Autor Wątek: SZKOLENIE INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ  (Przeczytany 2800 razy)

Offline as344

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
SZKOLENIE INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
« dnia: Styczeń 11, 2007, 14:36:03 »
Pytanie moje związane jest z tematem.

Jestem podoficerem PSP i czy muszę robić Kurs na Inspektora ochrony ppoż.         
W programie ściągniętym ze strony Szkoły SA PSP w Poznaniu przeczytałem że:

WARUNKI PRZYJĘCIA NA SZKOLENIE:
1.  SKIEROWANIE NA SZKOLENIE W PRZYPADKU KIEROWANIA Z ZAKŁADU PRACY
2.  WYKSZTAŁCENIE ŚREDNIE
3   BRAK ZAWODOWEGO PRZYGOTOWANIA POŻARNICZEGO

Chcę prowadzić szkolenia z ppoż i czy taki kurs jest mi potrzebny.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 611
Odp: SZKOLENIE INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2007, 11:09:41 »
Do prowadzenia szkoleń nie potrzebujesz tego kursu. Jest to kurs dla osób, które wykonują czynności jako Inspektor ds. p.poż. na terenie zakładu pracy.

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: SZKOLENIE INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2007, 14:18:20 »
Jeżeli porywasz się do prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, to musisz sobie uświadomić swoją wiedzę na tematy pożarnicze, szczególnie całość zagadnień prewencyjnych, warunki techniczne w budownictwie, kwestie zagrożeń w danej branży. Gdybyś był nawet najwybitniejszą jednostką wśród podoficerów – musisz zdać sobie sprawę, że nie od razu zostaje się dobrym wykładowcą, nie każdy strażak urodził się dydaktykiem. Sam wiesz, że kiedy przychodzą dzieciaki do JRG, to nie każdemu z łatwością wychodzi opowiadanie o straży, o sprzęcie, o jej dzielnych poczynaniach itd. Czy aktualnie jesteś w stanie pójść do danej firmy i wyłożyć u nich wszelkie tajniki zagrożenia, np. w stacji paliwowej, parametry i niuanse techniczne, w zakładzie stolarskim, w bazie transportowej, w obiektach szpitalnych itd.  Na szkoleniach zetkniesz się z fachowcami od budownictwa, elektrykami, technologami itp. w danej branży, którzy też maja wiele wątpliwości i pragną szeregu rzeczy się dowiedzieć. Bajek im opowiadać nie będziesz, oni oczekują merytorycznych odpowiedzi, lub ukierunkowania ich na właściwą ścieżkę postępowania. Jeżeli jesteś neptyk, to szybko zweryfikują Twoje wiadomości, jesteś spalony na stracie, nie wspomnę o fatalnym samopoczuciu.
Jak zgłębisz wiedze prewencyjną - to dopiero dojdziesz do wniosku jak mało wiedziałem na ten temat. Do wiedzy prewencyjnej i umiejętności nauczania, umiejętności przekazywania określonych wiadomości dochodzi się z czasem. Na dobrą opinię prowadzącego zajęcia i szacunek pracuje się latami i wówczas funkcjonujesz w tych kręgach. Gdy zaliczysz kilka falstartów żadna z firm nie pamięta o takim nazwisku.
To są moje tezy do Twoich wątpliwości, czy powinieneś odbyć szkolenie dla prowadzących sprawy ochrony przeciwpożarowej. Oczywiście decyzja należy do Ciebie.

Offline aspirantka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: SZKOLENIE INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2007, 20:48:23 »
Z kursem podoficerskim to trochę za mało żeby szkolić z zakresu ppoż, jeszcze musisz sam trochę się poduczyć.

Offline as344

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: SZKOLENIE INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2007, 18:06:26 »
Interesuje mnie tylko szkolenie ppoż w ramach szkolenia bhp okresowego

Offline yankes23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: SZKOLENIE INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 18, 2007, 10:33:28 »
Jeżeli chodzi o szkolenie ppoż. to zgadzam sie w zupełności z Wiarusem ale zapomniał napisać o najważniejszym:
Do prowadzenia szkolenia przeciwpożarowego uprawnione są osoby określone w par. 3 pkt. 2 rozp. MSW i A z dnia 3 grudnia 1998 r w sprawie wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, (Dz. U nr 159 poz.1050) - oficerowie, aspiranci Państwowej Straży Pożarnej lub osoby z wykształceniem wyższym lub średnim technicznymi ukończonym kursem w szkołach lub ośrodkach Państwowej Straży Pożarnej.
Według mnie takie same powinna spełniać osoba szkoląca z zakresu ppoż. w ramach szkoleń BHP.

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: SZKOLENIE INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2007, 13:04:10 »
yankes23
masz rację, ale w międzyczasie to rozporządzenie, o którym wspominasz uległo zmianie, a mianowicie:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. nr 215, poz. 1823 z dnia 31 października 2005 r.)

Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 grudnia 1998 r. w sprawie wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych oraz dotyczących warunków fizycznych i psychicznych osób zatrudnionych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, a także w zakresie kwalifikacji zawodowych innych osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 159, poz. 1050), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 3 ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 100, poz. 835).

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: SZKOLENIE INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2007, 13:54:43 »
Do as344
Czy szkolenie ppoż. w ramach szkolenia okresowego BHP wymaga mniejszej wiedzy pożarniczej?. Przecież szkolenia uzupełniające są przeprowadzane różnym grupom zawodowym. Np. mistrzom produkcji, wydziałów, sekcji utrzymania ruchu itp.
Czy bez odpowiedniego przygotowania jesteś w stanie omówić przykładowo następującą tematykę, z którą zetkniesz się podczas takich szkoleń.
„chcieć to nie znaczy móc”.
W wielu firmach szkoleniowych, do prowadzenia wykładów konieczne jest przedstawienie przeszkolenia lub uprawnień pedagogicznych.
Powtórzę, że naprawdę należy być dobrze przygotowanym merytorycznie, aby porywać się do prowadzenia szkoleń. Co prawda „nie święci garnki lepią” i jeżeli osiągniesz pewien zasób wiedzy, to niewykluczone, że spełnisz swoje zamarzenia.
Podaję Ci przykładowe tematy zawarte w programach szkoleń okresowych, z którymi stykałem się, lub od czasu do czasu stykam w firmach szkoleniowych, zakładach pracy i instytucjach itp.. Oceń sam czy po kursie podoficerskim, gdzie jest tylko namiastka zagadnień profilaktycznych i w dodatku jest to na ogół, w stosunku do elewów, traktowane ulgowo, jesteś w stanie należycie to omówić, skomentować itd.
1. Podstawowe akty prawne normujące ochronę ppoż., w tym odnoszące się do danej branży.
2. Zasady ochrony przeciwpożarowej w !!!, obowiązujące wytyczne i instrukcje
3. Główne czynniki zagrożenia pożarowego, przyczyny powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów.
4. Wskazania przeciwpożarowe, zadania i obowiązki pracowników w zakresie  zapobiegania pożarom.
5. Zasady postępowania, zachowania się w przypadku powstania pożaru.
6. Zagrożenie zdrowia i życia pracowników, użytkowników itp. podczas pożaru, a zabezpieczenie warunków ewakuacji. Zasady przeprowadzania ewakuacji.
7. Stałe urządzenia gaśnicze, ich rola i zadanie. Podręczny sprzęt gaśniczy, zasady praktycznej obsługi i użycia.
Oczywiście ww. zagadnienia nie wyczerpują całości tematyki, inne są zagadnienia np. personelowi medycznemu w szpitalach, kadrze inżynieryjno technicznej w firmach produkcyjnych, ale wszystkiego nie odkryję, bo do pewnych kwestii należy dojść samemu.
To lepiej smakuje i daje większa satysfakcję.