Autor Wątek: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.  (Przeczytany 3681 razy)

Offline broczek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« dnia: Styczeń 09, 2024, 19:00:28 »
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 lutego 2023 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. 2023 poz. 466 ze zm.)

Pytanko odnośnie uprawnień jak w temacie. W legendzie do załącznika nr 3 widnieje poniższy punkt:
7) Wymagane co najmniej 3 uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń i sprzętu występującego w danej jednostce organizacyjnej.

Czy jest ktoś w stanie wskazać przykłady kursów, uprawnień, kwalifikacji, które będą "respektowane" przy mianowaniu na stanowiska: młodszego operatora sprzętu, operatora sprzętu, starszego operatora sprzętu. Wiem, że wspomniane uprawnienia są związane ze sprzętem będącym na wyposażeniu danej Komendy, jednak przykłady z życia byłyby godne zapoznania  :mellow:

Swoją drogą dodam, że spojrzenie KW na wymagane uprawnienia nie przewiduje np. uznania kursu pilarza za jedno z powyższych uprawnień, tłumacząc - "Czy piłę łańcuchową możemy faktycznie traktować jako sprzęt specjalistyczny, który może posiadać każdy z obywateli na wyposażeniu domostwa?"  :fiuu:

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2024, 19:07:33 »
Uprawnienia na HDSy,podesty itp.

Offline kraktgs

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2024, 19:27:30 »
sternik i napełnianie zbiorników ciśnieniowych

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2024, 20:56:36 »
Wózki widłowe, drabiny mechaniczne, HDS, podesty ruchome, dodatkowa kategoria prawa jazdy, sternik motorowodny
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2024, 21:04:15 »
Wydaje mi się że co komenda to inna interpretacja tego przepisu. U mnie na przykład nie uwzględniają kategorii prawa jazdy. Za to dopuszczają pilarza. Czy kat C+E jest dodatkowym uprawnieniem, skoro na jednostce posiadamy przyczepy? Okazuje się że nie...

Offline jrggrj

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2024, 21:22:21 »
A czy oprócz uprawnień ( trzech wymaganych) czasookres nie jest istotnym???

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2024, 21:31:32 »
Wydaje mi się że co komenda to inna interpretacja tego przepisu. U mnie na przykład nie uwzględniają kategorii prawa jazdy. Za to dopuszczają pilarza. Czy kat C+E jest dodatkowym uprawnieniem, skoro na jednostce posiadamy przyczepy? Okazuje się że nie...
To uprawnienia dla ratownika - kierowcy. Zakładam, że 3 uprawnienia powinny być ponad to. Dla mnie pilarz jest OK, bo nawet jak nie potrzebujemy tego uprawnienia w robocie to dobrze mieć człowieka, który jest "poziom wyżej" i jest w stanie szkolić innych.
Podobnie jest z stermotorzystą. Teoretycznie też podczas ćwiczeń i akcji (czyli u nas w 100% przypadków) nie potrzeba, ale warto mieć ludzi przeszkolonych w tym zakresie.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2024, 21:43:06 »
A czy oprócz uprawnień ( trzech wymaganych) czasookres nie jest istotnym???
Oczywiście że jest. Tak jak przy każdym innym stanowisku

Offline strażak1989

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 17, 2024, 22:38:38 »
Uprawnienia na obsługę, naprawy i konserwację sprzętu ODO

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Uprawnienia do mianowania na stanowiska Operatora Sprzętu.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 18, 2024, 00:07:22 »
U mnie w jednostce niektórzy z  chłopaówi mają uprawniana na każdy sprzęt który jest na wyposażeniu jednostki ,mają też po lekko ponad 12 lat i więcej sluzby .Niestety stoją na grupach niższych dlatego że stanowiska operatora czy st operatora są poblokowane bo ktoś inny obstawia w/w stanowisko.....