Autor Wątek: Nowy system szkolenia OSP  (Przeczytany 20863 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 12, 2012, 15:06:32 »
I te szkolenia i kursy się robi tam gdzie jest wola i chęci

Np. to już kolejne : 

http://www.kmpsp.poznan.pl/node/11943

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 25, 2012, 20:02:39 »
"W związku z trwajacymi pracami nad nowelizacją "Systemu szkolenia członków OSP biorących udział bezpośrednio w działaniach ratowniczych" zachodzi potrzeba dokonania analizy funkcjonujących rozwiązań a także oceny stopnia przygotowania i wyszkolenia strażaków ochotników "

Biorąc pod uwagę powyższe zalecamy przeprowadzenie analizy w odniesieniu do ustalonego standardu wyszkolenia w jednostkach OSP w KSRG..... bla bla bla

Krótko mówiąc w najbliższych dniach czeka OSP papierologia !!!
Kilka tabel do wypełnienia w trybie pilnym ... Chyba ktoś wziął się do roboty...

Dodam tylko że 12 osób to minimalny stan dla OSP w KSRG plus dodatkowe wymagania dotyczące szkoleń specjalistycznych. Ciekawe co zrobią z jendostkami, które tego nie spełniają...


aaaaa analizy mają być do końca maja w KG :D POWODZENIA :D

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 25, 2012, 21:02:41 »
"Ciekawe co zrobią z jendostkami, które tego nie spełniają...

Jak to co zrobią ? ...... NIC !

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 25, 2012, 21:52:24 »
@max[] a dostałeś jakiś kwit w tej sprawie?

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 26, 2012, 10:34:52 »
@max[] a dostałeś jakiś kwit w tej sprawie?

Wszystkie jednostki OSP dostały

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 26, 2012, 11:35:59 »

Wszystkie jednostki OSP dostały

Dlaczego twierdzisz że wszystkie dostały skoro w moim powiecie nikt o niczym jak zwykle niewie???
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 26, 2012, 12:14:48 »
U mnie trafiło do KP PSP a nie do OSP. W komendzie nie wiedzą jeszcze czy przekażą dokument do wypełnienia dla OSP. ALe myślę że przekażą gdyż w dokument do wypełnienia to imienne zestawienie wyszkolenia członków OSP. Z tym że zamiast imienia i nazwiska należy podać PESEL strażaka. I to mnie zastanawia a po co komuś mój pesel a tym bardziej komuś w KG PSP. Pewnie chodzi o to aby wyeliminować powtarzanie się ludzi. Ale mnie to nie przekonuje do konieczności podawania swojego pesela. Jeśli mi nie wierzą to niech przyjadą do mnie i mnie policzą.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 26, 2012, 14:23:31 »
U mnie trafiło do KP PSP a nie do OSP. W komendzie nie wiedzą jeszcze czy przekażą dokument do wypełnienia dla OSP. ALe myślę że przekażą gdyż w dokument do wypełnienia to imienne zestawienie wyszkolenia członków OSP. Z tym że zamiast imienia i nazwiska należy podać PESEL strażaka. I to mnie zastanawia a po co komuś mój pesel a tym bardziej komuś w KG PSP. Pewnie chodzi o to aby wyeliminować powtarzanie się ludzi. Ale mnie to nie przekonuje do konieczności podawania swojego pesela. Jeśli mi nie wierzą to niech przyjadą do mnie i mnie policzą.

Jestem ciekawy co na to ustawa o ochronie danych osobowych i Główny Inspektor Danych Osobowych. Coś mi się wydaje że podlega to pod paragrafy. Jak możemy udostępniać komuś dane osobowe? Ile jednostek legalnie posługuje się danymi osobowymi swoich członków (posiada pisemną zgodę na gromadzenie i przetwarzanie danych zgodnie z ustawą)?

Ja odpiszę do komendy że nie prowadzę takiej bazy i proszę o przedstawienie podstawy prawnej na takie działanie - jeżeli to uzasadnią odpowiednim przepisem to poproszę moich członków o wpisanie się na listę gdzie osobiście bez przymusu dopiszą własny PESEL
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2012, 14:27:56 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 26, 2012, 14:37:38 »
Chciałem porozmawiać o tym u źródła. Ale niestety kiedy dzwonię na podane w piśmie nr telefonów, a próbuję już od 2 godzin, nikt nie podnosi słuchawki.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 27, 2012, 09:13:03 »
I dodzwoniłem się wreszcie do KG PSP. Pani wymieniona w piśmie stwierdziła, że mamy obowiązek podać nr PESEL. A wynika to z umowy jaką podpisaliśmy wstępując do KSRG. I człowieka śmiech ogarnia. Powiedziałem że znam zapisy moich obowiązków wynikające z tej umowy, ale nie ma tam niczego co by stanowiło że mam podać nr PESEL. Stwierdziła, że w takim razie  mam napisać pismo do KP PSP że nie podamy tego numeru. A ja stwierdziłem, dlaczego mam pisać coś czego nie muszę. I powiedziałem delikatnie ze góra jest oderwana od dołu. Odesłała mnie do zastępcy dyrektora Biura Szkolenia KG PSP. Zapytałem ją a co ma zrobić pracownik PSP który przekaże kwit do OSP a potem otrzyma kwit bez PESEL a w kwicie z KW PSP jest zapis że ma się bezwzględnie stosować do zaleceń KG PSP. Odpowiedziała że do tego jest mu potrzebne pismo od OSP. I odesłała mnie do komendanta głównego bo to jego decyzja. U mnie w OSP już chłopaki powiedzieli że nie podadzą nr pesel. I jak wszyscy wiemy nie ma siły aby do tego ich zmusić.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 27, 2012, 09:29:25 »
Kwasu, a może zadzwoń do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych -może on odpowie na pytanie czy musimy. Można mu również zasugerowac w razie opini że nie musimy żeby interweniował w naszej sprawie i to natychmiast w KG

poszukałem nr tel. +48 (22) 860-70-86

 
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 27, 2012, 11:03:16 »
Zadzwoniłem do GIODO na numer infolinii. Kobieta stwierdziła, że tak trudno się ustosunkować do zagadnienia przez telefon. Ale można napisać do nich pismo lub nawet email, oczywiście nie anonimowo, opisać sprawę i i wtedy oni się do tego ustosunkują i jeśli okaże się że nie ma podstaw przeprowadzą postępowanie wyjaśniające. I teraz pytanie piszemy czy czekamy?

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 27, 2012, 13:18:58 »
Piszcie........ A my poczekamy.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 27, 2012, 16:34:31 »
@max[] a dostałeś jakiś kwit w tej sprawie?

Wszystkie jednostki OSP dostały

Wszystkie ale z KSRG, w piśmie przewodnim jest wyraźnie napisane, ze chodzi o KSRG choć w tabeli jest kolumna, która zawiera tak/nie jeśli chodzi o KSRG. Dziwne to wszystko.
A z tym numerem PESEL zgadzam się w 100% z druhami choć jestem jednym z tych, którzy z ramienia KM/KP PSP muszą wysłać te zestawienia do KW PSP.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 27, 2012, 17:05:10 »
Po co jest ta kolumna ? Nie zdziwicie się jak za pare dni taki obowiązek będą miał wszystkie OSP  :szalony:

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 27, 2012, 20:49:05 »
Chyba się czepiacie. Przecież sprawa jest bardzo prosta. Nie utrudniajcie! Kolestwo w komendzie chce pewnych informacji, a wy je macie. Ktoś musi to zebrać, zweryfikować, podpisać, wysłać. Ponieważ nie jest to w żadnym stopniu związane z niesieniem ludziom pomocy, a sens tej pracy wyższa inteligencja nie potrafi wyjaśnić, proponuję wystawić odpowiedni rachunek np. 500 zł. Oczywiście będziecie mieli skrupuły, obawy. Niepotrzebnie! W podobnej sytuacji przyjaciele z KG z pewnością by się nie zawahali.

Czuwajcie!
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 28, 2012, 07:24:58 »
I dodzwoniłem się wreszcie do KG PSP. Pani wymieniona w piśmie stwierdziła, że mamy obowiązek podać nr PESEL.
troszku odbiegnę
na skierowania badania lekarskie przez UG też muszę podać nr Pesel , i wiecie też się zastanawiałem na ile jeszcze to podlega pod ochronę danych osobowych .

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 28, 2012, 13:40:05 »
Koledzy nie bardzo rozumiem o co tyle paniki.
Usiądźcie, pooddychajcie spokojnie i pomyślcie ile razy i gdzie, w przy jakich sytuacjach podawaliście swój nr PESEL i okaże się, że jest on w tylu miejscach, że głowa boli  :gwiazdki:
Będę strzelał w kontekście Straży Pożarnej być może podawaliście PESEL już:
- może podczas wstępowania w szeregi OSP
- może na skierowaniu na szkolenie pożarnicze
- może w skierowaniu na badanie lekarskie
- inne, które obecnie nie przychodzą mi na myśl

Także Wasz Urząd Gminy ma Wasze PESELE (przecież wydał Wam dowód osobisty), być może Wasza KP/M PSP także ma Wasze PESELE.
Z tego co się orientuję, to ten, kto gromadzi dane osobowe ma obowiązek tak zabezpieczyć, przechowywać dane, żeby były one bezpieczne...

Dla ciekawostki powiem, że (dla tych co nie widzą) w Warszawie Zarząd Transportu kilka lat temu wprowadził nowe karty biletowe, które, aby wyrobić trzeba było podać nr PESEL
http://prawo.vagla.pl/node/8568

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 28, 2012, 16:47:18 »
To nie panika ale czysta ciekawość przestrzegania prawa przez instytucję państwową.
Oczywiście podawałem pesel:
dla własnej OSP kiedy odtwarzaliśmy dokumentację - bo wyraziłem na to zgodę
do KRS kiedy trafiłem do zarządu - bo wymaga tego prawo
Nie podawałem do skierowania na badania lekarskie - nigdy. W dokumentacji medycznej i tak jest mój pesel na co wyrażałem kiedyś zgodę.
Nie podawałem nr pesel na skierowaniu na szkolenie pożarnicze - nie ma takiej potrzeby
Podaję nr pesel tylko tam gdzie jest to wymagane litera prawa. Jeśli nie jest to nie podaję. Nawet jak jest jakaś dokumentacja do wypełnienia to nie podaję. Na pytanie dlaczego zostawiam puste miejsce zawsze pytam o podstawę prawną. Odpowiedź w stylu bo mamy taką rubrykę z reguły komentuję głupkowatym uśmiechem a żadziej sugeruję zmianę zawartości tabelki. Podaję również nr pesel tam gdzie sam chcę a nie gdzie mnie do tego zmuszają.

Art. 23. 1.Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:
 1) osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,
 2) zezwalają na to przepisy prawa,
 3) jest niezbędne osobie, której dane dotyczą, w celu wywiązania się z umowy, której jest stroną, lub na jej życzenie w celu podjęcia niezbędnych działań przed zawarciem umowy,
 4) jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego,
 5) jest niezbędne do wypełnienia usprawiedliwionych celów administratorów danych, o których mowa w art. 3 ust. 2, a przetwarzanie danych nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.

Więc ja się pytam. Na jakiej podstawie KG PSP chce mnie zaewidencjonować pod numerem pesel. Najpierw niech w wystosowanym piśmie podadzą podstawę prawną. Potem niech poproszą o zgodę na przetwarzanie danych osobowych. A potem ja się do tego ustosunkuje. Nie może być tak, że ktoś tam na samej górze uważa nas za ... i może rządać wszystkiego. I z reguły na wczoraj. W tym wypadku akurat nie jest na wczoraj co nie znaczy że oni mają rację. Nie ważne kim jestem. Ważne że obowiązują każdego z nas normy prawne. I ja mogę być głupkowaty i się na czymś nie znać. Ale to nie znaczy że KG PSP może nie przestrzegać prawa i żądać odemnie co tylko zapragnie.

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 28, 2012, 21:51:37 »
W temacie papierologii
Jakie szkolenia w odniesieniu do tych tabelek ma 
strazak po kursie podstawowym / szeregowcow psp
oficer po sgsp

http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 30, 2012, 08:53:48 »
W temacie papierologii
Jakie szkolenia w odniesieniu do tych tabelek ma 
strazak po kursie podstawowym / szeregowcow psp
oficer po sgsp

wynika to ze systemu szkolenia czlonków OSP z 2006 roku!

szeregowy PSP - podstawowe, aparaty, techniczne, kierowcy konserwatorów, wodne i przeciwpowodziowe
podoficer, aspirant, oficer - dowódców, naczelników, komendantów gminnych
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 14, 2012, 16:57:20 »
Coś się zrobiła cisza w temacie. Ktoś się odważył i nie podał nr. PESEL ??? Myślę , że jednak większość podała...

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 14, 2012, 19:50:08 »
Podoficerowie, aspiranci, oficerowie PSP posiadają wszystkie rodzaje szkoleń OSP łącznie z tymi najwyższymi czyli dowódców, naczelników, komendantów gminnych.
Pozdrawiam 

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 15, 2012, 13:22:55 »
Podoficerowie, aspiranci, oficerowie PSP posiadają wszystkie rodzaje szkoleń OSP łącznie z tymi najwyższymi czyli dowódców, naczelników, komendantów gminnych.
Pozdrawiam

A ja zasięgnąłem informacji w KW PSP, oni zadzwonili do KG PSP i okazało się, że podoficerów PSP oraz aspirantów i oficerów PSP należy traktować nie tak, jak podano w programie szkolenia z 2006 roku tylko tak, jak podano w wyjaśnieniach pod tabelą nr 1 (tą żółtą) w tym nowym omawianym zestawieniu!
Innymi słowy - według tych nowych tabel podoficer PSP posiada uprawnienia tylko dowódcy OSP (a nie tak jak w programie z 2006 roku - naczelnika OSP a nawet komendanta gminnego OSP), a aspirant i oficer PSP posiada uprawnienia tylko naczelnika OSP (a już uprawnień komendanta gminnego nie posiada).
I co Wy na to? Dziwne.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 15, 2012, 16:52:46 »
Niech nie wychodzą przed szereg panowie z KG.
System szkolenia podpisany został przez Pawlaka i KP PSP a tam jest prosto napisane- widać maja problem z czytaniem ze zrozumieniem.
Na razie brak większych modernizacji wyżej wspomnianego szkolenia, nawet brak zmiany w zapisach o wieku - powinno to zostać zrobione w momencie wejścia rozporządzenia!!
Ala taka jest KG nic dodać nic ująć.
Pozdrawiam