Autor Wątek: Urlop okolicznosciowy - min. urodzenie sie dziecka itp.  (Przeczytany 2094 razy)

Offline robin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Urlop okolicznosciowy - min. urodzenie sie dziecka itp.
« dnia: Styczeń 12, 2007, 22:41:47 »
Witam
Nie wiem jak wyglada u Was udzielanie urlopow okolicznosciowych ale z tego co sie spotkalem w roznych rejonach Polski jest to roznie interpretowane i to zazwyczaj na niekorzysc tych pracujacych w systemie zmianowym. Prosze o wyrazanie swoich opinii na ten temat.
Chce tu takze przytoczyc otrzymana opinie w przedmiotowej sprawie z Departamentu Prawa Pracy:
"Departament Prawa Pracy uprzejmie informuje, ze pracownikowi korzystajacemu ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni lub 1 dzien na podstawie par 15 rozporzadzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996r. w sprawie sposobu usprawiedliwienia nieobecnosci w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnien od pracy (Dz.U. nr 60 poz 281) zatrodnionego w systemie czasu pracy, ktorego dniowka robocza zgodnie z obowiazujacym go grafikiem wynosi 24 godziny - przysluguja dni wolne (2 dni - 48 godzin badz 1 dzien - 24 godziny; 2 lub 1 dzien wynikajacy z grafiku razy 24 godziny).
W sytuacji gdy pracownikowi urodzi sie dziecko w dniu wolnym od pracy wynikajacym z jego grafiku to zwolnienie w wymiarze 2 dni w tej sytuacji przysluguje w najblizsze dni pracy tego pracownika wynikajace z jego harmonogramu pracy."
Pozdrawiam - Robin

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Urlop okolicznosciowy - min. urodzenie sie dziecka itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2007, 15:50:53 »
Prosze o wyrazanie swoich opinii na ten temat.
Nie wiem jak to powinno wyglądać ale ja wykorzystałem ten urlop w zasadzie kiedy było mi wygodnie i nikt nie robił problemów.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Urlop okolicznosciowy - min. urodzenie sie dziecka itp.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2007, 22:14:06 »
Nie ma obowiązku "odebrania" rzeczonych dwóch dni ciurkiem. Mozesz wziąć np 1 dzień, kiedy odbierzesz przychówek ze szpitala, a po jakimś czasie kolejny dzień na załatwianie spraw urzędowych.
Cytuj
W sytuacji gdy pracownikowi urodzi sie dziecko w dniu wolnym od pracy wynikajacym z jego grafiku to zwolnienie w wymiarze 2 dni w tej sytuacji przysluguje w najblizsze dni pracy tego pracownika wynikajace z jego harmonogramu pracy
Dziecko może urodzić się również w święta, po południu i nad ranem. To nie ma znaczenia.
A dwa dni przysługują i nikt tego nie może zakwestionować.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline JP112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Urlop okolicznosciowy - min. urodzenie sie dziecka itp.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2007, 13:43:07 »
Termin wykorzystania zwolnienia na okoliczność urodzenia się dziecka zależy tylko i wyłącznie od samego strażaka i może być np. wykorzystane w dniu wypisu dziecka ze szpitala lub np. w dniu odbioru aktu urodzenia z USC

Offline robin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Urlop okolicznosciowy - min. urodzenie sie dziecka itp.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 18, 2007, 13:36:17 »
Nie wiem jak jest w waszych Komendach ale sa takie Komendy gdzie jeden dzien urlopu okolicznosciowego traktuja jako 8 godzin czyli dla zmianowych dostajesz np. 16 godzin wolnego a na 8 do pracy albo uzupelnic nadgodzinami. W tej kwestii prosilem o opiniie

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Urlop okolicznosciowy - min. urodzenie sie dziecka itp.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 18, 2007, 17:23:36 »
U mnie 2 dni ok. to 1 służba i nikt nie robi problemu kiedy go wybrać.