Autor Wątek: Dodatek za brak mieszankania  (Przeczytany 2320 razy)

Offline adarwia322

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Dodatek za brak mieszankania
« dnia: Listopad 27, 2023, 18:11:54 »
Mam do was pytanie.
Jestem na stażu, który kończę 10.2024 r.
Obecnie mam w budowie dom SSZ + instalacje i tynki. Obecnie chce wziasc kredyt hipoteczny  na 200 tys.
Po odebraniu transzy kredytu  lutym będę miał 24 miesięcy na oddanie domu do użytku.
W związku z tym  mam pytanie czy jak mi się w październiku skończy staż to mogę dostać dofinansowanie z PSP na budowę domu? Czy jeśli biorę kredyt to z automatu juz nie mam takiego prawa?
Z góry dziękuję za informację.

Offline Kamilos83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Dodatek za brak mieszankania
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2023, 20:45:40 »
Skoro jestes na stazu to nie ma lepszego momentu niż teraz, żeby przestudiowac podstawowe akty prawne obowiązujące w formacji, w której pracujesz (później na pewno Ci się nie bedzie chciało). Temat generalnie jakich wiele i wystarczyłoby dobrze poszukać na forum, żeby znaleźć odpowiedź, ale najlepiej iść na latwizne niech ktoś powie :)

W związku z tym odpowiem dość zwięźle, żebyś miał okazje lepiej przestudiować temat.
1. W twojej sytuacji, gdy skończysz staż to nie dostaniesz jak to nazwałeś "dofinansowania z PSP na budowę domu".
2. Gdzie w aktach prawnych znalazleś wzmianki o kredycie i jego wpływie na świadczenia socjalne? :rofl:

Online bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 372
Odp: Dodatek za brak mieszankania
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2023, 20:53:02 »
Do momentu oddania domu do użytkowania możesz dostać

Offline adarwia322

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Dodatek za brak mieszankania
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2023, 21:20:56 »
Skoro jestes na stazu to nie ma lepszego momentu niż teraz, żeby przestudiowac podstawowe akty prawne obowiązujące w formacji, w której pracujesz (później na pewno Ci się nie bedzie chciało). Temat generalnie jakich wiele i wystarczyłoby dobrze poszukać na forum, żeby znaleźć odpowiedź, ale najlepiej iść na latwizne niech ktoś powie :)

W związku z tym odpowiem dość zwięźle, żebyś miał okazje lepiej przestudiować temat.
1. W twojej sytuacji, gdy skończysz staż to nie dostaniesz jak to nazwałeś "dofinansowania z PSP na budowę domu".
2. Gdzie w aktach prawnych znalazleś wzmianki o kredycie i jego wpływie na świadczenia socjalne? :rofl:

Szukałem ale nie mogłem znaleźć dokładniej odpowiedzi. Czytałem akty prawne nie jeden raz ale wolałem zapytać bo.. Każdy interpretuje tak jak mu pasuje.

To dofinansowanie do budowy domu można dostać tylko przed rozpoczęciem budowy ?

Online Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Dodatek za brak mieszankania
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 27, 2023, 21:50:51 »
Do czasu oddania możesz.

Offline nowystrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Dodatek za brak mieszankania
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2023, 22:07:22 »
Te Kamilos83 jak byłeś na stażu to pewnie wszystko przestudiowałeś.
To weź no mi  przy równoważniku za BL (brak lokalu aby pobierać to co miesiąc) powiedz jak liczymy 7-10 m2 na osobę jako niegodne warunki mieszkaniowe, to kiedy liczymy 7 a kiedy 10m2 na osobę?
I gdzie to jest zapisane że liczymy tak a nie inaczej.
A powiedz mi jeszcze jak już będziemy liczyć powierzchnię pokoi w mieszkaniu to w przypadku gdzie jest salon z kuchnią to gdzie liczymy że kończy się salon a zaczyna kuchnia? No i gdzie to jest w ustawie czy rozporządzeniu napisane?

Offline michal32

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Dodatek za brak mieszankania
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2023, 22:34:32 »
Jak już rozmawiamy o szczegółach, to bardzo dobre pytanie zadał @nowystrazak.
Dorzucę jeszcze interpretację "Nie zrzekłem(am) się/zrzekłem(am) się*) i nie utraciłem(am). /utraciłem(am)*) prawa do zajmowanego dotychczas lokalu. mieszkalnego lub domu. "
czy jeżeli miałem mieszkanie przez rok, na które nie wziąłem pomocy na zakup i nawet tam nie mieszkałem bo nie nadawało się do mieszkania tylko go remontowałem (kupiłem tanio, wyremontowałem, sprzedałem drożej) i przez czas posiadania nie brałem mieszkaniówki to znaczy ze "zrzekłem się" lub "utraciłem" prawo do zajmowanego dotychczas i nie posiadając żadnego lokalu nie należy mi się dodatek za BL ?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Dodatek za brak mieszankania
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 28, 2023, 06:57:47 »
Jak już rozmawiamy o szczegółach, to bardzo dobre pytanie zadał @nowystrazak.
Dorzucę jeszcze interpretację "Nie zrzekłem(am) się/zrzekłem(am) się*) i nie utraciłem(am). /utraciłem(am)*) prawa do zajmowanego dotychczas lokalu. mieszkalnego lub domu. "
czy jeżeli miałem mieszkanie przez rok, na które nie wziąłem pomocy na zakup i nawet tam nie mieszkałem bo nie nadawało się do mieszkania tylko go remontowałem (kupiłem tanio, wyremontowałem, sprzedałem drożej) i przez czas posiadania nie brałem mieszkaniówki to znaczy ze "zrzekłem się" lub "utraciłem" prawo do zajmowanego dotychczas i nie posiadając żadnego lokalu nie należy mi się dodatek za BL ?
Zacytowałeś punkt 6 i 7 oświadczenia a zacytuj punkt 1.  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline michal32

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Dodatek za brak mieszankania
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2023, 07:40:12 »
"od dnia .................... nie posiadam lokalu mieszkalnego, położnego w miejscu pełnienia służby bądź w miejscowości pobliskiej,  oraz mój współmałżonek również nie posiada lokalu mieszkalnego"
Po co cytować? Możesz mi to jaśniej odpowiedzieć? W mojej komendzie interpretują ze jak sprzedałem mieszkanie to celowo zrzekłem się/utraciłem prawo do lokalu przez co dodatek się nie należy. Z góry dziękuję za pomoc :)

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek za brak mieszankania
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 30, 2023, 09:36:49 »
Powinieneś w momencie zmiany sytuacji mieszkaniowej mającej wpływ na pobieranie dodatku za brak lokalu napisać nowe oświadczenie mieszkaniowe, czego pewnie nie zrobiłeś. Jeśli choć przez moment byłeś w posiadaniu lokalu mieszkalnego spełniającego normy zaludnienia przysługujące Ci i lokal był  w należytym stanie technicznym i sanitarnym, to taki dodatek (BL) nie należy Ci się. Komendant powinien po złożeniu przez Ciebie oświadczenia mieszkaniowego wydać decyzję, że taki dodatek Ci zabiera.
Ps. Wspomniany lokal musiałby być jeszcze w miejscowości pobliskiej.