Autor Wątek: Nowy system szkolenia OSP  (Przeczytany 20866 razy)

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 16, 2012, 11:49:27 »
Ja po otrzymaniu pisma z KP PSP wypełniłem wszystkie dokumenty wraz z numerami Pesel. Strażacy o tym wiedzieli i nikomu to nie przeszkadzało. Uważam, że owszem KG PSP totalnie przesadziła, bo tylko nam pracy dokładają. Takich rzeczy nie robi się w 5 minut, a co śmieszniejsze to może z 2,5 miesiąca do tyłu wypełniałem tabele dot. każdego strażaka oddzielnie z kursami, ale już bez Pesel. Stwierdziłem jednak, że skoro strażak w KP PSP musi wypełnić dokumenty, a wymaga tego KG PSP to nie będę utrudniał z tymi Peselami. Myślę, że w KP PSP też nie są z tego szczęśliwi, ale im za to płacą, ale niech będzie. Zrobione, poszło i z głowy.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 21, 2012, 10:46:26 »
Coś się zrobiła cisza w temacie. Ktoś się odważył i nie podał nr. PESEL ??? Myślę , że jednak większość podała...
U mnie wszystkie OSP z KSRG z terenu całej gminy nie podały nr pesel. Termin nam przedłużono do dzisiaj ale niestety chłopaki się nie zgodzili na podanie takiej informacji. Wiem, że w sąsiedniej gminie jest podobnie. Współczuję kolegom, którzy mają zebrać te dane od OSP i przesłać je dalej do KW i potem do KG. Ale niestety nie jesteśmy ich podwładnymi i nie mogą nas zmusić do tego.

Ja po otrzymaniu pisma z KP PSP wypełniłem wszystkie dokumenty wraz z numerami Pesel. Strażacy o tym wiedzieli i nikomu to nie przeszkadzało. Uważam, że owszem KG PSP totalnie przesadziła, bo tylko nam pracy dokładają....
A jak KG PSP przesadzi i zażyczy sobie wysokość twoich zarobków to też się z tym nie będziesz zgadzał ale wyślesz tą informację?

Nie mówię, że KG PSP nie ma dostać tych danych. Chciałbym, i nie tylko ja, uzyskać informację o podstawie prawnej do tego, o wytłumaczenie po co im te informacje, o tym czy taka baza danych została zgłoszona do GIODO itd.

Myślę, że w KP PSP też nie są z tego szczęśliwi, ale im za to płacą...
A tak na marginesie dla uśmiechu na ustach płacą im za to że mają to zrobić czy za to że są nieszczęśliwi? :)

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 22, 2012, 11:00:47 »

Ja po otrzymaniu pisma z KP PSP wypełniłem wszystkie dokumenty wraz z numerami Pesel. Strażacy o tym wiedzieli i nikomu to nie przeszkadzało. Uważam, że owszem KG PSP totalnie przesadziła, bo tylko nam pracy dokładają....
A jak KG PSP przesadzi i zażyczy sobie wysokość twoich zarobków to też się z tym nie będziesz zgadzał ale wyślesz tą informację?

Nie mówię, że KG PSP nie ma dostać tych danych. Chciałbym, i nie tylko ja, uzyskać informację o podstawie prawnej do tego, o wytłumaczenie po co im te informacje, o tym czy taka baza danych została zgłoszona do GIODO itd.


Tylko, że ja Twój tok myślenia jak najbardziej rozumiem. Nie zarobków bym im nie wysłał. Chodziło o numery Pesel. Moim zdaniem jest to paranoja i sam jestem ciekaw podstawy prawnej i jak znam życie zaginie to gdzieś w bałaganie KG PSP. Z drugiej jednak strony nie chciałem utrudniać pracy kolegom z KM PSP, tym bardziej, że druhowie również stwierdzili, że nie będą utrudniać.
Po prostu siedzą sobie ludzie tam na górze i wymyślają co by tu jeszcze tym ochotnikom dołożyć...
Generalnie jeśli wy zrobiliście taki "protest" w kilka gmin to gratuluje bo tak to może da to jakiś efekt. Także jak możesz to napisz na forum jak się sytuacja rozwinęła.

Oczywiście płacą im za to, że są, a nie za to, że są nieszczęśliwi  :rolleyes:

Offline czeles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 22, 2012, 12:46:58 »
Panowie nie wiem jak u Was ale w małopolsce od dobrych kilku jeśli nie kilkunastu lat (na pewno od 2006) druhowie kierowani na szkolenia na karcie skierowania na szkolenie podpisują się że udostępniają swoje dane osobowe (Pesel, data urodzenie, imię ojca, wykształcenie itp.) które wypełniają na karcie. Tak że przynajmniej dane osób szkolonych w tych latach są dostępne w komendach i akcja typu nie przekażemy peseli może być skuteczna tylko w przypadku osób które szkoliły się we wcześniejszych latach. W analizie KG należy podać osoby z ich peselem, ważnym badaniem lekarskim i  z kursem podstawowym pełnym więc wchodzą w rachubę kursy 2 stopnia i kurs jednolity (pomijam możliwość kursu na AODO i BHP bo są to niewielkie ilości osób). Kursy te są wprowadzone dopiero od 2006r. więc komenda najwyżej poda dane osób które przeszły w ostatnich latach te szkolenia a jak będzie brakowało do 12 osób wymaganych to wam wpisze brak spełnienia wymagań KG PSP i po ptakach.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 22, 2012, 14:57:00 »
to wam wpisze brak spełnienia wymagań KG PSP i po ptakach.

I co mi za to zrobią??? W śląskim przyszła dotacja z KSRG dla każdego po tyle samo. Niezależnie od ilości wyjazdów, od aktywności jednostki. Więc po co się starać, skoro i tak z tego nic więcej nie mam, a w niektórych jednostkach stwierdzono braki w wyszkoleniu (mają legalnie do wyjazdu po trzy osoby)
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 22, 2012, 16:14:51 »
to wam wpisze brak spełnienia wymagań KG PSP i po ptakach.

I co mi za to zrobią??? W śląskim przyszła dotacja z KSRG dla każdego po tyle samo. Niezależnie od ilości wyjazdów, od aktywności jednostki. Więc po co się starać, skoro i tak z tego nic więcej nie mam, a w niektórych jednostkach stwierdzono braki w wyszkoleniu (mają legalnie do wyjazdu po trzy osoby)

A czy to nie jest tak, że kasa przychodzi z góry do KM PSP i to ona dzieli ile dla jednostek za to, że są, za akcje itd?

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 22, 2012, 16:46:08 »


[/quote]

A czy to nie jest tak, że kasa przychodzi z góry do KM PSP i to ona dzieli ile dla jednostek za to, że są, za akcje itd?
[/quote]
po części pewnie tak ale za akcje to płaci Gmina przynajmniej u nas PSP potwierdza udział w akcjach

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 23, 2012, 19:28:34 »



A czy to nie jest tak, że kasa przychodzi z góry do KM PSP i to ona dzieli ile dla jednostek za to, że są, za akcje itd?
[/quote]
po części pewnie tak ale za akcje to płaci Gmina przynajmniej u nas PSP potwierdza udział w akcjach
[/quote]

Zostałem źle zrozumiany. Nie chodzi mi tu o ekwiwalent, a o coś innego. Kasa, która z KSRG przychodzi do jednostki dzieli się na wydatki inwestycyjne i bieżące. W tym są fundusze dla podmiotów KSRG za to, że po prostu są (nawet jeśli nie działają jak należy) i jest ustalana jakaś konkretna kwota (nie jest jakaś wielka) za każdy wyjazd. Ilość akcji x kasa za akcje = pewna kwota dotacji. Przynajmniej tak jest u nas. Wysokość dotacji za akcje ustala Komendant Miejski, przynajmniej tak jest u mnie i resztę chyba też on dzieli. Dostaje pieniążki z KW, dzieli po swojemu i ewentualnie przedstawia je do zatwierdzenia KW.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 24, 2012, 14:55:02 »
A czy to nie jest tak, że kasa przychodzi z góry do KM PSP i to ona dzieli ile dla jednostek za to, że są, za akcje itd?
po części pewnie tak ale za akcje to płaci Gmina przynajmniej u nas PSP potwierdza udział w akcjach
Zostałem źle zrozumiany. Nie chodzi mi tu o ekwiwalent, a o coś innego. Kasa, która z KSRG przychodzi do jednostki dzieli się na wydatki inwestycyjne i bieżące. W tym są fundusze dla podmiotów KSRG za to, że po prostu są (nawet jeśli nie działają jak należy) i jest ustalana jakaś konkretna kwota (nie jest jakaś wielka) za każdy wyjazd. Ilość akcji x kasa za akcje = pewna kwota dotacji. Przynajmniej tak jest u nas. Wysokość dotacji za akcje ustala Komendant Miejski, przynajmniej tak jest u mnie i resztę chyba też on dzieli. Dostaje pieniążki z KW, dzieli po swojemu i ewentualnie przedstawia je do zatwierdzenia KW.

a w woj. śląskim wszystko podzielił komendant wojewódzki - i to na dodatek wszystkim po równo. Nie brał pod uwagę zaangażowania poszczególnych jednostek (a jakby nie było to jak się jeździ to sprzęt się zużywa i trzeba kupować nowy). Teraz się okazuje że Ci co nie jeździli zyskali podwójnie - nie zużyli sprzętu, i jeszcze dostaną tyle samo kasy więc mogą się rozwijać. A my niestety tylko możemy częściowo uzupełnić za tą kasę zużyty sprzęt. Pomijam już fakt że jest tego bagatela 5300 zł - przysłowiowo na waciki.

I uważacie że to sprawiedliwe że jednostka która miała 200 wyjazdów do zdarzeń dostaje tyle samo co jednostka która wyjeżdzała 10 razy???

Ale za to w województwie kupujemy zestawy hydrauliczne dla OSP - w moim powiecie żadna z jednostek która otrzymała sprzęt zeszłego roku nie została ani razu zadysponowana do wypadku lub innej awarii technicznej. Więc po co to się kupuje - żeby było na pokaz? Żeby można napisać w statystykach że mamy cacy straż? Chory kraj, chore pomysły
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 25, 2012, 08:55:55 »
A czy to nie jest tak, że kasa przychodzi z góry do KM PSP i to ona dzieli ile dla jednostek za to, że są, za akcje itd?
po części pewnie tak ale za akcje to płaci Gmina przynajmniej u nas PSP potwierdza udział w akcjach
Zostałem źle zrozumiany. Nie chodzi mi tu o ekwiwalent, a o coś innego. Kasa, która z KSRG przychodzi do jednostki dzieli się na wydatki inwestycyjne i bieżące. W tym są fundusze dla podmiotów KSRG za to, że po prostu są (nawet jeśli nie działają jak należy) i jest ustalana jakaś konkretna kwota (nie jest jakaś wielka) za każdy wyjazd. Ilość akcji x kasa za akcje = pewna kwota dotacji. Przynajmniej tak jest u nas. Wysokość dotacji za akcje ustala Komendant Miejski, przynajmniej tak jest u mnie i resztę chyba też on dzieli. Dostaje pieniążki z KW, dzieli po swojemu i ewentualnie przedstawia je do zatwierdzenia KW.

a w woj. śląskim wszystko podzielił komendant wojewódzki - i to na dodatek wszystkim po równo. Nie brał pod uwagę zaangażowania poszczególnych jednostek (a jakby nie było to jak się jeździ to sprzęt się zużywa i trzeba kupować nowy). Teraz się okazuje że Ci co nie jeździli zyskali podwójnie - nie zużyli sprzętu, i jeszcze dostaną tyle samo kasy więc mogą się rozwijać. A my niestety tylko możemy częściowo uzupełnić za tą kasę zużyty sprzęt. Pomijam już fakt że jest tego bagatela 5300 zł - przysłowiowo na waciki.

I uważacie że to sprawiedliwe że jednostka która miała 200 wyjazdów do zdarzeń dostaje tyle samo co jednostka która wyjeżdzała 10 razy???

Ale za to w województwie kupujemy zestawy hydrauliczne dla OSP - w moim powiecie żadna z jednostek która otrzymała sprzęt zeszłego roku nie została ani razu zadysponowana do wypadku lub innej awarii technicznej. Więc po co to się kupuje - żeby było na pokaz? Żeby można napisać w statystykach że mamy cacy straż? Chory kraj, chore pomysły


Dla mnie nie ma znaczenia jak często dana jednostka wyjeżdżała  Zawsze powtarzam , że najlepiej, gdyby nie musieli w ogóle wyjeżdżać. Ale tu nie chodzi o ilość wyjazdów, a o gotowość bojową. Nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć, czy i co w ciągu roku będzie się działo, ile będzie zdarzeń. Musimy być jednak gotowi w jak najkrótszym czasie zapewnić ochronę zdrowia i życia ludzkiego. W ratownictwie nie można patrzeć na ekonomię. Jeżeli w ciągu roku uda się uratować nawet jednego człowieka, to przewyższa to wartość każdego sprzętu.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 25, 2012, 13:22:37 »
Ja popieram w całej rozpiętości Daro. (i zdania swojego nie zmienię :) )
Nie może być, że jednostki KSRG dostają po równo. Bzdura kompletna.
To, że jednostka wyjeżdża 200 czy 10 ma wielkie znaczenie. W końcu jak ktoś bierze udział w 200 zdarzeniach, jego sprzęt mechaniczny, ochrony osobistej strażaka szybciej się zużywa, świadczy to również o optymalnie dobranej lokalizacji danej jednostki, na którą zrzucono ciężar działań ratowniczo - gaśniczych, m.in bez udziału sił i środków PSP w przypadku zdarzeń mniejszego kalibru.
Takie jednostki ze znaczną liczbą wyjazdów mogą stanowić o potencjale ratowniczym gminy. Tam też z reguły trafiają największe pieniążki z gmin, gdyż sami włodarze widzę taką potrzebę.
Taka jednostka powinna zawsze otrzymywać zwiększone fundusze na utrzymanie gotowości operacyjnej.
Dziwi mnie takie podejście KW PSP, ale jak swoją karierę zaczyna się od KW to nie ma co się dziwić na takie decyzje.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 25, 2012, 14:55:02 »
Romiwe czyli mam rozumieć że jednostki które posiadają trochę lepszy sprzęt na wyposażeniu, potencjal w ludziach i chęci do działania mają się wykrwawić przez politykę Komendy Wojewódzkiej, a pozostałe jednostki będą gromadzić sprzęt na stosie i czekać na coś extra - co może nigdy nie nastąpić? A może po prostu należało by jeszcze raz zweryfikować podjęte decyzje o włączeniu do KSRG i o kilka jednostek zmniejszyć to grono? Wtedy na równi będą traktowane jednostki które w równym stopniu ponoszą ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo obywateli tego kraju.
Dlaczego nikt nie uwzględnia również wkładu gminy w to całe przedsięwzięcie? Przecież gmina ponosi koszta związane z akcjami (wypłata ekwiwalentu, koszty paliwa, zakup gaśnic, itd) więc ma prawo również żądać rekompensaty w postaci większego dofinansowania.

Osobiście uważam że rozwiązanie z podziałem środków po równo jest chore. Za niedługo dojdzie do tego że Ci co jeżdzą do działań będą siedzieć po ciemku w garażu bo nie będzie za co zapłacić za światło (bo całość kasy pójdzie na paliwo, remonty po akcjach i uzupełnianie węży), a jednostki które nie działają będą kupować pierdoły tylko po to żeby udać kasę
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline deriglasoff

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 25, 2012, 21:09:11 »
Albo mi się wydaje, albo ktoś tu pomylił wątki - przecież to jest wątek na temat systemu szkolenia OSP, a nie na temat dofinansowania z ksr-g!
Czyżby moderator spał?