Autor Wątek: Ile kosztuje ksrg?  (Przeczytany 3663 razy)

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Ile kosztuje ksrg?
« dnia: Styczeń 11, 2007, 17:05:37 »
witam, przeszukałem całe forum i nie mogę znaleźć czy gmina ponosi jakieś koszty przy wstąpieniu jednostki OSP do KSRG. Z tego co wiem to żadnych jedynie jest więcej wyjazdów, mógłby to ktoś potwierdzić? I jakie muszę uczynić pierwsze kroki żeby przyłączyć się do systemu?
dodam że spełniamy wymagania sprzętowe.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Ile kosztuje ksrg?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2007, 18:01:41 »
co do kosztów to raczej zadnych nie ma bo to umowa pomiedzy komendantem PSP wójtem i OSP
o to zeby jednostka była włączona powinien starać się komendant powiatowy PSP, bo on odpowida za organizacje systemu na terenie powiatu, co do sprzetu to ą na to wytyczne, ale idzie przede wszystkim o rodzaj i ilość pojazdów nie jestem w stanie powiedziec dokładnie ale są na to wytyczne. czy będzie więcej wyjazdów? niekoniecznie, po prostu terenem dzialania bedzie teren powiatu a nie jak dotąd gminy

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Ile kosztuje ksrg?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2007, 18:45:43 »
witam, przeszukałem całe forum i nie mogę znaleźć czy gmina ponosi jakieś koszty przy wstąpieniu jednostki OSP do KSRG. Z tego co wiem to żadnych jedynie jest więcej wyjazdów, mógłby to ktoś potwierdzić? I jakie muszę uczynić pierwsze kroki żeby przyłączyć się do systemu?
dodam że spełniamy wymagania sprzętowe.
Bezpośrednich kosztów nie ma ale są pośrednie wiecej wyjazdów to i wiecej powinno byc kasy z gminy ale tez jest dodatkowa kasa dla OSP za przynależność w systemie.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Ile kosztuje ksrg?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2007, 19:03:06 »
no jest, w zeszłych latach chyba było to jakieś 8 tyś na jednostke rocznie

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Ile kosztuje ksrg?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2007, 20:21:45 »
no jest, w zeszłych latach chyba było to jakieś 8 tyś na jednostke rocznie

 To zależy od kilku czynników nasi z "systemu" w tym roku dostali 5 tyś. jednym z czynników jest ilośc wyjazdów.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Ile kosztuje ksrg?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2007, 08:16:16 »
Do KSRG włącza się jednostki duże, z reguły co najmniej dwusamochodowe, które miały dużo wyjazdów również przed włączeniem do systemu.  Te jednostki kosztują sporo niezależnie od tego czy są w systemie, czy nie.  Poważniejsza zmiana to teren działania. Dla jednostek nie włączonych do systemu jest to własna gmina, dla włączonych jest to powiat. Ale i tak PSK ma prawo dysponować każdą OSP poza gminę i włączenie niewiele tu zmienia. Druga różnica to zakres prowadzonych działań ratowniczych. Na naszym terenie OSP pozasystemowe uczestniczą głównie w gaszeniu pożarów.  Jednostka włączona do KSRG powinna być przygotowana sprzętowo i szkoleniowo do innych rodzajów działań, zwłaszcza ratownictwa technicznego i udzielania pierwszej pomocy. To już może trochę kosztować.  Ale z drugiej strony OSP włączona do systemu otrzymuje dotację od państwa, która w części równoważy zwiększenie kosztów. Potwierdzam to co mówili inni, że gmina nie ponosi żadnych kosztów wstąpienia do KSRG oprócz zwiększenia kosztów utrzymania OSP. Na naszym terenie jednak wymagana była zgoda gminy.  Umowę o wstąpieniu do KSRG podpisywały władze OSP, burmistrz i Komendant Powiatowy PSP. Pewnie tak było wszędzie.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Ile kosztuje ksrg?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2007, 14:00:30 »
Z tymi kosztami jakie ponosi gmina to jest różnie i chyba bardziej gminie opłaca się utrzymywać jednostke mobilną włączoną do KSRG, która dostaje dodatkowo kase za przynależność do systemu. Podam przykład mojej gminy w której jest osiem jednostek w czym dwie są w KSRG. Każda jednostka dostaje po 7 tys zł, a te z KSRG 10 tys zł. Jednostki z KSRG są zawsze dysponowane do zdarzenia, a pozostałe zależnie od sytuacji. Te dwie OSP załatwiają ok. 90 % zadarzeń samodzielnie lub wspólnie. Z ekonomicznego punktu widzenia utrzymanie pozostałych troche się nie opłaca, ale OSP jest stowarzyszeniem które może utworzyć prawie każdy ( minimum 15 osób, odpowiedni wiek), a gmina musi już zadbać o wyposarzenie tej jednostki. Myśle że u mnie w gminie jak by było 5 jednostek OSP  to też by starczylo.

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Ile kosztuje ksrg?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2007, 20:56:55 »
Do michal2225

Bum na włączanie OSP do KSRG był notowany w latach 90-ych ub. stulecia.
Praktycznie, czy dana jednostka zostanie wytypowana i zawnioskowana przez Komendanta Wojewódzkiego  PSP o włączenie, decyduje szereg czynników. Przez KP PSP są dokonywane oceny, analizy operacyjnego zabezpieczenia terenu. Uwzględnia się między innymi sieć jednostek OSP w danej gminie, powiecie, włączonych – będących już w KSRG. Występujące w danym rejonie zagrożenia pożarowe i inne miejscowe, dominujące i specyficzne zagrożenia. Sieć jednostek PSP, powierzchnia chroniona, czasy dojazdów itp.
Był taki okres, że priorytet do włączania miały jednostki powszechnie nazywane gminnymi, tj. z miejscowości gdzie ma siedzibę UG, ale nie jest i nie było to regułą. Liczyły się czynniki operacyjne, oczywiście aktywność samej jednostki i „sprzyjający klimat”.
Zasady, szczegółowe warunki i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego  reguluje z rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 września 1998 r. w sprawie zakresu,. (Dz. U. z dnia 22 września 1998 r.)
§ 1. Do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zwanego dalej "systemem", mogą być włączane jednostki ochrony przeciwpożarowej, zwane dalej "jednostkami", których siły i środki przewidziane są do użycia w planach działań ratowniczych po spełnieniu warunków, o których mowa w § 2.
§ 2. 1. Do systemu może zostać włączona jednostka, która posiada:
  1)  co najmniej dwa średnie lub ciężkie samochody pożarnicze,
  2)  wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę co najmniej dwóch samochodów pożarniczych,
  3)  skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania,
  4)  urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych
oraz która pozostaje w stałej gotowości do podejmowania działań ratowniczych.
2. Do systemu może być włączona także jednostka, która nie spełnia warunków wymienionych w ust. 1, jeśli jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie działań ratowniczych.
3. Ocenę warunków, o których mowa w ust. 1, przeprowadza właściwy miejscowo komendant rejonowy (czyt. aktualnie miejski/powiatowy) Państwowej Straży Pożarnej.
§ 3. 1. Włączenie jednostki do systemu jest poprzedzone zawarciem porozumienia między właściwym miejscowo komendantem rejonowym Państwowej Straży Pożarnej, podmiotem tworzącym jednostkę oraz tą jednostką. ...
Jeżeli chodzi o utrzymanie, to jak sam doskonale wiesz generalnie jednostki OSP pozostają na garnuszku samorządów lokalnych. Natomiast z budżetu państwa za pośrednictwem Komendanta Głównego PSP corocznie są przyznawane dotacje finansowe na wsparcie funkcjonowania OSP w KSRG, które to są przekazywane, po przeprowadzeniu określonej procedury, do KW PSP i dalej na rachunek OSP lub UG, z określeniem celów na co może ta kasa być wydana. Wydatkowanie kasy niezgodne z tezami zawartymi we wnioskach może skutkować jej zwrotem w całości lub częściowo bądź wstrzymaniem lub pomniejszeniem wysokości w następnym roku.
Przyznana kwota na daną jednostkę zależy od kilku czynników, które są przyjęte w danym województwie, jak np.:
Ilość wyjazdów w poprzednim roku, minusowe pkt za przypadki niewyjechania do działań,
Zakres prowadzonych działań, czy realizuje – rozwijają się w kierunku działań ratownictwa technicznego, drogowego, przygotowanie do ratownictwa medycznego. Ilość działań na terenie własnej gminy i poza, ilość działań samodzielnych itd.
Stan środków ochrony indywidualnej strażaków. Uzyskane oceny podczas przeglądów technicznych i prowadzonych inspekcji.
Ilościowy strażaków, przedziały wiekowe członków, stan wyszkolenia.
Nie wszystkie kwestie proceduralne tu zawarłem, ale z grubsza tak się mają te zagadnienia. Pozdrawiam.

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Ile kosztuje ksrg?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2007, 22:57:31 »
Dzięki koledzy za odpowiedzi mam już jakiś zarys KSRG niedawno zmieniła się u mnie władza, wszystko idzie w dobrym kierunku ku rozwojowi mojej jednostki. Jak dotąd wszystko stało w miejscu a nawet się cofało, w przeciągu kilku lat więcej ludzi odeszło z OSP niż się zapisało. Mam nadzieję że uda mi się dokonać pozytywnych zmian, czas pokaże. Pozdrawiam wszystkich druhów.

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Ile kosztuje ksrg?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2007, 23:06:11 »
dokładnie wiarus dobrze to przedstawiles w ubieglym roku z ksrg otrzymalismy pewna kwote na remont naszego jelonka i byla to kwota celowa na to mielismy wydac i koniec nie mozna na co innego ale dobre i to .pozdrawiam .