Autor Wątek: Ściąga Komendanta Głównego  (Przeczytany 2220 razy)

Offline marus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Alkohol konserwuje wszystko, prócz tajemnic
Ściąga Komendanta Głównego
« dnia: Luty 22, 2007, 03:16:14 »
Szanowny Panie Komendancie
Z wielu Pańskich wypowiedzi dotyczących Stanowisk Kierowania, wynika – moim zdaniem – Pańska pozytywna ocena tej „podgrupy” zawodowej. Kiedy blisko 22 lata temu moje skromne nogi przekroczyły próg ówczesnej Komendy Rejonowej Straży Pożarnych,
a Komendant powierzył mi stanowisko „punktaka”, byłem przerażony. Ale krótka rozmowa
z szefem tego miejsca całkowicie mnie odmieniła. Mówił, że to „serce straży”, „miejsce wymagające szczególnych predyspozycji”, itp. a cała ta masa kabli, przycisków i światełek nie jest wcale taka straszna. No i od tego czasu, w tym jednym (choć bardzo odmienionym) miejscu spędziłem już tyle wiosen. A były one naprawdę różne.
   Tegoroczna wiosna, szykuje się zupełnie inna. To już nie jakaś kolejna kosmetyczna zmiana, to nawet nie reforma, to po prostu rewolucja. Tyle tylko, że nie wiem czy do końca przez Pana Komendanta zamierzona. Dziś istnieją w PSP dwa systemy służby: codzienny
i zmianowy. Od pierwszego marca powinny trzy. System codzienny, system zmianowy (trzyzmianowy - podział bojowy) i system czterozmianowy (stanowiska kierowania). Jeżeli do tego momentu Pan Komendant się ze mną zgadza, to jest mi bardzo miło. Ale będzie mi jeszcze milej, kiedy będziemy zgadzali się do końca.
   Otóż systemy będą nie trzy a cztery, lub jeszcze więcej. To uzależnione jest od Pańskiej armii. Oczywiście tej wysokiego szczebla. Od ich „spojrzenia” na Państwową Straż Pożarną. W naszej KM Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego będzie pracowało
w systemie losowym. Oczywiście to taka przenośnia, nie będzie losowania przed każdą służbą. Będzie „tylko” raz w miesiącu. Bo harmonogramu służb na dłużej określić się nie da. No chyba że wirtualny. A pracować będziemy wg „jedynie słusznego modelu”; raz z tym, raz z tamtym a innym razem jeszcze z kolejnym. Oczywiście, zachowamy należny czas wolny (24 lub 48) po służbie.
   A teraz konkretne pytania do Pana Komendanta.
1/ Czy to jest system czterozmianowy ?. Gdzie jest zmiana A, B, C lub D ?. Ja uważam że jest to złamanie Pana polecenia zawartego w piśmie nr CKR-I-5554/1-3/07.  A Pan ?
2/ Tak wiele mówi się o poprawie skuteczności i bezpieczeństwa działań ratowniczo-gaśniczych. Jak to się ma w naszym przypadku ?. Ano tak: na każdej służbie pracuję z inną koleżanką lub innym kolegą (element zgrania, szybkości i trafności podejmowanych decyzji, w sytuacji około 50 interwencji podczas jednej służby dochodzi element ślepego zaufania, ktoś kto tego nie doświadczył na „własnej skórze” nie ma o tym zielonego pojęcia), na każdej służbie mam innego dowódcę zmiany / sekcji / zastępu (argumenty bardzo podobne ale zamysł zmiany systemu służby na PSK został przez Pana Komendanta wkalkulowany w to ryzyko), w przypadku systemu w którym w naszej komendzie mamy za kilka dni pracować, dochodzi jeszcze inna obsada WSKR (kolejne „ułatwienie” pracy, tylko jeden przykład z nieodległej przeszłości – na jednej zmianie pożar sadzy kominowej to dla WSKR pożar a dla innej miejscowe zagrożenie). No więc taki system pełnienia służby poprawi czy pogorszy stan ochrony przeciwpożarowej ?
3/ Pomijając aspekty służbowe, a biorąc pod uwagę te tzw. „czysto ludzkie” to mam kolejne pytanie; system codzienny zna swoją najbliższą przyszłość zawodową, system zmianowy też a my ?. Przykro mi bardzo, ale nie potrafię zaplanować dla swoich dzieci wizyty u np.  dentysty bo mój pracodawca takie komfortu mi nie pozostawia. I nie będę tutaj przytaczał obowiązków pracodawcy, gdyż jestem przekonany, iż Pan Komendant doskonale je zna.
A to już pkt. 3 art.  261 Ustawy o związkach zawodowych, który brzmi:   
3. Jeżeli dotychczasowy lub nowy pracodawca zamierza podjąć działania dotyczące warunków zatrudnienia pracowników, jest obowiązany do podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi w celu zawarcia porozumienia w tym zakresie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przekazania informacji o tych działaniach.
Na to nasz Pan Komendant – cytat „ to pragnę zauważyć, że jeżeli Komendant Miejski jest pracodawcą, to zatrudnienie osób, których dotyczą zmiany systemu służby polega na stosunku służbowym, a nie stosunku pracy. Przepis nie wymienia tego obowiązku z odniesieniu do funkcjonariuszy. (teraz krótka, szybka riposta - 6. Do praw związkowych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, a także pracowników Najwyższej Izby Kontroli stosuje się odpowiednio przepisy niniejszej ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z odrębnych ustaw.) Nie bardzo wiem, czego mogłyby dotyczyć negocjacje i porozumienie. Do tej pory tkwię w przekonaniu, że poleceń służbowych i rozkazów się nie negocjuje, ale może jestem w błędzie.
Oczywiście, takie podejście jest bardzo wygodne. Nasz Komendant wczoraj, niestety tak późno, dowiedział się jak należy pełnić służbę na PSK od 1 marca. Ale nasz Komendant Wojewódzki taką wiedzę posiadł już jesienią ubiegłego roku. I nie tylko on. Wtedy to, dokonał się podział na cztery (normalne, nie losowe) zmiany służbowe. Za aprobatą, a nawet przy udziale samych zainteresowanych. Jak to fajnie mieć takiego przełożonego.  Nasz Komendant Miejski nie raczył z nami nawet na ten temat porozmawiać, No i kolejne, wynikające z tego pytanie; czy niedoinformowanie (czysto hipotetyczne, bo wszak podobno nieznajomość prawa nie chroni od odpowiedzialności) powinno być dla Pana Komendanta Miejskiego usprawiedliwieniem czy „wygodnym alibi” ?.
4/ Praca nad kalendarzykiem czterozmianowym w KG i KW (patrz Komunikat nr 177) poszła na marne. Czas pracownika ewidentnie zmarnowany. Ale to mniejsze zło, większe jest takie, że nasz Kierownik Sekcji Operacyjno-Szkoleniowej będzie musiał o wiele więcej czasu poświęcić na ułożenie harmonogramu służb. A skoro ma go za wiele, to może jeszcze bardziej należy „odchudzić” system codzienny a wzmocnić obsady podziału bojowego. Czy to niej słuszny postulat Panie Komendancie ?.

Z poważaniem
i wielkim oczekiwaniem na odpowiedź
"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - Jan Paweł II

Offline jasnowidz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2009, 15:42:15 »
KIEDY ZOSTANĄ WYPŁACONE panie komendancie główny odprawy dla funkcjonariuszy którzy się nie bali i odeszli ze służby, tłumaczenia idące z góry, że jest brak kasy, bo będą budowane cpr-y, g...... mnie obchodzą, wojewoda mazowiecki też ładnie gadał przy każdej okazji, że kasy na straż nie zabraknie, tylko,  że było to przed wyborami do europarlamentu, teraz jest normalnie tzn. liczy się stołeczek, a szaraczków ma się w d..... aż do następnych wyborów, ludzie to to za kraj?

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2009, 19:03:24 »
To że liczy się stołeczek to wiemy wszyscy,ale jeżeli chodzi o odprawy to muszą być w terminie i o tym już kiedyś pisałem w innym poście.A jak nie są to zapraszam do sądu pracy postawić takiego pracodawcę i zostaną jeszcze zwrócone odsetki ustawowe które nie są małe.Pozdrawiam.
Wiem że w służbach czyste eldorado,ale pewnych granic nie da się ugiąć pod stan wyższej konieczności lub własnej interpelacji prawa.