Autor Wątek: Nowy system szkolenia OSP  (Przeczytany 20860 razy)

Offline OSP Żarnowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Nowy system szkolenia OSP
« dnia: Luty 25, 2007, 19:09:10 »
Witam wszystkich. Chciałbym rozwinąć nowy temat na forum tj. system szkolenia OSP- napiszcie co o nim sądzicie. Pozdrawiam Komendant Gminny ZOSP.

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2007, 22:32:19 »
Witam!
Ja również jestem Komendantem Gminym i uczestniczyłem w takim szkoleniu w zeszłym roku na przełomie października i grudnia. Było to szkolenie podstawowe strażaków ratowników osp "część II" według programu z dnia 11 maja 2006r.Łącznie 51 godzin spędzonych na tym szkoleniu wraz z egzaminem.  Część pierwsza tego szkolenia trwa 60 godzin. Nic nieporadzimy nato iż mamy takie wymagania od góry, oni chcą zrobić z ochotników "zawodowców". Wiadomo że strażak powinien się szkolić ale dlaczego tak długo, jeżeli jest w straży dość długo to raczej w ramach przypomnienia wiadomości lub jakieś nowości związane z naszą działalnością.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2007, 23:10:53 »
Sam w sobie program nie jest zły, wreszcie normuje kilka kwestii. Jednak ma i wady. Jednym pociągnieciem pióra nakazano strażakom ochotnikom posiadajacym szkolenia wg starego systemu doszkolić się. Pal licho jednostki, które nie posiadają sprzetu do ratownictwa technicznego i aparatów odeechowych, to jeszcze mogę zrozumieć. Ale nakazywać przeprowadzenie szkolenia w jednostkach, które od lat już posiadają takowy sprzęt, szkolą się na nim i prowadzą działania ratownicze z takim sprzętem? Tego nie rozumię. Osobiscie poczułem się urażony, gdyż zrobione ze mnie strażaka niwykwalifikowanego. Osoby kompetentne jednym podpisem dyskwalifikują wiedzę i umiejętności rzeszy strażaków i każą im się dokształcać dla kawałka świstku papieru. I jeszcze program mówi ile godzin maja trwać takie szkolenia doskonalące, a w moim osobistym przypadku wojewódzki ośrodek szkolenia PSP zakwestionował ilość godzin kursu z aparatów oddechowych (pomimo zapisu w Systemie szkolenia o ilości godzin) i nakazał wydłużenie szkolenia o prawie 50% godzin więcej.
Nie uściśla o jakie kwalifikacje i uprawnienia chodzi w rozdziale, gdzie jest mowa o tym, że do prowadzenia zajęć dydaktycznych uprawnieni są funkcyjny Zwiazku OSP. Nie uściśla co to są podmioty uprawnione do prowadzenia szkoleń z zakresu pierwzej pomocy. A wiem, że wojewódzkie ośrodki szkolenia PSP niechetnie patrzą na szkolenia prowadzone dla strażaków np. przez PCK (czyżby niechęć konkurencji).
Po za tym w mojej KP PSP powstał problem kto i kiedy ma prowadzić te szkolenia. A wszystko w zwiazku z reorganizacją PSP.
Uważam, że ten system szkolenia powinien obowiązywać wszystkich nowo szkolonych strażaków, a ci którzy mają już szkolenia wg starego systemu powinni sie doszkalać jedynie w przypadku kiedy dopiero pod panowaniem nowego systemu szkolenia otrzymują sprzęt ratownictwa technicznego i aparaty oddechowe. Strażacy z tych jednostek, które miały już taki sprzęt w końcu przechodziły jakieś szkolenia i ćwiczenia z użyciem tego sprzętu. Tak przynajmniej było w mojej jednostce.
I tak jak mój poprzednik uważam, że chcą z nas zrobić "zawodowców". Czyżby ktoś przewidywał, że PSP ulegnie rozformowaniu? A tak poważnie ilość godzin szkolenia jest za duża.
I pozostawiłbym szkolenia w gesti KP PSP. Odnoszę wrazenie, że tylko w KW PSP znają się na pewnych sprawach a w KP PSP to już nic nie wiedzą. A moze jest to sztuczne napedzanie zajeć dla niektórych. Do mojego wojewódzkim ośrodku szkolenia PSP (dolnośląskiego) nie idzie się nawet dodzwonić. A co dopiero oczekiwać jakiegoś szkolenia. Kiedyś, po wielu próbach, udało mi się do nich dodzwonić i zapytać kiedy zorganizują jakieś szkolenie dla dowódców OSP. I co usłyszałem? Że nie ma zapotrzebowania od OSP. Od lat wiadomo, że potrzeba takiego szkolenia. Ale po co sobie głowę zazwracać. Takie odnosze wrażenie.
Pozdrawiam

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2007, 21:45:49 »
 Nowe zasady prowadzenia szkoleń dla OSP powinny dotyczyć nowowstępujących do OSP.
 Jeżeli PSP, nie uzna wcześniejszych kursów organizowanych wcześniej przez strażaków z PSP.
 to muszą się liczyć z tym, że ci co przechodzili już takie szkolenia mogą je teraz poprostu ''olać''.
 Kto, z byłych kursantów będzie chciał  ponownie bawić i brać udział w kursach o tym samym lub
 bardzo zbliżonym programie aby się '' dokształcić '' ?.
 To co chcą zrobić, to trochę wygląda tak jak jest u ochotników w niemczech.
 Tam wszyscy strażacy ochotnicy przechodzą różne stopnie szkolenia i okresowe badania spraw-
 nościowe m.in. komory ( klatki ) dymne. Kto, nie zaliczy komory dymnej nie może wyjeżdżać           
 do akcji. Tak jest przynajmniej w Bawarii, landzie Traunstein.
 PSP, być może chce i musi  przygotować ochotników na '' zawodowców'' bo jeszcze kilka lat wstecz
 była tendencja do zmniejszenia ilości jednostek PSP w kraju. Sprawę wyciszono ale chyba jest coś
 na rzeczy, bo tak można to wywnioskować z obserwacji wprowadzanych reform w PSP.

Offline OSP Żarnowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2007, 18:05:32 »
Jeżeli chodzi o KSRG to powinny mieć te jednostki pełen zakres szkolenia, a pozostałe - wystarczającym jest ten wg. programu z 1994r. Jak załatwiliście temat masek i czy poskończonym kursie ODO strażacy zaliczali " Komorę dymową " ? U nas warunkiem odbycia szkolenia II cz. jest przedstawienie świadectwa ukończenia 'Kursu szeregowców z 1994r. "

Offline Niciol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
    • O.S.P Boruszowice Hanusek
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2007, 18:21:22 »
Wogóle Was nie rozumie  :huh: Co wam sie nie podoba w tym, iż jest możliwość dokształtowania swojej wiedzy i umiejętności "pożarniczych"  :huh: W mojej jednostce na kurs II stopnia to nawet członkowie honorowi by sie chcieli załapać (chociaż aparaty mamy od wielu lat a w tamtym roku byli pierwsi nasi członkowie z naszej OSP na kursie II stopnia ) -_-  bo tak ich ćągnie do poszeżania swojej wiedzy. Dla mnie to i te kursy mogą trwać 60 godzin. Ale znów jak jest wiele osób na kursy to nasza KP PSP ich nie organizuje, gdyż nie mają kasy dla wykładowców (a oni za darmoche tego nie zrobią). Więdz jednym zdaniem "pokursowane". Mam tylko pytanie dlaczego tam gdzie nikt sie nie pali do kursu jest co mieśąc kurs, a tam gdzie jest multum chętnych tego kursu niema?? Chyba poprostu pech :angry:
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2007, 18:23:33 wysłana przez Niciol »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2007, 20:24:11 »
Czym innym jest dokształcanie (krótkie, praktyczne, rzeczowe) a czym innym uczestniczenie w kursie (długim i zawierajacym treści, które i tak są oczywiste przynajmniej dla tych, którzy mają sprzęt i z niego korzystają). Przynajmniej jest takie moje zdanie. Nie mam nic przeciw doskonaleniu swoich umiejętności. Ale nich to wyglada w ten sposób, że mamy organizowane krótkie ale częste szkolenie. I tak np z aparatów oddechowych niech to będzie krótkie przypomnienie zasad pracy w aparatach a potem wyprawa na komorę dymową. I tak np co kwartał. PSP ma ustawowy obowiązek szkolenia OSP, a okazuje się, że jak OSP sobie sama nie zorganizuje szkolenia to nic nie będzie. W mojej jednostce (zresztą jako jedynej w gminie) na 25 chłopa mam 6 aparatów i 3 butle zapasowe, więc da sie załatwić takie szkolenie bez problemu. Ale jak to mówią, licz tylko na siebie. Dlatego jak wcześniej napisałem w jakimś poście, nie czekam na PSP tylko staram sie organizować cos we własnym zakresie. Ale wtedy przychodzi refleksja to po co nam ustawowy zapis, że PSP ma szkolić OSP. To po co nam system szkolenia i całe to zamieszanie z nim. Zapiszmy w aktach prawnych, że każdy komendant gminny ma obowiązek szkolenia swoich strażaków, dajmy mu do tego instrumenty prawne i finansowe i niech facet zapiernicza w tym kierunku jak chce być komendantem. A co mamy? Pytam się dzisiaj w mojej KP PSP jak to jest z szkoleniem z ratownictwa medycznego. Mówię że chcę sobie je sam zorganizować. Wiec słyszę, a kto takie cos będzie chonorował. No bo jest wojewódzki ośrodek szkolenia i on ma na to monopol. Nie mam w tej chwili za bardzo czasu ale dopnę swego i dla moich jednostek zorganizuję szkolenie medyczne bez udziału wojewódzkiego ośrodka szkolenia. I co mi zrobią? Nic nie będą mogli mi zrobić. W myśl art. 162 kodeksu karnego każdy ma obowiazek udzielenia pomocy poszkodowanemu pod groźbą kary pozbawienia wolności. A że nie bedą honorować jakiegoś świstka? Sami nie chca honorować papierów wydanych przez samych siebie stąd obowiazek dokształcenia sie w myśl nowego programu szkolenia. Zresztą tak zrobiłem ze szkoleniami bhp. Sam je robię, gdyż mam do tego kwalifikacje. I nie pytam się nikogo honorowanie kwitów. Podsumowując zgadzam się z OSP Lichnowy, że nowe zasady szkoleń powinny dotyczyć nowowstępujacych do OSP jak rónież strażaków z tych jednostek, które otrzymują nowy sprzęt typu sprzęt ratownictwa technicznego czy aparaty (o czym pisałem już wcześniej). Ciekawi mnie jak inni sobie radzą z tym nowym systemem szkolenia i wogóle ze szkoleniami. Chętnie bym podpatrzył jakieś ciekawe rozwiazania, pomysły, propozycje.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2007, 21:04:16 »
gdzieś jest taki sam temat na tym forum więc może by je połączyć

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2007, 21:22:27 »
gdzieś jest taki sam temat na tym forum więc może by je połączyć

Wiem wiem, że jest. Ale rozpoczęty dawno. Myślę, że można ten temat pozostawić i pisać biblię od nowa.
Nowy system szkolenia – z tego może powstać ciekawa dyskusja.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2007, 23:16:36 »
Koledzy niema co winić PSP oni mają nas szkolić ale nowy program szkolenia podpisał nasz prezes stare szkolenia są ważne tylko uzupełnić kursami dokształcającymi tj.na ODO ,operatorów sprzętu itd. A co do innych spostrzeżeń to w 100% zgadzam się z kwasem pozdrawiam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2007, 07:16:57 »
PSP nie jest tak bez winy. Nasz prezes złożył podpis pod Systemem szkolenia wiec należy go również winić. Ale on w sumie go tylko zaakceptował (co nie znaczy że go usprawiedliwiam). A zatwierdził ten system komendant główny PSP. Więc on równiez jest odpowiedzialny za t co zostało stworzone (patrz pierwsza strona Systemu szkolenia).

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2007, 17:50:43 »
Ja uważam że system szkolenia jest dobry i sam przez niego przeszedłem. Dziwi mnie tylko czemu stare szkolenia tracą ważność.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 01, 2007, 15:37:06 »
U nas w OSP wszyscy co mają kurs podstawowy ukończony przed 2006 muszą zaliczyć szkolenie w zakresie obsługi aparatów O.D.O.
Ostatnio taki się odbył. Poza szkoleniem teoretycznym wszyscy przeszli co najmniej 4 razy komorę w aparatach i maskach po wcześniejszym przebadaniu przez lekarza.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 01, 2007, 15:49:17 »
Nam zaliczają wszystkie kursy od 1996 r.
BHP, podstawowy, medyczny, operatorów sprzętu i inne.
Teraz wszystko będzie trwało ponad miesiąc i będzie jako jeden kurs.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2010, 13:21:10 »
Druhowie, jest okazja wypowiedzieć się na temat systemu szkolenia. Więc do piór :)
http://www.wroclaw.zosprp.pl/prtl/index.php?option=com_content&task=view&id=580&Itemid=1
Pozdrowienia wszystkim z gorącej Italii :)

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 10, 2010, 14:28:50 »
Druhowie, jest okazja wypowiedzieć się na temat systemu szkolenia. Więc do piór :)
http://www.wroclaw.zosprp.pl/prtl/index.php?option=com_content&task=view&id=580&Itemid=1
Pozdrowienia wszystkim z gorącej Italii :)

Temat jest już poruszony w tym wątku http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=15449.msg158285;boardseen#new

Pozdrawiam kolegę z Sobina

Offline Rudy102

  • Strażak
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 04, 2010, 19:36:10 »
Mam pytanie czy w szkoleniach OSP mogą brać udział osoby niepełnoletnia np w wieku 16 lat ??
proszę o szybką odpowiedź
z góry Dziękuję

Offline Slawko OSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 04, 2010, 20:24:57 »
Zależy co masz na myśli. Jeżeli w szkoleniach wewnętrznych OSP w ramach MDP to niema żadnych przeciwwskazań. A jeśli masz na myśli kurs szeregowych OSP, to niestety musisz poczekać do ukończenia 18 lat.
Ale spokojnie, szybko zleci! ^_^
OSP i wszystko jasne!!!

Offline k_cichy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 05, 2010, 21:49:53 »
Mam pytanie co z takimi jak ja-30 lat w OSP kurs młodzieżowch dowódców, kursy dowódców,kurs ODO,kurs ratownictwa technicznego, niezliczony udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych;czy obowiązuje mnie także według nowych przepisów kurs podstawowy

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 05, 2010, 21:59:20 »
K_cichy a na podstawie jakich dokumentow jestes zgłoszony do JOT-u i czynnie uczestniczysz w akcjach?musisz miec jakies szkolenie z papierkiem chyba?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 05, 2010, 22:52:40 »
Mam pytanie co z takimi jak ja-30 lat w OSP kurs młodzieżowch dowódców, kursy dowódców,kurs ODO,kurs ratownictwa technicznego, niezliczony udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych;czy obowiązuje mnie także według nowych przepisów kurs podstawowy
wystarczy przeczytać regulamin szkolenia i wszystko jest jasne!

Zachowujesz uprawnienia dowódcy zgodnie z rozdziałem IV pkt 4 i 5 systemu szkolenia członków OSP (...)
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 12, 2010, 12:27:42 »
Mam pytanie co z takimi jak ja-30 lat w OSP kurs młodzieżowch dowódców, kursy dowódców,kurs ODO,kurs ratownictwa technicznego, niezliczony udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych;czy obowiązuje mnie także według nowych przepisów kurs podstawowy
wystarczy przeczytać regulamin szkolenia i wszystko jest jasne!

Zachowujesz uprawnienia dowódcy zgodnie z rozdziałem IV pkt 4 i 5 systemu szkolenia członków OSP (...)

... o ile ukończysz część II kursu dla szeregowych OSP

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 12, 2010, 14:04:22 »
niestety nie masz racji panie Piotr_W

zgodnie z systemem "Osoby, które ukończyły kurs dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych,
według dotychczasowych programów, zachowuja swoje uprawnienia pod warunkiem: ukończenia przez te osoby szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych cześć II lub spełnienia warunków okreslonych w pkt 4 t.j. ukonczenie szkolenia według „Programu Szeregowców Ochotniczych Straży Pożarnych” oraz szkolenia przygotowujacego do pracy w aparatach oddechowych, a
także szkolenia z zakresu bhp jest równoznaczne z ukonczeniem szkolenia strażaków
ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych cześć II.) oraz ukończenia szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych według nowych programów."

Zgodnie z powyższym k_cichy musi ukończyć tylko szkolenie BHP bo resztę spełnia (bo przecież nie mógł zrobić szkolenia dowódców bez szkolenia szeregowych)
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 12, 2010, 16:17:28 »
Nie doczytałem, że kolega ma już ukończony kurs aODO. Moja wina.

W takim razie może mu ktoś to zaliczy. Ale moim zdaniem lepiej dla niego samego przejść całą część drugą. Jest tam wiele ciekawych tematów których nie było w częsci pierwszej. Na pewno ta wiedza przyda się podczas działań.

Offline Slawko OSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Nowy system szkolenia OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 12, 2010, 21:28:13 »
Cytuj
ukończenia przez te osoby szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych cześć II lub spełnienia warunków określonych w pkt 4 t.j. ukończenie szkolenia według „Programu Szeregowców Ochotniczych Straży Pożarnych” oraz szkolenia przygotowującego do pracy w aparatach oddechowych
Niestety panie Piotrze W miał pan racje w pierwszej wersji.
Cytuj
„Programu Szeregowców Ochotniczych Straży Pożarnych”
W tym wypadku chodzi o szkolenie według nowego programu. Jeżeli takowe ma to OK, w każdym innym przypadku należy zrobić II część szkolenia szeregowych. A ODO no cóż niektórym komendom się przytrafiła mała wpadka, i przestawiła się kolejność, ale myślę, że teraz to by nie przeszło.
PZDR
OSP i wszystko jasne!!!