Autor Wątek: Samochód pierwszowyjazdowy  (Przeczytany 8757 razy)

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Samochód pierwszowyjazdowy
« dnia: Grudzień 27, 2006, 18:14:21 »
Szukałem czegoś pokrewnego w archiwum, lecz prawie 3-godzinne poszukiwania spełzły na niczym - wobec powyższego założyłem ów temat. Czy istnieje wogóle takowe pojęcie jak samochód pierwszowyjazdowy??? Kiedyś słyszałem (choć bardziej przypomina mi się, że to tutaj na forum o tym czytałem), że samochód pierwszowyjazdowy ( w KSRG i JOT) musi mieć już autopompę. Czy to prawda???




Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2006, 18:31:00 »
pierwszy wyjazd to moim zdaniem samochód najbardziej wszechstronny, gotowy do samodzielnych akcji...
Mam nadzieję, że jakiś zawodowiec się wypowie czy sa jakieś normy na ten temat.
Mnie to też interesuje.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 27, 2006, 19:48:26 »
ale to określenie z PSP pierwszy wyjazd to beczka GBA, ale w osp która na przykład ma jeden , czy dwa samochody nie gra to roli

Offline pastor

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2006, 20:01:16 »
W PSP to GBA ale w OSP nie spotkałem się z tym określeniem
Jedzie się tym samochodem który najbardziej się nadaje do danego zdarzenia. Albo w zależności którego samochodu kierowca przybędzie szybciej Czasami wyjerzdżają po prostu wszystkie każda Prąd moze sie przydać

Offline kasey

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2006, 20:25:32 »
pierwszy wyjazd -wg mnie to już to pojęcie nie istnieje
kiedyś tam to był GBA
ale teraz to ten samochód który stoi na pierwszej bramie a na wyświetlaczu świeci 1 to jest pierwszy wyjazd to moja opinia na ten temat a pojęcie pierwszy wyjazd to umrze śmiercią naturalną już niedługo

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2006, 21:13:26 »
hehehe u nas pierwszy wyjazd stoi na drugiej bramie :mellow:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2007, 10:00:59 wysłana przez madmax29 »

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 28, 2006, 12:08:54 »
U nas uzależnione to jest od zdarzenia, jeden ą przeznaczony jest typowo do lasu, na pole i takie tam zdarzenia w terenie, drugie GBA wyjeżdża do wypadków drogowych, pożarów budynków, ale w każdej chwili mogą ze sobą współdziałać.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2006, 15:21:58 »
Wtrące i swoje trzy grosze. Samochód I wyjazdu to ten który zważając na jego wszechstronność sam może działać i z tego powodu ma najwięcej wyjazdów

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2007, 21:19:58 »
No dobra a jak w jednostce sa 3 samochody z czego dwa to gcba a ten trzeci to SLRt?
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 04, 2007, 22:09:09 »
Koledzy pojęcie samochodu pierwszo wyjazdowego funkcjonowało w latach 80 jak były GCBA 6/32 i GBA 2,5/16 .  Owszem dziś określa się jeszcze czasami tak samochody które z reguły pierwsze wyjeżdżają do akcji ( wielo zadaniowe ) .  W wielu jednostkach stacjonują jednak samochody wyspecjalizowane i to one wyjeżdżają jako pierwsze do zdarzeń zależnie od ich rodzaju

Offline matekStrazak

  • STRAZAK OSP- MOZE KIEDYŚ ZAWODOWY
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • SERCA ŻAR...GASI STRAŻ POŻARNA
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2007, 18:22:27 »
U nas na jednostce sa GCBA 6/32 i GBA 2,5/16 i w wiekszosci wyjazdow na pierwszym jest GBA poniewaz ma na sobie caly sprzet do akcji ratowniczo gasniczej.a w wypadku pozaru GCBA jest jako zasilenie.

pozdrawiam

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 20, 2007, 10:23:09 »
W wątku nie pisano od 60 dni, ale też chce sobie "cosik" napisać. Mam nadzieje że Was nie zdenerwuje "odrabianiem", takich starych wątków.
        U mnie w jednostce zazwyczaj pierwszy wyjeżdża GBA (Mercedes ATEGO), ponieważ jego załoga jest zawsze przygotowana do wyjazdu. Jest to samochód z podstawowym sprzętem zarówno do ratownictwa medycznego i drogowego. Jeśli GBA zgłasza dyspozytorowi potrzebę przyjazdu na miejsce np. drabiny to jedzie wtedy drabina. A jeżeli jest to duży pożar to wyjeżdża dodatkowo GCBA.
        A więc można powiedzieć że u mnie w jednostce istnieje tzw. "samochód pierwszowyjazdowy". Czasami jego role zamiast Atego pełni GCBA Jelcz.

Ps: O funkcji samochodu informują także nr boczne np xxx - 21 znaczy pierwszy wyjazdowy (np. GLBA, GBA, GLBM) a np xxx - 25 znaczy pierwszy ciężki gaśniczy.
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2007, 10:26:33 wysłana przez Mariusz_43 »

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 07, 2007, 21:50:18 »
u nas sie przyjelo odkad mamy stara ze to gba jest pierwszo wyjazdowy. kiedys byl dziadek czyli jelcz..a dawniej milismy mamuske czyli tatre :mellow: hehe..mamuska/babcia;P hehe ale bylo fajnie... jak czytalem to pierwszy wyjazdowy powinien byc gcba.. no ale wiadomo..kazda osp ma inny gcba albo nowszy albo starszy albo nie ma wogole...mysle ze pierwszy wyjazdowy to gba

Offline maniek11

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 04, 2007, 22:20:49 »
U nas zawsze pierwszy wyjeżdża jelcz GCBA   .Potem w razie potrzeby wyjeżdża star.

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 04, 2007, 22:46:58 »
maniek no skoro już napisałeś że pierwszy wyjazd to jelcz GCBA 6/32 to mogłeś również dodać informację co to jest za star który wyjeżdza jako drugi - bo opcji co do niego moze być naprawdę wiele... Ale to dopiero początki na forum, więc miejmy nadzieję że kolejne wpisy będą bardziej spójne i wyczerpujące. pozdro
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 04, 2007, 22:55:48 »
to jest pewnie ten star z 1900roku hehehe ^_^

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 04, 2007, 23:04:34 »
laciok - hehe, brawo za kojarzenie faktów i moich postów:D. pozdro koleżko
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline maniek11

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 05, 2007, 12:46:32 »
Ciężki samochód gaśniczy GCBA 6/32 Jelcz (1983) oraz średni samochód gaśniczy GBA 2,5/16 Star (1988)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 05, 2007, 17:26:57 »
Posiadamy ( moja OSP ) dwa GCBA 6/32 i Star 244 2,5/16 - jaki pierwszy wyjeżdża? Wszystko zależy od sytuacji - bardzo często, zapewne częściej rusza GCBA, czasami ( no nie tak czasem ) - dwa GCBA. Star ma mniej wyjazdów - czy to trawy, las, poszukiwania ...
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline gronek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 05, 2007, 18:16:06 »
Unas najpierw wyjeżdza GBA Mercedes Atego w razie potrzeby potem GCBA Jelcz, i jeszcze potem Star 244 i potem SLOp Lublin 3

Offline Vładimir

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 06, 2007, 08:45:47 »
Hej

Jeżeli chodzi o ten samochód to jest to pojazd zawsze gotowy w jak najszybszym momencie do działania w każdych warunkach.  Pozdrawiam

Offline misieq13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • OSP KSRG Wola Rzędzińska
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 10, 2007, 11:47:52 »
U nas w jednym garaży stoi GBA 2,5/16 STAR a w drugim SLRT Ducato.

"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia."
Albert Einstein

mdp1990

  • Gość
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 10, 2008, 10:13:44 »
u mnie istnieje takie pojecie. na pierwszy wyjazd jest gcba 4/30 iveco magirus turbotech, drugi glrt(ba) mitshubishi canter 75, 3 gcba jelcz 315, 4 wv transporter

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 14, 2008, 15:44:02 »
Do naszej OSP pasuje to pojęcie  ^_^
Pierwszy wyjazd (alarmowy) to zawsze Magirus GBA, tylko czasami wyjeżdża Żuk GLM  -_-

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Samochód pierwszowyjazdowy
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 14, 2008, 16:30:24 »
U nas ciężko to zróżnicować, czy pierwszym wyjazdem jest Jelcz 422 R010 GCBA 5/24 czy SLRt Ford Transit. Jeśli chodzi o wypadki - pierwszy rusza Ford, chociaż i GCBA 5/24 posiada pełne wyposażenie, które posiada Ford (nie posiada tylko poduszek ciśnieniowych). Ford zawsze wyjeżdża do wypadków, jeśli zdarzenie jest większe (inaczej: jeśli tak zażyczy sobie PSK, a tak czasami też bywa) - wyjeżdżają oba. Nie zdarza się, żeby samodzielnie do wypadku jechał GCBA 5/24 (chyba, że Ford jest w tym czasie przy innym zdarzeniu itp., wiadomo). Prócz tych aut Jelcz 6/32 i SLOp Lublin II, które nie będę pisał kiedy wyjeżdżają, bo to na pewno wiecie :-)
W piątek mieliśmy wezwanie do topielca, jechaliśmy jednak GCBA 5/24 - więcej sprzętu, który mógł się przydać na miejscu, a nie wiadomo jak sytuacja wygląda, zanim się ją zobaczy.
Tak więc - u nas pierwszym wyjazdem będzie raczej GCBA 5/24, lecz z uwagi na mobilność itp. częściej wyjeżdża u nas SLRt (ilość wypadków/kolizji itp. przewyższa ilość pożarów).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!