Autor Wątek: Pas na ubranie Nomex ??  (Przeczytany 3988 razy)

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Pas na ubranie Nomex ??
« dnia: Listopad 22, 2006, 21:36:00 »
Mam pytanie słyszałem że na ubranie typu Nomex nie wolno zakładać pasów bojowych czy jest to prawda ??

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2006, 22:26:42 »
dobre pytanie bo nie widzialem zeby ktos ze strazakow zakladal:)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2006, 22:31:26 »
Nieprawda. Jak najbardziej można a nawet czasami należy. Jak się zabezpieczysz na drabinie? A to, że rzadko się je zakłada ma zupełnie inną przyczynę. Trochę na ten temat było (choć z innej strony): http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=167.0

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2006, 22:42:26 »
Jeśli nie można zakładać pasów na Nomexy, to na co je założyć?
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2006, 12:47:27 »
Możesz założyć. Jesli jest taka potrzeba.

Bo z reguły to rzadko się zakłada u mnie np. to tylko na zawody.

"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2006, 16:45:43 »
Na zawody to my biegamy w koszówkach i na nie zakładamy.

Kiedyś się kłóciłem z kolegą bo on twierdził że nie można zakładać pasów na ubranie Nomex wiec stąd moje pytanie na forum. A on nie umiał mi uzasadnić dlaczego nie mówił że też gdzieś to od kogoś usłyszał.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2006, 18:17:28 »
Można zakładać pasy, a nawet trzeba. Zmniejsza się tylko izolacja cieplna w miejscach ściśle przylegających w tym przypadku pod pasem, ponieważ zostaje wypchnięte powietrze znajdujące się pomiędzy poszczególnymi warstwami ubrania.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2006, 13:19:39 wysłana przez Antonio08 »
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline kurdebabka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2006, 21:11:57 »
pas należy zawsze mieć przy sobie i tyle, co za  strażak który nima czym się zabezpieczyć w danej ,nagłej chwili :pytam przemądrzałków -co?

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2006, 10:34:58 »
pas strazcki tradycyjny jest niezgodny z przepisami BHP :) 9poza wyjatkiem pracy na drabinie )
uzywanie pasa wynika z tradycji naszej strazy ( i dobrze)
do prac na wysokosich sa szelki ( nikt ich nie uzywa )
a odnosnie noszenia pasa na ubraniu bojowum to doniczego nie jest on potrzebny
mp

Offline PAW81MED

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2007, 21:42:50 »
A CZY KTOŚ CZYTAŁ INSTRUKCJĘ PASA, MY MAMY Z FIRMY LUBAWA I NIE WIEM CZY JAKAŚ INNA DOSTAŁA ATEST A W INSTRUKCJI PISZE ŻE NIE MOGĄ BYĆ ZAKŁADANE NA UBRANIE BOJOWE, PODOBNIE PISZE W INSTRUKCJI UBRANIA BOJOWEGO "TYPU nomex" PONIEWARZ OGRANICZA TO PRZEPŁYW POWIETRZA POD "KURTKĄ" A BHP MÓW COŚ INNEGO ALE TO TYLKO W STRAŻY TAK MOŻE BYĆ CHOCIASZ JA OSOBIŚCIE DO KARZDEGO POŻARU W BUDYNKU BĄDZ PRACY NA WYSOKOŚCI GO ZAKŁADAM

Dop. moderatora: Pisz małymi literami, używanie wielkich liter jest uznawane za krzyk i utrudnia czytanie wiadomości. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2007, 09:01:30 wysłana przez Sylwek »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2007, 21:48:08 »
pas? raczej tylko do pracy na drabinie, ale i to żadko...

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 13, 2007, 19:04:32 »
Jeżeli zarówno producent pasa jak i Nomexu zabraniają łączenia omawianego sprzętu, to dziwi mnie że władze komend oraz ośrodki szkoleniowe nakazują stosować jedno z drugim. Jeżeli stanie się tragedia to oczywiste jest że zaważy to na decyzji odnośnie winy i odszkodowania. Myślę sobie że stara kadra szkoleniowa ze względu  na postęp sama powinna zostać skierowana na szkolenie ,zaś obecny program szkoleniowy jest jak za króla świeczka.  :wacko:

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 13, 2007, 19:12:19 »
Zawsze przy działaniach gaśniczych mamy pas założony na USP. Wyjątkiem są śmietniki i tym podobne ;'p
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2007, 20:35:20 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Niciol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
    • O.S.P Boruszowice Hanusek
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 13, 2007, 19:32:26 »
Podsumowując można powiedzieć że nie powinniśmy zakładać pasu na Namexy, na koszarówke tak. Jednak bądź co bądź, pracując na wysokościach, drabinie, wchodząc do pomieszczenia zadymionego to i tak go potrzebujemy bo musimy do czegoś przyczepić linke strażacką, a jeżeli producanci tych produktów na to nie zezwalają, więc będziemy musieli ignorować ich zdanie, ponieważ naszym głównym celem jest ratowanie mienia i życia ludzkiego i musimy czasami ignorować czyjeś stwierdzenia  -_-

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 14, 2007, 07:12:54 »
Pewnie coś w tym jest, że założenie pasa powoduje mniejszą izolacje cieplną w miejscu przylegania pasa. Jednak pierwszy raz się z czyms takim spotykam. Znam strażaków z zagranicy, którzy mają naszyte nawet specjalne szlufki do pasa (szer. 5 cm, dł. ok 12 cm).
Sądzę, w takim układzie, że to samo można by powiedzieć o specjalnych szelkach stosowanych w ratownictwie wysokościowym, ponieważ one także są zakładane na zewnątrz.

Znam jednak firmę, która ma patanet na produkcję ubrań z możliwością zakładania szelek pod ubraniem specjalnym, a na zewnątrz wystają tylko uchwyty do linki i karabińczyka, Wszystko można szybko zmontować i zdemontować bez rozpinania szelek i wszystko jest schowane wewnątrz ubrania. Zatem nie ma możliwości iż takie szelki obniżają izolację.

Jednak na 100% takie ubrania nie mogą być stosowane w PSP, bo rozporządzenie zatwierdza inny wzór ubrania na Polskim rynku.

Pozdrawiam

Offline firemardow

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 14, 2007, 15:14:15 »
Pas jest tez dobry przy przenoszeniu-podnoszeniu ciężkich przedmiotów -  chroni kręgosłup przed przeciążeniami ,czy zakladac hmm wybor nalezy do was.Ja zakladam do pracy na drabinie w celu zabezpieczenia i do ciezkich prac o ktorych pisalem wczesniej  :mellow:
Pozdrawiam
"...I ujrzał Pan pracę naszą i był zadowolony,
A potem zapytał o zarobki nasze - usiadł i zapłakał..."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pas na ubranie Nomex ??
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 02, 2007, 11:49:45 »
Zakładać w stanie wyższej konieczności.