Autor Wątek: kto dowodzi?  (Przeczytany 14783 razy)

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
kto dowodzi?
« dnia: Styczeń 05, 2007, 19:13:25 »
mam pytanie w działaniach prowadzonych przez OSP dowodzi naczelnik czy przybyły na miejsce zdażenia komendant gminny może przejąć dowodzenie ? dalszą chierarchię znam, tylko nurtuje mnie to pytanie?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2007, 19:21:27 »
oczywiście że może, ale chyba w takim przypadku powinno się liczyć doświadczenie a nie funkcja w strukturach związku

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2007, 19:22:10 »
Może, ale nie musi.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2007, 19:28:32 »
miałem kiedyś takiego komendanta gminnego, któremu ówczesny komendant rejonowy sie nie wcinał w dowodzenie, a teraz... biurokrata, aż żal patrzeć...

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2007, 19:36:53 »
Zdarza się nam, kiedy dowódca zastępu z JRG po dojeździe na miejsce akcji, w której bierzemy udział od początku i zapoznaniu się z sytuacją pozostawia dowodzenie dotychczasowemu dowódcy akcji (z mojej OSP).
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2007, 19:43:05 »
chodziło mi raczej o prawne przejęcie dowodzenia bo z tego co ja się doczytałem to od dowódcy akcji OSP przejmuje pierwsza przybyła PSP nie ma tam wzmianki że od naczelnika przejmuje komendant gminny brodząc dalej to od niego mógłby przejąć akcję komendant powiatowy

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2007, 19:46:34 »
komendant powiatowy to juz funkcja w PSP
faktycznie jest taki zapis, ale powtarzam powinno liczyc sie doswiadczenie i zdrowy rozsądek

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 05, 2007, 20:15:11 »
Do michal2225

Rozporządzenie Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. (Dz. U. nr 111, poz. 1311, z późn. zm.)
§ 25. 1. Uprawnionymi do kierowania interwencyjnego są w kolejności:
1) dowódca zastępu,
2) dowódca sekcji,
3) dowódca zmiany,
4) strażak wyznaczony przez komendanta, kierownika lub szefa jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu.
2. W sytuacji gdy na miejscu zdarzenia są tylko siły systemu nie będące jednostkami ochrony przeciwpożarowej, kierującego działaniem ratowniczym wyznacza dyżurny powiatowego (miejskiego) stanowiska kierowania, jeśli nie określa tego plan ratowniczy danego powiatu.

§ 26. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć w kolejności:
1) uprawniony dowódca z jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania,
2) strażak wyznaczony przez komendanta jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu, o której mowa w art. 15 pkt 1a-4a ustawy,
3) strażak wyznaczony przez komendanta powiatowego (miejskiego).
2. Kierowanie interwencyjne może przejąć również:
1) naczelnik ochotniczej straży pożarnej, właściwej dla miejsca zdarzenia, jeżeli w działaniu ratowniczym biorą udział tylko ochotnicze straże pożarne włączone do systemu,
2) komendant, kierownik, szef bądź inny kierujący, jeżeli w działaniu ratowniczym biorą udział tylko siły i środki jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu, o której mowa w art. 15 pkt 1a-4a ustawy.

Zasady przejmowania kierowania działaniem ratowniczym.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym;
Kierowanie działaniem ratowniczym rozpoczyna się z chwila przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych sił z jednostki.
Kierowanie działaniem ratowniczym są obowiązani przejąć w kolejności:
1) dowódca zastępu,
2) dowódca sekcji
3) dowódca plutonu,
4) strażak uprawniony przez komendanta, kierownika lub szefa jednostki,
5) strażak uprawniony do kierowania taktycznego
Kierującym jest pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca z jednostki, do czasu przybycia osoby posiadającej uprawnienia do przejęcia kierowania.
W przypadku przybycia jednostek ochotniczych i zawodowych, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej.
W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania.

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 05, 2007, 23:00:12 »
tak wiarus właśnie w tej ustawie znalazłem że dowodzenie może przejąć naczelnik a nie komendant gminny a wcześniej były wypowiedzi że komendant może przejąć dowodzenie od naczelnika i właśnie dlatego mam dylemat, w moim środowisku zdania są podzielone a przepisy powinny być jasne. w przypadku źle poprowadzonej akcji przez komendanta ktoś może przyczepić się do naczelnika dlaczego oddał dowodzenie osobie nieuprawnionej.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2007, 22:11:24 »
Komendant Gminny nie może przejąc dowodzenia , bo nie jest to zapisane w przepisach .
 

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 06, 2007, 22:39:53 »
W zeszłorocznym (o ile dobrze pamietam bo nie mogę znaleźć tego artykułu) STRAŻAKU był krótki artykuł na ten temat, gdzie stwierdzono, że komendant gminny może przejąć dowodzenie. Uważam, że jest w tym jakaś logika. Myślę, że problem jest w wyszkoleniu poszczególnych osób funkcyjnych. Nie umiejszając nikomu umiejętności i doświadczenia (sory jeśli się ktoś poczuł urażony) często się zdarza, że osoby sprawujące funkcje komendanta gminnego, naczelnika a nawet dowódcy nie posiadają ukończonych żadnych szkoleń w tym zakresie. A w sumie komendant gminny w myśl wytycznych systemu szkolenia powinien mieć na pewno ukończony kurs dowódców. Ale jak jest z organizacją takich szkoleń chyba nie trzeba przypominać. Dlatego koledzy maja rację. Powinno się liczyć doświadczenie i zdrowy rozsądek.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 07, 2007, 19:22:08 »
Witam

Był artykół dotyczący tego problemy. Autor artykółu zaznaczył w nim, że jest to tylk daleko posunięta interpretacja, według mnie błędna nadinterpretacja. Ja nie widzę, żadnych podstaw prawnych do tego by komendant gminny ZOSP mógł przejąć dowodzenie od kogokolwiek.
Związek jednak chciałby to zmnienić, narazie z mizernym skutkiem.

Pozdrawiam

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 08, 2007, 07:53:06 »
Potwierdzam, na razie nie ma żadnych podstaw prawnych aby komendant gminny dowodził akcjami ratowniczymi. Komendant jest funkcyjnym związku OSP a związek nie bierze udziału w akcjach.  Widziałem dwa projekty przepisów, które to uprawnienie komendantowi dają ale na razie żaden z nich nie wszedł w życie.  Regulaminy związku nie są wystarczającą podstawą prawną do przejęcia dowodzenia. Co na przykład komendantowi z zapisu regulaminowego, że ma prawo do wynagrodzenia, w ramach istniejącego systemu prawnego, jeżeli ten system prawny nie przewiduje żadnych form wynagrodzenia i żaden burmistrz czy wójt legalnie nie może komendantowi płacić.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 08, 2007, 10:29:36 »
Nie wiem czy to coś wyjaśni ale szukałem.

II. Wymagania związane z funkcja komendanta gminnego
1. Wiek 25 do 60 lat.
2. Wykształcenie średnie ( w uzasadnionych warunkach zasadnicze).
3. Obowiązkowa przynależność do ochotniczej straży pożarnej
z członkostwem czynnym.
4. Wyszkolenie pożarnicze: kurs dowódców OSP i kurs komendantów
gminnych lub wyszkolenie strażaka Państwowej Straży Pożarnej
uzupełnione szkoleniem uzupełniającym dla komendanta gminnego.
5. Stan zdrowia odpowiadający wymaganiom dla członków OSP biorących
bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
6. Autorytet wśród członków OSP.
IV. Uprawnienia komendanta gminnego.
1. Kierowanie działaniami ratowniczymi w zakresie jakim umożliwiają to
obowiązujące przepisy.
7. Za realizacje zadań powierzonych komendantowi gminnemu przez gminę
może on otrzymywać wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
8. Komendant gminny może być wyposażony na koszt gminy
w umundurowanie i środki ochrony indywidualnej określone w załączniku
nr 1 do niniejszych wytycznych.

Wykaz umundurowania i środków ochrony indywidualnej
przysługujących komendantowi gminnemu
1. Ubranie specjalne ochronne
2. Ubranie koszarowe
3. Rękawice specjalne
4. Buty specjalne skórzane
5. Hełm strażacki
6. Dres bawełniany
7. Latarka
8. Mundur wyjściowy
9. Kurtka
10. Czapka rogatywka
Czas użytkowania – 5 lat


Jest to część tekstu o Komendancie Gminnym. A jak jest w praktyce. Sami to wiemy.

pozdro





Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 08, 2007, 13:55:11 »
To co przedstawiłeś jest to tylko zarządzenie ZOSP

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 08, 2007, 15:32:11 »
A zarządzenie nie jest aktem prawnym powszechnie obowiazujacym, dotyczy tylko ZOSP. Wiec z tymi uprawnieniami komendanta gminnego jest jak widać problem. Nasze prawo jest takie jakie jest. U mnie nie ma tego problemu bo naczelnicy z reguły są kierowcami. Wiec problem przejmowania dowodzenia od naczelnika odpada. A reszta podchodzi do tego w ten sposób, ze skoro zjawił sie komendant gminny to jest komu dowodzić. W mojej ocenie w takich sytuacjach najważniejsze jest aby komendant gminny był dowódcą, miał jakieś doswiadczenie i miał głowę na karku. Wtedy sobie da radę. No ale jeśli w gminach są tacy komendanci gminni, jak w sąsiedniej mojej gminie, gdzie przez kilka lat komendantem był 80-latek, który był tylko figurantem, to nic nie pomoże. No i następna sprawa. czy komendanci gminni chcą tak bardzo przejmować dowodzenie i czy jest sens przekazywanie im tego dowodzenia. Tu każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli jade ze swoją jednostką i jadę jako dowódca to wtedy mogę wystąpić jako komendant gminny. Ale jeśli jade jako szeregowy strażak (a to też sie zdarza) to nich sobie równiez i inni podowodzą. Gdzieś sie tego musza nauczyć. Oczywiście, najlepszym sposobem byłoby zmienić akt prawny regulujacy to zagadnienie. Ale patrząc obiektywnie to może dopiero za parę lat się tego doczekamy ale nie dzisiaj.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 08, 2007, 17:58:55 »
A mnie się nasuwa takie pytanie odnośnie tego, co napisał kwas.
Czy w naszych jednostkach ci którzy chcą dowodzić  mają odpowiednie przeszkolenie? Kursy dowódców, naczelników itp. A co z wiekiem trzeba przecież spełniać jakieś kryteria  no i być czynnym strażakiem. Jeżeli nie to przecież jeszcze zostaje funkcja honorowego członka zarządu. Myślę że rozpoczęty wątek wiąże się z jakimś konkretnym przykładem gdzie nastąpiło poróżnienie Naczelnik – Komendant. Kto ważniejszy.

pozdro

Ps.Dokumenty do kontroli proszę. He hehe :huh: :angry:

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 08, 2007, 22:01:35 »
krzysiek 998 i tu masz  racje  w naszych jednostkach  jast  za  mało  przeszkolonych  dowódców
naczelników  ale  i  mało  szkoleń  przeprowadzanych jast przez  PSP .Mam do przeszkolenia 20
młodych  i od roku  nie można się doprosić o przeprowadzenie szkolenia I stopnia , a co tu mówić
o szkoleniach  na dowódców i naczelników.

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 08, 2007, 22:18:48 »
Witam Krzysiek998 ten wątek rozpoczołem z tego powodu, ażeby od pomyłki się uchronić. Nie miałem żadnej ścinki z komendantem i mam nadzieję, że nie będę miał, pytam tak na wszelki wypadek. Może dwa słowa wyjaśnienia jestem naczelnikiem w OSP a jednocześnie st. ratownikiem w PSP ukończyłem kurs podoficerski. Naczelnikiem jestem od niedawna wielu żeczy jeszcze nie wiem z natury jestem dociekliwy dlatego pytam. Dziękuję wszystkim za opinie.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 09, 2007, 06:14:48 »
Naczelnik darek, jak się możesz doprosić szkolenia od PSP jak oni zajmują się własna reorganizacją. Jak ją skończą to będzie sezon na wiosenne nieużytki, potem nastanie sezon na letnie pożary lasów a potem na jesienną powódź i znów nie będzie kiedy szkolic osp. Ludzie czekajacy na szkolenia to zmora chyba wszystkich, a na pewno już większości jednostek. U mnie w ciągu 10 lat wyszkolono tylko 6 dowódców. Ostatni kuirs odwołano ze względu na zmianę systemu szkolenia. Szkolenie dowódców przeszło pod komendy wojewódzkie a tam jest jeszcze gorzej się czegos doprosić. I tak mam 1 naczelnika nawet bez kursu szeregowych. I dobrze że chłop się stara i pyta i chce. I tym nadrabia. Ale nie tak to powinno być. A szara rzeczywistość jest taka że ludzie jeżdżą bez przeszkolenia, dowodzą strażacy bez uprawnień dowódców, pierwszej pomocy udzielają chłopaki bez ukończonego kursu ratownika medycznego. a nad tym wszystkim panują komendanci gminni którzy nie mogą się doprosić o żaden kurs dla siebie. Ale w straży się potrafi i w straży się robi dlatego to się kręci. Ale nie tak to powinno być. Dlatego osobiście wyszedłem z założenia że trzeba stworzyć włąsny wewnętrzny system szkolenia i próbować szkolić ludzi we własnym zakresie. Lepszy rydz niż nic a szkoleń nigdy dość.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 09, 2007, 11:32:54 »
Witam!
michal2225 Moje zdanie jest takie. Jeżeli jako strażak zawodowy a zarazem Naczelnik jesteś przy zdarzeniu dowodzenie zostawił bym tobie. Nie wiem jakie szkolenia itp.ma twój Komendant Gminny. Na zdrowy rozsądek tak bym zrobił. A my robimy to wten sposób że jest zazwyczaj dwóch dowodzących przy większym zdarzeniu ( a nie jest to KG) jest jakaś koordynacja działania ale to są lata praktyki. Jeden działa drugi na przykład dysponuje i prowadzi łaczność radiową. Jest współpraca przecież tyle jest do zrobienia jeden nie da rady być wszędzie. Pisząc to miałem na myśli pożary gospodarstw, mieszkań, wypadki. Jesteśmy jednostką załatwiającą wiele zdarzeń samodzielnie na naszym terenie. No i znowu pojawia się to słowo zaufanie które ma PSP. W naszych szeregach jest kilku strażaków pracujących w PSP i to "owocuje"


pozdro

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2007, 17:27:06 »
kwas i tu się zgadzam w 100% z twoją wypowiedzią ja zaczołem szkolić młodych we  własnym  zakresie w 2006 r.jeśli w końcu doczekam się szkoleń I i II stopnia to już będą kumali o co chodzi.
Dzisiaj dowiedziałem się że będą szkolenia na ODO ,ale tylko dla posiadających przeszkolenie podstawowe.

Offline matekStrazak

  • STRAZAK OSP- MOZE KIEDYŚ ZAWODOWY
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • SERCA ŻAR...GASI STRAŻ POŻARNA
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2007, 18:10:42 »
z tego co wyjezdzalem na akcje zawsze dowodzil dowodca z pierwszo przybylej osp a jesli nastepna bedzie osp z KSRG to wtedy ten dowodca a nastepnie dowodca z PSP ktory przybedzie na miejsce zdarzenia a czy komendant moze byc w zastepstwie i jesli nie jest dowodca to prawnie niema nic do gadania podczas tej akcji.

pozdrawiam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 07, 2007, 19:43:42 »
Z tego wniosek, że nie ważne kto będzie dowodził. Najważniejsze aby ta osoba miała jakieś uprawnienia i najważniejsze aby miał ten chłop głowę na karku i doświadczenie za sobą. No i jest ważne jak się wytłumaczyć w przypadku jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. Widać z tego że w jednych gminach komendant gminny jest figurantem, jest do niczego i oddawanie mu dowodzenia to samobójstwo. W innych komendant gminny ma odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Wiec wszyscy myślmy logicznie i zdroworozsądkowo. Jeśli komendant gminny chce, ma do tego uprawnienia i doswiadczenie, i jeszcze ma uznanie i poparcie swoich jednostek to czemu by nie miał dowodzić. Ale jeśli jest to facet z przypadku to nie tylko nie dopuściłbym go do jakiegokolwiek dowodzenia ale jeszcze zabrałbym mu funkcję jaką pełni. W przypadku osp życie wyprzedza treść aktów prawnych. Stąd potem takie problemy czy ktos moze dowodzić czy nie. Jak patrzę na to wszystko to czasami myslę, że może to już czas na to aby zabrać całą jednostkę i wyjechać do Szkocji albo Irlandi. W końcu tam też może brakowac strażaków. Tylko szkoda tych ludzi którzy zostaną bez służb ratowniczych.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: kto dowodzi?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 08, 2007, 09:44:35 »
Witam
Ostatnio mój KG poinformował mnie, ze zgodnie z przepisami (ale jakimi?? - nie mam pojęcia), jeżeli w akcji uczestniczy, będący w szeregach OSP strażak pracujący na codzień w  PSP, to on obejmuje dowodzenie. Słyszeliście coś o tym?