierz odchodzący do cywila nie dostałby (jak dotychczas) rocznej pensji, a na dodatek zabrano by mu też odprawę uzależnioną od długości służby w wojsku. W efekcie plotki zamiar odejścia z wojska złożyło ponad 2,5 tys. osób! Mundurowych uspokajali i szef MON, i Bronisław Komorowski, i Michał Boni, i rzecznik rządu. Tłumaczyli, że reforma systemu emerytalnego mundurowych ma objąć jedynie tych, którzy do wojska dopiero wstąpią, i to dopiero od roku 2012. Na ile skutecznie uspokoili, czas pokaże. Dlaczego warto się jednak odprawami zainteresować?

CO TO JEST ODPRAWA

Zgodnie z art. 921 kodeksu pracy: „Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał wzwiązku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna wwysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia“. Czyli odprawa to jednorazowe świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi od pracodawcy w związku z jego przejściem na emeryturę (lub rentę). Aby ją dostać, musimy rozwiązać stosunek pracy. I nie ma znaczenia, czy odchodzimy na emeryturę wcześniejszą, czy ustawową. Uwaga! Odprawę można dostać tylko jeden raz. Przykład. Pani Halina, położna, w 2006 r. skończyła 60 lat i postanowiła odejść na emeryturę. Powiadomiła o tym dyrekcję szpitala, a ta wypłaciła jej należną odprawę. Pani Halina na emeryturze jeszcze przez dwa lata dorabiała w miejskim żłobku. Odeszła z niego w 2008 r. Druga odprawa jej nie przysługiwała. Ważne! Jeżeli odchodzimy na emeryturę i nie mamy wykorzystanego w pełni urlopu wypoczynkowego, należy się nam wypłata ekwiwalentu pieniężnego - niezależnie od odprawy. Przykład. Pan Tomasz w 2009 r. odszedł na emeryturę. Miał niewykorzystany urlop, za który kadry zakładu pracy wypłaciły mu ekwiwalent. Pan Tomasz dostał 2 tys. zł odprawy (jedną pensję) i 1 tys. zł za niewykorzystane pół miesiąca urlopu.

JAK JĄ DOSTAĆ

Zazwyczaj pracodawca wypłaca ją od razu. Jeśli ociąga się z wypłatą, można napisać wniosek o przyznanie odprawy emerytalnej (rentowej). Prosimy owypłacenie odprawy, gdyż wdniu (podajemy datę) ustał stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę (rentęz tytułu niezdolności do pracy). Trzeba też dodać oświadczenie, że dotąd takiej odprawy się nie dostało, oraz załączyć decyzję ZUS o przyznaniu emerytury (renty). Co z odsetkami za zwłokę? Kodeks pracy nic o nich nie mówi. Można więc się ich domagać na podstawie kodeksu cywilnego. Co robić, jeżeli pracodawca nie chce nam wypłacić odprawy? Możemy złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli pracodawca nie zastosuje się do zaleceń Inspekcji, pozostaje proces sądowy.

ILE WYNOSI ODPRAWA

Wysokość odprawy to zazwyczaj równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia. Zdarza się jednak, że zakłady pracy ustalają, iż odprawa jest wyższa - takie regulacje może wprowadzić na przykład regulamin wynagradzania w danym zakładzie albo zbiorowych układów pracy. Warto walczyć razem ze związkami o jak najwyższe odprawy. Choć władze firm wszelkie ponad kodeksowe świadczenia traktują bardzo niechętnie, tłumacząc się oszczędnościami. Niedawno „Gazeta“ pisała np. o planach zarządu Zakładów Chemicznych „Police“, który chce zmienić układ zbiorowy pracy tak, aby zmniejszyć odprawy emerytalne. W starym układzie pracownik po 15 latach zatrudnienia mógł liczyć na dodatkową pensję, po 30 latach - na ponad dwie, a na tych, którzy mają 50-letni staż, czeka 4,5 pensji. Takie same kwoty były przewidziane dla odchodzących na emeryturę. W nowym układzie zbiorowym tzw. jubileuszów ek nie ma w ogóle, a odchodzący na emeryturę mogliby liczyć tylko na jedno dodatkowe miesięczne wynagrodzenie. W niektórych firmach odprawy emerytalne są również wręczane w ramach tzw. programów dobrowolnych odejść. I tak w spółce EnergiaPro (należącej do Tauronu) zajmującej się przesył em i sprzedażą prądu pracownicy, którzy nabyli już prawa emerytalne (brakuje im do przejścia na emeryturę maksymalnie pięciu lat), mogą liczyć na odprawę - od 10 do 65 tys. zł, a także na nagrodę jubileuszową wypłacaną raz na pięć lat oraz premię roczną za 2010 rok. Jak napisał lokalny oddział „Gazety“,dożywotnio będą otrzymywać ekwiwalent za energię elektryczną, dofinansowanie do wczasów (razna dwa lata), a w niektórych przypadkach dodatkową pomoc finansową i leczenie sanatoryjne. Jeszcze inne zasady przy przyznawaniu odpraw mają niektóre grupy zawodowe, m. in. nauczyciele, żołnierze, górnicy (piszemyo nich niżej).

CO Z PRACUJĄCYMI EMERYTAMI

W 2009 r. zaczęły obowiązywać przepisy, które umożliwiają emerytom pobieranie emerytury (w momencie osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego 60/65lat dla kobiet/mężczyzn) bez rezygnowania ze stałego zatrudnienia. Taki pracujący emeryt, gdy po pewnym czasie decyduje się na zwolnienie z firmy, często pozbawiany jest odprawy. Pracodawcy twierdzą bowiem, że pracownik nie rozwiązał umowy w momencie przejścia na emeryturę. Ważne! Eksperci są jednak zdania, że odprawa należy się wszystkim - gwarantuje to bowiem kodeks pracy.
Takie stanowisko poparł Sąd Najwyższy, orzekając, że odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeśli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w związku z przejściem pracownika na emeryturę, choćby ją wcześniej pobierał. Uwaga! Jedyną rzeczą, która może pozbawić pracownika prawa do odprawy, jest skorzystanie z niej już wcześniej (np.u innego pracodawcy).

ODPRAWY NA SPECJALNYCH WARUNKACH

Żołnierze zawodowi Odprawy przysługują żołnierzom zgodnie z art. 94 ustawy z dnia 11 września 2003 r.: po roku służby - 100 proc. kwoty ostatniego uposażenia zasadniczego wraz ze stałymi dodatkami, po 5 latach służby - 200 proc. zarobków, po 10 latach służby - 300 proc. zarobków. Wysokość tej odprawy ulega zwiększeniu o 20 proc. uposażenia za każdy rok służby wojskowej pełnionej ponad dziesięć lat, nie więcej jednak niż do wysokości 600 proc. ostatniego uposażenia. Uwaga! Żołnierzom zwalnianym z zawodowej służby wojskowej nie przysługują obligatoryjnie nagrody. Pracownicy cywilni wojska Pracownicy cywilni wojska mają bardziej skomplikowaną sytuację: zatrudnieni w resorcie obrony narodowej członkowie korpusu służby cywilnej otrzymują odprawy emerytalne i rentowe przewidziane w art. 94 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o służbe cywilnej, tj. w wysokości ich trzymiesięcznego wynagrodzenia, a po przepracowaniu w służbie cywilnej co najmniej 20 lat – w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, pracownicy wojska posiadający status pracowników urzędów państwowych (nie będących członkami korpusu służby cywilnej) otrzymują natomiast odprawy emerytalne i rentowe przewidziane w ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, nauczyciele - odprawy z ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (patrz niżej).
Policjanci Według ustawy o policji policjant, który w dniu zwolnienia ze służby spełniał warunki do uzyskania świadczenia, otrzymuje: odprawę, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe lub dodatkowe oraz za niewykorzystany czas wolny od służby (nie więcej jednak niż za ostatnie trzy lata kalendarzowe), zwrot kosztów przejazdu policjanta i członków jego rodziny oraz przewozu urządzenia domowego do nowego miejsca zamieszkania w kraju. Wysokość odprawy zaś zależy od rodzaju służby: Policjant w służbie stałej dostaje trzymiesięczną pensję wraz ze stałymi dodatkami. Odprawa zwiększa się o 20 proc. ostatniej pensji wraz z dodatkami za każdy kolejny pełny rok wysługi po pięciu latach pracy. Maksymalnie można dostać sześciomiesięczną odprawę. Ważne! Przy ustalaniu wysokości odprawy uwzględnia się również okresy nieprzerwanej zawodowej służby wojskowej, jeżeli bezpośrednio po zwolnieniu z tej służby żołnierz został przyjęty do służby w policji iw wojsku nie otrzymał odprawy. Policjant w służbie przygotowawczej ma prawo do jednomiesięcznej odprawy wraz ze stałymi dodatkami.
Uwaga pierwsza! W przypadku śmierci policjanta rodzinie przysługuje odprawa w takiej wysokości, w jakiej przysługiwałaby zmarłemu policjantowi. Uwaga druga! Odprawa nie przysługuje policjantowi, który bezpośrednio po zwolnieniu ze służby został przyjęty do zawodowej służby wojskowej lub do innej służby, w której przysługuje prawo do takich świadczeń. Górnicy W Kompanii Węglowej (która zatrudnia 65 tys. górników w 16 kopalniach) odprawy wypłacane są na podstawie wewnętrznych układów zbiorowych pracy. Czytamy w nich, że: „Pracownikom przysługuje jednorazowa odprawa w razie rozwiązania stosunku pracy w związku znabyciem prawa do emerytury, świadczenia przedemerytalnego lub renty z tytułu niezdolności do pracy (stałej,okresowej lub szkoleniowej)“. Ile można dostać? Nie ma znaczenia wysokość wynagrodzenia, ważny jest wyłącznie staż pracy. I tak, jeżeli ktoś przepracował: do 10 lat, dostaje 6,5 tys. zł, powyżej 10 lat - 8,7 tys. zł, powyżej 15 lat - 11 tys. zł, powyżej 20 lat - 13 tys. zł, powyżej 25 lat - 15 tys. zł, powyżej 30 lat - 17 tys. zł. Uwaga! Kwoty podane są brutto, a więc trzeba od nich odjąć jeszcze podatek. Osoby odchodzące na emeryturę otrzymują dodatkowo od Kompanii Węglowej deputat węglowy - 3 tony rocznie. Emeryt dostaje talon na węgiel, który realizuje wwyznaczonej kopalni.
Samorządowcy Własne przepisy w sprawie odpraw mają pracownicy samorządowi (pracujący w gminach, powiatach, miastach). Art. 38 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych mówi: „Wzwiązku z przejściem na emeryturę bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa wwysokości:po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia brutto, po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia brutto,po 20atach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia brutto“. Aco z osobami, które pracowały dłużej, np. 30 lat? Otóż nie ma to znaczenia. Dostaną odprawę liczoną tak, jakby pracowały 20 lat. Uwaga! Przy odprawie liczy się wyłącznie nasze wynagrodzenie. Nie ma znaczenia np. średnia pensja w kraju w roku, w którym odchodzimy na emeryturę.

Nauczyciele Podstawą prawną dla wypłaty odpraw jest dla tej grupy Karta nauczyciela. Nauczyciele dostają odprawy różnej wysokości, w zależności od powodu odejścia ze szkoły: Dla nauczyciela, z którym rozwiązano stosunek pracy na jego wniosek albo w przypadku orzeczenia o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, Karta nauczyciela przewiduje odprawę wwysokości jednej pensji za każdy rok pracy (ale wysokość odprawy nie może przekraczać sześciu pensji). Gdy rozwiązanie stosunku pracy związane jest z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, Karta przewiduje odprawę wwysokości dwumiesięcznej pensji - gdy staż pracy nie przekroczył 20 lat. Więcej dostaną nauczyciele, którzy przepracowali dłużej - ich odprawa to równowartość trzech pensji. Gdy nauczyciel odchodzi z pracy z powodu likwidacji szkoły lub dlatego, że dyrektor nie ma możliwości zatrudnienia go na cały etat w pełnym wymiarze godzin (bonp. zmniejszyła się liczba klas), wtedy zgodnie z Kartą nauczycielowi przysługuje sześciomiesięczne tzw. odszkodowanie. Czasem zdarza się, że jednocześnie następuje likwidacja szkoły i nauczyciel przechodzi na emeryturę. Co wtedy? Nauczyciel dostanie sześciomiesięczne odszkodowanie i trzymiesięczną odprawę (jeżeli jego staż wynosił powyżej 20 lat pracy) lub dwumiesięczną odprawę (jeżeli staż był niższy niż 20 lat).

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1481

http://wyborcza.pl/1,76842,8132056,Odprawy_emerytalne_i_rentowe.html

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1556 dnia: Lipiec 16, 2010, 22:01:59 »
Wedlug kol.@makarska z interntowego forum policji Nowa Ustawa o Policji w tym ustawa emerytalna wejdzie od stycznia 2012
dla nowo wstepujących 25 lat ale to nic,Ustawa o Policji zlikwiduje wszystkie przywileje typu umundurowanie,wczasy,PKP,trzynastki i najwazniejsza rzecz sposób liczenia emki ,zmienią się też skladniki uposażenia,maksymalnie ma być 2 ,prawdopodobnie podstawa plus wysluga.
Ważne do wejścia Ustawy Zero podwyżek.
Osoba ktora mnie poinformaowała to czlowiek,który przekazuje sprawdzone wiadomości bardzo blisko związany z ekipą rządzącą.
Pozdrawiam



Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1557 dnia: Lipiec 17, 2010, 09:07:17 »
koledzy male pytanko pewnie mnie okrzyczycie,czy jesli ja od wrzesnia ide do Aspirantki to lapie sie na starych zasadach emerytalnych?

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1558 dnia: Lipiec 17, 2010, 11:59:51 »
do hubert 17, jeśli stajesz się funkcjonariuszem, to obowiązują cię aktualne zasady......
Wracając do tematu, zastanawia mnie, dlaczego jeszcze nie wszczęto akcji protestacyjnej? Czekamy na dobrą wolę? Nie łudźmy się, nie ma jej wśród "góry"... Metoda na przeczekanie nic nie da, poza stratami wśród naszych szeregów, mamy teraz dobry moment, po powodzi by przeciągnąć część społeczeństwa na naszą stronę, czy uważacie,że "niektóre " doniesienia medialne biorą się z powietrza? Najpierw należy doprowadzić do zniechęcenia wobec danej grupy społecznej, potem można zrobić prawie wszytko z jej prawami, nie mamy wiele możliwości protestu, ale dlaczego nie korzystamy z tych które posiadamy? Zacznijmy w końcu rozliczać ministrów i premiera z ich zobowiązań.... Ja nie zapomniałem o deklaracji p. Millera ze stycznia tego roku, o przedstawieniu projektu do konsultacji ( w świetle tego ostatni list premiera jest "żałosny"....) i PAMIĘTAJMY, o wyroku TK w sprawie praw nabytych....
Ja zamierzam, stale przypominać i wnioskować do ZZ o działania....

Gizmo

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1559 dnia: Lipiec 18, 2010, 10:18:35 »
Hubert jakskonczysz aspirantke to bedzie lipiec 2012 rok a nowe zasady wchodzą w zycie od stycznia 2012 takze ci nie pykło troche.PS. na jaka szkołe uderzasz?

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1560 dnia: Lipiec 18, 2010, 11:28:09 »
Hubert jakskonczysz aspirantke to bedzie lipiec 2012 rok a nowe zasady wchodzą w zycie od stycznia 2012 takze ci nie pykło troche.PS. na jaka szkołe uderzasz?

Czyli będąc na szkole nie będzie funkcjonariuszem?
To w takim razie dlaczego liczą im się lata szkoły do emerytury ( w te 15 lat).

Idąc do szkoły teraz normalnie łapie się na zasady które teraz obowiązują.  :straz:
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline alan1234

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1561 dnia: Lipiec 18, 2010, 13:16:13 »
panowie z starych zasad to zostanie 15l słuzby i na to bedą się lapać wszyscy ktorzy wstąpią do służby do 31 grudnia 2012r
ten kto chce odejść na starych zasadach to musi to zrobić do końca 2011r prawa nabyte są właśnie wtedy!
a czym innego jest naliczanie emeryturu składniki i inne, tego po 1 stycznia 2012 nie bedzie.

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1562 dnia: Lipiec 19, 2010, 09:05:54 »
panowie z starych zasad to zostanie 15l słuzby i na to bedą się lapać wszyscy ktorzy wstąpią do służby do 31 grudnia 2012r
ten kto chce odejść na starych zasadach to musi to zrobić do końca 2011r prawa nabyte są właśnie wtedy!
a czym innego jest naliczanie emeryturu składniki i inne, tego po 1 stycznia 2012 nie bedzie.


Prawa nabyte to takie co już się ma. Naliczania też nie zmienią dla tych co mają nabyte :) bo własnie oni by odeszli na emki :).
Mimo wszystko tego chcą uniknąć, obojetnie co inni mowią, bo to poprostu jest ekonomia.

Nowe zasady będą obowiązywać i lata służby i sposób naliczania nowych od 2012.

Jeżeli jednak się mylę i będzie inaczej to ja napewno własnie odchodze na emke. :) i napewno nie będe jedyny.
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1563 dnia: Lipiec 19, 2010, 09:14:48 »
Hubert jakskonczysz aspirantke to bedzie lipiec 2012 rok a nowe zasady wchodzą w zycie od stycznia 2012 takze ci nie pykło troche.PS. na jaka szkołe uderzasz?
I tu się mylisz kolego funkcjonariuszem stał się w chwili pierwszego  mianowania - po złożeniu ślubowania na zakończenie unitarki został funkcjonariuszem w służbie kandydackiej.
ps.Panowie należy czytać uważnie przepisy  ,a znajomość ustawy o PSP to podstawa.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1564 dnia: Lipiec 19, 2010, 09:29:30 »
Cytuj
Armia na dietę. Minister zapowiada rewolucję
Cięcia w polskiej armii. Wojsko pozbywa się kucharzy, pralni i niepotrzebnych jednostek. Szef MON dla "Gazety": - Wojsko ma się bić, a nie prać
Dwie rzeczy dla ministra obrony narodowej są równie trudne - zamknięcie garnizonu wojskowego i orkiestry. I nie ma znaczenia, że armia zaoszczędziłaby na tym setki milionów złotych, a obecna infrastruktura planowana była pod ponad 200-tysięczną armię. Teraz mamy o połowę mniejszą.
Gminy - zwłaszcza małe - żyją z jednostek wojskowych. Ludzie w nich pracują, remontują, a armia płaci podatki za rozległe nieruchomości. Orkiestra przygrywa na lokalnych świętach.
Każda wzmianka o planach likwidacji bądź zmniejszenia jednostek budzi sprzeciw. Na MON naciskają lokalni radni, posłowie, senatorowie, burmistrzowie, a nawet biskupi.
Orkiestrę w Radomiu szefowie MON zamykali przez niemal dekadę. Obecny szef resortu Bogdan Klich wydał nawet rozkaz jej likwidacji. Szybko się jednak z niego wycofał. Do zmiany przekonała go pochodząca z Radomia minister zdrowia Ewa Kopacz.
Tymczasem szef MON planuje największy od lat plan restrukturyzacji armii.
Na pierwszy ogień pójdą stołówki. Z 293 zlikwidowanych zostaną 143. Z 3,1 tys. pracujących w wojsku m.in. kucharzy i zaopatrzeniowców pozostanie 1,7 tys. W części jednostek żołnierzy będą żywić wyłącznie firmy cateringowe.
- To będzie rewolucja żywieniowa - mówi "Gazecie" Klich. Oszczędności w kuchni mają dać 248 mln zł rocznie. Cała akcja ma się zakończyć do grudnia 2011. Zlikwidowane będą też wojskowe pralnie i zakłady szewsko-krawieckie. - Wojsko ma się bić, a nie prać - mówi minister Klich.
Do tego armia pozbędzie się średnio co piątego budynku i terenów o powierzchni 34 tys. ha. Tylko w Warszawie ma to przynieść ponad 200 mln zł. Garnizon warszawski to ok. 6 proc. całej infrastruktury wojskowej.
Ze 112 garnizonów zlikwidowanych w tym i przyszłym roku ma zostać dziewięć. M.in. w Tczewie, Pruszczu Gdańskim, Ciechanowie. Z zatrudnionych w wojsku 48 tys. cywilów jeszcze w tym roku zwolnionych zostanie 2 tys. Niektórzy żołnierze, żeby pozostać w armii, będą musieli przyjąć nowe warunki służby.
Ekonomiści do oszczędności resortu podchodzą z umiarkowanym optymizmem. Po pierwsze wskazują, że właśnie trwają polityczne rozgrywki o budżet MON. Resort obrony - jak żaden inny - ma zagwarantowane pieniądze w budżecie państwa w wysokości 1,95 proc. PKB. W tym roku to 25,7 mld zł. Zmagające się z dziurą budżetową Ministerstwo Finansów chciałoby się do tych pieniędzy dobrać. Łatwiej mu pójdzie, jeśli udowodni, że armia pieniądze marnuje.
Po drugie, zdaniem ekonomistów Klich powinien nie tylko wziąć się za kucharzy, ale pójść krok dalej.
- Prawdziwe oszczędności przyniosłaby likwidacja wojskowych przywilejów emerytalnych - uważa Wiktor Wojciechowski, ekonomista fundacji FOR.
Żołnierz na emeryturę może odejść już po 15 latach służby. Nic dziwnego, że młodzi, zdrowi 40-letni wojskowi odchodzą ze służby i zatrudniają się w firmach ochroniarskich. Wszyscy podatnicy płacą za to 4 mld zł rocznie.
Wojskowych już raz, w 1999 r., objęto jak innych powszechnym systemem emerytalnym. Nikt jednak z niego nie skorzystał, gdyż w 2002 r. rząd SLD pod naciskiem generalicji wycofał się z tej zmiany.
Dziś koalicja PO-PSL chce, aby żołnierze pracowali dłużej, ale dopiero od 2012 r. I to tylko nowo wstępujący do służby. Mimo że taka reforma nie byłaby radykalna, nie wiadomo, kiedy będzie jej projekt. Minister Klich tego nie wie.

http://wyborcza.pl/1,75478,8151508,Armia_na_diete.html#ixzz0u6wCfQ34


Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1565 dnia: Lipiec 23, 2010, 21:48:39 »
"alan1234" - TY chyba kompletnie nie znasz przepisów i nie potrafisz ich czytać ze zrozumieniem. Cytuję: "ten kto chce odejść na starych zasadach to musi to zrobić do końca 2011r prawa nabyte są właśnie wtedy!". Jak wg ciebie wtedy są prawa nabyte to albo pisałeś to w stanie upojenia alkoholowego albo nie mam pojęcia...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1566 dnia: Lipiec 24, 2010, 10:50:33 »
Cytuj
Matejuk: zmiany w emeryturach mundurowych są konieczne
PAP
Polska policja jest formacją nowoczesną, ale muszą być zapewnione środki na jej dalszą modernizację, potrzeba też większej liczby policjantów - ocenia w rozmowie z PAP komendant główny policji Andrzej Matejuk. Pytany o zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych, odpowiada krótko: "jestem realistą, uważam, że są konieczne".

PAP: Panie komendancie, jaka jest polska policja?

Andrzej Matejuk: To formacja bardzo nowoczesna i to nie tylko moja opinia, ale też opinia naszych kolegów policjantów z innych krajów europejskich, ze Stanów Zjednoczonych. Czas jeżdżenia polskich policjantów do tych państw +po naukę+ już dawno się skończył. W tej chwili wiele naszych rozwiązań przyjmują inne kraje, np. te związane z ograniczaniem kradzieży samochodów czy przestępczości narkotykowej.

W tej chwili zwalczaniem narkobiznesu zajmuje się w Polsce nie tylko CBŚ, w ciągu dwóch lat udało się powołać specjalistyczne zespoły, sekcje lub wydziały, od komend powiatowych po wojewódzkie. Mamy też profesjonalnych policjantów, dla większości z nich to nie jest tylko zawód, to misja.

PAP: Czy jednak profesjonalizm wystarczy w sytuacji, gdy - jak sam pan mówił - budżet policji jest "trudny"?

A.M.: Dla nas w tej chwili najważniejsze jest to, by budżet przyszłoroczny zapewnił nam środki finansowe na bezpieczne funkcjonowanie. Tak byśmy nie musieli posiłkować się środkami finansowymi z innych obszarów (m.in. z wakatów). Mam nadzieję, że tak będzie i że pozwoli to nam przyjmować tylu policjantów, ilu potrzebujemy. W tej chwili nie mamy pełnego zatrudnienia, przyjmujemy tylko tylu kandydatów, ilu policjantów się zwalnia. Niestety, taki stan trwa od 10 lat; liczba policjantów nie jest wystarczająca. Jeżeli chcemy utrzymać dalej pozytywne trendy, które obserwujemy - m.in. spadek przestępczości, musimy zatrudnić ich więcej. Tym bardziej że będziemy mieć dodatkowe zadania związane m.in. z prezydencją (Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie UE 1 lipca 2011 r.).

Czy pod koniec roku mogą być znowu problemy z wypłatą świadczeń, nagród dla policjantów, tak jak było to w grudniu 2009?

A.M. Mam nadzieję, że nie, choć trudno to przewidzieć, ponieważ sytuacja gospodarcza się zmienia. Ceny rosną, paliwo idzie w górę. Koszty stałe niestety rosną. W tej chwili nie mamy zaległości finansowych wobec policjantów. Postawiliśmy sobie cele, priorytety finansowe - pensje, świadczenia dodatkowe i fundusz nagrodowy. Z tych środków nie robimy do dzisiaj żadnych przesunięć i mam nadzieję, że tak będzie do końca roku.

A podwyżki? Czy policjanci mogą się ich spodziewać?

A.M. W tej chwili wiadomo, że nie; dlatego że tak przewiduje ustawa budżetowa. Chciałbym, żeby policjanci zarabiali więcej, ale znamy realia, biorąc pod uwagę to, że nasze pensje przez ostanie trzy lata wzrosły. W tej chwili policjant, który przychodzi do pracy, dostaje do ręki 2 tys.-2 tys. 200 zł. To, jak na początek, moim zdaniem jest adekwatne do sytuacji.

Trzeba się natomiast zastanowić nad przyszłością: musimy znowu zapewnić środki finansowe na dalszą modernizację policji (na lata 2007-2009 przewidziany był program modernizacji służb mundurowych, ostatecznie wydłużono go do 2011 roku - PAP) unowocześnienia, wymianę sprzętu, poprawę warunków pracy policjantów. Mamy np. nowoczesny sprzęt transportowy, ponad 50 proc. nowych samochodów, ale jeśli nie będziemy ich systematycznie wymieniać, to znowu w pewnym momencie zrobi się zapaść. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie na modernizację policji stałych środków finansowych, np. jakiegoś procenta krajowego produktu brutto.

Jako policjant co pan sądzi o planach zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych?

A.M. Tak jak każda spośród osób, które twardo chodzą po ziemi, uważam, że takie zmiany są konieczne. Jestem realistą. Wiek produkcyjny każdego z nas musi zostać przedłużony, bo taka jest sytuacja na świecie. (...) Myślę, że ostatnie bardzo twarde słowa pana premiera rozwiały wszelkie wątpliwości, że te nowe rozwiązania dotyczyć będą tylko tych osób, które przyjdą do policji - czy to w 2011, czy to w 2012 r.

Jeśli zmiany w systemie emerytalnym policjantów, to jakie? Czy całkowite cofnięcie przywilejów, czy raczej wydłużenie tego okresu, po którym można przejść na wcześniejszą emeryturę?

A.M. Ja uważam, że raczej należałoby wydłużyć ten okres i dać równocześnie policjantom możliwość dalszej pracy, stwarzając takie warunki, by jednak nie odchodzili. Oczywiście to musiałyby być rozwiązania systemowe. Jeśli ktoś osiąga pewien wiek i np. nie może już wykonywać tych samych czynności co wcześniej, powinien zostać przeszkolony. Takie rozwiązania są już przyjmowane w innych krajach, np. w Niemczech, gdy dana osoba nie może już wykonywać tej typowej ciężkiej pracy policjanta w pionie kryminalnym czy dochodzeniowym, idzie na przeszkolenie i zostaje pracownikiem kadrowym.

Możliwe jest włączenie policjantów do powszechnego systemu emerytalnego?

A.M. Trudno mi powiedzieć. Wydaje mi się, że po prostu trzeba usiąść i wypracować najlepsze rozwiązanie.

Czy pseudokibice mają się bać polskiej policji przed EURO 2012?

A.M. Myślę, że do EURO 2012 nie będzie już problemu pseudokibiców. W komendach są powołane zespoły, czasami wydziały do zwalczania bandytyzmu stadionowego; tych osób, które nie powinny się nazywać kibicami. Wszystkie zakłócenia porządku czy na stadionie czy poza stadionami, wszystkie "ustawki" monitorujemy. Chuligan już nie ma prawa czuć się bezkarnie.

(...) Wydaje mi się też, że sama atmosfera, oprawa meczów się zmienia. Dlatego też wprowadzamy w polskiej policji funkcje spotersa, czyli osoby, która ma pomagać kibicom. Przeszkoliliśmy już ponad 60 osób. Chcemy ich już wprowadzać do polskich klubów, do polskiej policji, a nie czekać na EURO 2012. Funkcja spotersa to nie jest nic nowego, została wprowadzona na mistrzostwach świata w 2006 r. w Niemczech, później funkcjonowała w 2008 na mistrzostwach Euro w Austrii i Szwajcarii, ale dotyczyła tylko mistrzostw. Chcemy, by spotersi nie tylko pełnili funkcję informacyjną, ale też pomagali kibicom w rozwiązywaniu problemów np. podczas organizacji meczów.

Policja będzie dobrze przygotowana do EURO 2012?

A.M.: Policja będzie bardzo dobrze przygotowana do EURO 2012. Mogę w 100 proc. zapewnić, że policja już jest dobrze przygotowana. Mamy bardzo duże doświadczenia w zabezpieczeniu dużych imprez. Począwszy od pielgrzymek papieża poprzez np. szczyty organizowane w polskich miastach, skończywszy na EuroPride (manifestacji organizowanej przez mniejszości seksualne - PAP), która miała miejsce w minioną sobotę.

Źródło: PAP

http://www.nszzfsg.org/aktualnoci/23-pap/564-matejuk-zmiany-w-emeryturach-mundurowych-s-konieczne

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1567 dnia: Lipiec 24, 2010, 18:32:47 »
Cytuj
Kwestia policyjnych emerytur

Pytany o reformę systemu emerytur mundurowych, podkreślił, że sam jest zwolennikiem, by "państwo było przewidywalne". Wyjaśnił, że chodzi m.in. o to, by planowane zmiany nie dotyczyły funkcjonariuszy, którzy już służą w policji, a ewentualnie tych, którzy zostaną przyjęci w jej szeregi.

- Premier powiedział wyraźnie, że nikt, kto dzisiaj nosi mundur, nie będzie objęty jakąkolwiek reformą emerytalną, która miałby przynieść dla niego negatywne skutki - dodał.

http://www.tvn24.pl/0,1666432,0,1,na-policji-nie-bedziemy-oszczedzac,wiadomosc.html

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1568 dnia: Lipiec 24, 2010, 23:13:07 »
Wydaje mi się że trochę jest za pużno na tłumaczenia i zapewnienia(wiadomo nie od dziś że tłumaczą się winni).Jakby nic się nie działo to premier też by się nie miał z czego tłumaczyć,teraz to po prostu chcą aby jak najmniej osób odeszło na emerytury bo z tego będą zyski nie dla nas ale dla ekipy rządzącej która nie ma co już prywatyzować i sprzedawać żeby była kasa więc szukają gdzie można jeszcze kogoś złupić.
A tak wychylając się trochę wstecz to były już obietnice o drugiej Japonii i 100000 złotych dla każdego obywatela no i te ostatnie też pamiętam o drugiej Irlandii.
Więc nie ma co się łudzić,jak to mówią lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1569 dnia: Lipiec 27, 2010, 21:23:04 »
Odpowiedź Grzegorza Napieralskiego

Cytuj
Obawy i frustracje wśród funkcjonariuszy potęgują informacje o propozycjach zmian w obecnie obowiązującym w służbach mundurowych systemie emerytalnym, zakładającym wydłużenie wieku uprawniającego do nabycia tych praw. Napływające w tej mierze z rządu sprzeczne informacje sprawiają iż wielu policjantów - korzystając z obecnych rozwiązań - odchodzi ze służby, co pogłębia i tak już poważne niedobory kadrowe, zwłaszcza w sytuacji, gdy wielu z nich to doświadczeni specjaliści o ogromnym doświadczeniu praktycznym, które zdobywa się latami ciężkiej i niebezpiecznej służby.
Ocena ta nie jest dla mnie zaskoczeniem, bowiem wielokrotnie mogliśmy na ten temat dyskutować w czasie bezpośrednich spotkań i rozmów. Ich wynikiem było wspólne stanowisko, iż sytuacja w tym względzie musi ulec radykalnej zmianie. Stanowisko wyrażające konieczność podjęcia niezwłocznych działań, pozwalających zatrzymać te niebezpieczne tendencje, wzbudzające wśród obywateli coraz większy niepokój i obawy. W pełni podtrzymuję moje deklaracje, iż parlamentarzyści Klubu Poselskiego Lewica dołożą maksimum starań i wysiłku na rzecz wprowadzenia racjonalnych rozwiązań umożliwiających Policji wywiązywanie się w pełni z spoczywających na tej formacji obowiązków i zadań. Rozwiązań zapewniających funkcjonariuszom poczucie stabilizacji zawodowej i jasną wizję odnośnie warunków ich dalszej służby.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1516

http://www.nszzp.pl/pliki/aktualnosci/Napieralski_odpowiedz.pdf

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1570 dnia: Lipiec 27, 2010, 22:09:58 »
Jeżeli pan Napieralski  http://www.nszzp.pl/pliki/aktualnosci/Napieralski_odpowiedz.pdf  dalej będzie się zapoznawać w sposób syntetyczny zn.sztuczny to nic dobrego z tego nie wyjdzie dobrego,bo ja nie rozumiem jak można się zapoznawać z tematem bądż problemem w sposób syntetyczny czyli sztuczny.Same buraki w tym naszym rządzie rządzą i nawet pisać nie umieją,ale piszą bo buraki coś czytać muszą....bez obrazy.
Kol.Lang umiem czytać i na pewno syntetyczny i synteza to różne pojęcia,może zajrzyj w Wikipedię czasem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2010, 09:54:28 wysłana przez Fanatyk »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1571 dnia: Lipiec 28, 2010, 09:20:04 »
Jeżeli pan Napieralski  http://www.nszzp.pl/pliki/aktualnosci/Napieralski_odpowiedz.pdf  dalej będzie się zapoznawać w sposób syntetyczny zn.sztuczny to nic dobrego z tego nie wyjdzie dobrego,bo ja nie rozumiem jak można się zapoznawać z tematem bądż problemem w sosób syntetyczny czyli sztuczny.Same buraki w tym naszym rządzie rządzą i nawet pisać nie umieją,ale piszą bo buraki coś czytać muszą....bez obrazy.

Masz kolego takie problemy językowe, że obce jest Ci pojęcie syntezy w kontekście poznawania? A może obce jest Ci myślenie nie tylko syntetyczne, ale także czytanie ze zrozumieniem. Bez urazy...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1572 dnia: Lipiec 28, 2010, 09:37:40 »
Zwalniani za wiek

Cytuj
Absurdalne prawo  wysyła w Polsce ludzi zdolnych do pracy na przymusową emeryturę. Tracą budżet i gospodarka; kosztuje nas to rocznie 20 mld zł, alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Policjanci, żołnierze, prokuratorzy, sędziowie, profesorowie czy notariusze są wysyłani w naszym kraju na wcześniejsze emerytury, choć większość z nich mogłaby i chciała nadal pracować. W rezultacie procentowy wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata wynosi w Polsce 32 proc., podczas gdy w Szwecji - 70 proc. Dla całej Unii Europejskiej wskaźnik ten to 46 proc.

W najgorszej sytuacji są notariusze - po ukończeniu 70 roku życia tracą prawo do wykonywania zawodu. To dyskryminacja ze względu na wiek. Żołnierze są przymusowo zwalniani ze służby po ukończeniu 60 lat, choć wielu sztabowców czy analityków mogłoby z korzyścią dłużej pracować dla armii. Policjanci mogą zostać zwolnieni po wysłużeniu 30 lat, a z profesorami uczelni którzy ukończyli 70 lat automatycznie rozwiązuje się umowę o pracę.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8185239,_Dziennik_Gazeta_Prawna___Zwalniani_za_wiek.html

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1573 dnia: Lipiec 29, 2010, 07:17:27 »
Co myśli Komendant Główny Policji o emeryturach, podwyżkach,wakatach, funduszu nagród i świadczeniach dla policjantów?

Cytuj
PAP: Jako policjant co pan sądzi o planach zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych?
A.M.: Tak jak każda spośród osób, które twardo chodzą po ziemi, uważam, że takie zmiany są konieczne. Jestem realistą. Wiek produkcyjny każdego z nas musi zostać przedłużony, bo taka jest sytuacja na świecie. (...)
Myślę, że ostatnie bardzo twarde słowa pana premiera rozwiały wszelkie wątpliwości, że te nowe rozwiązania dotyczyć będą tylko tych osób, które przyjdą do policji - czy to w 2011, czy to w 2012 r.
PAP: Jeśli zmiany w systemie emerytalnym policjantów, to jakie? Czy całkowite cofnięcie przywilejów, czy raczej wydłużenie tego okresu, po którym można przejść na wcześniejszą emeryturę?
A.M.: Ja uważam, że raczej należałoby wydłużyć ten okres i dać równocześnie policjantom możliwość dalszej pracy, stwarzając takie warunki, by jednak nie odchodzili. Oczywiście to musiałyby być rozwiązania systemowe. Jeśli ktoś osiąga pewien wiek i np. nie może już wykonywać tych samych czynności co wcześniej, powinien zostać przeszkolony. Takie rozwiązania są już przyjmowane w innych krajach, np. w Niemczech, gdy dana osoba nie może już wykonywać tej typowej ciężkiej pracy policjanta w pionie kryminalnym czy dochodzeniowym, idzie na przeszkolenie i zostaje pracownikiem kadrowym.
PAP: Możliwe jest włączenie policjantów do powszechnego systemu emerytalnego?
A.M.: Trudno mi powiedzieć. Wydaje mi się, że po prostu trzeba usiąść i wypracować najlepsze rozwiązanie.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1521

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1574 dnia: Lipiec 29, 2010, 22:18:58 »
Trzeba by jeszcze dodać że pan Matejuk chlapną już gdzieś że do końca tego roku przechodzi na emeryturkę...Chyba na ifp gdzieś wyczytałem.