Autor Wątek: ZL I a może ZL III  (Przeczytany 27097 razy)

Offline fireproof

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
ZL I a może ZL III
« dnia: Luty 25, 2007, 00:17:52 »
Mam takie pytanko jezeli mamy budynek np szkołe która jest zakwalifikowana jako budynek ZL III i w tej szkole jest pomieszcenie w którym przebywa 60 osób które nie są stałymi uzytkownikami załóżmy ze jest to jakaś kawiarnia czyli pomieszcenie zakwalifikowane do ZLI to wkońcu szkoła jest budynkiem zakwalifikowanym do ZL I czy do ZLIII  Dziekuje i pozdrawiam :huh:

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2007, 13:29:35 »
Witam
Biorac pod uwagę rożne przeznaczenie obiektu , który stanowi jedną strefę pożarową, nalezy zakwalifikowac do kategori zagrozenia ludzi ZL I + ZL III, w związku z czym, zgodnie z par. 209 ust. 5 bedzie on musiał w całosci spelniac wymagania dla kategorii zagrożenia ludzi Zl I, a w przypadku stwiedzenia zagrożenia życia ludzi - wymagania określone w par. 207 ust. 2 i par. 2 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury.
Pozdrawiam
P.S. To co wyzej napisalem , jest ofcjalna interpetacją KG PSP z dnia 1 lutego 2007 r.

Offline elsam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2007, 02:29:49 »
Witam.
Mam pytanie, czy możesz mi podać gdzie znajdę tą jak napisałeś "oficjalną interpetację KG PSP z dnia 1 lutego 2007 r.
Pozdrawiam.

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 04, 2007, 19:07:20 »
Witam, nigdzie nie znajdziesz, ja pisalem do KG i Pan ratajczak mi po prostu odpisał tak jak napisalem

Offline elsam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2007, 11:06:43 »
Witam. Dzięki piękne za odpowiedż, myślałem że przeoczyłem któreś pismo z BZ.
Pozdrawiam.

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 19, 2007, 12:31:27 »
nie potrzeba interpretacji KG, w rozporządzeniu wyraźnie jest napisane że kategoria zagrożenia ludzi:

"... ZL I to zawierające pomieszczenia przeznaczone do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób niebędących sich stałymi uzytkownikami, a nieprzeznaczone przedewszystkim do uzytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się,..."

tylko kategoria ZLI niestety...

Offline lubuski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2007, 08:04:56 »
Moi drodzy  - uczniów szkoły należy traktować jako stałych użytkowników!!!! Więc zdecydowanie ZL III !!!!!! Amen

straz98

  • Gość
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2007, 09:16:42 »
Dokładnie jest jak w pierwszy poście, jeżeli jest w szkole, która stanowi jedną strefę pożarową, pomieszczenie, które jest przeznaczone dla osób innych niż stali użytkownicy, i ma ich być więcej niż 50 to szkoła jest ZLI +ZLIII, i musi spełniać wymagania obydwu kategorii.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2007, 12:10:00 »
Szanowni koledzy! A może ZLII? Dlaczego? Bo dzieci są osobami o ograniczonej zdolności poruszania się. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko fizyczne ograniczenie ruchowe, to zakład lub poradnia psychiatryczna "zawiera" ludzi o nieograniczonej zdolności poruszania się. A przecież wszyscy zakwalifikujemy je do ZLII. Tak więc jeśli chodzi o dzieci (klasa 0 w podstawówce) to są to 5-6 latkowie. I co ? Samodzielnie opuszczą zagrożone pomieszczenia? Przemyślcie to.

straz98

  • Gość
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 27, 2007, 13:15:09 »
Do ZLII przyjmuje się żłobki, można się pokusić o przedszkola ale nie szkoły

Offline a.overeem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 13, 2012, 17:47:58 »
Odświeżam temat.
Jestem na etapie projektowania budynku gimnazjum( praca inżynierska) i wstępnie zakwalifikowałem swój budynek do ZLIII.
 Dodatkowo w  budynku będzie winda dla niepełnosprawnych, a szkoła nie jest szkoła specjalną.
Dlatego zastanawiam się czy to już jest kategoria ZLII czy nadal ZLIII?????

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2012, 18:38:45 »
ZL III -  winda nie wnosi nic do kwalifikacji budynku do odpowiedniej kategorii zagrożenia ludzi

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 13, 2012, 18:41:06 »
Nadal ZL III.  To, że obiekt przystosowany jest do potrzeb niepełnosprawnych nie oznacza, że należy go zaliczyć od razu do ZL II. Jeśli tak byśmy podchodzili to wszystkie budynki użyteczności publicznej, w których zastosowano jakiekolwiek rozwiązania ułatwiające życie niepełnosprawnym należałoby zaliczyć do ZL II.
Poza tym proponuję dokładnie przeczytać  definicję z warunków technicznych:

Budynki oraz części budynków, stanowiące odrębne strefy pożarowe, określane jako ZL, zalicza się do jednej lub do więcej niż jedna spośród następujących kategorii zagrożenia ludzi:
2) ZL II - przeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się, takie jak szpitale, żłobki, przedszkola, domy dla osób starszych,

Czy zatem budynek szkoły czy gimnazjum jest przeznaczony PRZEDE WSZYSTKIM dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się???
Chyba już wszystko jasne :D
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline a.overeem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2012, 20:16:54 »
Dziękuje za rozwianie moich wątpliwości.
Pozdrawiam

efe

  • Gość
Odp: ZL I a może ZL III
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 20, 2012, 17:31:52 »
Szkoły ogólnie do ZLIII, ale jeśli w jednej strefie znajduje się aula lub sala gim. na której jest ponad 50 osób z zewnątrz (nie stałych uż)- konkurs tańca, wystawa targi to wtedy ZLI + ZLIII i spełnienie wymagań dla obu kategorii w całym budynku. Należy zwrócić jeszcze uwagę bodajże na art 210 kiedy można traktować części obiektu jako odrębne budynki, go wtedy np. budynek 1 - ZLIII, drzwi EI, i budynek ZLI - zależy jeszcze czy dach NRO czy ściana oodz. poż. na własnym fund i czy wystaje ponad dach jeśli jest RO.