Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1885926 razy)

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1175 dnia: Kwiecień 06, 2009, 14:39:30 »
Dzisiaj o godz. 20:00 w TVN24, gościem Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i" będzie wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna.
Może coś wspomnie o emeryturach mundurowych.

Tak się zastanawiam. Może jakbyśmy do Pani Moniki Olejnik wysłali maile, aby zapytała Grzegorza Schetynę o emerytury mundurowe, protesty służb mundurowych, podali konkretne nasze pytania do niego, to może udałoby się aby redaktorka porozmawiała z nim nt mundurowych w Polsce?
Nie mogłem znaleźć maila do niej, tylko taki:
kontakt@tvn24.pl

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2009, 14:47:29 wysłana przez pagon »

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1176 dnia: Kwiecień 06, 2009, 19:41:47 »
Na ten kontakt wysłałem parę pytań do G.S.Myślę że Pani Olejnik w temacie rozmowy coś poruszy.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1177 dnia: Kwiecień 16, 2009, 15:18:34 »
Cytuj
Lewica chce, żeby każdy funkcjonariusz, który rozpoczął służbę przed wejściem w życie nowej ustawy korzystał z dotychczasowych rozwiązań. - Nie wyobrażamy sobie poparcia ustawy, w której prawo będzie działało wstecz - stwierdził szef KP Lewica.
KP Lewica jest również przeciwna, by prawo do emerytury przysługiwało dopiero po 25 latach służby. Proponuje, by każdy funkcjonariusz mógł przechodzić na emeryturę po 20 latach pracy. Następnym warunkiem jest kwestia naliczania podstawy przyszłych uposażeń. Olejniczak podkreślił, że powinno być to 85 proc. pensji podstawowej z ostatnich 12 miesięcy zatrudnienia. Stały wskaźnik wzrostu emerytury ma wynosić 2,6 za każdy rok służby.
- Od tych konkretnych zapisów uzależniamy nasze poparcie dla tej ustawy, czyli de facto od tego czy nasze postulaty zostaną uwzględnione zależy, czy reforma wejdzie w życie, czy nie. Tutaj mamy głos decydujący - podkreślił Olejniczak.


http://www.sld.org.pl/aktualnosci/p-r-m-a-2286/aktualnosci.htm

http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?id=265

http://www.zgnszzpp.republika.pl/federacja/federacja-2009-04-16-lewica.htm

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2009, 15:07:27 wysłana przez grzela »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1178 dnia: Kwiecień 16, 2009, 22:12:05 »
Cytuj
Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Antoni Duda poinformował, że mimo zapowiedzi rząd nie prowadzi ze związkami żadnego dialogu w sprawie nowych rozwiązań. Dodał, że związkowcy nie znają ostatecznych założeń projektu ustawy. Dziś mają go poznać na połączonych komisjach Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości. - Uważamy, że sposób przeprowadzenia tej reformy powinien być ewolucyjny, a nie rewolucja, którą mamy. To powoduje, że tysiące funkcjonariuszy odchodzą do cywila, co jest ze szkodą dla każdej ze służb - podkreślił.

Dodał, że wbrew zapowiedziom Schetyna nie powołał specjalnego zespołu z udziałem kierownictwa służb oraz związków zawodowych, który miał pracować nad wypracowaniem wspólnej propozycji ustawy. Taka zapowiedź padła pod koniec marca po trzecim proteście funkcjonariuszy w Poznaniu. - Skoro taka zapowiedź padła z ust ministra, to uważamy, że inicjatywa leży po jego stronie - mówił Duda. W związku z brakiem takiego organu -mówił szef federacji - związki nie mają pojęcia, czy zapisy zaproponowane przez MSWiA są w jakikolwiek sposób modyfikowane.
http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=995
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1179 dnia: Kwiecień 17, 2009, 22:24:09 »
Cytuj
Interpelacja nr 8377

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie założeń do zmian systemu emerytalnego służb mundurowych

   Szanowny Panie Ministrze! W dniu 26 lutego 2009 r. związki zawodowe służb mundurowych - Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej zorganizowały w siedzibie Podkarpackiej Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie spotkanie z parlamentarzystami województwa podkarpackiego z udziałem komendantów wojewódzkich tych służb. Przedmiotem spotkania była obecna sytuacja finansowa policji oraz obawy związane z założeniami do projektowanych zmian systemu emerytalnego służb mundurowych. Związkowcy poinformowali zebranych, że według nowych założeń minimalnym okresem uprawniającym do cząstkowej emerytury jest 25 lat służby, po których podstawa wymiaru ma wynosić 65%. Aby uzyskać maksymalną podstawę wymiaru emerytury w wysokości 80% średniego uposażenia z ostatnich trzech lat, funkcjonariusz musiałby spełnić dwa warunki równocześnie: 25 lat służby i osiągnięcie wieku 55 lat życia. Prawo do świadczeń z nowego systemu miałoby przysługiwać funkcjonariuszom przyjętym do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r.

   Wejście w życie nowego systemu powodowałoby z jednej strony zmianę dotychczasowych zasad wobec wielotysięcznej grupy funkcjonariuszy, z drugiej dzieliłoby pracujących na dwie kategorie: przyjętych do służby przed i po 1 stycznia 1999 r.

   Związkowcy sugerują, że proponowana zmiana ustawy może spowodować odejście ze służby kilkudziesięciu tysięcy doświadczonych funkcjonariuszy, którym trzeba będzie wypłacić odprawy i przeznaczyć wielomiliardowe środki na wypłatę tysięcy nowych emerytur, przyjęcie i wyszkolenie nowych funkcjonariuszy.

   Funkcjonariusze piszą w piśmie skierowanym do posłów, że narastające od paru lat frustracje i niepokój wśród funkcjonariuszy wpływają negatywnie na atmosferę pracy. Zapowiedź zmian przepisów emerytalnych służb mundurowych w połączeniu z radykalnymi cięciami w budżecie MSWiA powoduje, że wielu dobrze wykształconych i doświadczonych funkcjonariuszy zwolni się ze służby, mimo iż wcześniej tego nie planowali. Zastąpienie ich niedoświadczoną kadrą jest decyzją wysoce nieodpowiedzialną, której negatywne skutki poniesiemy wszyscy.

   W związku z niepokojami funkcjonariuszy służb mundurowych związanymi z założeniami do projektowanych zmian systemu emerytalnego zwracam się do Pana Ministra z pytaniami:

   1. Na jakim etapie legislacyjnym jest przedmiotowy projekt ustawy dotyczący nowego systemu emerytalnego służb mundurowych?

   2. Czy wprowadzenie wymienionych zmian nie doprowadzi do osłabienia potencjału służb mundurowych w Polsce?

   3. Czy zapowiedziane zmiany nie naruszą praw nabytych funkcjonariuszy służb mundurowych?

   4. Czy ministerstwo przeprowadziło konsultacje ze związkami zawodowymi w sprawie projektu zmian wymienionej ustawy?

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Szlachta

   Rzeszów, dnia 28 lutego 2009 r.




Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1180 dnia: Kwiecień 17, 2009, 22:25:56 »
Cytuj
Interpelacja nr 8458

do ministra pracy i polityki społecznej oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie sytuacji byłych pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej

   Szanowny Panie Ministrze! Szanowna Pani Minister! Jak wynika z sygnałów od środowiska strażaków, które docierają do mojego biura poselskiego, w związku z planowanymi zmianami w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, sytuacja prawna pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej, czyli zawodowych strażaków pracujących poza Państwową Strażą Pożarną (PSP) znacząco różni się na niekorzyść w stosunku do funkcjonariuszy PSP. Polskie ustawodawstwo dokonało rozróżnienia na strażaków PSP oraz pozostałych strażaków. Natomiast ustawa o ochronie przeciwpożarowej wprowadziła nowelizacją z dnia 22 sierpnia 1997 r. pojęcie ˝pracowników jednostki ochrony przeciwpożarowej˝ - zawodowych strażaków pracujących poza PSP, a więc w jednostkach organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, zakładowych strażach pożarnych, zakładowych strażach ratowniczych, służbach ratowniczych i innych jednostkach. Jak wspomniano, w ich skład wchodzą byli zawodowi strażacy pracujący poza PSP, którzy musieli spełniać te same wymogi określone dla profesjonalnego zawodu strażaka, mający te same obowiązki, wykonujący takie same czynności prewencji, gaszenia pożarów czy ratownictwa.

   Problem polega na tym, iż nie przysługują im te same uprawnienia emerytalne dotyczące np. wieku emerytalnego. Środowisko strażaków wskazuje na liczne przypadki, gdy obecni funkcjonariusze PSP, przechodząc do PSP z zakładowych zawodowych straży pożarnych, znajdują się w gorszej sytuacji w kwestii zaliczenia lat pracy w tychże jednostkach. Ich niezaliczenie oraz zmiana ustawy, a tym samym wydłużenie z 15 do nawet 25 lat pracy w specyficznych warunkach może spowodować wiele przypadków, w których obecni funkcjonariusze PSP będą musieli pracować np. do 63. roku życia, aby móc przejść na tzw. wcześniejszą emeryturę. Byłaby to sytuacja krzywdząca dla wielu strażaków, pracujących uprzednio w zakładowych zawodowych strażach pożarnych.

   W związku z tym zwracam się do Pana Ministra/Pani Minister z następującymi pytaniami:

   1. Jak kształtuje się obecnie sytuacja prawna byłych pracowników zakładowych zawodowych straży pożarnych - obecnie funkcjonariuszy PSP - w kwestii wieku emerytalnego i możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę?

   2. Czy ministerstwo podjęło kroki w celu uregulowania kwestii zaliczenia lat pracy w zakładowych zawodowych strażach pożarnych?

   3. Jak kształtuje się sytuacja ww. grup strażaków wobec planowanych zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin?

   Z poważaniem

   Poseł Piotr Stanke

   Warszawa, dnia 4 marca 2009 r.



Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1181 dnia: Kwiecień 25, 2009, 10:57:56 »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1182 dnia: Kwiecień 27, 2009, 08:12:07 »
W najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie ze związkami zawodowymi w sprawie powołania wspólnej komisji ds. ustawy o emeryturach.

Cytuj
Rapacki: trwają pracę nad ustawą o emeryturach.
Prace nad reformą emerytur służb mundurowych wciąż trwają - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki. Zaznaczył, że MSWiA prowadzi rozmowy w tej sprawie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i zamierza wypracować wspólne stanowisko.
- Prace nad przygotowaniem ustawy o systemie emerytalnym służb mundurowych trwają. W tej chwili są przygotowane wstępne założenia w MSWiA i odbywają się dyskusje, rozmowy ze związkami zawodowymi, wszystkimi zainteresowanymi formacjami służb tak, aby wypracować dobre rozwiązania - powiedział Rapacki dziennikarzom.

- Dobre rozwiązania spowodują, że funkcjonariuszom służb mundurowych będzie się opłaciło i będą chcieli pracować dłużej. Nie będą ono odchodzili po 15, 16, 17 latach pracy, a będą pracowali 25, 30 lat i nawet dłużej. I mówienie, że nie można pracować dłużej, że powyżej 50. roku życia trudno jest sobie wyobrazić policjantów - jest mitem. W niektórych krajach UE funkcjonariusze służb mundurowych pracują tak, jak inne grupy zawodowe, do 60. 65. roku życia. Trzeba to zmienić i im szybciej i mądrzej to zrobimy, tym lepiej - zaznaczył wiceminister.

Rapacki ocenił sobotnią konferencję PiS dotyczącą reformy służb mundurowych jako przedwczesną, a wypowiedzi polityków tej partii o osłabieniu bezpieczeństwa z powodu niższych nakładów jako "populistyczne".

- W wydaniu PiS-u to akurat populistycznie brzmi. To za czasów PiS z samej policji odeszło ponad 13 tys. policjantów, gdzieś ok. 3-4 tys. więcej niż standardowo w tych latach powinno odejść - zaznaczył.

Cytuj
Czy nasze bezpieczeństwo jest zagrożone - konferencja w Sejmie RP

PiS złoży w Sejmie wniosek o debatę na temat reformy emerytur służb mundurowych - zapowiedział szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski. Według niego potrzebne jest jasne stanowisko rządu w tej sprawie, a w debacie powinni się wypowiedzieć premier Donald Tusk i szef MSWiA Grzegorz Schetyna.
W Sejmie trwa zorganizowana przez klub PiS konferencja pt. "Czy nasze bezpieczeństwo jest zagrożone", w której udział biorą przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych. Do Sejmu przyjechało w sumie kilkaset osób.

Jak mówił Gosiewski, "każda reforma, aby była stabilna, musi być przeprowadzana w drodze dialogu, a nie narzucana". "Służbom mundurowym potrzebna jest stabilność, bo potrzebna jest stabilność obywatelom" - podkreślił szef klubu PiS.

Wiceszef MSWiA w rządzie PiS Jarosław Zieliński ocenił z kolei, że trudno odczytać intencje rządu co do reformy emerytalnej dla służb mundurowych. Jak podkreślił, co innego mówi minister obrony narodowej a co innego minister spraw wewnętrznych i administracji. "Nie przedstawiono żadnych kalkulacji finansowych. Nie przedstawiono planów zmian" - zaznaczył Zieliński.

Politycy PiS apelowali też o to, aby oszczędności budżetowe nie dotknęły służb. "Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać, nawet w warunkach kryzysu. (...) Bezpieczeństwo obywateli, nas wszystkich, jest jedną z najważniejszych wartości, a jego zabezpieczenie jest obowiązkiem rządzących" - powiedział Zieliński
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Walczący z Ogniem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1183 dnia: Kwiecień 27, 2009, 18:24:21 »
Cytuj
a będą pracowali 25, 30 lat i nawet dłużej. I mówienie, że nie można pracować dłużej, że powyżej 50. roku życia trudno jest sobie wyobrazić policjantów - jest mitem. W niektórych krajach UE funkcjonariusze służb mundurowych pracują tak, jak inne grupy zawodowe, do 60. 65. roku życia. Trzeba to zmienić i im szybciej i mądrzej to zrobimy, tym lepiej - zaznaczył wiceminister.
srutu tutu, ciekawe koto wytrzyma tyle lat na pierwszej linii - tylko nieliczni.
Bez zmiany systemu awansu, będą odchodzić na renty.
No bo ci co ulegną wypadkom lub będą mieć problemy zdrowotne eliminujące ich z pierwszej linii będą musieli odejść, gdyż miejsca za biurkiem nie starczy dla wszystkich.
Powinni wprowadzić że np. po 10 a lepiej 15 latach może dopiero zająć stanowisko za biurkiem (w KM i KW) a nie zaraz po szkole.
Pozytywną i dość ważną stroną tego systemu byłoby, że dany delikwent miałby pojęcie o funkcjonowaniu sprzętu, potrzebach i specyfiki pracy na podziale a nie tylko z opowieści.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1184 dnia: Kwiecień 28, 2009, 16:09:26 »
Cytuj
PiS złoży w Sejmie wniosek o debatę na temat reformy emerytur służb mundurowych - zapowiedział szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski.

http://www.zgnszzpp.republika.pl/federacja/federacja-2009-04-25-sejm.htm

Cytuj
Ostatecznie w wyniku dyskusji ustalono, że powstanie wspólny zespół ds. przygotowania nowych założeń emerytalnych dla służb mundurowych z udziałem przedstawicieli MSWiA, Ministerstwa Sprawiedliwości, szefów poszczególnych służb mundurowych oraz wspólnej reprezentacji związków zawodowych służb mundurowych.

Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się 12 maja 2009 roku.



http://www.zgnszzpp.republika.pl/federacja/federacja-2009-04-27-mswia.htm

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1185 dnia: Kwiecień 29, 2009, 11:00:31 »
Tak będą wyglądać nasi chłopcy po wejściu ustawy...

 :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1186 dnia: Maj 03, 2009, 23:28:15 »
Powinni wprowadzić że np. po 10 a lepiej 15 latach może dopiero zająć stanowisko za biurkiem (w KM i KW) a nie zaraz po szkole.
Pozytywną i dość ważną stroną tego systemu byłoby, że dany delikwent miałby pojęcie o funkcjonowaniu sprzętu, potrzebach i specyfiki pracy na podziale a nie tylko z opowieści.
A ja mam to w dupie, zaczęli mieszać  i wolę wróbla w garści niż gołębia na dachu....
Odchodzę za miesiąc na emeryturę po 15 latach..........
I mam gdzieś co zrobią, tyle lat się użerałem, w związkach i nie tylko.... żeby innym było lepiej....teraz niech inni zawalczą o swoje........
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline berni

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1187 dnia: Maj 05, 2009, 16:18:30 »
A ja mam to w dupie, zaczęli mieszać  i wolę wróbla w garści niż gołębia na dachu....
Odchodzę za miesiąc na emeryturę po 15 latach..........
I mam gdzieś co zrobią, tyle lat się użerałem, w związkach i nie tylko.... żeby innym było lepiej....teraz niech inni zawalczą o swoje........

Święta racja ja również uciekam za kilka miesięcy. Niech robią co chcą.
A do związków zapraszamy młodzież niech oni się troszkę naużerają i zapracują na swoją przyszłość.
A jak zaczniecie gadać, że związki nie potrzebne to już wam współczuję

Offline chak

  • EMERYT
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1188 dnia: Maj 05, 2009, 19:51:39 »
I ja też odchodzę z końcem maja.
I czuj, czuwaj.
Mam zamiar rozpocząć nowe życie poza firmą.
Szukam dobrze płatnej pracy. Kontakt na PW. :)

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1189 dnia: Maj 06, 2009, 01:01:36 »
Cytuj
I mam gdzieś co zrobią, tyle lat się użerałem, w związkach i nie tylko.... żeby innym było lepiej....teraz niech inni zawalczą o swoje........
Cytuj
A jak zaczniecie gadać, że związki nie potrzebne to już wam współczuję

Święte słowa.....
Problem w tym, że sytuacja staje się nie ciekawa a pomimo tego jakoś chętnych do wstąpienia w szeregi ZZ nie widać...
Niestety, ale wiekszość woli krytykować, wytykać, drwić bo tak łatwiej.....
Nikt z krytykantów jakoś nie chce podjąc się formalnej działalności i pokazać jaki jest dobry.... 
Osobiście cienko widzę przyszłość ZZ w naszej formacji za kilka lat.
No, ale moze (jak to już niektórzy sugerowali)  będzie wtedy lepiej....
Ja jednak nie byłbym optymistą.... :dobani:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1190 dnia: Maj 06, 2009, 12:08:42 »
Cytuj
Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 7890

w sprawie reformy emerytalnej funkcjonariuszy służb mundurowych

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 17 lutego 2009 r. (sygn. SPS-023-7890/09) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Jana Kamińskiego z dnia 12 lutego 2009 r. w sprawie reformy emerytalnej funkcjonariuszy służb mundurowych, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Na wstępie zaznaczyć należy, iż celem reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych jest zatrzymanie w służbie funkcjonariuszy w wieku aktywności zawodowej z kilkunastoletnim stażem służby, posiadających kwalifikacje i doświadczenie niezbędne do efektywnego pełnienia służby. Wydłużenie okresu służby ma przyczynić się do zmniejszenia liczby funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę i obniżenia kosztów ponoszonych na rekrutację i szkolenie nowych funkcjonariuszy. Ponadto, wprowadzenie w życie reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych powinno doprowadzić w przyszłości do zmniejszenia liczby wypłacanych świadczeń emerytalnych i spowodować ograniczenie wydatków budżetu państwa na ich finansowanie. Niezależnie od tego, dłuższe pełnienie służby przez funkcjonariuszy z kilkunastoletnim stażem powinno wpłynąć na poprawę stanu bezpieczeństwa obywateli.

   Należy podkreślić, iż wszelkie zmiany przepisów emerytalnych mogą dotyczyć funkcjonariuszy, którzy przystąpią do służby po dniu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych, albo tych funkcjonariuszy, którzy nie posiadają jeszcze stażu wymaganego do nabycia uprawnień emerytalnych (15 lat służby).

   Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż z uwagi na fakt, że prace nad projektowaną reformą systemu emerytalnego funkcjonariuszy znajdują się na wstępnym etapie, w chwili obecnej niemożliwe jest jednoznaczne określenie ostatecznych rozwiązań zawartych w ustawie o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Nowe założenia systemu emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych, które zostaną opracowane po analizie płynących do MSWiA opinii, uwag i wniosków, zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym.

   Ponadto chciałbym zapewnić, iż wnioski funkcjonariuszy pragnących odejść na emerytury w bieżącym roku są na bieżąco analizowane. Z dotychczasowej analizy wynika, iż liczba wniosków emerytalnych całkowicie mieści się w prognozach przewidywanych w toku prac nad ustawą budżetową. Nie wydaje się również zasadnym, aby jednoznacznie przesądzać, iż wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych spowoduje ich masowe odejścia ze służby.

   Pragnę poinformować, iż założenia projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych były konsultowane ze wszystkimi związkami zawodowymi zrzeszającymi funkcjonariuszy służb mundurowych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 12 marca 2009 r.



Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 7985

w sprawie planowanej zmiany ustawy dotyczącej świadczeń emerytalnych dla funkcjonariuszy służb mundurowych

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 19 lutego 2009 r. (sygn. SPS-023-7985/09) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Jarosława Stawiarskiego z dnia 12 lutego 2009 r. w sprawie planowanej zmiany ustawy dotyczącej świadczeń emerytalnych dla funkcjonariuszy służb mundurowych, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Na wstępie zaznaczyć należy, iż celem reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych jest zatrzymanie w służbie funkcjonariuszy w wieku aktywności zawodowej z kilkunastoletnim stażem służby, posiadających kwalifikacje i doświadczenie niezbędne do efektywnego pełnienia służby. Wydłużenie okresu służby ma przyczynić się do zmniejszenia liczby funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę i obniżenia kosztów ponoszonych na rekrutację i szkolenie nowych funkcjonariuszy. Ponadto, wprowadzenie w życie reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych powinno doprowadzić w przyszłości do zmniejszenia liczby wypłacanych świadczeń emerytalnych i spowodować ograniczenie wydatków budżetu państwa na ich finansowanie. Niezależnie od tego, dłuższe pełnienie służby przez funkcjonariuszy z kilkunastoletnim stażem powinno wpłynąć na poprawę stanu bezpieczeństwa obywateli.

   Należy podkreślić, iż wszelkie zmiany przepisów emerytalnych mogą dotyczyć funkcjonariuszy, którzy przystąpią do służby po dniu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych, albo tych funkcjonariuszy, którzy nie posiadają jeszcze stażu wymaganego do nabycia uprawnień emerytalnych (15 lat służby).

   Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż z uwagi na fakt, że prace nad projektowaną reformą systemu emerytalnego funkcjonariuszy znajdują się na wstępnym etapie, w chwili obecnej niemożliwe jest jednoznaczne określenie ostatecznych rozwiązań zawartych w ustawie o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Nowe założenia systemu emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych, które zostaną opracowane po analizie płynących do MSWiA opinii, uwag i wniosków, zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym.

   Ponadto chciałbym zapewnić, iż wnioski funkcjonariuszy pragnących odejść na emerytury w bieżącym roku są na bieżąco analizowane. Z dotychczasowej analizy wynika, iż liczba wniosków emerytalnych całkowicie mieści się w prognozach przewidywanych w toku prac nad ustawą budżetową. Nie wydaje się również zasadnym, aby jednoznacznie przesądzać, iż wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych spowoduje ich masowe odejścia ze służby.

   Na marginesie jedynie pragnę nadmienić, iż założenia projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych były konsultowane ze wszystkimi związkami zawodowymi zrzeszającymi funkcjonariuszy służb mundurowych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 13 marca 2009 r.


Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8090

w sprawie wycofania się z katastrofalnych w skutkach założeń projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 20 lutego 2009 r. (sygn. SPS-023-8090/09) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Henryka Milcarza w sprawie wycofania się z katastrofalnych w skutkach założeń projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Na wstępie zaznaczyć należy, iż celem reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych jest zatrzymanie w służbie funkcjonariuszy w wieku aktywności zawodowej z kilkunastoletnim stażem służby, posiadających kwalifikacje i doświadczenie niezbędne do efektywnego pełnienia służby. Wydłużenie okresu służby ma przyczynić się do zmniejszenia liczby funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę i obniżenia kosztów ponoszonych na rekrutację i szkolenie nowych funkcjonariuszy.

   Ponadto wprowadzenie w życie reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych powinno doprowadzić w przyszłości do zmniejszenia liczby wypłacanych świadczeń emerytalnych i spowodować ograniczenie wydatków budżetu państwa na ich finansowanie. Niezależnie od tego dłuższe pełnienie służby przez funkcjonariuszy z kilkunastoletnim stażem powinno wpłynąć na poprawę stanu bezpieczeństwa obywateli.

   Należy podkreślić, iż wszelkie zmiany przepisów emerytalnych mogą dotyczyć funkcjonariuszy, którzy przystąpią do służby po dniu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych, albo tych funkcjonariuszy, którzy nie posiadają jeszcze stażu wymaganego do nabycia uprawnień emerytalnych (15 lat służby).

   Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż z uwagi na fakt, że prace nad projektowaną reformą systemu emerytalnego funkcjonariuszy znajdują się na wstępnym etapie, w chwili obecnej nie jest możliwe jednoznaczne określenie ostatecznych rozwiązań zawartych w ustawie o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Nowe założenia systemu emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych, które zostaną opracowane po analizie płynących do MSWiA opinii, uwag i wniosków, zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym. Projektowana reforma systemu emerytalnego nie stanowi próby odebrania świadczeń obecnym emerytom.

   Pragnę jednocześnie zapewnić pana posła, iż wnioski funkcjonariuszy pragnących odejść na emerytury w bieżącym roku poddawane są wnikliwej analizie. Z dotychczasowej analizy wynika, iż liczba wniosków emerytalnych całkowicie mieści się w prognozach przewidywanych w toku prac nad ustawą budżetową. W związku z tym w chwili obecnej nie można jednoznacznie przesądzać, iż wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych spowoduje ich masowe odejścia ze służby.

   Pragnę również dodać, iż założenia projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych były konsultowane ze wszystkimi związkami zawodowymi zrzeszającymi funkcjonariuszy służb mundurowych. Biorąc pod uwagę wskazane powyżej argumenty, odstąpienie od projektowanej reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych nie wydaje się zasadne.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 16 marca 2009 r.


Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8079

w sprawie planów reformy systemu emerytalnego i rentowego dla funkcjonariuszy służb mundurowych

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 20 lutego 2009 r. (sygn. SPS-023-8079/09) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Sławomira Kopycińskiego w sprawie planów reformy systemu emerytalnego i rentowego dla funkcjonariuszy służb mundurowych uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Na wstępie zaznaczyć należy, iż celem reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych jest zatrzymanie w służbie funkcjonariuszy w wieku aktywności zawodowej z kilkunastoletnim stażem służby, posiadających kwalifikacje i doświadczenie niezbędne do efektywnego pełnienia służby. Wydłużenie okresu służby ma przyczynić się do zmniejszenia liczby funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę i obniżenia kosztów ponoszonych na rekrutację i szkolenie nowych funkcjonariuszy.

   Ponadto wprowadzenie w życie reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych powinno doprowadzić w przyszłości do zmniejszenia liczby wypłacanych świadczeń emerytalnych i spowodować ograniczenie wydatków budżetu państwa na ich finansowanie. Niezależnie od tego dłuższe pełnienie służby przez funkcjonariuszy z kilkunastoletnim stażem powinno wpłynąć na poprawę stanu bezpieczeństwa obywateli.

   Należy podkreślić, iż wszelkie zmiany przepisów emerytalnych mogą dotyczyć funkcjonariuszy, którzy przystąpią do służby po dniu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych albo tych funkcjonariuszy, którzy nie posiadają jeszcze stażu wymaganego do nabycia uprawnień emerytalnych (15 lat służby).

   Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż z uwagi na fakt, że prace nad projektowaną reformą systemu emerytalnego funkcjonariuszy znajdują się na wstępnym etapie, w chwili obecnej niemożliwe jest jednoznaczne określenie ostatecznych rozwiązań zawartych w ustawie o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Nowe założenia systemu emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych, które zostaną opracowane po analizie płynących do MSWiA opinii, uwag i wniosków, zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym.

   Pragnę jednocześnie zapewnić pana posła, iż wnioski funkcjonariuszy pragnących odejść na emerytury w bieżącym roku poddawane są wnikliwej analizie. Z dotychczasowej analizy wynika, iż liczba wniosków emerytalnych całkowicie mieści się w prognozach przewidywanych w toku prac nad ustawą budżetową. W związku z tym obecnie nie można jednoznacznie przesądzać, iż wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych spowoduje ich masowe odejścia ze służby.

   Pragnę również dodać, iż założenia projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych były konsultowane ze wszystkimi związkami zawodowymi zrzeszającymi funkcjonariuszy służb mundurowych.

   Odnośnie do kwestii utraty życia bądź doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu przez funkcjonariuszy w czasie pełnienia służby uprzejmie przedstawiam następujące informacje w tej sprawie za lata 2006-2008.

   Straż Graniczna:

   Państwowa Straż Pożarna:

   Poszkodowanych funkcjonariuszy sklasyfikowano według stopnia doznanego urazu w wypadkach.

   Biuro Ochrony Rządu:

   W latach 2006-2008 8 funkcjonariuszy BOR straciło życie w czasie pełnienia służby. Natomiast w stosunku do 239 funkcjonariuszy Rejonowa Komisja Lekarska MSWiA orzekła trwały uszczerbek na zdrowiu.

   Policja:

   Liczba funkcjonariuszy Policji, którzy stracili życie na służbie lub doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu, przedstawiona została na podstawie przeprowadzanych corocznych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny służby/pracy w jednostkach organizacyjnych Policji. Jednocześnie została podana liczba wypadków powodujących 20-procentowy lub większy uszczerbek na zdrowiu. W 2006 r. odnotowano 15 wypadków śmiertelnych, w tym 13 w służbie oraz 2 w drodze do lub ze służby. Odnotowano również 32 wypadki powodujące 20-procentowy lub większy uszczerbek na zdrowiu. W 2007 r. odnotowano 17 wypadków śmiertelnych, w tym 12 w służbie oraz 5 w drodze do lub ze służby, a także odnotowano 27 wypadków powodujących 20-procentowy lub większy uszczerbek na zdrowiu. Z kolei w 2008 r. odnotowano 3 wypadki śmiertelne, w tym 2 w służbie oraz jeden w drodze do lub ze służby, jednocześnie zostało odnotowanych 15 wypadków powodujących 20-procentowy lub większy uszczerbek na zdrowiu. Dane zbiorcze przedstawia poniższa tabela.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 16 marca 2009 r.

« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2009, 12:15:38 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1191 dnia: Maj 06, 2009, 12:14:01 »
Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8080

w sprawie koncepcji reformy służb mundurowych

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 20 lutego 2009 r. (sygn. SPS-023-8080/09), przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Sławomira Kopycińskiego z dnia 18 lutego 2009 r. w sprawie koncepcji reformy służb mundurowych, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzone są prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw. Projektowana ustawa ma na celu uporządkowanie szeregu przepisów, usprawnienie działania Policji, a także wyeliminowanie stwierdzonych niespójności i błędów obecnych regulacji oraz dostosowanie prawa krajowego do uregulowań Unii Europejskiej.

   Celem regulacji jest usprawnienie wykonywania zadań Policji w zakresie przeciwdziałania przestępczości, uproszczenie i odbiurokratyzowanie szeregu procedur dotyczących realizacji uprawnień policjantów, jak też egzekwowania ich odpowiedzialności za popełnione przewinienia dyscyplinarne, racjonalizacja i uporządkowanie należności i świadczeń przysługujących policjantom oraz dokonanie szeregu niezbędnych zmian o charakterze porządkowym i dostosowującym. Ponadto projekt ma na celu uporządkowanie przepisów dotyczących pozyskiwania, gromadzenia i przetwarzania przez Policję informacji uzyskanych w toku wykonywania przez jej organy czynności procesowych, w celu ich późniejszego wykorzystania w toku realizacji innych zadań ustawowych. Do projektu został wprowadzony nowy rozdział 10b zatytułowany ˝Realizacja wspólnych działań na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej˝. Podstawowym celem przyjęcia wyżej wymienionych zmian jest umożliwienie uczestniczenia policjantów i pracowników Policji we wspólnych operacjach poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, na terytorium innego państwa członkowskiego.

   Przedmiotowy projekt dotyczy także zmian w ustawie z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 163, poz. 1712, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.). Zmiany te są konsekwencją zmian w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j.: Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.) i zmierzają do maksymalnego ujednolicenia rozwiązań stosowanych w służbach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

   Założenia polityki resortu spraw wewnętrznych w obszarze statusu prawnego i uprawnień socjalnych funkcjonariuszy służb mundurowych znajdują swój wyraz w stosownych zapisach ww. projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw. Projekt ustawy zapewnia pełne zabezpieczenie statusu materialnego policjantów odwołanych ze stanowiska, gwarantując im prawo do uposażenia na dotychczasowych warunkach, także w przypadku mianowania ich lub powołania na niższe stanowisko służbowe przed upływem 6 miesięcy od dnia odwołania, z wyjątkiem przypadku przeniesienia na niższe stanowisko służbowe w razie wymierzenia kary dyscyplinarnej wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe.

   Dokonano również zmiany mającej na celu wyłączenie stosowania przepisu nakazującego ustalać zadania w taki sposób, aby mogły być wykonane w ciągu 40-godzinnego tygodnia służby, wobec policjantów skierowanych na szkolenie zawodowe, a także delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym oraz policjantów w służbie kandydackiej pełniących służbę w systemie skoszarowanym. Podobne uregulowanie zawarte zostało w art. 37 ust. 2a ustawy o Straży Granicznej. Zgodnie z obowiązującymi unormowaniami, w przypadku pozyskania od jednostek samorządu terytorialnego środków na służby ponadnormatywne brak jest możliwości przyznania z tych środków rekompensaty pieniężnej, o której mowa w art. 13 ust. 4a pkt 1 ustawy o Policji, policjantom uprawnionym do dodatku funkcyjnego. Policjanci ci sprawują poza ˝normalnym˝ czasem służby bezpośredni nadzór nad przebiegiem służby pełnionej w ramach tzw. służb ponadnormatywnych, mających zazwyczaj charakter zmasowanych działań. Odpowiadają również za organizację tej służby. Powyższe ma szczególne odniesienie w stosunku osób funkcyjnych zajmujących najniższe stanowiska kierownicze. Projektowana zmiana otwiera możliwość przyznania ww. policjantom rekompensaty pieniężnej, bez angażowania środków budżetu Policji.

   W dotychczasowym stanie prawnym jedynie komendant główny Policji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyrazić zgodę na mianowanie na stanowisko służbowe policjanta, przed uzyskaniem przez niego kwalifikacji zawodowych oraz stażu służby wymaganych na tym stanowisku, przy spełnieniu wymagań w zakresie wykształcenia. Nowelizacja ustawy przyznaje kompetencję w tym zakresie również komendantowi wojewódzkiemu Policji.

   Proponuje się również zastąpienie dotychczasowego szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych ukończeniem studiów wyższych pierwszego lub drugiego stopnia albo studiów podyplomowych, prowadzonych wyłącznie dla policjantów przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Gwarantuje to, iż po wejściu w życie przedmiotowej ustawy każdy oficer Policji będzie absolwentem studiów wyższych albo podyplomowych o kierunku przydatnym w służbie. Program studiów, wzorem programu dotychczasowego szkolenia dla absolwentów szkół wyższych, powinien ujmować treści zapewniające przygotowanie policjanta do pełnienia służby na wszystkich stanowiskach służbowych w każdym rodzaju służby. Odbycie przez policjanta studiów będzie uzależnione od skierowania przełożonego. Proponowana zmiana ma na celu określenie uzyskiwania przez policjantów kwalifikacji zawodowych wyższych, w sposób analogiczny do obowiązującego w innej formacji podległej ministrowi spraw wewnętrznych i administracji - Państwowej Straży Pożarnej.

   Kolejna zmiana ma na celu uporządkowanie spraw związanych z przenoszeniem, delegowaniem i oddelegowaniem policjantów. Obecnie stosowanie tych przepisów rodzi liczne problemy. Jednym z nich jest brak możliwości przenoszenia policjantów do pełnienia służby w tej samej miejscowości, lecz do innej jednostki Policji, co jest rozwiązaniem niewłaściwym. W projekcie przewidziano rozszerzenie możliwości przedłużenia delegowania w wyjątkowych przypadkach na czas do 12 miesięcy także przez komendanta wojewódzkiego Policji. Propozycja przewiduje również uporządkowanie kwestii oddelegowania policjanta, za jego zgodą, do czasowego pełnienia służby w kraju lub za granicą. Użyte dotychczasowe sformułowanie ˝oddelegowanie do pełnienia zadań poza Policją˝ rodzi szereg wątpliwości, szczególnie w odniesieniu do policjantów delegowanych na tej podstawie do wykonywania zadań służbowych w instytucjach, organach, organizacjach i innych podmiotach międzynarodowych lub w celu wykonania zobowiązań międzynarodowych albo wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, jeżeli takie delegowanie jest uzasadnione rodzajem lub charakterem wykonywanych zadań lub treścią stosownych zobowiązań. Obecna instytucja ˝oddelegowania poza Policję˝ nie jest adekwatna w sytuacjach, kiedy policjant ma wykonywać zadania w ramach pełnionej służby, lecz na rzecz innego organu albo jednocześnie na rzecz innego organu i na rzecz polskiej Policji lub na podstawie wiążącej umowy, czy to o charakterze międzynarodowym, czy umowy niemającej takiego charakteru, wiążącej jednak polską Policję. W celu wyeliminowania powyższych wątpliwości proponuje się dotychczasowe sformułowanie ˝oddelegowanie do pełnienia zadań poza Policją˝ zastąpić sformułowaniem ˝oddelegowanie do czasowego pełnienia służby poza jednostkami organizacyjnymi Policji.˝

   Z kolei projektowana zmiana art. 38 ustawy o Policji polega na dodaniu definicji stanowiska równorzędnego, przez które należy rozumieć stanowisko w tej samej grupie zaszeregowania, w której zaszeregowane jest poprzednio (dotychczas) zajmowane stanowisko służbowe. Na tle stosowania art. 38 ustawy wykształciło się niejednolite orzecznictwo sądów administracyjnych, nie istnieją bowiem prawnie określone kryteria oceny równorzędności stanowisk służbowych w Policji. Sytuacja ta jest niekorzystna z punktu widzenia stosowania w praktyce kadrowej przepisów dotyczących stosunku służbowego policjantów. Proponowana zmiana jednoznacznie rozstrzyga tę kwestię, wprowadzając jako kryterium oceny równorzędności stanowisk tę samą grupę zaszeregowania (w przepisach dotyczących służby wojskowej żołnierzy zawodowych kryterium oceny równorzędności stanowisk jest stopień etatowy).

   Projekt porządkuje także kwestie związane z trybem zgłaszania przez policjanta wystąpienia ze służby. Przewiduje się, że policjant w wystąpieniu będzie mógł podać termin, w jakim chce zostać zwolniony ze służby. Jeśli przełożony nie wyrazi zgody na zaproponowaną przez policjanta datę zwolnienia, zwalnia go w terminie określonym ˝z urzędu˝ po uprzednim potwierdzeniu przez policjanta zgłoszenia wystąpienia ze służby. Praktyka kadrowa wskazuje, że w niektórych przypadkach policjantowi zależy na konkretnej dacie zwolnienia, co w przypadku jej nieuwzględnienia powoduje zbędne uruchamianie procedur odwoławczych od wydanych rozkazów personalnych. Projektowane rozwiązanie tej kwestii uelastyczni przepisy w przedmiotowym zakresie. Proponuje się także zastąpienie fakultatywnej możliwości zwolnienia ze służby policjanta, który posiada 30 lat stażu emerytalnego - co budziło szereg kontrowersji - możliwością zwolnienia ze służby policjanta (lub policjantki), który ukończył 60 lat życia. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w ustawie o Biurze Ochrony Rządu, choć w tamtym przypadku jest to warunek obligujący do zwolnienia.

   W następstwie proponowanej zmiany art. 48 ust. 1 i 2 komendanci powiatowi, miejscy i rejonowi Policji będą mogli mianować podległych im policjantów na stopnie policyjne w korpusach podoficerów i aspirantów Policji, a nie, jak dotychczas, wyłącznie na stopnie w korpusie szeregowych Policji. Zmiana nastąpiła również w zakresie kompetencji dotyczących mianowania na stopnie oficerskie. Komendant wojewódzki Policji zyska uprawnienie do mianowania nie tylko na stopnie komisarza i nadkomisarza, ale także na pozostałe stopnie oficerskie, z wyłączeniem mianowania na pierwszy stopień w korpusie oficerów i oczywiście stopnie nadinspektora i generalnego inspektora. W zakresie mianowania na wskazane stopnie kompetencja pozostaje w gestii prezydenta RP. Powyższe stanowi realizację postulatu dotyczącego przekazywania uprawnień władczych na niższe szczeble kierowania skutkującego m.in. usprawnieniem oraz odbiurokratyzowaniem związanych z tym zadań.

   Projektowana zmiana art. 49 ustawy przywróci natomiast naturalną drogę awansu w stopniach policyjnych oraz wyeliminuje wątpliwości w interpretowaniu obowiązujących obecnie uregulowań prawnych. Wprowadzenie tej zmiany pozwoli na mianowanie na pierwsze stopnie policyjne w korpusach podoficerów i aspirantów Policji policjantów spełniających dotychczasowe wymogi, po przesłużeniu przez nich w stopniach niższych okresów wskazanych przez ustawodawcę (zmiana jest zgodna z opinią prawną centrum analiz sejmowych z dnia 12 czerwca 2008 r. (BAS - WAL - 1406/08) na temat warunków mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie podoficerów Policji lub w korpusie aspirantów).

   W projekcie przewiduje się uchylenie przepisu zawierającego obowiązek uzyskiwania zgody przełożonego na wyjazd zagraniczny, który w dzisiejszej rzeczywistości nie ma żadnego uzasadnienia.

   Proponuje się także wprowadzenie zmiany mającej na celu wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy Policji, co stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez policjantów. Projektowana zmiana daje formalnoprawną podstawę do zwrotu kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne, karne skarbowe lub w sprawach o wykroczenia, wszczęte przeciwko funkcjonariuszowi o czyn popełniony w związku z wykonywaniem czynności służbowych, zostanie zakończone prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu wobec braku ustawowych znamion czynu zabronionego lub niepopełnienia przestępstwa albo wyrokiem uniewinniającym.

   Projekt ustawy ma na celu również uporządkowanie kwestii dotyczących bezpieczeństwa i higieny służby. Aktualny stan prawny w sposób niedostateczny chroni interesy funkcjonariuszy Policji, przyznając im prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków służby aktem prawa niższej rangi niż ustawa.

   Dookreślono przesłanki przyznawania policjantom bezpłatnego wyżywienia bądź równoważnika pieniężnego. Dotychczasowe dwa upoważnienia do wydania rozporządzeń wykonawczych zastąpiono jednym. Jednocześnie wypełniono dotychczasową lukę w prawie polegającą na braku upoważnienia do określenia wartości pieniężnej norm wyżywienia.

   Określone w art. 73 obecnie obowiązującej ustawy o Policji prawo policjanta i członków jego rodziny do przejazdu raz w roku na koszt właściwego organu Policji lub równoważnika w cenie biletu kolejowego na odcinku 1000 km stanowi anachronizm. Wartość tego świadczenia gwarantowanego ustawą jest kilkakrotnie niższa od wprowadzonej aktem podustawowym dopłaty do wypoczynku. Ten sam krąg uprawnionych, socjalny charakter obu należności przemawia za ich połączeniem w jedno ustawowe świadczenie pn. ˝dopłata urlopowa˝. Postulowana jego wielkość minimalna odpowiada w przybliżeniu sumie obu dotychczasowych należności. Ograniczenie liczby świadczeń uprości również procedurę samej wypłaty. Pozostawiono możliwość przyznania policjantowi i członkom jego rodziny ewentualnie innych świadczeń socjalnych i bytowych, których rodzaj i zakres oraz warunki korzystania z tych świadczeń określi minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego.

   W projekcie zawarto normę odsyłającą do przepisów prawa pracy, w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem lub wychowywaniem dzieci, niezależnie od płci osoby uprawnionej. Dotychczas przepis ten dyskryminował policjantów ojców, którzy z formalnego punktu widzenia z przedmiotowych uprawnień korzystać nie mogli, co spotkało się ze słuszną krytyką między innymi rzecznika praw obywatelskich. W art. 44 uprawnienia policjanta kobiety związane z urlopem macierzyńskim i ograniczeniem dopuszczalności zwolnienia ze służby w tym czasie rozciągnięto na policjantów ojców, którzy stosownie do przepisów Kodeksu pracy (art. 177 § 5 K.p.) mogą również z takiego urlopu korzystać. Ponadto analogicznymi ograniczeniami dotyczącymi zwalniania ze służby objęto również policjantów korzystających z urlopu wychowawczego.

   Wyjątkiem od przyjętych w powyższym zakresie zasad jest wyłączenie możliwości złożenia przez policjanta wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. W przeciwieństwie do stosunku pracy, w ramach którego strony umowy o pracę mogą w sposób swobodny kształtować wymiar czasu pracy, przepisy o czasie służby wykluczają generalnie taką możliwość, co podyktowane jest specyfiką realizowanych zadań. Biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia ciągłości i niezakłóconego toku służby, względy organizacyjne uniemożliwiają skrócenie wymiaru czasu służby także i w tym szczególnym przypadku.

   Dokonano także zasadniczej zmiany definicji miejscowości pobliskiej w stosunku do miejsca pełnienia służby. Dotychczas kryterium kwalifikującym był czas dojazdu środkami publicznego transportu zbiorowego, co powodowało szereg trudności praktycznych w realizacji uprawnień policjantów związanych z prawem do lokalu mieszkalnego, przede wszystkim ze względu na zmienność rozkładów jazdy, alternatywność połączeń, a czasem ich brak, a także zmienny rozkład czasu służby. Czynniki te mogły powodować, iż w określonych okolicznościach faktycznych dana miejscowość spełniała i nie spełniała jednocześnie warunku pobliskości. Dlatego też kryterium czasu zastąpiono odległością najkrótszego połączenia kolejowego lub drogowego z miejscowością pełnienia służby, która nie powinna przekraczać 50 km.

   Kompleksowo uregulowano prawo policjantów do zwrotu kosztów dojazdu z miejscowości pobliskiej do miejsca pełnienia służby, określając w szczególności negatywne przesłanki do nabycia przedmiotowego prawa związane z posiadaniem w miejscu pełnienia służby odpowiedniego lokalu mieszkalnego lub jego opuszczeniem. Dotychczas prawo do zwrotu kosztów dojazdu miało charakter bezwarunkowy. Jednocześnie dodano w omawianym przepisie upoważnienie dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych do określenia szczegółowych warunków przyznawania i wypłaty zwrotu kosztów dojazdu lub ryczałtu na ten cel, co wyeliminuje wątpliwości i spory na tle ustalania kwot należnego świadczenia wynikające ze stosowania dotychczasowych regulacji zredagowanych w sposób zbyt ogólnikowy.

   Proponuje się również przeniesienie kompetencji do zachowania warunków otrzymywania uposażenia zasadniczego należnego na poprzednio zajmowanym, wyżej zaszeregowanym, stanowisku służbowym dla policjanta mianowanego lub powołanego na niższe stanowisko służbowe z ministra właściwego do spraw wewnętrznych na Komendanta Głównego Policji - zgodnie z tendencją do przekazywania uprawnień, w miarę możliwości, na niższe szczeble kierowania.

   W projekcie zaproponowano kompleksowe i precyzyjne ustalenie zasady nabywania prawa do uposażenia, jego zmiany polegającej na podwyższeniu lub obniżeniu jego wysokości oraz wygaśnięcia prawa do uposażenia. Dotychczas kontrowersje budził przepis o zmianie uposażenia z dniem zaistnienia okoliczności uzasadniających taką zmianę. O ile był on czytelny przy podwyższaniu uposażenia, to w przypadku gdy zachodziła konieczność jego obniżenia w trakcie miesiąca, za który policjant pobrał już uposażenie z góry, pojawiała się rozbieżność stanowisk, czy uposażenie należy za ten miesiąc zweryfikować, czy też kierować się zasadą, że prawo do wyższej stawki uposażenia wygasa dopiero z końcem miesiąca.

   Uzupełniono obowiązujące zasady dotyczące ustalania uprawnień policjantów do nagrody rocznej. Regułą jest, że obniżenie lub pozbawienie uprawnień do nagrody następuje za rok kalendarzowy, w którym policjant popełnił przestępstwo lub naruszył dyscyplinę służbową. Ustalenie tych faktów wymaga stosownego postępowania karnego lub dyscyplinarnego. Dlatego też zasadne jest wstrzymanie ustalenia prawa do nagrody rocznej do czasu zakończenia tego postępowania.

   Urealniono wysokość stawki ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy. Dotychczas za każdy dzień urlopu przysługiwał ekwiwalent w wysokości 1/30 części miesięcznego uposażenia. Było to rozwiązanie kompatybilne z wcześniej obowiązującą zasadą udzielania urlopu w dniach kalendarzowych. Od 2001 r. urlop wypoczynkowy jest udzielany policjantom w dniach roboczych. Biorąc pod uwagę, iż liczba dni pracujących po odjęciu dni świątecznych i dodatkowych dni wolnych od pracy oscyluje na poziomie ok. 22 dni w skali miesiąca, zasadne jest, aby ekwiwalent za każdy dzień roboczy niewykorzystanego urlopu odpowiadał 1/22 części miesięcznego uposażenia. Rozwiązanie takie funkcjonuje na gruncie art. 97 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j.: Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892, z późn. zm.).

   Zaproponowano także, aby prawo najbliższych członków rodziny, tj. małżonka, a w dalszej kolejności dzieci oraz rodziców uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym policjancie, do otrzymania odprawy pośmiertnej oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop rozciągnięte zostało na wszystkie należności ze stosunku służbowego, do których policjant nabył prawo, lecz z powodu śmierci ich nie pobrał. Wyeliminuje to konieczność legitymowania się przez spadkobierców zmarłego postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, a tym samym uprości procedurę rozliczenia należności zmarłego bez potrzeby długotrwałego ich przechowywania na koncie depozytowym. Ponadto, mając na uwadze szczególnie bolesny charakter utraty osoby najbliższej, który z reguły wiąże się z obniżeniem statusu materialnego rodziny, stworzono podstawę prawną do udzielenia członkom rodziny zmarłego policjanta jednorazowej zapomogi pieniężnej z funduszu nagród i zapomóg policjantów.

   Kierując się zasadą decentralizacji uprawnień, prawo do przyznawania dzieciom policjantów, których śmierć pozostaje w związku ze służbą, pomocy finansowej na kształcenie scedowano z komendanta głównego Policji na przełożonych właściwych w sprawach osobowych zmarłych funkcjonariuszy.

   Zaproponowano likwidację nieuzasadnionej centralizacji pokrywania kosztów pogrzebu policjantów, których śmierć pozostaje w związku ze służbą, ze środków pozostających w dyspozycji komendanta głównego Policji. W wyniku zmiany przywrócono zasadę wynikającą z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.), zgodnie z którą jednostki budżetowe pokrywają koszty związane z ich działalnością ze swojego budżetu.

   W zakresie ustalania wysokości zasiłku pogrzebowego w miejsce przeciętnego wynagrodzenia za czerwiec roku ubiegłego proponuje się za podstawę obliczenia wysokości zasiłku przyjąć przeciętne uposażenie policjantów ustalane w relacji do kwoty bazowej, zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy o Policji. Przedmiotowa zmiana jest tym bardziej uzasadniona, że w aktualnych realiach zasiłki ustalane na podstawie ustawy są niższe od powszechnie obowiązujących.

   Projektowana ustawa porządkuje kwestie związane z trybem zgłaszania przez funkcjonariusza Straży Granicznej wystąpienia ze służby. Przewiduje się, że funkcjonariusz w wystąpieniu będzie mógł podać termin, w jakim chce zostać zwolniony ze służby. Jeśli przełożony nie wyrazi zgody na zaproponowaną datę zwolnienia, zwalnia go w terminie określonym ˝z urzędu˝ po uprzednim potwierdzeniu przez funkcjonariusza zgłoszenia wystąpienia ze służby.

   Uregulowano kwestię zbiegu prawa do świadczenia przysługującego funkcjonariuszowi Straży Granicznej przywróconemu do służby, które ma zrekompensować utracone uposażenie, z prawem do zaopatrzenia emerytalnego lub świadczenia wypłacanego w zamian przez okres roku po zwolnieniu ze służby. W takim przypadku wypłaty realizowane z budżetu państwa nie powinny się dublować, wobec czego za taki okres funkcjonariuszowi będzie przysługiwać tylko jedno wyższe świadczenie. Ponadto unormowano wprost zagadnienie prawa do odprawy pobranej z tytułu zwolnienia ze służby, które następnie zostało anulowane. Dodatkowo określone zasady dotyczące ustalania prawa do odprawy funkcjonariuszowi przywróconemu do służby wskutek uchylenia lub stwierdzenia nieważności wadliwej decyzji o zwolnieniu ze służby będą miały zastosowanie również w sytuacji przywrócenia funkcjonariusza do służby na skutek uchylenia niewadliwej decyzji o zwolnieniu ze służby.

   W projekcie ustawy określono 14-dniowy termin na wyrażenie opinii związku zawodowego funkcjonariuszy Straży Granicznej o zwolnieniu funkcjonariusza ze służby, gdy wymaga tego ważny interes służby. W przypadku nieotrzymania opinii w powyższym terminie zwolnienie funkcjonariusza może nastąpić bez opinii związku zawodowego.

   Rozciągnięto na funkcjonariusza mężczyznę uprawnienia funkcjonariusza kobiety związane z urlopem macierzyńskim i ograniczeniem dopuszczalności zwolnienia ze służby w tym czasie. Analogicznymi ograniczeniami dotyczącymi zwalniania ze służby objęto również wszystkich funkcjonariuszy Straży Granicznej korzystających z urlopu wychowawczego.

   W przypadku Straży Granicznej, podobnie jak w przypadku Policji, zrezygnowano z potrzeby uzyskiwania zgody przełożonych na wyjazd zagraniczny.

   Wprowadzono możliwość zwrotu funkcjonariuszowi Straży Granicznej kosztów poniesionych na ochronę prawną również w przypadku prowadzenia przeciwko niemu postępowania karnego skarbowego lub w sprawach o wykroczenia (dotychczas było to tylko postępowanie karne).

   Uporządkowano kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w Straży Granicznej. Stworzono delegację do określenia przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w drodze rozporządzenia, szczegółowych warunków stosowania w odniesieniu do funkcjonariuszy Straży Granicznej przepisów Kodeksu pracy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

   Z uwagi na brak uregulowań odnoszących się do kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną w służbie dodano do ustawy o Biurze Ochrony Rządu przepis regulujący rzeczoną problematykę, wskazując iż do funkcjonariuszy BOR mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu pracy.

   Projekt przewiduje rezygnację z uzyskiwania przez funkcjonariuszy BOR zgody przełożonych na wyjazd zagraniczny.

   W celu wzmocnienia ochrony prawnej funkcjonariuszy BOR wprowadzono formalnoprawną podstawę do zwrotu kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne, karne skarbowe lub w sprawach o wykroczenia, wszczęte przeciwko niemu o czyn popełniony w związku z wykonywaniem czynności służbowych, zostanie zakończone prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu wobec braku ustawowych znamion czynu zabronionego lub niepopełnienia przestępstwa albo wyrokiem uniewinniającym.

   Doprecyzowano zakres osób uprawnionych do przejazdu na koszt Biura Ochrony Rządu, raz w roku do wybranej miejscowości w kraju i z powrotem: dzieci, które nie przekroczyły 18. roku życia, a w razie uczęszczania do szkoły - 24 lat albo 25 lat, jeżeli odbywają studia w szkole wyższej, a ukończenie 25 lat przypada na ostatni rok studiów, albo stały się inwalidami I lub II grupy przed osiągnięciem wieku ww. Wskazano także osoby uprawnione do dopłaty do wypoczynku, w przypadku gdy następuje zbieg tegoż uprawnienia z tytułu służby obojga małżonków. Dodatkowo wprowadzono regulację wykluczającą możliwość wielokrotnego pobierania odprawy przysługującej w związku ze zwolnieniem ze służby funkcjonariuszy BOR.

   Przedstawiając powyższe, pragnę poinformować, iż przedmiotowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw został przesłany do zaopiniowana przez związki zawodowe zrzeszające funkcjonariuszy.

   Stosownie do postanowień ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414) projekt ww. ustawy zostanie zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

   Odnosząc się zaś do poruszonej w wystąpieniu kwestii wpływu kryzysu gospodarczego na sytuację służb mundurowych, wskazać należy, iż zgodnie z ustaleniami dokonanymi na posiedzeniach rządu w dniach 27 stycznia i 3 lutego 2009 r. wprowadzono ograniczenia w wydatkach tegorocznego budżetu państwa, m.in. w ramach budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Powyższe spowodowało konieczność dokonania przeniesienia części wydatków realizowanych w ramach ˝Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009˝ na 2010 rok, w łącznej kwocie 451 870 tys. zł, w tym w: Policji - 403 000 tys. zł, Straży Granicznej - 33 990 tys. zł, Państwowej Straży Pożarnej (część 42) - 1500 tys. zł oraz w Biurze Ochrony Rządu - 13 380 tys. zł. Przeniesienie to odbędzie się w drodze planowanej nowelizacji ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o ustanowieniu ˝Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007 -2009˝ (Dz. U. Nr 35, poz. 213).

   Niemniej jednak podkreślenia wymaga, iż na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie policjantów (Dz. U. Nr 236, poz. 1623), od dnia 1 stycznia 2009 r. następuje wzrost wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy, o 0,17, tj. z 2,48 do 2,65. W budżecie zarezerwowano odpowiednie środki na ten cel.

   Mając powyższe na uwadze, pragnę zapewnić, że kierownictwo resortu spraw wewnętrznych monitoruje rozwój sytuacji oraz podejmuje działania mające na celu zagwarantowanie właściwego funkcjonowania i realizację ustawowych zadań przez służby, przede wszystkim zaś - zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Adam Rapacki

   Warszawa, dnia 17 marca 2009 r.



Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1192 dnia: Maj 06, 2009, 12:27:22 »
Cytuj

Interpelacja nr 8860

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie zaniechania prac w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczących założeń projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych

   Szanowny Panie Premierze! Zarząd wojewódzki NSZZ Policjantów województwa świętokrzyskiego, występując w imieniu świętokrzyskich funkcjonariuszy Policji, zwrócił się do mnie z prośbą o wsparcie działań zmierzających do zaprzestania prac nad zmianami w systemie emerytalnym służb mundurowych. W ocenie całego środowiska policyjnego przedstawione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji założenia do ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych są nie do przyjęcia i wywołują zdecydowany sprzeciw.

   W pełni podzielam niepokój polskich policjantów związany z reformą systemu emerytalnego przygotowaną w kierowanym przez Pana Premiera resorcie. Nie sposób pominąć milczeniem argumenty przytoczone przez świętokrzyską organizację związkową Policji.

   Przede wszystkim należy podkreślić, iż wejście w życie przedmiotowego projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych może spowodować odejście ze służby ponad 400 doświadczonych policjantów z długoletnim stażem pracy w samym tylko województwie świętokrzyskim. Wpłynie to negatywnie na, obecnie już trudną, sytuację kadrową oraz finansową Policji. W skali całego kraju liczba funkcjonariuszy deklarujących odejście z Policji w związku z reformą systemu emerytalnego szacowana jest na 35 tysięcy. Doprowadzenie do takiego stanu rzeczy wpłynie z pewnością niekorzystnie na jakość wykonywanych przez Policję zadań, a tym samym na pogorszenie poziomu bezpieczeństwa na terenie naszego województwa i całego kraju.

   Przedstawiona w założeniach projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych metoda naliczania emerytury jest zdecydowanie gorsza od funkcjonującej aktualnie, co spowoduje znaczne zmniejszenie wysokości świadczenia. Policjanci przyjmowani do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. czują się oszukani. Byli oni zatrudniani na warunkach określonych w ustawie o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. Proponowane obecnie przez MSWiA zmiany wprowadzają nowe, niekorzystne dla nich rozwiązania. Wydłużenie terminu do nabycia praw emerytalnych z 15 do 25 lat, z jednoczesnym wprowadzeniem wymogu osiągnięcia wieku 55 lat będzie działało demotywująco na funkcjonariuszy. Przyjęcie określonego czasu służby, od którego uzależniona jest wysokość renty inwalidzkiej, to oczywiste nieporozumienie. Policjant doznający uszczerbku na zdrowiu w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w interesie państwa winien otrzymywać świadczenie zbliżone do ostatnio pobieranego, a nie uzależnione od stażu pracy.

   W tym miejscu chciałbym się również odnieść do medialnego sposobu ogłoszenia założeń reformy emerytalnej dla blisko stutysięcznej grupy zawodowej policjantów, który moim zdaniem jest niedopuszczalny i szkodzi wizerunkowi naszego państwa. Postępowanie resortu spraw wewnętrznych w niniejszej sprawie utrudnia funkcjonowanie NSZZ Policjantów, a co za tym idzie, realizację jego ustawowych oraz statutowych zadań. Minister spraw wewnętrznych i administracji swoimi nieodpowiedzialnymi wystąpieniami publicznymi próbuje deprecjonować działania NSZZ Policjantów, a nawet kwestionować jego istnienie i rolę w demokratycznym państwie.

   Szanowny Panie Premierze! W okresie załamania finansów kraju, który to problem w bardzo istotny sposób dotknął także Policję, podejmowanie pochopnych decyzji o zmianie zasad nabytego prawa do emerytur mundurowych jest działaniem nieodpowiedzialnym, szkodzącym interesowi naszego państwa oraz stanowiącym poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jego obywateli. W konsekwencji z Policji może odejść około 35 tys. doświadczonych funkcjonariuszy z długoletnim stażem służby, co dotknie również województwo świętokrzyskie. Nowym systemem emerytalnym proponowanym przez MSWiA zostanie objętych około 60 tys. policjantów w całym kraju, przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. Nie ma żadnej pewności, że również ci funkcjonariusze, szczególnie służący na pierwszej linii, mając w perspektywie służbę do 55. roku życia, nie zrezygnują z dalszej pracy w Policji.

   Przekonywanie społeczeństwa przez polityków i ˝różnej maści specjalistów˝ o konieczności likwidacji przywilejów jest co najmniej nadużyciem. Czy służbę z narażeniem zdrowia i życia, bez godnych uposażeń, możliwości uzyskania lokalu mieszkalnego, braku rekompensaty za pracę w dni wolne i święta oraz nadgodziny, bardzo często w warunkach urągającym podstawowym zasadom bhp można uznać za tzw. sprawiedliwość dziejową i przywilej?

   Dlatego, mając na względzie przedstawiony powyżej stan faktyczny, występując w obronie interesów Policji i bezpieczeństwa mieszkańców, reprezentowanego przeze mnie jako posła, województwa świętokrzyskiego oraz obywateli całego kraju, zwracam się do Pana Premiera z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy przewiduje Pan Premier możliwość zaprzestania prac nad zmianami w systemie emerytalnym służb mundurowych?

   2. W jakim kierunku zamierza Pan Premier gruntownie weryfikować przygotowane w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ˝założenia projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych˝?

   3. Jak Pan Premier zamierza zapobiec niebezpiecznemu zjawisku masowego odchodzenia ze służby w Policji w razie wejścia w życie przedmiotowej reformy, w szczególności na terenie województwa świętokrzyskiego?

   4. Jakie działania zamierza podjąć Pan Premier, aby zapewnić środki finansowe na prawidłowe funkcjonowanie Policji, a przede wszystkim na zapewnienie godziwych warunków pracy i płacy służących w niej funkcjonariuszom?

   5. Czy i w jakim zakresie zamierza Pan Premier uwzględnić wnioski zarządu NSZZ Policjantów województwa świętokrzyskiego?

   Z poważaniem

   Poseł Przemysław Gosiewski

   Kielce, dnia 23 marca 2009 r.



Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1194 dnia: Maj 13, 2009, 19:59:43 »
http://wiadomosci.onet.pl/1969988,11,item.html
MSWiA "odpuści" reformę "mundurówek" na rok?
Rozważane jest przełożenie wprowadzenia reformy emerytur mundurowych z 2010 na 2011 rok - poinformowała rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka. Dzisiaj swe prace rozpoczął w MSWiA zespół ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej dla służb mundurowych. Związkowcy poinformowali, że zawieszają akcje protestacyjne.
W pracach zespołu biorą udział przedstawiciele kierownictwa ministerstwa oraz związkowcy ze służb mundurowych. Resort informował we wtorek, iż podczas inauguracyjnego posiedzenia określono rozbieżności, które będą tematami kolejnych spotkań.
W komunikacie szef NSZZ Policjantów Antoni Duda napisał, że po zapoczątkowaniu prac wspólnego zespołu "do odwołania" zostały zawieszone wszystkie działania protestacyjne ze strony organizacji związkowych.

Według komunikatu, jednym z najistotniejszych wtorkowych ustaleń zespołu było przyjęcie założenia, że nowa ustawa emerytalna będzie obowiązywała od 2011 roku.

Jak powiedziała Paprocka, pojawiają się głosy, że wprowadzenie reformy od początku przyszłego roku jest mało realne. Dlatego, jak dodała, jest brana pod uwagę opcja wprowadzenie reformy od 1 stycznia 2011 roku. - Jednak stuprocentowych, wiążących ustaleń w tej kwestii na razie nie ma - zaznaczyła.

Wśród punktów spornych związkowcy i resort wymieniają m.in.: kwestię określenia minimalnej wysługi lat służby, jaka będzie uprawniała do uzyskania pierwszego świadczenia emerytalnego - czy ma być to 20 czy tez 25 lat. Ponadto rozbieżności dotyczą możliwości łączenia świadczeń emerytalnych z rentą uzyskaną w związku z pełnioną służbą oraz sposobu naliczania podstawy emerytury i jej waloryzacji.

Kolejne posiedzenie zespołu zaplanowano na 20 maja.

MSWiA wcześniej informowało, że chce wydłużenia do 25 lat czasu pracy w służbach mundurowych, po którym można przejść na emeryturę (obecnie - po 15 latach). Tych, którzy w tej chwili mają już taki staż pracy, obejmą obecne przepisy, będą mogli odejść na emeryturę na dotychczasowych zasadach.

Do czerwca 2010 r. funkcjonariusze już pracujący w służbach mundurowych, ale krócej niż 15 lat, będą musieli wybrać stary lub nowy system. Nowe przepisy mają obejmować wszystkich, zaczynających pracę w 2010 roku. Po 25 latach służby emerytura miałaby wynosić 66 proc. wynagrodzenia, a po 35 latach - 85 proc.

Obecnie żołnierzom i funkcjonariuszom emerytura w wysokości 75 proc. wynagrodzenia przysługuje po 28 i pół roku służby, po 15 latach wysokość emerytury wynosi 40 proc. podstawy uposażenia.

Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Woj[/pre]skowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz BOR.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1195 dnia: Maj 14, 2009, 11:06:02 »
Ogniowy. Pozdrowionka bardzo słuszna decyzja podobnie jak u mnie 2 lata temu i też w związkach ale wróbel lepszy.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1196 dnia: Maj 14, 2009, 22:50:41 »
Ogniowy. Pozdrowionka bardzo słuszna decyzja podobnie jak u mnie 2 lata temu i też w związkach ale wróbel lepszy.
Dziękuję, a w dodatku dowiedziałem się dziś , że asp. szt. dostałem na wylot......miodzio:)
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1197 dnia: Maj 19, 2009, 17:27:30 »
Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8377

w sprawie założeń do zmian systemu emerytalnego służb mundurowych

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 12 marca 2009 r. (sygn. SPS-023-8377/09) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Andrzeja Szlachty w sprawie założeń do zmian systemu emerytalnego służb mundurowych uprzejmie informuję, że w dniu 6 marca 2009 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprezentowane zostały założenia do reformy emerytur służb mundurowych. W projekcie starano się pogodzić obecnie obowiązujący system z potrzebami wynikającymi ze zmian społecznych i gospodarczych, które zachodzą w kraju.

   Na wstępie zaznaczyć należy, iż celem reformy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych jest stworzenie wszystkim funkcjonariuszom mundurowym godnych warunków pracy, odpowiedniej do niej płacy oraz satysfakcjonującej emerytury, czyli takiej sytuacji, w której, dostrzegając zalety nowych rozwiązań, funkcjonariusze chcieliby pracować dłużej. Reforma daje możliwość wyboru między dwoma systemami i co najważniejsze, nie odbiera praw nabytych. Z punktu widzenia interesów państwa istotne jest, żeby doświadczeni funkcjonariusze pracowali jak najdłużej, dlatego założenia reformy systemu emerytalnego zmierzają w kierunku ograniczenia liczby funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę w wieku aktywności zawodowej.

   Ponadto przewiduje się, iż reforma systemu emerytalnego służb mundurowych wprowadzona zostanie od dnia 1 stycznia 20l0 r. Nowy system emerytalny obejmie obligatoryjnie funkcjonariuszy, którzy od dnia 1 stycznia 2010 r. rozpoczną służbę w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego i Służbie Więziennej. Należy podkreślić, iż wszelkie zmiany przepisów emerytalnych nie będą dotyczyły funkcjonariuszy, którzy w dniu wejścia w życie nowych przepisów emerytalnych będą posiadali co najmniej łącznie 15 lat stażu w służbie (do stażu zaliczana jest służba w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego i Służbie Więziennej oraz formacjach je poprzedzających, a także służba wojskowa na zasadach zawartych w przepisach ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin - t.j.: Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66, z późn. zm.). W stosunku do tych funkcjonariuszy będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j.: Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 67, z późn. zm.). Emerytura w wysokości 40% ostatniego uposażenia przysługiwać będzie po 15 latach służby i za każdy kolejny rok pełnienia służby wzrastać będzie o 2,6% podstawy wymiaru, do maksymalnego wymiaru 75%. Bez żadnych zmian pozostaną zwiększenia emerytury (w tym z tytułu inwalidztwa o 15%) oraz doliczanie okresów pracy poza służbą, a także innych okresów składkowych lub nieskładkowych.

   Funkcjonariusze, którzy w dniu wejścia w życie nowych przepisów emerytalnych będą posiadali staż służby krótszy niż 15 lat, będą mieli prawo wyboru systemu emerytalnego, na podstawie którego chcą otrzymać w przyszłości świadczenia emerytalne. Funkcjonariusze, o których mowa powyżej, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca 2010 r. będą mogli złożyć pisemną deklarację o przystąpieniu do nowego planu emerytalnego. W przypadku złożenia oświadczenia o wyborze nowego planu emerytalnego, funkcjonariusze ci będą nabywali świadczenia na zasadach dotyczących osób przyjętych po raz pierwszy do służby po wejściu w życie znowelizowanych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, tj. po dniu 1 stycznia 2010 r.

   W przypadku niezłożenia przez funkcjonariusza oświadczenia o przystąpieniu do nowego systemu emerytalnego świadczenie emerytalne w wysokości 40% ostatniego uposażenia przysługiwać będzie po 15 latach służby i będzie wzrastać za każdy kolejny rok służby o 2,6% podstawy wymiaru, do maksymalnego wymiaru 75%, z zastrzeżeniem iż:

   - podstawą wymiaru będzie średnie uposażenie z ostatnich 3 lat służby (tj. 1/36 uposażenia z ostatnich 36 miesięcy służby), wraz z dodatkami o charakterze stałym i nagrodami rocznymi,

   - emerytura nie będzie zwiększana z tytułu inwalidztwa w związku ze służbą (funkcjonariusz po osiągnięciu minimalnego stażu emerytalnego, który zostanie uznany za niezdolnego do służby w związku ze służbą, nie będzie miał prawa do zwiększenia emerytury z tego tytułu).

   Pozostałe zwiększenia wymiaru emerytury z tytułu szczególnych warunków służby nie ulegną zmianie.

   Objęci nowym systemem emerytalnym zostaną także funkcjonariusze, którzy podejmą służbę po dniu 1 stycznia 2010 r., a przed tym dniem pełnili służbę, lecz w dniu 1 stycznia 20l0 r. pozostawali poza służbą oraz według stanu na dzień 1 stycznia 20l0 r. nie nabyli prawa do świadczeń przewidzianych w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Woskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Wysokość świadczenia emerytalnego będzie określona procentowo w relacji do uposażenia otrzymywanego w okresie pełnienia służby, przy czym podstawę naliczania wymiaru świadczenia stanowić będzie średnie uposażenie z ostatnich 3 lat służby (tj. 1/36 uposażenia z ostatnich 36 miesięcy służby), wraz z dodatkami o charakterze stałym i nagrodami rocznymi.

   Prawo do emerytury w wysokości 66% podstawy będzie nabywane po 25 latach służby. Następnie emerytura będzie wzrastać o 1,9% podstawy wymiaru corocznie, aż do osiągnięcia 85% podstawy w 35 roku służby. Analogicznie do obecnie obowiązującej regulacji, przez wysługę emerytalną w nowym systemie rozumieć się będzie okres służby funkcjonariusza (z wyjątkiem zawieszenia w czynnościach służbowych) oraz okresy równoważne (czynna służba wojskowa).

   Świadczenia emerytalne będą zwiększane z uwagi na szczególne warunki służby (m.in. fizyczne zwalczanie terroryzmu, służba personelu lotniczego i jednostek pływających, służba w szczególnych warunkach) - analogicznie do aktualnie obowiązującej w tym zakresie regulacji prawnej (z wyjątkiem zwiększenia z tytułu inwalidztwa w związku ze służbą), jednak do wysokości nie wyższej niż 85% podstawy wymiaru.

   Likwidacja zwiększenia emerytury z tytułu inwalidztwa oznacza, że funkcjonariusz po osiągnięciu minimalnego stażu emerytalnego (lub były funkcjonariusz pobierający świadczenie emerytalne), który zostanie uznany za niezdolnego do służby, przy jednoczesnym związku inwalidztwa ze służbą, nie będzie miał prawa do zwiększenia emerytury z tytułu inwalidztwa. Funkcjonariusz po osiągnięciu minimalnego stażu emerytalnego, który zostanie uznany za niezdolnego do służby w związku ze służbą, będzie miał prawo wyboru świadczenia: renta inwalidzka albo emerytura bez zwiększenia tego świadczenia z tytułu inwalidztwa.

   W nowym systemie emerytalnym, zgodnie z obecnie obowiązującym rozwiązaniem (art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu...), emerytura będzie należna za same okresy służby, bez doliczania okresów pracy czy okresów składkowych lub nieskładkowych. W przypadku pracy poza służbą emerytura należna po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na zasadach powszechnych. W przypadku odejścia ze służby przed spełnieniem warunków do nabycia prawa do emerytury z systemu zaopatrzeniowego składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za okresy służby funkcjonariusza po 1998 r. zostaną przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na zasadach obecnie obowiązujących (m.in. art. 69a ustawy o Policji - t.j.: Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm., art. 60a ustawy o Państwowej Straży Pożarnej - t.j.: Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.).

   Pragnę również dodać, iż założenia projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych były konsultowane ze wszystkimi związkami zawodowymi zrzeszającymi funkcjonariuszy służb mundurowych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 3 kwietnia 2009 r.


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1198 dnia: Maj 19, 2009, 17:30:09 »
Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8458

w sprawie sytuacji byłych pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 12 marca 2009 r. (sygn. SPS-023-8458/09) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Piotra Stanke w sprawie sytuacji byłych pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Występujące od 1990 r. transformacje ustrojowo-gospodarcze spowodowały konieczność dostosowania struktur organizacyjnych i zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej do nowych realiów gospodarczych i własnościowych. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j.: Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.) utworzyła Państwową Straż Pożarną jako zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formację, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

   Wejście w życie przepisów ww. ustawy spowodowało znaczne rozszerzenie zakresu zadań i kompetencji zawodowych straży pożarnych, które tworzone były na podstawie ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 106, z późn. zm.). Utworzenie Państwowej Straży Pożarnej skutkowało rozwiązaniem dotychczas istniejących jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz zniesieniem stanowiska funkcjonariuszy pożarnictwa (art. 126 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej). Ponadto ustawa o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j.: Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.) różnicują status osób realizujących zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

   Do jednej grupy ww. ustawy zaliczają funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (strażaków PSP), pozostających w stosunku służbowym nawiązanym na podstawie mianowania (powołania), którzy pełnią służbę w Państwowej Straży Pożarnej, będącej, zgodnie z art. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formacją, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Do zadań Państwowej Straży Pożarnej należy także organizowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

   Drugą grupę stanowią pracownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej - niebędących jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej - głównie zakładowych straży pożarnych (ZSP) i zakładowych służb ratowniczych (ZSR). W myśl art. 17 ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej instytucje, organizacje, osoby prawne lub fizyczne mogą za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych tworzyć, przekształcać lub likwidować jednostki, o których mowa powyżej. Zgodnie z art. 29 ww. ustawy koszty funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej pokrywane są z:

   - budżetu państwa,

   - budżetów jednostek samorządu terytorialnego,

   - dochodów instytucji ubezpieczeniowych, ubezpieczających osoby prawne i fizyczne,

   - środków własnych podmiotów, które uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych na utworzenie jednostki ochrony przeciwpożarowej.

   W jednostkach ochrony przeciwpożarowej zatrudnieni są pracownicy na podstawie umowy o pracę, którzy posiadają status pracownika wykonującego zadania w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze (art. 16a ustawy o ochronie przeciwpożarowej). Z tego też powodu ich uprawnienia pracownicze kształtowane są na gruncie przepisów prawa pracy. Zachodzi zatem istotna różnica między statusem pracownika jednostek ochrony przeciwpożarowej (ZSP i ZSR) a statusem strażaka Państwowej Straży Pożarnej. Różnica ta wynika ze szczególnej odpowiedzialności strażaka PSP jako funkcjonariusza publicznego, jego zakresu obowiązków, dyspozycyjności, podległości służbowej i odpowiedzialności dyscyplinarnej.

   Podkreślenia wymaga fakt, iż Państwowa Straż Pożarna finansowana jest w całości z budżetu państwa, zapewniając niezbędne bezpieczeństwo w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Realizuje ona zadania określone w art. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, które obejmują znacznie szerszy zakres aniżeli zadania realizowane przez inne jednostki ochrony przeciwpożarowej (ZSP i ZSR). Z uwagi na zróżnicowanie zakresów zadań realizowanych przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej i pracowników zakładowych jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz zakresu ciążących na nich obowiązków, a także źródła finansowania tych jednostek, ustawodawca odmiennie ukształtował uprawnienia tych osób.

   Pracownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej, którzy wstąpili do służby w Państwowej Straży Pożarnej, stali się funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej i mają możliwość nabycia prawa do policyjnej emerytury na warunkach określonych w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j.: Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67, z późn. zm.), zgodnie z którą, emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej, łącznie z okresami równorzędnymi ze służbą, bez względu na jego wiek. Na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy do okresów równorzędnych ze służbą w Państwowej Straży Pożarnej zalicza się m.in.: okresy zatrudnienia lub służby w zawodowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej i nauki w szkołach pożarniczych, w charakterze członka Korpusu Technicznego Pożarnictwa, a także funkcjonariusza pożarnictwa w terminie do dnia 31 stycznia 1992 r.

   Ponadto, na mocy art. 129 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, jako służba w Państwowej Straży Pożarnej traktowane są okresy zatrudnienia strażaków, którzy w dniu wejścia w życie ww. ustawy, tj. w dniu 1 stycznia 1992 r., pełnili służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej w charakterze funkcjonariuszy pożarnictwa. Na mocy ww. przepisu zobowiązani oni byli w terminie do dnia 31 stycznia 1992 r. wyrazić pisemną zgodę na podjęcie służby w Państwowej Straży Pożarnej - w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub na stanowiskach, na których wykonywali czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej od dnia 1 lutego 1992 r.:

   - do dnia powołania lub mianowania na stanowiska służbowe w Państwowej Straży Pożarnej, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 1999 r.;

   - niepowołanych lub niemianowanych na stanowiska służbowe w Państwowej Straży Pożarnej, do zakończenia okresu tego zatrudnienia, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 1999 r.

   W świetle powyższych uregulowań, osobom zatrudnionym w jednostkach ochrony przeciwpożarowej w charakterze funkcjonariuszy pożarnictwa, które w terminie do dnia 31 stycznia 1992 r. złożyły deklarację o wyrażeniu zgody na podjęcie służby w Państwowej Straży Pożarnej, okresy ich zatrudnienia w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub na stanowiskach, na których wykonywały czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej przypadające od dnia 1 lutego 1992 r. do dnia 30 czerwca 1999 r., są traktowane jako służba w Państwowej Straży Pożarnej.

   Natomiast ze względu na fakt, że pracownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej niebędących jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej są zatrudnieni w charakterze pracowników (art. 16a ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej), uprawnienia ich do zaopatrzenia emerytalnego kształtuje ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j.: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), przy czym zaznaczyć trzeba, iż zatrudnienie w zakładowych strażach pożarnych i zakładowych służbach ratowniczych, zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, traktowane jest jako zatrudnienie w szczególnych warunkach. Zatem pracownicy ci urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r. mogą skorzystać z prawa do emerytury w wieku niższym niż określony w ustawie, tj. co najmniej 65 lat dla mężczyzn i co najmniej 60 lat dla kobiet (art. 32 ww. ustawy). Natomiast dla pracowników urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych w szczególnych warunkach zostają ustanowione emerytury pomostowe (art. 24 ust. 2 ww. ustawy).

   Zaznaczyć jednak należy, iż osoby niemianowane (niepowołane) do Państwowej Straży Pożarnej mają zaliczane okresy służby wyłącznie do dnia 30 czerwca 1999 r., a ich ewentualne dalsze zatrudnienie doliczane jest do emerytury w myśl art. 14 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (...). Natomiast osoby mianowane (powołane) do służby w Państwowej Straży Pożarnej mają zaliczane do celów emerytalnych również okresy po 1 lipca 1999 r. (art. 12 ww. ustawy). Jednocześnie informuję, iż w myśl art. 13 ust. 1 pkt 4 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (...) okres pracy w zakładowych zawodowych strażach pożarnych był i w dalszym ciągu jest zaliczany jako równorzędny ze służbą w Państwowej Straży Pożarnej.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 7 kwietnia 2009 r.

emeryt7

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #1199 dnia: Maj 20, 2009, 17:38:26 »
 A JA  w tym roku odchodzę na emeryturę .... MAM  już wszystko zatwierdzone :))
życzę  WAM wszystkim takich warunków emerytalnych !! spokojnych służb i mnóstwa podwyżek ... i sami wiecie czego !!!!!! czuwaj!!!!!!!!!!!!!!!!!!