Autor Wątek: Kategoryzacja jednostek  (Przeczytany 4101 razy)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Kategoryzacja jednostek
« dnia: Grudzień 22, 2006, 16:28:00 »
Mam pytanie. Jak wyglada kategoryzacja jednostek w innych jednostkach. U mnie każdą OSP w której powołano JOT przydzieliliśmy do odpowiedniej kategorii. Informacja trafiła do urzędu i do KP PSP. Niby wszystko cacy. Tylko powstał problem na tle interpretowania uchwały. W urzędzie gminy stwierdzono, że uchwała mówi o określonej liczbie osób w JOCie. czyli skoro w uchwale dla II kategori mowa jest o 20 ratownikach to urząd interpretuje to jako 20 osób i nikogo wiecej. No i jest problem. W moim JOCie jest 26 osób i należałoby dokonać weryfikacji a za bardzo nie ma kogo weryfikować. To samo dotyczy normatywu wyszkolenia. Mam mieć np. 4 ratowników medycznych czy 4 dowódców i nic po za tym. Mogę mieć ale gmina ponadnormatywnym strażakom nie zapłaci ekwiwalentu za ewentualne szkolenie. Na zjeździe powiatowym wystąpiłem z inicjatywą próby zmiany uchwały Zarządu Głównego. Rozmawiałęm juz z przedstawicielem Zarzadu Głównego. Stwierdził, że jest to zasadne. ALe nie chciałbym aby sie to skończyło tylko na takim stwierdzeniu. Uważam że powiniem to być zapis, ze chodzi tu o stany minimalne, jakie jednostka powinna spełniać. I tak powinno być to zapisane w uchale. W czerwcu jest zjazd wojewódzki Dolnego śląska. Wiec spróbuję tam z tym zawalczyć. A jak uważa szerokie grono czytająych to forum. Może się mylę w moim pogladzie?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2006, 17:11:32 »
cóz debile za biurkami.. te liczby to przecież stany minimalne, poza tym w posłowiu do kategoryzacji jest mowa o marginesie ilości ludzi, bo co jesli jednostka będzie miała 19 nie 20 osób a oprócz tego wyszkolenie i sprzęt bedzie odpowiadał danej kategorii?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2006, 18:52:11 »
madmax29 a gdzie Ty masz to posłowie z mową o marginesie ilości ludzi bo nie mogę znaleźć

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2006, 13:16:36 »
było bodajże na ostatniej stronie w broszurce na temat JOTów dołaczonej do strażaka, ale głowy nie dam sobie uciąć jak znajde chwilke czasu to sprawdzę i dam ci znać

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2006, 16:54:31 »
http://www.zosprp.pl/php/doc/wytycznejot.doc prosze bardzo tu wszystko jest.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2006, 18:48:34 »
Te wytyczne to ja znam. Ale nigdzie nie jest zapisane, że stan osobowy to jest minimum lub maksimum ratowników. Pisze po prostu określona ilość np. 20. I to jest dla urzędu wiążące. Każdy ratownik w ramach kategoryzacji dostanie sprzęt osobisty i co mu się tam jeszcze należy. Ale tylko w ilości takiej jaka wynika z danej kategoryzaji. Wiec ja uważam, że dla przejrzystości uchwały należy ją poprawić. Niektórym jednostkom moze to nie pomoże. Ale dla mojej jednostki jest to ważne, bo znaczy to być albo nie być dla paru ratowników w JOCie. Tak to jest jak się interpretuje zapisy, bo nie są one jasno sformułowane.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2006, 10:40:43 »
Kwas. Jeśli gmina w ten sposób rozumuje to niech tak robi dalej tylko niech działa tak do końca. Jeśli interpretuje, że ma być tylko 20 osób w JOT to niech tych dwudziestu wyposaży w sprzęt ochrony osobistej zgodnie z normatywem. Nie wiem czy będzie ja na to stać mając kilka takich jednostek w gminie. Swoją drogą to ten stany osobowe określono jako minimalne. wiadomo że 20 osób naraz do akcji nie jedzie .

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2006, 18:59:50 »
Witam

Regulamin jot jest regulaminem wewnętrznym ZOSP RP i nie dotyczy gminy. Może dotyczyć tylko członków Z OSP Rp. Gminę dotyczy np. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Oczywiste jest, że taniej jest ograniczyć się np. do zapisów o Jot niż ponosić wszystkie koszta związane z operacyjną działalnością straży. 
Gmina nie może pozbyć sie odpowiedzialności z tytółu ochrony przeciwpożarowej, bo ktoś napisał regulamin, który zupełnie gminy nie dotyczy.

Pozdrawiam

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 27, 2006, 08:05:50 »
My zapisaliśmy w regulaminie JOT normy osobowe tak:

X.   NORMA  OSOBOWA  I  SZKOLENIOWA  JOT  W  OSP  SUCHAŃ

1.   Skład osobowy JOT – minimum 20 ratowników.
2.   Osoby z kursem dowódczym – przynajmniej 5 osób, w tym naczelnik, zastępca naczelnika i
         trzech dowódców sekcji,
3.   Osoby z kursem pierwszej pomocy medycznej – przynajmniej 5 osób,
4.   Osoby z kursem kierowców-operatorów – przynajmniej 5 osób,
5.   Osoby z kursem podstawowym (obowiązuje wszystkich) – przynajmniej 20 osób.

Ale nie zmienia to tego, że nic gminie do wewnętrznych spraw gotowości. Z regulaminem powinien zapoznać się komendant powiatowy PSP i go zaakceptować.  Zresztą nie bardzo widzę powodów ograniczania składu JOT przez gminę. Oszczędności z ubezpieczeń i badań to jedno a dobra gotowość OSP to drugie. A ochrona przeciwpożarowa to jedno z najważniejszych zadań własnych gminy.  Główny problem polega na nierówności traktowania małych i dużych gmin przez prawo.  Duże miasta mają gratis straż państwową, lepiej wyposażoną i wyszkoloną. Małe gminy wszystko muszą zafundować sobie same.  Gdyby było np. jak w niektórych państwach zachodnich, że każda gmina, zależnie od wielkości ma obowiązek utrzymywania tylu a tylu jednostek ratowniczych sytuacja by się zmieniła. Małe gminy utrzymywały by OSP duże - straże zawodowe. Mielibyśmy porozumienia o wzajemnej pomocy z sąsiednimi gminami.  Są na tej ziemi burmistrze, którzy rozumują w następujący sposób - niech nas też obsługuje PSP, straże ochotnicze są niepotrzebne. Nie pamiętają o tym, że PSP z reguły na sprosta rzeczy najważniejszej, która nazywa się: czas od alarmowania do podjęcia interwencji. A miejscowe społeczeństwo za spóźnioną interwencję rozliczy przede wszystkim burmistrza. Poza tym stany osobowe w PSP nie pozwolą na dobrą ochronę całego powiatu.
A uchwały zarządu głównego nie trzeba zmieniać. To tylko wytyczne a nie przepis do bezwzględnego stosowania.  Jako wspólną zasadę traktowałbym tylko kwestię kategorii. To powinna być jednolita norma w całym kraju.  My do regulaminu wprowadziliśmy sporo zmian.  M.in. nie mamy zamiaru stosować dziwnego podziału na pododdziały. Stosujemy te z rozporządzenia o KSRG tj. roty, zastępy itp.  Wszystkie niezgodności z prawem zmieniliśmy na prawidłowe.  Możemy zresztą podyskutować nad stworzeniem własnego, wzorcowego regulaminu.  Pozdrawiam Krzysiek.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 27, 2006, 23:11:57 »
Tak się składa prezesbogdan, że gmina właśnie w zwiazku z kategoryzacją wyposaży tych 20 ludzi w sprzęt osobisty dla każdego ratownika. I to w niedługim czasie bo w sumie do końca 21008 roku w każdej z 4 jednostek w gminie. Ale własnie tylko do ilości określonych w kategoryzacji. A co mam zrobić z pozostała 6 ludzi? Przecież nie powiem im, że panom już dziekuję, skoro to są wykwalifikowani strażacy, zaprawieni w boju z bagażem doswiadczeń i z przeszkoleniem.
Zgadza sie że przepisy zwiazkowe, regulaminy czy uchwały są przepisami wewnętrznymi OSP. Tylko tak sie akurat składa, że OSP to taki twór, którego po za oczywistymi wyjatkami nie regulują żadne przepisy. I tu jest cały problem. Wiec moja gmina wyszła z załozenia, ze skoro nie ma innych przepisów to skorzysta z przepisów związkowych. Tylko, że te przepisy też są jakie są. Niby pisze 20 osób w jednostce II kategorii. Ale pisze 20 i nic wiecej. Więc nie wiem skąd u kolegów interpretacja że to jest minimum. Jeśli ktoś miał doczynienia z prawem i z interpretacja prawa to powinien wiedzieć co to jest zapis ścisły a co to jest zapis który można interpretować. A w tym przypadku jest to zapis ścisły. Wiec uważam, że to twórca uchwały powinien pomyśleć nad tym co tworzy. Niektóre jednostki z tych uchwał korzystają a nie tylko je krytykują. Przynajmniej tak jest w mojej gminie. Dlaczego nasz zwiazek, a raczej jego najwyższe władze podejmujące uchwały ma być podobny to parlamentu, który tworzy ustawy które potem można interpretować na milion sposobów zależnie jak komu pasuje. Wiec niech to bedzie jasny zapis minimum 20 osób w składzie jotu, minimum przeszkolonych x dowódców, ratowników medycznych itp. Czy to tak trudno zrobić. Zresztą wszyscy wiemy z doświadczenia, ze takich problemów z wewnętrznymi aktami jest wiecej. Wiem, wszystko tak sie kręci bo brak jest ustawy o OSP. Najwyższy czas ją stworzyć. A jeśli my oddolnie sie za to nie weźniemy to z góry nikt nam jej nie stworzy. Przestałem juz na to liczyć. Sam chętnie bym sie za nią wziął o ile czas by na to pozwolił. Czasami sie zastanawiam, że może to i lepiej dla niektórych że nie ma takiej ustawy bo jak nie ma to łatwiej robić jak sie chce i jak komu pasuje.
Ksiwek chętnie bym zapoznał sie z waszym regulaminem JOTu. Jeśli jest taka możliwość to prosiłbym o przesłąnie na email osp-sobin@wp.pl.


Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 01, 2007, 18:53:04 »
Szanowni Koledzy

Czegoś naprawdę nie rozumiecie , albo udajecie .
Opracowałem kilka regulaminów JOT ( ZG ZOSP RP dał jedynie wytyczne , regulamin można dowolnie modelować w ramach obowiązujących przepisów ) i proponuje byście przyjęli taki tok myślenia :
- JOT – liczy tylu członków ilu powołał naczelnik z spełniających  kryteria .
- JOT – posiada tylu kierowców i ratowników specjalistów oraz sekcji specjalistycznych ile
   uznaje za konieczne zarząd OSP i naczelnik , a ma to odzwierciedlenie w zagrożeniach
   występujących  na danym terenie .
- Na bazie stanu posiadania JOT określa się jego kategorie , a nie odwrotnie . Nie określamy   
   kategorii JOT i na siłę do niej równamy
- wychodząc z waszego toku rozumowania  JOT II kategorii nie stanie się już nigdy  JOT I 
   bo w jaki  sposób zwiększy ilość ratowników i specjalistów .

Tak poza tym wzorcowy regulamin JOT ma wiele ograniczeń i błędnych założeń wręcz zabójczych dla OSP . Ale każdy zarząd OSP ma głowę i wie co robi . U nas regulamin JOT został odwrócony  o 180 stopni . Ale był to nasz wybór , naszego zarządu OSP i tak należy do tego podchodzić . ZG ZOSP kazał powołać JOT i stworzył założenia jego oceny – kategoryzacji , i dał regulamin wzorcowy , a reszta w waszych rękach .
JOT w mojej jednostce liczy np. 9 sekcji , a do JOT powołujemy od 15 – 80 roku życia – i gwarantuje wam że jest to zgodne z prawem i wszystkimi obowiązującymi przepisami .
Jak interesuje was nowy ciekawy , rozwojowy model JOT proponuje kontakt indywidualny
naczelnik_OSP.mosina@wp.pl
Pozdrawiam     

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 01, 2007, 19:29:01 »
Ja rozumiem ale nie rozumie urzad gminy a to on daje kasę. Wiec wudzę że jest pat i nic nie wskóram. Chyba że ZG ZOSP zmieni uchwałę.
Pozdrawiam

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 01, 2007, 20:05:02 »
Tu faktycznie jest problem , jak masz tępych samorządowców .

Nie wiem na jakiej bazie zrobił to samorząd , uchwały rady , zarządzenia burmistrz itd. ???

Można się od tego odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego .

Zwróć się jednak najpierw do prawnika ZG ZOSP RP o interpretacje zapisu uchwały
co  da Ci  argumenty .

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 01, 2007, 22:08:04 »
Interpretacja nie jest podstawą prawną. Ale to nic. Jakoś będziemy toczyć ten wózek dalej ha ha. Miko wysłałem Ci maila. Jestem zainteresowany tym nowym rozwojowym modelem JOTu. Więc jak masz sie czym podzielić to chętnie poczytam. A Mosina to chyba pod Poznaniem jest?

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2007, 16:50:58 »
Moze podaj tym urzędnikom adres tego forum, a najlepiej to dokładny adres tego tematu i niech jeden z drugim się wypowie, a nie uważa że jest naj naj.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2007, 10:13:00 »
Widzę po ilości mail  , że temat JOT bardzo was interesuje .
Napiszcie w skrócie po jednym ciekawym pomyśle na rozwój i przyszłość OSP
Pozdrawiam 

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 04, 2007, 15:55:33 »
więcej pieniedzy MIKO  :mellow: a pozatym preferencyjne traktowanie zakładów pracy zatrudniających strażaków, ale wsystko juz było powiedziane w dyskusji OSP jaka przyszłość

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kategoryzacja jednostek
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 04, 2007, 16:29:37 »
zgodze sie z madmax29 bez przywilejów firmy zatrudniające strażaków nie będą chciały zatrudniać pracowników, którzy gdy zawyje syrena znikają. Sprawa ta jest dobrze rozwiązana w niemczech. My nie możemy się zastanawiać gdy zawyje syrena np. przed wyjściem do pracy czy udać się do remizy czy do pracy. Niby ochrone prawną gwarantuje nam ustawa ppoż. ale w rzeczywistości każdy wie jak jest.