Autor Wątek: Zmiany w PSP powoływywanie sie na przepisy UE  (Przeczytany 1715 razy)

Offline arni998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Zmiany w PSP powoływywanie sie na przepisy UE
« dnia: Styczeń 23, 2007, 13:13:50 »
Panowie strażacy nasi wielmożni wprowadzając zmiany powołują sie na przepisy UE.Zwracam się z prośba do tych strażaków co mają dobrze pod sufitem niech sprawdzą Jakie są ogólne przepisy w UE  i niech nam przedstawiom na forum Prosze o nie gdybanie tylko konkrety.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Zmiany w PSP powoływywanie sie na przepisy UE
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2007, 13:45:09 »
arni998, nasi moznowaldcy faktycznie powołują się na przepisy UE bo mają takie prawo i obowiązek. Po wejściu do UE Polska ma obowiązek ustanawiając prawa wewnetrzne robić w taki sposób, aby nie kolidowały one z z przepisami (najczęściej są to Dyrektywy) UE. Tak więc, obecnie dla każdego projektu przepisów np. ustawy, rozporządzenia trzeba podczas procesu legislacyjnego okreslić jego zgodność z przepisami UE w tym zakresie. Jesli chodzi o prawo "strażackie" to przepisy nasze powinny byc dostosowywane własnie do wymogów UE, szczegolnie w zakresie praw pracowniczych, urlopów i wykształcenia. Ważnym jest, że przepisy UE nie precyzują sposobu (nie ma jednego szblonu) organizacji strazy pożarnej w krajach członkowskich, ani też (jak na razie, wiem że prace obecnie trwają) nie ma jednolitych przepisów okreslajacych sposób organizacji zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Generalnym trendem w UE jest parcie na "cywili", czyli jak największe ucywilnianie służb. Samo ZK i OC należą do II Filaru polityki wewnętrznej UE dotyczącego bezpieczeństwa wewnętrznego.
Reasumując jakiekolwiek zapisy w ustawie lub rozporzadzeniu mówiące, że " przepis ten jest zgodny z prawem wspólnotowym lub dyrektywą UE" mówi tylko o tym, że w tym i tylko w tym zakresie należało poddać się ujednoliceniu przepisów prawa do przepisów obowiązujących w UE. W ustawie o PSP przykładem jest art.36

To tak po krótce, nie wiem, czy mi to wyszło w miare jasno...Pozdrawiam

PS. Nie wiem, tez czy mam równo pod sufitem  :mellow:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline arni998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Zmiany w PSP powoływywanie sie na przepisy UE
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2007, 00:26:51 »
dzieki za informacje narka