Autor Wątek: Czas służby 48 godzin !!!!!!!  (Przeczytany 215136 razy)

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #425 dnia: Lipiec 31, 2007, 08:51:51 »
...Wszyscy siedzą cicho - Komenda Główna, związki zawodowe. Dla K-ta powiatowego nie ma problemu. Widze, że na forum zaczynamy zajmować sie żonami komendantów a sprawa nadgodzin ucichła. Jeszcze zimą był krzyk o ankiety 40=48 byłego, a teraz widze ze wszystko jest ok. Może ktoś jednak wie jak zostanie rozwiazany problem nadgodzin.
Obawiam się, że na dzień dzisiejszy są tylko pobożne życzenia części strażaków, związki dają czas nowemu kierownictwu, a decyzja i tak zostanie podjęta na szczeblu nie niższym niż MSWiA ze wskazaniem na premiera. Brak kasy na nowe etaty i ew. zapłatę za godziny ponadnormatywne wstrzymuje podjęcie decyzji przez polityków, zresztą teraz mają na głowie ważniejsze - przynajmniej dla nich - sprawy > ew. rozpad koalicji i wcześniejsze wybory.  ^_^ :rolleyes: ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #426 dnia: Lipiec 31, 2007, 13:51:49 »
To co z nami wyprawiają w sprawie --nadgodzin-dodatków służbowych --  nadaje sie tylko do TVN , sprawa jest tak dziwna że człowiek nie   wie  czy  ma płakać  czy  się śmiać.....Pozdrawiam

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #427 dnia: Sierpień 15, 2007, 17:27:04 »
Postaram się aby do końca tego miesiąca zostały dopracowane i udostępnione wzory pism procesowych do sądu
(ze sprawy wałbrzyskiej) dla wszystkich którzy maja godziny ponadnormatywne z ubiegłych okresów rozliczeniowych.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2007, 17:28:40 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #428 dnia: Sierpień 18, 2007, 19:26:24 »
Na stronie CSPSP w Częstochowie ukazał się artykuł odnoszący się do czasu służby w niemieckich strażach pożarnych, w prawdzie już kiedyś był ten artykuł na stronie, ale podaje go ponownie , bo coś ucichło w sprawie czasu pracy. Czyżby sytucja sie wyjaśniła i już wszyscy nie mają nic do powiedzenia???


,,Europejski trybunał sprawiedliwości w swoim orzeczeniu z 14. lipca 2005 jasno podkreślił, że europejskie wytyczne odnośnie czasu pracy, według których maksymalny tygodniowy nie może przekroczyć 48 godz. - obowiązuje także funkcjonariuszy straży pożarnej. Jak do tej pory zareagowały na to stwierdzenie kraje związkowe i strażacy? Artykuł przedstawia rezultaty ankiety przeprowadzonej w tej sprawie…………,,

Na dalszą część artykułu zapraszam pod podany adres : http://www.cspsp.pl/wdp/biuletyn/numer_19_2007/wiedz_tech_rat_wymiar_48.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2007, 19:44:09 wysłana przez sam998 »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #429 dnia: Sierpień 20, 2007, 17:15:32 »
O czasie służby KG.
,,Jako problem wciąż nie rozwiązany bryg. Kubiak widzi nadgodziny wypracowane przez strażaków w związku z 40 godzinnym tygodniem pracy, za które nie można wypłacać rekompensaty finansowej, a jedynie można oddawać proporcjonalny czas wolny, co przy obecnych stanach osobowych jest bardzo trudne, a niebawem może być wręcz niemożliwe. Na pokrycie potrzeb w tym zakresie należałoby przeznaczyć na fundusz płac dodatkowo ok. 40 mln zł. w ciągu roku. Komendant uznał ten problem jako strategiczny, który w krótkim czasie wymaga pilnego rozwiązania.,,
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #430 dnia: Sierpień 21, 2007, 00:03:29 »
Hm. Czytam na bieżąco - nie zazdroszczę, bo problem ma spory, niemal na dz.dobry, ale uważam, że "Gość" i S-ka, jakoś z tego wybrną - inaczej kolejna szybka zmiana tylko...  :angry:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline marus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Alkohol konserwuje wszystko, prócz tajemnic
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #431 dnia: Sierpień 22, 2007, 16:53:27 »
Witam, po dłuższej przerwie. Dziś zapadł w SR w Rybniku kolejny wyrok. Następna szóstka strażaków usłyszała NIE. Oczywiście innego rozstrzygnięcia nikt z nas się nie spodziewał. Rozpoczęły się już procesy grupy kilkudziesięciu (może ponad stu) strażaków przed SR w Gliwicach. Ciekawe jak sprawy tam się potoczą. A już 30 sierpnia Sąd Okręgowy rozpatrzy pierwsze odwołania rybnickich strażaków. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy prawomocny wyrok zapadnie prawdopodobnie w Rybniku. Oby tylko Sąd Okręgowy nie podtrzymał ........... lepiej nie myśleć. Pozdrawiam.
"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - Jan Paweł II

Offline marus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Alkohol konserwuje wszystko, prócz tajemnic
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #432 dnia: Sierpień 24, 2007, 14:23:17 »
A swoją drogą to trochę zastanawiające. Od czasu ostatniego postu minęło 48 godzin, a liczba wejść na ten temat jest bardzo niewielka. Nie wspominając już o zerowej liczbie odpowiedzi. Czyżby temat nadgodzin przestał być już interesujący albo całkowicie się zdeaktualizował? A może nie ma już problemu nadgodzin?
"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - Jan Paweł II

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #433 dnia: Sierpień 24, 2007, 18:36:10 »
A swoją drogą to trochę zastanawiające. Od czasu ostatniego postu minęło 48 godzin, a liczba wejść na ten temat jest bardzo niewielka. Nie wspominając już o zerowej liczbie odpowiedzi. Czyżby temat nadgodzin przestał być już interesujący albo całkowicie się zdeaktualizował? A może nie ma już problemu nadgodzin?

Teraz na topie jest temat jaki system odpowiadałby każdemu. Widoczni  już się pogodzili z porażką(szkoda że tak szybko).

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #434 dnia: Sierpień 24, 2007, 20:52:41 »
Cytuj
Czyżby temat nadgodzin przestał być już interesujący albo całkowicie się zdeaktualizował? A może nie ma już problemu nadgodzin?
Nie @marus , odpowiedz jest bardzo krótka- garstka ludzi na dole zaczęła walczyć a reszta czeka na finał, sprawą powinny sie zająć ZZ na górze w centrali, a nie wystawiać na obstrzał pojedynczego strażaka.
To jest moje osobiste zdanie.
Zapewniam że zainteresowanie w temacie nie zmalało.

Do @sam998
Cytuj
Teraz na topie jest temat jaki system odpowiadałby każdemu. Widoczni  już się pogodzili z porażką(szkoda że tak szybko).
Rozumiem że jest to Twoje osobiste zdanie w temacie, chyba że znasz zdanie wszystkich ?
Bo ja się nie pogodziłem.

Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #435 dnia: Sierpień 24, 2007, 20:59:39 »
Tu bym nie przesądzał że temat się zdezaktualizował - po prostu przerwa urlopowa. Zobacz co się dzieje na forum. Pustki.
A rację ma tez butel, że teraz tym tematem to już mogą się zająć tylko ZZ na poziomie krajowym. My możemy sobie pop...lić!

Do sam998 - to chyba nie jest naganne że wszyscy dyskutują na temat systemu pełnienia służby? Lepiej szybciej niż później ...

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #436 dnia: Sierpień 25, 2007, 00:02:20 »
Cytuj
Do @sam998
Cytuj
Cytuj
Teraz na topie jest temat jaki system odpowiadałby każdemu. Widoczni  już się pogodzili z porażką(szkoda że tak szybko).
Rozumiem że jest to Twoje osobiste zdanie w temacie, chyba że znasz zdanie wszystkich ?
Bo ja się nie pogodziłem.
Butel to nie jest moje zdanie , a tylko obseracja co sie dzieje tu na forum, wierz mi że u siebie staram sie aby jednak te 40 godzin nie wywalczyć , bo już i d-ca JRG inaczej na to patrzy i sam je wymaga (po piśmie nowego KG).

Cytuj
mario68
Do sam998 - to chyba nie jest naganne że wszyscy dyskutują na temat systemu pełnienia służby? Lepiej szybciej niż później ...
Oczywiście że nie, tylko że co my w tej sprawie możemy??? chyba tylko podyskutować , bo decyzje podejmie i tak KW, bo to on decyduje jaki ma być system na terenie jego ,,królestwa".
Z tego co obserwuję w tym wątku to prawdą jest że gdzie 2 Polaków tam 3 zdania, co wypowiedź to każdemu coś nie pasuje, każdy chciałby podpasować pod siebie.
Obojętnie jaki będzie system byle tylko zapewniał 40-to godzinny tydzień pracy (osobiście jak sie przyjmowałem to pracowałm 216godz), a za 10 czasami i nawet płacili jak nie było ludzi.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2007, 10:21:13 wysłana przez Butel »

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #437 dnia: Sierpień 25, 2007, 10:03:19 »
Cytuj
KU....A czy w tym pier....tym kraju nie może być precedensu. jeden wyrok załatwiłby sprawę, a tak co sędzia to inny punkt widzenia.mam już dość tego chorego kraju.
Skończyłem prawo administracyjne więc odpowiem

w Polsce nie ma prawa które tak jak np. w USA stanowi o precedensach. Do tego potrzeba wielu lat STAŁEGO PRAWA, a nie zmienności. W polsce wyroki sądów w dwóch jednakowych sprawach w dwóch sądach mogą być różne ( tak jak w całęj oprócz Wlk Brytanii, Europie). Trzeba zawsze dochodzić swoich praw przed sądami różnego szczebla.

Mam nadzieje, że nasze ZZ idąc śladem ZNP postarają się o wypłate kasy za nadgodziny.

pozdrawiam
mgr asp. sztab :)
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #438 dnia: Sierpień 25, 2007, 10:40:28 »
Cytuj
KU....A czy w tym pier....tym kraju nie może być precedensu. jeden wyrok załatwiłby sprawę, a tak co sędzia to inny punkt widzenia.mam już dość tego chorego kraju.
Skończyłem prawo administracyjne więc odpowiem

w Polsce nie ma prawa które tak jak np. w USA stanowi o precedensach. Do tego potrzeba wielu lat STAŁEGO PRAWA, a nie zmienności. W polsce wyroki sądów w dwóch jednakowych sprawach w dwóch sądach mogą być różne ( tak jak w całęj oprócz Wlk Brytanii, Europie). Trzeba zawsze dochodzić swoich praw przed sądami różnego szczebla.

Mam nadzieje, że nasze ZZ idąc śladem ZNP postarają się o wypłate kasy za nadgodziny.

pozdrawiam
mgr asp. sztab :)
Tak kolego to ja wiem że u nas nie ma PRECEDENSU. ALE NIE MOGLO BYĆ TAK ŻE W DANEJ SPRAWIE W PRZYPADKU GDZIE NADGODZINY SĄ WYKAZANE W CAŁEJ POLSCE-ZAPADA PRAWOMOCNY WYROK W MIEJSCOWOŚCI X TO Z AUTOMATU OBOWIĄZUJE I W MIEJSCOWOŚCI Y ITD. PRZECIESZ WYKŁADNIA PRAWA JEST JEDNAKOWA W CAŁYM KRAJU.
ale u nas co sędzia to inna wykładnia prawa, to chyba jest nie teges.
zapada wyrok że mamy nadgodziny to chwała , zapada wyrok że nie mamy nadgodzin to już kapa, ale przynajmiej skończyła by sie przepychanka i nerwówka kto ile ma nadgodzin. niezawisły sąd by wydał wyrok i po sprawie, a tak co jednostka to inne wyroki.


Mała prośba Nie pisz WIELKIMI literami!! Patrz punkt 7 regulaminu. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2007, 11:00:35 wysłana przez Butel »

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #439 dnia: Sierpień 25, 2007, 13:09:30 »
Cytuj
Tak kolego to ja wiem że u nas nie ma PRECEDENSU. ALE NIE MOGLO BYĆ TAK ŻE W DANEJ SPRAWIE W PRZYPADKU GDZIE NADGODZINY SĄ WYKAZANE W CAŁEJ POLSCE-ZAPADA PRAWOMOCNY WYROK W MIEJSCOWOŚCI X TO Z AUTOMATU OBOWIĄZUJE I W MIEJSCOWOŚCI Y ITD. PRZECIESZ WYKŁADNIA PRAWA JEST JEDNAKOWA W CAŁYM KRAJU.
ale u nas co sędzia to inna wykładnia prawa, to chyba jest nie teges.
zapada wyrok że mamy nadgodziny to chwała , zapada wyrok że nie mamy nadgodzin to już kapa, ale przynajmiej skończyła by sie przepychanka i nerwówka kto ile ma nadgodzin. niezawisły sąd by wydał wyrok i po sprawie, a tak co jednostka to inne wyroki.

Nie masz racji
w Polsce i wielu krajach nie tylko UE, każda sprawa chocby była TAKA SAMA lub dotyczyła TEGO SAMEGO musi powtarzam MUSI być rozpatrywana osobno. Zgodze się że żyjemy w chorym kraju gdzie każdy sędzia ineczej interpretuje prawo i nie ponosi za to żadnej odpowiedzianości - vide palestry adwokackie, lecz zmienić jak na razie tego nie można.

Sam mam mase nadgodzin i chciałbym, żeby mi za nie zapłacono, ale cóż za mały jestem na zmiane prawe w Lechistanie.

pozdro.
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #440 dnia: Sierpień 30, 2007, 09:24:31 »
Informacja dot. zapłaty za nadgodziny.

Serwis PAP SA
Luka prawna uniemożliwia wypłaty dla strażaków za nadgodziny
23.8.Katowice/Warszawa (PAP) - Luka prawna w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) i brak środków powodują, że strażacy pracujący w systemie zmianowym nie otrzymują pieniędzy za przepracowane nadgodziny. Część z nich wystąpiła ze swoimi roszczeniami do sądu.     Problem dotyczy ok. dwóch trzecich spośród 30 tys. strażaków zawodowych. PSP przyznaje, że pieniądze strażakom się należą.     Jak podaje rzecznik komendanta głównego PSP - st. bryg. Dariusz Malinowski, zaległe nadgodziny za zeszły rok i pierwsze półrocze tego to ponad 4,7 mln godzin. Na jednego strażaka przypadało w tym roku ponad 77 nadgodzin.    Dotychczas przed sądem zakończyła się prawomocnie tylko jedna sprawa wytoczona przez strażaka w Wałbrzychu. Sąd uznał jego roszczenie i nakazał wypłatę za nadgodziny w wysokości 150 proc. zwykłej stawki godzinowej. Licząc według tej stawki potencjalne roszczenia strażaków w całym kraju to ponad 54 mln zł.    "Pieniądze strażakom się należą, ale ich nie ma. Komendant główny zwrócił się już do ministra spraw wewnętrznych i administracji, wskazując na konieczność nowelizacji ustawy o PSP tak, by można było wypłacić rekompensaty za przedłużony czas pracy" - powiedział w czwartek PAP Dariusz Malinowski.     Zaznaczył, że strażacy otrzymaliby mniej pieniędzy niż według stawki zasądzonej w Wałbrzychu, ale nie musieliby sądzić się z pracodawcą. Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej stanowi, że tydzień pracy strażaka trwa 40 godzin, ale może być wydłużony do 48 godzin, za co należy mu się wolne do końca trwającego pół roku okresu rozliczeniowego. Ustawa nie precyzuje, co zrobić w przypadku, gdy okres rozliczeniowy się skończy. Malinowski przyznaje, że strażacy w praktyce rzadko korzystają z możliwości wybrania wolnego, bo jest ich za mało i jednostki nie miałyby wystarczającej obsady. "Czujemy się pokrzywdzeni i niesprawiedliwie traktowani, tym bardziej, że nie domagamy się za nadgodziny wyższych stawek, tylko takich jak za zwykłą pracę" - powiedział PAP przewodniczący "S" w komendzie w Rybniku Marek Kula.     Jak podkreśla mec. Marek Fijałkowski, który reprezentuje przed sądem ok. 100 strażaków, zatrudnionych w jednostkach w Gliwicach i Rybniku (Śląskie), sprawa ma charakter precedensowy. Niektóre sądy odrzucają pozwy argumentując, że strażacy to funkcjonariusze na służbie, więc w ich przypadku nie ma zastosowania kodeks pracy.     "Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej tworzy ewidentną lukę prawną. Nie precyzuje, co w przypadku, jeśli strażak nie skorzysta z wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Skoro jest luka prawna to należy w tej sprawie stosować jednak kodeks pracy przez analogię" - powiedział w czwartek PAP mec. Fijałkowski.  W przyszłym tygodniu w ośrodku zamiejscowym gliwickiego sądu okręgowego w Rybniku odbędą się rozprawy apelacyjne 6 strażaków, których powództwo oddalono w pierwszej instancji. Ponieważ ich roszczenia nie przekraczają kwoty 10 tys. zł będzie to ostatnia instancja. Dlatego w razie niepowodzenia mecenas Fijałkowski zamierza poprosić sąd o zwrócenie się z zapytaniem prawnym w tej sprawie do Sądu Najwyższego. "Musimy poznać jednoznaczną interpretację" - podkreśla.
(PAP)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2007, 09:28:28 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline marus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Alkohol konserwuje wszystko, prócz tajemnic
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #441 dnia: Sierpień 30, 2007, 13:39:56 »
Na wstępie chciałbym gorąco podziękować koleżance i 20 kolegom, którzy wraz ze mną, zdecydowali się powierzyć w ręce niezawisłego sądu decyzję o czasie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Pragnę podziękować panu mec. Markowi Fijałkowskiemu, który - moim zdaniem - robił wszystko co mógł, aby zapadł sprawiedliwy wyrok. Dziękuję przedstawicielom strażaków z Bielska, Gliwic i Żor, którzy zasiedli dziś na sali rozpraw. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób byli z nami. Wiem że słowa te brzmią jak "ostatnie pożegnanie" podczas Mszy pogrzebowej. Ale - podejrzewam - tak właśnie może stać się z nadgodzinami strażaków PSP. Wyrok Sądu Okręgowego może (oby nie) stać się "wykładnią" dla innych Sądów Rejonowych. Chyba, że jakimś trafem, sprawa stanie przed SN lub NSA.
I - na zakończenie - dwa zdania, które być może paść nie powinne. Ale mamy konstytucyjnie zagwarantowane prawo do wyrażania swoich myśli i poglądów. Po pierwsze, to pozwanym w tej sprawie powinien być ówczesny Komendant Główny i parlament RP, który tego "prawnego gnota" zmajstrował i wypuścił. Po drugie, Sądy RP, których wyroków się nie komentuje.
"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - Jan Paweł II

Offline karolek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #442 dnia: Sierpień 31, 2007, 22:29:18 »
brawa dla wszystkich   walczących o swoje ,szkoda że jest ich tak mało

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #443 dnia: Wrzesień 04, 2007, 23:00:24 »
A oto co ukazało się dzisiaj na stronie KSP NSZZ Solidarność:
Cytuj
Autor: Agnieszka Rosa
Źródło: Gazeta Prawna


Brakuje pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych



Brak ludzi i odpowiednich przepisów powoduje, że strażacy nie dostają pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych. Zaczynają więc składać pozwy do sądów, które przyznają im rację.



Czas służby strażaka nie może być wyższy niż 40 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym sześciu miesięcy. Wynika to z ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2006 r. nr 96, poz. 667 z późn. zm.). Okazuje się, że strażacy pracujący w systemie zmianowym pracują w godzinach nadliczbowych, ale nie dostają za nie wynagrodzenia.
- W każdym województwie jest inna sytuacja, a zależy ona od polityki kadrowej i etatowej komendantów wojewódzkich straży pożarnej - mówi Robert Osmycki z Sekcji Krajowej Pożarnictwa NSZZ Solidarność.
- Jeśli komendant wojewódzki stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo kraju i województwa, to potem pojawia się problem z zapłatą za godziny nadliczbowe.
W pierwszym kwartale 2006 r. jeden strażak przepracował przeciętnie 42,3 godzin nadliczbowych. Najwięcej, aż 129,9, godzin mieli strażacy w woj. śląskim i w podkarpackim - 59,3 godz. W II półroczu 2006 r. na jednego strażaka przypadło przeciętnie 46,1 godzin nadliczbowych. Najwięcej, bo 90, godzin ponad normę pracowali strażacy w województwie śląskim, a 81 - w podkarpackim. W I półroczu 2007 r. rekordem jest 112,7 godzin w województwie podkarpackim, a 97,9 godziny - w województwie śląskim. Nie można im jednak wypłacić wynagrodzeń, bo brakuje podstawy prawnej.
Strażacy zaczynają więc dochodzić swoich praw w sądzie, a te orzekają na ich korzyść. Pierwszy precedensowy wyrok zapadł już w Sądzie Pracy w Wałbrzychu. Sąd uznał roszczenie strażaka i nakazał wypłatę za nadgodziny 150 proc. zwykłej stawki godzinowej. Licząc według niej, kwota należności za ponad 2,5 mln wypracowanych przez strażaków nadgodzin tylko w 2006 roku wynosi ponad 54 miliony złotych. Za I półrocze 2007 r. jest ona o wiele wyższa, bo nadgodzin uzbierało się już ponad 2,2 mln.
- Liczba ta będzie ciągle rosła. - mówi Dariusz Malinowski, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
- Nie można bowiem ich rekompensować dniami wolnymi, bo nie zawsze pozwala na to konieczność zapewnienia gotowości operacyjnej jednostek gaśniczych. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że minimum obsady w samochodzie strażackim to sześć osób.
Strażacy zaproponowali więc kompromisowe rozwiązanie. Chcą zmiany ustawy o PSP, wprowadzającej obowiązek wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny w wysokości 60 proc. zwykłej stawki godzinowej. Oznacza to, że państwo zapłaciłoby o wiele mniej niż po wyrokach sądu pracy. Zamiast więc 54 mln zł za cały 2006 rok, trzeba byłoby zapłacić strażakom prawie 26 mln zł.
- Wprowadzenie projektu na szybką ścieżkę legislacyjną i uchwalenie ustawy pozwoliłoby uniknąć pozwów, budżet państwa wypłaciłby mniej pieniędzy za nadgodziny, a strażacy byliby zadowoleni - uzasadniał Dariusz Malinowski.
Projekt ustawy został już przygotowany przez Komendę Główną PSP i przekazany do MSWiA.

I my Panowie narzekamy, że jest nam źle!!!, że źle zarabiamy!!!
- skoro to sama KSP NSZZ "S" umieszcza na swojej stronie słowa, że to strażacy zaproponowali by nie wypłacać im całości za nadgodziny tylko jedynie 60%.

Jak ostatnio słyszałem taką propozycję to wszyscy (no może 90 %) z podziału byli przeciwni!!!

Mam pytanie do działaczy KSP NSZZ "S":
Czy to jest stanowisko wszystkich strażaków-członków?,
czy stanowisko KSP?,
czy może Pana Przewodniczącego, który jest już emerytem i tych nadgodzin nigdy nie wypracuje?

Panie Robercie proszę tylko nie pisać, że Wy(KSP)/Pan się z tym nie zgadzacie, bo jakoś nie widziałem na stronie komentarza odnoszącego się do tych słów.

Z wyrazami szacunku hakowy.

I jeszcze jedno:
26 mln zł z 54 mln zł to nie jest 60% tylko około 48%. - jak i tego KSP nie zauważa to niedługo będzie, że i 2,6 mln zł strażakom też wystarczy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2007, 23:08:15 wysłana przez hakowy »

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #444 dnia: Wrzesień 05, 2007, 02:26:04 »
Szczerze mówiąc ..... jestem trochę w szoku.......

Cytuj
I jeszcze jedno:
26 mln zł z 54 mln zł to nie jest 60% tylko około 48%. - jak i tego KSP nie zauważa to niedługo będzie, że i 2,6 mln zł strażakom też wystarczy.

Cytuj
Sąd uznał roszczenie strażaka i nakazał wypłatę za nadgodziny 150 proc. zwykłej stawki godzinowej. Licząc według niej, kwota należności za ponad 2,5 mln wypracowanych przez strażaków nadgodzin tylko w 2006 roku wynosi ponad 54 miliony złotych.

To chyba chodzi o to ze 54 mln = 150 %  czyli 100% = 36 mln.  Ale 60% z 36 mln = 21,6 mln
to też do dupy..... ktos się walnął na liczbach albo ja coś spieprzyłem....

Nie istotne......

Z opiniami trzeba się wstrzymać do chwili jakiegoś komunikatu z KSP w tej sprawie....
To co jest na stronie to przedruk z Gazety Prawnej a nie stanowisko KSP.
Cytuj
Strażacy zaproponowali więc kompromisowe rozwiązanie. Chcą zmiany ustawy o PSP, wprowadzającej obowiązek wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny w wysokości 60 proc. zwykłej stawki godzinowej.
Gazeta ta napisała ogólnikowo "strażacy" .... i tu jestem bardzo ciekawy kogo pani Agnieszka Rosa miała na myśli ?
A póki co : wykasowałem to co napisałem i wstrzymam się do chwili ukazania sie jakiegoś oficjalnego komunikatu bądź stanowiska lub komentarza central ZZ w tej sprawie...

martwi mnie stwierdzenie :
Cytuj
Wprowadzenie projektu na szybką ścieżkę legislacyjną i uchwalenie ustawy pozwoliłoby uniknąć pozwów, budżet państwa wypłaciłby mniej pieniędzy za nadgodziny,

Czyli to tak jakby znów nastąpiło by coś co już było i to całkiem nie dawno.
Wtedy nadgodziny za cały miniony rok sie "zerowały" a teraz zmniejszy się stawkę za te godziny....
Znów prawo zadziałałoby wstecz ?


------------------------------------------------------------------------------------
Patrząc chłodnym okiem:

jeśli ktoś zarabia netto 2.000 zł za 160 godzin (7 służb) = to wychodzi  12,50 /h
                                   60% tej kwoty to 7,50 zł
czyli przy 9-ciu służbach w miesiacu 216 godzin zarobi:      2.000 zł
                                               + 56 godzin * 7,50 zł =    420 zł 
                                                                               2.420 zł
                                                                      czyli 210 zł za dodatkową służbę......

Więc może są tacy którym się ten pomysł podoba.... ??
Ja osobiscie uważam że to nie za wiele.....

Może za tę kwotę 60% będą służby pełnione dobrowolnie.
A Ci co nie chcą, będa otrzymywac wolne za nadgodziny ??

Obawiam się, że kiedyś może zatrzeć się ta granica między pensją a pieniędzmi za nadgodziny i kolejny rząd połączy nam to w całość jako miesięczny dochód .....
Jak to będzie SLD to znów cztery latka bez podwyżki za to godzin 216 /mc i problem zacznie się od nowa tyle że o skróceniu czasu służby nie będzie już mowy.... :(







Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #445 dnia: Wrzesień 05, 2007, 06:18:52 »
Cytuj
Strażacy zaproponowali więc kompromisowe rozwiązanie. Chcą zmiany ustawy o PSP, wprowadzającej obowiązek wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny w wysokości 60 proc. zwykłej stawki godzinowej.
I znowu nie wiadomo kto za naszymi plecami decyduje, ale założenie jest proste bierzcie to co dają, bo nic nie dostaniecie,,Lepszy rydz niż nic,, Poczekamy na jakieś oficjalne stanowisko.
Cytuj
czyli 210 zł za dodatkową służbę......
Nie wiem jak to liczyłeś ale dla mnie z tych wyliczeń wynika że 24 godz. służba x 7,50 zł za godz. to = 170 złociszy za służbę a nie 210zł.

Przy zastosowaniu symulacji którą opisał @Geddeon powinno być :
7 służb x 24godz.  =  168godz. zarabia 2000zł - 11,90 zł za 1godz. 60% tej sumy to 7,14 za 1godz.
9 służb x 24godz.  =  216godz. 
2 służby x 24godz. = 48godz. x 7,14  = 342,72 zł     2000zł + 342.72zł = 2342,72zł
czyli za dodatkową służbę 24godz. zakładając symulację w/w opisaną otrzymywalibyśmy ok 171,36zł.

Nawet zakładając że 60% za godzinę nadliczbową weszło by w życie to i tak nie prędzej jak do czasu wydania wyroku Sądu w II instancji sprawy ,,Wałbrzyskiej,, gdzie została wniesiona apelacja od przyznanej strażakowi 150 % zwykłej stawki godzinowej a nie 60%.
Wracając do wyliczeń to który strażak zarabia na PB netto 2000zł ??,chodzi o strażaków których jest najwięcej na najniższych grupach, oczywiście średnie zarobki w PSP są o wiele większe, należy się więc spodziewać że kwota 171,36 za dodatkową służbę będzie nie do osiągnięcia przez strażaka na pb, na pewno przed podjęciem decyzji ze względów czysto ekonomicznych KP będzie zostawiał strażaków na najniższych grupach zaszeregowania.
Ale nie ma co gdybać , poczekajmy na oficjalny rozwój sytuacji.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2007, 09:48:57 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline tomi998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #446 dnia: Wrzesień 05, 2007, 09:32:22 »
Cytuj
Wracając do wyliczeń to który strażak zarabia na PB netto 2000zł ??,

Pracuję w komendzie gdzie na podziale bojowym i stanowisku kierowania zatrudnionych jest łacznie 39 strazaków. Z pośród tej liczby 22 osoby zarabiają powyżej 2000 netto. Są to stanowiska od ratownika poprzez ratownika kierowcę, dyspozytora,...,kończąc na dowódcy zmiany. Stażysta zarabia ok 1200 zł a mł. ratownik po 3 letnim stażu ok 1600 zł. Natomiast jeżeli chodzi o te znienawidzone przez wielu na tym forum biuro, to żaden ze strażaków tam pracujących (nie liczę komendanta i zastępcy) nie zarabia więcej niż 3000 zł netto.
Oczywiście nie uważam że nasze zarobki są kwotami, które zadowalają strażaków, ale boli mnie to że na naszym forum strażackim kłucimy się o różnice w zarobkach pomiędzy podziałem bojowym a biurem zamiast walczyć o lepsze uposażenie dla całej naszej formacji.
 

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #447 dnia: Wrzesień 05, 2007, 10:26:13 »
Wszytsko w zaokrągleniu i przeliczeniu mniej więcej na służbę ...
nawet 160 godzin to też nie dokładnie 7 służb.....

Offline marus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Alkohol konserwuje wszystko, prócz tajemnic
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #448 dnia: Wrzesień 05, 2007, 11:03:45 »
Ja - kiedy 31 sierpnia czytałem ten artykuł w "GP" - też nie mogłem wyjść ze zdziwienia, propozycją złożoną przez strażaków. W pisemnym uzasadnieniu wyroku przez Sąd Rejonowy w Rybniku (co później ustnie podtrzymał Sąd Okręgowy) jest jasno napisane - "bezsporne było pełnienie służby w wymiarze ponadnormatywnym" oraz "okoliczność sporną stanowił sposób rekompensaty". Dlatego też, uważam że Ci strażacy, którzy wyszli z propozycją 60 % rekompensaty za godziny ponadnormatywne, powinni zaprezentować swój pomysł np. na dzisiejszym Forum Ekonomicznym w Krynicy. Wszak, zacnemu gronu ekonomistów, obradującemu w naszym kurorcie, też należy się jakaś rozrywka.
"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - Jan Paweł II

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #449 dnia: Wrzesień 05, 2007, 14:42:45 »
Witam ponownie

Panowie małe sprostowanie do waszych symulacji:
W PSP obowiązuje 6 miesięczny okres rozliczeniowy, a więc normatyw w wysokości około 1000-1024 godz. Przykładowy strażak jw. będzie zarabiał 2000 zł netto (do ręki). Oznacza to, że przez 6 miesięcy uzyskał wynagrodzenie 6x2 000 = 12 000 zł. (Do tego należy doliczyć 6/12 trzynastki czyli 1 000 zł. W sumie daje to nam 13 000 zł za przepracowane 1000-1024 godz., co daje 13,00-12,70zł/godz.). Nie licząc 13 wychodzi 12,00-11,72zł/godz.
Biorąc pod uwagę to, że większość komend ciągle ma zbyt mało pracowników to przyjmuję, że każdy strażak przeciętnie wypracuje maksymalną dopuszczalną (w rozumieniu PSP) liczbę nadgodzin, czyli 8 na tydzień. W okresie rozliczeniowym jest około 25 tygodni co daje nam około 200 godz.
Przy stawkach, jakie zasądzają Sądy, czyli 150 % [(19,50-19,05) 18,00-17,58 zł/godz.] daje to kwoty odpowiednio: (3 900 – 3 810 zł) 3 600 – 3516 zł.
Przy stawkach zaproponowanych przez „STRAŻAKÓW” 60% [(7,80-7,62) 7,20-7,03 zł/godz.] daje kwoty: (1 560 – 1524) 1 440 – 1406 zł.

Czyli różnica w wyliczeniu to od 2 340 do 2 110 zł.

Oznacza to, że jeżeli wejdzie ten projekt w życie to każdy z nas będzie w roku mógł stracić ponad dwukrotność swojego miesięcznego wynagrodzenia. Czyli w przypadku stażysty od 2 000 zł do d-cy zmiany około 4 000- 6 000 zł.

Powyższe wyliczenie jest na maksymalnej liczbie nadgodzin. Podchodząc do tematu podobnie jak koledzy (2 służby w miesiącu), czyli niech strażak wypracuje 5 dodatkowy służb w okresie rozliczeniowym, co daje 120 godz. przy 150% wychodzą kwoty (1560-1524) 1440-1406 zł, a przy 60% (936-914) 864-843 zł.

Różnice  to (624-610) 576-563 zł.

Na takie oszukanie PB przyzwala KSP NSZZ „S”. Mam tylko nadzieje, że inne centrale związkowe szybko zareagują i nie dopuszczą do tego by projekt wszedł w życie.

Pozdrawiam hakowy