Autor Wątek: JAK DOKONAC DAROWIZNY NA RZECZ OSP????  (Przeczytany 2129 razy)

Offline matt_23

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
JAK DOKONAC DAROWIZNY NA RZECZ OSP????
« dnia: Grudzień 18, 2006, 09:18:30 »
Witam!

Chciałbym przekazac komputer na rzecz swojej jednostki, jednakże nie wiem dokładnie jak to zrobic. Samo oddanie sprzętu nie wystarczy wiem że trzeba jeszcze uregulowac sprawy papierkowe, gdyż jednostka musi wciągnac komputer na stan. Czy ktoś wie może jak wygląda sprawa z Urzędem Skarbowym, czy ja jako darczyńca musze zaznaczyc ów darowizne w rozliczeniu podatkowym, czy czy w ogóle ta sprawa musi zachaczyc o US.
Budynki, sprzęt itd jest własnoscią U Gminy, a sprzęt który przekazuje nie przekracza 500zł

Z góry dziekuje i pozdrawiam!

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: JAK DOKONAC DAROWIZNY NA RZECZ OSP????
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2006, 13:58:14 »
Najprostsza forma to umowa darowizny > US nic do tego, o ile nie będziesz chciał sobie nic odpisywać czy coś w tym rodzaju. Na podstawie dwustronnej umowy OSP wpisuje komputer do ks. inwentarzowej i tyle.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: JAK DOKONAC DAROWIZNY NA RZECZ OSP????
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2006, 23:12:52 »
a gdybym chciał jako własciciel firmy przekazać np jakieś środki lub konkretną rzecz (gregat, pilarka) czy jest jakaś możliwość odliczenia (jakiejś korzyści przynajmniej pod względem US dla mnie) ???

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: JAK DOKONAC DAROWIZNY NA RZECZ OSP????
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2006, 08:20:04 »
Cytat: matt_23
Chciałbym przekazać komputer na rzecz swojej jednostki, jednakże nie wiem dokładnie jak to zrobic. Samo oddanie sprzętu nie wystarczy wiem że trzeba jeszcze uregulowac sprawy papierkowe, gdyż jednostka musi wciągnac komputer na stan. [...]

Część,
nie wiem czemu koniecznie tak sobie utrudniać życie - czy na prawdę potrzeba tak wielkiej biurokracji w jednostkach? Jak coś mamy na zbyciu co może się przydać w jednostce to oddajemy. Po co w to mieszać urzędy od spraw zbędnych i utrudniania ludziom życia?

Cytat: falcon
a gdybym chciał jako własciciel firmy przekazać np jakieś środki lub konkretną rzecz (gregat, pilarka) czy jest jakaś możliwość odliczenia (jakiejś korzyści przynajmniej pod względem US dla mnie

Myślę, że w pierwszej chwili to zapłaciłbyś VAT za urządzenie w wysokości 22%, przy darowiźnie kasy dla OSP VAT za urządzanie wynosiłby 7%.Wbrew pozorom nie musi być to bardzo złe rozwiązanie, bo firma kupując jakieś urządzenie, cały zakup może sobie wliczyć w koszty i prawdopodobnie odliczać amortyzację. Sprzęt nie będzie całkowicie przekazany OSP tylko użyczony, czy oddany w użytkowanie (może to to samo - nie znam się na terminach urzędników).
Z tego co się orientuję to chyba nie ma (niestety) ulg dla podmiotów przekazujących coś na rzecz różnych organizacji, może z wyjątkiem organizacji posiadających statut OPP. Zapis taki chyba ma eliminować nadużycia (żeby nie było tak, że ktoś np da OSP 1000 zł a OSP mu podpisze że dał 2000 i on sobie od tysiąca, który przekręcił nie zapłaci podatku.

Offline matt_23

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: JAK DOKONAC DAROWIZNY NA RZECZ OSP????
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2006, 16:24:17 »
No i po sprawie Dziekuje dh za podpowiedzi. Problem rozwiązalismy poprzez umowe darowizny. W tym przypadku nie było wiekszych problemów bo ja nie chce tego odliczyc od podatku a i wartosc przekazanego sprzetu nie jest oszałamiająca (zaledwie 500zł) Zarząd Gminny OSP wyraził zgode na wciągniecie komputera na stan a i UG przychylił się do tego. Dzieki temu teraz można spokojnie dokupic kilka urzadzen do kompa na rachunek jednostki. Jedynie tylko pozostaje problem z pirackim oprogramowaniem Na polecenie Wójta i ZGOSP wszystki programy mają byc legalne.