Autor Wątek: szybciej na emeryture za udział w osp  (Przeczytany 10582 razy)

Offline darcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Darek- Dowódca OSP
szybciej na emeryture za udział w osp
« dnia: Luty 09, 2007, 14:38:14 »
siemka!!!
co sądzicie druchowie na ten temat żeby stworzyc taką ustawe w której byłoby ujęte że osoba która działała jako strazak-ratownik w szeregach OSP mogła iść na emeryture o 7 lat wcześniej( moja propozycja) uważam że za poświęcenie sie w akcjach i bycie w gotowosci bojowej w razie zdarzenia. Wynagrodzenia miesięcznego nie mamy jako jednostki ochotnicze to powinnismy mieć chodzi ten przywilej.
pozdrawiam druch Darek OSP BRZOZA.

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2007, 23:17:13 »
generalnie popieram , kiedys jak prezes dh. Pawlak był premierem to wyszedł z tą incjatywą ,  ale skonczylo się premierostwo i z ustawy nici musimy chyba o to walczyc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2007, 21:38:11 »
Słyszałem, że na Zjeździe Krajowy ma być rozpatrywany wniosek ustawy o dodatku do emerytury w wysokości 200 PLN za udokumentowany 30 letni staż w OSP.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2007, 12:14:50 »
Słyszałem, że na Zjeździe Krajowy ma być rozpatrywany wniosek ustawy o dodatku do emerytury w wysokości 200 PLN za udokumentowany 30 letni staż w OSP.

Ten temat jest wałkowany od dobrych kilku lat i nie tylko ten co roku obiecują to samo http://www.strazak.net.pl/11_2002/art11.htm
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2007, 12:40:05 »
A ja uważam, że to zły pomysł aby iść na wczesniejszą emeryturę za udział w akcjach. Jak porównać strażaka który był corocznie 100 razy w akcji do strażaka który był 5 razy w akcji. Tego się nie da zrobić. Zawsze ktos będzie pokrzywdzony. Teraz mamy podział na lepsze OSP (czyli te w KRSG) i gorsze (czyli te z poza) i to chyba już wystarczy. Taką wcześniejszą emeryturą dopiero podzielimy nasze środowisko. Ktoś był załóżmy prezesem, świetnym prezesem i narobił sie dla społeczności z OSP ale mało razy pojechał do akcji, ktos inny nie nadawał sie na funkcyjnego ale najeździł się do akcji. Jeśzcze ktos inny nie nadawał sie na funkcyjnego a i z wyjazdami było u niego nie za ciekawie. Jeden ma zasługi i drugi, a ten trzeci w sumie żadnych. Jak ich teraz sklasyfikować. Co prawda można zsumować ilości wyjazdów. Ale jak to zrobić technicznie. Po za tym zobaczmy co się dzieje. Do ZUSu wpływa coraz mniej kasy bo coraz wiecej ludzi wyjeżdża albo idzie na wcześniejszą emeryturę. Za parę lat okaze się, że ktoś idzie na tą wymarzoną emeryturę a dostaje psie pieniadze bo nie ma ich w kazsie ZUS. Ktoś powie że to nie nasza sprawa tylko budżetu państwa. Ale jak ktoś tak twierdzi to jest bardzo krótkowzroczny i nie rozumie zasad funkcjonowania i państwa i budżetu. Tam gdzie chodzi o kasę to ludzie biorą sie za łby. Po za tym jest to sprzeczne z ustawą emerytalną, która zakłada, że ten dostaje emeryturę który sobie ją wypracował. A strażak ochotnik nie płaci składek na ZUS wiec sobie nic nie wypracowyje. Takie są realia. Dla mnie wystarczy, że niektóre grupy społeczne są żerownikami na reszcie społeczństwa i idą na wcześniejsze pełne emerytury kosztem innych grup społecznych (nie płacąc za to żadnej wyższej składki no i pomijam mundurówkę która idzie na wcześniejszą emeryturę ale dostaje ją w niepełnym wymiarze). Wiem wsadziłem kija w mrowisko ale osobiście patrzę na to inaczej.

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2007, 23:08:00 »
kwas a czy ty płacisz skladki na zus ?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2007, 14:14:26 »
oczywiscie że płacę, za siebie i za moich pracowników

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2007, 15:28:09 »
jestem przeciw wcześniejszej emeryturze za działalność w OSP ale za dodatkiem do emerytury, z tym ze powinni go dostac tylko ci którzy maja udokumentowany udział w akcjach w ciagu 30 lat. samo udokumentowaie nie wystarczy, bo wyobrazmy sobie strażaka OSP który opłacał przez 30 lat składki i nic więcej... jest udokumentowana przynależność? jest, ale za co ma dostqć dodatek??
sama ustawa ma przeciez na celu przyciągnięcie strażaków ratowników,a nie martwych dusz do OSP

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 12, 2007, 16:41:50 »
Jestem skłonny przystać na dodatek do emerytury. Ale zawsze znajdzie się jakiś problem. Np w moim powiecie, któy istnieje od 1999 roku nie ma możliwosci udokumentowania wyjazdów z przed 15 lat wstecz a co dopiero z przed 30. Kiedyś nikt nie patrzył na sprawy papierkowe tak jak dzisiaj. Była potrzeba wiec osp pojechało. Kto i co? Najważniejsze że zrobili swoją robotę. Wiec trudno by było udokumentować taki staż działan w osp. Wiec moze ma ktos inne propozycje.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 12, 2007, 17:35:03 »
w wielu jednostkach i tak nie mam mozliwości udokumentowania kto i jak długo jest strażakiem, bo "kwity" nie były prowadzone w sensowny sposób, a dodatek ma byc zacheceniem do wstępowania do OSP teraz.

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2007, 00:08:37 »
kwas cieszy mnie to ze oplacasz zus i jeszcze za pracownikow .NIe wiem jak w innych jednostkach ale w mojej zawsze dokumentacje wyjazdow do roznych akcji prowadzil naczelnik i zawsze na zebraniach sprawozdawczych bylo to przedstawiane przez naczelnika ile kto mial wyjazdow tak ze w naszej jednostce jest to udokumentowane, a teraz dodatkowo podaje sie imiennie do psp wszystkie dane strazaka bioracego udzial tak ze idzie to udokumentowac .Jednak moglibysmy miec jakis przywilej jak np.GOPR. Moze dla tych starszych druhow jakis dodatek do emerytury lub renty a dla mlodszych druchow ktorzy maja maly staz w osp wlasnie walczyc ze kiedys beda mogli isc na wczesniejsze emerytury a teraz wszystko idzie udokumentowac moze nie beda wyjezdzali jezeli im sie stworzy warunki zycia w tym kraju i pracy i beda tez chetni do wstepowania w szeregi osp jak beda wiedzieli ze moga isc na wczesniejsze emerytury pozdrawiam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 13, 2007, 06:15:48 »
Widzę to trochę inaczej. Może dlatego, że nie ma u mnie problemu z naborem ludzi do OSP. Zresztą, u mnie jak ktoś przychodzi do osp to dlatego, że chce coś robić a nie tylko stać pod sklepem i pić piwo. I żadne tam 200 zł dodatku do emerytury nie jest potrzebne aby kogoś przyciągnąć. A ty dlaczego przyszedłeś do osp? Dla tych 200 zł.? Nie wierzę w to. Przyszedłeś bo chcesz cos zrobić. I chwała ci za to. U mnie też zawsze na zebraniach podaje się kto i ile miał wyjazdów. Dokumentacja jest równiez i w psp. Ale sprzed iluś tam lat nie uda sie oddtworzyć ilości wyjazdów. A jakieś notatki naczenika to żaden dokument. I co z tym zrobić? To tak jak z reforma emerytalną. Od 1999 roku każdy ma konto imienne w zus. Do tego czasu tylko nieliczni mieli takie konto. Co z tego wynika? Chyba wszyscy wiedzą. A jak nie wiedzą, to zobaczą jak pójdą na emerytrurę. Po za tym strażak strażakowi nierówny. Znam takich co i 1000 zł dodatku do emerytury to mało za to co zrobili dla osp, a znam takich że złamanego grosza bym im nie dał pomimo że są w osp. I to nie ze wzgledu że kogoś lubię czy nie ale ze względu na ich stosunek i wkład pracy w osp. Dzwon53 masz pomysłą jak przeliczyć wyjazdy, zaangażowanie, staż w osp aby te parę złotych do emerytury wszyscy dostawali sprawiedliwie i nie było na tym tle waśni i problemów?

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 14, 2007, 12:51:14 »
Wydaje mi się że niestety nie można zaangażowania w żaden sposób przeliczyć. Masz rację kwas że nie wstąpiłem do OSP dla 200 zł. dodatku, ale czy nie warto czasem o coś powalczyć? Myślę że choćbyśmy nawet nie wywalczyli tego dodatku to należy podnośić szum (w pozytywnym znaczeniu) żeby panowie na Wiedzieli że istnieje coś takiego jak OSP i odwala lwią część roboty nic za to do kieszeni nie biorąc. Żeby zdawali sobie sprawę że trzeba X innych ustaw zmienić i poprawić żeby nam żyło się i pracowało lepiej, żebyśmy mogli skupić się na działaniach a nie na wypełnianiu setek papierków z których 90% nic nie daje.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2007, 16:19:36 »
W pełni się z tobą hose zgadzam jeśli chodzi o robienie szumu. Tyko wychodzę z założenia że lepiej robić szum o sprzęt, szkolenie, o sprawy które dotyczą jednostki a nie kieszeni ratownika. Nie po to przyszedłem ileś lat temu do osp. Ale to jest moje osobiste zdanie i nie wszyscy się muszą z nim zgadzać. Zostaję przy nim ale szanuję poglądy innych. A wracajac do robienia szumu. Mgnaczus zaczął temat ściąga dla prezesa zg zosp rp. Zadałem prezesowi 10 pytań. Może dla niektórych to są pytania banalne i mało istotne. Ale dla mojej gminy czy moich sąsiednich gmin to są pytania ważne, bo ważne dla nas są odpowiedzi. Prezes wpadł odpowiedział na jedno pytanie i sobie poszedł. I w sumie na dzień dzisiejszy odpowiedział tylko na jedno pytanie. Więc dla mnie to świadczy o zainteresowaniu. Wiem, pewnie nie ma czasu, ma ileś tam spraw na głowie. Ale każdy kto ich w dzisiejszych czasach nie ma. Jeśli jestem komendantem gminnym i jakaś jednostka mnie potrzebuje to po to jestem aby jej w miarę możliwości pomóc, wyjaśnić. Wiec jeśli jest ktoś prezesem to myślałem że też powinien się do czegos takiego poczuć. Chyba jestem za bardzo idealistą. A tu prezes jeszcze zacheca do odwiedzenia zwiazkowej strony internetowej, notabene na której są tak bardzo aktualne sprawy jak np link do kursów z 2005 roku. Szum na tym forum jest robiony ciągle odkąd zaczęłem tutaj zagladać. I nic. Żadneych zmian, żadnego odzewu. Wszyscy niby rozumieją bolączki i potrzeby osp ale na tym się kończy. Wszyscy mówią no wiecie budżet jest jaki jest. I dobrze, rozumiemy to. Ale jeśli chodzi o sprawy organizacyjne, regulaminy, uchwały, systemy szkolenia, to do tego nie jest potrzebny budżet. Do tego jest potrzebny zdrowy rozsądek. Kiedy rozmawiam z przedstawicielem Zarzadu Głównego o zmianę uchwały o kategoryzacji jednostki to słyszę że jest to zasadne. Kiedy pytam o to prezesa to mówi że to są tylko wytyczne. Gubię sie w tym wszystkim. Znasz takie mądre przysłowie, licz tylko na siebie i ufaj tylko sobie? Dlatego trzeba robić wszystko samemu byle zgodnie z przepisami i w myśl zasady co nie jest zabronione jest dozwolone. I ja staram sie tak działać. tego

Offline kecaj11

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 04, 2007, 21:25:42 »
Co do prawa do wcześniejszej emerytury dla członków OSP myślę, że udział w akcjach czy np. przynależnosć do OSP ponad 30 lat, będzie trudne do udokumentowania w niejednej OSP.
Moim zdaniem odpada wcześniejsza emerytura za udział w akcjach OSP. Należy zastanowić się nad długoletnim członkostwem w OSP, ale na określonych zasadach. Pod uwagę należy wziąć zaangażowania członków w działalność OSP, ustawa (jeżeli taka powstanie) musi mobilizować nie tylko do wstąpienia do OSP, ale przede wszystkim do aktywnej działalności służącej rozwojowi OSP. Sprawa nie jest prosta, ale warta przemyślenia.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2007, 23:50:56 wysłana przez kecaj11 »
Pozdrawiam

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: szybciej na emeryture za udział w osp
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 04, 2007, 21:47:46 »
dla mnie takze wcześniejsza emerytura z akcje w osp to chory przepis, zwłaszcza w przypadku gdy teraz jest 2 filar ubezpieczeniowy - im dłużej pracujesz tym (niby ma być) większa emerytura. pozdr
EGO = 1 / wiedza