Autor Wątek: Emerytura z ZUS dla przyjętych po 1999r  (Przeczytany 4215 razy)

Offline denoviro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Emerytura z ZUS dla przyjętych po 1999r
« dnia: Listopad 29, 2023, 16:59:12 »
Panowie w kwestii formalnej z racji tego że jestem zainteresowany więc zgłębiłem temat odnośnie emerytur .Jęsli pracujesz  po przejściu na emeryturę  przysługuje druga emerytura po osiągnięciu 65lat a pisze to dlatego że w zusach  nie wiedzą o tym i wprowadzają w błąd  że nie należy się,  DLA PRZYJĘTYCH PO 1999R NALEŻY SIĘ .

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Emerytura z ZUS dla przyjętych po 1999r
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2023, 18:09:44 »
Jest jeszcze jedna pułapka ustawowa, ale łatwo w nią nie wpaść. Jeżeli ktoś złoży wniosek o świadczenie emerytalne z systemu powszechnego i będzie miał je naliczone z uwzględnieniem okresów służby, to utraci uprawnienie do zaopatrzenia emerytalnego z ZER. Najbezpieczniej najpierw ogarnąć ZER i dopiero później ZUS. W ostateczności we w wniosku do ZUZ wyraźnie określić, że za okresy „ubruttowienia” w służbie świadczenia się nie chce. Później to trudno odkręcić.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Puap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Emerytura z ZUS dla przyjętych po 1999r
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2023, 10:34:28 »
Witam.
A ja mam takie pytanie.
 odchodzący na świadczenie emerytalne z art 101 ze stażem pracy 32 lata będzie pobierał świadczenie za długoletnią służbę?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Emerytura z ZUS dla przyjętych po 1999r
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2023, 13:26:01 »
Witam.
A ja mam takie pytanie.
 odchodzący na świadczenie emerytalne z art 101 ze stażem pracy 32 lata będzie pobierał świadczenie za długoletnią służbę?

Dobre pytanie. Intuicyjna odpowiedź brzmi „nie”. Brak spełnienia przesłanek do pobierania tego świadczenia. Ale jak najbardziej wlicza się do podstawy. W takim przypadku warto przeliczyć, czy warto korzystać ze 101.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Jaro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Emerytura z ZUS dla przyjętych po 1999r
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2023, 20:02:50 »
" wypłaca się co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym." Art. 101 ustawy o PSP. Świadczenia za długoletnią służbę się nie pobiera. Bo świadczenie wypłacane jest po zwolnieniu ze służby wiec w tym okresie nie jest się już w służbie. Tylko na czas na pobierania świadczenia zawiesza się emeryturę.  Co do podstawy do wypłaty świadczenia z art 101 w mojej ocenie nie wchodzi to w podstawę bo nie jest to dodatek o charakterze stałym ( wymienione w ustawie o PSP)  tylko znajdujemy to w innych świadczeniach. Co do podstawy do emerytury oczywiście że tak przy czym na druku do ZERu dot. Ustalenia wysokości emerytury to  świadczenie tez jest całkiem w osobnej rubryce.

Offline Puap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Emerytura z ZUS dla przyjętych po 1999r
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2023, 06:52:18 »
To jeszcze jedno pytanie . Będąc na świadczeniu rocznym . Czy ten rok dopisywany jest do stażu służby

Offline Jaro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Emerytura z ZUS dla przyjętych po 1999r
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2023, 04:27:58 »
No nie. Ze służby w PSP jest się zwolnionym. Na czas wypłaty świadczenia z art.101 zawiesza się wypłacanie emerytury. Więc już się jest zwolnionym ze służby.