Autor Wątek: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG  (Przeczytany 22777 razy)

Offline PROTECTOR

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 29, 2023, 12:10:27 »
Ogólnie ciekawe jest to co piszesz. Mam nadzieję że choć część tych tematów ujrzy światło dzienne.
Mógłbym zaproponować jeszcze minimalny staż służby na PB członków zespołów inspekcyjnych w KW, bo to co się teraz dzieje, to jakiś cyrk. Jeszcze wiele osób przewinie się przez to forum zanim w PSP będzie normalnie.
To jeszcze jeden ciekawy wniosek w temacie inspekcji otóż inspekcje w obecnej formie to archaizm nie mający absolutnie sensu gdyż:
1. oceniany jest wyjazd na wyścigi podczas gdy od dawna mówi się o bezpiecznym dojeździe,
2. ocenia się stan zmiany który każdego dnia jest dostępny w systemie SWD,
3. ocenia się posiadanie dokumentów w tym prawa jazdy a tego nie robi już nawet policja,
4. ocenia się wyposażenie osobiste strażaków które w żaden sposób nie zależy od JRG,
5. ocenia się wycofany sprzęt który jest na bieżąco dostępny w SWD tak jak przeglądy legalizacje itp...
6. ocenia się stan środków gaśniczych i sorbentów które nie są zależne od JRG,
itd... itd...
Inspekcja to relikt PRLu i lat 90 gdy trzeba było pilnować "służby" w czasach powszechnych kamer i internetu sorry ale nie ma sensu.

Całkowicie się zgadzam. Czas skończyć z reliktami PRL i lat 90ch. Jest wiele takich niezałatwionych spraw w PSP

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 29, 2023, 14:16:45 »
Bo dcy Jrg nie mają co robić  :wall:
Z ciekawości czy wiesz o czym piszesz kto prowadzi doskonalenie zawodowe w JRG I przygotowuje roczny plan doskonalenia zawodowego?
Przygotowanie planu doskonalenia a prowadzenie doskonalenia to dwa odrębne tematy, i w komendzie gdzie jest kilka JRG doskonalenia nie prowadzą DCY JRG tylko DCy zmian, bo 11 i 12 nie mają kiedy tego zrobić.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 29, 2023, 15:26:46 »
Był covid , akcje protestacyjne i wtedy kontrole nie jeżdżą czy jeździły. Jakoś wszystko hula.  Co ma na celu jakaś kontrola  przypalonych kolesi dwa razy do roku . Nie tak dawno to pamiętam,  że jak kontrola wyjeżdżała z KW to dzwonili,  żeby ich do obiadu doliczyć. To było całkiem nie dawno. Przyjeżdżali pogadali,  zjedli pojechal.  Spokój. I wszystko hulało. Pytanie czy coś się zmieni jak zlikwidują kontrole? Nie nic się nie zmieni.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 29, 2023, 15:58:56 »
Zmieni się to, że odejdzie czynnik stresogenny raz czy dwa razy do roku 😅

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 29, 2023, 16:30:16 »
Był covid , akcje protestacyjne i wtedy kontrole nie jeżdżą czy jeździły. Jakoś wszystko hula.  Co ma na celu jakaś kontrola  przypalonych kolesi dwa razy do roku . Nie tak dawno to pamiętam,  że jak kontrola wyjeżdżała z KW to dzwonili,  żeby ich do obiadu doliczyć. To było całkiem nie dawno. Przyjeżdżali pogadali,  zjedli pojechal.  Spokój. I wszystko hulało. Pytanie czy coś się zmieni jak zlikwidują kontrole? Nie nic się nie zmieni.

Jak skończą się kontrole to po co wydział operacyjny a KW :rofl:

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 29, 2023, 16:56:22 »
A to WPO działa tylko dla kontroli? Najlepiej zlikwidować, zamiast znaleźć źródło problemu, wtedy mamy dwie pieczenie na jednym ogniu. Tylko czy coś to da, może operacyjna w KW powinna bardziej zacząć interesować się sprawami nurtującymi PB, np kwestią kierowania działaniami, uprawnieniami KDR, zawiłościami dotyczącymi sporządzania IzZ itd. Po co jeździć na szkolenia do szkół PSP po ileś set km, jak mogą to równie dobrze zrobić np. OOW czy naczelnicy WPO.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 29, 2023, 17:11:23 »
Z ciekawości czy wiesz o czym piszesz kto prowadzi doskonalenie zawodowe w JRG I przygotowuje roczny plan doskonalenia zawodowego?

U mnie plan szkolenia przygotowuje 11/12, zaś doskonalenie zawodowe prowadzi dowódca zmiany bądź "lider zmianowy" danego tematu mający odpowiednie wykształcenie/przeszkolenie. To chyba normalne?

Jak skończą się kontrole to po co wydział operacyjny a KW :rofl:

Jak to po co? Żeby przypomnieć o przygotowaniach do sezonu zimowego, o bezpiecznym dojeździe do zdarzeń czy poinformować, że gdzieś w województwie zmienił się samochód wchodzący w skład odwodu ;)
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 29, 2023, 17:55:26 »
U mnie plan szkolenia przygotowuje 11/12, zaś doskonalenie zawodowe prowadzi dowódca zmiany bądź "lider zmianowy" danego tematu mający odpowiednie wykształcenie/przeszkolenie. To chyba normalne?
Jak widać wszędzie tylko nie u kolegi Eqinoxa :szalony:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.361
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 29, 2023, 18:06:38 »
Jak to po co? Żeby przypomnieć o przygotowaniach do sezonu zimowego, o bezpiecznym dojeździe do zdarzeń czy poinformować, że gdzieś w województwie zmienił się samochód wchodzący w skład odwodu ;)
Bezpieczny dojazd do zdarzeń składa się z bezpiecznego wyjazdu... A inspekcja jest tego zaprzeczeniem czyli wyjazd na wyścigi. Co do akcji zima za diabła nie rozumiem idei tego działania. 
U mnie plan szkolenia przygotowuje 11/12, zaś doskonalenie zawodowe prowadzi dowódca zmiany bądź "lider zmianowy" danego tematu mający odpowiednie wykształcenie/przeszkolenie. To chyba normalne?
Czyli w razie kontroli z KW za dzienniki doskonalenia zawodowego, za dokumentacje z ćwiczeń na obiektach też odpowiada "lider zmianowy"/dowódca zmiany?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 29, 2023, 18:29:27 »
W dziennikach zajęć podpisuje się prowadzący szkolenie, czyli ten sam co sporządza konspekt. I nie jest to w żadnym wypadku 11 ani 12. Dokumentacja z ćwiczeń na obiektach zewnętrznych dcy jrg

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 29, 2023, 18:30:56 »
Czyli w razie kontroli z KW za dzienniki doskonalenia zawodowego, za dokumentacje z ćwiczeń na obiektach też odpowiada "lider zmianowy"/dowódca zmiany?

11/12 przygotowuje roczny i miesięczny plan szkolenia i odpowiada za jego odpowiednie wypełnienie, co też przynajmniej u mnie jest codziennie weryfikowane na zmianie służby. A wypełnia faktycznie realizujący czyli dowódca zmiany bądź lider zmianowy. Mieliśmy w tym zakresie niejedną już kontrolę z KW - oceniali zarówno dokumentację jak i same prowadzenie zajęć. Jak dotąd brak uwag.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 29, 2023, 18:32:29 »
Jak to śpiewał nasz wieszcz, Mam tak samo jak ty

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.361
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 29, 2023, 18:38:08 »
11/12 przygotowuje roczny i miesięczny plan szkolenia i odpowiada za jego odpowiednie wypełnienie, co też przynajmniej u mnie jest codziennie weryfikowane na zmianie służby. A wypełnia faktycznie realizujący czyli dowódca zmiany bądź lider zmianowy. Mieliśmy w tym zakresie niejedną już kontrolę z KW - oceniali zarówno dokumentację jak i same prowadzenie zajęć. Jak dotąd brak uwag.
Czyli kto odpowiada ze prowadzenie doskonalenia zawodowego?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 29, 2023, 18:49:23 »
Czyli kto odpowiada ze prowadzenie doskonalenia zawodowego?

Mylisz dwa systemy walutowe, a ja już jaśniej nie potrafię już wytłumaczyć. 11/12 odpowiadają, żeby doskonalenie zawodowe zostało w ogóle zrealizowane i odpowiednio udokumentowane. 13 badź lider odpowiadają za poprowadzenie tego doskonalenia.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 29, 2023, 18:49:54 »
Ludzie, chcecie robić rewolucję a nie macie pojęcia czym zajmuje się służba operacyjna.
Nie kontrola jest problemem a zasady jej przeprowadzenia, które nijak mają się do obecnych realiów służby.
W jednej z JRG po kontroli wręcz zmiana błagała zespół inspekcyjny aby rzetelnie wpisywał wszystkie braki, stan sprzętu, wycofania itd.
Zgadnijcie kto dostał po łbie za zaniedbania jak protokół trafił do KW na biurko?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.361
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 29, 2023, 18:54:33 »
Mylisz dwa systemy walutowe, a ja już jaśniej nie potrafię już wytłumaczyć. 11/12 odpowiadają, żeby doskonalenie zawodowe zostało w ogóle zrealizowane i odpowiednio udokumentowane. 13 badź lider odpowiadają za poprowadzenie tego doskonalenia.
Nie to ty mylisz odpowiedzialność za coś z realizacją czegoś... 11 i 12 odpowiadają za całość a 13/lider za realizacji fizyczną tego.
Pierwszy z brzegu link po wpisaniu w google zadania dowódcy JRG:
https://www.gov.pl/web/kppsp-ostrzeszow/dowodztwo-jrg
organizowanie szkolenia, ćwiczeń i doskonalenia zawodowego w jednostce,
Ludzie, chcecie robić rewolucję a nie macie pojęcia czym zajmuje się służba operacyjna.
Nie kontrola jest problemem a zasady jej przeprowadzenia, które nijak mają się do obecnych realiów służby.
W jednej z JRG po kontroli wręcz zmiana błagała zespół inspekcyjny aby rzetelnie wpisywał wszystkie braki, stan sprzętu, wycofania itd.
Zgadnijcie kto dostał po łbie za zaniedbania jak protokół trafił do KW na biurko?
Przeszedłem wszystkie szczeble w służbie operacyjnej w KM... Więc będę się upierał, że trochę pojęcia mam.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 29, 2023, 18:55:05 »
Ludzie, chcecie robić rewolucję a nie macie pojęcia czym zajmuje się służba operacyjna.

To co było napisane to raczej z przymrużeniem oka ;)

Nie kontrola jest problemem a zasady jej przeprowadzenia, które nijak mają się do obecnych realiów służby.

Zgoda.

W jednej z JRG po kontroli wręcz zmiana błagała zespół inspekcyjny aby rzetelnie wpisywał wszystkie braki, stan sprzętu, wycofania itd. Zgadnijcie kto dostał po łbie za zaniedbania jak protokół trafił do KW na biurko?

Jak kwatermistrz, dowódca JRG bądź komendant mają w dupie zgłaszane problemy z tym zakresie to wychodzą takie kwiatki :)

Nie to ty mylisz odpowiedzialność za coś z realizacją czegoś... 11 i 12 odpowiadają za całość a 13/lider za realizacji fizyczną tego.

A co ja napisałem? Głupiego ze mnie chcesz zrobić?  :wall:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.361
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 29, 2023, 19:05:03 »
@Feuerwehrmann to napisałeś:
Mylisz dwa systemy walutowe, a ja już jaśniej nie potrafię już wytłumaczyć. 11/12 odpowiadają, żeby doskonalenie zawodowe zostało w ogóle zrealizowane i odpowiednio udokumentowane. 13 badź lider odpowiadają za poprowadzenie tego doskonalenia.
Oni nie odpowiadają oni realizują a odpowiada za to dowództwo JRG co zresztą jest opisane na stronach komend...
Tu masz kolejny link:
https://www.gov.pl/web/kppsp-plonsk/dowodztwo-jrg
prowadzenie doskonalenia zawodowego;
Mogę tak bez końca potwierdzać to co pisze...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Miszczu112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 29, 2023, 19:21:21 »
Ja nie rozumiem tego reliktu PRL-u bo tak to nazwać trzeba. Z jednej strony sprawdza się nas na PDZ-ach. Później raz do roku kontrola z KW ładnie brzmiąca Inspekcja Gotowości Operacyjnej a tak naprawdę jest to jedna wielka farsa. Później wysyła się na na szkolenia antystresowe, przyjeżdża psycholog na szkolenia do JRG. Sami siebie przepierdzielamy a później wysyłamy na turnusy. Inspekcje to jeden wielki Stresogen.
Po drugie jakość tych inspekcji jest żenująca- "wyobraźcie sobie że tam się pali" i gaście....
Następną sprawą jest to że każdy dowódca ma swój sposób na rozwiązanie założenia ale Ty musisz się wstrzelić w klucz "egzaminatora... ", liczy się według mnie efekt końcowy a nie czym i jak to jest wykonane.
Na inspekcję jeżdżą strażacy z " biur"  nie uwłaczając nikomu z biur, są ludzie którzy mają normalne zdrowe podejście ale są Turbo mistrzowie którzy muszą pokazać wojewódzkiemu efekty swojej pracy...
Koledzy w postach wyżej podnoszą czasy wyjazdu i zgodzę się z tym że z jednej strony mówi się o bezpiecznym dojeździe a tu na łep na szyje wpadamy do auta żeby zmieścić się chociaż w te 60s. Następną sprawą nierealne jest wyjechać w 60s, przecież sam KG w jednym z pism napisał że ubranie koszarowe pod ubraniem specjalnym nie jest wymagane a jak dla mnie wręcz nie zalecane( komfort termiczny) i weź tu się wyrób.
Mam tylko głęboką nadzieję że ktoś z KG czyta to forum i pochyli się na tematem całkowitej likwidacji inspekcji, nie ma argumentów za utrzymaniem tego reliktu. Przez 20 lat służby nie widzę plusów a wrecz znam osoby które odeszły na szybszą emeryturę bo mieli dosyć głupoty ( pisząc delikatnie...)

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 29, 2023, 19:21:27 »
Oni nie odpowiadają oni realizują a odpowiada za to dowództwo JRG co zresztą jest opisane na stronach komend...

Odpowiadają za realizację przed 11/12 😁
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 29, 2023, 19:23:13 »
Ludzie, chcecie robić rewolucję a nie macie pojęcia czym zajmuje się służba operacyjna.
Nie kontrola jest problemem a zasady jej przeprowadzenia, które nijak mają się do obecnych realiów służby.
W jednej z JRG po kontroli wręcz zmiana błagała zespół inspekcyjny aby rzetelnie wpisywał wszystkie braki, stan sprzętu, wycofania itd.
Zgadnijcie kto dostał po łbie za zaniedbania jak protokół trafił do KW na biurko?
Może u Ciebie tak idealistyczne wyszło, u mnie za czasów poprzedniej władzy inspekcja byla ustawiona na uwalenie zmiany bo chcieli się pozbyć niewygidnego komendanta . Może to dla niektórych takie wieści to abstrakcja , ale przez coś takiego straciłem wszelki szacunek do zespołów inspekcyjnych .

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 29, 2023, 20:09:41 »
Będąc na służbie mieliśmy inspekcję z KW. Inspekcjonujący jest ratownikiem medycznym z wykształcenia dodatkowo i tutaj bardzo dążył do tego, aby nas pogrążyć w medyku. Takie coś nie powinno mieć miejsca z uwagi na jego wyższe wykształcenie w tym temacie i wymagań jakie nam stawiał.
IGO powinno być, testy wiedzy z podziałem na zajmowane stanowiska i funkcje pełnione na służbie i założenia, ale takie coś powinno być kontrolowane przez ludzi z doświadczeniem w podziale a nie za biurkiem. A w większości wypadków jest tylko ta wiedza teoretyczna. Dużo by trzeba pisać o innych możliwych formach takich kontroli. Zawsze teoria odbiega od praktyki i założenia proponowane przez kontrolujących powinny być indywidualne do stanów osobowych zmian które kontrolują
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 29, 2023, 20:35:29 »
80% tutaj wypowiadających się nie zna nawet Regulaminu swoich komend. Nie wiedzą za co odpowiadają poszczególne wydziały lub komórki w danej komendzie.
Mistrzowie i turbole ..... nawet ilości węży tłocznych nie znają na swoim pierwszowyjazdowym....
taka drama wśród specjalistów od siedzenia na stołówce i oglądania TV od 9 do 23
EGO = 1 / wiedza

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 29, 2023, 20:40:22 »
80% tutaj wypowiadających się nie zna nawet Regulaminu swoich komend. Nie wiedzą za co odpowiadają poszczególne wydziały lub komórki w danej komendzie.
Mistrzowie i turbole ..... nawet ilości węży tłocznych nie znają na swoim pierwszowyjazdowym....
taka drama wśród specjalistów od siedzenia na stołówce i oglądania TV od 9 do 23
A coś bardziej merytorycznej niż przystawianie tabelki z kluczem odpowiedzi do testów ?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Zmiany w inspekcjach operacyjnych JRG
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 29, 2023, 20:58:15 »
Merytorycznie to popatrz na punkty za każdy dział IGO. Popatrz na katalog BK
Za dokumentację jednostki którą tu tak namiętnie roztrząsano jest kilka punktów.
Przy IGO punktu robią różnicę w ćwiczeniu praktycznym, czasie wyjazdu oraz na drobnostkach dot. sprzętu. Testy - większość strażaków pisze w granicach 10-15 dobrych odpowiedzi na 15 możliwych. Dramatu więc nie ma.
Merytorycznie.... żeby było merytorycznie przy IGO to skład powinien liczyć z 5 osób: 3 starych wyjadaczy i dwóch młodych do nauki. Z tym że kogo weźmiesz do nauki, jak za te same pieniądze można na stołówce siedzieć i klikać w przycisk pilota
EGO = 1 / wiedza