Autor Wątek: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki  (Przeczytany 3288 razy)

Offline yankes23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« dnia: Grudzień 05, 2006, 16:04:21 »
Mam mały problem z prawidłowym oznaczeniem samochodu składającego się z ciągnika m-ki Jelcz oraz naczepy tj. zbiornika o pojemności 18 m3 wraz z motopompa M8/8.
Spotkałem się już z następującymi oznaczeniami:
1. SCn - 18
2. SCZ - 18
3. GCBM 18/8
Czy któryś z wymienionych jest prawidłowy, czy może jest jeszcze inne oznaczenie.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 05, 2006, 16:50:06 »
u nas przez jakis czas funkcjonowalo GCCn 18/8 :D

a jak ma byc to najstarsi gorale nie wiedza
 podobnie jest z samochodami co maja autopompe(szybkie natarcie) zbiornik na wode 1000l. a caly osprzet to ratownictwo techniczne.
JAk taki samochod nazwac GLBA1/10, SLRt, SLRD
KW nam go nazwala GLBA 1/1 co wg. mnie wogle nie pasuje :D

Offline yankes23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2006, 06:39:54 »
U nas taki samochód (Renault Mascot) ze zbiornikiem 1000 l KW nazwało SLRt.

Dop. moderatora: Nie mieszajmy dwóch tematów w jednym wątku - na początku chodziło o ciężki samochód z 18 tysiącami wody i tego się trzymajmy.
W pierwszej chwili nie zauważyłem, że ta wypowiedź jest wypowiedzią autora wątku - przepraszam za zagapienie. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2006, 17:58:23 wysłana przez Sylwek »

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 06, 2006, 22:04:41 »
W jednej z JRG, która mieści się w mojej okolicy taki samochód został nazwany GLBA 1/10. (posiada na sobie zestaw Rt)

Dop. moderatora: Jak wyżej. Autorowi wątku chodzi o inne auto (ciężki samochód ze zbiornikiem 18 tys litrów a ta wypowiedź nie jest na temat./Sylwek


Na pewnej stronie też jest kłótnia o oznaczenie cysterny. Dużo osób twierdzi, że jest to SCZ-18 Specjalny Ciężki ze Zbiornikiem o pojemności 18 m3. Ja sam do końca nie wiem jak to powinno być
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2006, 14:46:46 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 06, 2006, 22:26:01 »
u nas to jest GCBM 18/8.chyba ze jest innaczej ale jeszcze z innym oznaczeniem sie nie spotkalem.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 07, 2006, 16:59:56 »
U nas w PSP maja Iveco z woda i ratownictwem tech. i oznaczony jest jako GLBARt i mysle, ze jest to odpowiednie oznaczenie dla tego samochodu.

Dop. moderatora: Post nie na temat. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2006, 08:53:08 wysłana przez Sylwek »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2006, 13:27:12 »
Z niektórych postów wynika że jak samochód ma sprzęt hydrauliczny to od razu jest to samochód do ratownictwa drogowego, co jest chyba błędem. Widziałem już kilka ciężkich samochodów wyposażonych w holmatro.

Dop. moderatora: Jeszcze raz serdeczna prośba - nie mieszajmy dwóch rzeczy w jednym temacie. Temat tego wątku to oznaczenie ciężkiego samochodu ze zbiornikiem na 18 tys. litrów wody. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2006, 08:56:52 wysłana przez Sylwek »

Offline dodo2304

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2006, 19:58:35 »
witam,prawidłowe oznaczenie SCZM 18/8    S  samochód specjalny, C ciężki, Z ze zbiornikiem na środek gaśniczy,M motopompa, 18 ilośc środka gaśniczego w m3, 8 wydajnośc pompy w hl/min. Samochody gaśnicze (G) prowadzą samodzielne działania ratowniczo gaśnicze, cysterna ma dostarczyc nam środek gaśniczy np wodę lub środek pianotwórczy. Samochody takie mogą byc wyposażone w odcinki, rozdzielacz, prądownice lub inną armaturę wodno pianową, ale dajlej będą to samochody specjalne.

Offline yankes23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2006, 23:59:19 »
Skoro samochody gaśnicze prowadzą samodzielne działania ratowniczo - gaśnicze to C-nka przecież może prowadzić samodzielne działania.

Offline papay_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2006, 10:08:11 »
SCZ-18

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2006, 10:18:13 »
Z ze zbiornikiem na środek gaśniczy

Za moich czasów to się oznaczało Literką "B". Co do nazewnictwa - spotkałem się zarówno z nazwą GCBM 18/8 jak i CN 18/8. Co ciekawe - były to takie same ciągniki plus naczepa z takim samym wyposażeniem ;)
Poza tym nie zapominajcie, że od oznaczeń S-G, L-C itd. to jakiś czas temu odeszliśmy - przynajmniej oficjalnie. Chociaż z drugiej strony gdybyśmy mieli oznaczać pojazdy zgodnie z PN, to też by wesoło było :)

PS. Co do działań gaśniczych - owszem, może prowadzić. W ograniczonym zakresie. Większość SRt posiada zbiornik, a mimo to nie są pojazdami gaśniczymi. Tak samo jak wsadzenie na GCBA hydrauliki i paru klinów nie czyni z niego SCRt. Ponieważ przedmiotowe "CN-ki" są IMHO wózkami specjalnymi, w ich oznaczeniu powinno byś SCBM(A) plus pojemność zbiornika/wydajność nominalną motopompy (autopompy). Tej autopompie się nie dziwcie, bo taki wynalazek był kiedyś w SP PSP w Bydgoszczy. Ponoć nawet działało. Czasami ;).

PS2. Przypomniało mi się, że na krótko przed tym jak przekazaliśmy naszą "kufę" jakiejś OSP, to zaczęliśmy ją nazywać SBM. Nie wiem dlaczego nie SCBM - nie wnikałem, ponieważ miałem wtedy służby niewiele więcej niż dzieci wakacji ;)

PS3. Skąd wam się biorą te "Z"? Na jakiej szkole tego uczą?


Jeszcze kilka argumentów za tym, że "CN-ka" nie jest pojazdem gaśniczym (G):

- nie spotkałem się nigdzie z odcinkami W-52
- często brak prądownic, a jeżeli są to bardziej na sztukę (stare PW-75)
- brak zbiornika na środek pianotwórczy, lub chociażby zapasu tegoż w hobokach - rzecz niedopuszczalna w nowoczesnym pojeździe gaśniczym

Pojazdy tego typu służą do realizacji zaopatrzenia wodnego na miejscu akcji i dlatego nie sposób traktować je inaczej niż pojazdy specjalne. Samodzielne prowadzenie działań gaśniczych zgodnie ze sztyką pożarniczą przy użyciu takiego pojazdu jest niemożliwe. Jeśli ktoś się ze mną nie zgadza, to możemy podyskutować ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2006, 10:36:48 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline papay_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 21, 2006, 23:17:22 »
Proponuje przeczytać PN-79/M-51300 i tam wszystko jest opisane.

strażak79

  • Gość
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2006, 13:39:18 »
w mojej jednostce jest to GCBM 15/16

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Prawidłowe oznaczenie samochodu tzw. cnki
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2006, 16:30:53 »
"Z" zetka to zbiornik na środek gaśniczy w samochodach specjalnych