Autor Wątek: Dotacje z WFOŚiGW  (Przeczytany 6382 razy)

Offline marciv

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Dotacje z WFOŚiGW
« dnia: Luty 14, 2007, 19:20:24 »
Witam!!!
Może zaczne od poczatku. U nas w jednistce mamy bardzo stary samochod i nikt z zarzadu nie kwapi sie zeby postarac sie o nowy. Postanowilem wziasc sprawy w swoje rece i chociaz sprobowac. Chodzi nam o sredni samochod ratowniczo-gasniczy. Wiem ze mozna sie starac o dotacje w ZOSP oraz WFOŚiGW. I teraz tak mam pytanie czy ktos dostal juz dotacje na taki cel?? Mam juz wnosek o dotacje do WFOŚiGW i jest tych papierkow strasznie duzo do wypelnienia i czy duzo jendostek OSP dostaje takie doatcje??? czy moze tylko jest to łud szczescia jesli taka dotacje sie otrzyma???
Dodam ze jsetm totalnie zielony jesli chodzi o pozyskiwanie takich funduszyi czy ktos moglby mi uswiadomic jaka jest z tym rzeczywistosc(tzn. czy jest sens starania sie o takie dotaacje czy nie ma sensu sie nawet meczyc jesli z gory waidomo ze sie nie uda???) A moze ktos zna inny sposob aby pozyskac fundusze na nowy samochod???
Z gory dziekuje za odpowiedz -_-
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2007, 19:35:05 wysłana przez marciv »

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2007, 22:48:15 »
Witam!
W naszej gminie w ubiegłym roku zakupono 3 samochody pożarnicze. Jeden nowy i dwa używane. Starania o kasę z WFOŚiGW trochę trwało ale udało się załatwić wszystkie formalności związane z pożyczką na zakup samochodów załatwiał wójt gminy. Z tego co wiem to dużą część takiej pożyczki umażają. Można się też starać o zkup samochodu po przez ZOSP RP w oddziale wojewódzkim. Tam wszystko wyjaśnią na temat zakupu takiego pojazdu. Życzę powodzenia w załątwieniu sprawy i zakupu nowego samochodu.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline marciv

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2007, 23:00:53 »
Hmmm. Pozyczka??? A na jakiej zasadzie udzielana jest ta pozyczka??? Ja slyszlaem o dotacji i ze kwota dotacji to max 40% calej kwoty. A jesli chodzi o ta pozyczke to ona jest np. na cala kwote jaka jest potrezbna do zakupu samochodu czy tez tylko jakas czesc???

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2007, 15:26:53 »
Może mi ktoś rozwinąć skrót WFOŚiGW

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2007, 15:54:13 »
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2007, 16:26:06 »
Pożyczka do 90 % wartości , zależy nowy używany .
Dotacja do 50 % bez limitu kwoty na nowy
Na używane znacznie mniej i zlimitami
Ważny jest jednak efekt ekologiczny !!!!

Offline marciv

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 15, 2007, 16:43:58 »
Ale na jakich zasaadach pozniej jest splacany ten kredyt??? Chodzi mi o to ze np. naszej jendostki nie stac na splacanie po 10-20 tys na rok wiec na jakiej zasadzie by sie to dobywalo??? A i jeszce jaka czesc tej kwoty moze byc umorzona???? I czy taki kredyt jest dosc latwo dostac czy graniczy to z cudem???

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 15, 2007, 17:21:11 »
Hejka! My tez staramy się o wymianę starego samochodu na nowy. Nie interesuje nas karosarz ani zakup uzywanego z zagrnicy tylko nowy. Z tego co się orientowałem to WFOŚiGW moze udzielić pożyczki np. Gminie po czym umarzane jest (tylko słyszałem od Wójta) 30 %. Resztę tzreba ze swojej kasy. Pogadaj z Wójtem on powinien wiedzieć. Druga sprawe nie wiem jak jest u was ale u nas w województwie lubelskim zmienił sie lub tez zmienia zarząd w Funduszu i niewiadomo jakie podejście będą mieli do OSP. Stary zarząd był dobrze znany i ze tak powiem ścieżki były wydeptane. Teraz jest cisza i nie staramy się o pożyczke. Miało to wyglądać tak nowy Star około 450 tyś zł. : 150 tyś dotacji z ZOSP, reszta to 300 tyś kredytu z Funkuszu potem oddac trzeba 100 tyś a resztę sponsoruje Wójt Gminy. Można by jeszcze do PZU się udac ale z tego co wiem to te !%) tyś z ZOSP to są właśnie z środków które PZu przekazuje na straż pożarna. Jest jeszcze jeden punkt wyjścia  z sytuacji ale jak narazie nie pewny i nie dokońca jasno określony a mianowicie dotacja z uni europejskiej. Jest jakiś projekt z którego można dostac samochód ale jak to z unią jeszcze nic nie widomo ani jakie warunki i jakie projekt i gdzie i jak składać. Trzeba czekać do III kwartału 2007  roku i wtedy warunki maja być określone. Jako że jestem pracownikiem KOmendy Powiatowej PSP i od marca kwatermistrzem to będę sie z racji zmiany  stanowiska z podziału na biuro zajmował projektami Unijnymi. I wraz Komendantem Powiatowym mamy taki wniosek napisać powiedział że pomoże . Pozdraiwam! Jak coś się wyjaśni to się odezwę.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 15, 2007, 22:12:17 »
Kredyt musi poręczyć Gmina bo ona go spłaca z umożeniem nie orjętuję się .
Unas wymyślono to jeszcze inaczej .
W Powiecie jest 16 jednostek KSRG , trudno szacować ale dostją one w sumie ok. 160 tyś, rocznie
100 tyś. idzie na samochód dla jednej , coroku innej , reszta do podziału

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 15, 2007, 22:38:14 »
Hym dziwne a skad wicie jaka jest kolejnośc jednostek?? Co ma powiedzieć 16 jednostka dostanie pieniądze na samochód za 16 lat??? chyba troszkę nietrafiony macie ten pomysł!?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2007, 14:20:24 »
Niewiem czy nie trafony . Od lat tak jest i jakoś to prosperuje

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 19, 2010, 07:50:21 »
Mam pytanie.
Jak wygląda sprawa z karasacja samochodu ze środków WFOSiGW ? Szukam i coś nie mogę znaleźć :)
Są jakieś ograniczenia ?

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 13, 2011, 21:59:49 »
Czy ktoś Was przerabiał temat WFOŚiGW na samochód lekki ? jak rozwiązaliście temat ekologii ?

Offline justolo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 13, 2011, 23:44:29 »
@falcon..... może wystarczy wpisać w SIWZ.... "z funkcją do ograniczania stref skażeń"??? Oczywiście wymagać zamontowania jakiegoś "cudu techniki", które będzie spełniało swoja rolę.
"Gdzieś daleko, tam gdzie łuna......."

Offline wojjack

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
    • OSP Hecznarowice
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 14, 2011, 07:22:18 »
najprościej by zdobyć kasę na nowy samochód to złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu do Zarządu Wojewódzkiego Zw.OSP RP. Oni pozyskują dotacje z różnych źródeł - WFOŚiGW, MSWiA, PZU itp. Niestety nie ma tej kasy tyle by starczyło dla wszystkich. Ja składałem wniosek o dofinansowanie do zakupu średniego samochodu 3 razy  - tzn. co rok  ponawiałem i się udało. Składając wniosek trzeba mieć określone dokładnie źródła finansowania inaczej wniosek odpada.

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 14, 2011, 09:04:09 »
Można pozyskać kaskę i ze związku i z WFOŚiGW, interesowała mnie tylko kwestia tej funkcji ograniczania zagrożeń ekologicznych, w przypadku SLRt. Właśnie o te cuda techniki mi chodzi :-) co by pod to podciągnąć, może ktoś coś dodawał ?

Offline justolo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2011, 19:27:21 wysłana przez justolo »
"Gdzieś daleko, tam gdzie łuna......."

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 17, 2011, 14:07:46 »
Kłania się OSP w Suchaniu. Skoro zostałem wywołany do tablicy to jestem. U nas fundusz nie miał jakichś specjalnych wymagań. Wystarczyły dwie rzeczy: pojemnik z sorbentem oraz opryskiwacz do likwidacji płynów ropopochodnych. Dotacja była przydzielona niemal z urzędu. Trudna była biurokracja tj. sam wniosek i załączniki.
Co do pieniędzy to pochodziły z gminy - ok. 160 tys. , z WFOŚiGW - ok. 140 tys. z naszego związku 150 tys. i trochę własnych środków.   Po zakupie samochodu jestem bogatszy o jedną wiedzę - pieniądze są, ale trzeba wokół tego porządnie się nachodzić. Potrzebny jest też dobry klimat współpracy z burmistrzem ze względu na dotację gminy. Fundusz u nas też nie da pieniędzy straży tylko gminie.

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 10, 2011, 20:29:29 »
Do WFOŚiGW o dotacje może występować gmina, a chcielibyśmy kupować samochód my żeby płacić tylko 8 % Vat-u... Czy ktoś z Was pisał może porozumienie pomiędzy gminą a OSP w związku z dotacją z WFOŚiGW ???

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Dotacje z WFOŚiGW
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 12, 2011, 18:17:43 »
Wszystko zależy od WFOŚiGW (przeczytać statut i możliwości finansowania)
U nas jest kilka sposobów:
Dotacja max 40% inwestycji
oraz pożyczka, która może zostać umorzona w 90%
Zarówno obydwu przypadkach wnioskodawcą może być gmina lub OSP (w KSRG) tylko jeśli jest to pożyczka to gmina musi poręczyć straż. Jeśli gmina otrzyma pożyczkę to może ona kupić samochód i przekazać danej OSP lub przekazać dotacje celową OSP na zakup.

Zatem należy zacząć od statutu WFOŚiGW