Autor Wątek: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???  (Przeczytany 14152 razy)

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« dnia: Listopad 23, 2006, 16:52:44 »
W tej chwili jest tak:

Ale niestety wymaga prac blacharskich i będzie cały na nowo malowany i tu moje pytanie czy może zostać w takich kolorach czy musi być czerwony?
Czy numery operacyjne mogą być czarne?

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2006, 19:01:39 »
Czesc
My dostalismy podobny tyle ze niebieski no i bedziemy go przemalowywac
A jak wyglada to od strony prawnej to niwmam pojecia ale zapewne gdzies cos otym pisze
Malo tego to jest chyba ze 100 odcieni czerwonego koloru na naszych wozach hahahaha
pozdrawiam

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2006, 19:14:02 »
Witam poprostu musi się rzucać w oczy i tyle ja w polsce już różne kolory widziałem.
Pozdrawiam

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2006, 19:47:13 »
Witam Druhów!
Z tego co wiem na temat malowania samochodu strażackiego to kolor ma być czerwień sygnałowa a numery operacyjne białe, są  nato jakieś przepisy ale niewiem gdzie ich szukać. Zapytaj w Komendzie Powiatowej powini wiedzieć.
Pozdrawiam Artur
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline sempow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2006, 20:07:32 »
Witam,
Dodatkowo proponuję zapoznać się z Rozdziałem 8 §27 ust. 1 w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31-12-2002r. w/s warunków technicznych pojazdów... itd. itp. opublikowanym w Dz. U. Nr 32 poz. 262 z 2002r.
Jest tam między innymi opis  oznakowania pojazdów samochodowych uprzywilejowanych i straży pożarnej oraz z materiałami opracowanymi przez KG PSP w 2002r. „WYMAGANIA OGÓLNE DLA SAMOCHODÓW  RATOWNICZO-GAŚNICZYCH” i „WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE DLA SAMOCHODÓW  RATOWNICZO-GAŚNICZYCH”.
pzdr  :mellow:
sempow
Ci, którzy noszą końskie okulary, niech pamiętają, że do kompletu należą wędzidło i bat [S.J.Lec]

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2006, 22:44:48 »
"Czerwień sygnałowa" powinna być, tylko co to q..a jest? Nam w sklepie z lakierami poradzili - z ichniego doświadczenia i oka - kolor, w którym w orginale były malowane VW golfy II. Faktycznie, wiele autek strażackich obecnie ma mniej więcej taki odcień. To auto na zdjęciu wydaje mi się zbyt jasne jak na większość typowych aut, które spotyka sie w Polsce. Chociaż widziałem już "pepsy" prawie pomarańczowe - nie podobały mi się, jeżeli chodzi o moje subiektywne odczucie.

Offline toma

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2006, 23:13:47 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 24, 2006, 07:42:28 »
Jeśli zamierzacie się przejmować oficjalnymi wytycznych związku co do samochodów to są tu:
http://www.zosprp.pl/php/index.php?mode=dzial&id_dzial=22&id_poddzial=116
jest tam, że:
"Samochód naley malowac:
- nadwozie w kolorze czerwieni sygnałowej (RAL 3000),
- zderzaki i błotniki w kolorze białym,
- podwozie w kolorze czarnym,"
Myślę, że nikt Wam nie powinien zabronić jeździć samochodem takim jaki macie. Mi tam sie podoba ten Wasz kolor - taka "żarówa" jest chyba dobrze widoczna i to chyba przede wszystkim o to chodzi.

Co do numerów operacyjnych to chyba powinny być białe lub czerwone - białe na karoserii pomalowanej na czerwono, czerwone na żaluzjach... jeśli macie mozliwość dobrac kolor i nie musicie przemalowywać całego smaochodu to na żaluzjach bym zrobił numery w kolorze Waszej karoserii i powinno być git. Czarne to chyba nie są dopuszczone no i chyba by brzydko wyglądały.

Sylwek
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2006, 07:51:56 wysłana przez Sylwek »

Offline pastor

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 25, 2006, 20:15:08 »
ja bym go zostawił w kolorach w jakich jest (dobrze widoczna żarówa) tylko ten fuerwehr
(czy jak tam sie to pisze ) bym zmienił na straż a jak chcecie go malować całego to w takim samym kolorze bo się żuca w oczy do tego może być fluorosencyjny lub odblaskowy ...

Offline kurdebabka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 25, 2006, 21:03:25 »
pisząc szczerze to diabli wiedzą jak  nasza góra wymyśliła te kolory ale ja bym się tym nie przejmował i malował po swoiemu ot żeby był strażacki jak większość kolorów pozdrawiam  ^_^

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2006, 10:17:04 »
Zostawcie taki kolor nic nie zmieniajcie widzialem juz takie auta normalnie jezdzace po Polsce na Polskich blachach

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2006, 13:38:50 »
Wszystko co do pomalowania samochodu i jego prezencji jest na tej stronie:
http://www.straz.gov.pl/binaries/pdf/kg%20rozkaz%20numery%20operacyjne.pdf

Bardzo dokładnie sprecyzowane i w szczegółach.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 09, 2006, 13:41:24 »
jest na to rozkaz komendanta głównego. czerwień alarmowa, błotniki i zderzaki moga być białe a numery operacyjne zależnie, na lakierze białe a na żaluzjach czerwone

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 15, 2009, 12:24:11 »
Witam
mam pytanie czy nadal obowiązuje rozkaz nr 14 z 26 lipca 2002 KG PSP w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego instrukcji KG PSP w sprawie jednolitego oznakowania osób funkcyjnych, pojazdów, kontenerów, przyczep, sprzętu ratowniczego i ewakuacyjno -logistycznego ?? Pytam ponieważ mamy do obklejenia samochód i nie wiemy jakimi wytycznymi się kierować co do wielkości numeru operacyjnego
Jeśli jest już coś nowszego to proszę o link

pozdr

Offline gajer25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2009, 21:09:51 »
witam.

Jesli chodzi o kolor tego samochodu to moze taki zostac my OSP Lewin Kł. mamy jako jedyna jednostka w powiecie Klodzkim taki kolor samochodu GBA jak i Karetki i nie mielismy problemow z ich zarejestrowaniem poniewaz jak jest napisane w rozporzadzeniu musi byc kolor czerwony alarmowy i taki jest bo jest widoczny z duzej odleglosci a w nocy najbardziej sie to przydaje. i wszysto mamy dokladnie tak zrobione i pomalowane jak napisal kolega  madmax29

pozdrawiam :mellow:

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2009, 21:18:28 wysłana przez gajer25 »

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 25, 2009, 22:00:31 »
Ów czerwony pożarniczy dziś ma swoją wykładnię w skali RAL...
A odpowiada kolorowi RAL 3000

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jak ma być pomalowany wóz strażacki???
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 09, 2024, 08:49:35 »
Posiada ktoś w wersji elektronicznej pełen dokument?
"Rozkaz Nr 14 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego instrukcji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie jednolitego oznakowania osób funkcyjnych, pojazdów, kontenerów, przyczep, sprzętu ratowniczego i ewakuacyjno-logistycznego"

Wiem, że jest tutaj (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-resortowe/wprowadzenie-do-uzytku-sluzbowego-instrukcji-komendanta-glownego-33790338), ale szukam najlepiej PDFa.