Autor Wątek: starszy specjalista ratownik  (Przeczytany 5396 razy)

Offline hart

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
starszy specjalista ratownik
« dnia: Styczeń 14, 2007, 11:04:33 »
witam
pojawiło się teraz takie stanowisko jak- starszy specjalista ratownik(ma grupę wyżej niż d-ca zastępu a niżej niż d-ca sekcji)
czy jest on osoba funkcyjną?
kto jest jego bezpośrednim przełożonym
z gory dzięki za odpowiedż

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2007, 11:42:20 »
To jest stanowisko, na którym służyć będą obecni specjaliści (o ile nie uda im się zaczepić na d-cy sekcji, który jest grupę wyżej).

Durnym wydaje mi się, że specjalista uznany został za stanowisko wyłącznie biurowe. Czyli że jak specjalista, to ds. przetargów, kadrowych, etc.
Bo w jrg w grupach specjalistycznych nurkowych, chemicznych, bądź wysokościowych, stanowiska specjalisty nie ma. Głupie to!

No i kwestia uposażenia: dotąd specjalista był na 9 grupie, teraz będzie prawdopodobnie na 7 (st. specjalista ratownik). A często przecież stanowisko specjalisty obsadzali ludzie, którzy rzeczywiście specjalistami byli i którzy nierzadko w zakresie czynności wpisane mieli dowodzenie sekcją.

Ze swej strony mówiłem o tym i w związkach, i u komendanta miejskiego, i u z-cy wojewódzkiego ds. operacyjnych, ale odpowiedź była: to KG tak rozpisała stanowiska.

Komentarz do takiego sposobu myślenia teoretyków z KG, kierujących się... (nie wiem, skąd w nich podobne pomysły), chyba nie jest potrzebny.


Ale jednak dopiszę. Wydaje mi się, że w naszej straży kochanej byłoby o wiele lepiej, gdyby wszyscy strażacy zaczynali karierę od conajmniej 3 lat w podziale. Wtedy nasi decydenci mieliby świadomość tego jak straż pożarna funkcjonuje. A jeśli ktoś uważa, że służba w podziale mu nie potrzebna, to strażakiem być nie musi. Etaty cywilne też funkcjonują...

Pozdrawiam

Offline hart

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2007, 12:01:33 »
według mnie to niedogadaliśmy się
ja o czym innym ty również o czym innym

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2007, 13:49:53 »
Zatem:
1. "czy jest on osoba funkcyjną?"
Tak oczywiście. Dokładnie tak samo jak np. d-ca zastępu, czy specjalista ratownik, albo mł. ratownik.
2. "kto jest jego bezpośrednim przełożonym"
Dziwne pytanie, a kto jest przełożonym starszego operatora sprzętu specjalnego?
Hej

Offline hart

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2007, 16:35:56 »
piszecie straszne bzdury wg mnie
"Tak oczywiście. Dokładnie tak samo jak np. d-ca zastępu, czy specjalista ratownik, albo mł. ratownik."
to naprawdę się kupy nie trzyma 
powodzenia życzę jeżeli ty  uważasz że mł ratownik to osoba funkcyjna

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2007, 10:10:45 »
Wiec jakie kryteria trzeba spełnić , aby dostać stanowisko SPECJALISTA. Wystarczy mieć jakaś specjalizacje np.kierowca-operator , nurek MSW ,chemik,itd.Czy może to zależy wszystko od komendanta ,jak by nie patrzeć zawsze to są grupy wyżej.Szukałem ale nic nie mogę wyszukać na temat kto powinien zajmować stanowisko.Wiec chyba każdy kto ma plecy może dostać stanowisko specjalista .

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2007, 11:00:07 »
Nie. Wymagania są jasne.
Dotąd specjalistą mógł zostać oficer (po SGSP lub tzw. "ciążówce") o 5-letnim chyba stażu. I specjalistów można było spotkać i w biurze, i na podziale.
Teraz - wg projektu - specjalista to stanowisko wyłącznie biurowe i nie zależy od tego, czy strażak zna się na nurkowaniu, chemii, wspinaniu, itd. A nawet więcej, ci co się na tym znają, specjalisty nie dostaną. Właśnie to mnie wkurza.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 03, 2007, 11:33:12 »
Nie. Wymagania są jasne.
Dotąd specjalistą mógł zostać oficer (po SGSP lub tzw. "ciążówce") o 5-letnim chyba stażu. I specjalistów można było spotkać i w biurze, i na podziale.
Teraz - wg projektu - specjalista to stanowisko wyłącznie biurowe i nie zależy od tego, czy strażak zna się na nurkowaniu, chemii, wspinaniu, itd. A nawet więcej, ci co się na tym znają, specjalisty nie dostaną. Właśnie to mnie wkurza.

Wkurza to małe słowo ,przecież to jest chore , jakim specjalistą jest np. kwatermistrz,kadrowa,i co tam jeszcze jest, Jeżeli w straży jest specjalizacja o charakterze chemicznym , wodno nurkowa , to wtedy kto może dostać te stanowiska  rolnik inżynier  bo na pagonach ma oficera no nie to już jakaś kpina , może coś żle przeczytałeś daj mi namiar na ten przepis poczytam ..Oczywiście ,ze mogą byś specjaliści w biurach ,ale na pewno także  na podziale , i na pewno specjalistów jest więcej na podziale niż w biurach.

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2007, 11:54:29 »
Cytuj
Oczywiście ,ze mogą byś specjaliści w biurach ,ale na pewno także  na podziale , i na pewno specjalistów jest więcej na podziale niż w biurach.
U mnie w komendzie też zlikwidowano wszystkich specjalistów (na szczęście nie rozstrzelano, ale lecą o jakieś 3 grupy w dół, na pierwsze wolne).
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 03, 2007, 14:21:48 »
Wkurza to małe słowo ,przecież to jest chore , jakim specjalistą jest np. kwatermistrz,kadrowa,i co tam jeszcze jest, Jeżeli w straży jest specjalizacja o charakterze chemicznym , wodno nurkowa , to wtedy kto może dostać te stanowiska  rolnik inżynier  bo na pagonach ma oficera no nie to już jakaś kpina , może coś żle przeczytałeś daj mi namiar na ten przepis poczytam ..Oczywiście ,ze mogą byś specjaliści w biurach ,ale na pewno także  na podziale , i na pewno specjalistów jest więcej na podziale niż w biurach.

Nie mam przepisu, ale jestem pewny, bo sam jestem specjalistą na podziale. A za chwilę zostanę, jak i inni specjaliści: wodniacy, chemicy i wysokościowcy, najprawdopodobniej starszym specjalistą ratownikiem.
Specjaliści będą tylko w biurach, bo na podziale nie przewiduje się takiego stanowiska.
Innymi słowy - jeśli ktoś rzeczywiście jest specjalistą, to straci, bo to planowane stanowisko starszego specjalisty - ratownika będzie na 7 grupie.
I w ten sposób powoli specjaliści odpływać będą z podziału do szkół, ośrodków szkolenia i komend, gdzie dostana wyższe grupy i większe pieniądze, przy dużo, dużo mniejszej odpowiedzialności...

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 03, 2007, 15:54:47 »
Wkurza to małe słowo ,przecież to jest chore , jakim specjalistą jest np. kwatermistrz,kadrowa,i co tam jeszcze jest, Jeżeli w straży jest specjalizacja o charakterze chemicznym , wodno nurkowa , to wtedy kto może dostać te stanowiska  rolnik inżynier  bo na pagonach ma oficera no nie to już jakaś kpina , może coś żle przeczytałeś daj mi namiar na ten przepis poczytam ..Oczywiście ,ze mogą byś specjaliści w biurach ,ale na pewno także  na podziale , i na pewno specjalistów jest więcej na podziale niż w biurach.

Nie mam przepisu, ale jestem pewny, bo sam jestem specjalistą na podziale. A za chwilę zostanę, jak i inni specjaliści: wodniacy, chemicy i wysokościowcy, najprawdopodobniej starszym specjalistą ratownikiem.
Specjaliści będą tylko w biurach, bo na podziale nie przewiduje się takiego stanowiska.
Innymi słowy - jeśli ktoś rzeczywiście jest specjalistą, to straci, bo to planowane stanowisko starszego specjalisty - ratownika będzie na 7 grupie.
I w ten sposób powoli specjaliści odpływać będą z podziału do szkół, ośrodków szkolenia i komend, gdzie dostana wyższe grupy i większe pieniądze, przy dużo, dużo mniejszej odpowiedzialności...

No dobrze , ale ty mówisz ze zajmujesz stanowisko specjalista na podziale a teraz masz zająć stanowisko najprawdopodobniej starszym specjalistą ratownikiem. (jeżeli dobrze zrozumiałem) to dajmy nap. jeżeli ja mam nurka MSW i obecne stanowisko moje jest st.ratownik ,nurkuje juz od roku 1996 roku to nie mogę liczyć na stanowisko np.(no nie wiem) mł.specjaliste, na cokolwiek .No nie to już przekracza rozumowania słowa specjalista

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 03, 2007, 17:37:15 »
Wymaganiami dla każdego stanowiska są: odpowiednie kwalifikacje i staż.
Niebawem nawet jeśli będziesz je posiadać, ale służyć będziesz w jrg, to maksymalnie dostaniesz st. specjalistę ratownika.
Bo specjaliści wg komendy głównej mogą być jedynie na 8 godzinach (jeśli projekt wejdzie w życie). I z czasem rzeczywiście tak będzie, bo strażak np. w ośrodku szkolenia na stanowisku st. wykładowcy może mieć 11 grupę, a podejrzewam że ośrodki szkolenia nie będą się bardzo bronić przed ludźmi, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę i umiejętności.

Jestem świadom, że temat specjalisty na podziale dla większości nie jest ważny. Ale czasem są akcje, gdzie bez specjalisty ciężko. Oczywiście dla decydentów może to być mało istotne - nie oni są przy zdarzeniach, a jeśli nawet, to dojeżdżają w chwili, gdy całość jest już pod kontrolą i wiadomo co robić.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2007, 12:47:36 »
Może ktoś pokusi się o przeanalizowanie, czy wspomniany starszy specjalista ratownik jwchodzi w skład tzw. pionu dowódczego? Czy można mu przypisać w zakresie obowiązków czynności dowódcze ?

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 06, 2007, 13:20:41 »
Cytuj
Czy można mu przypisać w zakresie obowiązków czynności dowódcze ?
Ja myślę, że nie tylko?!  :wacko: A sprzątanie?  :mellow:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Grzechu102

  • Strażnik...
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 07, 2007, 08:58:59 »
Witam!!!
Panowie - etat st. specjalista ratownik funkcjonuje w JRG , które mają dodatkową specjalizacje - np. GPR (Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza). Jest to stanowisko na 7 grupie uposażenia . Jeśli chodzi , czy to jest stanowisko funkcyjne - to zależy od jego bezpośredniego przełożonego - jaki będzie miał zapis w zakresie czynności. W nazwie stanowiska nie ma słowa dowódca - toteż zależy jaki dostanie zakres obowiązków.
Pozdrawiam
Strażak z podziału. :wacko:

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 07, 2007, 09:11:58 »
Grzechu, Ty bardzo dobrze myslisz, ale nie zrozumiałes intencji pytania. Chodzi bowiem o to, że w wyniku reorganizacji niektórzy strażacy tracą dotychczasowy etat "specjalisty" (przypomnę, że wymagani kwalifikacyjne dla tego stanowiska: wykształcenie wyższe, kilka lat pracy (nie pamiętam w tej chwili ile konkretnie). często była to furtka, aby móc dać ludziom wyższą gupę od d-cy sekcji (szczególnie jesli jeden z nich ze wzgl. na kwalifikacje własnie mógł zastepować d-cę zmiany) i na tych stanowiskach byli mianowani i absolwenci studiów cywilnych i SGSP (więc nieważne kogo to dotyczy, chodzi o fakt). W wyniku reorganizacji zlikwidowano te stanowisko na JRG, a w związku z tym dotychczasowi specjaliści spadają na pierwsze wolne stanowisko na zmianie. często będzie to "starszy specjalista ratownik" i tu zaczyna się właśnie dylemat, czy to stanowisko jejst stanowiskiem dowódczym jak:d-ca zastepu, jak d-ca sekcji, jak d-ca zmiany? Dodam, że jest to grupa równorzędna do d-cy sekcji, ale przeciez nie od grupy to zależy, bo księgowa ma naogół wyższą grupę..
Jesli jest ktos dobrze zorientowany to niech się wypowie, bo sam jestem ciekaw?
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 08, 2007, 09:05:01 »
Właśnie, że wg projektów uposażenia nie jest to grupa równorzędna d-cy sekcji.
St. specjalista ratownik będzie na 7, a d-ca sekcji ma skoczyć oczko wyżej na 8.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: starszy specjalista ratownik
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 08, 2007, 13:13:25 »
st.operator sprz. spec. jest na grupie d-cy zastępu, czy automatycznie czyni to z niego d-cę? O to chodziło mi w pytaniu. Idąc tokiem rozumowania o zapisie w zakresie obowiązków, stażyście też można by to było wpisać.