Autor Wątek: Wojna, a służba  (Przeczytany 3050 razy)

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Wojna, a służba
« dnia: Marzec 11, 2024, 17:52:52 »
Witam. W mediach co jakiś czas pojawiają się wypowiedzi o pewnym ryzyku konfliktu zbrojnego w naszym kraju. Nie chcę wchodzić w polemikę czy to straszenie czy faktycznie jest coś na rzeczy. Chciałbym bardziej dowiedzieć się jakby to ewentualnie wyglądało gdyby faktycznie do wojny doszło. Czy strażacy z północno-wschodniej części kraju mogliby uciec z terenów objętych bezpośrednio działaniami wojennymi czy musieliby gasić to co jeszcze pozostało? Są wgl jakieś dokumenty, które to określają? Badał ktoś ten temat?

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Wojna, a służba
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2024, 19:46:15 »
Odnośnie dokumentacji zainteresowanych odsyłam do instrukcji kancelaryjnej, która omawia które dokumenty zniszczyć, które zostawić, które zabrać z sobą w przypadku zmiany miejsca pobytu. Ciekaw jestem czy ktoś mający kontakt ze strażakami na Ukrainie wie jak to wyglądało w ich sytuacji czy ewakuowali się z linii frontu?, rozśrodkowywali czy jeszcze inaczej? Tutaj ogromną rolę może odegrać ustawa o obronie cywilnej nad którą prace są podobno bardzo zaawansowane. Myślę, że ta ustawa może pewne kwestie wyjaśnić.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 902
Odp: Wojna, a służba
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2024, 21:21:32 »
@Harmful
Zapytaj osoby prowadzącej sprawy obronne, to Ci powie, żebyś się nie interesował.
Jak trzeba będzie, to się dowiesz.
Si vis pacem, para bellum

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Wojna, a służba
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2024, 07:14:29 »
Temat jest znany odpowiednim osobom a konkretnych informacji nie oczekuj - każdy kto się tym zajmuje z pewnością wie, że za ujawnianie takich informacji grozi do 3/5 lat w zależności od klauzuli tajności.

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
Odp: Wojna, a służba
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2024, 08:25:24 »
W Ukrainie wyglądało to tak że dopóki teren był pod kontrolą Ukraińców to struktury i instytucje ich państwa tam działały. Jak przechodziło w ręce Rosjan to co się dało to się ewakuowało, sprzęt, ludzi, rodziny funkcjonariuszy.
W Polsce podobnie by to wyglądało.
W czasie kiedy Chersoń był okupowany to Rosjanie zaczęli tworzyć tam swoje struktury straży pożarnej.

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Wojna, a służba
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2024, 14:33:52 »
Zostajemy w służbie podobnie jak wojsko, po to mamy reklamowanie.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 902
Odp: Wojna, a służba
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2024, 15:16:40 »
@fubu
Wyłączenie....
Si vis pacem, para bellum